24ste Jaargang MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 No. 7354 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een Katholiek kan niet Socialist zijn 't Is den katholiek verboden, om zich aan te sluiten, op eenigerlei wijze, bij S. D. A. P. of N. V. V. Dit verbod van de kerkelijke overheid is ten slotte niets anders, dan het open lijk vaststellen van het feit, dat katho liek-zijn en zich politiek of sociaal vereeni gen met de S. D. A. P. i n z i c h (afgezien van elke kerkelijke beslissing) een o n m o- g e 1 ij k h e id is. Men kan niet twee hee- ren dienen. Maar, waarom kan dan in andere landen een katholiek wel socialist zijn? Waarom daar wel en hier niet? Deze tegenwer ping wordt nog altijd gemaakt, hoewel ze •1 zeer dikwijls door een afdoende weer legging is teruggedrongen. Wij willen er hier nog 'ns op antwoor den. Nergens kan een katholiek het stel sel aanhangen van het socialisme, zooals wij dat hier kennen, zooals dat in ons land overheerschend is onder hen die zich socia list noemen. Deze intrinsieke onmogelijk heid is herhaaldelijk geconstateerd. Ook door den Paus, o. m. in de laatste encycliek „Quadragesimo Anno", waarin de Paus zegt, dat een goed katholiek geen waar socialist kan zijn. Wanneer men zegt, dat in andere lan den een katholiek wel socialist kan zijn, dan heeft men speciaal Engeland op het oog. En nu herhalen we, wat al zoo dikwijls is opgemerkt, dat het socialisme in Enge land. geheel iets anders is dan het socialis me in Nederland en op het vasteland. Zaterdag wees de „Maasbode" daarop in een kruiskopje, dat wij liier geheel laten volgen Dr. Wibaut schrijft in de socialisti sche bladen een jeremiade over wat hij noemt „de ramp van Ottawa" en besluit zijn sombere overpeinzingen aldus: „Er zou reden zijn tot triestheid in dien wij onze hoop niet konden blijven vestigen op de socialistische arbeiders beweging. Haar organisaties S. A. I. en I. V. V. moeten de internationale samenwerking stellen in plaats van nationalisme." Bijna tegelijk vestigt George Lans- bury, leider der Engelsche Arbeiders partij, in de „Times" de aandacht op de noodzaak, de drie-en-een-half mil- lioen werkloozen te helpen. Stelt deze arbeidersleider iiog hoop op socialis tische internationale of dito vakver- eeniging? Integendeel. H-ij schrijft: „Is er geen religieuse leider in ons land, die in naam van den stichter van ons geloof een kruistocht leiden wil tegen dit door menschen gestichte kwaad? Ik wil mijn deel bijdragen als lid van het Lagerhuis, en ook als bur ger wil ik mij aansluiten bij iederen leider eener kerkelijke groep, die een veldtocht niet slechts voor de liefda digheid maar ook voor de gerechtig heid voeren wil." De tegenstelling is treffend. Zij teekt beter dan welke uiteenzetting ook het verschil in mentaliteit tusschen de Engelsche Arbeiderspartij en de Nederlandsche S. D. A. P. In bovenstaand „Msb."-artikeltje wordt inderdaad de tegenstelling tusschen de Engelsche Arbeiderspartij en de Neder landsche S. D. A. P. treffend geschilderd. Op oeconomisch en sociaal gebied zijn er in de S. D. A. P. hier te landen velen, in wier practische opvattingen nog slechts heel weinig van het Marxisme te herken nen is. En daar zijn er óók wel, die tegen over den Godsdienst niet afkeerig en zelfs niet onverschillig staan. Maar verreweg de grootste meerderheid, die overheerscht, en die het karakter van de S. D. A. P. be paalt, negeert den Godsdienst, zoo zij er niet vijandig tegenover staat. In de plaats van het Christendom stelt zij het socialis me; zij voert geen „kruistocht", wil geen „liefdadigheid" of „gerechtigheid" in gods- dienstigen zin, maar stelt haar hoop alleen BEGROOTING VAN HET WEGEN FONDS. Meer spoed bij in uitvoering zijnde werken gewenscht. Volgens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer betreurden sommige leden, dat de Minister gemeend heeft voor 1933 meer dan 2 midlioen minder dan voor 1932 voor de wegenverbetering te moeten uittrek ken. In verband met de zeer groote werke loosheid acntten zij zulks des te betreu renswaardiger, hoezeer overigens door nen werd gewaardeerd de wijze, waarop het wegen- en bruggenvraagstuk de laatste ja ren was aangevat. Volgens verscheidene leden valt van een hoog noodige versobering in den aanleg van wegen niet veel r-e bespeuren. In het algemeen was men van meening dat minder nieuwe veibreedingswerken moesten worden ter hand genomen en dat meer spoed diende te worden getroffen bij de werken, die thans in uitvoering zijn. Zoo nam, naar het oordeel van deze leden, de aanleg van den nieuwen wegDenHaag R otterdam veel te veel tijd in be slag. Vele leden waren van oordeel, dat op de aanlegkosten van primaire nieuwe verkeers wegen bezuinigd moet worden in dien zm, dat de kosten per K.M. lengte lager wor den. Enkele leden drongen op bespoediging aan van den aanleg van den weg Gronin genDrachtenHeerenveenSneek, m verband met het gereed komen van den afsluitdijk. Aangedrongen werd op liet spoedig ma ken van een verkeersweg langs Rotterdam, teneinde het autoverkeer tusschen Holland en het Zuiden zooveel mogelijk buiten de stad om te leggen. Gevraagd werd het plan van den nieu wen we-g Amsterda mD en Haag te herzien in den geest van aanleg van een smallere baan en verleggen van het ver keer AmsterdamDen Haag beoosten Lei den. Verscheidene leden wenschten nog eens krachtig aan te dringen op een zeer in- tensieven bruggenbouw o.ver de groote ri vieren, zoo mogelijk door middel van par ticuliere, tijdelijke concessies en vergunning tot tolheffing. REORGANISATIE DER POLITIE. Voorstel-Welter door den minister afgewezen. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag over de Justitiebegiooting 1933 zegt de minister ten aanzien van het voorstel der commissie-Weiter, met betrek king tot reorganisatie van de politie, dat hem bij aanvankelijke overweging dit voor stel geen aanbeveling schijnt te verdienen. De minister verwacht daarvan het tegen deel van vereenvoudiging van het politie apparaat en hij vreest bovendien den in vloed van de Regeering onvoldoende ver zekerd. Reorganisatie van de politie, voorzooveel betreft de verscheidenheid bepaaldelijk dan ten plattelande van Rijks- en ge meentepolitie moet zich naar zijn oordeel bewegen in de door het nieuwe art. 225 van de gemeentewet reeds uitgestippelde richting van een voorziening in de politie zorg door Rijkspolitie. DROOGMAKING ZUIDERZEE. Regeering zou een tegemoetkomende houding aannemen. Naar wij hooren verluiden, koestert men in parlementairen kring de verwachting, dat de regeering ten aanzien van het na mens een overgroot deel der Tweede Ka mer aan den dag gelegde verlangen be treffende voortzetting van het droogma- kingswerk van de Zuiderzee een tegemoet komende houding aan den dag zal leggen. „Hbld." „Lotisico". In de Memorie van Antwoord nopens de begrooting van Justitie voor 1933 lezen we: „Voor wat betreft het gebeurde bij de „Lotisico" is een onderzoek loopende. In verband met de reeds in het openbaar ge uite insinuaties wil de minister niet naia- ten thans reeds te verklaren dat daaraan elke grond ontbreekt". en uitsluitend op de„socialistische arbeidersbeweging" Lees Wibaut, hier boven geciteerd). En daarom is er tusschen Katholicisme en Socialisme (of S. D. A. P. en N. V. V.) een zeer principieele tegen stelling, een onoverbrugbare klove. EEN KLACHT OVER HET LAGE MOREELE PEIL DER ROODE PERS. Ook in socialistische arbeiderskringen is het opgevaLen, dat er in de zoo hoog ge prezen roode „arbeiderspers" something rotten is en dat bijzonder ten aanzien van waarheid en betrouwbaarheid deze pers doorgaans op een zeer laag peil staat. Zoo heeft de afdeeling I van de Onafhan kelijke Socialistische Partij te Rotterdam de volgende motie aangenomen: „Constateert, dat de wijze, waarop de ,.N. V.' De Arbeiderspers" in haar bladen de On afhankelijke Socia.ist:sche Partij meent te moeten bestrijden, buitengewoon infaam en lengenachtig moet worden genoemd. Stelt vast, dat in de bladen van die pers nog geen verslag over onze vergaderingen is opgenomen, welke niet een aaneenrijging van heele en halve leugens was, en waar van de opstelling niet zeer tendentieus was te noemen. Overwegende, dat dat „Pers" nog altijd de taak heeft, de gemeenschap door objec tieve en ware weergave (desnoods met eer lijke critiek van hetgeen wat in haar leeft) te dienen. Stelt vast, dat de wijze waarop de „Ar beiderspers" en de journalisten in haar dienst, zich van die belangrijke taak kwij ten, zeer beneden de waardigheid van de journalistiek in het algemeen blijft, en dat het die manier van voorlichting volksmis leiding genoemd moet worden. Meent, dat door die wijze van journalistiek de gezonde politieke toestanden en strijd in ons land ernstig worden geschaad en in ge vaar gebracht. Draagt het Partijbestuur op bij den Ned. en Socialistischen Journalistenkring er op te wijzen, hoe een aantal harcr leden zich van hun voorname taak kwijten. Teekenen ernstig protest aan tegen de ergerlijke verlaging van het peil der pers, zooals dat door de „Arbeiderspers" ge schiedt, en besluiten deze motie aan al de bladen ter publicatie .-an te'bieden". DE NIEUWE BEURS IN DE MAASSTAD. Eindelijk is nu een definitieve beslissing geval en inzake den bouw van een nieuwe Beurs van Koophandel te Rotterdam. In den jare 1926 zijn voor het eerst de vertegenwoordigers van den Rtotterdam- schen handel met het plan voor den dag ge komen. Het toenmalige gemeentebestuur was niet dadelijk-bereid op de voorstellen, welke door het Beurscomité werden gedaan, in te gaan. De roode invloed in het college trachtte aanvankelijk het particulier initia tief den kop in te drukken. Bij nadere be schouwing zag men evenwel in, dat de ge meente niet bij machte zou zijn een derge- lijken bouw geheel alleen te financieren. Er is toen een voorloopige overeenkomst tot stand gekomen, als gevolg waarvan zoowel een technisch bouw- als een financieel ex ploitatieplan werd opgezet. tenslotte werd na een dubbele prijsvraag het plan van den Amsterdamschen architect Staal aangeno men. In 1930 nam de Rotterdamsche gemeente raad het principieel besluit tol medewer king aan deze plannen en een jaar daarop werd goedkeuring gehecht aan het bouw plan, terwijl de rooilijnen voor de nieuwe beurs, welke aan den Coolsingel komt te liggen, werden vastgesteld. Ondanks den zwaren druk der malaise op het Rotterdamsche bedrijfsleven, hebben de initiatiefnemers volgehouden. Donderdag heeft de gemeenteraad van Rotterdam definitief het voorstel betreffen de de stichting van de nieuwe beurs van koophandel goedgekeurd en vijf leden uit zijn midden benoemd om zitting te nemen in den Raad van Beheer van de N.V. „De Beurs van Koophandel". Op het laatste moment ging er evenwel nog een stem op om in verhand met de tijdsomstandigheden, en de gewijzigde si tuatie het geheele plan ongedaan te maken. Het was de Christ.-Hist. heer van der Lugt, die daartoe een motie bij den Raad indiende. Met 3S tegen 2 stemmen werd deze motie evenwel verworpen. Waarna het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Voor de nieuwe beurs zal een bouwbe- drag van ongeveer 81/2 millioen zijn ge moeid. Uitvoer van groenten naar Frankrijk. Aanvragen tot het verkrijgen van certi ficaten voor den uitvoer van versche groen ten naar Frankrijk moeten onder overleg ging van gegevens omtrent den omvang van dien uitvoer in de periode van 1 Octo ber 1931 tot 1 Maart j.l., uiterlijk vóór 20 November a.s. zijn ingediend bij den secreta ris der betrokken commissie, mr. L. Nie- möller, Javastr. 80 Den Haag. Voor na dien datum ingediende aanvragen zal geen aan deel in het contingent kunnen worden ge reserveerd, en deze aanvragen kunnen dus niet meer in behandeling worden genomen. DE INVOER VAN BOTER IN DU ITSCHLAND. De nieuwe regeling treedt in den nacht van a.s. Maandag op Dinsdag in werking. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens bericht van den rijkslandbouw- consulent te Berlijn de nieuwe regeling van den boterinvoer in Duitschland te midder nacht tussoken 14 en 15 dezer in werking treedt. Met ingang van 15 dezer bedraagt dien tengevolge het invoerrecht op boter in Duitschland 75 mark per 100 kg. en is de invoer gecontingenteerd. De hoeveelheid boter welke Nederland in de periode van 15 November31 Decem ber 1932 in Duitschland mag invoeren, be draagt 1.443.500 kg. De invoer van deze boter kan voorloopig uitsluitend geschieden langs de Duitscne douanestations Emmerik en Elinpt en wordt alleen toegestaan, indien en voor zoover do zendingen vergezeld zijn van certificaten na/mens den minister van oeoonomische za ken en arbeid afgegeven door den voorzit ter van de oommissie voor den uitvoer van boter naar Duitschland, Laan van Meer- dervoort 84, den Haag. DUITSCHLAND DUITSCH—FRANSCHE SAMENWERKING. Op economisch gebied. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Na beraadslagingen, die twee dagen heb ben geduuid, heelt de vierde subcommissie van do Duitscü-Fransche economische com missie de besprekingen gesloten. Twee consortia zullen worden gesticht. Het eer ste is een technische vereemging van Duit- scho en i'ransene industneele ondernemin gen. Het tweede is in den vorm van een N.V. opgericht door Duitsohe, l'ransche en Engelscne industrieelen. Haar taak is de uitvoering van groote openbare werken in het buitenland, vooral 111 gevallen, dat er verband bestaat met financieele transac ties. De commissie heelt verder een voor loopig rapport aangenomen over een nau were samenwerking tussohen de indus trieën op het gebied van electrische con structies, vooral in verband met de eiec- triiiceering van de spoorwegen m zekere landen. Eenige leden van de commissie zijn belast met de uitwerking van een gedetail leerd plan. De financieele kwesties nemen in de be sprekingen een belangrijke plaats in. Van beide zijden is rapport uitgebracht over het in de landen geldende systeem van de overneming van staatsdeficit-giaranties bij leveringen aan het buitenland. Besloten werd, de mogelijkheid van een samenwer king op dit gebied te doen onderzoeken door vier deskundigen. De vierde subcommissie zal in den loop van Februari te Parijs bijeenkomen. Dc beide delegaties drukten haar tevre denheid uit over de bereikte resultaten. ENGELAND MASSA-BEKEERING IN ENGELAND? Volgens de „Daily Express" is den llen November j.l. door vijftig geestelijken van dc Anglicaanschè kerk een opzienbarend manifest gepubliceerd, waarin de Angio- Katholieke groep in de Anglicaanschè Kerk wordt aangevallen en verklaard wordt dat „het oenigste middel, om uit den tegen- woordigen chaos te geraken, een hereein ging met den H. Stoel" is. Het meerendeei der onderteekenaars zijn jarenlang vooraanstaande leiders geweest van de Anglo-Katholieke beweging in de kerk van Engeland. Het eeuwfeest der Oxford-boweging, waaraan de Anglo-Katholieke beweging haar ontstaan dankt, zal, zooals bekend, in den zomer van het volgend jaar gevierd worden. Een van de meest vooraanstaande hoog- waardigheidsbekleeders der Anglicaanschè kerk verklaarde tegenover een vertegen woordiger van de „Daily Express", dat men zonder overdrijving zeggen kan, dat het .bedoelde maniiest waarschijnlijk leiden zal tot een massa-hereeniging met Rome. Tot de onderteekenaars van het mani fest behooreii negen Londensche geestelij ken, twee Anglicaanschè Benedictijnermon niken, de Anglicaanschè bisschop Victor Seymour en geestelijke uit York, Colches ter, Cambridge, Portsmouth, Folkestone enz. In het manifest wordt o.a. gezegd, dat in de moderne Auglo-Katholieke beweging VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Fransch-Duitsche economische samen werking. (1ste blad). Na de staking van Zaterdag met eenige incidenten is de rust te Genève weergekeerd. (1ste blad). De jongste gegevens melden 2700 doo- den op Cuba. (Buitenl. Berichten, 1ste blad). De mijnramp in Engeland heeft ver moedelijk 28 slachtoffers geëischt. (Bui tenl. Berichten, 1ste blad). BINNENLAND. Het Nederlantlsch stoomschip „Rozen burg" op de Noordzee geramd, (Gom. Ber. 3de blad). De „P. C. Hooft" te Amsterdam in vlam men cpgegaan. (1ste blad). Bij een brand te Vlissingen zijn vier huizen door het vuur verteerd. (Gem. Ber. 3de blad). Ernstig auto-ongeluk onder Ede. Eén doode, verscheidene gewenden. (Gem. Ber. 3de blad). Weer een moordaanslag te Amsterdam. (Gem. Ber. 3do blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De nationale Singelloop door Leiden door de Groot (Zwaluwen) gewonnen. Van Voorst verbetert het Ned. record 300 M. vrije slag. De Zesdaagschc te Berlijn. De voetbalcompetities. hdhsih caInaar IPRBÉAMiro 9 Donkerstdeg, Leiden, Telef. 1322 i -°A;R STEUNSCHOENEN BEN HET LEED IS GELEDEN! veel van het enthouisasme over dc viering van het eeuwfeest een sterke afwijking ver heimelijkt van de oorspronkelijke beginse len van Oxford. Thans is de beweging be smet met oen geest van compromis en mo dernisme. Dc ééne Katholieke Kerk heeft voor altijd als Haar centrum en Gods op arade den Opvolger van St. Petrus. Het manifest besluit met de verklaring, dat het ware en wezenlijke doel van de Ox- fordbeweging een hcreeniging is met Rome. ZWITSERLAND DE ONRUST TE GENèVE. PROTESTSTAKING OP ZATERDAG. Een rustige Zondag. De algemeene staking in het kanton Ge nève, waartoe de plaatselijke vakbonden in den loop van Vrijdagnacht haddon be sloten, is Zaterdagmorgen begonnen. De Christelijke arbeidersorganisaties hadden besloten, niet aan de staking doel tc nemen. Ook liet trampersoneel en de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrij- ven legden het werk niet neer. De bladen zijn op de gebruikelijke wijze versohenen. Dc voornaamste bedrijven als de gas-, water- en electricitcitsbedrijven, alsmede hospitalen werden door de staking niet getroffen. De christelijke arbeidersbonden hebben hun leden aangeraden thuis te blijven, ten einde onlusten of ongeregeldheden te ver mijden. In dc meeste wijken bleef het Zaterdag dan ook ustig, doch tegen den avond naai de spanning weer toe. In dc wijk Plain Palais, waar zich Woensdagavond het oproer heeft afge speeld, moesten de soldaten tegen het val-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1