STADSNIEUWS LUCHTVAART UIT DE RIJNSTREEK SPORT Uit de Landbouwwereld VOOR HUIS EN HOF VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. 6 OPENBAAR SLACHTHUIS. Bij de N.V. „Dc Leidsche Courant" is in druk verschenen het verslag over het jaar 1931 omtrent het Openbaar Slachthuis, de Ijsfabriek en den Keuringsdienst van Vee en Vleesch te Leiden. Hieraan is het volgende ontleend: Siachtbedrijf. Geslacht werden voor plaatselijk verbruik (Oegstgeest inbegrepen) 4065 runderen, 1567 vette en graskalveren, 2331 nuchtere kalveren, 643 paarden, 13622 varkens, 132 schapen en 24 geiten. In vergelijking met het vorige jaar zijn minder geslacht: 595 runderen, 196 vette en graskalveren, 424 nuchtere kalveren, 172 paarden, 43 scha pen en 20 geiten daarentegen werden meer geslacht 4240 varkens. Dit laatste houdt uiteraard verband met de sterke prijsda ling der mestvarkens, terwijl de achteruit gang van het aantal geslachte runderen moet worden toegeschreven aan den belang rijken invoer van verscb buitenlandsch vleesch (in hoofdzaak uit Denemarken af komstig), zijnde 968 geheele dieren (tegen 240 in 1930). Ten behoeve van de hjer gevestigde, vleeschwarenfabriekon werden geslacht 866 runderen (waarvan 123 na verwerking be stemd voor het Departement van Defen sie), 57 graskalveren en 17731 varkens. Over 1930 waren deze cijfers 799 runderen, 10 graskalveren en 15380 varkens. Het totaal aantal slachtingen bedroeg derhalve in het afgeloopen jaar 41038 tegen 35793 in 1930. Slachtingen voor export naar het buiten land hadden niet plaats. In totaal werd 28829 maal van de weeg toestellen gebruik gemaakt, cLi. 844 meer dan in hot voorafgaande jaar. De in de runderhal aangeschafte automatische weeg schalen zijn als een belangrijke verbetering te besohouwen, ook al neemt men in aan- merking, dat zij voortdurend controle be hoeven. De werking van het koelhuis was zeer bevredigend. Klachten daaromtrent kwa men althans niet te mijner kennis. Echter werd door belanghebbenden wel herhaal delijk geklaagd over de beperkte koelcel- ruimte, waarmede zij zich onder de gege ven omstandigheden tevreden moesten stel- len. Zooveel mogelijk werd aan deze bezwa- ren tegemoet gekomen, doch een bevredi gende oplossing kon niet worden gevondoD. Het nijpende gebrek aan ruimte doet zich steeds meer gevoelen door het toenemeud aantal slachtingen en de zeer groote hoe veelheden ingevoerd buitenlandsch vleesch. Daarbij komt, dat gedurende de zomer maanden verscheidene buitenslagers van het koelhuis gebruik maken, door hunne dieren hier te sLaobten. Afgezien nog van het gebrek aan ruimte dreigt nog het ernstige gevaar, dat bij voortdurende overvulling van het koel- en voorkoelhuis de atmosfeer ter plaatse te wenechen gaat overlaten, waardoor de duurzaamheid van het vleesch nadeelig bo- invloed zou kunnen worden. Aan koelcelruimte werd-voor korteren of langeren tijd afzonderlijk verhuur 20.1 M2. Het koeltijdperk ving aan op 28 Maart en eindigde op 1 Februari 1932. De ijsomzet bedroeg 2.120.225 K.G. tegen 2.338.062 K.G. over 1930. De productie ver liep zonder stoornissen. Zoowel de weers omstandigheden als de particuliere concur rentie hadden een nadeeligen invloed op de grootte van den omzet. In den vleeschsterilisator werd gesteii- liseerd het vleesch van 2 stieren, 36 koeien, 2 paarden en 49 varkens, alle te Leiden geslacht. Bovendien 1 koe en 1 varken uit Alkemade; 2 varkens uit Leiderdorp; 2 varkens uit Voorschoten; 1 koe uit Was senaar; 2 koeien uit Warmond; 1 koe uit Oegstgeést; 1 koe uit Hazerswoude en 7 varkens uit Alphen a. d. Rijn. Van de vleesohverkoopruimte werd ge bruik gemaakt voor het verkoopen van het voorwaardelijk goedgekeurde vleesch in verschen toestand van 17 koeien, 3 vette kalveren, 3 graskalveren, 6 nuchtere kal veren, 12 paarden, 22 varkens en 12 scha pen uit Leiden. Daarenboven 1 koe en 1 paard uit Alkemade; 6 koeien uit Oegst- geest; 2 koeien, 175 K.G. rundvleesch, 1 vetkalf, 1 paard en 1 varken uit War mond. In gesteriliseerden toestand werd aau onze inrichting verkocht het vleesch van: 2 stieren, 26 koeien en 3 varkens te Lei den geslacht. Bovendien 1 koe en 1 varken afkomstig uit Alkemade; 1 koe uit Oegst- geest; 1 koe uit Warmond en 1 varken uit Leiderdorp. Van alle overige gesteriliseerde dieren werd het vleesch door belanghebbenden elders verkocht. De Kori-verbrandingsoven was 81 dagen in werking. Verbrand werd ongeveer 64400 K.G. vleesch en afval, afkomstig van geheel of gedeeltelijk afgekeurde dieren. Bovendien werden ter uitvoering van de Veewet op verzoek van den Inspecteur van den Veeartsen ij kundigen Dienst te 'e-Gra- venhage nog verbrand de cadavers van aan miltvuur gestorven dieren, afkomstig uit de omliggende gemeenten. Dit betrof 2 koeien uit Alphen a. d. Rijn; 1 koe uit Bo degraven; 2 koeien uit Hazerswoude; 2 koeien, 1 gras kalf en 1 varken uit Nieuw koop; 1 koe uit Nieuwveen; 1 koe uit Rijn- zaterwoude; 1 koe uit Sassenheim; 1 stier, 5 koeien en 1 varken uit Ter Aar; 1 koe en 1 varken uit Woubrugge en 2 koeien uit Zwammerdam. Door het veelvuldig gebruik en de groote hitte, welke zich bij het verbrandingspro ces ontwikkelt, had de Kori-oven veel te lijden. In verband hiermede vereischt hij voortdurend veel onderhoud. Voor het stoken van de installatie wa ren noodig 21900 K.G. steenkolen. Het totale kolenverbruik van het ge- heele bedrijf bedroeg 152600 K.G. tegen 14200 in 1930. Het meerdere verbruik is toe te schrijven aan het belangrijk grooter aan tal geslachte varkens. Voor licht en kracht werd aangewend 322736 K.W.U. Aan gas werd verbruikt 7744 M3. en aan duinwater 11511 M3. Het aantal inspecties door de keurmees ters-opzichters verricht bedroeg in totaal 2131, waarvan 1518 bij slagers en vleescb- warenverkoopers, 456 bij boden en schip pers (vervoermiddelen) en 157 in de goe derenloodsen der Nederl. Spoorwegen. Door de activiteit der opsporingsambtena ren werden herhaaldelijk overtredingen van de Vlceschkeuringswet en de gemeentelijke verordening op de keuring van Vee en Vleesch geconstateerd. Vooral nalatigheid in het ter keuring aanbieden van ingevoer de vleeschwaren gaf aanleiding tot het op maken van proces-verbaal. Aan 8 expediteurs en handelaren in vleeschwaren werden z.g.n. doorvoervergun- ningen verstrekt. Hierdoor kregen belang hebbenden gelegenheid om vleesch en vleeschwaren onder bepaalde voorwaarden zonder invoerkeuring de gemeente Leiden door te voeren. Het aantal hier ter stede gevestigde sla gers bedroeg 96 (v. j. 95), het aantal vor- koopers van bevroren buitenlandsch, vleescn 16 en hot aantal winkeliers-vleeschwaren- verkoopers 265. Afgezien van eenige overtredingen inza ke de vee- en vleesohkeuring, deden zich in de bij onzen keuringsdienst aangesloten buitengemeenten geen bijzonderheden voor. Invoer van Vleesch en Vleesch waren. In het afgeloopen jaar werd ingevoerd en ter keuring aangeboden: A. Versch vleesch: 1931 1930 K.G. K.G. Rundvleesch 187.635 216.S66 Vetkalf s vleesch 13.802 8.092 Graskal fs vleesch 4.520 8.083 N ncht erkalfs vleesch 103.997 99.371 Paardenvleesch 31.129 52.215 Schapein vleesch 541 753 Varkens vleesch 485.089 422.924 Totaal 826.713 808.312 B. Buitenlandsch vleesch, in totaal 467.377 K.G. (v.j. 276.898 K.G.), bestaande uit: a. 277.871 K.G. versch rundvleesch (968 geheele dieren) (v.j. 71.923 K.G); b. 25.416 K.G. versch varkensvleesch (162 go- heele dieren); c. 137.226 K.G. bevroren rundvleesch (261 crops, 1.737 voorvoeten en 100 achtervoeten (v.j. 173.703 K.G.); d. 138 K.G. bevroren rundvet (v.j. 8.311 K.G.); e. 23.109 K.G. versch rundvet (v.j. 22.178 K.G.); f. 3.707 K.G. versch los rundvet (v.j. 783 K.G.). 0. Vleeschwaren. 1931 1930 K.G. K.G. Spek 84.488 70.581 Ham 39.829 33.585 Gerookt rundvleesch 4.184 4.749 Gerookt paardenvleesch 15.460 18.522 Worst 77.662 76.366 Diversen 35.841 13.813 Totaal 257.464 217.621 Overtredingen. Wegens overtreding van de Vleeschkeu- ringswet en de Verordening op den Keu ringsdienst van Vee en Vleesch in de ge meente Leiden, werden door de ambteaa-* ren van het Openbaar Slachthuis opge maakt 26 processen-verbaal, waarop in 15 gevallen veroordeeling volgde, in 10 geval len een schikking werd getroffen, terwijl in 1 geval de betrokkene van rechtsvervol ging werd ontslagen. Wegens overtreding van de Verordening op het gebruik van het Openbaar Slacht huis werden 6 processen-verbaal opge maakt. Hierop volgde in 1 geval veroordee ling, terwijl in de overige gevallen een schikking werd getroffen. In de buitengemeenten werden ter zake van overtredingen van de Vleesobkeurings- wet en der plaatselijke verordeningen op den Keuringsdienst 13 process en-verbaal opgemaakt met het resultaat, dat in 4 ge vallen een veroordeeling plaats had, in 5 gevallen een schikking werd getroffen, in 1 geval geen straf werd opgelegd, terwijl in 3 gevallen geen vervolging werd inge steld. Laatstbedoelde processen-verbaal wer den opgemaakt door de ambtenaren van den keuringsdienst met uitzondering van 1 proces-verbaal, hetwelk werd opgemaakt door een ambtenaar der Rijksveldwaoht. Financieel overzicht. Onder verwijzing naar de balans en ver lies- en winstrekening moge worden gecon stateerd, dat de financieele uitkomsten van het bedrijf gunstig zijn te noemen. Het voordeelig saldo van het Openbaar Slacht huis met Keuringsdienst, geraamd op 37.355.bedroeg in werkelijkheid 56.344.10; dat van de Ijsfabriek, geraamd op 1.645.bedroeg 1.498.84. Het totale winstcijfer geraamd op 39.000.bedroeg derhalve 57.842.94. LUCHTSCHIPHAVEN TE BARCELONA. Dr. Eckener en kapitein Lehmann zijn per auto te Barcelona aangekomen, ten einde met den gemeenteraad 13 onderhan delen over de mogelijkheid, te Barcelona een centraal punt te scheppen voer het vervoer van reizigers uit Italic, frankrijk en Spanje, die per luchtschip naar Zuid- Amerika willen reizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Fiets verdwenen. D. M. uit Woubrugge, die gisteren voor een winkel in de Raad huisstraat eenige oogenblikken zijn rijwiol had neergezet, kwam bij zijn terugkomst tot de minder aangename ontdekking, dat het rijwiel verdwenen was. Geboren: Jacoba Bernardina, d. van W. Bergman en J. M. de Groot. Petrus Antonius Adrianus, z. van A. A. Vergeer en 0. J. M. van Leeuwen. Cornelia Her man Jozef, z. van L. W. van der Meij en W. Verweij. Geertje, d. van Cl*r. Veenen- daal en G. van Essen. Maria Cornelia, d. van J. M. Goedemondt en O. Schrama. Jacoba Cornelia, d. van Th. J. Straathof en P. Th. van Leeuwen. Gerrit, z. van C. F. Braster en J. van Emmerik. Gehuwd: G. van Veen 29 j. en M. van de Pol 26 j. Overleden: J. van Eijk 77 j., echtge noot van G. ter Linden. L. Bol 84 j., wedr. van E. van Baren. J. van Voorthuiz^n 87 j., weduwe van J. van Wijngaarden. H. Bouman 63 j., echtgenoot van K. Roos. Gevestigd: Johanna P. E. Steehou wer van Oegstgeest. Johanna E. Bos van Rotterdam. Peter A. van Ballegooyen en gezin van Nieuwveen. Jan Kiekens van Hilversum. Hendrikus G. Lammerts van Veendam. Johanna C. Notenboom van Noordwijk. Johanna E. Kroon van Gro ningen. Hugo van Woerden van Rotter dam. Dirkje Stoober van Utrecht. Hendrika Angenent van Nieuwkoop. Wilhelmina M. Zirkzee van VGravenhage. Catbarina N. Verkaik van Leiden. Vertrokken: Anna Scherpenzeel naar Leiderdorp. Theodora H. Verkerk naar Sassenheim. Geetruida Visser naar Bodegraven. Arend Kwinkelenberg naar Gouda. Cornelis M. B. van der Putte naar Hoorn. Walter Reimer naar 's-Gravenihage. Wilhelmina van Rosaum naar Rijnsaterwoude. Marcelia van Eijk naar Kockengen. Bartha G. van der Steeg naar Voorburg. Leuntje Jongejan naar Koudekerk. Jan C. de Geus naar Wassenaar. NIEUWVEEN. Getrouwd Hendrikus Kaïel Kor- tekaas en Pieternella Geib Willem Hen drik de .Rijk en Petronella Jacoba Spek man. Geboren Truusje, dochter van Adolf Hendrikus Boerée en Trijntje Jansen. Overleden: te AmsterdamMartha Heeuse, oud 56 jaar. ZEVENHOVEN. Gevallen. De heer P. van Leeuwen, landbouwer en raadslid alhier, liep deze week op zijn erf en kwam te vallen, waar door hij zijn been brak. Op medisch advies is de patiënt overgebraoht naar Leiden. ATHLETIEK DE SINGELLOOP DOOR LEIDEN. De start van den Singelloop, morgenmiddag door den Leidschen Athletiekkring te houden, is Morschweg, om 3 uur 18. De verdere route is: Morschweg, Nieuwebrug, Haagweg, Witte Singel, Zoeterwoudsche Singel, Zijlsingel, Hec- rensingel, Maresingel, Rijnsburgersingel, Morschsingel. De loopers zijn als volgt genummerd: 1. J. Wassenaar. 2. M. J. van Kampen (L. W. S. V.). 3. A. Slingeland (Zuidwyck), 4. C. Meskers, id., 5, A, Visser, id. 6, J. Rijkelijk- huizen, id. 7. Th. Vriesekoop (Alphia). 8. P. J. Scheffer. 9. J. Neuteboom. 10. J. Visser (V. D. L.) 11. A. Kraaynbrink (U. V S.). 12. P. v. d. Steen, id. 13. N. A. v. Wijk, id. 14. Houps (L. S. V.), 15. M. H. v. Capelle (V. N. A. U.) 16?. J. de Groot (Zwaluwen), 17. A. J. Maes id. 18. J. Smittenaar id. 19. J. Kemp (D. O. S.) 20. M. Lomé id. 21. A. Groeneweg (Pro Patria). 22. Wyburg, id. 23. Muller, id. 24. Hermans, id. 25. D. Warnaar, 26. H. Peter (U. V. S.). 27. Schmidtke (A. V. A. C.) 28. J. Wassenburg U.V.S. Ter bevordering van een regelmatig verloop wordt h^t publiek dringend verzocht niet met de loopers mede te rijden. Deze Singelloop zal door de Orion Filmfabriek gefilmd worden De markt-positie van het Thomasslak- kenmeei. De prijzen van het Thomassla'k- kenmeel zijn opgeloopen. Duur is deze phoephorzuur-meststof nog niet, maar men had deze stijging niet verwacht, veeleer het tegendeel. Herhaaldelijk kon men ge- passeerden zomer lezen of hooren, dat men met het koopen nog maar wat wachten wilde: op het moment schikte het met de financiën nog slecht, misschien werd de algemeene toestand wat beter en zou het ook voor den boer wat opklaren, en een stijging van de slakkenmeel-prijzen behoef de men niet te vreezen. 't Is anders ge- loopen: andere landen kochten groote hoe veelheden in, wij hielden ons terug en heb ben de goede kans laten voorbij gaan. 't Is nu tijd om niet nog langer te wachten, daar het zeer waarschijnlijk is, dat prijzen nog meer naar boven zullen gaan. De marktpositie van het slakkenmeel is een bijzondere, anders dan van de ver schillende stikstof- en kaii-meststeffen Van deze is de productie-mogelijkheid grooter, veel grooter dan de vraag, terwijl de pro ductie van het slakkenmeel daarentegen be perkt is. Het slakkenmeel is namelijk een afvalproduct van de ijzer- en staal-industrie, waarvan dus de productie met genoemde industrie op en neer gaat. Als afval is het dus in zekeren zin bijzaak; het ontstaat en moet weg. Maar in den laatsten tijd kwam er niet te veel: een gevolg van de malaise in genoemde industrie. Er kwam nog niet de helft van de hoeveei.ie-u. in normalen tijd. 't Vorige jaar wae uit verschijnsel ook reed's, hoewel in mindere mate, waar te ne men. Toch daalden de prijzen van het slak kenmeel nog. Dit vond zijn oorzaak niet slechts in de geringe vraag, maar ook in de scherpe concurrentie, daar het Thomasslak- kenmeel op de geheel vrije markt wordt verhandeld en door vele Belgische fabrikan ten eenvoudig als afvalproduct wordt be schouwd. Evenwel voor alles is een grene: de pro-' ductie is dermate gekrompen, dat een prijsstijging niet kon uitblijven. De raad mag dus gegeven worden, om met de aan koop niet langer te wachten. Bij langer wachten zal men allicht straks duurder uit zijn. De Boterprijzer» in de 18e en 19e eeuw. Naast of tegenover de abnormale boter- prijzen van dit jaar, waarbij we beland zijn op een prijspeil van de beruchte tach tiger" jaren, laten we hieronder eenige cijfers volgen uit de 18e en 19e eeuw. In jaren 17411750 varieerden de boterprijzen van 36 ets. tot 67 ets. per K.G. De voor die tijden hooge prijs van 67 ets. (in 1741) was een gevolg van een schraal gewas in 1740; in October werd zelfs één maal een prijs van 1.00 genoteerd. Over de maand Mei 1744 deed de boter 29 ets. In dezen tijd zal het bekende rijmpje: „Een pondje boter kost maar een stoter1' (121/* ct.) wel van kracht geweest zijn. In 1870 was er over het algemeen niet veel schommeling in de gemiddelde prijzen over het geheele jaar. Ze bewogen zich n'#?estal tusschen de 50 en 60 ets. per K.G. Daarna traden ~r groote schommelingen op, als gevolg van staatskundige gebeurtenissen. Op 23 Sep tember 1800 was de boterprijs op de markt te Sneek 1.31 per K.G., een half jaar later (3 Maart 1801) was ze gedaald tot 48 ets. Omstreeks 1830 gold een boterprijs van 70 a 80 ets.; deze steeg behoudens een paar da lingen tot 1875 voortdurend, tot een hoogte van plus minus 1.50 per K.G. Daarna vond een daling plaats, die aanhield tot ongeveer 1900 en den boterprijs bracht het tot even boven de 1.00, waarna de prijzen weer ge leidelijk omhoop liepen tot 130 k f 1,40 even vóór den oorlog. De abnormale prij zen in de oorlogsjaren liggen ieder neg goed in het geheugen. Steun aan land- en Tuinbouw. De cijfers die gepubliceerd werden door het boek- houdbureau van het Drentsch Landbouw- genootsehap toonen aan, dat per a b s o- luut schuldvrij bedrijf, zonder rente van eenig geleend kapitaal, de verliezen per bedrijf bedroegen 369.De heer G. v. d. Leij oordeelt in de „Velpsche Crt.'' aldus: öf de krachtige voortzetting van de eteunpolitiek öf een massavlucht van de boerenhoeven is onafwendbaar. Wenscht men de gevaren van het eerste te ontloo- pen, omdat ze tot schade zijn van ons zelfdan zoo schrijft hij gelieve men de gevolgen ook te aanvaarden, n.l.: a. Een toestrooming tot werkverschaf fing en publieke kassen van duizenden boe ren en landarbeiders. b. De millioenen, waarmee nu het be drijfsleven in den landbouw kan worden gangbaar gehouden, zullen dan noodig zijn als armen- of werkloozenzorg. c. Wat zich van onzen landbouw nog staande weet te houden, zal zijn toevlucht moeten zoeken in een uiterst intensieve be drijfsvoering. d. Evenals Engeland, dat zijn landbouw verwaarloosde, terwille van de industrie, zal onze levensmiddelen-voorziening afhan kelijk worden van 't buitenland. e. Onze handelsbalans zal er zeer nadee lig door beinvloed worden. f. En ten laatste: hoe zullen ze er rea- geeren de duizenden, wier harde arbeid niet geloond, maar gehoond wordt met den ondergang. Daar zijn waarden in een volksleven, die zich niet met geld laten afwegen. Wee, als die vernietigd worden. De spreeuw en de Emelten. De Ibis was de heilige vogel der oude Egyptenaren; de spreeuw mocht men wel tot heilige vogel der landbouwers verheffen. Maar de kersen dan? hoor ik vragen. Ja, ja, dat weten we wel. Maar we schrijven thans tegen de emelten en vóór den spreeuw. Dit is zeker, dat de spreeuwen voor jongen liefst emel ten hebben en daarvan nogal wat behoe ven. Van 's morgens 4 tot 's avonds 8 wor den de jonge spreeuwen door de ouderen gevóerderd. Alleen tusschen 12 en 3 nemen ze daarbij een weinig rust. Blijft dus voor voedertijd altijd nog ruim 12 uren of 720 minuten. Als er nu elke 10 minuten het gaat eigenlijk veel gauwer slechts 5 emelten naa-r de schreeuwende jonge spreeuwen worden gebracht, dan is dat toch 360 per dag en in de 14 dagen dat de jon gen in het nest zitten: 5040, waarvan dan later heel geen jongen meer kunnen komen. Het wijfje van de emeltenvlieg legt meer dan 200 eieren. Het verplanten van koolplanten. Er wordt wel eens de vraag gedaan, of het verplanten van koolplanten noodig is. Nu, noodig is het niet, maar wel hoogst wen- schelijk om de zaailingen te verspenen. Bij zaadplanten bestaat de neiging met een of met enkele wortels in de aarde te dringen, worden de zaailingen evenwel verplant, dan treedt oogenblikkelijk een storing in den groei in, die na korten tijd op een ver meerderde wortelvorming uitloopt. In den strijd om het bestaan tracht de plant door de vorming van vele fijne haarwortels haar bestaan te verzekeren en te vergemakke lijken; zij spant zich daarom in, meer voe dingsstoffen te gebruiken, wast ook in haar bovenaardsche deelen sneller, volkomener, en komt daardoor in een (beoogde) betere conditie. Vergelijkt men verplante en staangebleven koolplanten met elkaar, dan zal het verschil ten voordeele der verplante exemplaren zeer goed te merken zijn. Bo vendien groeien niet-verspeende planten later minder goed op, wanneer ze in een verder ontwikkelingsstadium verplant moe ten worden. Ter overdenking. Zes dagen zult gij werken, maar dan ook al uw werk doen. Als liefde en hartelijkheid uit een gezin verbannen zijn, verliest het leven zijn grootste bekoorlijkheid. In sommige ge zinnen is het vreemden alles even lief en mooi, maar voor elkander onaangenaam en leelijk. „Als de Bruyt is in de Schuyt, is bidden en believen uyt". Br. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft love arub e r. Daar de Duitsche zuurkool een goede naam heeft, interesseert het wellicht en kelen onzer lezeressen iets te vernemen omtrent de wijze, waarom men deze alge meen geliefde groente inmaakt. Men neemt daarvoor uitsluitend witte kool van uitste kende kwaliteit: kool, die groot, fijn en vast is. In Maagdenburg en Krefeld, waar de beroemde zuurkool vandaan komt,, ge schiedt de bewerking in de fabrieken, en wordt de kool dus met machines gesneden. Voor een gewone huishouding doet men het best, met een scherp mes de kool zoo fijn mogelijk te snijflen. Dan neemt men een vat of een steenen pot, reinigt die zeer goed en vult die laagsgewijze met fijngesneden kool en zout, en drukt dit met een houten lepel zoo vast mogelijk aan. De hoeveel heid zout, die men noodig heeft, berekent men naar den inhoud van den popt of van 't vat. Is die bijv. 100 Liter, dan gebruikt men 1 tot 3 L. zout. De juiste hoeveelheid moet men echter door ondervinding leeren ken nen; gebruikt men te weinig zout, dan is de zuurkool spoedig te gebruiken, doch duurt niet lang; bij te veel zoutgebruik daaren tegen krijgt men een scherpen, bitteren smaak. Is nu de pot gevuld, dan strooit men op de bovenste laag kool nog wat zout, legt daarop goed afgewasschen groene koolbladen; bedekt dit alles met een plank je (niet van dennenhout om den hars- of terpentijn'smaak) met daarop een zwaren steen, die natuurlijk ook weer eerst goed schoongemaakt moet worden. In geen geval gebruike men kalksbeenen. Soms doet men nog tusschen de gesneden kool wat uien, zure appels, onrijpe zure druiven, jenever bessen, kruidnagelen, peperkorrels, dille- kruid, kar wij zaad enz. Dit gebeurt echter alleen voor eigen gebruik, nooit van den handel. (Deze kruiden worden overigen* met hetzelfde succes vaak eerst bij 't koken toegevoegd). Laat men dit alles nu eenigen tijd staan, dan heeft een gistingsproces plaats, dat niet alleen bederfwerend werkt, maar ook aan de kool dien eigenaardigen lekkeren smaak geeft. Om dit proces te bespoedigen, zet men de aanstaande zuurkool op een plaats waar de temperatuur 12 k 15 graden Celsius is. Na de gisting vormt zich wat echuim hoven op de kool; dit neemt men er af, ver wijdert ook de groene kool bladen, reinigt opnieuw plank en steen, bedekt dan alles met een schoonen doek, zet het op een koele plaats en zorgt er voor, dat de zuur kool steeds onder de pekel staat. Het gisten geschiedt hoofdzakelijk door de vorming van melkzuren, de mildste van alle organische zuren, die ook een gewich tige rol spelen bij onze spijsvertering. In roggebrood, in zure melk, in boter, ja zelfs in vleesch zijn melkzuren en melkzure zou ten voorhanden. Aan de werkzaamheid der melkzuur-bacteriën danken wij o.a. het zuur worden van de in pekel ingelegde augurken. De gunstige werking der melkzuren in zuur kool, waardoor deze lichtverteerbaar wordt, gaat echter verloren, wanneer de kool met vet gekookt wordt. Gekookt in veel water zonder vet is zij zelfs voor een gezonde maag zware kost. Voor de keuken. De plaatsruimte ont breekt ons heden, om ons praatje over de moderne voedingsleer te vervolgen, waar om wij hier onder een paar recepten over rauwkost laten volgen. Het is nu tijd voor stamppot, ook van rauwen stamppot. Koolsla is van ouds in vele gezinnen een ge liefde gerecht en behoeft geen aanbeveling meer. Minder bekend is: aardappels, bie-t, zure appl en andijvie, heel fijn gesneden, toebereid met veel olie en citroen (in plaats van azijn). Een stamppot van den laatsten tijd is: boerekool, spinazie en raapstelen. De bereiding is in de meeste gevallen een voudig. Enkele voorbeeldena n d ij v i e met bieten: men waseht de andijvie en snijdt ze fijn; de bieten worden geschild, geraspt of gemalen; dooreenroeren, even la-ten staan om de toegevoegde olie en ci troen met wat ui te laten mengen. Boe renkool, bieten en wortelen: een paar groote bladen boerenkool worden ge- wasschen, niet fijn gemaakt, maar zoo groot mogelijk gelaten; de bieten gewasschen, raspen en aanmaken met olie en citroendo wortelen idem. Op een schotel wordt nu om en om een blad gelegd met bieten en een met wortelen; met een saus mayonnaise of slasaus wordt een smakelijk gerecht verkre gen. De mayonnaisesaus bereidt men aldus: 1Ö0 gram (1 ons) boter roeren, tot ze zeer zacht is geworden; 1 deciliter of maatje slaolie en druppelsgewijze bijroeren bene vens twee geklopte eieren. Aan den saus wordt voorzichtig en onder goed roeren het sap van 1 of 2 citroenen bijgevoegd. Het is de saus die vooral voor beginners met rauwkost het gerecht smakelijk moet ma ken; zonder deze zullen velen er niet ge makkelijk aan wennen, of al direct worden afgeschrikt. Wij komen er nog wel eens op terug.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6