24ste Jaargang WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932 No. 7356 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. e £cidóclve6oii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Geen pinda-mannen! In antwoord op tot hen gerichte vragen verklaren B. en W. van 's-Gravenhage, dat- er bij hen bezwaar bestaat, om vergun ningen tot venten te verleenen aan de Cbi- neesche pinda-verkoopers; „zij stellen zich op het standpunt, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden aan buitenlanders slechts in zeer bijzondere gevallen vergun ningen behooren te worden verleend.'' Ons schijnt dat standpunt van B. en W. in de Residentie ergerlijk-bekrompen toe. Wij hopen, dat 't nergens navolging zal vinden Zou Den Haag nu werkelijk armoe lijden „om een mondje meer"? Zouden de eigen inwoners te kort komen, als die arme Chi- neezen oen kleinigheid ophalen met het pinda-venten Zeker, we zouden het begrijpen, als bijv. voortdurend karavanen arme Duitschers of arme Belgen de grens overtrokken om in ons land onderhoud te vinden dat men dan daaraan paal en perk trachtte te stellen. Maar met die Chineezen is het toch wel een heel ander geval. Misschien is in een stad als de Resi dentie, waar méér dan elders nog betrek kelijk velen in een welbehaaglijke weelde leven de troostelooze verlatenheid van die stumperige stakkers shocking? Maar daarom worden ze toch niet geweerd?! „Een moedig priesterwoord'\ Onder het voornaamste nieuws in het ochtendblad van „Vooruit" van heden trof ons de mededeeling: „Moedig woord van kapelaan H. A. J. Drost over de oorzaken van revolutionaire stroomingen". Deze aankondiging wekte onze belangstelling en wij vonden onder den sprekenden kop „Een moedig priesterwoord" een verslag van een vergadering van het Nationaal Verbond, „Godsdienst, gezin, gezag", waarop ook kapelaan Drost had gesproken. Onze le zers zullen nu ook misschien wel belang stellend zijn naar wat zóó de instemming van de socialistische pers mocht verwerven Hier volgt dan het verslag in „Vooruit" van de rede, die kapelaan Drost te Rotter dam heeft gehouden. Het is gemakkelijk, zoo betoogde de jonge kapelaan, persoonlijke verdacht makingen te uiten aan hen, die reyo- lutionnaire stroomingen vertegenwoor digen, maar van heel wat meer be lang is het, de oorzaken van den re- volutionnairen geest weg te nemen. Doch als er onrecht geschiedt in het kapitalistische stelsel, doordat de be zittingen zich opeenhoopen in handen van enkelingen, dan is dat onrecht in strijd met den godsdienst en dan ben ik als priester een groot tegenstan der van dat (wij spatieeren. Red. L. Crt.) "kapitalisme. Wanneer een on rechtvaardige verdeeling den maat- schappelijken vrede in gevaar brengt, keer ik mij als priester tegen die on rechtvaardige verdeeling. Wanneer er onder de zwoegers onzer steden een drang naar verzet is opgekomen, dan hebben wij ons te keeren tegen de stelsels en tegen de toestanden, die de diepste oorzaken naar dien drang naar verzet zijn. Dan hebben wij ons te richten tegen hen, die schuldig zijn aan de wereldcrisis. Dan hebben wij ons het zelfverwijt te maken, dat wij door eenzijdig dienen van dat kapita lisme aan dien toestand hebben mee gewerkt, dat wij dikwijls den gods dienst hebben misbruikt in ons eigen belang, dat wij dikwijls de arbeiders hebben uitgebuit en door ons on vei - schillig toezien zelf een weg hebben gebaand voor verzet. Als er in de geschiedenis revolutionnaire stroomin gen zijn, dan zijn daarvoor gewoonlijk wel redenen geweest. Wij moeten moeite doen, om die oorzaken weg te De Rotterdamsche kapelaan heeft blijk baar kernachtig gezegd, hoe wij als katho lieken beoordeelen de huidige maatschap pij, de vele buitensporigheden en exces sen in het vigeerende kapitalistische stel sel. Maar, hoewel wij de instemming van socialistische zijde daarmede gaarne ap- precieeren, moeten wij tóch opmerken, dat door die bijzondere, opvallende betuiging van instemming, helaas, de indruk wordt gevestigd, alsof wat kapelaan Drost zeide eei\-,ronder katholieken zeldzaam gehoord geluid is. En die indruk m a g de socialis- tischfe pers niet wekken, omdat dat vier kant in strijd is met de waarheid! Kapelaan Drost 'kan zijn gedachten heb ben ontleend aan en kan ze baseeren op de duidelijke, zonne-klare uitspraken van pauselijke encyclieken, speciaal ook van de „^uadragesimo Anno" encyclie ken, waarvan, helaas maar al te velen slechts de begin-woorden kennen. STEUNREGELING H ARIN GVISSCHERIJ. HET RIJK OPENT EEN RENTE DRAGEND CREDIET VAN 2.5 MILLIOEN. Beperkt tot de vangst 1932. Ingediend is een wetsontwerp, wijziging van hoofdstuk X (oud-hoofdstuk V) der rijksbegrootng voor het dienstjaar 1932 (credietverleening ten behoeve van de ha- ringdrijfnetvisscherij). Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij, dat in het vorige seizoen, mede door de sterk gedaalde haringprijzen, in het reederijbedrijf reeds groote verliezen werden geleden. De opbrengst van de vangst 1932 was tot het najaar gering. Wel waren de prijzen bevredigend, doch de vangst was slechts een derde van normaal, zoodat een goede besomming per vaartuig in werkelijkheid nauwelijks rendeerend was als gevolg van-de lange reis, gemaakt om die besomming te bereiken. De verhooging van de invoerrechten door den grootsten afnemer en de terughouding van de zijde van den handel daarna hebben den export op het ongunstigste moment ernstig ge troffen, n.l. toen ruimere vangsten waren te verwachten. Daardoor ontstond het ge vaar van een prijsval van zoodanige afme tingen, dat de reeders niet in staat zou den zijn, de haringvisscherij met hun toch reeds ingekrompen vloot voort te zetten. Voor de najaarsvisscherij was een behoor lijke vloot uitgerust. Werd nu bij den aan vang van deze periode de prijs verre van loorrend, dan zou een groot deel der sche pen niet opnieuw kunnen worden uitge rust en zou het bedrijf grootendeels ge staakt moeten worden voor de geheele ver dere periode. Opslag van haring. Dit gevaar kan slechts worden voorko men, indien de haringreeders in de gele genheid worden gesteld, den aanvoer, voor zoover deze niet onmiddellijk tegen loo- nende prijzen kan korden verkocht, tijdelijk op te slaan. Deze opslag is noodzakelijk om de periode van tijdelijke afzet-moeilijk- heden te overbruggen en een meer bij de speciale marktverhoudingen aangepasten verkoop mogelijk te maken, zoodat afbraak- prijzen naar* redelijke verwachting zullen worden voorkomen. Het bedrijfskapitaal voor dezen maatregel noodig, ontbreekt den reeders echter ten gevolge van de ge leden verliezen. Daarom is in overleg met belanghebben den een regeling ot-nworpen, welke het den reeders mogelijk zal maken, voor eigen ri sico haring tijdelijk uit de markt te nemen. Volgens deze regeling zal de Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche haringvis scherij optreden als centrale organisatie, die den reeders op de partijen haring, wel ke uit de markt genomen worden, voor schot verleent, waarvoor de opgeslagen ha ring aan haar ter zekerheidstelling in eingendom wordt overgedragen. Om de Reedersvereeniging in staat te stellen, dezen opslag te finanscieren, zal te haren behoeve door het rijk een rentedra gend crediet worden geopend van ten hoogste 2.500.000 hetgeen haar naar ge bleken behoefte bij gedeelteen ter beschik king zal worden gesteld. Het rijk zal daar bij toezicht houden op de gestie der Ree dersvereeniging. Voorshands zal het voldoende zijne deze regeling te beperken tot de vangst 1932, waarvan de aangevoerde partijen onder normale omstandigheden voor den aanvang van de vangst 1933 geruimd zullen zijn. De Reedersvereeniging neemt voor het haar verleende crediet het volle resico op zich. Het aan de reeders individueel op el ke opgehouden partij te verleenen voor schot bedraagt niet meer dan 85 pet. der factuurwaarde. De reeders ontvangen dit voorschot tegen afgifte eener promesse, welke de reedersvereeniging aan het rijk in pand geeft. Het crediet wordt alleen verleend ter financiering van haring van goede kwali teit, geschikt om te worden opgeslagen en bewaard, één en ander ter beoordeeling van beëedigde deskundigen, door de Ree dersvereeniging aan te wijzen, onder goed keuring van den met de zaken der vissche- rij belasten minister. De grensprijzen, bened n welke de goed gekeurde haring uit de markt genomen en aan de Reedersvereeniging afgestaan, wordt, worden eiken Vrijdag voor de vol gende week vastgesteld door een commis sie, bestaande, uit reeders en handelaren, door de Reedersvereeniging onder goedkeu ring van den minister te benoemen en met den chef der afdeeding visscherij als voor zitter. CfE CRISIS-PACHTWET 1932. De tuinbouw wordt niet door deze wet beschermd. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden had van dien Raad de cassatie in het belang der wet gevor- der van een beschikking van de kamer van crisis-pachtzaken te Rotterdam, waarbij was beslist, dat pachtovereenkomsten be treffende tuinbouwgronden niet worden be- heerscht door de crisis-pachtwet 1932. Gisteren heeft de Hooge Raad de ge vraagde cassatie geweigerd, waardoor thans vaststaat, dat de tuinbouw niet van de gunstige bepalingen der genoemde wet kan profiteeren en dat deze enkel voor den landbouw geldt. DE OPCENTEN OP DE INVOER RECHTEN. Amendement Knottenbelt c. s. De heer Knottenbelt c.s. hebben een amendement voorgesteld op het wetsont werp inzake tijdelijke heffing van opcen ten op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, welk amende ment bedoelt geen opcenten te heffen van thee. DE KAMERCANDIDATEN DER S. D. A. P. Wat de „Fakkel" daaromtrent meedeelt. In de „Fakkel", het orgaan van de Onaf hankelijke Socialistische Partij, wordt over de candidatenlijst voor de Tweede Kamer verkiezing, waarmee de S. D. A. P. zal uitkomen, het volgende meegedeeld: 1,. dat de Haagsche federatie aan het partijbestuur heeft medegedeeld, den heer K. ter Laan niet meer als eersten candi- daat te wenschen 2e. dat nummer één in den Haagschen kieskring zal worden de heer W. Drees, wethouder van s-Gravenhage, en nummer twee de heer A .W. IJzerman, thans reeds Kamerlid 3e. dat het partijbestuur den heer K. ter Laan de eerste plaats in den Leidschen kieskring wilde geven, doch dat Leiden dit niet wil en dat nu de heer F. van der Kieft, uit Bussum, hier bovenaan zal ko men 4e. dat de heer Ter Laan hiertegen krach tig heeft geprotesteerd, o.a. met herinne ring aan een hem destijds gedane belofte, dat zijn burgemeesterschap niet als belet sel zou worden aangevoerd voor zijn Ka merlidmaatschap 5e. dat men in Amsterdam mr. G. van den Bergh, een der „afgezette" raadsleden, als Kamercandidaat wilde wippen, doch dat de heer Albarda toen geweigerd heeft nummer één op de Amsterdamsche lijst te worden. UITBREIDING „DEKKERSWALD". Naar wij vernemen heeft de Raad van Bestuur der vereeniging Roomsch Katho lieke Herstellingsoorden voor Longlijders en zwakke kinderen, besloten tot uitbrei ding van het R. K. Sanatorium „Dekkers- wald" te Groesbeek voor lijders aan long- tuberculose. Ofschoon de Vereeniging op groote las ten zit door het onlangs geopende Sana torium „Helionïare" te Wijk aan Zee, mag „Dekkerswald" niets onthouden worden om aan de spits van de Sanatoria te blij ven. Het bestuur heeft daarom besloten een nieuwe Rontgenkamer te bouwen en de nieuwste toestellen daarvoor aan te schaf fen, alsmede tot het bouwen van een ope ratiekamer. Door toetreding als lid of op andere wijze stelt men de Vereeniging in staat in beide inrichtingen een vierhonderdtal pa- tiënëten te verplegen en hen genezen in den familiekring te doen terugkeeren. Het secretariaat is gevestigd: Ooster park 63, Amsterdam O. Postgiro no. 170910 DE TRUST VAN MEELFABRIKANTEN EN BAKKERS. Een geheime dienst en een symphonie van kleuren. Bij de besprekingen tusschen meelfabri kanten en bakkerspatroonsorganisaties over de vaststelling der broodprijzen zijn de par tijen tot overeenstemming gekomen. In de getroffen regeling komt o.m. voor het aanleggen van een zwarte lijst' en de instelling van een „geheimen dienst", die eventueele overtreders op zal moeten spo ren. Het „Bbld." heeft aan de gesloten over eenkomst een bespreking gewijd en citeert eeriige artikelen uit het contract, waarvan we het volgende overnemen: „Indien als direct of indirect gevolg van bemoeiing van Regeeringswege met de in deze overeenkomst voorziene maatregelen het daarmede te bereiken doel slechts zeer bezwaarlijk verwezenlijkt zou kunnen wor den, dan wel het nemen van één of meer dezer maatregelen onmogelijk of zeer be- aarlijk zou worden, zal deze overeen komst, hetzij door partij ter eener zijde hetzij door partij te anderer zijde, kunnen worden opgezegd, met inachtneming van n opzeggingstermijn van één week". Naar aanleiding van deze bepaling stelt het Anisteidamsclie blad den contractan ten de vraag, of zij zich er van bewust zijn, ciat de regeering direct in staat is, hunne p?actijken te niet. te doen, geba seerd als zij zijn op de Tarwewet, welke den nicelinvoer, en dus het overloope.i van onwillige bakkers van inlandsche bloem, naar importmeel, onmogelijk heeft gemaakt. Voorts citeert het blad nog uit artikel 1 van het contract het volgende: „Het gemiddelde bakkersbedrijf mag, zooveel mogelijk rekening houdende met het consainentenbeiang. niet door de con currentie van een enkeling (z.g. prijsbeder- ver) zijn normale, redelijke winstmarge ge heel of grootendeels verloren zien gaan. an de bakkerij moet dus een redelijke broodprijs gewaarborgd blijven of wor den." Met het consumentenbelang zal men dus rekening houden „zooveel mogelijk". Ove rigens blijkt, naar t oordeel onzer Amster damsche collega, uit dit artikel duidelijk de organisatorische zwakheid van het bak kersbedrijf. anders zou het niet mogelijk zijn, óat „een enkeling", een „prijsbeder- vcr" de winst van alle overige bakkers in een plaats geheel of gedeeltelijk verloren kan door gaan Voor degenen, die niet kleurenblind zijn, is artikel 7 zeer aantrekkelijk. Men loze: ..De plaatselijke leiding zal aan de Cen trale Bakkerii-Commissie (C.B.C.) regel matig mededeelen de namen en adressen van de bakkersondernemingen, door welke verkocht wordt beneden den broodprijs, welke is vastgesteld of die flich niet hou den aan hun verplichting als contractant of die op andere wijze het bereiken van hot door de overeenkomst gestelde doel te gen wei ken of belemmeren. Het dag. be stuur der C. B. C. plaatst deze bakkers onmiddellijk op een lijst, genaamd „grijze lijst". Er wordt dan verder bepaald, dat een grijze bakker per a-angeteckondcn brief wordt verwittigd van zijn plaatsing op de lijst en van de redenen, die daartoe heb ben geleid. Hij mag dan binnen zeven da gen een bezwaarschrift indienen. Komt er géén bezwaarschrift of wordt dit onge grond bevonden, dan wordt de bakker „van de grijze lijst afgevoerd" en op „de zwarte lijst" geplaatst" (boycot). Voor de meelfabrikanten is het volgende bepaald (art. 7, sub 5): „Het dag. bestuur der C. B. C. zal op eigen initiatief of op verzoek der Commis sie van Advies (meelfabrikanten) tevens een lijst maken, genaamd „de rose lijst", waarop door haar worden geplaatst de na men van die meelfabrikanten en van die le veranciers van tarwebloem, welke deze overeenkomst niet mede onderteekenen en die op eenigcrlei wijze handelen in strijd met de maatregelen in deze overeenkomst voorzien." Komt binnen 7 dagen geen gegrond be zwaarschrift binnen, dan volgt plaatsen op „de roode lijst" (boycot). DOMINEE EN PASTOOR. De „Sandaard" heeft het er over dat „verzekering" een onprettig woord is voor den Christen, maar dat de zaak daarom zeer wel aanvaardbaar, ja veelzins zelfs plicht is. „Zoo is vervolgt het blad ons Pro- testantsche woord „dominee", dat mon ter", „heer" beteekent. ons als woord neel wat minder sympathiek dan 't Roomsche „pastoor", dat „herder" beteekent. Doch geen Protestant zal daarom zijn herder voortaan weigeren, dominee te noemen, om hem voortaan als pastoor te betite len." BUITENLAND. Afwijzende houding van Duitschland te genover het Fransche Ontwapeningsplan. (2e blad). De Duitsche socialisten weigeren met von Papen te onderhandelen. (2e blad). De verwoestingen door den wervelstorm in Japan. (Buitcnl Berichten 2e blad). BINNENLAND. Redevoeringen van ministers Ruys de Beerenbrouck en de Geer. (2de blad). De baconinvoer in Engeland. (1ste blad). Het wetsontwerp inzake credietverlee ning ten behoeve van de haringvisscherij is thans bij de Tweede Kamer ingediend. (lste blad). De tuinbouw wordt niet beschermd door de Crisispachtwet 1932. (1ste blad). De brand in de „P. C. Hooft". (Gem. Bcr. 3de blad en Laatste Ber.). Een sensationeele ontsnapping van een Hollander uit een Duitsche gevangenis Gom. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Wat de Zesdaagsche te Amsterdam zal brengen. (3de blad). De Berlijnsche Zesdaagsche door Broc- cardo—Guimbretière gewonnen. (3de blad). „De Zijl" definitief 2e klasser. (3de blad). Geen contingenteering voor fruit. Naar wij vernemen, zal thans niet wor den overgegaan lot contingenteering van den invoer van appelen en- peren (resp. post no. 181 en 182 van de handelsstatistiek) en druiven ,post no. 185 van de handelssta tistiek). Zilveren Jubilé van „St. Paulus" to Haarlem. Do afdccling Haarlem van „St. Paulus" R. K. Bond van Overheidspersoneel, heeft zijn 25-jarig bestaansfeest gevierd. Eerst met een herdenkingsavond in liet gebouw „St. Bavo" in den loop van de vorige week en meer nadrukkelijk op Zondag jl. toen na een geestelijke oefening van eenige da gen, geleid door den weleerw. heer kape laan A. Trouwborst, de dag begonnen werd met een plechtige H. Mis, gecelebreerd door kapelaan Trouwborst. Onder de H. Mis naderden alle. leden ter H. Tafel. Des middags werd een receptie gehou den in het gebouw „St. Bavo" waar vele hartelijke toespraken worden gewisseld o.a. door den hoogeerw. lieer deken van Haarlem, H. C. J. Sondaal, rector Kok, wethouder W. J. B. van Liemt, verschil lende R. K. raadsleden, H. Everard, voor zitter van het comité van katliolieko actie vertegenwoordigers van organisaties, het hoofdbestuurslid Jos van Seggclon en P. Spie. Er waren verschillende telegrammen en gelukwcnschen binnengekomen o.m. van mr. J. Gerritz. wethouder van Haarlem en voorzitter van Georganiseerd Overleg, van zuster-afdeelingen, oud-geestelijk-adviseurs van hoofden van takken-van dienst, den heer A. H. Smulders, wethouder van Utrecht. Ook waren er vele bloemstukken Des avonds werd een feestvergadering ge houden. Kapelaan Trouwborst verrichtte de ceremoniën der vaandelwijding. De heer Spit, lid van het hoofdbestuur hield do feestrede. Aan de jubilarissen w.o. het bekende hoofdbestuurslid Jos. van Segge- len, die ook 25 jaar lid van den bond was, werd een cadeau overhandigd. De hoer Spit huldigde de verdiensten van den heer v. Seggelen en betrok daarin ook zijn echt- genootc. Hij overhandigde hem een boek werk, versierd met platen van Toorop. Door het gezelschap Berghegge word de vergadering daarna bezig gehouden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1