KERKNIEUWS DE LAATSTE REIS VAN DE P. C. HOOFT UIT DE OMGEVING DINSDAG 15 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 MGR. LEMMENS BIJ Z. H. DEN PAUS. Men seint uit Rome d.d, 14 November aan de „Msbd,": Hedenmiddag een uur werd Z. H. Exe. MgJ". dr. G. Leramens, bisschop van Roer mond door Z H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Z. H. sprak er zijn groote vreugde over uit opnieuw een Ne derlandsche bisschop bij zien te ontvangen. De H. Vader prees, reeds bij den aanvang der audiëntie, ten zeerste het werk der Nederlandsche katholieken, vooral hun ka tholieke actie en het werken voor de Mis sies. Uitvoerig sorak Z. H. over het jeugd werk en het leekenapostolaat. Met bijzon deren nadruk betoogde de H. Vader, dat de vorming der jeugd, vooral bovennatuur lijk moest worden gehouden in Eucharisti- schen en Marialen geest. Bij de jeugdvor- ming moet op de eerste plaats heerschen de geest van eenheid, zooals de leden van hot mystieke lichaam van Christus een zijn. De geest van het Apostolaat moet vooral de jeugd bezielen. Verder sprak de Paus belangwekkende woorden over de geestelijkheid en de vor ming van den clerus. Na deze audiëntie werd Mgr. Lemmons in de gelegenheid gesteld dr. Féron en de priester-studenten Hansen en Damon uit het bisdom Roermond aan Z. H. voor te stellen. MGR. AENGENENT. Men seint uit Rome dd. gisteren aan de „Msb.": Gisteravond heeft Z. H. Exe. Mgr. Aengenent met zijn secretaris den zcereerw. heer Th. Pichot en Plebaan Westerwoudt de Eeuwige Stad verlaten. Het gezelschap begaf zich naar Assisië, vanwaar men de terugreis naar Nederland zal aanvaarden. Donderdag hoopt men in Haarlem te rug te keeren. PROFESSOR B. KORS O.P. Gepromoveerd tot Magister in de Theologie. In het St. Albertusklooster te Nijmegen had gisteren de officieele promotie plaats van pater B. Kors, professor aan de Nij- meegsche Universiteit, tot Magister S. Theolögiae. Deze hoogste wetenschappelijke titel wordt in de Orde der Predikheeren Rechts toegekend onder voorwaarde, dat men in de Orde den hoogeren studiecursus ge volgd heeft, bekroond door het leetoraats- exainen in de H. Godgeleerdheid. Nadat men zeven jaren in de Godgeleerde of wijs- geerige vakken heeft geleeraard en een wetenschappelijk werk gepubliceerd, volgt het magisterexamen voor vijf magisters onder presidentie van den Generaal der Orde te Rome. De titel wordt echter niet aanstonds verleend. Eerst na weder min stens zes jaren gedoceerd te hebben kan in een provinciaal kapittel de officieele aanvraag voor de promotie tot Magister in de heilige Godgeleerdheid te Rome wor den aangevraagd. Gistermorgen had de promotie van pan ter Kors plaats. Deze uiteraard betrekkelijk zeldzame maar altijd indrukwekkende plechtigheid heeft het volgende verloop: Nadat de kloostergemeento in de kapel tezamen geroepen is, vraagt de provin ciaal den voc hem neergeknielden promo vendus: Wat verlangt ge? Deze antwoordt: Ik verlang gepromoveerd te worden tot den graad van doctor en magister in de heilige Godgeleerdheid. De promotor: Belooft ge de gezonde en katholieke leer volgens de bepalingen on zer Moeder de Katholieke. Roomsche Kerk te bewaren, te leeraren en te verdedigen? De promovendus: Ik beloof en zweer het in dezen vorm. Dan volgt de geloofsbelij denis volgens de bulla van Paus Pius IV. Hierna wordt de officieele promotiebul van den Generaal der Orde voorgelezen. Nu zegt de promotor: Wijl ge de wijs heid uwe vriendin genoemd hebt en min naar van hare schoonheid geworden zijt en haar tot bruid verkozen hebt, zie, daar om geeft God u haar tot bruid, oodat zij altijd bij u zij en uw hart geheel bezitten moge. Ontvang tot teeken hiervan dezen ring aan uw hand, en krachtens de macht, mij geschonken, promoveer ik u tot doctor en magister in de heilige Godgeleerdheid en ik geef u ds macht deze publiek te on derwijzen, uit te leggen, te verklaren. In den naam des Vaders en des Zoons en des H. Geeste8. Amen. Daarna leidt de promotor den "nieuwen magister naar den klaarstaanden leeraars zetel en zegt: Ik promoveer u tot den graad van magister in de heilige Godge leerdheid en doe u plaats nemen in het gezelschap der doctoren en magisters. Zoo plaatse u de Heer en doe u zitten te mid den der leeraren om den zetel der eere te bezetten. Dan zet bij hem den magisters- baret op onder de woorden: Ontvang deze zwarte baret het onderscheidingsteeken der magisters. Zoo siere u God met de troon der glorie. Tot slot richt hij hem op, geeft hem den vredeskus en zegt: De geur mijns zoons is als de geur eens vollen akkers. De Heer doe u groeien te midden van duizenden en zegene u in de eeuwen der eeuwen. Amen. „Msbd." Pater dr. Eugenius Driessen. Pater dr. Eugenius Driessen, professor aan het studiehuis der Patera Carmelie- ten te Merkelbeek, is benoemd tot postu- lator der Orde en zal zich binnenkort naar Rome begeven. EEN BESCHRIJVING VAN HET MAJESTUEUZE ZEEKASTEEL. EEN ONGELUKSSCHIP. De Pieter Corneliszoon Hooft was het eerste motor-passagiersschip van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland". In 1923 werd de kiel van de „Hooft" gelegd op de werf „Société Anonyme des Ateliers et Ohantiers de la Loire"' to St. Nazaire. De te water lating vond met gunstig ge volg plaats op 23 April 1925 door Mevrouw Hooft-Labouchère. Op 27 en 28 Augustus 1926 had met grooten luister de proeftocht plaats, terwijl op 31 Augustus 1926 het schip zijn eerste reis nsir Nederlandsch- Indië aanvaardde. Het meet 15000 ton en is breed 20.75 M. Door 9 schotten werd het schip in 10 waterdichte afdeelingen ver deeld. Een groot aantal brandschotten voorzien van brandvrije deuren zorgen er voor, zoo lezen wij in de beschrijving van het schip, dat bij onverhoopt uitbreken van brand deze tot een bepaalde ruimte wordt beperkt. Helaas waren deze deuren alle ge opend toen de brand uitbrak. De uitvoering der salons is in handen geweest van den heer C A. Lion Cachet onder wiens artis tieke leiding iets bijzonders werd tot stand gebracht. Aan een beschrijving van dit zeer weel derig ingerichte schip ontleenen wij het vol gende: De muzieksalon in ebben- en palissander hout, met ramen en deuren van teakhout, heeft aan 3 zijden openslaande ramen, het geen overvloed van licht en ventilatie geeft. De eiken parketvloer is in het midden, waar gedanst kan worden, bedekt met een los tapijt, hetwelk vervaardigd werd door de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotterdam. Het plafond en de lijsten waarin de verlichting verborgen is, zijn in goud en w:t gehouden In tegenstelling met de vakken tusschen de lijsten, zijn de laatste gedecoreerd met behulp van een zandstraal, die door uithol ing van de wee- ke houtnerf groeven heeft doen ontstaan, waardoor het aldus bewerkte, leven en tin teling verkregen heeft. Een eenheid met de zoldering vormt het in grijzen toon gehou den fraaie gobelin aan den achterwand, met voorstellingen van het Muiders ot, gemaakt door den gobelinwever Semey te 's-Graven- hage. Aan de wanden vindt men wandar- men van wit metaal met verborgen licht, terwijl de kroonlijst boven de paneelen ver sierd is met tin schopeerwerk. Dit schopee- ren bestaat daarin dat door verstuiving van gloeiend metaal een laag daarvan op een voorwerp wordt gebracht. Kunstig orna- inentwerk en opengewerkte jalcmzieën van den heer Lion Cachet, alsmede fraai beeld houwwerk van den heer L. Zijl, bestaande uit dierenmetieven en eenig reliëfwerk bo ven de ramen, voltooien de wandversiering. Eigenaardig en van een bijzonder cachet is de meubiloering: hier heeft de kunste naar een geheel eigen compositie gescha pen. Sierlijke tafeltjes met bladen van houtgraniet met geschopeerd tin en van rubber ingelegd in eboniet, staan te mid den van fauteuils, bedekt met verschillen de soorten leer. trijp, gobelin en perka ment; een verscheidenheid van materiaal dus, maar d:e toch door kleur en bewer king een harmonisch geheel vormt. De rustige schrijfsalon is in palissander hout met strooken van verguld eboniet; prachtig passen bij deze omgeving de pa neelen van dun bewerkt koper en het pa relsnoer in het verguld eboniet der boeken kasten. Een 6-tal schrijftafe tjes met rub berbladen zijn geornamenteerd met wit. en gekleurd marmer en reliefs van den beeld houwer Zijl. Op een bijzondere wijze zijn de opengewerkte jalouzieën versierd met tin inlegwerk. Het plafond bestaat uit pa- nee en van bewerkt hout, terwijl de vloer bedekt is met een waar tapijt, vervaardigd door de Tapijtknooperij Kinheim te Bever wijk. De rooksalon treft bij den eersten aan blik door de groote hoogte, die een goede ventilatie bevordert De betimmering is van ebbenhout met paneelen van koper, waar boven een fries van tegels, uitgevoerd door de fabriek De Distel in samenwerking met Goedewaagen's Koninklijke Hol.andscho Pijpen- en Aardewerkfabriek te Gouda, voorstellingen geeft van renaissanee-palei- zen te Rome en gezichten op Venetië, her innert aan dë reizen van Hooft. De reliefs der 4 dekstutten, ontworpen door den heer Zijl en gebakken te Delft door de De ftscho Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles", stellen gezichten voor op Venetië, Milaan en Rome. Het plafond, verdeeld in 12 vakken van cypressenhout, verguld en geschopeerd met tin, is versierd met leeuwenfiguren en wa pens van door Hooft bezochte steden; het licht is verborgen ifi lijsten van ebbenhout en cypressenhout. Fraai gesneden zijn de portretten van Hooft en zijn vrouw en van Anna en Maria Tesselschade, dochters van Roemer Visscher, de eersten door den heer A. Fortuyn te Amsterdam, de laatsten door den heer H. M. Hagedoorn te 's-Graven- hage naar ontwerpen van den heer Zijl. De meubi eering komt overeen met die van de muzieksalon. Vermelding verdienen ten slotte nog de rubber vloerbedekking, geleverd door de N.V. Nofa Eboniet en Rubberfabriek en de hangende lampen van de firma Winkelman, beiden te Amster dam; de betimmering werd uitgevoerd door de Gebr. Reens, eveneens te Amsterdam. De mooiste aanblik vormt voorzeker de eetsalon, die zich over de geheele breedte vati het schip uitstrekt en waarin 208 per sonen plaats vinden aan tafels voor 4 tot 10 personen. Bij het binnentreden door de bronzen deuren overziet men m zijn geheel het verhoogde middenstuk met wanden van marmer en verguld glas en 9 wil geschilder de hekwerken, versierd met beeldgroenen, die de indirecte verlichting dragen. Het bronswerk der figuren werd gegoten door ten van de gemeente- en van de haven politie blijven in den buurt van hot wrak, aangezien waakzaamheid geboden i6. Kort na elven beeft de kortelings benoemde in genieur bij de brandweer, de beer Van Thiel zich opnieuw naar do „P. C. Hooft" begeven. Hedennacht om half drie woedde do brand in de „P. C. Hooft" nog fel door. De Jan van der Heyden blijft in de nabijheid van het brandende schip en houdt het an- kerstel nat, teneinde doorbranden en ge vaar voor losslaan van het sohip te voor komen. Ook de havenpolitie en de hoofd ingenieur van de brandweer zijn in de na bijheid van het schip. In den afgeloopen nacht en in de och tenduren heeft de brand aan boord van het mai'schip „P. C. Hooft" zijn verwoestend werk voortgezet. Het vuur is nog steeds over de geheele lengte van het schip ver spreid. Vanmorgen sloegen de vlammen midscheeps weer fel naar buiten, hetgeen voor de nog steeds vele toeschouwers, die per motorboot naar dit gedeelte van het IJ waren gekomen, een imposant schouwspel opleverde. Wat er met de overblijfselen van den. volledig verwoesten kolossus gebeuren gaal> is nog niet bekend. Dit hangt nog af van de afwikkeling der verzekering. Het casco wordt nog voortdurend door een sleepboot van Goedkoop tegen het talud van het IJ gehouden; hoe lang dit- nog noodig zal zijn verwacht wordt dat het schip zelf een steunpunt zal vinden valt nog niet te zeggen. De drijvende motorbrandspuit „Jan van der Heijden" lag met een bezetting van on geveer tien man bij het schip, echter alleen ter bewaking, want water wordt er sinds gisterenmiddag niet meer gegeven DE OORZAAK VAN DEN BRAND. Vermoedelijk kortsluiting. Een verslaggever va-n het Persbureau Vaz Disis heeft aan den heer O. A. G. van der Boom. Inspecteur voor de Scheepvaart, die Maandagmiddag aan boord is geweest van het door brand verwoeste mailschip „P. C. Hooft", een motiveering gevraagd van zijn meening, volgens welke de brand veroorzaakt zou kunnen zijn door kortslui ting. De heer Van der Boom heeft, zich hier toe bereid verklarend, daarbij vooropge steld, dat deze meening een geheel per soonlijke is en niet als do officieele moo ning van de Scheepvaartinspectie mag worden gekwalificeerd. Bij het onderzoek in de zaak van een scheepsbrand aldus vervolgde de zegs man dient men rekening te houden mot verschillende oorzaken, waardoor zulk een brand kan zijn ontstaan. Zoo kan, om hier mede te beginnen, zelfontbranding de oor zaak zijn, doch deze kan in het geval van de „P. C. Hooft" onmiddellijk worden ver worpen. omdat het schip geen Lading inhad. Een tweede mogelijkheid is, dat kwaad willigheid een ramp van dergelijken omvang heeft veroorzaakt. Ook deze mogelijkheid kan m.i. in deze zaak absoluut worden uit gesloten, omdat zoowel het personeel van den Gemeentelijken Ontsmettingsdicnst als de stuurman en de machinist van de wacht met den donkeyman buiten elke ver denking staan. Als derde mogelijke oorzaak komt dan de vraag ter sprake of er mot open licht of vuur is gewerkt. Ook dit kan aldus de heer Van der Boom in geen geval gesohied zijn; dat iemand van den Ontsmettingsdienst aan boord zou hobben gerookt, is m.i. volkomen uitgesloten, ter wijl ook de menschen van de wacht zutks niet gedaan kunnen hebben. Zij hebben Hun handen met het werk aan boord veel te vol gehad en bovendien is hun verantwoor delijkheidsgevoel veel te groot voor net begaan van een overtreding, welke ont- verspreiden, wordt evenals in de eerste zettende gevolgen na zich kan sleepen. klasse omringd door een galerij. i Als oorzaak van de onderhavige ramp De muziebf/Jon is m acht bruin gepoli- j blijft dan kortsluiting over en voor het aan- toerd hout versierd, met een kleurige fries nemen van deze oorzaak bestaat m.i. alle van ingelegd hout; ook de pilaren zijn op I reden. dezelfde artistieke wijze gedecoreerd. Een j Zaterdagavond is de Onlemettingsdienst harmonisch geheel hiermede vormen de met zijn werk begonnen; alles is toen aan fauteuils van donker gepolitoerd mahonie j boord dichtgemaakt om het cyaangas tot met bek.eeding van riet en stof De uitge- in alle hoeken en gaton te doen doordrin- bouwde nissen ter zijde van de piano zijn gen, teneinde ratten en ander ongedierte de firma Barbedienne te Parijs. De achter grond draagt drie verborgen lampen «n stelt voor het slot van Muiden en de por tretten van Hoofts tijdgenooten, Brederode en Constantijn Huygens; m het midden van het rood koperen plafond met vergulde or namenten prijken het wapen van Hooft, om geven door de orde van St. Michel, en zijn devies „Omnibus idem" (voor allen dezelf de). Op de orde van St. Miche., hem ver leend naar aanleiding van zijn werk over Hendrik IV, koning van Frankrijk, was Hooft zeer geste.d. Hot geheele midden stuk is omgeven door een ruime galerij. Aan den achterwand der eetzaal bevindt zich recht tegenover den ingang het eb benhouten buffet, geornamenteerd met twee groote staande lampen met verschil lende figurale voetstukken. Een gobelin daarboven geeft een gezicht op Florence, geflankeerd door bloemmotieven en werd door den heer Lion Cachet ontworpen naar een simpele foto. Met groote vrijheid en willekeur is hij hier wat keuze betreft te werk gegaan en toch komt het geheel tref fend met de werkelijkheid overeen. Andere gobe ins langs de wanden stellen o.m. voor gezichten op Rome en fresco's uit Pompei, alle herinnerend aan Hooft's reizen. Als verdere decoratie zijn tusschen de pilasters die voorzien zijn van gesneden kapiteelen, strooken aangebracht van verguld eboniet. Het plafond wordt geschraagd door een zestal dekstutten, bek.eed met een bronzen versiering, gegoten te Brussel naar ontwerp van den heer Zijl. In overeenstemming met de omgeving zijn de stoelen bekleed met licht trijp. 'EJook-, muziek- en schrijfsalon zijn omge- ven door een uitgestrekt wandeldek, waar- op ongeveer midscheeps een veranda is in gericht, die door de breedte van het dek grootscheeps kon worden opgevat. Een hek- I werk en enkele bloemtafels maken hiervan I als het ware een groot prieel, waarin de 1 terracotta tegeltableaux, voorstellendo het slot van Muiden, het wapen van Hooft en i schelpenmotieven een passende versiering vormen. Een afzonderlijke pantry vergemakkelijkt de bediening aan dek. Ook op het dek daar boven is nog esn groote ruimte gereser veerd, waar kinderen geen toegang hebben en waar ge'egenheid is tot het beoefenen van sport. Hier bevindt zich het gymnas tieklokaal, voorzien van moderne werktui gen als roeitocstel, rijwielen, Sandowappa- raat, enz., terwijl meer naar het achter schip, voorbij de verblijven der machinisten, het kinderdek ligt, dat een ruime speel plaats in de openlucht verschaft. Bij minder gunstige weersgesteldheid vinden de kinde ren oen toevlucht in de aangrenzende kin derkamer, in lichten toon gehouden en langs de wanden opgevroolijkt met wapens van provincies en steden in tegeltableaux. Om de speelruimte zoo noodig grooter te ma ken zijn de tafels in het midden verplaats baar. Do eetsalon 2e klasse is een succes der firma Marc Simon te Parijs. Het geheel is gehouden in lichtrooden tint en doet pret- ting aan met zijn zeer geslaagde paneel- verdeeling en vrooiijke versiering langs de wanden, bestaande uit schilderijen van Hol- landsche landschappen, gevat jn breede om lijstingen De zaal biedt plaats voor niet minder dan 256 personen aan tafels van 4 tot 14 personen en maakt evenais de eet salon le klasse indruk door de groote af metingen. Het verhoogde middenstuk met matglazen lampen, die een getemperd licht NIEUWE UITGAVEN. Vaticaansche Illustratie. Het is gebleken dat uit eerdere bericht geving omtrent de met Januari a.s. te ver schijnen Nederlandsche uitgave van „L'U- lustraziono Vaticana" velen den indruk hebben gekregen, dit hiermede zonder meer beoogd wordt een nieuwe voor de vooraanstaande katholieken ongetwijfeld wel zeer interessante Illustratie in Neder land te brengen, maar deze overigens met een willekeurige «ndero illustratie-onder neming is gelijk te stellen. Dit is echter geenszins het geval. Hier staat voor alles een idieel doel voorop. Onze tegenwoordige Paus heeft de ver schijning van LTllustrazione Vaticana ge wild, omdat Z.H. daarin ziet de mogelijk heid om door woord en beeld op geheel bijzonder wijze een innig contact te leggen tusschen Rome en de Katholieken over geheel de wereld, hetgeen in deze tijden meer dan ooit als een noodzakelijkheid gevoeld wordt. Het is juist daarom, dat hoewel oeconomisch gesproken de tijd voor eend ergelijk ondernemen wel allerminst gunstig ligt, op nadrukkelijk verlangen van ZH. de Paus is voortgegaan met den uit bouw van nationale edities .van LTUuetra- tiono Vaticana. Nederland moest niette genstaande zijn klein taalgebied tot do eer ste landen met een eigen editie behooren, omdat Z H. de Paus in het medeleven van Nederland met Rome een nog nooit be schaamd vertouwen heeft. LTllustrazione Vaticana heeft daarom dan ook niet willen wijken voor de moeilijkheden en is op ini tiatief van Graaf Dulla Torre, Directeur van de „Oservatore Romano" die tevens directeur is van de Illustrazione Vaticana, besloten voor Nederland speciaal een Naaral. Vennootschap op to richten, die uitsluitend tot doel heeft het bestaan van de Nederlandsche uitgave van de Illustra zione Vaticana te verzekeren. De heer Galliano Pcruzzi zal als com missaris Rome in deze Vennootschap ver tegenwoordigen, terwijl als Nederlandsche commissarissen zijn aangewezen mr. dr. P..T. Witteman te Amsterdam en H. Nelissen te Bilt hoven. Als directeur is aangesteld M. Nolet te Amsterdam. In een prospectus, waarop voorkomt fac simile afdruk van de bijzondere aanbeve ling die Z. H. de Paus voor do Vaticaan sche Illustratie gaf, wordt op meer uit voerige wijze doel en beteekenis van de Nederlandsche uitgave der Illustrazione Vaticana uiteengezet. Wie toezending van dit prospectus ver langt, zendo zijn naamkaartje mot adres aan „LTllustrazione Vaticana" Nederland- |sche uitgavo, Leidschegraoht 18, Amster dam Centrum. voorzien van een paneel van glas in lood dat des avonds op bijzondere wijze verlicht wordt. Stemmig van toon is de van een rubber- vloer voorziene rooksalon, uitgevoerd in licht notenhout met enkele aardige versie ringen langs de wanden. De zeer groote ruimte wordt uitnemend vo richt en geven tileerd door flinke ramen aan weerszijden. Boekenkasten langs de wanden, ruime ta fels en gemakkelijke stoelen, in den zelfden toon gehouden als de omgeving, vormen het meubilair. DE BRAND WOEDT NOG VOORT. Gisteravond te 11 uur woedde het vuur nog met groote hevigheid over de geheele lengte der ruïne van de „P. C. Hooft'. Vooral ook ia het voorschip was door de patrijspoorten een felle roode gloed waar te nemen. Zooaia men weet, was het schip Zondag nacht naar het Open Y gesleept en bij de Kompaaboeien ongeveer tegenover liet Hen drik-dok van de Amsterdamsohe Droogdok Mij. voor anker gelegd. Op deze plek, die uitgediept is voor het kompas stellen van de verschillende zeeschepen, staat onge veer 8 a 9 Meter water. Teneinde het geheel vernielde schip, dat na den middag nog wat meer slagzij oad gemaakt, voor zinken of kapseizen te vrij waren, werd de kolossus door oen groote sleepboot van de Firma Goedkoop aaa stuurboordkant tegen het talud aangehju- den, in afwachting, of de kiel zich in den modder zal vastzetten. Het blusschingswerk is ook in de avond uren niet meer hervat, daar hiervan toch gean enkel succesvol resultaat verwacht kan worden. Wel is or drijvend materiaal van do brandweer aajiwezig. Ook de boo- ferdelgen. Zondagavond zes uur is bet personeel van genoemde dienst weer aan boord gegaan, teneinde hot gas gelegen heid tot ontsnappen te geven; te ongeveer negen uur konden toen stuurman en maeni- nist van de wacht met den donkeyman aan boord gaan om oen en ander verder open te maken, koelzeilen in de ruimen te han gen, de dynamo's in werking te brengen voor hot licht en het aanzetten van de fans; kortom: alles is gedaail om de lucht- zuiging ter algeheel© verdrijving van net gas zoo groot mogelijk te doen zijn. In die oogenblikken kan m.i. door kortsluiting een vonk zijn ontstaan, die een begin van brand heeft veroorzaakt, terwijl alle factoren alles aan boord was open, zoodat er een trek was als van oen schoorsteen, de fans waren in werking en er stond bovendien een sterke Oostenwind aanwezig wa ren om zulk een brand, hoe klein oorspron kelijk ook, onmiddellijk dien kolosaalen om vang te doen aannemen, welke een succes volle blussching onmogelijk maakte. JOHAN DE WITT NEEMT DEN DIENST OVER. Inplaats van het motorschip „P. C. Hooft", dat volgens vaarplan 23 dezer van Amsterdam naar Batavia had moeten ver trekken, zal het stoomschip „Johan de Witt, van de Mij. Nederland den dienst waarne men. Het schip vertrekt op dezelfde data van Amsterdam en Genua als het m.s. „P. C. Hooft" had moeten doen, dus resp. 23 November en 2 December, doch loopt te Algiers niet aan. De aankomst te Colom bo en verdere havens is twee dagen later gesteld, zoodat het schip 24 December te Batavia kan arriveeren. Hot 8 8. „Johan do Witt" arriveorde 26 November van het vorig jaar hier in de ha ven cn is toen opgelegd. HILLEGOM. Winkelweek. In de vergadering van de Centrale der drie middenetandsvereeni- gingen is een commissie voor do Winkel week gevormd, die gehouden wordt van 28 Nov. tot 5 Dec. Zij bestaat uit de hoeren L. Th. J. van Dijk, J. C. Kat, Honk Kroon, A. Philippe, H. Roeland, J. Schoonderbeek, Schulte Kuperjans, N. C. Veldhuis en Zii- kamp Jr. Het door de commissie beraam de plan tot attractie voor de koopera ia gisteren door B. en W. goedgekeurd. V. V. V. In do gisteren gehouden be stuur» vergadering der Verceniging voor Vreemdelingenverkeer is definitief beslo ten tot toetreding tot den Alg. Bond van V. V. V. gevestigd te Den Haag. Overwo gen wordt gedurende de drukke dagen van bezoeic aan de bloemenvelden een kiosk le plaatsen voor inlichtingen. Verzocht zal worden aan den Prins van Wales om liet bezoek van Z. K. II. aan de bloembollen streek in het a.s. voorjaar ook Hillegom met ©en bezoek te vereeren. Do eerste be gunstiger is toegetreden, terwijl nog meer dere volgen. Het heeft het bestuur niet aangenaam getroffen, dat een 7-tal bezoe kers der alg. vergadering, die toen zich als lid opgaven, zich lieten kennen bij de aan bieding der kwitantie van één gulden, door deze te weigeren. Men vergctc niet, dat deze verceniging een algemeen belang is, die den bloei der gemeente niet weinig loan verlioogen. Het lijdt dan ook geen twij fel of de 40 loden van thans kunnen min stens vervijfvoudigd worden. Hot eerst© jaar vraagt voor olke vereen igin-g groot© uitgaven, niet hot minst aan drukwerk. Het bestuur is echter vol goeden moed. Wie helpt? Een jeugdige schoolgaan de knaap uit een groot gezin had met bood schappen doen zoovoel geld gespaard, dat hij een fiets met bagagedrager kon koopen. Nu konden z'n zusjes op den bagagedrager zittende van den Venneperweg vlug naar de school en zelfs tusschen den raiddag Ko men eten. Tijdens den schooltijd is het fa milie-voertuig van het schoolplein der St. Joseplischool gestolen. Waar het gezin hulp waard is, zouden men-schen vriend-en het wakkere ventje graag een andero fiets ge ven. We gelooveu wel dat het bedrag daar toe bijeen zal komen. Men kan bij de firma Kat of bij den heer A. J. Lomsen zijn gave deponeeren. Dit goede doel dient gesteund. TER AAR. De Graal kiest haar leiders. Zondag middag werden in de fröbelschool door de loden van de pas hier opgerichte Graal 3 voorloopige leidsters gekozen. Hiervoor kwamen in aanmerking mej. Akerboom, A. Roborlz en G. Verlaan. Verder werden nog voor de verschillende aideclingon leid sters aangewezen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7