STEUN AAN DEN TUINBOUW HET HUIS OP HET EILAND DINSDAG 15 NOVEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Onderzocht wordt of ook terwijl ook het vraagstuk STEUN AAN BOOMKWEEKERS WORDT VOOR BEREID Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het Wetsontwerp betreffende uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoeziersge- wa-ssen wordt ontleend: Dat de sloohte toestand in den tuinbouw een gevolg zou zijn van de belemmeringen in het internationale handelsverkeer kan de minister thans, nu de resultaten van het hoogseizoen van dit jaar bekend zijn, niet zonder een kantteekening beamen. Immers de uitvoerstatistiek der voornaam ste tuinbouwproducten toont aan dat de geëxporteerde hoeveelheid gedurende de maanden Januari tot en met Augustus van dit jaar, die gedurende hetzelfde tijdperk van 1931 heeft overtroffen; de geldelijke opbrengst verminderde echter met 13 millioen. Anderzijds is als zeker aan te ne men, dat een verbetering van het interna tionale handelsverkeer de geldelijke op brengst der geëxporteerde tuinbouwpro ducten zal kunnen doen vermeerderen. Streven naar genoemde verbetering is dan ook het krachtige motief geweest, dat de regeering haar volle medewerking aan den arbeid van Ouohy heeft doen geven. Tegelijkertijd verzet zij zich tegen po gingen om den toestand nog meer ongun stig te maken, haar houding inzake de Duitsche voornemens tot contingonteering van land- en tuinbouwproducten legt hier- vai} een klare getuigenis af. Richtprijzen. Het gevaar, dat zou kunnen voortvloeien uit dat onderdeel der regeling, volgens hetwelk bij de vaststelling der richtprij zen rekening zal worden gehouden met plaatselijke omstandigheden, terwijl bij do berekening van de werkelijke opbrengst de plaatselijke omstandigheden geheel zul len worden uitgeschakeld, behoeft niet te worden gevreesd, daar de bevoegdheid, in punt 3 van het Plan van Uitvoering gege ven, om verschillende richtprijzen vast te stellen voor verschillende deelcn des lands, slechts zal worden aangewend in geval dat de eenvormigheid van den richtprijs, voor de onderscheidene kwaliteiten van een garantieproduct vastgesteld,-tot klaar blijkelijke onbillijkheden aanleidng mocht geven. Andere wegen Dat met het verleenen van steun op deze wijze niet kan worden voortgegaan, maar andere wegen dienen te worden ingesla gen, is een stelling, welke van wijderen, omvang is dan het onderhavige ontwerp. Dat echter voor een steunwerking ten be hoeve van den tuinbouw voor het jaar 1932, hetwelk reeds voor het grootste deel tot hef verleden behoort, slechts de voorge dragen^ regeling aannemelijk is, is in de Memorie van Toelichting uitdrukkelijk uit eengezet. Beperking der productie, inkrim ping van de glascultuur konden niet in overweging worden genomen, waar men hier voor een voltooid oogstjaar stond. Wat eventueel voor de naaste toekomst zaJ moeten worden gedaan, maakt thans een onderwerp van onderzoek, op korten ter mijn, uit Ook het onderhavige steunplan, gesteld dat het mede voor het jaar 19.33 zou werken, heeft een tendenz tot beper king, daar het alle onverkochte hoeveelhe den buiten zijn werkingssfeer laAt vallen. Verder zal ook het eigenbelang dor tuin ders, wier organisaties hier wellicht een taak zullen vinden, tot beperking voeren. Schatkist veilig gesteld. Van verschillende zijden is verder de meening uitgesproken, dat de voorgestelde steunmaatregel beslist onvoldoende zal zijn. Ter staving hiervan beroept men zich op het bedrag van 20 millioen dat in het rapport der commissie-Lovink genoemd andere voorzieningen getroffen kunnen worden' der hypotheekschulden bestudeerd wordt. wordt. Dit bedrag mag echter niet als maatstaf worden aangelegd, daar de bere kening er van uit factoren is opgebouwd, welke bij de vaststelling van het Rijks- steunplan niet zonder meer konden wor den gehanteerd. Immers het bedrag der commissie-Lovink is berekend op volledige vergoeding der productiekosten en met in achtneming van een loonfactor, waaraan de destijds in. het tuinbouwbedrijf geldende loon3tandaard was ten gronslag gelegd, waarvoor toen nog loonen van 20 en hoo- ger golden. Bovendien stelde de commissie zich bij haar becijfering in op de alleron gunstigste omstandigheden welke zich zou den kunnen voordoen. Haar bedrag is dan ook een schatting, waarboven der werkelijk benoodigde som onder geon omstandighe den zou kunnen stijgen. Toen dan ook bij het ontwerpen van dit steunplan door den minister een raming moest worden gemaakt-, bleef deze begrij pelijkerwijze aanmerkelijk beneden die der commissie. Scherper berekening van niet to hoog getelde productiekosten en de gel delijke opbrengst der geïmporteerde tuin bouwproducten, waarbij rekening werd ge houden met het prijsverloop tussohen 1 Augustus^ 1.1. on het gereedkomen van bet onderhavig ontwerp en met vermoedens omtrent het verder verloop der prijzen tot 1 Januari 1939, deed een uitkomst, verkrij gen, welke ongeveer een vierde deel van die dor commissie bedroeg. Dat ten slotte het bedrag op 5 millioen gefixeerd is, vond overigens, zijn gereeden grond in den ze ker in dezen tijd gerecht-vaardigden eisch, dat de schatkist behoed worde voor risi- oo's, welke voor haar uit deze steunregeling zouden kunnen voortvloeien. De beperking v$n het totale bedrag van den te verleenen steun tot 5 millioen mag dan ook niet worden gezien als een in breuk op het systeem dat aan die steun- verleening ten grondslag is gelegdinte gendeel, ,die beperking waarborgt de even wichtige werking van dezen steunmaatre gel doordat zij de belangen veilig stelt van d e Nederlandsche schatkist, ten koste waarvan deze steunverleening geschiedt. Van een plan, dat door het Centraal Buroau der Veilingen in samenwerking met de overige land- en tuinbouworganisaties zou zijn ontworpen, draagt do minister geen kennis. Het is hem zelfs gebleken, dat bedoeld plan nooit is tot stand geko men. Het advies~van den handel is niet inge wonnen. Hiertoe werd volstrekt geen be hoefte gevoeld immers het betreft hier een toesla'gstelsel, dat buiten de sfeer van den handel ligt. Of inderdaad voor den tuin bouw ook andere voorzieningen zullen moe ten wordon getroffen dan directe rij.kssteun maakt thans een onderwerp van onderzoek uit. Vernietiging van producten. De stap, welke door het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland is gezet in de richting van oen oplossing van het vraag stuk der vernietiging van tuinbouwproduc ten, heeft bij den minister geen enkel be zwaar ontmoet. Als aanvullende regeling was het provinciaal plan hem zelfs wel kom. Juist daar, waar de rijksregeling zal ophouden, d.i. het moment dat producten op de veiling onverkooht blijven, zal in het zwaar geteisterde gebied van de Noord Hollandsohe tuinbouwstreek het aanvul lend apparaat door de procincie aldaar in werking gesteld, nog eenige verlichting kunnen bieden. De minister zal niettemin met aandacht de werking der provinciale regeling volgen. Zij is een experiment in zake het netelige vraagstuk van de vernie tiging van tuinbouwproducten. Mocht hem blijken, dat, in tegenstelling met hetgeen destijds na grondig en deskundig onder zoek vanwege den toenmaligen met de zaken van den landbouw belasten minister is komen vast te staan, maatregelen te dezer zake met resultaat te nemen zijn, zoo zal hij deze aangelegenheid in ernsti ge overweging nemen. Hypotheekschulden. Ten aanzien van de hypotheek-schulden der z.g. eigen-tuinders wordt opgemerkt, dat dit ontwerp, wet geworden, juist de po sitie van de kleine tuinders zal verlich ten. Het vraagstuk der hypotheekschulden, hetwelk thans door een menigte van onge wisse factoren wordt bcheérscht, is overi gens bij den Ministers on onderzoek. Menie gezien het snel wisselend boeld van den heerschendon toestand, is het hom ondocn lijk daarover thans een gevestigd oordcel te geven. Welke maatregelen zullen moeten wor den getroffen ten behoeve van den tuin bouw voor het jaar 1933, kan thans nog niet worden verklaard. Verdere hulp. Een Steunplan ten behoeve der boom kweekers is in vergevorderden staat vail voorbereiding; met bekwamen spoed zal do indiening van het desbetreffend ontwerp worden bevorderd. Ook is oen maatregel ten behoeve van de binnenscheppers in voorbereiding; bier zijn echtor groote hindernissen te over winnen, welke het vinden van het geëigen de middel bemoeilijken. Wat het plan van uitvoering betreft, heeft nadere overweging den minister doen besluiten de bepaling van punt onder b, niet te handhaven, omdat zij in de prac- tijk zal olijken slechts in uiterst zeldzame gevallen tot toepassing te komen. Steun enkelingen. Het bezwaar dat tuinders, die niet bij een veiling zijn aangesloten, doch hun pro duct rechtsreeks aan één of meer hande laren leveren, niet onder deze steunverlee ning zullen vallen, zal in de practrk niet ernstig blükcn te zijn. Het betreft Lier slechts enkelingen. Om ook hieraan tege moet te komen, heeft de minister in het plan van uitvoering een nieuw punt opge nomen. /Zulk een enkeling zal dan worden geacht zijn nroducten over een erkende veiling te hebben afgezet, wanneer hii in zijn bedrijf niet voldoende compensatie uit de voordeden van den kleinhandel heeft genoten en ziin producten slechts geëxpor teerd heeft of voor exoort heeft geleverd. Behalve de in de Memorie van Toelich ting genoemde tuinbouwproducten behoudt de minister zich voor, zoo noodig ook an dere. minder belangriike tuinbouwproduc ten onder de garantieproducten op te ne men. Od dit punt kan hii echter thans nog geen definitieve toezegging doen, hetgeen begriioelrk is. wanneer men in het oog houdt dat het in casu een 90-tal artikelen betreft, welke aan een nauwgezette, alge- heele berekening moeten worden onderwor. pen. Het voorschrift, volgens hetwelk alle op de veilingen onverkoopbaar gebleken producten niet voor garantie in aanmer king komen, is een noodzakelijk moment, van deze steimverleenine, temeer daar zij met terugwerkende kracht is toegerust. Overleg met de verschillende organise ties betreffende de samenstelling van de commisie van advies zal inderdaad geschie den. Het ligt in de bedoeling van den mi nister in die commissie, behalve de veiling- organisaties, ook andere tuinbouworganisa ties te doen vertegenwoordigen. GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE TRAMBOTSING BIJ STEENBERGEN. Geen slachtoffers. De personentram uit Anna Jacobapólder, die gisterenavond om ongeveer 7 uur in Steenbergen moest arriveeren, is op on geveer 300 meter voor laatstgenoemde ge meente in volle vaart op een goederentmm geladen met suikerbieten, gereden. Deze laatste tram was op een zijspoor aan het rangeeren. Eenige wagens van deze trom kwamen tijdens het rangeeren op de hoofd lijn, uist toen de personentram op ongeveer 25 meter deze wagens was genaderd. De UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Woensdag 16 November. Huizen, 1875 zn. N.C.R.V.-uitz, Friesehe Radio-dag. 8.00 Schriftlezing en Koorzang. 8.45 Concert. J. P. de Jong, viool en G. J. teil Hoor, piano. 9.05 Friesehe Lectuur. 9.30 Vervolg concert. 9.50 Voorlezen door O. Santema. t 10.10 Vervolg concert. 10.30 Morgendienst. 11.Concert. Koor ,,De Lofstem" o.l.v. S. Leistra en orkest „De Bazuin" o.l.v. A. H. v. d. Helm I.00 Rondgang door het Friesch Museum te Leeuwarden. 2.00 Concert. H. Borkenb, tenor; K, Kue- ter, oello en R, Beint-oma, piano. 3.00 Causerio. 3.30 Friesehe schetsen. 4 00 Friesch Kinderuurtje. 5.00 Causerie door Ds. Zwart. 5.30 Zang door Friesch koor. 6.00 LandbouwhalfuurSje. 7.00 Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.30 AivonduiJ zending uit de Broe- re-kerk te Bols ward. M.m.v. orkest, koor en sprekers 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum, 296 m. VAR A-uitzending, 10.00 v.m, VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijdiug. 10.15 Voor Arbeiders in de Continube drijven. G. J. Zwertbroek. toespraak; De Notenkrakers o.l.v. D Wins en R. Numan, voordracht. 12.001.45 VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant en Gramofoonplaten. 2 00 Vrouwenuurtje. 3,00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. Or gelspel door Joh. Jong. 7.00 Weekoverzicht door J. Oudegeest. 7.20 Binnenvaartuurtje. 7.55 Gramofoonplaten. 8.00 S. de la BellaDe vakbeweging. S.20 De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot m.m.v. Alb. do Booy, zang. 9.00 „In Fantasio", radio-parodie van Pao'.i, door Tummers. 9.45 Orgelspel J. B. MacCarthy m.m.v. A. de Booy, zang. 10.00 Vaz Dias. 10.10 „De Flierefluiters" o.l.v. H. de Groot, m.m.v. Alb. do Booy, zang. II.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 m. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean.. 1.05 Leonardo Kemp's Piccadilly orkest. 1 50 Toespraak door Sir A. Hurd. 2.15 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Sir D. Godfrey 5.05 Orgelspel Gustard. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. stoker, die voorop de machine stond, zag het eerst het gevaar en sprong van de machine af. Hij kwam tegen een langs den weg staanden boom terecht, doch kwam er zonder letsel af. De machinist, die achter hem stond, bleef op de locomotief staan en stelde alles in het werk om nog een botsing te voorkomen. Dit gelukte echter niet. Dat er bij deze aanrijding geen slachtoffers zijn gevallen, mag wonderbaarlijk hceten. Het eerste klas-rijtuig, waarin geen passagiers zaten, is totaal vernield en is in den postwagen geschoven. De dienstdoende postmeester bekwam slechts kleine ontvellingen en kon later door den machinist en den conduc teur die er ook goed waren afgekomen, uit zijn hachelijke positie worden bevrijd. 6.50 Italiaansche liederen uit de 17de eeuw. 7.10; 7.30; 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 BBC-Symphonie-orkest m.m.v. Da meskoor en E. Schumann o.l.v. Ernest Er nest Ansermet. 9.30 Berichten. 9.45 Vervolg concert. 10.35 Lezing. 10.50 Saudor Bura's Tzigano-orkest uit Boedapest. 11.1512.20 Dansmuziek door de Mon seigneur Band o.l.v. Lew Stone. „R a d i o-P r i 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.35 Operettemuziek door het Omroep orkest I.25 Vervolg concert. 7.50 Concert door het Omroeporkest. 8.35 Concert uit Daventry. 10.35 Gramofoonmuziek. Kalundborg 1153 M. II.20—1.20 Concert uit het Bellevue- Strandhotol. 2.20—4.20 Mogcns Hansen's orkest. 4.20—4.50 Gramofoonplaten. 7.20 Radio-Strijkorkest o.l.v. E. Reesen. 7.50 Radio-tooneel. 8.05 Operettemuziek o.l.v. E. Reesen. O.a. uit „The Geisha, Jones. 9 20 Piano-recital door V. Fischer 9.50—10.30 Oude Kamermuziek door Blaas-Trio en Cembalo. O.a. Trio, G. Ph. Telemann. Langenberg 473 M. 6.20—7.50 Gramofoonplaten. 12.20 Concert o. l.v. Eysoldt. 3.50 Concert o.l.v Wolf 7.20 Koorconcert ter gelegenheid van den Boete- en Biddag mm.v. orkest en solisten. Leiding: F. Lclunann. Rome, 441 M. 8.05 Gevarieerd concert m.m.v. orkest en solisten. 8.03 Radio-tooneel. 10.20 Vervolg concert. Leiding: R. Sunta- relli. B r u s s 1. 508 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.35 Zang door G. Meija, bariton. 1.30 Omroepklein-orkest o.l.v. P. Lee mans. 5.20 Concert o.l.v. Fr. André. 6.50 Gramofoonplaten. 7.05 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Joan Kumps. 10.30 Gramofoonplaten. 338 M 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. P. Locmans. 1.30 Gramfoootiplaten. 5.20 £)mroeporkost o.l.v. Kumps. 6.20 Gramofoonplaten, 6.50 Sonates voor viool en piano. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Fr. Andrc. 9.05 Radio-tooneel. 9.35 Vervolg concert. 10 30 Concert o.l.v. Paul Moreau. Z e e a e n, 1635 M. 7.35 „Requiem" van Giuseppe Verdi, So listen, koor en orkest o.l.v. Prof, Max. Lud- wig. 10.0511.20 Avondconcert door solisten (viool en piano). De materieele schade is buitengewoon groot hetgeen o.m. komt, omdat acl:ter de personentram aoht volgeladen bietenwa gens reden. De marechaussée te Steenbergen was spoedig ter plaatse en stelde het Parket, to Breda met het gebeurde in kennis. „Msb." D00DELIJKE VAL. Gistermiddag is de 21-jariec leidekkers- knecht Dams uit Waldeck (Did.), werkzaam bij de aanbouw zijnde huizen van den heer Ebus aan den Sloterbeekstrant te Venlo van den nok van een 15 M. hoog dak ge vallen. De man was op slag dood. FEUILLETON. Naar het Engelsch van ARCHIBALD MARSHALL. (Nadruk verboden). 22) HOOFDSTUK XIV. Guy Bertram herhaalt zijn belofte. De arme Peggy wier prille droom zoo wreed was verstoord door de ruwe woor den van haar vader, had niet het pleizier van de zoo vurig verlangde toestemming om in Engeland te mogen blijven, dat ze er zich van had voorgesteld. George had geen enkele stap gedaan om aan Richards eisch te voldoen, maar enkele dagen na dien gedenikwaardigen Zondag, kreeg me vrouw Greenfield een brief uit Glasgow, waarin Peggy's vader kort mededeelde, dat er weinig kans bestond, dat Sir Guy Berthram het kleine landhuis weer zou be zoeken, tenzij het hem gevraagd werd. En dat het den jongeman niet gevraagd zou worden, daarvan hield hij zich overtuigd. Toen ze over haar eerste verdriet heen was deed het meisje haar best om zich ge lukkig te maken in de omgeving waar ze liever was dan waar ook. Maar ze slaagde daar niet heel goed in. Het leven in High- gate was saai en doodsch. George was maar zelden thuis en in 't eind van Juli ging hij uit Londen weg om op Wetstones Lord Caradoc met diens groot werk te helpen. Hij had overigens op het punt gestaan om den edelman af te schrijven. Toen hij zijn moeder vertelde van de vereerende opdracht welke hem te beurt was gevallen, was ze doodelijk bleek geworden en ang stig had ze haar zoon gesmeekt niet te gaan. Ze voelde zich niet goed had ze gezegd, en ze kon de gedachte aan een lange scheiding niet verdragen. Maar toen de eerste, ontsteltenis over het bericht ge luwd was, ontkende ze dat er iets bijzon ders met haar was en ten slotte verweet ze zichzelf dat ze zoo zelfzuchtig was om ei ook maar een oogenblik aan te denken haar zoon te willen afhouden van iets dat. van zóóveel belang was voor zijn car rière. Ze slaagde er in haar werkelijke toe stand te verbergen, wist zioh te dwingen tot een bedriegelijk vertoon van opge wektheid en rust en spotte in het bijzijn van George met haar. aanvankelijkei- angst. „Ik win er niets bij als je hier blijft", zei ze. „Als er moeilijkheden komen... als ik ziek wordnu, wat komen moet, komt toch. En ik weet immers dat je di rect zult terugkomen, als ik je noodig heb." Dus vertrok George, al was hij niet hee- lemaal gerust gesteld maar nauwelijks was hij weg of mevrouw Greenfield verviel weer in' haar gedrukte, gejaagde stemming. Ze weigprde te antwoorden op Peggy's her haalde vraag wat haar toch deerde en deze geslotenheid van luiar pleegmoeder maakte het jonee meisje buiten zichzelf van ongerustheid, gaf haar een beklem mend voorgevoel van dreiaend onheil. Trouwens ook afgezien van haar zorgen voor mevrouw Greenfield, was Peggy's ge moedstoestand verre van evenwichtig. De plompe gevoellooze manier waarop haar vader in haar tccderste nauw-bewuste ge- j voelens gegrepen had, had haar bewust gemaakt van den waren aard van haar ge voelens en onafgebroken hielden haar on- rustige gedachten zich bezig met Guy; En met dezen was het al niet veel an- ders gesteld. Vóór zijn gesprek met Ri i chards zou hij de gedachte, dat hij van P<?Sgy hield, eenvoudig belachelijk gevon den hebben, maar nu twijfelde hij geen moment meer of het was zoo en leed hij bitter onder de gedwongen scheiding. Toen hij van zijn bezoek aan Wetstones terugkwam, was Londen om zoo te zeggen uitgestorven geweest; al zijn vrienden en kennisen waren naar buiten. Hij ging, zoo als hij zich trouwens voorgenomen had, naar Surrey om een kijkje te nemen bij de j voorbereidingen voor den bouw van zijn huis, maar na drie dagen verveelde liet rondloopen en toekijken hem al.-... hij vond in zijn gejaagdheid en onrust dat de werklieden geen sikkepit opschoten, ken nissen had hij onder de bewoners van den omtrek niet cn ten slotte was bij gebrek aan bezigheid en afleiding er in zijn hersens voor niets anders meer plaats als voor Peggy en nog eens Peggy Een weck na zijn terugkeer van Wel-slo- ries was hij alweer op zijn kaniers in St. James. Den ochtend na zijn thuiskomst kon hij het binnen de vier muren niet meer uithouden ener was iels in hem sterker dan hijzelf dat hem dreef naar Hainpstead Heat'n, naar de plek waar hij met Peggy onder de dennen had eew.an deld en genoten van het prachtige uitzicht. Hij vorwensohte de belofte waartoe hij zich had latch verleiden.. maar hij had be loofd niet meer naar Ilighgate le gaan en Hampstead Heath was toch geen High- gatcI Hij ging op een bank onder dc hooge dennen zitten en keck do laan af die naar de heuvels van Highgate voerde, zich j voortdurend bezighoudend met dc vraag wat hij zou doen. als een slank figuurtje, waarvan het beeld geen oogenblik uit zijn geest was, opeens tusschen de boomen zichtbaar zou worden. Maar hij behoefde geen antwoord te vin den op deze gow etensvroag want het slan ke figuurtje kwam niet te voorschijn en ter wijl hij terugreed naar zijn kamers bezwoer I hij ziclizelf dat hij naar liet buitenland zon I gaan om daar te trachten zijn gemoedsrust j terug te vinden. Maar den volgenden ochtend het was j een stralende zomermorgen werd liet verlangen om ruiar dc ..ITeatli" te gaan hem toch te machtig en hij herhaalde den tocht van den vorigen dag. En toen hij bij liet plekje onder de dennen kwam waar hij met liet meisje dat geen moment uit zijn go- dachten was. een maand tevoren had ge staan, bevond hij zich plotseling tegen over.... Peggy, die met een droomerig, weemoedige uitdrukking op het gezicht, die zijn hart sneller deed kloppen in de wazig-blauwe verte staarde. Toen het meisje iemand hoorde naderen, schoot ze op uit haar gepeins en zoodra ze zag w i e naderde was het alsof er een licht in haar ooeen opvlamde. Een vuur- roode blos kleurde haar sezichtje en or> hetzelfde oogenblik versmolt in Guy's ziel i elke zweem van twijfel omtrent hetgeen .hij behoorde te doen en niet te doen. Hij stnnte vastbesloten op haar toe en zei niet oen stem die lieesch klonk van out ••ev'.ig. „Ik heb je vader beloofd dat ik je niet meer zou ontmoeten." „Mijn vader?" stamelde Peggy verle- gen, want opeens flitste het haar door deri geest wal de woorden van haar vader haar in haarzelf hadden doen ontdekken. „Ja", bevestigde Guy. „Hij kwam dien Zondagmiddag bij mij. Ik was liecl boos om wat hij tegen niij te beweren had en ik geloof dat ik welbeschouwd nogal onheb belijk tegen hem ben geweest. Eigenlijk gezegd heb ik mij laten overrompelen." „Ik wilde maar dat hij niets tegen j© had pezend", zei Peggy bedrukt. „Kom laten we gaan zitten", stelde Guy voor. wijzend uaar een bank in do nabij heid. „Ik.... moet...,, ik weet.,., niet»...", begon Peggy besluiteloos. „Als jij.... O, ik weet niet wat ik doen moot." Juist door Peggy's gejaagdheid eu ver warring vond Guy zijn zclfbeheersching te rug. „Ik heb er geen spijt van, dat- je vader bij mij is geweest", zei hij. „Zijn bezoek heeft mij de oogen geopend, voor wat ik vroeg of laat toch zon hebben beseft. En wat ik nu ga zeggen is er alleen maar door verhaast; gezegd zou 't toch eenmaal zijn. Ik heb, sinds dien middag dat hij bij mij geweest is, voortdurend aan jou ge dacht-, Peggy-lief, en ben t-ot de conclusie gekomen, dat ik niet meer zonder jou kan. Ik kan ie eenvoudig niet zeggen hoeveel ik van je houd." Het geluksgevoel dat zijn woorden, dio heendrongen door den nevecl van ver driet en zorg, welke haar geest omhulde, haar gaf, overstelpte het meisje. Ze ver borg haar gezicht- in de handen en snikte zachtjes. Guy fluisterde zoete woorden van troost en liefde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9