LEIDEN 1-P.F.G.I BEZOEKT MORGEN HET Hf FIS OF HET EIL AND £AifcKL>AG 19 NOVFFPFR 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BT.AD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De wereld brandt als de „P. C. Hooft". Von Papen is het vechten moe en gaat naar huis. Ont wapeningsplannen bij de vleet. Zal de wereld nog ooit een bevredigend einde van de Ontwape ningsconferentie beleven? Brandende kwesties. De we reld staat in brand, evenals de ,.P. C. Hooft". De aarde, die trotsch als een zee kasteel door het wereldruim zeilt met een onnavolgbare snelheid, wordt niettemin leelijk door het vuur van oneenigheid, ge krakeel en tweedracht, crisis en malaise aangevreten. Aan alle kanten bedekt een dichte rook. veroorzaakt door de walmende crisis, het uitzicht, zoodat zelfs de meest bevoegde economisten geen hand voor oogen kunnen zien en geen uitkomst we ten. Het blusschingsapparaat met den Vol kenbond als brandspuit staat er hulpeloos bij en geeft het werk maar op. Nu en dan springt er een olie-tank en dan laaien de vlammen weer hoog op, en is men doodsbe nauwd, dat de brandende olie zal uit vloeien en nog meer onheil zal stichten. Zoo had de wereld haar hoop gebouwd op de veranderde stemming in Amerika, waar van de verkiezing van Roosevelt de uit drukking zou zijn; Engeland. Frankrijk en België waren er als de kippen bij om er gebruik van te maken en verlenging van bet Hoover-moratorium te vragen. Doch men blijkt daar aan de andere zijde van den Oceaan geenszins in de stemming om grootmoedig te zijn, en dat is een groote teleurstelling. Een tweede barstende olie-tank is de crisis in Duitschland. Wie weet, welke 'vlammen daar straks uit onstijgen. Vooral als deze olie zich verspreidt en in aanra king komt met de brandende kwestie van de Ontwapening. Ook deze kwestie ontwikkelt zooveel rook. dat het schijnt alsof ieder nieuw plan een rookscherm optrekt, waarachter de mogendheden zich stiekum onttrekken aan hun ontwapeningsplicht, neergelegd in het vredesverdag van Versailles. De wereld is vol brandende kwesties, in Zuid-Amerika, in Noord-Amerika, in Euro pa, in Mandsjoerije. in Britsch-Indië, overal. Von Papen af. Beginnen wij met de jongste beroering in de politiek, het af treden van het kabinet-von Papen. Dat is gauwer in z'n werk gegaan dan verwacht werd. Wel werd de oppositie tesren het bewind der „Herren-club" steeds heftiger, maar meer algemeen dan het ook vroeger was kon bet moeilijk meer worden. Want de nationale concentratie, welke von Papen nastreefde, had hij reeds be reikt, doch niet zooals hii dat wenschte. Integendeel, hii had wel alle krachten ge concentreerd. doch niet met hem, maar tegen hem. Ongeveer alle partijen had hij teven zich in het harnas weten te jagen. Toch verwachtte men. dat hij het no? wel eeniven ti'd zou uithouden, omdat hii niet allePn het ve"trouwen had van een rijksTesident von Hindenburg, maar er bo vendien niemand anders was. van wien men een betere oplossing van de ingewik kelde politieke puzzle in Duitschland mocM verwachten. Zijn reveering had ten minste dit voor. dat er met krachtine hand vereveerd werd misschien wet al te kraohtier, znoals bleek in de afzetting der Pruisiche ministers. Als von Panen in overeenstemming met von Hindenburg de conclusie uit de hope- looze verdeeldheid der par!ement°lre nar- tüen had aangedurfd en tot de dictatuur was overgegaan, wie weet. hoe de zaken no* celoopen waren Want de Duitscher houdt vn een krachtige hand, die hem leidt. Maar aan een dictatuur durft men noe niet te denken. Ook von Panen streefde, in opdracht van den rijkspresident, veeleer naar een regee ring, die boven de partijpolitiek zou staan, in den geest van het Engelsche. nationale kabinet. Het is hem mislukt. De socialisten wilden niet eens met hem praten, de nazi's wilden alleen concentratie als Hitier rijks kanselier zou worden en het Centrum was een voorstander van nationale concentra tie maar zeker niet met von Papen. De arme rijkskanselier zag daarop geen anderen weg dan zijn persoon en zijn ka binet op te offeren op het altaar der con centratie. Nu is von Hindenburg zelf eens gaan praten met de partijleiders en heeft hun gevraagd, wat zii eigenlijk willen. Volgende week zal de president daaruit zijn conclusie trekken en zullen wij weten, welke koers Duitschland nemen zal. Een verandering in de Duitsche buitenlandsche politiek wordt niet verwacht en men ge looft dan ook. dat minister von Neurath minister van buitenlandsche zaken zal blij ven. Wel wordt in Genève vertraging ge vreesd van Duitschlands eventueelen terug keer naar de Ontwapeningsconferentie. Twee plannen. Wanneer Duitsch land te Genève terugkeert, zal dat niet het gevolg zijn van de indiening van het Fransche ontwapeningsplan, mischien wel van het Engelsche plan. dat sir John Si mon Donderdag heeft ontvouwd. Het is trouwens nog een vraag of het Fransche plan eigenlijk wel een „ontwape- nings"-£lan is: het heeft veeleer de ten- denz om den bestaanden status quo tot in lencte van daven te doen voortduren. Toen de eerste trekken van het plan be kend werden, meenden wij daarin slechts oude denkbeelden te zien, waarvan de mo gendheden ook thans even weinig terug zouden hebben als vroeger. Latere halve uitlatingen deden ons gelooven, dat het Fransche plan toch wel iets goeds zou be vatten. zoodat wij verleden week de hoop uitspraken, dat de Ontwaneningsconferen- tïe weer vlot zou komen. Doch nu het plan in hoofdzaken althans volledig gepubli ceerd is, moeten wij weer terugvallen oo onze eerste meening. Duitschland heeft direct na de publicatie een eritiek op het plan geleverd, welke niet voor de poes was. En Engeland zag in het Fransche nlan ook allerminst aanleiding om zijn eigen nlan achter te houden. Bij monde van zijn minster Simon heeft Brittannië ook een ontwa^eningsolan uiteengezet, waarbij meer dan in het Fransche plan tegemoet wo^dt gekomen aan de Duitsche eischen in zake gelijkge~echtigdhe:d. Ook wordt er ten minste iets van ontwapening in voorge steld. De bekende Pertinax schri'ft in de ..Echo de Paris" zelfs verontwaardigd, dat het voorstel van Engeland zou neerkomen oo een vermindering van het Fransche le ver met 100 000 man en dat bovendien nog het Fransche leger den eenieen fac tor waaraan het zim tegenwoordige meer derheid dankt. n.l. de zware artillerie, zou moeten prijsgeven. Dat is wel teeken-erd Stel u voor, de raFnscbe suprematie zou verdwijnenVerschrikkelijk. Geen wonder, dat Frankrijk slecht te spreken is over het Enge'sriie plan. Neen, dan was het plan van Herriot en Boncour beter. Als dat werd aan ven om en, zou Fr ankrijks over wicht in Eurona voor lange jaren zijn ge vestigd. Die slimme Franschen. Intusschen zit de Ontwapeningsconferentie met al die plannen leelijk in zim maag en de wereld vraagt zich af, of zij nog ooit een bevredi gend einde van deze ontwapeningsconfe rentie zal beleven. Firma G. H. MAAT - w^qorerij j Gevestigd sedert 1833 7486 LEIDEN 0 SPORT VOETBAL OVERZICHT. Na de verrassende uitslagen van jl. Zon dag, gaan we maar weer verder met onze beschouwingen over de komende wedstrij den en het volledig programma belooft weer pittige wedstrijden. In de eerste plaats is daar in de eerste klasse G de wedstrijd G. D. A.D. H. L. Terwijl de eerste club Zondag haar eerste nederlaag leed, boekte D. H. L. een on mogelijk groote overwinning en de Hol- landsche Leeuw, met nog slechts twee verliespunten, haakt naar de leiding. Of het lukken zal morgen? Onmogelijk is het niet, indien er tenminste weer gespeeld wordt a'.s vorigen Zondag. S. J. C., dat ook nog slechts één wed strijd verloren heeft en dus gelijke kan sen heeft als D. H. L.. krijgt morgen be zoek van de Graaf Willem-club. Na het geen de Jeroensclub Zondag jl. presteerde mogen we voor morgen geen minder resul taat verwachten. T. Y. B. B. dat in den uitwedstrijd te gen D. O. N. K. twee punten wist te be halen, zal hiertoe in den returnwedstrijd toch ook wel in staat zijn, waarmede de Goudsche club dan vrij geisoleerd onder aan komt te staan. Spartaan en Leonidas deelen wellicht de punten, terwijl we Santpoort wel in staat achten thuis van H. B. C. te win nen. Nu de tweede klassers! Leiden met slechts twee p,unten uit zes wedstrijden, slaat dit seizoen weer een heel pover figuur Hoe dat toch komt? We zullen trachten in den wedstrijd van morgen reden van hun falen op te sporen. Intusschen mag P. F. C. niet tot de zwaarste concurren ten gerekend worden, zoodat we voor morgen toch in ieder geval een behoorlijk resultaat verwachten. Teijlingen gaat op bezoek bij Lenig en Snel, waar ongetwijfej^ gewonnen kan worden. Lisse ontvangt Blauw Zwart. Beide zijn slechts heel middelmatige clubs, doch de papieren van Lisse staan' toch wel beter, zoodat we een kleine overwinning voor de thuisclub verwachten. De strijd tusschen de leiders Excelsior en Wilhelmus belooft interessant te wor den. We geven den Schiedammers den besten kans. R. K. Sportevereen. „S.J.C." Morgen heeft S.J.C. I weder een thuis wedstrijd en krijgt alsdan de Grafelijke heeren uit den Haag op bezoek. Zoowel uit als thufs zijn de wedstrijden tegen het sympathieke Gr. Willem1 steeds aangename ontmoetingen geweest en zulks verwachten wij ook morgen. De laatste prestatie van Gr. Willem is wel niet bijzonder goed. Toch zullen onze jongens er niet te licht over moeten denken, want de gasten hebben in deze competitie ook zeer goede wedstrij den gespeeld en al verwachten wij ook een overwinning door S.J.C.. zal er toch van het begin af aangepakt moeten worden met een zelfde élan als vorige week. R. K. Sportvereen. „Leiden". Het debuut van Leiden in den I.V.C.B. is niet bepaald schitterend. Zes wedstrij den, één gewonnen, dat geeft reden tot ernstig nadenken. Spelers, wacht hiermede niet tot 't te laat is. Zoo gaat 't toch niet langer. Een derde nan de competitie is af gewerkt, er kan dus nog veel goed gemaakt worden. Het eerste ontvangt Zondag P.F.C. I uit Poeldijk. Dat belooft een spannende strijd te worden, want Leiden I zal Zondag laten zien, dat ze nog wel tot andere dingen in staat is. Leiden II is vrij. Leiden III gaat naar Nubia I in Wassenaar. Voorspellen is hier DEN VjTEDSTI^IJD gwig i (Pi (Poeldijk) Terrein Haagwig Aanvang 2 uur Entrée 25 en 20 ct. Kinderen 10 ct. moeilijk, aangezien Nubia voor 't eerst in de competitie uitkomt. Werkt echter •eendrachtig samen, want dan alleen is cr succes te behalen. Aanvang 2 uur. Vertrek 12.45 uur per tram of fiets van Turfmarkt. Het Nubia-terrein is gelegen aan de Raap horstlaan. De Junioren spelen om half één op het Sportpark tegen Meerburg I. Jongens doet je best zooah in vorige wedstrijden, dan komt 't ook morgen wel weer voor elkaar. R. K. S. V. „TEIJLINGEN." A.s. Zondag gaat Teijlingen I op bezoek bij L. en S„ Den Haag, een der zwakste tegenstanders. Toch zal Teijl. de zaken flink aan moéten pakken om een overwin ning te behalen. Hoe dikwijls is het al niet gebeurd, dat tegen een zwakke ploeg werd verloren of gelijk gespeeld. Dit zou echter jammer zijn, daar Teijlingen op het oogenblik een goed figuur maakt. Im mers het puntenverschil met de leiders is van geen beteekenis. Wij krijgen Wilhel mus nog thuis, en Excelsior nog uit. Hoe gemakkelijk kan de stand dus nog veran deren! Het is voor Teijlingen zaak alle zeilen bij te zetten om alle punten te ver zamelen! Vertrek per autobus vanaf K. S. A. om 12.30 uur precies. Zij, die wenschen mede te reizen, geven zich vroegtijdig op aan H. Hoogervorst Lindelaan 7. Teijlingen II gaat bij de nieuwe vereeni- ging m Vogelenzang op bezoek. Om 2 uur vangt de wedstrijd aan. zoodat het vertrek is bepaald op 12.30 uur van de K. S. A. per rijwiel. Men zorge ervoor gezamenlijk te reizen I De Jun. gaan op bezoek bij haar naaste buren S. M. C. Dit belooft een aardige wedstrijd te worden. Vertrek om 12 uur, zoodat om 12.30 uur gespeeld kan worden! Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A: KimbriaSitt. Boys; R. K. V. V. L.-V. V. H.; R. K. O. N. S.Kerkrade; Valkenburg—K. N. V.; MarsanaChévremont; VolhardingCae- Eerste klasse BR. K. T. V. V. Geel Zwart; W. I. K.—R. A. C.; Braban- tiaMulo. Eerste klasse C.: Venlosche B. D. E. V.; WilhelminaS. V. B.; Box meerB. Vooruit; GennepVenlo. Eerste klasse D: AltiorGrol; V. D. Z.S. D. O. LT. C.; Blauw WitSwift Eerste klasse E: QuickVosta; De Zweef—Denekamp; ZwolleAchilles; N. E. O.—P. H. Eerste klasse F.V. V. Z.V. I. C.; FortitudoWilskracht H. M. S.D. E. M.; LimVio.Volendam; De MeerE. M. M. Eerste klasse G: S. J. C.Graaf Willem II; G. D. A.-D. H. L.; T Y. B. B.D. O. N. K.Spartaan—Leonidas; SantpoortH. B. C. Tweede klasse O. ExcelsiorWilhelmus; Leiden—P. F. C. Graaf FlorisSpartaan II; Lenig en Snel Teijlingen; LisseBlauw Zwart. DIOO. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging „D. 0. Voor de D. O. S.-elftallen zijn morgen drie wedstrijden vastgesteld. Om 12 nur speelt D. O. S. III tegen N. V. C. II uit Noordwijkerhout. Over de resultaten valt weinig te voorspellen, daar de kracht van de N. V. C.-reserven ons onbekend is. Om 2 uur komt D. O. S. I in het veld tegen een oude bekende tegenstander nl. V. V. L. uit Voorschoten. De behaalde resultaten van V. V. L. zijn zeer afwisselend geweest. Toch zal D. O. S. flink moeten aanpakken om succes te hebben. Laat het een alleszins sportieve wedstrijd zijn. Voor D. O. S. II is St. Ber- nardus I ook geen onbekende, en het be zoek bij de Rijnbewoners zal zeker een sportief karakter dragen: aanvang 2 uur. R. K. Sportvereeniging „S. M. C." Morgen trekt S. M. O. I ten tweeden male naar N. V. C. I om met die club den strijd aan te binden. Er zal gezwoegd moe ten worden voor een kans om een puntje machtig te worden. Het tweede speelt thuis tegen K. B. uii Leiden met als resultaat natuurlijk.... een gelijk spel. Beide wedstrijden begin nen te 2 uur. S. M. C. III gaat ook naar Noordwij kerhout om N. V. C. III te bekampen. Doet je best jongens en zorgt voor een en kel punt. Aanvang 12 uur. Tenslotte spelen de junioren I tegen Teijlingen, waarvan nog niet werd gewon nen. Zou het morgen lukken? Aanvang 12.30 uur. R. K. Sportvereen. „A.V.V." Morgen zullen alle senioren-elftallen in het veld komen, terwijl ook voor de Junio ren wel wedstrijden zullen worden vastge steld; deze zijn nog niet bekend. Het le elftal speelt om 2 uur tegen S.N.A. I te Stompwijk. Als van ouds is deze wedstrijd zeer interessant en zal het aan spanning niet ontbreken, daar de beide elftallen steeds hun beste spel spelen en elkaar niets toegeven. We durven on» aan geen voorspelling wagen, doch zullen hopen, dat het een mooio en faire wedstrijd wor den zal, waarin de sterkste de overwinning mag behalen. Het 2e en 3e elftal spelen beiden thuis om 2 uur, resp. tegen St. Michael 2 en G.D.A. 3. Wij geven de beide A.V.V.-elf- tallen hier de beste kansen, doch dan moe ten allen hun best doen en de tegenpartij niet onderschatten. Het 4e elftal speelt om 12 uur te Wate ringen tegen Velo 4. Gezien do tot heden behaalde resultaten, rekenen wij er vaat op, dat de 3e elftallers ook thans beide punten medebrengen naar den Dam. R. K. Sportvereen. „V.V.L." V.V.L. I trekt Zondag naar D.O.S., ooi daar het eerste elftal te bekampen. Om goed resultaat te behalen, zal er van meet af flink aangepakt moeten worden. Beide clubs verschillen niet' veel in kracht. V.V.L.-ers, steeds hebben jullie in D.O.S. je meerdere moeten erkennen, al was het verschil nooit groot, speelt sportief en doet allen je uiterste bost en tracht de rollen nu eens om te draaien. Voor eenige supporters is nog gelegen heid om mee te reizen per autobus. Ver trek 12.30 uur. Voor V.V.L. 2 is vastgesteld de wed strijd V.V.L. 2BI. Zwart 2. Deze wedstrijd kan geen doorgang vinden, daar het Zon dag Eucharistische dag is en het daarom niet geoorloofd is om op eigen terrein to spelen. Voor V.VX. T-Jun. is direct de return match vastgesteld van S.J.O. I-Jun. Gezien de schitterende overwinning van Zondag j.l. op dit elftal, gelooven we, dat zij de puntjes uit Noordwijk meebrengen, doch er niet te gemakkelijk over denken, Ju nioren V.V.L. II-Jun. gaan naar Hazerswoude, om met V.V.B.-Jun. krachten te meten. De V.V.L.-ers zullen het wel verliezen, doch doet je best en zorgt dat het niet zoo'n uitslag wordt als vorige week. FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). Toch, hoe ook verloren in zijn liefde, George had voldoende nuchter verstand overgehouden om te beseffen dat voor een jongeman met geen andere vooruit zichten dan die, welke door een stel goede hersens en werklust kunnen worden ver kregen, een huwelijk met de erfgename van Lord Caradoc niet zonder meer werkelijk heid wordtdat eerst allerlei hinderpalen groote en kleine uit den weg moes,- ten worden geruimd, maar wanhopen aan zijn succes was iets, dat George niet licht deed en bij beoordeelde Lord Caradoc ze ker niet verkeerd, toen hij aannam, dat deze er niet de man naar was om een pre tendent naar de hand van zijn dochter om financieele redenen af te wijzen, wanneer er geen andere bezwaren waren.... George's wild verlangen dreef hem tot handelen. Cecily's rustige, vriendelijkheid en haar duidelijk-zichtbaar, doch door geen hevige emotie geuit behagen in zijn gezelschap, voorkwam dat haar oogen plot seling. door een uitbarsting van hartstocht werden geopend. Er was maar heel weing voor noodig om van George's kant een verklaring te provoceeren, een verklaring die hij ongaarne dan na rijp beraad en in volkomen-evenwichtigen toestand zou heb ben willen doen. Hij voelde heel sterk dat hij tegenover dit jonge meisje, dat in sommige opzichten zoo ver van bem af stond, geen recht had een aanzoek te doen, zonder daartoe eerst haar vader ver lof te hebben gevraagd. Op een avond, ze zaten in de kleine werk kamer achter de bibliotheek, waar zij hun groote werk hadden verricht, achtte Geor ge het oogenblik gekomen en bepleitte hij zijn zaak bij .Lord Caradoc. Zij hadden hun arbeid voltooid zij hadden elkaar ge rust geluk mogen wenschen met het re sultaat van een maand geconcentreerde in spanning een groote stapel copie. klaar voor (Jen drukker. In levendig gesprek over wat zij hadden voleindigd en wat het re sultaat van hun arbeid zou zijn, waren de uren voorbijgesneld en de bleeke Septem bermorgen begon reeds door de gordijnen te lichten. Toen was er een kort stilzwijgen ge weest. Lord Caradoc zat in den zwaren eikenhouten stoel, denzelfden stoel waarin Sir Roderick dag na dag zijn halve leven bijna, had gezeten moeizaam voorbereidend en opbouwend, wat een monument zou wor den van Engelsche geschiedschrijving. George stond op en ging naar het ven ster om de gordijnen open te trekken. De grijze ochtendschemering lag over de zwa re boomen en de van dauw druipende boschjes, waarin de vogels tjilpend den nieuwen dag begroetten. „Ik zou u graag over een persoonlijke aangelegenheid spreken", begon de jonge man aarzelend. Lord Caradoc wendde zch naar hem toe, hoffelijk als altijd maar met zijn gedach ten volkomen afwezig Gedurende de korte pauze in het gesprek had George naar een passend begin voor zijn pleitrede gezocht, maar in den buitelenden wedloop van zijn gedachten waren de woorden hem ont vlucht. Even was er nieuwe stilte- „Ik wilde de hand van uw dochter vra gen", kwam het toen alsof de woorden naar buiten werden gestooten. „Mijn dochter?" echode Lord Caradoc, nog heelemaal verstrooid. „Van het eerste oogenblik af dat ik haar zag. ben ik van haar gaan houden", ver volgde George, moed vattende terwijl hij verder sprak. ,.Ik besef, dat ik haar niet waard benin geen enkel opzicht, maar ik zou mijn leven willen wijden, om haar gelukkig te maken." Lord Caradoc deed een krachtige poging om zijn vluchtende gedachten vast te hou den. „U overrompelt mij, meneer Green- field", zei hij. „Ik ben hierop niet voorbe reid op dit oogenblik". Zijn woorden braken af en stierven weg in een verbaasd zwijgen. „Ik heb dit oogenblik gekozen", -ging George voort, omdat de taak waaraan ik met u heb gearbeid, voleindigd is en er is niets dat mij langer hier houdt. Ik zou zoo graag weggaan met een doel voor oogen. om voor te werken en mijn hoop op gevestigd houden. Ik ben jong en uw dochter nog veel jonger. Het ligt niet in mijn bedoeling n u al met haar te spreken, ik zou alleen willen weten of u mij toe staat, dat te doen, wanneer ik een positie heb overoverd. waardig om haar aan te bieden, tegelijk met mijzelf Het duurde een heelen tijd voor Lord Caradoc antwoord gaf. Eindelijk begon hij te spreken, langzaam, met lange pauzen tusschen zijn zinnen, alsof hij al sprekend zijn oordeel vormde. „Ik meet zeggen, dat ik niet aan mijn dochter heb gedacht als een meisje, dat de huwbare leeftijd al bereikt heeft", zei hij, „zij is nauwelijks achttien overigens mijn vrouw was net zoo oud toen ik met haar trouwde en ik ben geen tegenstan der van vroege huwelijken. Ze zal later heel rijk worden, maar ik verlang daarom geen rijk man voor haar en evenmin iemand van adel.... ik eisch alleen dat hij een respec tabel mensch van onberispelijk gedrag en onbesproken afkomst endat zij van hem houdtU hebt me nog niet gezegd of zij van u houdt...." „Hij keek George met een belangstel lend onderzoekende blik aan. „Dat kan ik u ook niet zeggen", ant woordde George, „ik wilde mij eerst tegen over u uitspreken." Er kwam een nieuwe lange pauze. „Respectabel en onberispolijke -levens wandel en onbesproken afkomst", her haalde Lord Caradoc. „Ik geloof ik kan het wel met zekerheid zeggen dat u aan den eersten eisch voldoet. Voldoet u aan den tweeden ook?" „Ja", verklaarde George. „Van uw afkomst weet ik niets, ging Lord Caradoc voort, en wachtte toen weer. Ook George bleef zwijgen. Opeens flit ste het hem tot zijn groote ontsteltenis door het hoofd wat Richards hem twee jaar geleden verteld had omtrent zijn va der. Diepe schaamte maakte zich van hem meester en bet gruwelijke besef dat er, on danks het feit, dat op zijn eigen gedrag niets aan te merken viel, er een smet op hem kleefde, die wellicht onuitwischbaar zou zijn. Vervuld als hij was van zijn heer lijken liefdedroom en van blijmoedige, zonnige toekomstgedachten, was er in zijn geest geen plaats geweest voor de scha duw van het verleden. Zoo ongelooflijk als het ook klinken mag, hij kon zich op dit oogenblik niet herinneren, ook maar een moment te hebben stilgestaan bij de ge dachte aan zijn vader, of aan de moge lijkheid dat zijn geboorte invloed zou heb ben op do beslissing van Lord Caradoc. - Maar deze wachtte nog steeds op zijn antwoord en de oude edelman wachtte met klimmende verwondering, naarmate het antwoord uitbleef. „Mijn moeder leeft nog", zei George ein delijk". Zij is het eenige familielid dat ik hebze heeft mij opgevoed en zich ont zettend veel opofferingen voor mij ge troost. Mijn vader heb ik nooit gekend; hij is van haar weggegaan voor ik geboren ben." Lord Caradoc, die thans alle verstrooid heid van zich had afgeschud, keek den jon geman vol verbazing aan. „U moet toch iets omtrent hem wetenf uw moeder zal u toch wel het een on an der ve'teld hebben", veronderstelde hij. „Zij heeft mij nooit een woord over mijn vader gerept", klonk het antwoord. „Het eenige dat zij ooit over hem gezegd heeft» was dat hij overleden is en dat ze niet over hem wenschte te spreken." Het groeiende licht van den ochtend scheen absolute duidelijkheid en oprecht heid af te dwingen, zonder eenige terug houding en zonder eenig zelfmedelijden. Lord Caradoc zat geruimen tijd geheel in gedachten verloren; het leek of zijn plotse ling ontwaakten zin voor de werkelijkheid weer even snel verdwenen was als ze wat gekomen. George's overneinzingen, terwijl hij daar bij het hooge boogvenster stond, hielden zich bezig met de sombere vraag, wat voor noolottigen invloed het geheim van zijn geboorte, waarmee hij zich in zijn jeugd en jongelingsjaren nauweli;ks had beziggehouden, maar dat nu in zijn over weldigende. dreigende kracht voor zijn geest verrees, zou hebben op zijn verder leven. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13