24ste Jaargang ZATERDAG 19 NOVEMBER 1932 No. 7359 ^e£eidóeJie(Bou/tomt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post Het Geillustreerd Zondagsblad is voor krijgbaar tegen betaling van 50 eer vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. f2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal de Abonnés ver per kwartaal, bij cent, met lureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelmgen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit viif bladen waaronder geïllustreerd Zondags bed. V Eerbied voor het mensohelijk leven In ons nummer van Donderdag werd on der de rubriek „Rechtzaken" het volgende bericht: Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den marechaussee L. H. P., gedetacheerd te' Maastricht, die door den Krijgsraad te VHertogenbosch wegens dood door schuld was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met verlaging in rang tot soldaat. Beklaagde had n.l. op Pinkster-Zon dag met een revolver geschoten op een wielrijder die zonder licht reed en die aan een sommatie om halt te houden niet voldeed. De wielrijder werd getroffen en is aan de gevolgen overleden. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het vonnis van den Krijgsraad verhietigd en beklaagde vrijgesproken. Het Hof heeft aangenomen, dat de beklaagde bij het lossen van de schoten in de gegeven omstandigheden met hoogst roekeloos en onvoorzichtig heett gehandeld, doch zijn plicht als opspo ringsambtenaar op juis-te wijze heeft ver vuld. Zooals men zich zal herinneren had de advocaat-fiscaal bij de behandeling dezer zaak voor het Hoog Militair Ge rechtshof op 3 November j.1. vernietiging van het vonnis van den Krijgsraad ge- eischt met veroordeeling van beklaagde tot 14 dagen voorwaardelijke gevange nisstraf. Wij hebben al reeds vroeger onze mee ning gezegd over het, ons inziens, véél te vlug gebruik maken van vuurwapenen, wat de dood van een schuldige en óók vaak van een onschuldige ten gevolge kan hebben. En nu kan men opwerpen, dat het hier betrof een geval, waarin de getroffene zelf de schuld draagt van het gebeurde: hij is gesommeerd, hij wist wat het gevolg zou kunnen zijn van het niet voldoen aan de sommatie. Maar toch zijn wij het ook voor dit ge val eens met den Krijgsraad, die een ver oordeeling van den marechaussée had uit gesproken, en met den advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, die ook een zij 't dan ook veel lichtere en slectits voorwaardelijke straf'had geëischt. En wij betreuren de vrijspraak van bet Hoog Militair Gerechtshof. Toen die fietsrijder geen gevolg gaf aan de tot hem gerichte sommatie, kan hij ge handeld hebben in een vlaag van vrees, waarbij hij zich niet voldoende rekenschap gaf van wat hem zou kunnen overkomeu. Maar zelfs, indien hij wèl in koelen bloede is doorgereden, hopend, dat een eventueel schot hem niet zou treffen, dan nog is dat schieten van de marechaussée o.i. roeke loos geweest, omdat het algemeen belang, het voorkomen van een wetsovertreding, het voorkomen van smokkelen, niet eisebt, dat degene, van wie vermoedt wordt, dat hij smokkelt, en waarschijnlijk of weL licht slechts op niet ernstige wijze, met een revolver wordt bedreigd, waarbij altijd bet gevaar bestaat, dat dien mensch het leven wordt ontnomen. Wij gelooven graag, dat er, als er min der vlug gebruik wordt gemaakt van de vuurwapenen, meer gesmokkeld zal wer den. Doch wij betwijfelen ernstig, of dat meerdere smokkelen zulk een omvang zou hebben, dat het algemeen belang er der mate door wordt geschaad, dat het opoffe ren van menschenlevens, bij het plegen van vaak slechts geringe vergrijpen, gewettigd zou rijn. De eerbied voor het menschelijk leven is een hoog en heilig christelijk beginsel. En Diet dan in noodzaak, uit noodzakelijke zelfverdediging van individu of gemeen schap, mag het menschelijk leven worden ontnomen of in gevaar gebracht. BINNENLAND BISSCHOPPELIJKE VOORSCHRIFTEN OVER DE BEOEFENING DER GYMNASTIEKSPORT VAN DE VROUWELIJKE JEUGD. Volgens besluit van Z. H. Excellentie den Bisschop van Haarlem, moeten de Turn vereenigingen van Dames en Meisjes on der leiding van de Graal zich organiseeren en worden door Z. H. Exc. geen turn ver eenigingen als Katholiek erkend, die zich niet hebben aahgeslofcen bij de Graal. In aansluiting hierop en om den over gang te regelen, heeft de Bisschop thans bepaald 1. Het Hoofdbestuur van de Graal zal de Dioc. Haarl. (Jymnastiekbond als Technische adviescommissie van de Graal- turnclubs erkennen. 2. De bepalingen, die volgen, zijn gel dig vóór alle Katholieke Dames- en Ge mengde turn vereenigingen, .welke op. 1 Jan. 1931 waren aangesloten bij den D.H.G.B. 3. De bestaande vereenigingen mogen hun bestaanden naam blijven voeren, ech ter alleen bij plaatsing achter dén naam „Graal", b.v. Graal turnclub ;.Naam". 4. In groepsverband mogen, zoolang de meerderheid van elke club dit wensebt, de bestaande vereenieingscostuums (unifor men) gehandhaafd blijven; alleen bij mas saal optreden van meerdere turnélubs zal onmiddellijk een spéciaal Graalcostuum worden ontworpen. Dit costuum zal na overleg met de Tech nische leidsters(leiders) der turnclub wor den ontworpen. 5. Iedere Graalclub heeft een eigen be stuur, dat verantwoordelijk is tegenover 't Hoofdbestuur van de Graal. Het bestuur van de Graalclub *zal be staan uit 5 personen en voor één jaar wor- den gekozen uit en door de leden der turn club op een jaarlijks te houden clubveraa- dering. In dit bestuur heeft rechtens zittine de Walkure van het. huis. waartoe de cliib behoort, en in zake gelóóf en zeden draagt zij de verantwoordelijkheid. Daarom kan er in haar afwezigheid geen bestuursverga dering gehouden worden Zonder haar troed- keurinsr zijn geen besluiten van kracht. 6. De voorzitter leidt de vergadering en regelt de zaken van al gemeen en aard, wel ke uitsluitend de turnclubs aangaan. 7. De Secretaresse is belast met het bij eenroepen der vergaderingen, het bijhou den der notulen en alle schrifteijke werk zaamheden. Zij draagt zorg voor en is be waarster van hetclubarchief. 8. a. De Penningmeesteresse zorgt voor het innen der clubcontributies en is verant woordelijk voor de in dè kas zijnde gelden. Op de-jaarlijksche clubvergadering doet zij verslag van haar financieel beheer. Zij is ten'alle tijde verplicht, het clubbestuur, als mede het hoofdbestuur van de Graal in zage van kas en boeken te geven. b. Eventueele baten komen uitsluitend ten goede aan de club, tenzij op een tijdig aangekondigde clubvergadering bij meer derheid van stemmen anders wordt beslo ten. De jaarlijksche rekening van inkom sten en uitgaven wordt door het hoofdbe stuur van de Graal onderzocht; haar goedkeuring decharcheert het clubbestuur. 9. Het clubbestuur bénoemdt de Tech nische leidster(leider). 10. De clubleden kiezen de Commissie, welke zal bestaan uit de Tech nische leidster(leider). plus twee leden. 11. De financieele regeling tu? en dc Graal en den D. H. G. B. als advies-com missie wordt zoo spoedig mogelijk gere- geld. 12. Een ballotage-commissie, bestaande uit de Walkure als Presidente en drie werkende leden, te kiezen uit de clubleden, adviseert het bestuur schriftelijk tot aan neming van candidaatleden, respectievelijk tot het verwijzen naar een andere Graal- turnclub of Graalgroep. De Commissie is gerechtigd, de reden, waarom zij tot afwij zing of verwijzing adviseert, mondeling aan het clubbestuur bekend, te maken. 13. Een lid van de Graalturnclub be hoeft niet lid te worden van andere Graal- clubs, maar betaalt als Graallid, buiten haar clubcontributie een algemeene Graal- contributie, waarin opgenomen is de abon nementsprijs van de Zilveren Trompet. 14. Het clubbestuur zal bij gemengde vereenigingen schulden en overeenkomsten overnemen in verhouding van het aantal heeren en jongens. 15. Het Hoofdbestuur van de Graal zal naar best vermogen medewerken, even tueel demonstraties, uitvoeringen, wed strijden en cursussen, georganiseerd door, namens, of met goedkeuring van de Tech nische advies-commissie, genoemd in arti kel 1, met medewerking van de Dames- turnclubs te doen slagen. 16. Eveneens zal zij de in punt 15 ge noemde medewerking verleenen aan iedere Graalturnclub. 17. Die vereenigingen, die tengevolge van de kwestie D. H. G. B.-Gra&l niet meer a]s R.-K, werden beschouwd, zullen, door het feit, dat zij Graalclubs zijn geworden, wederom als R.-K.- worden erkend. Nagekomen wijzigingen. Regel 3: De woorden „onder de leiding van de Graal" leze men: „in Graalverband". Art. 9 leze men: Het clubbestuur draagt voor de Technische leidster(lei- der), het Graalbestuur be noemt. NIEUWE RIJKSLEENING. Gepaard gaande met verdere conversie. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een of meer gcldleeuingen ten laste van het Rijk. Aan de Memorie van Toelichting wordt het voigende ontleend: Zooals in de jongste Millioenennofca werd uiteengezet, is in den loop van 1932 voor 200 millioen nieuw geld geleend en daar naast voor 300 millioen geconvérteerd. Een gedeelte van de voornoemde gelden werd, overeenkomstig de bepalingen /an de Be.eggingswet, tegen een vaste rente van 4 en 4.4 pet. bij Rijksfondsen opgeno men. De hoogte der vlottende schuld zal het eerlang wenschelijk maken, andermaal nieuw geld op te nemen, terwijl het ver trouwen bestaat, dat daaraan verdere con versie van een aanzienlijk bedrag zal kun nen worden verbonden. Teneinde op het meest geschikte tijdstip zonder verwijl tot een en ander te kunnen overgaan, wordt de in het ontwerp ver vatte machtiging CR IS IS-ZUI VEL A AN GELEGENHEDEN. Export van melkchocolade. De Önsis-Zuivel-Cent 'aie brengt nader ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 20 November, evenals reeds eer der is bepaald ten aanzien van melkpoeder, verwerkt in mélkchocolade, eveneens resti tutie zal kunnen worden ver eend van de heffing op blokmelk en gecondenseerde melk in melkchocolade, voorzoóver bestemd vóór export. Ook deze restitutiezal uitsluitend kun nen p-aats vinden op grond van een certifi caat, afgegeven door de Crisis-Zuivel-Cen- traie. Dit certificaat dient door den exporteur van melkchooclade te worden aangevraagd bij de Crisis-Zuivel-Centrale (Laan van Meerdervoort 84, te VGravenhage), door middel van een daartoe bestemd, formulier, hetwe.k gratis verkrijgbaar wordt gesteld. DE NED. VARKENSCENTRALE VERLEENT TOESLAG. Bij uitvoer van vrij mager en vet spek en varkensvleeschwaren. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat zij onder nader door haar mede te deelen voorwaarden bereid is een toeslag te geven bij den uitvoer van vet en mager spek en varkensvleeschwaren, voorzoover deze uitvoer thans nog niet bij uitsluiting van anderen, rechtstreeks door de Ned. Varkenscentrale geschiedt. Be.aiighebbenden, die voor dézen toeslag in aanmerking meenen te komen, kunnen zich voor andere inlichtingen wenden tot de Ned. Varkens-Centrale, le Van den Bosch- straat 1, Den Haag. Degenen, die voor het verkrijgen'van de zen toeslag in aanmerking wenschen te komen moeten zich onder meer schriftelijk verbinden: lo. voor alle varkens welke door of namens hen worden gekocht, aan den boer een door de Ned. Varkenscentrale vast te ste.len prijs te zullen betalen of doen be talen; 2o. geen varkens of deelen van var kens te zullen verwerken, doen verwerken, verhandelen of doen verhandelen, waarvoor niet aan den boer een door de Ned. Var kenscentrale vast te stel en prijs is betaald. De onder I en 2 bedoelde prijs is voor de periode van 16 tot 30 November vastge steld op 15 cent per pond levend gewicht. Het bedrag van den toeslag is gesteld op 9 cent per kilogram. AANTAL WERKLOOZEN NEEMT NOG STEEDS TOE. Tezamen thans ongeveer driehonderd duizend. Volgens opgave van het departement van Binnenlandsche Zaken stonden er in 1022 Nederlandsche gemeenten op 29 October j.l. ingeschreven 284.663 geheel werkloozen en 17.428 gedeeltelijk werkloozen. Van 55 gemeenten met rond 190.600 in woners waren nog geen gegevens binnen gekomen. Op 24 September stonden bij 1064 ge meenten met 7.880.090 inwoners ingeschre ven 277.817 geheel werkloozen en 18.451 gedeeltelijk werkloozen. STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR. Een ontwerp van wet tot steun aan de griendcultuur is in vergevorderden staat van voorbereiding; de indiening daarvan bij de Staten-Generaal is binnen zeer kor ten tijd te wachten. DE BROCWAY. Geen verdere vergunning. Beschikkende op de beroepen, ingesteld door de N.V. Nederlandsche Brockway Bus Maatschappij te Amsterdam tegen de be schikkingen van Gedep. Staten van Noord en Zuid-Holland, resp. van 2 Maart 1932 en van 21 Maart8 April 1932, waarbij aan de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Maat schappij te Heemstede vergunning is ge weigerd tot het in werking brengen van autobusdiensten tusschen Amsterdam en Leiden en tusschen Haarlem en 's Graven- hage, is bij Koninklijk Besluit le appellan te in haar beroep tegen het bovenbedoe.de bestuur van Gedep. Staten van Noord-Hol land niet-ontvankelijk verklaard en He het beroep tegen het bovenbedoelde besluit van Gedep. Staten van ZuidHolland onge grond verklaard. (Zooals men weet, zal waarschijnlijk op 1 Jan. de tramlijn LeidenHaarlem gc- electrificeerd worden. Buitenlandsche boter. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat met ingang van 20 November de prijs van de vervoerver- gurining voor buitenlandsche'boter is vast gesteld op 0.70 per K.G. Koperprijzen. De Copper Exporters Incorp. heeft den specialen prijs van electrolytisch koper verder verlaagd, den officieelen prijs ech ter overigens gehandhaafd. Op 81-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden d r. G. H. H i n t z e n, die in financieele en in scheepvaartkringen een groote bekendheid heeft genoten. RECHTZAKEN HET AUTO-ONGELUK TE LAREN. Een vreeselijk ongeluk had op 26 Sep tember plaats op het kruispunt Rijkswog- Hilversumscheweg te Laren. Een tot tou ringcar omgebouwde vrachtauto, afkomsng uit Bottrop in Westfalen, waarmee 33 Duitschers, onder wie een groot aantal vrouwen, van familiebezoek uit Den Haag terugkeerden naar hun vaderland, werd door de Gooische tram gegrepen en totaal vernield. De inzittenden werden tegen den grond geslingerd en bekwamen min of meer ernstige fracturen. Een dame van omstreeks 50 jaar is aan de bekomen verwondingen bezweken. De chaufteur, wonende te Ober- hausen, werd op last van den officier van justitie mr. Versteegh, in het huis van be waring te Amsterdam ingesloten. Gisteren stond hij voor de Vierde Ka mer der rechtbank te Amsterdam terecht, verdacht van veroorzaken van dood döor schuld. In totaal waren twaalf getuigen gedag vaard, waaronder drie deskundigen bene vens een tolk. Verdachte werd verdedigd door mr. A. J. M. Hendrix. Volgens de tenlastelegging zou verdachte grovelijk onvoorzichtig, onoor deelkundig en nalating hebben gereden. Na het getuigenverhoor luidde de eisch: vier maanden hechtenis met aftrek van de preventieve hechtenis. Het woord was hierop aan den verdedi ger Kr. A. J. M. Hendrix, die zijn deernis met de slachtoffers van dit ernstig onge luk uitsprak, doch tevens met den verd., die reeds zes weken in voorloopige hechte nis heeft doorgebracht. Hij dacht zich met hét passagiersvervoer van Westfalen naar Holland een bestaan te veroveren, stond op het punt om te trouwen en.... nu haalt dit vreeselijk ongeluk een streep door verd.'s rekening. Pi. wijst er vérvol gens op, dat de tram waarschijnlijk een vrij aanzienlijke snelheid had. Bij het St. Jans kerkhof stond de rij handle op vier, wat een snelheid van 45 K.M. beteekent. Ge stopt is er niet en de kruising ligt 500 M. verder; de tram stopt niet bijzonder snel, wat vroeger bij remproeven herhaalde lijk is geconstateerd. PI. voerde voorts aan, dat verd. een vreemdeling is, die niet met den weg bekend was. Op de treeplank stond „de baas van de zaak", die het ver voer had geregeld. Verd. kon dus niet met gezag tegen zijn staan op de treeplank pro testeeren. De verkeersdeskundige, de heer Schotting, wijst alle schuld van den tram bestuurder af. Maar men dient niet te ver geten, dat de wagenbestuurder het traject VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Besprekingen tusschen van Hindenburg en de leiders der Duitsche partijen. (3e blad). Het Japansche offensief in Mandsjoerijo. (3e blad). De Engelsche vliegster mevr. Mollison snoept haar man het lange-afstand-record af. (Luchtv. 4e blad). BINNENLAND. Bisschoppelijke voorschriften Inzake sportbeoefening vrouwelijke jeugd. (1ste blad). Ernstige gasontploffing te Rotterdam. Eén doode, verscheidene gewonden. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zesdaagsche te Amsterdam begonnen (4de blad en 1ste blad). ST. CLEH-RETRAITEKHlilS TE NOOROy/IJI^RHOUT r hgez. 22^—25 Nov. Mannen 2629 Nov. Mannen 29 Nov.—2 Dec. Heo 7—10 Dec. St. Josef 10—13 Dec. St. Josejhgeze 13—16 Dec. Jonge ivtpnne! 17—20 Dec. Gehuwde' M 22—25 Dec. St Joseph|»€z. (volt.) 25—28 Doc. St Josepfigez. (volt.) 3—6 Jan 1933 Jonge mannen 710 Jan. Gehuwde Mannen wèl nauwkeurig kent en het gevaar van de kruising moest beseffen. De wagenvoer der heeft alle gelegenheid gehad om te stoppen, bij den trambestuurder kan men zeer zeker van grove onvoorzichtigheid spreken. Nogmaals vestigt pl. de aandacht op de groote snelheid van de tram en de geringe remcapaciteit van do motorwa gens. De verdachte is reeds zwaar gestraft. Pl. dringt aan op een straf, gelijk aan de voorloopige hechtenis en hij verzoekt de rechtbank bij vervroeging vonnis te wijzen. Na raadkamer wordt verdachte onmid dellijk in vrijheid gesteld. Op 2 December zal de rechtbank vonnis wijzen. STADSNIEUWS NOODLOTTIG STUDENTEN-SPEL Een student overreden gewond. Zooals bekend zijn de eerste-jaars-studenten der Universiteit deze week weer als gebruike lijk aan het rondtoeren door de stad, terwijl 's avonds naar buiten wordt gelrokken. Gisteravond te half twaalf kwamen de eerste jaars per autobus uit Noordwijk alhier terug en op den Stationsweg werden zij op dé ge bruikelijke wijze door oudere jaars ontvangen, die daarbij trachtten hun de papieren mutsen van het hoofd te trekken. Dit spel is een der studenten noodlottig ge worden, want de 20-jarige A. K. uit Bussum is bij het bespringen van de autobus uitgegleden en onder den wagen terecht gekomen. Een der vyielen reed hem over het lichaam en zwaar inwendig gekneusd werd de ongeluk kige naar het Diaconessenhuis vervoerd. Zijn toestand baart veel zorg. De jool was door dit ernstig ongeval echter niet in 't minst gestoord. In het middernachtelijk uur is voor de so ciëteit op de Breestraat het kabaal voortgezet. Zonnestraal-Comité. In verschillende wijken der stad tracht men een cartonnen doos met poetsgoed te verkoopen voor een bedrag van 25 ct. Op deze cartonnen doos staat gedrukt, dat 5 cent van de ont vangst van zulk een doos wordt afgedragen aan de vereeniging „Zonnestraal", Bij dit co mité is daarvan niets bekend. Er is zelfs een waarschuwing in het blad „Zonnestraal" afge drukt, waarin gewaarschuwd wordt tegen der gelijke praktijken, welke in den Haag plaats hebben gehad. Het comité te Leiden waar schuwt zulk een doos niet te koopen, daar deze zonder toestemming zijnerzijds te koop wordt aangeboden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1