DE ZWART-WITTE KUNST BUITENLAND DINSDAG 15 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 EEN INTERNATIONALE FOTOTENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL TE LEIDEN Van 12 toten met 20 November wordt er in de Lakenhal onder de auspiciën van de "Leldsche Filmliga een internationale foto tentoonstelling gehouden Deze tentoon stelling is om meer dan een reden een bij zondere gebeurtenis. Wij laten hier zelfs geheel buiten beschouwing dat de Leidsche Filmliga ondanks haar kortstondig bestaan er in geslaagd is een dergelijke vrij zeld zame expositie te organiseeren. Wat voor ons van belang is, is het feit, dat deze expo sitie ondergebracht is in een omgeving waar hoofdzakelijk die manifestaties van den menschenlijken geest en scheppingsdrang een plaatsjo ingeruimd wordt, welke men met den verzamelnaam van „Kunst" pleegt aan te duiden. Hierin ligt dus een stilzwij gende waarde-erkenning, die deze fotogra fische producten onderscheidt van andere camera-producten. Dat deze erkenning en onderscheiding iets bijzonders is, hopen wij hier voor velen, die de schoonheid liefheb ben, wat duidelijker te maken. De tijd ligt nog niet zoo ver achter ons, waarin iemand, sprekende van de fotogra fie-als-kunst met hoongelach werd ontvan gen tenminste in bepaalde kringen, 't Is waar; die bepaalde kringen, of liever, dat bepaalde kringetje was uiteraard beperkt. Zoodoende gebeurde het, dat de verwoede strijd die gestreden werd om de erkenning van de fotografic-als-kunst aan de aandacht van het groote publiek ontsnapte. Zoo kwam het ook, dat velen niet weten, dat deze hardnekkige strijd gewonnen is door hen die de ongehocVe brutaliteit hebben gehad te beweren dat de fotografie óók een kunst is, net zoo goed als de schilderkunst of de beeldhouwkunst b.v. De argelooze lezer hoede zich nu echter voor het trekken van de wel wat voorbarige conclusie, dat alles wat door de camera ge produceerd wordt ook fotokunst isZoo eenvoudig is de zaak nu weer niet! De moeilijkheid schuilt voornamelijk in het juiste inzicht in deze materie. Zooals wij reeds opmerkten, is er een tijd geweest, waarin kunstenaars en kritici de meening min of meer hartstochtelijk waren toege daan dat een fotografie nooit of nimmer iets met kunst zou kunnen hebben uit te staan. Het heden heeft echter klaar en dui delijk aangetoond, dat deze menschen zich vergist hebben en dat er zoo iets als een fotokunst bestaat die in haar soort en op haar e i g e n w ij z e werken heeft voort gebracht van een zeer aparte schoonheid. Deze schoonheid is wel gelijkwaardig maar niet gelijksoortig aan die der andere kunsten. Om dit in te zien heeft men evenals bij de beoordeeling van de film als kunstvorm een geheel nieuwe geestelijke- instelling noodig. Juist het feit dat deze kunst zoo geheel nieuw is en zoo geheel „eigen-aar dig" d.w.z. een geheel eigen aard bezitten de, maakt een onbevangen bcoordecling voor velen zeer moeilijk. In den beginne heeft men de fotokunst trachten te veroordee en op gronden ont leend aan de vergelijking met de schilder kunst. Maar de fotokunst is nu eenmaal geen schilderkunst. Hoe kwam men er dan toe deze „in wezen"' zoo zeer uiteenloopen- de kunstuitingen met elkaar te vergelijken? Dit kwam, omdat men in den beginne nog zocht naar den juisten vorm. De inhoud was er wel en die vertoonde een in bepaal de opzichten gevaarlijke overeenstemming met die der schilderkunst. De zelfde onder werpen, die de schilder tot het scheppen van een kunstwerk stimuleerden, golden over het algemeen ook voor den kunstenaar met de foto-camera. De kunst-fotografie laat zich evenals de schilderkunst in ver schillende genre's onderverdeelenland schap, portret, stillevens. Ook heeft de foto kunst met de schilderkunst gemeen, dat zij beiden een bepaalde werkelijkheid trachten weer te geven; dit weergeven opgevat in zeer ruime beteekenis. In dien tijd nu, toen men nog zocht naai de juiste vormgeving, heeft men de oplos sing een oogenblik gezocht op een terrein waar deze niet lag, n.l. dat van de schilder kunst. Men meende de oplossing te moeten zoeken, vooral bij de landschap-fotografie, door de toepassing van bepaalde proeédé's die achter het zuivere karakter van de foto grafie zoodanig vervormden, dat men de in druk kreeg voor een of ander impressionis tisch schilderstuk te staan. In ieder geval riep de stemming die uit dusdanig foto werk sprak zulke directe gedachten-asso ciaties met de schilderkunst op, dat iedere toeschouwer haast gedwongen werd tot een vergelijking tusschen deze wijze van weer gave en die der schilderkunst. En nu pleit het voor den smaak van den toeschouwer, dat hij in dat geval oneindig veel liever <le voorkeur gaf aan de producten der schil derkunst. De tegenstanders van de fotografio-als- kunst meenden het pleit reeds gewonnen to hebben, toen zij deze fotografische produc ten als prullaria kwalificeerden. Maar zoo als het ook meer gaat: uit den schok der opinies sprong de waarheid naar voren en deze waarheid is, dat de foto-kunst, wil zij aanspraak maken op „kunst" niet een an dere kunstvorm moet trachten na te boot sen en vooral, dat zij haar vormgeving niet elders moet ontleenen. De fotokunst is dén slechts „kunst'*, indien zij een eigen karak teristieke vormgeving bezit, die haar scherp onderscheidt van andere bestaande kuns ten. En wanneer men ons nu vraagt of de fotokunst deze vormgeving reeds bezit, dan zeggen wij: bezoekt de internationale foto tentoonstelling, deze zeer zeldzame gelegen heid, en het zal U duidelijk worden, waar om wij deze vraag niet anders dan beves tigend kunnen beantwoorden. Het spreekt van zelf dat men bij de be strijding van de fotografie-als-kunst naar meerdere argumenten zocht dan die welke wij hierboven terloops aangaven. Een der meest .zwaarwegende was de bewering dat het in laatste instantie toch alleen de came ra was. die de fotografische weergave der werkelijkheid mogelijk maakte. De camera nu was een dood ding en doode dingen kun nen geen kunstwerken voort-brengen. Het levenlooze ding schept geen schoonheid dit is slechts voorbehouden aan den beziel den mensch.- Zooeven merkten we reeds op, dat men bij de beoordeeling van de fotokunst, juist omdat zij van een geheel aparte geaardheid is. uit moet gaan van een geheel nieuwe psychische instelling. Bovenstaande rede neering was dan ook slechts mogelijk door dat men te zeer en te uitsluitend de na druk legde op de wel bij uitstek technische werkwijze der fotokunst Daar had men: het lenzenstel der camera, de gevoelige plaat, de ontwikkelingsbaden, de scheikun dige omzettingen van broomzilver en chloorzilver. het fixeerprofes, het afdruk- proces etc. Wat had dit alles nu met kunst te maken? Dit al'es heeft evenveel met kunst te maken als het penseed, de verven, het doek, de schildersezel, de olieën en de vernissen met de schilderkunst heeft te ma ken: d.w.z. alles en niets Niets, zoo'ang ze in het atelier of de studio ongebruikt lig gen, Alles zoo gauw ze in handen komen van den kunstenaar, d.w.z. van een per soonlijkheid die door zijn bijzonderen aan leg in staat is de ziellooze materie te ge bruiken tot het scheppen van schoonheid. In het wondere proces der schoonheids schepping zijn niet deze hulpmiddelen het voornaamste maar uitsluitend en alleen de persoonlijkheid van den kunstenaar. Deze hulpmiddelen zijn slechts in zooverre van belang dat ze den kunstenaar in staat stellen op zeer bijzondere wijze zijn inner lijke schoonheidsontroering in een voor iedere kunstvorm karakteristieke uiterlijke verschijningsvorm vast te leggen. De fotokunstenaar gebruikt derhalve zijn fotografisch materiaal uitsluitend en alleen met het voorop gezette doel door een reeks van technische proeédé's schoonheid te scheppen. Door een reeks technische manipulaties beoogt hijherschepping van een werkelijkheid tot iets van hoogere orde. Dus niet alleen de reproductie, de weergave zonder meer. Beslissend is hier de inspiratie van den kunstenaar, waardoor hij in staat gesteld wordt, die hoogere -orde reeds innerlijk te zien, alvorens hij ze een uiterlijke vorm door mi del der fotografische materie zal geven. Maar dan ook wordt het* schijnbaar meest onbelangrijke voorwerp door deze fotografische herschepping tot iets bijzon ders omdat thans het onmisbare zegel der schoonheid er op gedrukt staat. Een rondgang door de expositiezalen in de Lakenhal zal U dit duidelijk maken. Op de expositie zelf korhen wij nog nader terug. H. v. d. D e e n e c a m p. ONTWAPENING. HET FRANSCHE PLAN. GISTEREN GEPUBLICEERD. De indruk in Volkenbondskringen. De Franscko gedelegeerde ter ontwape ningsconferentie Massigli heeft gistermid dag op de ontwapeningsafdeeling van hec volkenbondesecretariaat te Genève het Fransche ontwapenings- en veiligheidsplan overhandigd. Het document beslaat acht foliobladzij den. Havas publiceert een officieel uittrek sel ervan. Allereerst wordt erop gewezen, dat het plan vroegere voorstellen van andere de legaties, met name het IIoover-voor9tcl, niet vervangen wil. Verscheiden voorstellen, namelijk dat van sir John Simon, hebben de beteekenis der qualitatieve ontwapening tot het ma teriaal beperkt maar men is er niet in geslaagd, onderscheid te maken tusschen het uitgesproken offensieve en niet-offen- sieve oorlogsmateriaal. Frankrijk stelt daarom voor, een univer- seele oplossing onder het oog te zien door etappesgewijze den vorm eener militaire organisatie te scheppen, die onder de go- geven politieke en technische omstandig heden, die voor ieder gebied een speciaal karakter dragen, een aanvalspolitiek zal be moeilijken. Alleen langs dozen weg meont Frankrijk een rechtvaardige oplossing ie vinden voor den Duitschcn eisch naar ge lijkberechtiging door de geleidelijke aan passing der militaire statuten aan één ver dedigingssysteem en door oen gelijke deel noming in de lasten een vermindering mo gelijk te maken, waarbij iedere gedachte aan een verdere bewapening overigens ai: - geschakeld is. Op grond van deze overwegingen duet Frankrijk een aantal voorstellen, opdat on der voorbehoud van de algemecne overeen komst, die voor alle mogendheden de ver plichtingen tot beperking, vermindering on controle der bewapening definieereu moet, oen reorganisatie voor Europa worde over wogen, de geëigend is in Europa het vraag stuk van de bewapenings-vermindering zoo wel van zijn politieken als vaji zijn tech- nischen kant op te lossen. Met een beroep op de. verklaring van Stimson, dat geen onderteekenaar van het Kellogg-pact tegenover een aanvaller neu traal kan blijven, heeft het eerste hoofd stuk van het Fransche voorstel als voor naamste doel, dat beginsel door alle mo gendheden te laten bevestigen en preci seeren. De mogendheden moeten vooral ingeval van een vergrijp tegen het anti-oorlogspact hun economische en financieole relaties met den aanvallenden staat afbreken. Allo verdragsluitende partijen moeten tot het algemeene arbitragepact toetredon. Ingeval een der verdragasluitendo partijen weigeren zou, de metlïodos van een vreed zame regeling van het conflict te aanvaar den, kan de andere contracteerende paitij de zaak aan den volkenbondisraad voorleg gen, die dan met meerderheid van stemmen een besluit zal moeten nemen over de to treffen maatregelen. De verdragsluitende partijen zullen bij de uitvoering van dit besluit bestand ver- leenen. De legers der contracteerende par tijen, zoo heet het verder in het plan, wor den geleidelijk omgevormd tot het uniform type van een nationaal leger met korten diensttijd en beperkte effectieven. Om de gelijkheid in de verdediging te waarbor gen, wordt vastgesteld, dat bij de afschaf fing van effectieven overeenkomstig artikel Vlil van het volkenbondsstatuut rekening gehouden wordt met de bizondere omstan digheden van iederen staat. Eveneens zal rekening gehouden moeten worden met de militaire scholing, welke aaoi politieke organisaties gegeven wordt, en met de beteekenis der politie. Deze na tionale legers zullen geen sterk mobiel ma teriaal bezitten. Wat de eerste hulp tengunste van een verdragsluitenden staat betreft, voorziet men de speciale africhting van beperxte elementen (troepencontingenten), welke oen korteren of lapgeren diensttijd moeten verrichten en met materiaal worden uitge rust, dat aan de nationale legers verbo den is. Deze elementen zullen ter beschikking van den volkenbond gesteld worden. Verdere bepalingen betrefxen net onder controle van den volkenbond in iedeion staat op te slaan mobiei oorlogsmateriaal, dat den aangevallen staat ter beschikking gesteld zal worden, dus van materiaal, Jat overeenkomstig de algemeene conventie zal mogen bewaard worden maar dat aan de nationale strijdkrachten met korten diensttijd verboden zal zijn. Verder bevat het plan verschillende De- palingen, welüe zullen leiden tot de schep ping van uniform oorlogsmateriaal, waar van de vervaardiging gecontroleerd zal worden. Verder betreffende de organisatie van een permanente en regelmatige contro le op de uitvoering van deze verplichtingen tusschen do verdragsluitende partijen. De uit.voqring vap dit program zal etappeago- wijze geschieden. Met betrelfjung tot de vlootstrijdkrach- ten geeft het plan voor het geval dat de signataire mogendheden kans zouden zien, om met behoud van de tegenwoordige re- lativiteits ooefficienten de tonnage zooveel mogelijk te verminderen, het sluiten van een Middellandsche zeepacl tusschen de oe- langhebbende staten in overweging, dat hun voldoende garanties voor wederzijd- schen bijstand zou geven. Met betrekking tot de luchtbewapening stelt de hransche delegatie voor, dat een overeenkomst zal worden gesloten tusscüen alle over vliegtuigen beschikkende Europeo- sche staten, ten einde een „Europeescne luchttransport-unie" te stichten. Eveneens spreekt de Fransche delegatie zich uit voor de schepping althans in Europa van een internationale lucht- I strijdmacht, waarvan hot personeel uit vrij- I willigere van de verschillende nationahtei- ten gerecrutoerd zal worden. Weinig enthousiasme te Genève. Met de publicatie van het Fransche ont wapeningsplan gisteravond, de komst van sir John Öimon en de hervatting van offi- cieuse vloot-besprekingen tusschen Frank rijk en Italië heeft men te Genève ernstig de ontwapeningsonderhandelingen hervat. Het Fransche plan vindt zoowel in Duil- sche, Engelsohe en Amerikaansche kringen een vrij goed onthaal als ba-sis van bespre kingen. Over de uitwerking ervan worden reeds nu verschillende moeilijkheden geopperd. Vooral rijst de vraag, hoe dit plan ver wezenlijkt kan worden zonder dat Duitsch- land herbewapent, aangezien anders vol gens het plan de Duitsche ongelijkheid zou worden bestendigd. Er wordt reeds in Duitsche kringen ge vraagd, of het evenals andere landen een voorraad van het meest agressieve mate riaal onder volkenbondscontrolo zal mogen bezitten en verder wordt gewezen op do kwestie van do vestingwerken en de vloot. Aubert, de Fransche gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie, verklaarde gis teravond echter uitdrukkelijk, dat het Fran sche plan tegen alle herbewapening is. Wat het leger betreft doet het plan wel uitkomen, dat ook op een vermindering der effectieven wordt aangestuurd. In Engelsche kringen is men voldaan over het feit, dat wat de landbewapening betreft en inzake de wederzijdschc bij standsovereenkomsten een afscheiding >s gemaakt tusschen Engeland en het vaste land, doordat Engeland geen nieuwe ver plichtingen op zich zou behoeven te nemen. Het is echter niet heel duidelijk of En geland zal moeten deelnemen aan het voor gestelde Middellandsche zee-pact. Ook de kwestie van de sancticmoa[rege len. waartoe de vloten der verschillende landen op bevel van den volkenbond zou den moeten overgaan ingeval van overtre ding der internationale overeenkomsten zal naar men mag aannemen, in Engeland niet in zeer goede aarde vallen. Tenslotte zal het voorstel van de oprioh- ting van een Europecsche lucht-transport- unie op groote bezwaren stuiten. Men vraagt zich verder af, of Rusland tot de Enropeesche mogendheden gerekend zal worden. Het plan heeft geen groot enthousiasme gewekt maar wordt aan den anderen kant door niemand categorisch van de hand ge wezen. SCHULDENKWESTIE HERZIENING DER OORLOGS SCHULDEN. De bedragen, waar het om gaat. Nu Engeland en Frankrijk Amerika heb ben voorgesteld, na de hoTstelschulden ook de oorlogsschulden te herzien en in afwach ting van zulk een herziening alvast uitstel van betaling te verleenen voor de in De cember a.s. vervallende termijnen, is het wel interessant even na te gaan, om welke bedragen het hier eigenlijk gaat. In a.Jc schuldovereenkomsten, welke de landen van Europa met de Ver. Staten hebben geslo ten, staat een bepaling, welke den debi teuren het recht geeft uitstel te vragen van de betaling der aflossingsbedragen. De ren te daarentegen is met zooveel woorden on- uitstelbaar verklaard, en het gaat dus bij de thans ingediende verzoeken in de eerste plaats om een wijziging van laatstgenoem de bepaling. De toestand is trouwens zóó, dat de rente verreweg het grootste gedeel te uitmaakt van wat men in December a.s aan Amerika schuldig is. Van de 254.729 000 do.lar, die volgens de geldende overeen komsten dit jaar moet worden betaald, valt slechte 69.321.000 dollar op aflossing, de rest daarentegen is rente. Uitstel van aflossing zou slechts voor Italië een verlichting van beteekenis brengen, terwijl de andere lan den, en vooral Engeland, juist in hoofdzaak bij een moratorium voor de rente gebaat zouden zijn, zooals uit de volgende cijfers blijkt Andere debiteuren 237 000 3.512 000 Aflossing Rente (dollar) (dollar) Engeland30.000.000 131.100.000 Frankrijk 21 447.000 38 553 000 Italië 12.300 000 2.491 000 België 4.200.000 4.250 000 Polen 1.137.000 5.502 000 Totaal 69.321 000 185.048.000 Ook een Be'gische nota. De Belgische regeering, die door de En gelsche en Fransche regeeringen verwittigd was, van de stappen welke deze regeerin gen te Washington gingen ondernemen, is voornemens een zelfde demarche bij Ame rika te doen. MEXICO DE KERKHAAT IN MEXICO. Regeeringsaansporing tot doorvoering der vervolging. De senaat der Mexicaansche republiek heeft zich plechtig onafhankelijk verklaard en het door de kamer reeds aangenomen voorstel tot het instellen van een „wel vaartscommissie" verworpen. Deze „welvaartscommissie" zou, indien zij was ingesteld, ten doel gehad hebben a.le katholieken of alle personen, die niet met de revolutionnaire partij sympathisee- ren, uit de openbare ambten te verwijderen De senaat heeft, naar Kipa meldt, zijn afwijzend besluit gemotiveerd met de ver klaring, dat de instelling van een „wel vaartscommissie" de vernietiging van orde en wet tengevolge zou hebben. Senator Gomez verklaarde, dat „de aan neming van zulk een voorstel gelijk zou staan met het miskennen van het bestaan van de grondwettelijke orde". In tegenstelling met de houding van den Mexicaanschen senaat heeft de staatssecre taris van binnenlandsche zaken aan alle gouverneurs der bondsstaten een rondschrij ven gericht, waarin hij hun verzoekt, nauw keurig te waken voor de doorvoering van artikel 130 der Mexicaansche grondwet, waarin de godsdienstige uitzonderingsbe palingen zijn opgenomen. De staatssecretaris heeft dezen stap trachten te verklaren met de zonderlinge motiveering, dat hem gemeld is, dat de ka tholieken in strijd met de bepalingen van artikel 130 openlijk godsdienstige plechtig heden hielden. Naar in de stad Mexico verluidt, heeft de gouverneur van den staat Jaliso de bonds- rogeering verzocht, mgr. Josephus Garibi Rivera, wijbisschop van Guadaljaraen dom heer Manuel Alvarado, den vicaris-géne raal van het aartsdiocees te deporteeren. Zooals men weet. is de aartsbisschop van Guadaljara, mgr. Franciscus Orozco y Ji menez, reeds eenigen tijd geleden verban nen. De aartsbisschop bevindt zich thans in de Vereenigde Staten. Naar Kipa uit Mexico-city verneemt, is op bevel van de Mexicaansche bondsregee- ring de eenige Katholieke kerk in Tia Juana, een stad in Beneden-Ca'.ifornië, ge- oonfiskeord en in een postkantoor veran derd. Merkwaardig is, dat een van de ijverig ste parochianen senora Catalina 'F.Gdriguez de Favela een zuster is van den Mexicaan- schen bondspresident Rodriguez. Zij heeft hot grootste deel van haar vermogen weg geschonken voor den bouw van het hoogal taar in do geconfiskeerde kerk. Senora Rodriguez heeft nan haar broer een protesttelegram gezonden. CHINA INT. CONFERENTIE OVER HET VERRE OOSTEN? Onderhandelingen over ordeherstel in Mandsjoerije. Waarschijnlijk zal binnenkort een inter nationale conferentie p.aats hebben inzake het Verre Oosten De Chineesche regeering heeft zich bezig gehouden met de voorstel len tot vorming van een internationale com missie die den toestand in het Verre Oos ten moet onderzoeken en de bijeenroeping eonet internationale confuentie moet voor bereiden. Voorstellen hiertoe waren door Kuropectoht greote mogendheden aan de ccntra'o Ch.r.eesche ïegoenng gedaan. Bovendion word* thans gekend, dat op Russisch gebied reeds onderhandelingen zijn begonnen tusschen Japanners en de leiders der Chineesche opstandelingen in Mandsjoerije. Hierbij zuu gestreefd worden naai een m rmelijke ïegeling tusschen den Ohineeschen generaal en de Mandsjoerij- sche regeering. Japan verlangt verder de vr.jlating der door de Ohineezen vastgehou den Japanners. ZUID-AMERIKA MOBILISATIE IN ECUADOR. Alle mannelijke inwoners van Ecuador tusschen 20 en 25 jaar zijn bij een decreet van den president opgeroepen om zioh vóór 15 December voor den militairen dienst te laten inlijven. Zij zullen als reserve dienen voor het leger van Ecuador voor het geval Ecuador betrokken wordt bij het conflict tusschen Colombia en Peru over het bezit van de haven van Leticia. COMPLOT IN ARGENTINIË ONTDEKT. Naar een Havas-bericht uit Buenos Aires meldt, is daar een complot tegen den presi dent der republiek en een aantal vooraan staande persoonlijkheden ontdekt. Verscheidene anarchisten zijn gearres teerd. BUITENL. BERICHTEN. SLACHTOFFERS OP DE CAYMAN- EILANDEN. 80 dooden, 300 gewonden. Bij den orkaan, die zooals gemeld ook de Cayman-eilanden heeft geteisterd, blijken op het eiland Cayman Brac 80 personen om het leven te zijn gekomen en 300 te zijn ge wond. Op het eilandje Little Cayman zijn daarentegen in tegenstelling met de eerste berichten geen slachtoffers te betreuren. HEVIGE TYPHOON TEISTERT JAPAN. Vermoedelijk vele dooden. De Japansche kust van den Stillen Oce aan is door een hevigen typhoon geteisterd, welke, naar men vreest, talrijke slachtoffers heeft gemaakt; de verbindingen zijn ver broken. In Yokohama zijn dertig huizen ingestort, waarbij, voor zoover thans bekend, drie per sonen om het leven zijn gekomen. In Noe- mazoe in de provincie Sjizoeoka is een brand uitgebroken, waardoor vijfhonderd huizen zijn vernield. DAPPER REDDINGSWERK IN EEN MIJN. Bij de jongste ramp In Engeland. De lijken van 22 der 25 mijnwerkers, die omgekomen zijn bij de explosie in de mijn te Ashton-in-Makersfield, zijn thans gebor gen. Op de plaats des onheils waren 31 ar beiders werkzaam; s-echts zes hunner kon den, zij het ook voor het meerendeel ge wond, ontkomen. De ongedeerd gebleven mijnwerkers keerden onmiddellijk terug en, uitgerust met gasmaskers en zuurstof, werk ten zij koortsachtig aan de bevrijding van hun bedolven kameraden. Sommige leden der reddingsbrigade moesten op handen en voeten in de mijn kruipen Een hunner moest kruipende een lijk achter zich voort- sleepen, ten einde dit naar buiten t-e kun nen brengen. Een der overlevenden verklaarde, dat de mannen de een na den ander in elkaar wa ren gezakt. „Het was mij, alsof ik dronken was", zoo vertelde hij; „ik kon mijn eigen stem niet hooren". BRAND IN BRITSCH STOOMSCHIP. In het stoomschip „Oregon Star" van de Blue Star-line is brand uitgebroken, terwijl het schip, dat 5700 ton meet, zich te Hob- burn on Tyne in reparatie bevond. Eerst nadat het schip voor de helft verwoest was, slaagde men er in het vuur meester te wor den. De oorzaak van den brand, die in het voorschip uitbrak, is nog niet bekend. Betaal uw belasting met leeuwen en apen. De cirous-directeur Johann Czaja heeft den belastingautoriteiten te Boedapest voorgesteld zijn belastingnchterstand in na- tura te voldoen en biedt de stad Boedapest daartoe zeven leeuwen en dertien apen aan. De stad heeft de dieren laten taxeeren door deskundigen, die hun waarde geschat heb ben op 4600 Pengö. Zij heeft de voorwaarde gesteld, dat deze. belastingopbrengst in na- tura niet aan het belastingkantoor, maar in den stadsdierentuin zal worden afgele verd. Mocht men tot overeenstemming ko men, dan zullen dus in de diergaarde van Boedapest de eerste leeuwen en apen te zien zijn, aan welker kooi het bordje kan worden bevestigd: „Ontvangen als belas tingopbrengst''.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6