WAAR IEDEREEN OP WACHTTE VROOM ei DREESM1NN - LEIDEN RECHTZAKEN MARKTBERICHTEN VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 „MODERN BERLIJN'' Terug naar den Biedermeiertijd IN EINE KLEINE COUDITOREI Nieuwe levensstijl. Het schijnt, dat de tijd voorbij is, waar in de Berlijners „modern'' meenden te zijn, indien zij hun woningen en restaurants in richtten volgens het principe „Zakelijkheid is troef" met stalen meubels, kale wan den en slechts weinig versiering. Gezien de onrust, welke in het politieke en het eco nomische leven heerscht, verlangt men weer naar de behagelijke atmosfeer, naar de „gezelligheid" van, bijvoorbeeld, het vriendelijk-onschuldige „Biedermeier". Wat nauwelijks tien jaar geleden als sen timenteel of ouderwetsch werd beschouwd, is thans weer veroorloofd Men zoekt weer stille hoekjes, waarin men rustig met goede vrienden kan praten, waarin men alleen ongestoord een cigaret kan rooken of een boek kan lezen. Deze ontwikkeling van een nieuwen levensstijl krijgt men voornamelijk te bespeuren in de koffiehuizen, dié te Berlijn als het ware de baanbrekers van den laatsten mode-stijl zijn. Het bezoek in de uitgestrekte, luide lo kalen met muziek en dans is verzwakt. Daarentegen worden kleinere lokalen, ..Konditoreien", waar men niet eens een Jazzband vindt drukker bezocht. Het dui delijkste bewijs van deze ontwikkeling biedt de Kurfürstendamm, de drukste straat van de nieuwe „City". Daar stroomt alles thans naar de nieuwe „Konditorei" van Kranzler, een filiaal van het vermaarde lo kaal op den hoek van Unter den Linden en Friedricbstrasse. Hier hebben kunst en smaak van beschaafde architecten het Ber- lijnsche Biedermeier uit de jaren 1820 1860 weer doen verrijzen. Een vroolijke, ge zellige stemming heerscht in de lichte tin ten geschil derde, met historisch porselein, oude sJisen en teekeningen getooide vertrek ken. Naast de grooteve zalen liggen kleine re kamers en daarin zijn weer hoekjes, waarin precies vier of vijf personen gemak kelijk kunnen zitten en aldus de illusie verkrijgen van onder elkaar te zijn. Een van deze kabinetten is, in meubels en in richting, een trouwe nabootsing van een vertrek uit het vermaarde Slot Paretz bij Potsdam, waar de Pruisische Koningin Louise gelukkige jaren heeft doorgebracht. Op gelijke wijze tracht men ook in het koffiehuis Bristol op den Kurffiiretendanfra, een filiaal van het bekende hotel, do „ho melike atmosphere'' te doen ontstaan, wel ke het Engelsche woonhuis en in het bijzon der het Engelsche landhuis zoo aantrekke lijk maakt. Een groote Engelsche schoor steen in de eigenlijke zaal is hiervoor ken schetsend. Ook hier zijn de wanden niet kaal, zooals het in de laatste jaren „mo dern'' was Men heeft ze veeleer getooid met schilderijen van Prof. Paul Soheuricti, wel ke tooneelen uit de mythologie weergeven en den indruk van kostbare gobelins maken. En dit alles zonder „onmodern" te zijn.... Een zaak in middagslaapjes. "Wie wenscht niet na den inspannénden arbeid van den ochtend een verkwikkend dutje t-e doen? Men heeft hiertoe thans ge legenheid. Op kantoor gaat dat niet. De tijd is te kort om naar huis te gaan want de arbeidstijd van den Berlijner duurt eigenlijk onafgebroken acht uur, een tijd, welke slechts door een korte pauze voor de lunch wordt onderbroken. Iemand heeft on langs het plan geopperd op den Postdam- mer Platz een legen winkel te huren, daar in een aantal vertrekjes met rustbedden te houden en deze te verhuren voor een prijs van 50 Penning per half uur aan vermoeide kanteormenschen. Hij wist niet, dat zijn idee reeds geruimen tijd werkelijkheid was. In het Westen van Berlijn biedt het groote tuinlokaal „Aquarium" zijn bezoekers niet alleen een origineele omgeving, bestaande uit verlichte aquariums met allerlei zeld zame visschen en andere waterdieren, maar ook de mogelijkheid in een luien stoel in den tuin uit t© rusten. Zij mogen hier ook gerust hun dutje doen, zonder dat den iemand stoort. Men waarschuwt den kell- ner, wanneer men wenscht gewekt te wor den en op de minuut klopt een „Ober" U op den schouders: „Mijnheer, U wilde om half drie gewekt worden Hoe de tijden toch veranderen: Wanneer vroeger iemand in een koffiehuis in slaap was gevallen en een dutje deed, dan lachte de omgeving en de „Ober" maakte er den slaper op opmerkzaam, dat zijn houding eigenlijk misplaatst was Maar heden vraagt de kellner beleefd: „Wenscht U behalve koffie ook nog een luien stoel voor een mid dagdutje?'' Ontspanning is groote mede in dezen tijd die zulke hooge eischen aan onze zenuwen stelt. DE RELLETJES OP ROODEN DINSDAG Tegen een der demonstranten acht maanden gevangenisstraf geëischt. Gistermiddag heeft voor de Haagsche Rechtbank, gepresideerd door Jhr. Mr. H. O. Feifch, terecht gestaan de 33-jarige bak ker W. J. v. C. uit Amsterdam, thans ge detineerd ter zake van poging tot .zware mishandeling. Verd. is ten laste gelegd, dat hij in den middag van 20 September in de Muzen- straat te 's-Gravenhage, met een vuilnis emmer tiaar een snel voorbijrijdende poli tiemotor waarop twee agenten en een in de zijspan gezeten inspecteur zou hebben ge gooid. zonder dezen echter te raken. Als verdediger van verdachte trad op mr. van 't Hoff Stolk uit Amsterdam. Als eerste getuige wordt gehoord de journalist Meijer, die op 20 September in de Muzenstraat getuige is geweest, dat al daar door een motor met zijspan van de politie, waarin een inspecteur en twee agenten hadden plaats genomen en een charge uitvoerden. Get. zag een man terugloopen en een voorwerp, waarschijnliik een emmer, in de richting van de Politie-motorfiets wer pen, nadat te voren een joelende menigte aldaar allerlei uitroepen, als: „gooi ze dood" e.d. had geuit- De politie reed vrij snel, terwijl verd. de emmer blindelings wegslingerde. Op den emmer zat een deksel. Omtrent de ter zitting aan get. getoonden vuilnis-* emmer kan spr. geen bevestigend ant woord geven. Op een vraag door den verdediger, mr., v. 't Holff Stolk, gesteld, of verd. voldoen de gemikt had, antwoordt get-, dat zulks niet mogelijk was, aangezien de motor te veel gang had. HET WEER OP ZONDAG. GUNSTIGE VOORUITZICHTEN EN WEINIG KANS OP STORING. Sedert het einde van den regentijd is een belangrijke kentering gekomen in de alge- meene weersgesteldheid in Europa. Het heeft vrij lang geduurd eer zich een nieuwe weerstoestand over West-Europa heeft ontwikkeld en daardoor waren de voor uitzichten een week geleden zeer onzeker. Na dien begonnen zich de veranderingen, vooral in het Oosten, die in dezen tijd van het jaar hoe langer hoe meer beteekenis voor ons krijgen, duidelijk af te teekenen. Deze verandering hebben voornamelijk betrekking op de geleidelijke ontwikkeling van een blijkbaar kraehtig gebied van hoo- gen luchtdruk over Midden en West-Rus land en de uitbreiding van dit gebied naar het Westen. Daarmede hing de oplossing van een zwakke depresie over do Noord zee, die in de eerste helft der week regen achtig weer bracht, samen. Toen deze ge heel was opgelost (Donderdag) werd het weer rustig en zeer mooi. Donderdag versoheen echter ten Zuid westen van IJsland weer een nieuwe de presie, die samenhing met een gebied van lage drukking over den Atlantischen Oceaan. Hiervan kunnen wij verwachten, dat het zijn invloed gaandeweg in de rich ting van het Vasteland zrl uitbreiden maar dat zal waarschijnlijk slechts lang zaam gaan. Bij de vooruitzichten voor de eerstvol gende dagen gaat het derhalve om de vraag of het gebied van hoogen druk hier stand zal houden of plaats zal moeten ma ken voor de depressie in het Westen. Hoogstwaarschijnlijk blijft het weer ten minste tot don weekovergang en tot Zon dag wel onder den invloed van bet gebied van hoogen druk, dus vrij rustig met Zui delijken tot Zuid-Westelijken wind, koude nachten met wellicht een beetje vorst, licht bevolkt en nevel in den avond en morgen. Bij dalenden barometer is wat sterkere wind te verwachten. (Nadruk verboden). Verd. zegt uit verontwaardiging gehan deld te hebben. Hij wilde door zijn protest aan het optreden der politie tegen weei- looze burgers een einde maken. Hij meen dan ook daardoor zijn doel volkomen te hebben bereikt. Getuige Vos, garagehouder in do Muzen- straat, heeft op den bewusten middag iemand met een emmer van af de benzine pomp, voor zijn garage, zien gooien. Wie of er gegooid heoft kon get. niet zien. Alleen zag hij, dat het een mans persoon was. De politie was toen onge veer drie meter van de pomjt verwijderd. De emmer ffing volgens get. een flink eind de lucht in en kwam achter de motor terecht, zonder iemand te raken. Dc politie-inspecteur G. Hanken reed op 10 September in een zijspan van een politiemotor, waarmede hij' in de richting Zwarteweg reed. Get., hoorde opeens een doffen slag. keek toen om en zag twee em mers van elkaar airollen. Get. G. Gordijn, timmerman, is getuige geweest van de drukte in de Muzenstraat op 20 September en heeft verd. een emmer zien opnemen. De emmer beschreef een kleinen boog en kwam vervolgens achter het zijspan terecht. De afstand tussehen verd. en het zijspan schat get. op hoog stens drie- meter. 4 De politieagent A. Coster, die op de duo zat, demonstreert ter terechtzitting hoe verd. de beide van elkander staande em mers heeft weggeworpen. Verd. riep, terwijl hij den emmers wegwierp. Rood front Over de wijze waarop verd, den emmer zou hebben beetgepakt ontstaan tussehen dezen en get. eenïge discussie. Mr. Hoekstra, die het O. M. waarnam, wees er op, dat verd. de bedoeling heeft gehad om de politie te raken. Het argument, hetwelk verd. heeft aan gevoerd gaat volgens spr. niet op. Verd. kwam uit het Mil.-Hospitaal, al waar hij een verwonde had gebracht. Na dien had hij zijnsweegs moeten gaan en zich niet opnieuw in het rumoer moeten betreven. Deze verdachte is reeds vijfmaal veroor deeld, waaronder verschillende malen we gens werlerspannigheid. Gelukkig is door een toeval niemand ge raakt geworden. Spr. noemt hot. feit ech ter hoogst ernstig en eischt deswege een gevangenisstraf van 8 maanden. De verdediger mr. v. 't Hoff Stolk. weer spreekt de meeningen van den Officier, dat verd hier als ordeverstoorder zou zijn opentreden. Voorts' was het verd.'s vooropgezette meening geenszins hier tegen de politie te komen vechten. Verd. is uitsluitend uit Amsterdam gekomen om aan de betoo- gin«r in het Gebouw deel te nemen. Spr. zoet. dat. het. onjuist is geweest, dat de politie haar taak op 20 September naar belmoren zou hebben vervuld. Ook is bet onjuist, dat verd. sneciaal naar Den Haag zou zijn gekomen om niet de politie te vechten. Snr. zegt. dat de ReohtKmk uit het feit geenszins onzet. kan .afleiden. Uitgesloten bli'fl het. d"t verd. drie personen zwaar lichamelijk letsel had binnen toebrengen. Poging tot mishandeling kan volcrens spr. vooral in een "-eval als dit niet straf baar worden gesteld. TTet bewiis van onzet is niet geleverd. Snr. meent,, dat hier volledice vrijspraak 7.al morbo voben en verzool-f onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Na een korf bn Officier nerc^steeert. verd. bij zijn eisch. Na in raadkamer te ziin gedaan acMft- de Rechtbank treen termen tot. onmiddel- i;;i-n in-vri:hei'dsfollin<r aanwezig. TTitsnraak 24 November. A C A rMTR/nr?Vivr PVS LEIDEN. Geslaagd: Econom. doctoraal examen Indoloie de heer J. van Baal (Scheveningen) candidaats-examen rechtsgeleerdheid mej. H. \V. de Ruyter (Rotterdam) en de heeren C, O. A. Naudin ten Cate (Den Haag), J. B. C. W. van der Veen (den Haag), H. E. P. Meerlens (den Haag), D. A. Nederlof (Breda) en Knot tenbelt (Bussuift); arts-examen de heer A. J. Ouwejan (den Haag); bevorderd zijn tot arts de heeren C. Koning (Z o e t e r w o u d e), S. Heringa (Arnhem), A. Wijnmann (Boedapest). LEIDEN, 11 Nov. Vee. Aanvoer: 768 runderen, 353 kal véren, 732 schapen, 271 varkens, 596 biggen, 2 paarden en 18 bok ken en geiten. Prijzen: 14 stieren 90200 127 kalf- en melkkoeien 120210, handel matig; 411 vare koeien 85120, handel stroef; 216 vette ossen en koeien 125230 sohoon aan de haak 2864 cent, handel flauw; 277 graskalveren 2550; 14 vette kalveren 4060, schoon aan de haak 60 105 cent en 62 nuchtere kalveren 5—7, handel matig; 482 vette schapen 1113, en 250 weideschapen 1011, handel traag; 271 mestvarkens 617, handel zeer ma tig; 596 biggen 2.004.50, handel zeer matig; 18 bokken en geiten 3—8. Kaas. Aangevoerd 84 partijen w.o. 60 partijen Goudsche en 24 Leidsche kaas. Besteed werd voor le soort Goudscho kaas 3234, 2e soort 2931; le soort Leid sche 3035 en 2e soort 2629 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. LEEUWARDEN, 11 Nov. Vee. - 142 Enter stieren: 8050, 59 Twenterstieren: 150 240, 414 vette koeien: 80—180, 34—54 ct. p. K.B. 777 melk- en kalfkoeien: f 70200, 466 pinken: /4085, 12 vette kalveren: 1540, •1677 graskalveren: f 1450, 155 nuchtere kal- kalveren: f 24, 352 vette schapen: 916, 98 weide schapen: /813, 535 lammeren: 610 799 vette varkens: f 178—65. 24—29 ct. per KG. 24 magere varkens: 1035 ct. per K.G, 196 kleine biggen: 48, 24 bokken en geiten. 11 paarden. Totaal aanvoer 5741 stuks. 11 Nov. Kaas. Zuivel: Sleutelkaas /10 30, Goudakaas f 1233 .Edammerkaas 10 40. Aanvoer: 25467. 11 Nov. Boter. Mijnboter 1.53, 1.52, 1.50, Veilingboter f 1.40, f 1.30. Aanvoer 8'3, 15/6, 1/12 vaten. Commissie 82. 11 Nov. Eieren. Aanvoer 6500 stuks. 4.257 per 100. Handelsprijs /I1.10 per K.G. Eendeieren, aanvoer: 250. 55.50. Han-» delsprijs 6575 per K.G. O ALKMAAR, 11 Nov. Kaas. Aanvoer 86 stapels, zijnde 94.000 K.G. Fabriekskaas kleine f 29 per 50 K.G. Fabriekskaas commissie f 29 per 50 K.G., Boerenkaas kleine f 29 per 50 KG. Boerenkaas commissie f 29 per 50 K.G. Han* del matig UITHOORN, 10 Nóv. Kaas. Op de kaas markt waren aangevoerd 925 stuks. Prijs Goudsche kaas 1ste soort met rijksmerk 3234, 2e soort 2831 en zonder rijks- merk f 2729. Handel matig. W0UBRUGGE, 10 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 870 stuks, prijzen: kippeneieren f 7.808.50 en eendeneieren 6.006.20 per 100 stuks; boter 7478 cent per pond. BOSKOOP, 10 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 2030 cent, Hadlev 4070 cent, Colum bia 2845 cent, Butterfly 30—55 cent. Wilh. Kordes 4068 cent. Rosalandia 2045 cent Chas. P. Killiam 2030 cent, Else Poulson 4060 cent, Gloria Mundi 4062 cent, Orange Perfection 3052 cent, Paul Gram- pel 4575 cent, Briarcliff 3554 cent, El len Poulsen 3316 cent. Chrysanten, groot- bloemig 80160 cent, idem tros 1223 eonfc WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PERS GROOTE OPRUIMING CONFECTIE

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7