Von Papen's sociale afbraak MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE POLITIEKE STAALKAART VAN DUITSCHLAND. Een redacteur van de „Volkskrant" heeft een onderhoud gehad met den be kenden Duitschen Jczuiet pater Mucker- mann, waarin hij het volgende vertelt: Doctor, in Duitschland zijn de „Ge- werkschaften" niet katholiek, maar op Christel ijken grondslag georganiseerd? Ja, dat is historisc-h zoo gegroeid, zooals bij u in de mijnstreek. Maar voor Nederland in 't algemeen is het zeker beter, dat de organsiatie op zuiveren katholieken grondslag geschooid is. Een zeer voornaam ding voor de cult-urecle scholing der arbeiders is ook de stands- organisatie. Een nauwe samenwerking tusschen vak- en standsorganisatie is altijd gewenscht. Zoo nu en dan ont staat er wel eens gevaar, dat de beste krachten te veel aan de standsorganisa tie onttrokken worden. U hebt altijd veel aandacht ge schonken aan de ontwikkeling der ar beidersorganisaties, vooral in het na- oorlosgtijdperk? Natuurlijk, want ik bij van oordeel, dat in de toekomst de georganiseerde ar beiders-stand een gewichtige functie zal gaan vervullen in de wereldhuishouding. Niet alleen in Duitschland natuurlijk. Over Duitschland gesproken, wat is uw oordeel over de Duitsche socialisti sche partij? ja, dat is zoo maar in enkele woor den niet te zeggen. Streng Marxistisch is ze in elk geval niet. Ze is zoo lang zaam aan de partij der kleine luiden ge worden; wel te verstaan, voor zoover die niet tot het Centrum behooren. Begrijp ik u goed, dan evolueert deze partij dus in burgerlijke richting, zoo naar den trant der Engelsohe „La bour"? Inderdaad, maar toch moet hier een groot voorbehoud gemaakt worden. In de Duitsche socialistische partij zijn verschillende fel anti-godsdienstige elementen werkzaam, na verwant aan de vrijmetselarij. Onder den Rijksdagafge vaardigde Siebers drijft deze groep een verwoede vrijdenkers-propaganda. Dat heeft voor het Centrum de samen werking in de politiek dikwijls zeer moeilijk gemaakt. Heeft. Duitschland geen burgerlijk democratische partij meer, afgezien van het Centrum? Toch wel, de „Staatspartij" de vroe gere „democraten". Deze hebben het echter op 6 November maar tot twee zetels in den Rijksdag kunnen brengen. Hun voornaamste bolwerk is van oudsher Hamburg, waar burgemeester Petersen hun aanvoerder ie. Zij beschikken wel over een groote pers, die echter, in het binnenland mis schien, niet zoo veel invloed heeft. Wij kwamen nu zoo langzaam te spre ken over de jongste gebeurtenissen in Duitschland en wilden natuurlijk graag weten, wat onze geleerde gastheer dacht over de toekomst van het huidige „sys teem" in Duitschland. Neen, op den duur zal het Duitsche volk zich een dictatuur, als nu ingesteld is, beslist niet laten welgevallen. Dus u meent, dat er werkelijk op een dictatuur wordt aangestuurd, met terzijdestelling van de grondwet? Ja en neen. Hindenburg zal de grondwet niet schenden. Maar bepaalde kringen intrigeeren beslist in die rich ting. In dit verband spraken wij ook over den terugkeer der monarchie, waarover heel veel geschreven wordt. Een volks beweging geldt het. hier zeker niet, meende pater Muck'ermann. Maar dat in die richting ernstig gewerkt wordt, acht te hij aan geen twijfel onderhevig. Meer wilde hij er liever niet van zeggen. Men heeft zich hier destijds zeer verwonderd over de benoeming van Yon Papen tot Rijkskanselier. Men had wei nig van hem gehoord. Och ja, in het Centrum was hij niet op den voorgrond getreden, hij goM daar overigens zoowat als „zorgenkind". Zoodat deze benoeming wel niet zonder bijbedoeling is geschied, meent u? Dat ligt voor de hand, men wilde de eenheid in het Centrum brpken. Maar dat is. zooals u weet, een misreke ning ge-worden. Pater Muckermann. men krijgt zoo nu en dan uit persberichten den indruk, dat er nog al wat katholieken „Duitsch nationaal" georganiseerd zijn. Ja, daarover wordt weieens ge schreven. Tijdens den laatsten Katholie kendag in Essen hebben deze heeren ook nog een vergadering gehouden. Daar over is wel iets te veel drukte gemaakt, het heeft niets te beteekenen. Wij vroegen of niet waarschijnlijk de onderhandelingen die in Augustus en September gevoerd zijn, tusschen nazi's en Centrum nadeelig zijn geweest voor de laatste partij, bij de verkiezing op j.l. Ongetwijfeld, maar deze onderhan delingen waren noodzakelijk. Een coalitie tusschen Centrum en nationaal-socialisten levert nu geen meer derheid meer. Neen, overigens geloof ik ook niet, dat dergelijke coalitie-regeeringen voor- loopig veel levenskansen heb'ben. Presidial-Kabinet? Och, op zich zelf is dat natuurlijk te verdedigen. Elke regeering, onver schillig hoe gevormd, heeft in deze cri sisperiode altijd de voorname taak den staat financieel op de been te houden. Maar daarom behoeft zij het contact met het volk niet te verliezen. Brüning moest ook met noodverorde ningen regeeren, maar hij kwam er ten slotte mee bij de volksvertegenwoordi ging. Zal dit kabinet zich handhaven? Eensdeels ligt dat natuurlijk aan den Rijkspresident. De verschillende minis ters zelf voelen zeker niets voor opstap pen! Verantwoordelijkheid tegenover den Rijksdag voelen ze niet. Het is wel jam mer, dat dit kabinet plots zoo vele so ciale hervormingen heeft te niet ge daan. Daarom is de klove tusschen be zit en arbeid opnieuw vergroot. De smal le rechtsbasis, waarop het kabintt zich bevindt, is ook oorzaak, dat de tegen stelling NoordZuid Duitschland we derom sterk naar voren is gekomen. Men meent hier dat deze Duitsche regeering door haar verschillende maat regelen enredevoeringen zich ook van het buitenland isoleert. Mogelijk, maar men noemt dit dan autarchie Deze regeering bestrijdt het com munisme? „Maar met onjuiste middelen. De reeds besproken sociale afbraak werkt het ra dicalisme in de hand. In drie maanden gin-gen de communisten met 18 pet. vooruit. Zes millioen kiezers stemden communistisch, honderd afgevaardigden brachten ze in den Rijksdag". Natuurlijk wilden we ook wel eens pa ter Muckermann'p meening hooren over de nationaal-socialisten. De doctor meent dat de partij voorloopig wol zal blijven bestaan. Hij ziet echter twee stroomin- gen, de burgerlijk-gematigde en de ra dicale. DeZe laatste richting komt in communistisch vaarwater. De communis ten wenschen. dat economische beginse len den staat zullen boheerschen. Zij verlangen den „Wirischaftsstaat". De ra dicale nationaal-socialisten verlangen ook een „Staatswirtsehaft". Het ver schil is gering. Welke idealen zouden volgens het Centrum eene Duitsche regeering voor oogen moeten staan? - In het binnenland, toepassing eener sociale politiek, in den geest van Qua- dragesimo Anno. En wat de buitenland- sche politiek betreft, lijkt mij, ook van Europeesch standpunt uit bezien, een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland noodzakelijk. Verder zullen de tolmuren in hun hul digen vorm moeten verdwijnen. Daar voor behoeft niet in de plaats te komen een ongebreidelde concurrentie op elk gebied. Er zijn zeer goed overeenkom sten denkbaar waarbij elk land een taak toebedeeld krijgt, welke het historisch of van nature, het best ligt. Er moet dus komen een reguleering van den afzet, wat niet het zelfde is, als een beperking der productie. Zoo zou bijv. Hongarije kunnen zorgen voor een groot deel der Europeesche graanbehoeften. Door dergelijke internationale overeen komsten zou stabiliteit ontstaan in de wereldhuishouding of wil men op be perkte schaal in Europa". En wanneer dergelijke internatio nale overeenkomsten onmogelijk blijken? Wanneer de regeeringen tot samen werking onmachtig of onwillig zijn, dan moet er een catastroof volgen. In veel opzichten bevinden we ons in een toe stand als voor 1914. Daarbij, volgens mijn inlichtingen, zit de be-wa/jveningsin- dustrie niet stil. In het geheim wordt van die zijde hard gewerkt. KERKNIEUWS VERVOLGCURSUSSEN VAN PATER HENDRICHS. Zooals het zich liet aanzien, is de deel neming aan do Vervolgcursussen, derge nen. die de Conferenties volgden in de ver schillende kerkgebouwen, te Amsterdam, den Haag, Leiden en Rotterdam, grooter dan eenig jaar te voren. Meer dan 200 niet- Katholieken, van allerlei leeftijd en stand, gaven zic-h daarvoor aan. Deze tijd schijnt een tijd van bezinning voor velen, en dit is een werkelijke zegen Gods. Moge het gebed der Katholieken aan het werk Gods bijstand verzekeren. Pater H. Jansen C.ss.R. t Te Roermond is in het klooster der Pa ters Redemptoristen, Kapel in 't Zond, overleden de Wpleerw. I'ater II. Janeen. De overledene werd geboren in 18G4 en in 1S90 priester gewijd. Paters der H.H. Harten. Aan den rijksweg NijmegenDen Bosch is het nieuwe philosophicum van de Paters der H.H. Harten verrezen: het hooger stu diehuis voor de fraters philosophen, die tot nu toe hun studies maakten in het Scholas- tikaat te Valkenburg. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, verrichtte Donder dag de plechtige inzegening van het nieuwe klooster. Installatie Kanunnik J. C. Aalberse. De nieuw-benoemde kanunnik van het ka thedraal kapittel van Haarlem, de hoog- eerw. heer J. C. Aalberse, is heden geïn stalleerd. De installatie werd door mgr. M. P. J. Möllmann verricht. Om 10 uur is een plechtiee uitvaartdienst i opgedragen door mgr. 'Möllmann voor Je i overleden bisschoppen en kanunniken van 1 het bisdom Haarlem. UIT DE OMGEVING ALKEMADE Geboren: Johannes Theodorus z. van Ch. J, van der Geest en M. J. C. Waasdorp. Getrouwd: E. P. Akerboom jm. 22 j. en Th. C. M. Zwartjes jd. 22 j. Overleden: Reinier Struive 65 j. wedr. van H .van der Voort Leendert Spruitenburg 49 j. echtg. van C. Boer. HILLEGOM. Bons voor Margarine. Inzake deze Re- geeringsbons is door B. en W. alhier na overleg besloten de afgifte over te laren aan de kruideniers. Voorloopig is de le- geling zóó, dat elke week bij toerbeurt een winkelier wordt aangewezen, waar tegen afgifte van een bon en liet. een half pond margarine is te bekomen. Gem. Arbeidsbeurs. Alhier staan thans 310 werkzoekenden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 288 bij de opgave der vorige week. Geboren: Gerardus Jacobus, z. van J. P. Walkers en C. Kockelkoren. Petrus Clemens, z. van A. M. van Ruiten en A. M. Verhoeven. Theodorus Gerardus Johan nes, z. van P. h. Mooyekind en A. M. van der Helm. Gijsbertus Cornelia, z. van C. F. van Kempen en A. Smit. Ondertrouwd: P. de Berg en T. van der Wolf. Getrouwd: F. S. Berkhout en J. Zon neveld. R. H. Rijnbeek en M. C'. War merdam. 8. J. Klinkenberg en E. Petors. A. J. van Wetering en I. C. Meijer. KATWIJK. Personalia. Mej. W. O. C. van Maa- nen, alhier, tijdelijk onderwijzeres aan do bijzondere school te Boskoop, hoofd de heer J. van der Mast, is thans tot vaste onder wijzeres benoemd. Aanbesteding. Zaterdag had de aan besteding plaats voor den bouw van de Centrale School voor het 7de leerjaar. Hoogste inschrijver was de firma J. Haas noot alhier voor 60.200. Laagste inschrij ver de firma M. v. d. Plas voor 52.521. De gunning is nog aangehouden. De aanbe- steiing van de onderdeelen vakbeste ding was als volgt: 8inidswerk: Abr. Ouwehand 3165, C. Zwitser 3141, Gebr. Gessink 3090, H. van Rijn 2629, D. Haasbroek 2447. Schilderwerk: J. Schone veld 2840, Gebr. Schoneberg 2750, P. Schuitemaker 2750, Wed. Schoneveld 2165. Stucadoorswerk: M. Buijs 2550, J. Ar- noldus 2370. Lood- en zinkwerk: P. v. Duijvenbode 3165.50, S. P. Burgerhout ƒ3100, Gebr. Kuijt 2900, Gebr. Bloot 2829. Geboren; Pieter, z. van W. Rous en G. Haasnoot. Ane, z. van P. Voois eu A. van Duin. PieLer, z. van L. Schaap en H. J. van Duin. Stijntje Jacoba, d. van N. v. Duivenbode en J. Haasnoot. Diederik, z. van D. Noppe en J. Messenia- ker. Jacoba, d. van C. Zwaneburg en K. van Duin. Wilhelmina, d. van K. v. Duin en J. Zwitser. Antje, d. van C. van den Oever en J. Q. de Vreugd. Aafke, d. van A. J. de Vries en H. M. Bakker. Ondertrouwd: J. van Egmond en A. verdoes. Getrouwd: H. Guijt en C. van Dui venvoorde. R. Reus en J. W. Luchten- berg. M. Ouwehand en W. Zuiderduin. A. W. Ingwersen en M. van der Perk. Overleden: J. van Tilburg 68 j. wede. van J. van Rijn. T. de Jong 2 j., z. van P. de Jóng en H. C. van Klaveren. D. van Rhijn 5 mnd., z. van D. van Rhijn en P. Hus. KATWIJK AAN DEN RIJN. Missie-avond. De R. K. Missie-Tooneel- club te Leaden gaf gisterenavond voor een volle zaal een uitvoering ten bate der Mis sie van Oeganda. De leidster, mej. Speel, sprak een openingswoord, dankte Pastoor Schiphorst, voor het zoo bereidwilig af staan der zaal en sprak den wensoh uit, dat allen een aangenamon avond zouden hebben. Een der speelsters gaf dan een proloog van het op te voeren stuk „St. Ursula eu haar 11000 Maagden", een drama in drie bedrijven. Een besohouwing van het stuk te geven is wel overbodig. Immers, de Club trad reeds op verschillende plaatsen met dit stuk op en oogstte overal succes. Zoo ook hier. De rollen waren in goede han den. Het stuk liep vlot. Na een muzikale apotheose kreeg men nog een kluchtspel in. een bedrijf wat op het einde van den avond de Lachspieren flink in beweging bracht. Een strijkje, verbonden aan de club, vroo- lijkte de pauze op, terwijl die tijd tevens benut werd om een flinke collectie voor werpen, prijzen genaamd, op de wijze zoo als zulks voor dergelijke doeleinden ge bruikelijk is, van eigenaar te doen verwis seren. Mej. Speel dankte ten slotte voor do groote belangstelling en voor den steun aan de Missie gegeven. Oplichting. De winkelier G. v. B. hoek VoorstraatGroote Steeg is de dupe ge worden van een oplichter, v. B. deed aan gifte bij de politie, dat hij door zekere M. D. de L., wonende Batasiastraat, Amster dam is bewerkt, onder voorwendsel han- de.s; ransacties met !:em te sluiten, en al- zoo is opgelicht vooi een bedrag van 400, welk bed - nan de L. zou zijn afgegeven zonder accept of ander bewijs. Tegen de L. zal een strafvervolging plaats hebben. LEIDSCHENDAM. Koffiefilm. Donderdag werd door do firma Van Nelle een propaganda of recla me-filmavond gege\en in het Patronaats gebouw. Om pl.m. 7.30 uur opende een der heeren dezen avond en heette de in zeer grooten getale opgekomen damee harte lijk welkom. Hij drukte er zijn blijdschap over uit, dat zoovelen aan den oproep had den gehoor gegeven en sprak de hoop uit, na een uiteenzetting te hebben gegeven van de diverse marken, enz., dat deze avond alleszins moge slagen en allen de overtuiging zullen medenemen, dat Van Nelle's koffie, enz. de beste en voordeelig- ste is. Hierna krijgen we een natuurfilm en do groote koffiefilm, enz., waarin wij vooral bewonderd hebben het machige meonauisme en de schitterende inrichting der v. Nelle's fabriek te Rotterdam. Gedurende de pauze werd aan alle aanwezigen een kop koffie of thee aangeboden met een koekje, waar van allen een dankbaar gebruik maakten. Ter afwisseling werden door de dames de verschillende liedjes gezongen uit de Van Nelle's liederenbundel, waarbij het vroolijk toeging. Tot slot werd nog een echte ko mische film gegeven, welke de lachspieren nog danig deed werken, waarna de avond met een woord van dank werd gesloten. Een en ander had een aangenaam verloop en mag als welgeslaagd geheeten worden. LISSE. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatselij ken correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering staan 195 werkzoekenden personen ingeschreven. In de afgeloopen week zijn 6 personen ge plaatst door bemiddeling van de Arbeids beurs, terwijl voldaan kon worden aan 2 aanvragen van werkgevers. In de afgeloo pen week is het aantal werkloozen met 16 verminderd. Gevonden voorwerpen. Bij de politie alhier staat als gevonden voorwerp inge schreven een heerenrijwiel. Verloren voorwerpen. Bij de politie alhier staan als verloren voorwerpen in geschreven een belaatingplaatje in étui, re serve autoband op velg en een dames-para- pluie. De politie verzoekt den persoon die heeft gevonden en ten -politie-bureau heeft gedeponeerd een triptiek, zijn naam bekead te maken. SASSENHEIM. Algemeene R. K. Ambtenarenvereeniging afd. „Bloembollenstreek". Verleden week vergaderden de leden van deze afdeeling in Hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim. De voorzitter, de heer L. J. Droogh, opende de vergadering met den Chr. groet Aanwe zig waren, de Geest. Adviseur, de weleexw, heer K. j. Westerkamp en een 20-tal leden. Mededee-ing werd gedaan van diverse inge komen stukken o.a. van het Hoofdbestuur der „A.R.K.A.'' Uit deze stukken bleek ten volle, dat door de „A.R.K.A." ijverig wordt gewerkt ter behartiging van de belangen harer le den, in het bijzonder in dezen economisch slechten tijd. De notulen van de op 29 September 1.1. te Noordwijk-Binnen gehouden vergadering werden vastgesteld. Met algemeene stem men werd besloten om bij het Hoofdbestuur aan te dringen op redactie-verbetering van ,.Het Orgaan". Verschillende voorstellen werden hieromtrent gedaan. Het Bestuur zal dit punt spoedig behandelen en bij het Hoofdbestuur aandringen op reorganisatie van „het orgaan" in den geest van de ge uite wenschen der leden. Het Bestuur van groep 6 (Gemeente- Ambtenaren) werd gekozen. Dit bestaat thans uit de heeren H. J. LyckLama, voor zitter; C. J. Hubers, secretaris en A. J. Sanders, lid. De door Mevr. Wekking-Pieck, lid der afdeeling, te houden causerie kwam tet elfder ure wegens omstandigheden te vervallen. In Januari a.8. zal het feit feestelijk wor den herdacht, dat de afd. „Bloembollen streek'' der A.'RtK.A. een jaar bestaat. De feestcommissie, bestaande uit de hee ren H. J. Lycklama en A. de Bekker Jr. en Mej. C. M. Gerritsen, zal met voorstellen kómen op de eerstvolgende ledenvergade ring. Gezien d6 samenstelling dezer com missie verwacht men grootsche plannen. Bij de rondvraag werden verschillende aangelegenheden betr. belangen der amb tenaren besproken. Na de sluiting door den voorzitter met den Chr. groet volgde nog een gezellig samenzijn. De kerk. Met den afbouw en verbouw van de kerk is men thans gereed. In den loop van deze week zal al het benoodigd materiaal worden opgeruimd en de kerk van binnen worden schoongemaakt, zoodat spoedig de toegang weer achter in de kerk zla worden opengesteld. Kerkbollen. Deze week zullen de bol len vaai kerk en armen in het St. Bernar- dusgesticht weer worden geplant. De kwee kers, die daarvoor bollen beschikbaar heb ben gesteld, worden verzocht deze te be zorgen bij den koster. Goedkoope margarine. Zaterdag is de eerste zending goedkoope margarine uitge reikt. Hiervoor kwamen ditmaal 20 gezin nen in aanmerking. Degenen, die hiervoor in aanmerking komen, moeten drie maan den achtereenvolgens werkloos zijn en steun ontvangen hebben. Bijz. Vrijw. Landstorm. Woensdag avond wordt in de zaal K.S.A. (Katholieke Sociale Actie), Hoofdstraat 191, met wel willende medewerking van hot Sassen- heimsche Fanfarekorps „Crescendo", een groot B.V.L.-ssamenkomst gehouden. Het programma is als volgt samengesteld: 1. Opening, 2. Wilhelmus, eerste couplet. 3. Toespraak van den heer L. G. Royaards, DE WERVELSTORM OP HET EILAND CUBA. Weer bereikten ons uitvoerige berich ten over een geweldigen storm boven de eilandengroep in de Caraibische Zee. Ditmaal was het Cuba, in het eind van September was het Porto Rico, dat het zwaarst bezocht werd. De voorloopige berichten hebben eenig denkbeeld gevormd van den om vang van den ramp en van de ontzetten de kracht van den orkaan, die op verre na niet te vergelijken is met de zwaar ste stormen in Europa. Deze tooh be reiken zelden een snelheid van den wind van 40 meter per seconde, terwijl thans bericht wordt, dat op Cuba de grootste snelheid 200 mijlen per uur is geweest, d.i. bijna 90 meter per seconde. In hoever hier eenige overdrijving in het spel is, ka>n nog niet worden uitgemaakt, maar dat deze overdrijving niet heel sterk is geweest, kan wel blijken uit den aard der groote verwoestingen. Overi gens zijn deze trouwens ook het gevolg van een vloedgolf van bijzondere hoogte. Een dergelijke vloedgolf als gevolg van de opstuwing van het zeewater onder invloed van den orkaan is een veel voor komend verschijnsel bij deze tropische wervelstormen. Een wervelstorm in dit gebied is een der meest grootsohe meteorologische ver schijnselen. Hij ontstaat onder den in vloed van een labielen atmosferischen toestand in het gebied ten Oosten der West-Indische eilanden. Een geringe aan leiding is dan blijkaar voldoende om een kleine, ondiepe depressie te vermen, waarin regen begint te vallen. Zoodra het zoover is wordt de daarbij vrijko mende warmte gebruikt om de luöht in beweging te biengen, en, daar de hee e en waterdaimprijke lucht een overvloedige bron van energie vormt, ontwikkelt zich de depressie snel tot een zeer diepe, waarin het cyclonale stelsel van lucht beweging rondom het centrum der laag ste luchtdrukking tot den hoogsten graad van hevigheid wordt opgevoerd. Deze diepe depressie slaat dan een koers in, die naar de genoemde eilandengroep voert en haar voortbeweging is dan regelmatig, dat de Amerikaansche Me teorologische dienst in staat is alle be trokken plaatsen tijdig voor de komst van den wervelstorm te waarschuwen. De koers loopt dan gewoonlijk over de Kleine Antillen en de Bah aan a-ei lan den in de richting van het schiereiland Florida maar in enkele gevallen, zooals nu, buigt de baan zich plotseling nair het Westen om, in de richting van de Golf van Mexico, en dan heeft het eiland Cuba de meeste kans de volle laag te krijgen. Gewoonlijk is de grootste 'hevig heid dan nogal plaatselijk. Dergelijke wervelstormen hebben nooit den omvang van onze Europeesche storm- depressies, waarmede zij echter nauw verwant zijn. Echter zijn zij veel en veel heviger. Zij treden ten minste een of twee malen per jaar op, het meest in Augustus, iets minder in September en October en zeer zelden in November. Daar de Porto-Rioo-orkaan aan het ein de van September woedde en de Cuba- orkaan half November, krijgt men den indruk, dat het stormseizoen in West-In- dië bijna twee maanden versohoven is, een feit, dat merkwaardig is en te den ken geeft. Ook de buitergewone hevig heid doet dat. De meteorologische be- teekenis van dit feit, ook voor ons we relddeel, is voorloopig niet goed te over zien. De tropische wervelstormen hebben altijd een onderwerp van studie door de meteoroloogen uitgemaakt. De geschie denis kent er heel 'at, ook die zwaarder waren dan de C-u'ba-orkaan. hoewel deze toch wel tot de ergste schijnt te mogen worden gerekend. voorzitter van de Gewestelijke Landstorm- commissie „Zuid-Holland-West", ter In stallatie van de Plaatselijke Landstorm- oommissie van Sassenheim; deze Commis sie wordt gevormd door de heeren Burgo- meester J. P. Gouverneur, eere-voorzitter, dr. P. Ie Grand, voorzitter, M. J. van Bre da, secretaris-plaatselijk leider (Hoofd straat 291), L. Ph. Bisschop®, L. de Bruyn, ds. W. G. Krijkamp, Hervormd predikant, ds. P. D. Kuiper, Gereformeerd predikant, en Kapelaan J. I. J. M. Velthuijse. 4. Ant woord van dr. P. Ie Grand, voorzitter van de Plaatselijke La n ds to rm com ra iss i e van Sassenheim. 5. Rede van Res.—Kapitein G. F. Boulogne, secretaris van de Nationale Landstormeommissie. 6. Korte toespraken van Res.-Majoor J. P. Boots, aangewezen Commandant van het Landstormkorps „Zuid-Holland-West", en van Res. eerste Luitenant D. J. Karros, secretaris van de Geweestclijke Landstormcommissie „Zuid- Holland-West". Pauze. 7. Muzieknummer. 8. Rede van Kapelaan H. J. Bangert, lid van de Plaatselijke Landstormcommissie van Leiden. 9. Gelegenheid tot het houden van korte toespraken. 10. Slotwoord. 11. Zineen: Mijn schild en mijn vertrouwen. 12. Sluiting. In de apuze is er gelegenheid zich op te geven al® lid van den Bijzon- deren Vrijwilligen Landstorm.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10