DE REGEERING-VON PAPEN AFGETREDEN 24ste Jaargang VRIJDAG 18 NOVÉMEER 193. No. 7358 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonnés ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Ad ver tentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen De eenheid op politiek terrein. Den bekenden Franciscaner pater dr. G. Vrijmoed zal niemand verwijten, dat hij bij zijn sociaal leeren en werken het be staande aanvaardt, louter en alleen omdat het nu eenmaal bestaat of zijn denkbeel den en strevingen laat meezeulen op den 6leur der gewone dingen. Deze pater heeft Woensdagavond voor de R. K. Kiesver. afd. Bezuidenhout te 's Grave-nhage een politieke rede gehouden, waarin hij volgens een verslag in de „Res." o.m. het volgende zeide: Kortzichtig is het verdeelen der partij in kleine partijtjes; alleen door hun ver deeldheid tellen de Katholieken in veie landen niet mee; zelfs ontketende zich ia katholieke landen meermalen een ver volging. Wij zeggen wel, dat zoo iets in Nederland niet mogelijk zou zijn, maar in Frankrijk en Spanje dachten de katho lieken dat vroeger ook. Anderen zeggen: die groepeeringen staan op katholieken grondslag en zoodra de tegenstanders aan ons geloof okmen vinden zij ons te genover zich. Een feit blijft dat onder den parlementairen regeeringsvornj veel meer gewicht is te hechten aan één groo- te politieke partij. „Alleen door hun verdeeld heid tellen de Katholieken in vele lan den niet mee" aldus pater Vrijmoed. Moge hét constateeren van dit feit door dezen spreker nu 'üs aanleiding ziju tot een ernstige overweging voor die gelukkig, wel niet talrijke Katholieken, die een verdeeldheid in de politiek nog altijd niet zoo heel erg schijnen te vinden! En die zulk een verdeeldheid als iets onschuldigs willen voorstellen door er op te wijzen, dat de Katholieken elkaar ongetwijfeld toch weer samentreffen telkens als de tegen standers aan de rechten der Kerk of aan het Geloof zouden wilien raken! En den ontevredenen of niet-bevredig- den over den gang van zaken in Je B. K. Staatspartij heelt pater Vrijmoed het vol gende te zeggen: „De teleurgestelden mogen niet aan den kant gaan staan en de partij onder mijnen. Dezen moeten juist in de partij het principe aangeven. Zij hebben de partij en de partij heelt hen noodig". „De kleine partijtjes verzwakken den invloed der groote en zelf kunnen zij het ook niet. Ook ik ben van meening, aldus eindigde spr., dat in onze partij veel aan conservatisme, sleur enz. moet werden opgeruimd, doch dit moet geschieden binnen de Partij. Als wij, Katholieken, een groote taak hebben te vervullen, dan zullen wij dit slechts kunnen als wij door de ware een heid sterk zijn; anders zullen wij zs niet vervullen". Die ware eenheid in tegenstelling met een s c h ij n-eenheid kan ten slotte alleen bestaan bij een bekwame en kundige leiding der partij en bij een meeleven en meewerken in de partij door alle stroomin gen en richtingen. BINNENLAND DE NOOD DER TEXTIEL- INDUSTRIE. Nieuw onderzoek inzake contingenteering. De Minster van Binnenlandsche Zaken heeft op het telegram van de Enschedesche fabrikantenvereeniging geantwoord, dat de toestand in de textielindustrie de regee ring sinds eenige weken aanleiding heeft gegeven tot een hernieuwd, onderzoek in zake contingenteering. DE CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat voor de week van 20 tot en met 26 November 1932 de prijs van het crisis- botermerk weder 75 cent per K.G. bedraagt. De prijs van de vervoergunning voor bui- tenlandsche boter is voor die week bepaald op 70 cent per K.G. DE PARTIJEN WILDEN HEM NIET STEUNEN. Hindenburg zal met de leiders onderhandelen. HET ONTSLAG AANVAARD. Naar uit Berlijn wordt gemeld, beeft rijkskanselier von Papen gisteren den rijks president het ontslag van het geheele Duit- sche rijkskabinet aangeboden, welk ontslag von Hindenburg heelt aanvaard, mei ver zoek, dat het kabinet voorloopig de zaken zal waarnemen. Officieel wordt dienaangaande het vol gende medegedeeld: De rijkskanselier neeft den rijkspresident rapport uitgebracht omtrent het resultaat der besprekingen, welke hij in opdracht van den rijtspresident met de partijleiJers ge voerd neelt over hei vormen van esjn zoo bi eed mogelijke nationale concentratie. Terwijl de Duitscu-nationale Volkspartij, de Uuitsciie Volks- p a r tij en de lieierscbe V olkspai- t ij op net standpunt staan, dat zij elxe con centratie verwelkomen, welke uen arbeid der rijksregeering zou kunnen ve.geniaKxe- lijken, heeit de ïeider van de Centrum- p a r t ij ae meening geuit, dat hem de .ei- ding en samenstelling van het tegenwoor dige kabinet niet geschikt voorkomen, de aaneensluiting dezer kraenten te waarbor gen. De socialistische party heeit net verzoek van den rijkskanselier om een De- sprekihg over dé The'dewerking aan een na tionale crisis-concentratie kortaf van de hand gewezen. De nationaal-socia- listische partij heeit medegedeeld, dat zij slechts onder zekere voorwaarden oe- reid .s tot het voeren van schriitehjke on derhandelingen, waarbij zij het reeds van te voren afwijst, het politieke en economi sche program, met welks uitvoering de rijksregeering een begin heeit gemaakt, ie steunen. in deze situatie gelooft de rijksregeering, die met inspanning van al haar klachten beproefd heeit, de naar op 1 Juni door den rijkspresident gegeven opdracht uit te voe ren, net belang van het vaderland net beste te dienen, wanneer zij haar ambt in han den van den rijkspresident neerlegt. Z.j handelt daarbij zonder den grondslag eener autoritaire staatsleiding prijs te ge ven volgens het herhaaldelijk door haar geformulee.de beginsel, dat in een zoo ern stig ifur met personenkwesties geen reke ning kan worden gehouden. Zij wenscht den rijkspresiüent den weg geheel vrij te laten, opdat hij, als leider van het volk en steunend op het hooge gezag van zijn ambt, de concentratie van alle waarlijk nationale krachten tot stand zal kunnen brengen, we.ke alleen in staat is, den weg naar de Duitsche toekomst te waarborgen. Tot zoover het communiqué. VON HINDENBURG ZAL DE LEIDERS RAADPLEGEN. Naar verluidt heeft von Hindenburg nog gisteravond uitnoodigingen aan de partij leiders doen toekomen tot een bespreking met hem. Drie der politieke leiders, namelijk pre laat Kaas, dr. Hugeïibeig en Dingeldey zullen heden (Vrijdag) reeds door dea rijks- president worden ontvangen,, terwijl tegen Zaterdag uitgenoodigd zijn Adolf Hit'cr, die in tegenstelling met andere berichten niet te Berlijn, doch te Münehen vertoeft en dr. Schalier van de Beiersche Volks partij. De sociaal-democraten zijn niet uitgenoo digd. Dit wordt hieraan toegeschreven, dat de toon en de inhoud van het antwoord, dat de sociaal-democraten Dinsdag aan den rijkskanselier gegeven hebben, een bespre king uitsluit. Bij de besprekingen zal niet alleen over de in aanmerking komende personen, doch ook over het geheele complex der econo mische en politieke vraagstukken worden onderhandeld. Men wenscht zoo snel mogelijk den toe stand grondig tot opheldering te brengen. Aangezien de eerste onderhandelingen reeds heden vroeg plaats hebben en Zater dag waarschijnlijk zullen afloopen, vei- wacht men dat de noudige beslissingen te gen het midden van de volgende week ge troffen kunnen worden. Weer een presidentieel kabinet? Van ingelichte zijde wordt verder be toogd, dat de rijkspresident ook verder zal DE AFGETREDEN RTJKSKANSEUER VON PAPEN. vasthouden aan de idee en het principe van e?n presidentieel .abinet. Gok staat vast, dat tie buuenlandsche po litiek door deze ïegeeringsuem.ss.e in geen eiiKel opzicnt beïnvloed wordt. Het wordt,ook reeds ze^er geacht, dat l'hr. von Neurath in de nieuwe regearnig de porieieuule van buitemandsche zaaeu zal blijven beaeeien en dat generaal von öchleicner munster voor de rijksweer zal bleven. V oor het overige blijkt uit de wijze, waar op de rijüspresident voornemens is, de ou de, iian-eungen te voeren, dat er n.el aan gedacht woidt, het program der afgeiredt-u regeering coüte que coute te iedden. Ook het econonixsch program wordt niet onver anderlijk geactit. Veeleer zullen imme.s dc partijleiders zelf over nieuwe plannen be raadslagen. WAT NU? De politieke crisis is alzoo sneller uitge broken, aan algemeen verwacht werd. Men dacht, dat de bijeenkomst van den n.ea- wen rijksdag zou woraen afgewaent, alvo rens besassende veranderingen zouden in treden. Na de besprekingen met de partijleiders is von Papen echter blijkbaar tot ae con clusie gekomen, dat zijn persoon een voor name hinde.paal was op den weg naar de zoozeer ge»veaschte nationale concentratie en heeit hij besloten zijn ontslag in te dienen. Daarmede zijn echter de moeilijkheden nog al.erminst opgeicst en de politieke si tuatie is nog geenszins opgeneiderd. Rijxs- pres;dent von Hindenburg staat nu voor moeilijke beslissingen, waarbij natuurlijk veel zal afhangen van de besprekingen, welke hij voeren zal met de partijleiders. Het is in deze omstandigheden uiterst onvoorzichtig zich aan vooispeliingen te wagen. Zal het den rijkspresident gelukken, alle nationale krachten te concentreeren, wat aan von Papen mislukt is? Met die nationale concentratie bedoelt men de samenstelling van een kabinet, dat personen bevat uit de leidende kringen van alie rechtsche partijen, met inbegrip van Gentrum en Beiersche Volkspartij. Het zal echter moeilijk zijn een program te vin den, waarmede zoowel het Centrum, als de Duitsch-nationalen en de Nazi's zich zullen kunnen vereenigen. VON PAPEN'S CARRIèRE. De afgetreden rijkskanselier, Franz von Papen, werd den 29sten October 1879 Ie VVerl in Westfalen geboren. Hij koos de of ficiersloopbaan. Na voltooiing zijner studiën aan de mi litaire academie werd hij in het voorjaar van 1911 geattacheerd bij den generalen staf en spoedig daarna als militair attaché aan üet Duitscne gezantschap in Washing ton en aan het Duitsche gezantschap in Mexico verbonden. Op \erzoek van den Amerikaanschen staatssecretaris. Lansine. werd hij echter in het najaar van 1915 naar Duitschland teruggeroepen. Von Papen werd daarna als officier van den generalen staf bij de vierde garde-in- fanterie-divisie aan de Somme en andere sectoren van het Westelijk front gedeta cheerd en in 1917 tot majoor bevorderd. Later was hij chef van den generalen staf van de vierde Turksche armee. Na de revolutie begaf hij zich in de po litiek. Hij sloot zich aan bij het centrum en was afgevaardigde van den Pruisischnn landdag van 1921 tot 1928, waar hij op deu uitersten rechtervleugel van het centrum dikwijls heftig te keer ging tegen de link- sche oriënteering van 't Centrum. Deze houding bracht hem tenslotte in conflict met de partijleiding, die hem dan ook bij de landdagverkiezingen van 24 April 1932 niet meer candidaat stelde. Von Papen gaf echter den strijd niet op en als groot-aandeelhouder van de „Ger- mania" slaagde hij erin, dit blad steeds meer en meer naar rechts te oriënteeren. Toen, begin Juni, het kabinet Bruenmg zich genoodzaakt zag af te treden, werd von Papen door den rijkspresident geroe pen, om een nieuwe regeering te vormen. Hij legde toen zijn ambt als voorzitter van den raad van commissarissen van de „Ger- mania" neer. Bij haar voorstelling in den rijksdag zag de regeering Von Papen zich genoopt, om een reeds in stemming gebracht votum van wantrouwen te ontloopen, den rijksdag le ontbinden en nieuwe verkiezingen uit le schrijven. Het resultaat dier verkiezingen was voor von Papen een votum van wantrouwen van bijna heel het land. ONTWIKKELING WERKLOOZEN. Ministerieel schrijven. SAMENSTELLING LANDELIJKE COMMISSIE. Dc Minister van Binnenlandsche Zaken iieeit lieuen aan alle gemeenten het mi- vo.genüe roüdscnrijven gezonden: „l>]j ror.ascn.Tjvea van iu ivtuarc 1931, no. 12oi, aid. W. v. aeeide ijl uw colle0e ineae, dat ue negeenng net zou toejuichen, indien, in vei-oand met de groute went- loos.ieii weihe onaer ae jongeien neerscut, de noodige vooizieinngon we.den gctrouen, opdat uuor goede al0emeene ontwiKivCiing en hanuenaiueid net noonige werd gedaan om den lediggang legen te ga<an. Met daiiAoaar..e.d erxen ik, dat in eon aantal gemeenten van ons land in de aan gegeven ncutnig baai.b.e..eiid werx is ver- neut; eenter niet in die mate, ais met het ook op den ernst van het vraagstuK wel verwaent moent worden. UmegenzeggenjK spruit dit voor een oe- langrijK deei meruit voort, uat het uikwarf uiterst moeilijk is, in verscniilende gemeen ten ae noodige personal/ te vinden, d.e hun scuouders onder deze zaak kunnen en wil len ze«.ien. Nu de omvang van de werkloosheid niet venninaert en ae daaruit voortvloeiende mueilijkneden met den dag grooter worden, gevoel ik mij verplicht, nogmaals naaruk- kelijk de aandacht van de gemeentebestu ren op deze aangelegeniieid te ves.igen en met kraent aan te dringen, indien siechis even mogelijk, ten behoeve van de ontwik keling van we.kloozen, de noodige stappen te doen. Cm tot een goed resultaat te komen, ver dient het aanbeveling, dat in die gemeen ten, waar tot nu toe op dit gebied geen voorzieningen zijn getrofien, het gemeente bestuur oveneg pleegt met de plaatselijke organisaties van werKgevers en werknemers en mot jeugd-organisaiies en corporaties, die cultuieeie doeleinden voorstaan. Door een overleg als hier gescnetst is het mogeujk een inzicht te krijgen in de be boetten, ter plaatse op dit gebied. De prac- tijk heeft mij aangetoond, dat het niet wenschelijk is de leeftijdsgrens van 24 jaar, welke tot nu toe werd gesteld, te handha ven. Voortaan kan dan ook subsidie wur- den gegeven voor ontwikkelingscursussen, ongeacht den leeftijd. lntusschen is het alleszins wenschelyk, dat bij het organiseeren van cursussen on derscheid wordt gemaakt tusschen perso nen tot den leeftijd van 2025 jaar en ouderen. De eischen, welke voor het vol gen van de lessen gesteld moeten worden zijn dikwijls verschillend voor jeugdigen en ouderen. Wanneer uw College ten aanzien van het organiseeren van lessen voor ejugdigen, in lichting wenscht .omtrent de bijzonde e voorzieningen, welke op dit gebied wenscne- lijk zijn, kunt u zich wenden tot de Lan delijke Commissie ter bestrijding van Je gevolgen der Jeugdwerkloosheid, waarvan het bureau gevestigd is te Amsterdam (C.), Plantage h'ranschelaan 14 en waarmede mijn Departement in zaken als deze, sa menwerkt. Op verzoek van de commissie VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het kabinet-von Papen neemt zijn ont- lag, (lste pagina). Sir John Simon zet het Engelsche Ont- wapeningspian uiteen (3e blad). BINNENLAND. Ministerieel schrijven aan de Gemec besturen inzake ontwikkeling van jeugdige werklcozen. (lste blad). De begreotings-debatten in de Tweede Karr.er. (2de blad). Bakkersarbeid tijdens St. Nicolaas en Kerstdagen, (lste blad). Verkiezingsprogramma en candidaat- stollir.g der R. K. Staatspartij. (4e blad). De foto-tentoonstelling in de Lakenhal. (4de blad). De Arr.sterdamsche politie heeft een in val gedaan in een berucht speelhol. Ne gentien personen werden gearresteerd. (Gem. Ber. 4de blad). De brand op de „P. C. Hooft" nog. steeds niet gebluscht. (Gem. Ber. 4de blad). Geval van kolendampvergiftiging aan boord van een sleepboot. Een jongen over leden. (Laatste Bed.). doe ik u hierbij een exemplaar van een werkiooze jeugd". Het ligt verder in mijn voornemen, alle voorstehen, welke mij op het gebied va a ontwikkeling van werxloozen zuiien worden voorgelegd, voor advies in handen te stel len van een kleine commissie, bestaande uit' de flee ren dr. ir. A. H. \V. Hacke, di- recteur-gei.eraal van den arbeid, ir. G. Hoi stede, inspecteur-generaal bij het nij verheidsonderwijs en Meyer de Vries, hooldinspecteur voor de werkverschafiing. Ter voorkoming van misverstand vestig ik nog uwe aandacht erop, dat geen subsi die zal worden verleend voor ontspannings doeleinden. Het zal mij aangenaam zijn, kan het zijn spoedig, van u te mogen vernemen, zoo al thans ten uwent nog geen voorzieningen zijn getrolïen, of het in uw voornemen ligt, in de hiervoren aangegeven richting stap pen tc doen. Mocht u nadere inlichtingen wenschen, dan ben ik gaarne bereid u deze te verstrekken. Ook wanneer de omstan digheden in uwe gemeente het niet moge lijk maken ontwikkelingswerk voor uw werkloozen te organiseeren, word ik om trent de redenen gaarne ingelicht". De samenstelling der Landelijke commis sie ter bestrijding van de gevolgen der jeugd-wcrkloos-heid is als volgt: Prof. F. Frencken (Kath. Jeugd-Ver.), voorzitter; Meyer de Vries, hoofdinspecteur der Werk verschaffing (Binnenlandsche Zaken); J. A. Berger (Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen); J. Dooyewaard Azn. (Qhr. Werk gevers-Centrale); H. A. M. van Hoffen (Verbond van Ned. Werkgevers); mevrouw ir. M. C. van Reeuwijk-Mans (Inspectrico v. d. Arbeid); J. Schipper (Chr. Nat. Vak verbond). OPCENTEN BIERACCIJNS Voorstel om niet verder te gaan dan vijftien procent. Dr. L. G. Kortenhorst en ir. L J. M. To- ber, !c.!en van de Tweede Kamer, hebben twee amendementen ingeLond op het wets ontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op sommige invoerrechten en op dc accijn zen oi bier en suiker, alsmede nerziening van het tarief. Dc bedoeling is hiermede te bewerkstel ligen, dat in plaats van dertig slechts vijf tig opcenten op den accijns op bier worden geheven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1