VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 IN MEMORIAM PROF Dr. J. H. ZAAIJER. Een der beste chirurgen van ons land is heengegaan, die bekend was ver bulten onze grenzen om zijn voortreffelijke prestaties op het gebied der chirurgie. L. K. W. schrijft in het yHan<lelsbLad Met prof. Zaaijer is een der beste chi rurgen van ons land heengegaan, een, die bekend was ver buiten onze grenzen om zijn voortreffelijke prestaties op het gebied der chirurgie. Het spreekt vanzelf, dat ik hier slechts enkele grepen uit zijn werk kan doen, die ook door den leek kunnen gewaardeerd worden. Ik kies er twee: de invoering van de laehgasnarcose in zijn kliniek en zijn goedgeslaagde pogingen om de chirurgie van de borstholte te verbeteren. Wat het eerste betreft: tot vóór 20 jaar was schier in alle chirurgische klinieken de aether in gebruik als narcosemiddel. Voor zeer kortdurende ingrepen werd wel eens het chlooraethyl gebruikt en met de zelfde stof werd ook in vele operatiezalen de narcose bij den patiënt ingeleid, maar overigens had overal de aether het van de chloroform gewonnen; uitgebreide statis tieken over 100.000 en moer operaties had den bewezen, dat de aether een zeer veilig middel was, om patiënten in kunstmatigen slaap te brengen. In Engeland en Amerika gebruikte men voor zeer kortdurende narcose (b.v. tet trekken van een tand) het stikstofoxyduie of lachgas; voor langere narcoses was dit echter niet geschikt, omdat de concentra tie zoo hoog moest zijn, dat er naast niet genoeg zuurstof geademd kon worden. De aether was wel een veilig anaestheti- cuin, maar er kleefden toch bezwaren aan het geDruik van deze stol: uei Lquperx na de narcose is tameiijs. onaangenaam voor de patiënten: ze ondervinden ongeveer de- zeiiue symptomen als iemand, die zich ste vig heeft bedronken, zij zijn misselijk, moe ten vaak braken, enz. Daarnaast heeft ae aether nog wel enkele andero ua-ueelen, die ik hier niet nader beschrijf, omdat mijn exposé dan te technisch zou worden. Maar over het algemeen waren de meeste chi rurgen tevreden over deze stof, die boven dien het voordeel had te kunnen worden toegediend zonder ingewikkelde apparaten. i'rof. Zaaijer echter kon niet meegaan met die handelwijze: zoodra er mededee- Inigen kwamen, dat het lachgas ook voor diepe en langdurige narcoses kon gebruikt worden, als men den patiënt maar voldoen de zuurstof er bij liet inademen, besloot nij deze methode te beproeven. Hij zag niet op tegen de ingewikkelde apparatuur en liet is hem gelukt in Leiden de narcose met lachgas te vervolmaken en deze als routine- methode in zijn kliniek in te burgeren. In den laatsten tijd heeft men ook elders be proefd, om den aether door andere midde len te vervangen; Zaaijer is echter een Jer eersten geweest, die het aangedurfd heelt met den aether te breken. Een bezwaar van het lachgas is voorzeker, dat men het moeilijk in de gewone praktijk, b.v. bij een verlossing, kan gebruiken vanwege het cenigszins ingewikkelde apparaat; voor een kliniek als die in Leiden bestond dit be zwaar natuurlijk niet. De voordeelen voor den patiënt zijn, dat deze onmiddellijk na de narcose ontwaakt en zich dan niet of nauwelijks „katterig" voelt. Als tweede hoofdstuk van Zaaijer s oeuvre noem ik dan de verbetering der chi rurgie van de borstholte. Wel iedereen weet, dat het tegenwoordig mogelijk is, >iu afwijkingen, die in den buik zijn gelegen, operatief te behandelen: blinde darm-, nier-, galblaas- en maag-operaties behoo- ren tot het dagelijksch werk van een chi rurg. Bij de borstholte wsa men tot voor kort nog niet zoover gevorderd en daarvoor is een gemakkelijk te begrijpen oorzaak: bij opening der borstholte vallen de longen samen en kan de patiënt niet meer ade men. hij stikt dus. Bij het dier heeft men door kunstmatige ademhaling hierin kunnen voorzien: in nar cose wordt dan een luchtpijpsnede gemaakt cn van deze wond uit worden de longen rhythmisch opgeblazen. Bij den mensch is echter een dergelijke handelwijze wat be zwaarlijk; Zaaijer heeft daarom naar an dere wegen gezocht. Het vraagstuk, dat opgelost moet worden is het volgende: er moet een verschil bestaan tusschen den druk van de ruimte, waarin zich de longen bevindeu en de lucht in de longblaasjes. Bij zijn eerste pogingen heeft Zaaijer dit vraagstuk opgelost door het hoofd van den patiënt buiten de operatiekamer te leggen en door luchtdiohte afsluiting om den hals te maken dat er geen directe communica tie bestaat tusschen de ruimte, die het hoofd omgeeft en waarin dus de patiënt ademt en die der operatiekamer zelve. In deze werd dan een geringe onderdruk ge maakt: 1015 c.M. water is voldoende en op deze wijze bleek het mogelijk de borst holte te openen, zonder dat de longen sa menvielen. Later heeft Zaaijer het procédé vereen voudigd; door een luchtdicht masker op het gelaat van den patiënt te plaatsen kon hij hierin overdruk brengen en bereikte dan hetzelfde drukverschil tusschen de ruimten in en buiten de long. Als narcose middel bleek voor deze gevallen juist het lachgas en Gok het apparaat, waarmee dit werd toegediend bijzonder geschikt. Met deze methode heeft hij nu belangrijke in grepen in de horstholte zonder groote ge varen voor den patiënt kunnen uitvoeren longoperaties b.v. voor bronchiectasieën (dit zijn uitzettingen van de longpijpjes, die meestal met ettering gepaard gaan) hebben het leven van vele patiënten weer normaal gemaakt. Ook is het hem op deze wijze gelukt bij den slokdarm, die achter in de borstholte is gelegen, te komen en ook aan dit orgaan operaties met goed gevolg uit te voeren. Met deze opsomming wi] ik volstaan; Zaaijer heeft nog meer onderwerpen aan gepakt, maar deze twee zijn voldoende oin ook den leek een indruk te geven, dat deze geleerde een zeer oorspronkelijke geest is geweest, die op tal van gebieden getracht heeft (en met goed succes) het kunnen der medische wetenschap uit te breiden. Zijn onderwijs was eveneens voortreffelijk, zoo wel de studenten als de patiënten zullen aan Zaaijer zeer veel verliezen. Prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, hoog leeraar te Leiden, schrijft aan de „N. 11. Crt.": Onbegrijpelijk snel, zooals alleen het be richt van een groot onheil dat doet, ver spreidde zich te Leiden door het ziekenhuis en door de stad de tijding van het plotse linge en onverwachte overlijden vaa Zaaijer: onder het aankleeden was hij in elkaar gezakt. Het einde, juist nu llij rector- magnificus zou zijn en de nieuwe kliniek van het Academisch Ziekenhuis, waarvoor hij zich zoo ontzaglijk veel moeite gegeven had, zou inwijden: twee gelukkige gebeur tenissen, een glorie, die zijn vrienden hem zoo gaarne gegund had-den. Rectorale rede en openingsrede waren klaar: zij zullen nooit uitgesproken worden. Zaaijer, hoogleeraar evenals zijn vader en zijn grootvader, was een geboren doceut, die evenals zijn vader tot het laatst too de kunst verstond aan beginnelingen de beginselen van zijn vak uiteen tc zetten, terwijl hij met de oudere studenten dieper in de verschillende onderwerpen doordrong en zelf niet rustte, voordat hij van ieder chapiter absoluut op de hoogte was. Wie van een chirurgische bijzonderheid, of bij- zonderheidje iets welen wilde, ging naar Zaaijer, en was zeker van hem altijd on middellijk waardevolle inlichtingen te krij gen: zonder to bedenken, zonder onderzoe ken, parate kennis over alles, wat zijn vak raakte. Zaaijer opereerde rustig, uren achtereen, en werd nooit moe en nooit haastig. Daai- door gebeurde er nooit iets onverwachts en kon en mocht hij operaties ondernemen, die een minder zelfbeheerscht man niet zou bestaan hebben. Aldus heeft hij een eigen chirurgie, „mijn chirurgie", geschapen, waarmee hij menig invaliede tot bruikbaar mensch gemaakt, menig opgegeven ziese aan de maatschappij teruggegeven heeft. Degenen, die door Zaaijer leven en heden om hem treuren, zijn overal in ons land te vinden. Zaaijer werkte hard, klaarblijkelijk te hard, maar hij heeft de voldoening gehad, dat zijn werk ook in het buitenland erkend is: in Duitschland, waar hij vrij geregeld op de omtrent Paschen gehouden chirur gen-congressen het woord voerde, in En geland, waar hem in 1929 een spontane huldiging door de Londeiische chirurgen ten deel viel, in Spanje, waar hij het vorige jaar een belangwekkende rede hield; ook in Leiden, waar een groot aantal Ameri- kaansche medici hem kwamen hooren. Reeds in zijn proefschrift (1903) over nae votumoren ontwikkelde hij een eigen gedachte; in al zijn verdere werk vinden wij een rustig, bezonken, scherp oordcel, een rustig afgaan op het doel, een doorzet ten, totdat het doel bereikt was; en het doel altijd gericht op het heil van anderen. Zaaijer is eeiugen tijd privaat-docent in de merclururgie geweest. Uit dien tijd da teeren zijn studies over niertransplantatie (1908). Hog voordat hij hoogleeraar was is daarbij gekomen zijn slokdarm-ohirurgie, die hij zoover gebracht heeft dat hij b.v. een der bedienden van het ziekenhuis, die zich den geneeien slokdarm verbrand had, het leven wist te redden, en na een reeks van operaties, een nieuwen slokdarm wist te geven. In de latere jaren, en nog steeds, was het naast de hersen-chirurgie de tho- rax-chirurgie, die haar ontwikkeling aan hem te danken heeft. Sauerbruck cn Zaaijer, misschien juister Zaaijer en Sauor- bruck zijn de twee, die de longoperaties mogelijk gemaakt, en tot een hoogte ont wikkeld hebben, als te voren niet mogelijk geacht werd. Niet weinig heeft hiertoe bij gedragen de toepassing van de overdruk- naroose, de wederinvoering van de lach- gasnarcose. Zaaijer is niet meer, maar zijn werk blijft bestaan, en zijü leerlingen zul len voortbouwen op wat hij gegrondvest heeft, en zoo zullen ook na zijn dood nog velen hem hun leven danken moeten. PROF. ZAAIJER TE UTRECHT HERDACHT. Uit Utrecht wordt aan de „Tel." gemeld: Vóór dat prof. H. J. Laméris gistermor gen zijn college begon, heeft hij het plotse ling overlijden van prof. Zaaijer te Leiden in een toespraak herdacht. Prof. Laméris schetste daarin de ver diensten van den overledene voor weten schap en kliniek. Met nadruk wees spr. er op dat prof. Zaaijer als opvoeder der ge neeskundige jeugd door zijn voorbeeld aan het ziekbed een invloed heeft gehad, wel ke in de jongere generatie der artsen nog zeer lang zal doorwerken. De studenten hoorden de toespraak van prof. Laméris staande aan. SPORT VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-competitie. Het wedstrijdprogramma voor morgen middag luidt als volgt: le klasse: L. R. C. 1A. R. C. 1, (Lisse); Terleede 1Quick Bos 1; Rijnsb. BoysS. C. O. 1S. L. F. 1Fides Pacta 1 2e klasse A: A. R. C. 2S. L. F. 2; Quick Boys 2L. R. C. 2 (hoofdterrein); Fides Pacta 2Rijnsb. Boys 2. 2e klasse B: Katwijk 1Terleede 2; SleutelsOns Clubje 1. 3e klasse A: Ons Clubje 2Fides Parta 3; Quick Boys 4Woubrugge 2, (bij terrein). 3e klasse B: PegasusKatwijk 2. Juniores: L. R. C. (a)—Rouwkoop (Lisserdijk). OM DEN GOUDEN ONAFHANKELIJK HEIDSBEKER. Het Rotterdamsche Elftal. Het Rotterdamsche elftal voor den wed strijd om den Gouden Onafhankelijkheids beker, welke wedstrijd 20 dezer op het ter rein van Sparta wordt gehouden en waar bij de Rotterdamsche ploeg tegen het Ne- derlandsche elftal uitkomt, is als volgt sa mengesteld: v. d. Male (Feijenoord), doel; De Bruyn (H. D. V. S.) en v. Dijke (Feijen oord) achter: J. Paauwe (Feijenoord), J. v. d. Broek (Xerxes), Van Ooyen (Feijen oord), midden; De Jong (Xerxes). Wendt (Sparta), Rarendregt (Feijenoord), v. d. Tuyn (H. D. V. S.) cn Burg (Feijenoord) voor. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE CHICAGO. De zesdaagsche te Chicago is gewonnen door het koppel Willie PedenJules Audy die in 144 uur 427-4 km. 950 m. aflegden, wat een gemiddelde is van 29.687 km. per uur. De uitslag luidt: 1. PedenAudy 823 punten2. Birida. Hill 461 punten; op 1 ronde: 3. G. Debaets Letourneur 688 punten; 4. G. Dempsy Wissel 351 punten; op 3 ronden: 5. Linari Severgnini 573 punten; 6. GrimmDiil- berg 527 punten; 7. RodakB. Walthour 416 punten; 8. H. HoranMac Kamara 230 punten; op 4 ronden: 9. RitterJ. Wal thour 647 punten. BILJARTEN NEDER LA XDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd S'. D. O. b D. O. S. a voor de comp. N. B. B. luidt: P. Horree (D.O.S.) 134 28 18 4.78 C. Schouten (S. D. O.) 137 27 31 5.07 II. Rietbergen 120 43 14 2.79 R. Kantebeen 110 42 18 2.59 P. Schouten 108 23 12 4.69 J. N. 76 22 15 3.45 G. Nas 62 45 10 1.37 A. J. Kantebeen 97 45 10 2.15 D. O. S. 2 en S. D. O. 0 punten 31. De uitslag van den wedstrijd Poort v. CleefD. O. S. II voor de comp. N. B. B. luidt: A. J. Offenberg (D.O.S.) 13-8 39 22 3.53 H. de Roo (P.v.Cl.) 104 38 13 2.73 J. Ohrispijn 67 34 S 1.97 A. L. van Iteraon 106 34 25 3.11 W. Swaak G. Teegelaar 108 37 14 2.91 62 36 7 1.72 S. de Water 69 38 11 1.81 H. Koet 64 38 13 2.47 P. v. Cleef 1 en D. O. S. 7 punt 22. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. b S. D. O. 1 voor de comp. N. B. B. luidt: I. Mazurel (S.D.O.) 176 35 29 5.02 A. J. Offenberg (D.O.S.) 103 34 18 3.02^ J. Slimmers 116 40 14 2.90 J. Chrispijn 63 39 10 1.66 M. Sierat 72 42 7 1.71 W. Swaak 10S 42 14 2.57 F. H. 80 38 10 2.10 S. de Water 49 37 4 1.32 S. D. O. 2 en D. O. S. 0 punten 31. De uitslag van den wedstrijd S. D. O. II P. van Cleef voor de comp. N. B. B. luidt H. de Roó (P.v.C'leef) 84 29 12 2.89 C. Schouten (S.D.O.) 144 29 32 4.96 A. L. van Tterson R. Kantebcen G. Teegelaar C: v. d. Burg, rcs. H. Koet A. J. Kantebeen S. D. O. 1 en P. v. Cleef 1 punt 22. Voor het kamp. van Nederland 2e klasse klein biljart is ingeschreven door 3 leden van den L. B. B. nl. B. Teegelaar, J. Brui- nincks en A. Speijer. LEIDSCHE BILJARTBOND De competitie. De uitslag van den wedstrijd L. U. T. O. 't Groene Laken voor de 3e klasse comp. L. B. B. luidt: H. Barendse ('tGr.L.) 100 34 16 2.91 J. Pcerdeinans (Luto) 81 33 14 2.45 DE KATHOLIEKE JEUGD MOBILISEERT Honderd© katholieke jongemannen cn vrouwen maken zich op om, aaneenge sloten, uiting te geven van hun ernsti- gen wil, vooralles vrede te willen. Honderde jongemannen en vrouwen mo- biiiseeren zich tot een geweldig v r e d e s- leger, welke dreigend tot üe vijanden van de vrede zal spreken; dreigend zal spreken tot hen, die willens en wetens het mensendom opofferen aan eerzucht en ge winzucht. Zoo schreef de bekende Pater Strat- inann O.P. (zie „Pro Pace", Mei, Juni, Juli 1932): „Hoe komt het to oh dat niet alle ge- loovigen zich in den strijd vereenigen en niet uitdrukkelijk het militairisine verwerpen? Omdat het militairisine, zooals alle we- reldsche machten, buitengewoon verleidelijk en uiterst geraffineerd optreedt. Het zegt: „Ik ben de kracht die u beschermt wanneer gij wordt aangevallen. Ik ben de verdedi gingsengel; ieder kanon, ieder soldaat, ieder generaal en minister van oorlog, heelt een uitsluitend defensief karakter En er is geen dwaas die het recht van een wettige verdediging zal kunnen be strijden. Dus: Leve de bewapening. Toch beschouwt Pater Stratmann de mi- litairisten ndet als de hoofdschuldigen, waarvan hij zegt dat velen hunner aan liet beroep gebonden zijn, integendeel. „Neen", zoo schrijft hij, „de kapitalisten van de bewapeningsindustrie, dat zijn de grootste schuldigen. Het militairisme zou verdwijnen, indien het niet de winst dezer kapitalisten in stand hield. Deze zijn het die de bewapeningsplannen ondersteunen en alle middelen en pogin gen voor ontwapening moedwillig tegen gaan. Deze parasieten die in vrede reeds veel aan de legers verdienen, doch in oor logstijd mee r". Tot zoover Pater Stratmann. En aan zulke laaghartige plannen zal de jeugd worden overgeleverd. Voor zulk een ideaal (eerzucht en gouddorst) worden door millioenen menschen smarten geleden! Hiervoor zal dus het bloed moeten vloeien van zoovele jonge kerels, als waar deloos vocht. Hiervoor zullen duizende moeders en vrouwen, in een eindeloos sloopende span ning leven, totdat zij de tijding krijgen: „Uw zoon/man is „gevallen" op het veld van „eer". Hiervoor zullen tranen vloeien van die diepbedroefde moeders en vrouwen, en in onze ooren zal het hulpeloos geschrei snijden van al die vaderlooze kinderen. Heel dit leger van diep treurende men- sohenkinderen, het stijgt op tot één groote bede om erbarming om vrede, doch ook klinkt het als( een waarschuwing voor ons opdat wij zullen strijden om bevrijd te blij ven van die groote ellende. Laat heel dit leger van millioenen doo- den en levens-lang verminkten; van die duizende schreiende vrouwen en kinderen, uw oog voorbij trekken, en gij zult wak ker worden en mee willen vechten niet in- maar tegen den oorlog. Katholieke jongemannen en vrouwen wordt lid van den R. K. Jongere n-V redesbon d. Onze beweging groeit met den dag. Zij ontwikkelt zich lokaal en nationaal met als uiteindelijk doel internatio naal. Wij willen geen afschuwelijke comedie, het africhten van jonge menschen voor den oorlog, met als einde een ontzettende mas sa-graf. Geen huichelarij als zou men voor de vrede zijn, terwijl men, zooals in Italië, een proefmobilisatie lioudt, z.g. om de ont wapeningsconferentie te Genève tot wat meer actie aan te sporen, maar waarvan een ieder de bedoeling wel zal hebben be grepen. „Het is wel degelijk", (zoo lees ik in de R. K. Volkskrant van j.l. 1 Oct.) om te zien of het Italiaansch leger paraat is voor de massa-moord. Frankrijk bewapent zich tot de tandon, terwille van d'e vrede. Duitschland eischt gelijk gesteld te wor den met de andere mogendheden, in zake de bewapening, terwille van de vrede. Heel de wereld beweegt zich weer in de richting van bewapenen, en zullen er nu nog zoo naïef zijn die gelooven dat wij geen oorlog meer zullen krijgen? Is die bewapeningsrace en de verschil lende ophitsende redevoeringen in diverse Landen dan allemaal terwille van de vrede!! Wordt wakker, in Godsnaam, katho lieke jongeren; vormen wij nationaal en internationaal één groot redes- leger. Laat een ieder persoonlijk zich mede ver antwoordelijk voelen voor het handhaven van de vrede. Geen minachtend gepraat over onze be weging, ais zal zij toch niets bereiken; be denkt, wat wij, Katholieken, op ieder ter rein gewonnen hebben, danken wij aan een eendrachtig en goed georgani seerd optreden. Onze beweging is toch gegrondvest op de beginselen der Katholieke Kerk, waar van Pater Stratmann zegt: „Dat de Katholieke Kerk zich krachtig toone, ook op dit terrein. Zij, die onwrikbaar kan zijn als het gaat om de levenskiem te beschermen, laat zij het ook niet minder zijn voor het behoud van het leven, dat zich ontplooit". Katholieke jongeren aan u de daad. Geef u onverwijld op bij de heeren: W. Spendel, Zoeterwoudschesingel 80. M. Heruër, Willem-straat 17, of bij on- tergeteekende F. H. M. KOK, Sophiastraat 67 a. HERDENKEN WAPENSTILSTAND 11/11/18. Zou 't zijn, dat 't nienschelijk gevoel, Dat ge'ld en eerzucht stelt als doel, Het hart niet heeft gesloten, Wijl 't 6tilte vraagt, voor 't bloed dat werd vergoten? Slechts 1 minuut, buigt men het hoofd Voor hen, wier leven werd geroofd. Om wie de moeders, vrouwen En kinderen, nog schreiend gaan en rouwen. Nog schrijdt het leed zijn weg en gaat Van huis tot huis en Staat tot Staat, Als één groot' Lijdens-Statie En erfenis der oud're generatie. O jeugd, wel plengt uw oog een traan En schreit uw hart ontdaan, Maar 't heilig vuur, ontstraalt uw oogen. Een oorlog zult gij nimmer meer gedogen. „Geen Oorlog meer" is thans de kreet Die opdreunt tusschen smart en leed- Geen slachting zal 't menschzijn vagen; De jeugd, zij zal de blijde toekomst dragen. R. K. Jongeren-Vredesbond, F. H. M. KOK, Sophiastraat 67 A. P. Meijers 100 46 15 2.17 J. Jansen 83 45 9 1A4 B. Brandt 100 37 9 2.70 I. Contant 57 36 6. 1.58 N. v. d. Hoogt 97 47 9 2.06 C. van Vliet 100 47 11 2.12 't Groene Laken en L. U. T. O. 0 pun- ten. 3—1.' De uitslag van den wedstrijd O. G.S. D. O. III voor de 3e klasse comp. L. B. B. luidt: A. J. Kantebeen (S.D.O.) 63 64 6 0.98 J. Gressie (O.G.) 100 64 10 1.56 D. Nieuwenburg 100 52 10 1.92 J. de Ru 64 51 5 1.25 F. H. J. Choufour De 4e partij door O. G. gewonnen gege ven w. n. o. S. D. O. 2 en O. G. 0 p. 31. De uitslag van den wedstrijd S. D. O. III L. U. T. O. voor de 3e klasse comp. L. B. B. luidt: J. Peerdemans (Luto) 100 33 12 2.83 C. v. d. Burg (S.D.O.) 66 35 12 1.88 J. Jansen 79 45 10 1.75 A. J. Kantebeen 100 45 9 2.22 N. N. res. 84 47 12 1.78 D. Nieuwen-burg 100 47 7 2.12 O. van Vliet 83 58 7 1.43 F. H. 100 58 16 1.72 S. D. O. 2 en Luto 0 punten 31. De uitslag van den wedstrijd S. D. O. IV Hollandia III voor de 4e kl. L. B. B. luidt N. de Jong (Holl.) 50 21 7 2.27 P. N. (S.D.O.) 75 22 12 3.40 J. Pluimgraag 74 37 8 2.00 W. Hanselaar 75 3S 7 1.97 D. Baalbergen 48 37 8 1JJ1 M. Sierat 75 38 9 1.97 N. Klein 65 40 13 1.71 F. Kluivers 75 40 8 1.82 S. D. O. 2 en Hollandia 0 punten. 40. OLYMPISCHE SPELEN DE KOSTEN DER SPELEN TE BERLIJN. Hoeveel toeschouwers men verwacht. In een rapport van de Deutsche Reichs- ausschuss fuer Leibesuebungen en het Duib- sche Olympische Comité worden de voorbe reidende maatregelen opgesomd voor de llde Olympische Spelen welke in 1936 te Berlijn worden gehouden. Daarin heet het, dat de hoofdspelen met inbegrip van de uitbreiclingskosten voor stadion enz. ongeveer 5.5 millioen R.M. zul len kosten. Men schat de inkomsten op 4 millioen R.M., daar men verwacht, dat gedurende 14 dagen eiken dag 60.000 toeschouwers op de verschillende plaatsen, waar de wedstrij den plaats vinden, aanwezig zullen zijn. Men rekent op een gemiddelden toegangs prijs van 4 'K'.M. De Hoofdspelen zouden dus bezocht -wor den door 900.000 toeschouwers. Men hoopt voorts door den verkoop van programma's, verpachtingen enz. 400.000 R.M. te ontvangen, zoodat men een tekort verwacht van anderhalf millioen R.M. Dit tekort wil men dekken door steun van het Rijk, de stad Berlijn, door inzamelingen, lo terijen, bijdragen der bonden, verkoop van propagandazegels enz De kosten der Duitsche deelnemers moe ten door de Bonden worden gesteld. De Winterspelen zullen worden gehouden van Donderdag 6 Fe-bruari tot Zondag 16 Februari. Uitsluitend de plaats Garmisch Partenkirchen komt in aanmerking voor de Winterspelen 1936.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14