EEN EEUWFEEST 24ste Jaargang No. 7362 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeehugen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen -Sh- De Congregatie der Zusters van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid, meer algemeen bekend als „De Zusters van Lief de te Tilburg", viert vandaag haar eeuw feest- Katholiek Nederland viert dit eeuwgetij met de Congregatie mede in groote dank baarheid. En in 't bijzonder ook hier in Leiden, waar de Zusters zes en tachtig jaar zegen rijken arbeid verrichten, gevoelen de Ka tholieken een plicht van hartelijke erken telijkheid voor het vele, wat de Zusters hier hebben gedaan. Duizenden hebben in die jaren van haar genoten een onderwijs, dat stond en nog staat op hoog peil, en mèt en in dat on derwijs een godsdienstige, geestelijke en zedelijke vorming. De jubileerende Congregatie, klein en nietig als het mosterdzaadje te Tilburg be gonnen, heeft gestadig haren arbeid' en haar werkterrein uitgebreid. Zij - werkt jn Europa, in Amerika, in Oost-Indië en op Suriname. Zij geeft onderwijs, verpleegt zieken en ouden van dagen, verzorgde de gewonde soldaten op Atjeh, en wijdt, als het maximum van offervaardigheid, hare onvolprezen liefde den lijders aan de vree- selijkste aller ziekten, de melaatscbheid. Nauw is de geschiedenis der Congregatie ook aan het Huis van Oranje verbonden. Is de naam van den toenmaligen Tilburg- schen pastoor, den lateren Monseigneur Zwijsen, niet af te scheiden van de jubi leerende Congregatie, hetzelfde kan wor den getuigd van den Prins van Oranje, dien Mgr. Zwijsen zijn vriend mocht noemen. Immers, in moeilijken tijd greep Z. K. H. voor de Congregatie in. De annalen der Congregatie verhalen dan ook, dat Willem II zeer herhaaldelijk de Tilburgsche sticu- ting heeft bezocht. Een voorbeeld, later door H. M. de Koningin-Moeder nagevolgd, die in 1895 in gezelschap van de toen 15- jarige Prinses Wilhelmina het Moederhuis met een bezoek vereerde. De Congregatie van Tilburg heeft thans hare Zusters verspreid over meer dan 60 zieken- en gasthuizen, waaronder de groot ste van ons land, 22 weeshuizen en 3 voog dijgestichten, terwijl de Zusters in honder den scholen haar gezegende taak verrich ten. Einde December 1931, dus bij het begin van het eeuwtij, telde de met drié Zusters begonnen Congregatie 3750 leden. In öet afgeloopen jaar bezochten 56.235 kinderen de door Zusters van Tilburg bestuurde scholen; 3662 hulpbehoevenden werden in de gasthuizen der Congregatie verpleegd en haar ziekenhuizen namen in den loop van 1931 22.505 patiënten op. Deze cijfers omvatten zulk een massale hoeveelheid nuttigen arbeid en opofferende toewijding daarin ligt uitgedrukt zulk een onmeetbare schat aan daadwerkelijke liefde!. Wij, Katholieken, mogen inderdaad trotsch zijn op een instelling, als de Con gregatie van Tilburg, die in haar machtige ontwikkeling een levend bewijs geeft van de daden-kracht van het katholiek begin sel der liefde der liefde, die niet zich-, zelf zoekt, maar immer meer wil doen voor anderer heil. Wij mogen daarop trotsch zijn. Maar die trots zij dan gedragen door een innige dankbaarheid en een levendig plichtsbesef, om, waar wij kunnen, met het werk van de Zusters mede te werken, het te steunen en te schragen. Wij maken ons tot de tolk van duizen den, speciaal ook in Leiden, als wij de feest vierende Tilburgsche Congregatie harteiijk en eerbiedig gelukwenschen. V Toewijding. Naar aanleiding van de onlangs te 's-Gra- venhage gehouden betooging der S. D. A. P. schreef het „Huisgezin", dat niemand den deelnemers aan die betooging toewijding aan hun ideaal kan ontzeggen. En op die verdiende waardeering meende de socialistische pers te moeten reageeren met de vraag: waarom de Ka tholieken „zoo weinig ijveren voor hun schoone idealen." Een vraag, zoo bruut-ongemotiveerd en zoo in strijd met de aan alle kanten lich tende waarheid, dat men er versteld van staat. Zeker, wij kunnen en moeten meer ijve ren voor onze schoone idealen veel meer en op veel meer manieren. Wij hebben in deze inderdaad een groot tekort. Maar: wij mogen er toch ook wel met fierheid op wijzen, dat alleen reeds in één religieuse Congregatie, als de thans jubi leerende Tilburgsche, méér is geschonken aan opofferende toewijding voor schoone en maatschappelijk-kostbare idealen, dan een beweging als de S.D.A.P. van al haar leden te zamen zou durven en kunnen ver wachten voor haar idealen BINNENLAND EERSTE KAMER. Huisvesting Permanent Hof. De Eerste Kamer heeft gisteravond z. h. s. aangenomen het wetsontwerp tot ver strekking van een renteloos voorschot ten behoeve van een verbeterde huisvesting van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie. V> PROF. J. H. BONNEMA. Opheffing zijner betrekking. Prof. dr. J. H. Bonnema, hoogleeraar in de geologie aan de Universiteit te Gro ningen, zal met 1 Jan. zijn ambt met eervol ontslag verlaten wegens opheffing zijner betrekking. m UITVOER VAN BOTER NAAR DU ITSCHLAND. Een wijziging. Bij Kon. beslut is een wijziging gebracht in het K B. van 30 Mei j.l. tot regeling van den uitvoer van boter naar Duitschland. Daarbij wordt het eerste lid van art. 2 van dat besluit vervangen door een nieuw lid, dat als volgt luidt: „1. Voor den uitvoer van boter naar Duitschland worden door of vanwege on zen Minister certificaten verleend, zonder welke deze uitvoer niet is toegestaan." Dit besluit treedt in werking op een na der door onzen Minister te bepalen da tum. UITVOERING TUINBOUW- STEUNWET. F. V. Valstar regeerings-commissaris. Z.Exc. Minister Verschuur heeft gisteren middag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de heer F. V. Valstar zal worden be noemd tot regeeringscommissaris van de Tuinbouwsteunwet. Ofschoon deze benoeming eenigszins voor de hand lag, nu de heele steunregeling via de veilingen loopt, kan men haar overigens een zeer gelukkige noemen. De heer Val star. die een selfmade man is, is een vlotte en energieke werker. Geboren te Naaldwijk waar hij de lagere en de tuinbouwschool bezocht, was hij lange jaren secretaris van den bond „Westland", werd voorzitter van den Certralen bond van de veilingen en in 1917 van het geheele georganiseerde vei lingwezen Hij is voorzitter van den Neder- landschen Tuinbouwraad, lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid, lid van den Spoor- wegraad, lid van de commissie voor han- delsverdagen, lid van de commissie-Lo- vink. Dat hij zijn lidmaatschappen niet als si- nicures opvat, bewijst het feit, dat hij uit de commissiede Vries trad, toen deze naar zijn zin te lang wachtte met de oplos sing der vrachttarieven. De heer Valstar, die ridder in de Orde van Oranje Nassau is, is gereformeerd en lid van de anti-rev. partij. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. Het Ned. contingent voor fijne visch en bokking uitgeput. Blijkens van officieele zijde ontvangen mededeeling is het voor het tijdvak 1 Octo ber tot 31 December 1932 vastgestelde con tingent fijne visch uitgeput, terwijl het aan de rubriek „autres pays étrangers", waar onder Nederland, toegestane contingent bokking, vallende onder de rubriek „pois- sons secs" sales ou fumés", is uitgeput voor het tijdvak, dat eindigt op 31 Maart 1931. Derhalve mag de versche fijne zeevisch eerst op 1 Januari 1933 weder uit ons land in Frankrijk worden ingevoerd, en de bok king eerst op 1 April 1933. LOTISIC 0-KWESTIE. De Raad van Toezicht en Discipline voor de orde van advocaten te 's-Gravenhage heeft zijn beslissing genomen in de kwestie van de aanneming van een gift in geld van de directie van „Lotisico" door mr. dr. H. F. A. Vollmar, die gedurende de jaren 1930, 1931 en 1932 als advocaat ten behoeve van Lotisico was werkzaam geweest, in verband met de moeilijkheden door de toe passing der loterij wet in die N. V. onder vonden. In een brief van 5 November j.l. had mr. V. aan den Raad van Toezicht medegedeeld, dat zich thans bij hem de overtuiging had gevestigd, dat hij het be drag ad 250.000 hem destijds door dr. A. Haighton (vice-president van het college van commisarissen van Lotisico) toegezegd niet had mogen aannemen, althans niet had mogen behouden, nadat hem gebleken was. dat dit bedrag niet door dr. Haighton uit eigen middelen doch door de N V. Loti sico werd betaald, weshalve mr. V. had be sloten ƒ205.00 terug te storten en voor zijn honorarium met inbegrip zijner voorschot ten over genoemde jaren een bedrag van ƒ45 000 te behouden^zoomede om voor het commissariaat van Lotisico onverwijld te bedanken. De Raa-d overwoog o.m. dat hem dit be drag (van 45000) te hoog voorkwam voor een advocatendeclaratie in een zaak als de onderhavige, doch dat het hier ging om een liberaliteit en dat zelfs de opposi tie ter vergadering van aandeelhouders van Lotisico van 21 Oct. j.l. zich op het stand punt van „liberaliteit" heeft geplaatst. Door afstand te doen van eerstvermeld be drag van 205.000 eit van het commissa riaat der N.V. heeft mr. V. naar het oor deel van den Raa-d van Toezicht getoond, het behouden van eer en goeden naam op prijs te stellen. De Raad concudeerde ten deze tot een berisping. De beslissing in haar geheel is opgeno men in het heden (22 November) verschij nende „Weekblad voor het Recht". JAARVERGADERING „ST. RAPHAEL". In ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar is de vergadering van den raad van afgevaardig den, van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" ge houden. Aan een verslag in de „Msb."' is het volgende ontleend: De voorzitter, de heer J. Hellemans, hield een openingsrede. De loonsverlaging besprekende zeide spr. dat „St. Raphaël" vierkant tegen elke loonsverlaging als middel tot oplossing van de crisis is; omdat zij dit middel ondeugdelijk vindt. De praktijk heeft 2 jaar lang bewezen dat loonsverlaging de crisis niet oplost. Tegenover de tweede 5 pet. loonsverla ging bij de Spoorwegen staat „St. Ra phaël" absoluut afwijzend, omdat het be drijf er niet door gered zal vyorden, of ge zond gemaakt zal worden. Spr. herinnerde er voorts aan, dat ten gevolge van ontslag het ledental gedaald is Na eenige discussie werd het financieel jaarverslag, onder dank aan den afwezigen penningmeester, conform vastgesteld. De secretaris, de heer H. F. Timmermans deelde mede, dat er plannen bestaan tot oprichting van een Mutsaers-Donders-mo- nument tueschen de twee gebouwen van het Mgr. Mutsaersoord. De begrooting 1933 werd aangeboden in ontvangst en uitgaven op 116.977.08. Na eenige discussie werd de begrooting goed gekeurd. Conform voorstel van het hoofdbestuur werd z. h. st. besloten ƒ500 beschikbaar le stellen voor het „lustrumcomité", als feest gave bij gelegenheid van het eerste lustrum der Herstellingsoordvereeniging „Mgr. Mut- Aan de orde kwam voorts een voorstel tot wijziging der statuten, welke gewenscht geacht werd in verband met eventueele op neming van personeel van Van Gend en Loos en A. T. O. in den bond, tevens wordt het daardoor mogelijk gemaakt, personeel van andere aan het spoor- of trambedrijf verwante ondernemingen in den bond op te nemen. Deze stappen zijn genomen over eenkomstig den wensch van het Episco paat. Het voorstel werd na eenige discus sie aangenomen. Mede als gevolg van het voorgaande voorstel kwam aan de orde een voorstel tot oprichting van een fonds ter verzekering van uitkeering bij werkloosheid en vaststel ling van het reglement voor de werkloozen- kas. Toetreding tot deze kas is vrijwillig; de contributie bedraagt 20 oent per week. De afd. Alkmaar stelde, gesteund door Oudenbosch, voor, alle leden van den bond tot de werkloozenkas te doen toetreden en een verplichte contributie van 2 cent per lid per week te heffen. De afd. Eist wilde toetreding alleen ver plichtend stellen voor het toetredende per soneel van A. T. O. en Van Gend Loos. De afd. Amsterdam, Rotterdam en Den Bosch spraken zich uit tegen contributie- verhooging; men wilde het eerste jaar het benoodigd jaarbedrag ontleenen aan het steunfonds; en volgend jaar eventueel ver plichte contributie heffen. De secretaris, de heer H. F. Timmer mans, verklaarde, dat het bestuur bereid is, de werkloozenkas een renteloos voor schot van 5000 uit de bondskas te ver strekken. Spr. zei voorts ervan overtuigd te zijn, dat door vrijwillige contributie zeer zeker meer verkregen wordt dan bij een verplichte 2 oents-contributieheffing van alle leden. (Instemming). Aan den wensch van Tilburg om toetre ding tot de kas ook onmogelijk te maken voor anderen, dan vastaangestelden, dus ook voor degenen, die niet voor een bepaal den tijd of bepaald werk zijn opgenomen, kon het bestuur geen gevolg geven; dan zou de kas, zelfs bij het dubbele van de thans voorgestelde contributie, geen le vensvatbaarheid hebben en al heel gauw aan den grond zitten. Wellicht kan later in die richting gewerkt worden. Na ampele bespreking trokken de af- deelingen Oudenbosch-Alkmaar haar voor stel inzake contributieverhooging in. Na breedvoerige discussie werd tenslot te het bestuursvoorstel tot vorming van een werkloozenkas aangenomen en het re glement daarvoor goedgekeurd. Daar de burgemeester van Haarlem te ruggekomen was van zijn standpunt, dat des Zondags niet met vaandels en muziek door de stad mocht worden getrokken, werd besloten den Bondsdag-1933 in Haar lem te houden. Na een geanimeerde discussie werd be sloten in 1933 de vergadering van den raad van afgevaardigden te houden in Enschedé. Een voorstel-Wijlré-Gulpen om de statuoen in dier voege te wijzigen, dat de bond zich met de politiek gaat bemoeien, werd zou- der discussies verworpen. Naar aanleiding van een voorstel-Til- burg werd besloten met ingang van 1 Jan. 1934 de afdracht van de contributie der gepensionneerden aan de bondskas op 8 cent te stellen, zoodat van deze contribu tie 2 cent aan de afdeelingskas ten goede komt. Het bestuur verklaarde zich bereid om bij acties tegen verslechtering van levens voorwaarden, voornamelijk tegen loonsver laging, samenwerking te zoeken met het R. K. Werkliedenverbond. Ingevolge een voorstel-Venlo en Oister- wijk verklaarde het H. B. zich bereid bij Personeelsraad en/of directie der N. S stappen te doen om te komen tot betere bezoldiging van den nachtdienst. Ingevolge voorstel LeeuwenLeiden nam het H. B. op zich, in samenwerking met andere organisaties te ijveren voor afschaffing van den zomertijd. Inzake de overige op de lange agenda voorkomende voorstèllen werd conform praeadvies van het H. B. besloten. De voorzitter dankte voor het prettig en vruchtbare verloop der vergadering en sloot op de gebruikelijke wijze. UIT DE OMGEVING 121/2-JARIG AMBTSJUBILEUM BURGEMEESTER VOSTERS. Onder groote belangstelling heeft de burgemeester gisteren den dag zijner 12 1/2 jarige ambtsvervulling als Burgemeester dezer gemeente herdacht. Van talrijke ge bouwen wapperde de vaderlandsche drie kleur. Des middags te twee uur werd de jubi laris met zijne echtgenoote en de kinderen in een plechtige raadsvergadering, waarin tevens al het personeel der gemeente te genwoordig was, gehuldigd. De burgemees ter werd welkom geheeten door den Loco- Burgemeester, wethouder de Jong, die den jubilaris huldigde wegens zijn groote ver diensten voor de gemeente. Spr. gaf een overzicht van de belangrijke werken, die onder het bestuur van den burgemeester tot stand zijn gekomen en noemde daarbij VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Npg geen vooruitgang in de pariteits kwestie. (2de blad). Vandaag wordt Hitler's besliss.ng ver wacht, of hij de opdracht tot vorming -van een Duitsche regeering aanvaardt (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsont- werp tot hulpverleening aan den groven Tuinbouw z.h.s. aangenomen. (2de blad). Wegens opheffing van zijn betrekking is eervol ontslag verleend aan dr. J. H. Bon nema, hoogleeraar in de geologie aan de Universiteit te Groningen. (2de blad). Weer een aardbeving in ons land. (1ste blad). Broedermoord te Voorst. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Amsterdam. (3de blad). verschillende openbare werken, scholen bouw en de oprichting van de Stichting Drinkwaterleidng .De Drie Gemeenten". Ten slolle sprak de wethouder den wensch uit, dat liet den burgemeester gegeven mocht zijn nog lange jaren zijn groote werk kracht aan de belangen van de gemeente te wijden, en dat de geest van samenwer king- tusschen burgemeester en Raad en ambtenaren in dezelfde mate als in de vorrbije jaren bestendigd zal mogen wor den Als stoffelijk bewijs van waardeering bood de wethouder namens de leden van den raad en het gemeentepersoneel een gouden horloge met dito ketting aan. Vervolgens was bet woord aan den se cretaris, den heer W A. van Harteveld, die namens allen, die in dienst van do ge meente zijn, den burgemeester huldigde als een humaan chef, die zelf voor zijn benoe ming tot burgemeester ook ambtenaar ge weest ziinde. ook weet wat een goed amb tenaar beleekent. Uw taak als burgemees ter, aldus spr, 16 in de afgeloopen jaren niet gemakkelijk geweest, doch wanneer het gold do belangen van de gemeente, dan stond u altijd klaar om deze op de be kende voortvarende wijze te behartigen. Vervolgens wendde spr. zich tot mevrouw Vosters om haar ook van harte met dit ju bileum geluk te nenschen, Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de moeilijke tijden, welke zoo zware lasten op de schouders van den burgemeester leggen, spoedig tot hot verleden zullen mogen behocren en dat de burgemeester nog vele jaren de gemeente zal mogen blij ven besturen. Hierna was het woord aan den heer N. Samson to Alphen aan den Rijn, die on der een hartelijk woord van gelukwensch het door zijn firma vervaardigde album aanbood, hetwelk het geschenk van den Raad en de ambtenaren begeleidde. Vervoicens was het woord aan verschil lende leden van den Raad. Allereerst kwam aan het woord den heer C. Bontje, die den burgemeester dank bracht voor de vele goede raadgevingen, die hij in zijn kwaliteit van voorzitter van het Burgerlek Armbestuur van den jubila ris had ontvanger. Dr heer J. X. Los sprak den wensch uit, dat de jubilaris nog 12 1/2 jaar onder Gods zegen zijn beste krachten aan de belangen van de gemeente zou mogen wijden De heer G H. Rotteveel wees er op, dat de burgemeester in de af-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1