24ste Jaargang DINSDAG 15 NOVEMBER 19a* No. 7355 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. NED. OOST-INDIE S)e£cidóclve(5oti^ömt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné s ver krijgbaar tegen betaling van 50 oen per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeehngen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Ziet naar andere landen Men kan zich aansluiten bij de andere katholieken, die in de politiek naar een heid in één organisatorisch verband stre ven men kan dat doen, omdat zulks het duidelijk verlangen is van de Bisschoppen, omdat de Paus nog dezer dagen katholiek Nederland heeft' vermaand, om de eenheid te bewaren. En deze houding is goed. Maar beter is 't toch, als men er toe komt, dit standpunt in te nemen, met over tuiging, óók omdat men de noodzakelijk heid er van zelf inziet; óók omdat men al had de Paus en al hadden de geen woord en geen letter en noch rechtstreeks noch zij delings eenige, ook maar de geringste aan wijzing in deze gegeven zelf vóór zich ziet de werkelijkheid, die ons toe roept, zoo klaar en luid, dat wij, katholie ken, zullen worden onderdrukt, dat on*e rechten niet zullen worden geëerbiedigd, als wij in de politiek niet optrekken als een éénheid. Zie b.v. naar Spanje^ naar Mexico. Zie ook naar België. Naar aanleiding van den toestand in laatstgenoemd land merkt de „Gelderlander" op „In België heeft de katholieke partij zich door oneenigheid verzwakt en daar rotten liberalen en socialisten al samen tegen de katholieken. Wat sinds kort is aangekondigd, doch waaraan men niet heeft willen geloo- ven, is een feit gewordenliberalen en socialisten hebben in Antwerpen een ak koord gesloten en Mr. Frans van Cauwe- laert, de populaire burgemeester, die tien paar Lang de stad met stijgend suc ces heeft bestuurd, zal tot heengaan worden gedwongen. In het anti-kleri- kaJisme hebben de beide partijen elkan der gevonden, zoodra de katholieke partij voldoende verzwakt was. Bewaart uwe eenheid, vermaant de H. Vader. Bewaart uw eenheid, leeren de feiten. De eenheid der R. K. Staatspartij ver zekert haar een zoo sterke positie in iiefc Parlement, dat zij voorwaarden kan stel len aan hare medewerking bij de forma tie van een parlementair Kabinet; echter, zoo wij onze krachten versnipperen, zal men zonder doch over ons regeeren en voor berouw za<l het dan te laat zijn". Wie nuohter-verstandelijk de feiten rondom hem in de wereld beschouwt en er over nadenkt en dan de liefde laat spre ken, de liefde voor zijn beginsel, die hem dringt en stuwt, hij zal zijn: een overtuigde en vurige voorstander van de politieke eenheid der Katholieken! V Weerzinwekkend bedrijf De „Standaard" driestart: „De onlusten te Genève vertoonen het zelfde beeld als altijd. De leiders bergen tijdig het veége lijf. Het „Journal de Genève" bevat in een uitvoerig bericht over het gebeurde ook het volgende: „Het effect (van het schie ten) was „onmiddellijk merkbaar; een wilde paniek greep de brullende menigte aan Wat M. Nicole betreft (dat was de aan stichter en leider der beweging) deze had zich reeds vóór de tweede sommatie (er werden er drie gegeven) veilig opgeborgen in een café, van waaruit hij zich beijverde in nog grootere veiligheid heil te zoeken". Dat is altijd het onverantwoordelijke, het gewebenlooze, het laffe wat het bedrijf van de leiders van gewelddadig-oproerige bewegingen zoo weerzinwekkend maakt. VERKEERSPROBLEMEN. Vcorloopig Verslag der Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer „over do uegrooting van Waior- staat voor 1933 ontleenen we uet volgende: V erscneidene leden oeienden speciaal critiex op de wijze, waarop de Minister zien gedroeg ten opzichte van den chaos, waarin het verkeer reeds geraakt is en nog verder dreigt te geraken. Het advies van de z.g. commissie-Patijn, een Vervoersraad in te stellen, heeft geeu verdere gevolgen gehad. De regeering zal dwingend moeten ingrij pen en de aan het woord zijnde ieden acht ten in dit geval een goede oplossing le eventueeie instelling van een \erxee;s- instantie, b.v. een directeur-generaal voor het Verkeerswezen en daarnaast een ver keersraad oi wel een verkeersniinisterie. Andere leden bepleitten een re0enng van üec vrachtauto ver voer, waarbij het ver gunningsstelsel diende te worden inge voerd. Aan andere leden was het niet duidelijk, hoe men de spoor- en tramwegen, de bin- nenschipperij, üet autowezen en het vlieg- wezen in een hand kan samendringen, zon der dat de belangen van een of meer dezer in het gedrang te komen. Verscheidene leden drongen er op aan, het baanvak GoudaAlphen in ieder geval niet n exploitatie te nemen, tegen wel ken aandrang veel andeie leden meer speciaal voor zooverre het betrett het baan vak GoudaBoskoop opkwamen. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de minister zich meer had kunnen en moe ten bemoeien met de gestie der spoorwe gen en daaraan leiding had kunnen geven met betrekking tot de regeling van het verkeet in het algemeen in de naaste toe komst. .Sommige leden vestigden de aandacht op de groote tekorten bij de Nederl. Spoor- weegn. Wie draagt hiervan, zoo vroegen deze leden, de schuld? Had niet de spoor weg-exploitatie zich beter en sneller moe ten aanpassen aan de veranderde tijdsom standigheden? Thans komt zij met een ta riefsverlaging van 20 pet., doch inmiddels is de toestand steeds slechter geworden, vooral door het steeds toenemende autover keer. Niet alleen echter de spoorwegen, doch ook de schipperij is de dupe geworden van het niet tijdig aanpassen van de tarieven, aangezien de aanvoer van goederen te wa ter naar de stations meer is ingekrompen dan ton gevolge van de bedrijfscrisis nood zakelijk ware. Vrij algemeen was men van oordeel," dat de directie der Spoorwegen weinig soepel is en zich niet genoeg beijvert, om tot een intenser vervoer te geraken van reizigers en goederen. Enkele leden koesterden nog steeds be zwaren tegen de dienstregelingen, welke de Nederlandsche Spoorwegen uitgeven. Te veel vreemde teekens en verwijzingen ma ken het samenstellen van een te onderne men reis bezwaarlijk. Omtrent de diensttijden van het perso neel werd opgemerkt, dat deze voor ver schillende groepen wel zeer lang zijn, het ware gewenscht ook hier de 48-urige werk week in te voeren. Eenige leden achtten de tweede loons verlaging van 5 pet. niét gerechtvaardigd. Andere leden daarentegen waren ten vo'.le overtuigd van het rechtvaardige en nood zakelijke daarvan. Gevraagd werd, of niet op het aantal stations- zou kunnen worden bezuinigd. Verscheidene leden vroegen ,of het geen tijd werd, dat het Rijk tot volstorting van zijn spoorwegaandeelen overging. Volstor ting der aandeelen immers is voor een ven- op de eerste plaats noodzakelijk. Enkele leden vroegen in dit verband, of nootschap, die in moeilijkheden verkeert, het wel aanging, dat de Staat nog steeds dividendgarantie van 4 pet. verleent. Zij achtten het totaal onjuist, dat een bedrvif, hetwelk verliezen lijdt, doorgaat met winst aan de aandeelhouders uit te keeren. WERKGEVERS-ALTAAR. In de Kathedraal. Woensdag 23 November zal in de Kathe drale Kerk de wijding van het werkgevers- altaar plaats vinden, gevolgd door een H Mis, op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Daarna zal het altaar door den voorzit ter aangeboden wordeo en om kwart vour 12 woidt een huishoudelijke leae.nergade ring gehouden in restaurant Brinkmann. Om 3 uur 's middags zal een bezoek wor den gebracht aan de Beijnes-fabrieken te Haarlem. VLEESCHINVOER IN ENGELAND. Nieuwe beproevingen. Naar aanleiding van de verschillende berichten die de ronde hebben gedaan over de contingenteering van varkens- vleesch in Engeland, kan het volgende worden medegedeeld. Door de sterk gedaalde prijzen van rund- en schapenvleesch op de Engelsche markt is een sterke beweging ontstaan om te komen tot beperking van den invoer van deze producten. De besprekingen, die door de Engelsche regeering zijn gevoerd met de belanghebbenden bij den uitvoer van deze vleeschsoorten, hebben er toe geleid, dat de importeurs een onmiddellijk ingaande vrijwillige beperking van den in- vcer eerst met 10 en later met 20 pet. op zich hebben genomen. In den loop dezer besprekingen werd er van de zijde van de belanghebbenden bij den import van ruid- en schapenvleesch op aangedrongen, dat het, teneinde dezen maatregel het beoogde resultaat, te doen hebben, noodzakelijk zou zijn ook den in voer van bacon en ham te beperken. Geschiedde dit niet, dan zou de Engel sche consumptie rich speciaal op deze ar tikelen werpen en van een prijsverhooging van het rund- en schapenvleesch zou niets kunnen komen. Daar het doel van den maatregel alleen was de binnenlandsche vleeschproducen- ten te beschermen, zou deze dus het doel missen. Nadat de besprekingen met de belang hebbenden bij den vleeschinvoer de vorige week zijn afgeloopen, werden Maandagna middag de in Londen aanwezige landbouw- vertegenwoordigers van de verschillende bacon-importeerende landen op het En gelsche ministerie van Landbouw samen geroepen, waar hun werd medegedeeld, dat door de Engelsche regeering op zécr kor ten termijn een beperking van den invoer van bacon en ham 10 a 20 pet. tegen over November en December 1931 werd gewenscht. De bedoeling van de Engelsche regeering was dat belanghebbenden deze beperking vrijwillig op zich zouden ne men. Gezien deze opvatting was het noodza kelijk, dat de belanghebbenden onderling tot overeenstemming kwamen omtrent de basis van verdeeling. Dit punt is zeer moeilijk, omdat de in voer van fiacon in de verschillende landen in de onderscheidene maanden zeer sterk 1 wisselt. Voorloopig ging men van de gedachte uit, dat de beperking zich zou moeten richten naar den invoer in de maanden November en December van het jaar 1931. De Nederlandsche invoer is in die maan den toen onze export zich nog niet had hersteld van den slag dien deze had ge kregen door den val van het Engelsche pond, zeer gering geweest. Handhaving van dezen maatregel zou met zich mede brengen een teruggang van onzen export tot 15 20 pet. van dien op het oogenblik. Het voorstel in deze richting ware dus voor Nederlands handel ruineus gewor den. Gedurende de rest van de week hebben voortdurend besprekingen plaats gehad om een andere basis te vinden, waarbij van Nederlandsche zijde verschillende voor stellen zijn gedaan. Er is thans een voorloopige oplossing gevonden, die meer gaat in de richting van de Nederlandsche voorstellen. De besprekingen zijn te Londen gevoerd onder leiding van den Nederlandschen gezant door den Nederlandschen Landbouwcon- sulent, den heer ir. Gerritzen. bijgestaan door de heeren ir. Louwes, rcgeerings-com- missaris en van Zwanenberg, directeur I der Ned. Varkenscentrale die reeds Maan dagavond naar Londen vertrokken waren. Hoewel het eindresultaat der bespre kingen aanmerkelijk gunstiger was dan het in het begin geleek, moet er toch reke ning mede gehouden worden, dat tegen over den invoer van de laatste tijden een I zeer beduidende vermindering 'zal intre den. j De Nederlandsche Varkenscentrale heeft direct maatregelen getroffen om den aan voer met de mogelijkheden van export in overeenstemming te brengen. Zonder eeni- 1 gen twijfel zal deze beperking onze var kenshouderij, die toch reeds zoo zwaar getroffen was door de ongunstige prijsver houding van de laatste ja:en, nog -weer nieuwe beproevingen opleggen. Het is evenwel gebleken, dat bij dergelijke maat regelen het bezitten van een krachtige organisatie als hier in Nederland van zeer grente beteel ^ls mnet worden geacht, om dat een plotse'.i ice ir erking van den ex port, anders een gchee'.e desorganisatie van de prijzen op de binnenlandsche markt tengevolge moet hebben. «Tijd" FRAUDE BIJ UITVOERING CRISIS- VARKENSWET. Bij een gewestelijke centrale. Men bericht uit Zwolle het volgende aan het persbureau Vaz Dias: De Crisisvarkenswet heeft de mogelijk heid opengelaten, om aan minder-gesitueer- den vrijstelling te verleenen van de ver plichting bij te dragen in het Stabilisatie fonds. Hiervoor is echter een grens gesteld en pas dan mag men gratis huisslachtingen verrichten als men bij den betrokken ver tegenwoordiger van de gewestelijke var- kensoentrale zijn aanslagbiljet in de Rijks inkomstenbelasting heeft getoond, waaruit moet blijken dat de aanslag blijft beneden het door den minister gestelde maximum bedrag. Is dit uit het aanslagbiljet komen vast te staan, dan geeft bedoeld bestuurs lid een schri.'telijke en door hem ondertee- kende verklaring af. Aan de politie is nu echter gebleken, dat er dergelijke verklaringen zijn afgege ven ten name van personen die drie- en zeven keer het inkomen hadden dat op do verklaring stond aangegeven. Door de poli tie is van het geval als zijnde valschheid in geschrifte proces-verbaal opgemaakt. Politie ten plattelande oefent strenge controle. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat, terwijl van bevoegde boerenzijde- algemeen wordt toegegeven, dat de Varkenscrisis- wet van groot belang is voor de financieele uitkomsten der lanrbouwbedrijven. toch op velerlei wijzen de bepalingen dezer wet door betrokkenen worden overtreden. Dit heeft er toe geleid, dat ten plattelande, o.a. in Noord-Brabant en Zeeland, door de po litie een zeer strenge controle on de nale ving der beoalingen is ingesteld. Speciaal streng wordt gelet op het ver voeren en op hok hebben van ontremerk+e varkens. Gedurende de laatste weken zijn in tal van dorpen insoecties gehouden ou de boerderijen teneinde na te gaan of on gemerkte dieren aanwezig zijn. In meerde re gevallen werden dergelijke varkens resp. b;' 1 aangetroffen en in beslag geno men De controle strekt zich vooral ook uit ten aanzien van karren en vrachtauto's, waarmede varkens worden vervoerd. Intusschen is men in ingewiide plutte- landskringen van meening, dat de gesigna leerde overtredingen tot de kinderziek ten" der nieuwe wet mogen worden gere kend. Men is namelijk van oordeel, dat de hier en daar aan den dag tredende antipa thie voortsoruit uit gebrek aan kennis en vooroordeel ten onzichte der bedoelingen der betreffende wet. WILLEM NIEUWENHUIS. Vandaag is de heer Willem Nieuwen- huis 25 jaar journalist en 25 jaar verbon den aan cle „Maasbpde". Aan dezen journalist, van wiens gaven in de afgeloopen kwarteeuw zoovelen heb ben genoten en geprofiteerd, onze harte lijke1 gelukweuschen. De heer Nieuwenhuis, die sedert gerui me n tijd ongesteld is, is nu beterende. Mo ge zijn gezondheid hem weer spoedig in staat stellen, om zijn volle krachten te ge ven, op veelzijdig terrein, aan de belangen van de Katholieke gemeenschap. Menschen als Willem Nieuwenhuis kunnen we niet missen Bond van Kgth. Harmonie- en Fanfare corpsen in Zuid-Holland. De Bond van Katholieke Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zuid-Holland hield Zondag in het gebouw „Amicitia" te 's-Gravenhage een jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer A. C. A. Deerenburg. De heer P. A. Volgering werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de vacatu:o- de Jong de heer Peterse werd gekozen. Het voorstel van het bestuur om ook Symphonieorkesben in den Bond op to ne men, werd met algemeene stemmen aange nomen; eveneens het voorstel tot uitbrei ding van den Bond tot buiten Zuid-Holland, om met meer succes te kunnen werken voor een Katholiek landelijk verbond. Besloten werd het concours dit jaar te Leidschendam te houden op Hemelvaarts dag en 2den Pinksterdam. Het festival heeft plaats te Wateringen op een Zondag in September. In de jury werden gekozen: W. van Erp, Utrecht, Leistikow, Helder en van Opstal, Dordrecht; in de muziekoommissieW. van I Erp, Utrecht; Noordanus, Leiden en Bo- 1 hordijk, Leiden. „Ms-b." BUITENLAND. Het Fransche Ontwapeningsp'an gepu bliceerd. Een weinig enthousiaste ontvangst te Genève. (2c blad). De godsdiensthaat in Mexico. (2e blad). Hevige typhoon teistert Japan. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. De regeering over den steun aan den tuinbouw. (3do blad). Wat de „Pieter Corneliszoon Hooft'* eens was. (2de blad). Dirk Witte, de levensliedjeszanger, met zijn auto te water gereden en verdronken. (Laatste Berichten). Zes gewonden bij een aanrijding tusschen autobus en vrachtauto (Laatste Bor.). Ernstige trambotsing te Steenbergen. (Gem. Ber. 3do blad). LEIDEN. Een foto-tentoonstelling te Leiden. Een beschouwing over deze gebeurtenis. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Piet van Kempen geeft op in de Zesdaag- sche te Berlijn (lste blad). Mr. L. J. A. van Lidth de Jeude. f In den ouderdom van 72 jaar is in Den Haag overleden mr. L. J. A. van Lidth do Jeude, oud-giriitier van het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Hij was geboren op 29 Juni 1860 en had gestudeerd aan de rijksuni versiteit te Leiden, waar hij 7 Juli 1836 promoveerde. Na eenige jaren advocaten praktijk werd hij 27 Juli 1891 benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Am sterdam. In Mei 1897 volgde zijn benoeming tot iechter te Zierikzee, van waar hij 5 April 1899 als rechter in de rechtbank te Amsterdam terugkeerde. Na een tienajrige werkzaamheid in laatst genoemde functie werd uir. van Lindth de Jeude met ingang van 4 Augustus 1909 be noemd tot griffier van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, uit welk ambt hij ingang 1 Juli 1929 eervol ontslag verkreeg. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. AFVLOEIING VAN MILITAIREN. Bijna 3000 komen ervoor in aanmerking. De regeering deelt den Volksraad mede, dat het zich laat aanzien dat 2700 militai ren zuilen worden afgevloeid, waardoor jaarlijks 2.700.000 wordt bespaard. Hier tegenover moet aan pensioenen on geveer J 1.100.000 worden uitgekeerd. Het gemiddeld jaarlijksch verloop be droeg in de afgeloopen 5 jaren 19271931 rond 1800 man. In 1932 werd het aantal plaatsen voor opleiding tot officier aan de Kon. Militaire Academie teruggebracht van 55 tot 37. Voor 1933 zal met een soortgelijke beper king rekening worden gehouden. De aanneming van studenten ter oplei ding tot officier van gezondheid i6 sinds 1930 geslaakt. Het aantal afvloeiende niet-Europeesche militairen bedraagt 2400. Kwaadwillige Atjeher neergelegd. Aneta seint uit Buitenzorg: Blijkens een, van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegram, is in het land schap Samadoen, onderafdeeling Tapatoean een Atjeher neergelegd, die een patrouille gewapend besloop en geen gehoor gaf aan een driemaal herhaalde sommatie.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1