HUIZE „SjT.AGNES" ZATERDAG 19 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE GEZELLEN-VEREENIGING IN NEDERLAND. Een stukje geschiedenis. Voor 55 jaren was de Roomsche sociale werkzaamheid in ons Vaderland nog in haar allereerste begin. Het zou nog langen tijd duren, eer zij haar volle kracht kon ont plooien en kon wijzen op een Roomsch i'e- ger van georganiseerde mannen en vrou wen. De Gezellen-Vereeniging zette de eerste schrede op het nieuwe terrein. En evenals indertijd te Eiberfeld waren ook hier de Gezellen zelf de mannen vaa het initiatief. Ze waren met hun drieën en den ien Januari 1868 kwamen ze onder leiding van inr. J. v. d. Biezen en den architect J. H. Schmitz op een bovenkamer te Amsterdam bijeen. De jonge Vereeniging was klein, maar levenskrachtig genoog. Al heel spoedig bleeü de bovenkamer te klein en naarmate de jonge stichting groeide, scheen den op richters geestelijke leiding des te meer ge- wenscht. Zóó kwam reeds een maand na de op richting de Amsterdamsche kapelaan Jhr. H. van Nispen tot Scvenaer aan het hoofd der ereemging. Aan hem, uen Nederlandschen Kolping, heext het werk meer dan aan iemand an ders den groei en bloei te danken. Geboren te Zevenaar den 16en Augustus 1836, als zoo van een oud geslacht, dat reeds zoovele verdienstelijke mannen aan Neder land heelt geschonken, heelt hij de nobeie tradities zijner familie op echt priesterlijke wijze m zijn 30-jarigen arbeid voor de Ver eeniging voortgezet. Hij schonk haar zijn fortuin, zijn gaven van geest en hart, heel zijn ziel. Met zijn werk blijft zijn naam in onster felijke herinnering. Het kan niet in onze bedoeling liggen de geschiedenis der Amsterdamsche Ver eeniging, hare uitbreiding, de stichting van haar eigen huis, ook maar in breede trek ken te verhalen. Het oog houdend op het geheel, wijzen we er liever op dat dezelfde geestesstroo- miag dier dagen in andere plaatsen gelijk soortige V ereemgingen deed ontstaan. Ber gen. op Zoom was zefts Amsteidam voor- geweest, zij het slechts enkele dagen. Haar Vereeniging sloot zich met de Am sterdamsche aanstonds bij Keulen aan. Toen Den Haag volgde op den lsten Mei 1870, vormden deze drie eerstelingen samen het „Nationaal Verband". In 1877 voegde zich Rotterdam bij het drietal; in 1881 werd de Vereeniging te Nijmegen, in 1887 die te Leiden opgericht. Sindsdien kwam er stilstand in do uit breiding tot 1911. Van dat jaar af echter, waarin Pater C. Oaminada to Haarlem een bestaande Jon- gelingsvereeniging omzette in een „Gezel len-Vereeniging" dateert de eerst langza mer, later steeds sneller voortgaande ont wikkeling. Het in dit boekje opgenomen overzicht van den stand der Vereeniging, legt om trent dien groei welsprekende getuigen af. hoewel die uitbreiding zich bijna uitslui tend heelt bepaald tot het Bisdom Haar lem. In dit diocees heeft de Gezellen-Ver eeniging door beschikking van Z. H. Excel lentie den Bisschop van Haarlem, Mon seigneur A. J. Gallier z.g. en door een daar op gevolgde overeenkomst met het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, een eigen vaste plaats in het georganiseerd Roomsch vereenigingsleven. Aan haar is toevertrouwd de zorg voor de jongemannen van 1725 jaar en het R. K. Juvenaat, de Bond der Patronaten, werkt er toe mede, dat de jongens uit de Patronaten overgaan naar onze organisa tie. De traditie getrouw bewaart iedere Ver eeniging, toetredend tot het „Verband", haar eigen zelfstandigheid. De federatieve verbinding wordt bewaard ojl. door de Presidenten-vergaderingen, die tweemaal 's jaars onder voorzitterschap van den Centraal-President worden gehou den. Op een daarvan worden ook de leden der .orschillende „Raden van Bestuur" ge- noodigd. Ook het Vereenigingsorgaan „Kolpings- blad", dat tweemaal per maand verschijnt, bevordert de saamhoorigheid, terwijl de Vereemgingen in de groote steden onder ling ook plaatselijk met elkander zijn ver bonden. Sedert 1930 bezit het Centraal Verband bovendien haar eigen Vacantiehuis te Apel doorn, dat geestelijk en lichamelijk reeds aan zoovelen tot voordeel strekte. Op 8 October 1930 werd opgericht het Centraal Sonioraat, een college van lon ken, dat ondor voorzitterschap van den Centraal-Pracses, tezamen met don Cen- ral en Raad van Presidenten, de top-'ej- ding vormt van het Gezellenwerk in Ne derland. - Als verderen uitbouw van dezen nieu- bestuursvorm, kwamen in den loop van 1931 tot stand de District-Senioraten, waardoor de Vereenigingen van een be paald rayon nauwer met elkander worden verbonden. De stipte doorvoering van het Kolpings- prograra, het essentieel doel van de Gezel len-Vereeniging, vastgelegd in de leuzen: Godsdienst - Familie - Beroep, kan nu krachtig en meer intensief worden nage streefd, terwijl door deze Districts-Senio- raten het voeren van gemeenschappelijke actie zeer in de hand wordt gewerkt. Tenslotte moge wij niet vergeten met dankbaarheid te vermelden de namen der Centraal-Presidenten, die sinds 5 Decem ber 1897 den droevigen sterfdag van Praes-es van Nispen zijn taak en zijn toewijding voor de Vereeniging erfden. Zij zijn: De H. E. heer G. F. H. Stoffels, die het Presidentschap waarnam van 1898— 1907. De Z. E. heer A. J. Clarijs die in Novem ber van het jaar 1907 als pastoor van Tho- len, zich de taak van Praeses Stofiels zag toegewezen, een taak, welke hij binnen 5' jaren, afgewerkt en door ziekte gesloopt moest verwisselen met de meer rustige werkkring van pastoor te Assendelft. Hij overleed aldaar reeds den 18en Juni 1913. De Z E. heer L. Beijsens, die zijn intrede deed op 4 October 1912. Een van zijn vele verdiensten voor het Verband ia de stich ting van het „Kolpingsblad". Zijn opvolger was de Z. E. heer W. L. van Adrichem, die van Januari 1919 tot 1928 heel zijn persoon in dienst heeft gesteld van de Gezellen-gemeenschap en onder wienst tactvol bestuur het Gezellenwerk in Nederland zoo groote inbreiding heeft ondergaan en zoo zeer gewonnen heeft aaa innerlijke waarde. In 1928 geroepen tot de pastoreele zorg der parochie te Kwintsheul, werd hij op gevolgd door den tegenwoordigen titula ris, den Z. E. heer J. Th. van Galen. HET CHRISTENDOM NU. 't Is gebeurd in Den Haag. Daar liepen leden van de O. S. P. met borden, waarop met groote letters stond gesenreven: Het socialisme nu. Het socialisme, dat ais dwaling wel ieta goeus in zien heelt, maar dat ais wereld stelsel duizenden heeit bedrogen, dat kan niet dienen als middel tot oplossing der wereldproblemen. Wij hebben iets beters; ons geloof is de brengster geweest der beschaving, ons ge loof bracht het gouden tijdperk der mid deleeuwen, ons geloof zal in de komende periode victorie moeten zijn. Maar.... kan ons geiool triomfeeren als velen van die geiooven met handelen vol gens hun geiooiï Als ze te vadsig zijn cm eens wat te doen voor de katholieke zaak en te lui om hun leven te maken tot eeu werkzaam aandeel in den maatschappeuj- ken opbouw! Neen, dan lukt het niet en lijden wc den nederlaag. En toch, het Christendom moeten wij brengen in de wereld, tueschen de men- sohen. Niet komende week of volgend jaar, maar n u 1 Het Christendom nu, dat is de opgave van dezen tijd en het is dure plicht te zorgen dat we allen Christophoren zijn, die het licht der waarheid brengen in de warreling van den tijd. Üok wij, Josephgezellen. Maar als we iets willen bereiken op het terrein der kerstening, dan moeten wij; om anderen iets te kunnen leeren, zelf datgene weten. Je geloof beter leeren kennen, dat doe je in de retraite; de H. Kerk leeren waardeeren als instelling van God zelf, dat doe je in do retraite. Het Christendom nu tegenover het socialisme nu. De menschverhelfing bo ven de materie tegenover de stofvergodmg der dvvalenden. Beveruï. LIEDERTAFEL. Onze Zangclub hield Maandag 1.1. een ledenveigadering. Vastgesteld werd, dat in samenwerking met de Symphonie Franz Schweitzer een Kerstavond zal worden ge geven en wel op Vrijdag 30 December. In hot bestuur kwamen belangrijke wij zigingen. De penningmeester J. Vreeburg promoveerde tot voorzitter, J. van Sohie werd penningmeester, terwijl A. Driessen met hot secretariaat werd belast. Aangedrongen werd nog op aanwinnen van jonge leden. Vooral de penningmeester vestigdo hierop de aandacht in verband met zijn financiën. STUDIECLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Vrijdag 25 November wordt wederom een vraagavond gehouden. Er zijn eon tien tal interessante vragen en veel gelegenheid tot debat. Het bestuur verwacht een groote opkomst. Aanvang half negen. B0EKH0UDCURSUS. De cursus Enkel-Boekhouden 193233 werd Woensdag a.s. door den Praeses met een enkel woord geopend. Er zijn een vijf tien deelnemers, alzoo een mooi getal. L)e cursus zal een half jaar duren, üp het ein de van den cursus wordt aan hen, die naar het oordeel van den leeraar daartoe in aan merking komen, oen diploma uitgereikt. VOORNAAMSTE DATA IN DECEMBER 6 December. Maandvergadering Afd. Ge huwden. 13 December. Maandvergadering Afd. Ge zellen. 20 December. Sociale avond vanwege de Studie-club. 2528 December. Voltallige Retraite in Noord w ij korhout. 30 December. Kerstavond met medewer king van Sebastian Schaffer en Franz Schweitzer. JAARBOEKJE 1933. Naar wij van het Centraal Bureau ver nemen is voor de omslag van het nieuwe Jaarboekje de keuze gevallen op de teexe- ning van den Leidschen Gezel B. Goddijn. Dit is de teekening, die geëxposeerd is ge weest op onze laatste Huisvlijt- en Vakten toonstelling. Van ongeveer half December zal het Jaar boekje verkrijgbaar worden gesteld. INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN. Maandag a.s. den lilden Maandag van de maand is het gelegenheid tot inschrij ving van nieuwe leden. Candidaten melden zich te half negen aan in de Presidentska mer van het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Voor he* lidmaatschap wordt vereischt Ien leeftijd van 17 jaar. Een candidatcn-tijd van tenminste 3 maanden ^bat vooraf. Damclub „De Twee Sleutels". Voor a.s. Maandag 21 Nov. zijn de vol gende matches vastgesteld: F. Weber—W. Loving, A. UphoffTh. Loving, N, Verver H. Selier, H. DingjanB. Goddijn, W. Peu ters—-F. Weber, J. OuwerkerkA. Uphoff, L. DirkseP. Hendriks, H. SelierF. de Does, F. de Keuning—N. Verver, B. Vuur pijl—H. Dingjan, Th. Catin—W. Peeters, N. StokkermansJ. Ouwerkork, F. de DoesL. Dirkse, W. LovingF. de Keu ning, Th. LovingB. Vuurpijl, B. Goddijn F. de Does. De volgende prijzen zijn thans voor deze competitie vastgesteld: le prijs ter waarde van 1.50 ter keuze van de winnaar, 2e prijs 1.etc., 3e prijs 0.75 etc., 4e prijs 0.50 etc. Het Bestuur. R.K. STAATSPARTIJ HET CUMULATIE-VRAAGSTUK. Over het veelbesproken vraagstuk der cumulatie van ambten, salarissen en pen sioenen waaromtrent ook amendemen ten zijn ingediend op het ontwerp-program 19933 heeft het Partijbestuur een nota uit gegeven. We ontleenen er het volgende aan: Voor een juiste beoordeeling van het totale inkomen; dat iemand kan genieten uit hoofde van cumulatie van pensioenen, van salarissen enz. uit ambtelijke, semi- ambtelijke en politieke functies, zal men als uitgangspunt dienen to nemen het feit, dat de inkomensvorming in de maatschap pij in het algemeen vrij is, m.a.w. men moet er van uitgaan, dat het inkomen niet van boven af wordt vastgesteld, noch ook ge waarborgd. Een der gevolgen hiervan is, dat de inkomens onderling sterk uiteen- loopen. De vrije inkpmonsvorming heeft voorts invloed op de inkomens, welke niet verkre gen worden uit het vrije bedrijf, doch die door openbare of semi-openbare lichamen aan de ambtenaren, in hun dienst werk zaam. worden toegekend. Het is hier niet de plaats, te treden in eene beschouwing over de verhouding van de loonen in het particuliere bedrijf en de loonen der ambtenaren en van andere ca tegorieën, welke met de laatste verwant zijn. Geconstateerd wordt slechts, dat de belooning voor openbare en semi-openbare functies niet kan worden beschouwd ge heel los van de inkomensvorming in het algemeen. Wil do overheid beslag kunnen leggen op de bekwame en meest bekwame werk krachten -de noodzakelijkheid daarvan zal in een tijd, waarin aan de overheids lichamen de hoogste eischen worden ge steld, niet kunnen worden ontkend dan zal er eenig verband moeten bestaan met de salarissen en loonen, welke door eerste rangs krachten in de vrije maatschappij zijn'te verclienen. op gevaar af, dat d<s overheidslichamen in het andere geval op den duur zich de meest bekwame hoofd- en handarbeiders zouden zien ontglippen. Dit argument moge voor het oogenblik minder sterk spreken, het is voor normale tijden een niet te onderschatten factor. Do klacht, die men wel eens hoort, dat de moest bekwame krachten door het be drijfsleven worden „uitgekocht", zou anders wel eens algemeen kunnen worden. Dezelfde overwegingen, hier t.a.v. de ambtenaren naar voren gebracht, gelden mutatis mutandis voor sociale bestuurs functies en voor functies van politieken aard. Onnoodig voorts er over uit te wei den wat voor iederen onbevangen waarnemer duidelijk is dat deze amb ten niet langer de gemakelijke eeer-amb- ten niet langer de gemakkelijke ecre-amb- een groot deel van den tijd van degenen, die er zich aan wijden. Het is allerminst de bedoeling met deze overwegingen een commercieele opvat ting der staatkunde te verdedigen. Een dergelijke opvatting zou funest zijn zoowel voor_ het gezag der overheid als voor de partij. Wie zich als eerste oogmerk gesteld neeft „geld te verdienen", die hoede zich buiten het politieke leven, Vooropgesteld zij, dat de bestaande re gelingen aan alarmoerende geruchten inza ke het cumulatievraagstuk eiken redelijken grondslag ontnemen. Doch juist omdat mis bruiken moeten worden voorkomen en om dat de politiek op ideëele en niet op com mercieele opvattingen moet steunen, is de vraag naar den omvang der cumulatie ge rechtigd. Overwegingen van bezuiniging 6pelen bij het vraagstuk slechts een secundaire rol. De financieele perspectieven voor den staat zijn gering. Zelfs zijn er gevallen aan te wijzen, waarin benoeming van een reeds gepensionneerde in eenig ambt bezuiniging zou opleveren. (Men zie het bepaalde in het tweede lid van art. 67 der Pensioenwet 1922). De nota geeft vervolgens een ander overzicht van den bestaanden toestand KALENDER DER WEEK MARIA'S OPDRACHT IN DEN TEMPEL. ZONDAG 20 Nov. 27e en laatste Zondag na Pinksteren Mis: Dicit Dominus (laatste Zondag na Pinksteren), 2e gebed v. d. H. Felix van Va.ois, Belijdei. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Het einde van het Kerkelijk Jaar doet ons denken aan het einde van al het aard- sche. Aan het einde van de wereld, wier on derging, gepaard met ontzettende verwar ring en verschrikking het Evangelie ons be schrijft. Aan het einde ook van onze eigen bal.ingschap op deze aarde (Introitus). Be zorgd voor onze zaligheid vraagt onze Moe der, de H. Kerk, aan God onzen wil op te wekken tot een leven, Gode waardig, steu nend op de kennis van Zijn H. Wil (de ge boden), vruchtdragend in goede werken (Gebeden Epistel), onze harten te onthech ten aan het aardsche, (dat voorbijgaat) en ons te genezen van iedere zielewonde (Post- communio), te trekken tot Hem (Die blijft in eeuwigheid. Stilgebed). Want dan zu.len wij met vertrouwen het oordeel tegemoet kunnen zien (Evangelie) en deel hebben aan de erfenis der Heiligen (Epistel). Vragen wij met de H. Kerk de zaligheid voor ons zei ven en voor al'.e menschen met onwrikbaar geloof en vertrouwen en zij zal ons gewor den. (Communio). MAANDAG 21 Nov. Feest van Maria's Opdracht in den Tempel, Mis; Salve. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de opdracht). Kleur: Wit. DINSDAG 22 Nov. Mis v. d. H. Caecilia, Maagd en Martelares: Loquebar. Kleur: Rood. Door hare standvastigheid in het bewa ren van hare aan God toegewijde zuiverheid bracht de tegen haar zin gehuwde Caecilia haren echtgenoot Valerianic tot het ware geloof, eveneens haren zwager Tiburtius. Na den marteldood van Valerianic en Ti burtius werd ook Caecilia gemarteld en overleed na een bekomen halswonde. Moge lijk wel naar aanleiding van de Antiphoon: „Onder begeleiding van orgelspel zong Cae cilia voor den Heer" wordt de heilige ver eerd als Patrones van muziek en zang. WOENSDAG 23 Nov. Mis v. d. H. Cle mens, Paus en Martelaar: Dicit Dominus. 2e gebed v d. H. Felicitas, Martelares. Kleur: Rood. Clemens, de vierde Paus, medewerker v. d. H. Paulus (vgl Epistel) werd tijdens de christenvervolging onder keizer Trajanus verbannen naar de steengroeven in de Krim waar twee duizend christenen waren ver oordeeld tot dwangarbeid. Niet te beschrij ven is het, wat de heilige Paus daar met de christenen heeft moeten verduren. Toen zij eens als van dorst versmachtten, bad de heilige en zie, op een verhevenheid ver scheen een lam, onder welks voorpoot een frissche waterbron te voorschijn kwam, waarin allen hun dorst konden lesschen. Dat wonder ontstak de heidenen in toorn en zij zwoeren Clemens ten dood. Aange klaagd bij den keizer werd Clemens op diens bevel, vastgebonden aan een anker, in zee geworpen. Op het gebod der Chris tenen zou toen de zee drie mijlen zich heb ben teruggetrokken en werd er een ver woeste tempel zichtbaar, waarin het stoffe lijk overschot van den martelaar rusrte. De omstandigheden van zijn marteldood zijn echt.er niet met onbetwistbare zekerheid bekend. DONDERDAG 24 Nov, Mis v, d. H. Joan nes van het Kruis, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. Chrysogonus, Martelaar. Credo. Kleur: Wit. VOORHOpUT fVH "87 Pension le, S3e dn 3e klas DAMES Elf HEEREN IV PROSPECTUSUbP AANVRAGE -m Directie: Zusters Franciscanessen van Vnghe' en wijst er uitdrukkelijk op, dat hierbij al leen als uitgangspunt is genomen het thans geldende recht en geen gevallen, welke zijn terug te brengen tot wetsbepalingen, welke niet meer bestaan. Samenvattend zegt de nota: Samenvattend kan bet volgende worden vastgesteld. Als algemeene regel geldt, dat niemand meer dan 4000 pensioen kan genieten (een oud-minster niet meer dan 6000). Het is dus niet zoo als men vaak hoort, dat het eene pensioen maar naast het andere kan worden genoten. Wie pensioen geniet en daarnaast nog eenig ambt waarneemt, geniet wederom niet pensioen èn salaris, maar wordt aan zienlijk gekort. B.v. iemand genoot een jaarwedde van 5000 word gepension- neerd met 2000 en wordt thans benoemd tot burgemeester, waaraan een wedde van 4000 verbonden is. Tengevolge van het bepaalde in het tweede lid van art. 67 der P. W. 1922 ontvang hij thans niet 2000 (zijn pensioen) plus 4000 (de burgc- meesterswedde), neen, bij ontvangt ƒ4000 plus 2000 minus 90 pet. van 1000 ofwel 5100, d.i.s f 100 meer dan de wedde zij ner laatste betrekking. Voor hem, die recht hoeft or> rename en op wachtgeld, wordt het pensioen tij dons don duur van het wachtgeld vermin de~d met het bedrag daarvan. De non-activiteitswedde wordt niet ge noten boven de schadeloostelling als lid der Staten-Generaal. als lid van Ged. Staten of als wethouder. De ambtenaar, die een van deze functies Joannes werd te Fontiveros in Oud-Casti- iië geboren. Ais jongen van negen jaar on- derscneidde hij zich reeds door zijn werken van boetvaardigheid, zooals vasten, bidden, geeseien, nachtwaken. Op 18 jarigen leer tijd werd hij Carmeliet en voor de H. Tere- sia was hij een grooten steun bij haar stre ven tot hervorming der Orde. Als belooning voor zijn vele werkzaamheden aan het zie lenheil en aan de hervorming van de Car- me.orde vroeg en verkreeg de H. Joannes: „te mogen lijden en veracht worden om Christus' wil". Die belooning kreeg hij over vloedig. Onschuldig moest hij negen maan den in de gevangenis doorbrengen. Kort daarop werd hij ernstig ziek en zijn been werd met zooveel wonden en zweren be dekt, dat het allertreurigst was hem aan te zien. Maar al.es verdroeg hij met het groot ste geduld, altijd was hij opgeruimd en vroolijk. Zijn bijnaam „van het Kruis" heeft hij terecht verdiend. Joannes was ook een voortreffelijk leeraar in het geestelijk leven en begun stigd met een verheven graad van beschou wing. Verscheidene boeken zijn nog van hem over, handelend over de mystieke Theologie. Om de voortreffelijkheid zijner werken is de heilige in 1926 onder het getal der Kerkleeraren opgenomen. VRIJDAG 25 Nov. Mis v. d. H. Cathari- na, Maagd en Martelares: Loquebar. Kleur: Rood. Weinig is met zekerheid van de H. Ca- tharina bekend. Men verhaalt van haar, dat zij zich geheel wijdde aan de studie, waarom zij dan ook als Patrones van de wetenschap wordt vereerd. Tijdens ver volging wist zij door hare wijze en welspre kende redevoeringen de vervolgers tot an dere gedachten te brengen, ja zelfs tot be keering. Voor Catharina was daarvan het gevolg, dat keizer Maximinus haar uit haat in de gevangenis bet werpen. Na den dood der keizerin vroeg Maximinus haar ten huwelijk. Op Catharina's weigering volgde het bevel van den keizer, dat zij levend zou worden gebonden tusschen vier raderen, bezet met lange spijkers, zich bewegend in verschillende richtingen. Aldus moest haar lichaam worden vermorzeld. Maar door een vuur uit den hemel werden de raderen ver teerd. Daarop is Catharina gegeeseld en onthoofd. Zooals het gebed v. d. H. Mis ver telt zouden Engelen haar lichaam hebben gedragen naar den berg Sinaï. ZATERDAG 26 Nov. Mis v. d. H. Silves ter, Abt: Os Justi. 2e gebed v. d. H Petrus van Alexandrië; 3e voor den Paus. Kleur: Wit.. De rechtgeleerde Silvester stond eens bij het geopende graf van een bloedverwant. Het misvormd lijk ziende zeide hij tot zich zelf: „Ik ben, wat hij geweest is en wat hij nu is zal ik eenmaal zijn" Kort daarop, las hij de woorden: „Wie na Mij wilkomen ver- loochene zich zeiven, neme zijn kruis op en volge Mij". Silvester trok zich in de een zaamheid terug en stichtte de Congregatie der Silvestrijnen, wier Abt hij geweest is. Bijna 90 jaren oud stierf de heilige in 1267. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: ZATERDAG. Mis v, d. H. Leonardus van Porto-Mauritio, Belijder: Dominus. 2e ge bed v. d. H. Silvester; 3e v. d. H. Petrus van Alexandirë; 4e voor den Pauö, Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. aanvaardt, krijgt alleen dan een non-acti viteitswedde, indien zijn salaris hooger was dan de schadeloosstelling, welke aan die functie is verbonden; zoo zal b.v. een ambtenaar, die 4500 verdiend, geen nou- activiteitswedde ontvangen, indien hij lid van de Tweede Kamer wordt. Het gestelde algemeene pensioen-maxi mum van 4000 k an slechts overschreden worden, wanneer iemand behalve op pen sioen in eenige functie, recht zou hebben op pensioen als Tweede Kamerlid, lid van Ged. Staten of oud-wethouder. Het pen sioen als Tweede Kamerlid is in de Grond wet neergelegd, terwijl do twee laatstg ca tegorieën niet vallen onder do cumulatie- beperkende bepalingen der Pensioenwet. Uit deze samenvatting, die niet op vol ledigheid aanspraak maakt, blijkt intus- sohen wel, dat het met de cumulatie niet zoo gesteld is als men vaak pleegt aan te nemen. Ben jij het geweest, Frits, die gezegd heeft, dat ik een idioot ben? Jawel, meester. Zoo, nou, het doet mij in ieder geval genoegen, dat je geen leugenaar bent.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6