ZATERDAG 19 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 KORFBAL nederlandsche korfbalbond. Overzicht. Fluks trekt morgen naar Sportprak „Groenendaal" om „Ons Eibernest" t» gaan bekampen. De Eibers staan slechts één plaats hooger dan Fluks. Daarom moe ten onze standgenooten eens flink hun best doen, zoodat ze dan een plaatsje hoogci komen. Regenboog zal het hard te verantwoor den hebben tegen H. K. V. Wij denken wel, dat H. K. V. de winstpunten naar Den Haag zal meebrengen. Het Zuiden heeft het voordeel door op eigen terrein te spelen. D. K. C. zal het hier moeten ontgelden. In Noord-Holland speelt Koog-Zaandijk tegen D. T. V. Eerstgenoemde ploeg speelt lang niet meer zoo goed, zoodat we hier wel gerust op een gelijk spel kunnen reke nen. Blauw-Wit zal D. V, D. een kopje kleiner maken, en Olympia hetzelfde doen met Swift. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Westelijke afdeeiing. Ie Klasse Noord-Holland: DTVKoog- Zaandijk; Blauw-Wit—-DV'D; Olympia— Swift; DDV—Westkwartier. Ie Klase Zuid-Holland: Ons Eibernest Fluks; RegenboogHKV; Het Zuiden— DKC. 3e Klasse G: Ons Eibernest 2—Amicitia; EmmaFiuks 2; Ready—ODI. Oostelijke afdeeling. Ie Klasse A: ZKCOverschotje; Hellas Onder Ons; No vi oma gum— EKCA. Ie Klasse B: AKOóns Clubje; HKC Naas, Wit-BLauwRigtersbleek. Noordelijke afdeeling. Ie Klasse: Nic—Udi; LeeuwardenBK O. Sportvereniging „Klimop". Morgenmiddag 12 15 uur zal Klimop Vroom en Dreesmann ontvangen en om 2 uur zal Klimop I den strijd aanbinden *-egen Algemeene I uit Den Haag. BILJARTEN KAMP. V. NEDERLAND 2e KL. KLEIN BILJART. J. Bruinnincks promoveert naar de 1e kl. B, Teegeiaar en A. Speyer stel'en*, te leur. Toen gisteravond begonnen werd met de partij J. Bruinnincks—A. Speyer was de be langstelling veel grooter dan den vorige» avond. Na een gelijk opgaanden strijd met den stand 155139 in 18 brt. voor Bruin nincks kwam deze aan stoot en maakte een serie van 91, dus had hij nog 4 car. noodig om de partij te beëindigen. Hier deed hij echter nog 3 brt. over De 2e partij B. TeegelaarJ. Bruinnincks begon ook goed, beide in 2 brt. 47. Daarna een kleine inzinking tot B. Teegelaar in de 10e en 12e brt. resp. 34 en 32 maakte en Bruinnincks 10 en 58, stand 151—153. Daar na werd het sukkelen met Teegelaar terwijl Bruinnincks na 10 brt. de partij beëindigde. De 3e partij B. Teegelaar-A.Spreyer begon voor Teegelaar goed. In 3 brt. 35, 13 en 30, terwijl Speyer er niet van terecht bracht. Stand na 11 brt. 147—29. Of dit slechte spel ook van invloed is geweest op Teegelaar weten we niet, maar na de 11e brt. is er niet veel moois meer te zien ge weest en werd na 35 brt. deze partij door Teegelaar beëindigd. Hieronder volgen de uitslagen en eind stand GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Gemeentebegrooting. De uitgaven. J. Bruinnincks A. Speyer 250 22 91 11.36 165 21 30 7.85 181 22 35 8.12 J. Bruinnincks 250 22 58 11.30 B. Teegelaar 250 35 35 7.14' A. Speyer 195 34 25 5.73 J. Bruinnincks 3 919 80 91 11.48 1.50 12.93 B. Tegelaar 2 912 101 43 9.02 1.00 10.02 A. Speyer 1 771 101 55 7.63 0.50 8.13 Voor iedere gewonnen partij wordt 0.50 bijgeteld. Spelers, die in voorwedstrijden een gemidd. van 11 behalen, promoveeren naar de le kl. SCHERMEN Voorwedstrijd F|oretkampioenschap. Morgenochtend aanvangende te half elf, zullen in de schermzaal „Gijsbeth" en in het Nutsgebouw de voorwedstrijden gehouden worden van het nationaal floret-kampioen schap. Belangstellenden zijn welkom. DAMMEN Damclub „Gezellig Samenzijn". De uitslagen der voortgezette borden- wedstrjjden zijn: le Ronde: de Jeuv. Tongeren 20; Rumptv. d. Veer 20; v. Tongeren—W. ter Haar 2—0; v. d. Veer— v. Tongeren 2—0. 2e Rfonde: BekkerW. ter Haar 20; v. Bakkum—v. Tongeren 0—2; v. d. Veer— v. Daalen 20; v. TongerenJansen 11; Veejenturf—v. Bakkum 2 0; Jansende Jeu 02; Klein—Philipse 20; Geerlings Rumpt 11; de Jeuv. Tongeren 20; W. ter Haar—Geerlings 0—2; v. Tongeren—W. tre Haar 02. LUCHTVAART MEVR. MOLLISON WINT HET VAN HAAR MAN Mevr. MollisonJohnson is gistermiddag halftwee (Greenwichtijd) te Kaapstad aange komen. Zij heeft het record van haar echtge noot met 11 uur verbeterd. Allereerst wordt dan begonnen met de behandeling der uitgaafposten. Bij volgnr. 85 zegt de heer Bergers dat hij bij de algemeene beschouwingen heeft op gemerkt dat bezuinigd moest worden op de niet verplichte uitgaven. Hij meent hier thans een dergelijken post gevonden te heb ben, n.l. het verminderen van de presentie gelden voor het bijwonen der raadsverga deringen en commissie-vergaderingen. Mits dien stelt hij voor dezen po6t met 1/3 ge deelte. zijnde 207te verlagen en te bepalen dat het presentiegeld zal bedragen voor het bijwonen der raadsvergaderingen 2.— en voor het bijwonen dor commissie vergaderingen 1— per lid. De heeren Wessel en van Haastregt steunen dit voor stel, hetwelk dan in stemming komt en wordt aangenomen met algemeene stem men. Bij volgnr. 86 stelde de commissie voor de rijwieltoelage te bepalen voor den bode op 30.— en bij de overige daarvoor in aan merking komende posten f 35— voor de veldwachters en gemeente-opzichter. B. en W. stellen voor die toelage voor alle ambte naren te bepalen op 35.De Raad gaat daarmede accoord. Bij volgnr. 89: druk- en bindwerk, ge raamd op 550 heeft de minderheid der commissie voorgesteld den post met 150 te verlagen, doch de meerderheid is voor handhaving. B. en W, merken op dat ten gevolge van de meerdere werkzaamheden ter secretarie, bijv. met uitvoering steunre geling en 'Crisiswetgeving, verlaging onmo gelijk is. Er wordt toch zoo zuinig mogelijk geleefd, doch omdat de raadsleden zooveel stukken thuis gezonden krijgen, kan op pa pier niet bezuinigd worden, terwijl de aan koop van stencils onvermijdelijk is De heer Meidam is er voor om een bepaald crediet te geven en als dat op is moet de aankoop maar achterwege blijven. Na eenige discus sie over dit onderwerp wordt het geraamde bedrag onveranderd gehandhaafd. Bij volgnr. 90 heeft de commissie voorge steld den post schoonmaakartikelen en kos ten groote schoonmaak met 20 te verla gen en den post onderhoud raadhuis terug te brengen van 100op 70.— B, en W. kunnen met die 20.— accoord gaan, doch achten een bedrag van 100.voor onderhoud van een dergelijk groot gebouw zeer noodig. Grootere werkzaamheden, als verven enz. kunnen toch al niet uitgevoerd worden, alhoewel het hard noodig is dat het raadhuis van buiten geverfd wordt. Na eenige discussie wordt gestemd over het voorstel van B. en W, hetwelk dan wordt verworpen met 5 voor en 6 tegen. Voor: de beide wethouders en de heeren van Haastregt, van Bennekom en Wessel. Vlgnr. 91, aankoop en onderhoud meube len is geraamd op 100.— de commissie stelt voor 50B. en W. gaan daarmede accoord weshalve wordt besloten den post op f 50te ramen. Éij volgnr. 116 (geldleeningen) heeft de commissie de opinie gevraagd van B. en W. omtrent het converteeren van geld'eeningen en den verkoop van bouwgrond Het col lege heeft daarop geantwoord, dat conver sie in 1932 niet mogelijk is gebleken omdat moeilijk leeningen te plaatsen waren, ze fa kasgeldleeningen onder bezwarende om standigheden slechts te krijgen waren. Den grond aan den H. 'K'. wil het college ver- koopen wanneer daartoe strekkende aan vragen binnenkomen. Op een vraag van den heer Meijdam ant woordt de heer Noordman dat de bouw grond zonder meer te koop staat en dat elke aanvrage om bouwgrond te koopen, ook voor arbeiderswoningen, in behandeling wordt genomen, doch langs den straatweg wenschen B. en W. betere woningen te zien. Bij volgnr. 121 stelt de heer Bergers voor den post „verteringen huishoudelijk be stuur" met 100.te verminderen, waar door het genot van vrij rooken in raadsver gaderingen en commissievergaderingen, waarvoor presentiegeld wordt genoten, komt te vervallen. De heer Meijdam steunt dit voorstel, hetwelk niet voldoende is, zoo- dat het niet in stemming kan komen. Bij volgnr. 126 stelt de begrootingscom- missie voor het kleedinggeld voor de po litie te brengen van 100.op 75.—, B. en W. wenschen - het oude bedrag ver minderd met 10%, omdat zi^ een bedrag van 90.— zeker noodig achten, mede ge hoord hetgeen de organisaties daaromtrent mededeelen, n.l. dat voor maatkleeding de prijzen niet minder zijn geworden. De heer Bergers zegt dat de grondstof fen aanmerkelijk in prijs zijn gedaald, waardoor dus ook de maatkleeding goed- kooper is geworden. Hij vindt het voorstel der commissie niet zoo ingrijpend en was aanvankelijk voornemens nog verder te gaan, doch kan zich met het voorstel nu vereenigen. Bij stemming besluit de Raad dan met 8 tegen 3 stemmen (beide wethou ders en de heer van Bennekom) het klee dinggeld of 75.— te brengen. Bij volgnr. 134 wijst de heer Meijdam er op dat de van het voorjaar voorgestelde be zuiniging slechts eene bezuiniging op papier is geweest. Ten einde meer baten te vinden op de lichtbezuiniging stelt spr. daarom voor aan den Hoogen Rijndijk de lantaarns niet meer te laten branden van des nachts 12 tot des morgens 5 uur, hetgeen volgens berekening eene mindere uitgave zal sor- teeren van 500.B en W. nemen dit voorstel over hetwelk dan met algemeene stemmen wordt aangenomen. Ten aanzien van de volgnrs. 131 en 133 brandweerpersoneel en schoorsteenschouw stelt de heer Bergers voor eveneens een be zuiniging in te voeren, waarop de voorzitter mededeelt, dat binnenkort van B. en W. een voorstel is te verwachten tot reorganisatie der brandweer in verband met den aankoop van een motorspuit. Bij volgnr. 139 stelt de heer Meijdam voor 150.— minder te ramen voor subsidie aan de Burgerwacht, opdat ook dit lichaam zoodoende tot bezuiniging wordt aange spoord. De moerderheid der begrootings- commissie wil eerst de subsidieaanvrage af wachten alvorens een bes.issing te nemen en kan zich met de ramingspost, in afwach ting daarvan, ad 400,— vereenigen. De heer Bergers is er voor om thans reeds te korten dan kan met het opmaken der begrooting daarmede rekening worden gehouden. Met 150.— minder gaat hij ac coord De heer Wessel zegt dat de burgerwacht geen filantropische instelling is; het ge raamde bedrag is dringend noodig, want uit de opgemaakte begrooting dier vereeni- ging blijkt dat er een tekort is van ruim 500.—. Spr. zet daarna het doel der bur gerwacht nog eens duidelijk uiteen. Het voorste!-Meijdam wordt gesteund door de heeren Bergers en de Graaf, De voorzitter zegt dat de burgerwacht gaat verdwijnen als ze die 400.niet krijgt. Wethouder Noordman wijst er even eens op dat het geraamde bedrag absoluut noodig is wil de vereenigmg kunnen blijven bestaan. In stemming komt dan het voorstel van B. en W, hetwelk wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Meij dam en Bergers. Bij volgnr. 142 wordt op voorstel van den heer Bergers, teneinde eene lijn te trek ken in de salariskorting, besloten de toe lating van den rijksveldwachter te vermin deren met 15.—. Bij volgnr, 161 „subsidie Wit-Gele Kruis" ste.t de heer Meijdam. minderheid der be grotingscommissie, voor, 15% op de sub sidie te korten. De meerderheid der com missie wil eene afwachtende houding aan nemen totdat de subsidie-aanvrage binnen komt, hetgeen door den heer Paardekooper, lid der commissie, nog eens onderstreept wordt. Weth. Noordman en weth. van Leeuwen verdedigen hot geraamde subsidie, hetwelk ten goede komt aan eeii nuttige vereniging en voor wat het Dorp betreft uitsluitend wordt aangewend voor tlb,.c.-bestrijding, Bij stemming over het voorstel van B. en W. blijken de heeren v. Haastregt, Meijdam, de Graaf en Bergers tegen handhaving van de raming. Bij volgnr. 164 stelt de heer Bergers voor, gesteund door de hoeren Meijdam en de Graaf om 15% te korten op de subsidie voor Wijkverpleging te Leiderdorp. B. en W, handhaven hun voorstel tot raming van 50.—, hetwelk in stemming komt «n aan genomen wordt met 7 tegen 4 stemmen, evenals voren. -■ Bij volgnr. 173 wordt de rijwiel toelage van den gemeente-opzichter teruggebracht van 45 op 35. Bij volgnr. 175 stelt de begroótingscom- missie unaniem voor 400.— to bezuinigen op het grint voor de wegen. B en W. ont raden aanneming van dit voorstel en mer-r ken op dat reeds 8QQ,— minder is ge raamd dan verleden jaar, omdat besloten is geen keislag te koopen. Na een debat over het onderhoud der wegen komt het voorstel van B, en W. tot handhaving van een be drag voor 2000— voor onderhoud van 22 K.M. grintweg, jn stemming en wordt ver worpen met. 6 tegen 5 stemmen. Voor stem men de beide wethouders en de heeren van Haastregt, van der Krogt en van Benne kom. Bij volgnr. 179 merkt de heer Meijdam op dat het door B' ep W gegeven antwoord, dat er een raadsbesluit moet zijn om jaar lijks de bruggen te doen toeren, niet juist is en de gemeente-opzichter volgens de in structie daarvoor moet zorgen. Bij vc\gnr. 182 stelt- de commissie voor het onderhoud van garage, aschsehuur en magazijn te ramen op 50.—. B. en W. ach ten 100.noodig te meer dat de twee laatstgenoemde gebouwtjes in zeer slechten 6taat van onderhoud verkeeren. Bij stem ming wordt het voorstel van de commissie aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. (Beide wethouders en de heer van Bennekom). Het zoet houden van kinderen. Bij volgnr. 245 stelt de minderheid der commissie voor 50 pet. te korten op do sub sidie der bewaarspnoien, omdat de geme-eu- te geenerlei verplichting bij de wet is op gelegd, en het m de gegeven omstandigheid niet aangaat eene uitgave van 600.te doen, te meer waar tiet particulier initia- tiei hier een taak lieelt. V erder wordt de naam „bewaarschoolonderwijs" meer aan gevoeld dan „voorbereidend onderwijs". De meerderheid uer commissie is voor onver zwakte handhaving van de subsidie, om dat juist de groote gezinnen een beuoeUe hebben aan dat instituut en bij verlaging van de subsidie wellicht schoolgeld zal ge heven moeten worden waardoor die gezin nen weer worden getroffen. B. en W. gaan met de meeruerneid der commissie accoord. De heer Meijdam licht nog toe, dat de leerkrachten aan de bewaarscüolen niet ge diplomeerd zijn en dat het zoet houden der kinderen een gezinstaak is. Wanneer men de groote gezinnen wil helpen moet dat uitgaan van het particulier initiatief of.van instellingen van weldadigheid, maar geen staatszorg, want dan gaat het lijken op de toestanden in Rusland. De heer Paardekooper voelt wel dege lijk aan dat er onderwijs gegeven wordt en spr. weet beter dan de heer Meijdam dat zulk onderwijs vruchtdragenn is. Spr. protesteert tegen de vergelijking met Rus- lan, want daar worden de kinderen opge voed in verwildering en hier op christeiij ken grondslag. Spr. wil wel hier en daar een gulden of wat prijsgeven doch zyn principe wil hij ongeschonden bewaren. De heer de Graaf beweert dat bet geen onderwijs is en wijst er op dat aan den Hoogen Rijndijk nu eens dit meisje en dan weer dat voor de kinderen staat; het is wel degelijk de bedoeling dat de kinde ren zoet gehouden moeten worden. De heer Wessel voelt voor beide stand punten, n.l. dat het onderwijs moet opge dragen worden aan gediplomeerde krach ten en anderzijds dat de kindereu thuis niet die voorbereiding kunneq krijgen voor het later te volgen onderwijs, dio ze op de bewaarschool krijgen; Spr. wijst er nog op dat in groote gezinnen daar geen tijd voor is en dat men gewoonlijk over met voldoende ruimte beschikt. Het bedrag dat gegeven kan worden kan spr. niet be- oordcelen maar in principe is spr, voor subsidie. De heer Bergere is er voor om 15 per. te verminderen omdat het hier een onver plichte uitgave is. Do heer Meijdam zet lecht dat hij geen vergelijking heeft gemaakt met Rusland doch er op gewezen heeft dat in conse quentie hier wordt dooi gevoerd wat men in Rusland doet. Weth. van Leeuwen vindt do subsidie nog aan den lagen kant, evenals wethouder Noordman. Met den heer de Graaf is spr. het eens dat met iedereen maar direct geschikt is om als bewaar schoolonderwijzeres op te treden, doen wanneer men ecu gediplomeerde kraoht vergt gaat men te ver. De heer Bergers zegt dat de raadsleden nu eens moeten toonen dat ze durven om te bezuinigen, waarop de heer Paardekoo- pers antwoordt dat getoond is dat er durf is bij het verleeuen van subsidie voor oet bijzonder Midd. Onderw., doch ten aan zien van de onderhavige subsidie kan men niet verder gaan, wil men weer komen tot een tijd toen er nog geen gelijkstelling van onderwijs was en meu zoowel de openbare als de bijzondere scholen uit eigen zak kon betalen. In stemming gebracht wordt dan het voorstel van B. en W. hetwelk wordt aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Wessel, Meijdam, Ber gers en de Graaf. Bij volgnr. 210 brengt de heer Bergers nog onder de aandacht van B. en W. dat de premie voor de woningen op de Miening en van het hoofd der school, wegens brandver zekering to hoog zijn, vergeleken met het geen bij andere maatschappijen wordt be taald. B en W. zullen hier de aandacht aan I schenken. Bij volgnrs. 246 en 247 wordt besloten de presentiegelden van de leden der conimis- sie van toezicht op het L.O. en van de commissie tot wering van schoolverzuim te i brengen op resp. 1.75 en 1.50 per lid I per vergadering, hetgeen e-en mindere uifc- gave zal vorderen van 31.50. Het geraamde bij volgnr. 249 wordt met I 30 verminderd omdat volgens de meening j vin den heer Wessel nog sleohts een paar kindoren overgezet behoeven te worden aan den Vliet voor schoolbezoek in Voorscho- ten. I Bij volgnr. 254 wordt een voorstcl-Bei- gers aangenomen om 15 pet. te verminderen op de subsidie voor den landbouwcursus. Tegen stemmen de beide wethouders en de heeren van der Krogt, van Bennekom en Paardekooper. In verband met het vorige besluit stel len B. en W. voor ook 15 pet. te korten op de subsidie van do Geitenfokvereeniging, waartoe met algemeene stemmen wordt be sloten. Bij volgnr. 299 stelt de heer Bergers voor 15 pet. te korten op de subsidie aan de sportvereeniging. Hij wijst er voorts op dat indertijd die subsidie is verleend omdat de kinderen op school geen gymnastiek onderwijs kregen en zulks na schooltijd ontvangen. Het is hem echter gebleken dat plechts een klein aantal kinderen daarvan gebruik maakt. Do heer Paardekooper vindt dat men blijk geeft van weinig waardee ring dat indertijd door het schoolbestuur genoegen is genomen met het uitstellen van den bóuw van een gymnastieklokaal. Als die 15 pet. in mindering worden ge bracht komt de gemeente wellicht voor het feit te staan, dat ze een gymnastieklokaal moet gaan bouwen. Wethouder Noordman wijst oveneens op de tegemoetkomende houding van de schoolbesturen, zoowel met hot uitstel van genoemden bouw, als mot het feit, dat genoegen is genomen met de helft van do vergoeding die aan die school besturen ingevolge do wet toekomt. Spr. is er voor uit waardeering daarvan de subsi die niet te vermindoren. De heer Bergers beschouwt zulks als een dreigement, waar voor hij niet terugschrikt. Het voorstel- Bergers wordt dan gesteund door de hee ren Meijdam en de Graaf. In stemming komt het voorstel van B. en W. hetwelk wordt aangenomen met 8 tegen 3 stommen (de heeren Bergers, Meijdam en de Graaf). Na eenige discussie over den Zoeterwoud- schen autobusdienst wordt een voorstel van I B. en W. in stemimng gebracht bij volgnr. 273, om een subsidie te verleenen van 300, j welk voorstel wordt verworpen met alleen de stemmen van de beide wethouders en I! den heer van Bennekom voor. Het voorstel der begrootingscommissie tot het verlee nen van 250.wordt geacht hiermede te zijn aangenomen. De ontvangsten. In behandeling komen dan de ontvangst- posten. Naar aanleiding van een ingeko men verzoek van L. v. C. om vermindering van woninghuur. De heer Paardekooper vindt het heel verklaarbaar dat dezo ver mindering wordt gevraagd, omdat verleden jaar een vergelijking is gemaakt met de woningen aan den Vrouwen weg, dio inmid dels met 1,per week in huur zijn ge daald. Overigens acht spr. een huur van 7per week genoeg, want het is te voorzien, dat wanneer de woning opnieuw aan iemand anders verhuurd zal moeten worden zeker niet meer dan 7.zal ge maakt worden De heer van der Krogt en van Haastrecht steunen eeq voorstel- Paardekooper om de huur te bepalen op 350.'s jaars. De heer de Graaf vindt de vergelijking met de woningen aan den Vrouwenweg niet juist. De woning van de gemeente staat vrij en heeft veel gekost. De Keer Noordman kan er mede accoord gaan dat de huur verlaagd wordt want dan staat die gelijk met de woning van het hoofd der school, terwijl laatstgenoemde woning toch beter is. De heer Bergers wijst WIE HEDEN KOOPT, koopt goedkoop. Ook bij zeer soliede zaken zijn nu de prijzen h :el goedkoop. Men kijke daarom ied eren dag met aandacht de advertenties na. er op dat de woningpolitiek van de ge meente veel geld kost on vraagt of dab verlies nu nog grooter moet worden. Als er geen huurder te vinden is voor den prijs die thans betaald wordt dan moet men do woning maar verkoopen dan wordt er ten minste niets meer op toegegeven. De heer Noordman wijst er op, dat geen vergelij king mag gemaakt wordon met het bouwen der woning in hoogconjunctuur en do thans geldende huurprijzen. Na nog eenige dis cussie komt het voortel-Paardekooper in stemming hetwelk wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen Tegen de heeren de Graaf, Borgers en Meijdam. Belastingheffing. Behandeld wordt vervolgens hot voorstel der begrootingscommissie om de opcenten op personeele belasting niet te verhoogen de opcenten op do Fondsbelasfcing op te voeren van 42 tot 50 en om een bedrag van 2000 in den gewonen dienst voor on dersteuning te rauien in plaats van 3000 Daarentegen wenscht de commissie in den kapitaaldienst voor wegenverbetering een bedrag te ramen van ƒ5000, te dekken door een geldlecning, en do werkzaamheden te doen verrichten bij wijze van werkverschaf fing. De oommissie acht het ongeoorloofd, dat de tegenwoordige crisiakosten geheel komen te drukken op het thans levende go- slacht en is van meening, dat de belastin gen momenteel reeds ton top zijn gevoerd. Verhooging van eene belasting die do uiterlijke welstand belast kan ze in de zen tijd zeker niet aceepteeren, terwijl ver hooging van de werkelijke welstandsbelas- ting, waaronder de Fondsbelasting wordt verstaan sociaal ongeoorloofd wordt ge acht, omdat de laagst bezoldigden het zwaarst worden getroffen, vooral wanneer de gemeente in de 3e klas is gerang schikt. In de memorie van antwoord zeggen B. en W. dat ook dit collego de meening is toegedaan dat in dezen tijd geen extra lasten op de schouders van het publiek gelegd moeten worden, wanneer op ander* wijze het evenwicht in do begrooting vor kregen kan worden, doch het college moet erkennen, dat er geen andere weg is dan door belastingverhooging de benoodigde gelden te verkrijgen. Evenwel heeft het college gemeend de voorgestelde belasting heffing to kunnen wijzigen als volgt: Ver- menigvuldigingsgetal Pers. Bel. 1.1 in plaats van 125 )vorig jaar l.)Fondsbelas ting 65 in plaats van S0 (vorig jaar 42). Als nieuwo bronnen worden naar voren ge bracht de bate van de heffing van 30 op- centen op de Fondsbelasting door het Rijkvermindering van een bijdrage van hfst. VI aan den kapitaaldienst met 347.70; verlaging steunverleening met ƒ2500 (waarvan echter ƒ1000 worden over gebracht naar de crisissteunregeling) en meerdere raming van rijksbijdrage in de crisissteunregeling van 450. In verband met do door den Raad aangenomen bezui nigingen op de diverse posten wordt dit voorstel door B. en W. nader gewijzigd in dier voege dat voorgesteld wordt om de Personeele belasting niet te verhoogen «n dus alleen een belastingverhooging wordt noodig geacht van 23 opcenten op do Fondsbolasting tot een totaal van 65. De heer Meijdam verdedigt dan het voorstel der commissie en bestrijd de moening van het college van B. en W. dat het nage slacht te zeer wordt bezwaard. Volgen» zijne berekenig kan nu worden volstaan, gelet op do door B. en W. aangegeven nieuwe bronnon van inkomsten (opbrengst 30 opcenten rijksfondsbelasting en bijdra ge hfst. VI. kap. dienst), alsmede met do aangenomen bezuinigingen worden vol staan met eene leening van 3000. Weth. Noordman vreest onthouding van goedkeu ring aan do begrooting door Ged. Staten. Het standpunt van B. en W. is veiliger dan dat dor commissie. De heer Bergers beaamt dit laatste gezegde van den heer |Noordman, doch merkt op. dat het minder prettig is voor de belastingbetalers. Do voorzitter sluit de discussie en brengt bet voorstel van B, en W, in stemming, het welk dan wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de beide wethou ders en de heer van Bennekom. Het voor ste der begrootingscommissie., zooals dat nader is gewijzigd wordt geacht hiermede te zijn aangenomen. Hierna wordt de ka pitaaldienst behandeld waarbij goen ver anderingen meer te sprake komen. De be grooting wordt daarna met algemeen» stemmen vastgesteld in eindcijfers in ont vangsten cn uitgaven met f 120600. Hierna rondvraag en sluiting. „Moeder, moeder, kom eens kijken. Va- der zit met tante Ida om z'n hals." „Om 's hemels wil, man, schiet niet. Je zult de baby wakker maken."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15