ts?» 0ÊW n II ï>i/7^00kfl VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHF COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 'ZVAMMcte CM OOk' MET UI. - ïeidUclicGya'Tcmt 125MUJA-3QnO =ü™v-<ino av %5êios^ GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Marionettentheater. Bij uitzondering geeit de St. Joseph-Gezellen-Vereeniging deze keer geen tooneeluitvoenng, doch heext voor Maandag 14 November a.a. aec bejiende gezelschap van B. Brugmac's Marionettent-neater geëngageerd. Dus ook geen twee avonden. De voorstelling begint precies 8 uur Uitgenoodigden worden oe- leeld verzocht tijdig aanwezig te zijn. viu de hoop, dat aan dit euvel van een half uur later beginnen „omdat het nog bhjtt loopen", zooals men dan zegt, een einde komt). Voor deze plaats is het nog een tamelijk onbekende voorstelling; docü degenen, die al eens meer in de gelegenheid zijn geweest, deze voorstelling te zien, zijn vol lof over hetgeen er gepresteerd wordt. De zaal is heden reeds ongeveer uitverkocht. Opgave van weldoener of donateur bij den heer J. I Hoeks, 's Avonds zijn aan de zaal geen kaarten meer verkrijgbaar. In uw eigen belang wordt u aangeraden Zondag a.s. na de H. Missen van 8 uur en 10.30 uur een 1 plaats te bespreken voor den luttelen prijs van slechts 10 cents. Winkelweek. Uitslag der puzzle-wed- sctrijd ter gelegenheid der gehouden Ned. I Fabr.-Winkel'week: 1. Humme, Buitenkerk 44. 2. Wed. Lampe, Kerkstr. 3. Mej. J. Mans, Noordstr. 4. P. Kramer. 5. Mej. Koornwinde. 6. P. Vis, Alphen a. d. Rijn. 7. M. Boef. 8. P. Rodenburg. 9. A. Ooms Jr. 10. H. Kooy. 11. Mej. v. d. Bosch (hoofd prijs). 12. W. Plomp. 13. W. Oosterkerk. 14. G. Windhorst. 15. J. Splinter, Zwammer- dam. 16. Nel Domburg. 17. Jannie Schikel. 18. W. Hoogeveen, Overtocht. 19, J. v. t Hof. 20. P. v. d. Weyden. 21. G. Fortuin. 22. A. Domburg. 23. G. v. Dam. 24. W. Op 't Land. 25. P. Baars. 26. H. v. Dam, Noord straat. 27. J. Groendijk. 28. A. Gelderblom. 29. Mej. Zegveld. 30. Mej. Vlasman. 31. Jan nie Voordouw. 32. Wed. v. Noort. 33. Tiny Molenaar. 34. Adry Smit. 35. Mej. v. Dijk. 36. A. Zijlstra. 37. Mej. A. v. d. Laan. 38. A. C. de Ruyter. 39. Jannie v. Rijn. 40. H. v. Tilburg. Prijzen kunnen worden afgehaald bij de firma v. d. Veer, uitsluitend door bovenge noemde personen. De juiste oplossing was: In deze week en ook voortaan Het nationaal product vooraan. Laat ieder daaraan denken, Gij zult u zelf iets schenken!! Inbraak. Bij den landbouwer B. aan^ de Zuidzijde is gisternaoht ingebroken. De ongewenschte bezoeaer heeft slechts tot de linnenkast z'n operaties beperkt. Daar uit heeft hij eenige onderkleeding geno men en een overjas, en de kleeding welue hem toebehoorde, ervoor in de plaats ge legd. Z'n oude overjas lag in 'n hoek van de kamer. Tot dusver is het de politie aog met mogen gelukken, de dader op te spo ren. Ver. van Huiseigenaren. Deze week is alhier officieel de vereeniging van huis eigenaren opgericht. Er was zelfs veel ani mo voor. Staande de vergadering werden reeds meer dan 100 woningen ingeschre ven, welk getal daarna nog weer vergroot is, en naar het zich laat aanzien, spoedig de 200 bereikt zal hebben. Deze vereeniging stelt zich ten doel de leden onderling te helpen bij het verhuren van panden. Het overnemen van huurders die bij hun ver huurder huurschuld achterlaten zal den ie- den onderling verboden zijn. Crisis-Varkenswet. Door de gemeente politie is tegen een 15-tal landbouwers pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het in voor raad hebben van varkens, welke nog niet de vereischte merken hadden. Men zij ge waarschuwd 1 Gem. Slachthuis. In de maand Octo ber zijn in het gemeentelijk Slachthuis a-l- heir geslacht: 85 koeien, 68 varkens, 1 vet kalf, 115 graskalveren, 860 nuchtere kal veren, 78 schapen en geiten. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan hedön als werkloos ingeschreven 110 personen. Gevonden voorwerpen. 1 Rozenkrans, 1 statief in leeren tasch. Verloren voorwerpen. 1 heerenrijwiel, 1 zwart ratiné-overjas. Inlichtingen Poli tiepost op Maandag. Geboren: Geertruida, d. van T. Zaal en G. van Raaij. Getrouwd: O. van Leeuwen 27 j. en L. Kop 21 j. WOERDEN. Volksbond. De feestavond van de afd- R. K. Volksbond alhier werd ook gister avond weer 'n enorm succes. De tombola bracht ƒ142 op. Vermeerderd met 't be drag van 102 en twee milde giften, elk van 'n tientje, heeft men dus 't niet gerin ge sommetje van 264 bijeengekregen ten bate der werklooze leden. Autobotsing. G. N. uit den Haag wilde gisteren met zijn luxe wagen op de Utrecbtsche straatweg onder Geestdorp 'n stilstaande auto met aanhangwagen pas- seeren; van tegenovergestelde zijde wilde tegelijkertijd 'n tractor 't zelfde, maar links dus, doen, hierbij de luxe auto dwingend geheel de berm in te rijden. De auto van den heer N. bekwam hierbij eenige mate- rieele schade, waarvan aangifte werd ge daan. Proces-verbaal is opgemaakt. Landstorm. Maandag 14 en Dinsdag 15 Nov. a.s. zal door de afd. Woerden B. V. L. de gewone jaarlijksche schietwedstrijd op K.S.O.-geweer en buks worden gehouden. Aanvang telkens 7 uur njn. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester A. J. v. Gerre- vink, secretaris R. Reitsma. Aanwezig 11 leden, afwezig alleen de heeren Uitenboogaard en Kraan. De notulen werden na een paar opmer kingen vastgesteld. Punt 3. B. en W. stellen voor een geld lening aan te gaan groot 400.000.van N.V. Nat. Levens verzekeringsbank a 5 pet te gebruiken voor verbouwing scholen 51.000.verbetering Emma- en Kegen- tesselaan 30.000.verbreeding Rhijn- geesterstraatweg 18.000.Rhijnzic'nt- weg 30.000.Poelmeer 25.000.Poel geest 246.000.—. Op te nemen in termijnen al naar om standigheden voor pl.m. 6 jaar. Na eenige onbelangrijke discussie aan- Verbouw R. K. School. Punt 4. Verzoek bestuur R. K. School om beschikbaarstelling gelden voor ver bouw der school. Ter toelichting van het verzoek merkt het bestuur op, dat het schoolgebouw niet aan a'lle wettelijke eischen voldoet en ook overigens noodzakelijk verbouwd moet worden. B. en W. hebben over de aanvraag het advies van den gemeente-opzichter inge wonnen. Uit diens rapport d d. 19 October 1.1. no. 658, hetwelk bij de stukken ter in zage ligt. blijkt, dat de aangevraagde ver bouw noodzakelijk is. Vooral de ligging der lokalen op het Noorden en de zeer on- practische indeeling der school, we'.ke tot gevolg heeft, dat een interne verandering der school tot de onmogr. ijkheden behoort er zouden dan s'echts 'ckalen voor ten hoogste 32 leerlingen zijn te vormen ma ken den verbouw zeer gewenscht. De kosten zijn geraamd op 39.250. Hierop valt evenwel volgens het rapport van den gemeente-opzichter, te bezuinigen. Bij de toepassing van artikel 77 der Lager Onderwijswet kan met iio opmerking re kening worden gen-ouden. Anngezien de aanvraag voldoet aan de eischen, gesteld in arrikel 73 der Lager Onderwijswet en door den verbouw de nor male eischen, aan het geven van lager on derwijs te stellen, niet worden overschre den, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen en de in de artikelen 72 e.v. der Lager Onderwijswet bedoelden mede werking te verleenen. De heer van Breda acht verbetering noodzakelijk, doch de aanvraag is hoog. Mogelijk kan er nog bezuinigd worden. De Voorz. wijst op de principieele be slissing. De heer Bakker is voor principieele me dewerking, een medewerking dus om den huidigen toestand te verbeteren. Spreker vindt het bedrag zeer hoog. Het gebouw is nog hecht en sterk. Practisch komt deze verbouwing neer op een nieuwe opzet. Tegen de noodz-akelijke verbeteringen zal spreker zich niet verzetten die wel voldoen aan de redelijke eischen. De heer den Ouden erkent dat er te ver beteren is, doch vraagt zich af, of de nood zakelijke verbeteringen niet op andere, voordeeliger wijze tot stand kunnen wor den gebracht. Dr. Simons Thomas wijst op het rapport van den tschnischen dienst. Spr. vraagt of het mogelijk is, afgezien van de princinieele medewerking, een ander plan voor te leg gen. De heer Kortman toont aan de noodza kelijkheid tot ""verbetering. Vele woorden, hier gesproken, zijn in een vorige vergaga- dering, toen het de school aan de Morsch- betrof, ook reeds gezegd. Spreker meent, dat het voorstel van B. en W. gerust kan worden aangenomen en voorts aandringen op bezuinigingen aan de hand van de opmerkingen van den ge meente-opzichter. Dit echter aan B. en W. overlatend. De heer Bakker meent er op te moeten wijzen dat de school aan de Morsch in veel slechtere conditie verkeerde. Een verge lijk daarmede gaat niet op. De heer Paardekooper wijst er op, dat de commissie van toezicht op het L. O. reeds herhaalde malen op verbetering heeft aangedrongen. De voorzitter zegt, dat de aanvraag vol doet aan de door de wet gestelde eischen. Een vergelijk met de Morschschool gaat niet op. De toestand aldaar was zoodanig dat een algeheele verbetering dringend noodig was. Indien de Raad zulks wenscht willen B. en W. met het schoolbestuur nogmaals on derhandelen. De heer Bakker zegt, dat dit ook in zijn bedoeling ligt en maakt daar een voorstel van. De heer Kortmann meent er op te moe ten wijzen, dat de voorzitter in zijn laatste betoog wel eenigszins afwijkt van het prae- advies van B. en W. De voorzitter weer legt zulks. Het voorstel Bakker wordt met 5 tegen 6 stemmen verworpen, die van de heeren Kortmann, Paardekooper, Breda, Kuijken, Kruizinga, Zandbergen en Van Egmond legen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Simon Thomas, Mr. Spreij en Bak ker tegen. Punt 5. Verzoek van het bestuur van de Ver. Wijkverpleging voor alle gezindten om een extra subsidie van 200 uit de gemeen tekas wordt aangenomen. Punt 6. Voorstel B. en W. tot het slui ten van een ongeval!en-verzekering voor het personeel der vrijwillige brandweer. De premie bedraagt bij éénjarig contract voor 13 brandmeesters, 41 brandweerlieden en 5 man los personeel: 171.bij tienja rig contract 153.90. Wordt na een opmerking van de heeren Kruizinga, Breda en Paardekooper aan genomen. Punt. 7. Voorstel B. en "^7. tot het vast stellen van een nieuwe verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeenteveldwachter. Aangenomen. Punt 8. Prae-advies van B. en W. op het adres van de directies van diverse dag en weekbladen tot wijziging der Legesver ordening. B. en W. adviseeren daarvoor aan de eer ste alinea van artikel 4 der legesverorde ning het volgende lid toe te voegen: 6a. Het sub 4 en 5 bedoelde recht be draagt, indien de opgaven wor den verstrekt aan de pers uit sluitend met het doel de opgaven in haar dag- en weekbladen te publiceeren; bij abonnement per jaar: 1. indien de op gave welken werkdag verlangd wordt 175 2. indien de opgave tweemaal in de week verlangd wordt 60.3. indien de opgave éénmaal in de week verlangd wordt 30. De heer Kortmann geeft eenige onjuist heden aan in het prae-advies. Spreker vindt voorts het vermelden van Burgerlij ken Stand en Bevolking een algemeen be lang. In vele gemeenten worden de gege vens gratis aan de bladen verstrekt of al thans tegen laag tarief. Spreker doet het voorstel van 10 per jaar. De heer Paardekooper sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Kortmann en geeft voorbeelden uit meerdere omlig gende plaatsen waar niets wordt betaald door de dagbladen. De heer v. Breda sluit zich daarbij aan. De heer Simon Thomas stelt voor 20 per jaar. Het voorstel-Kortmann als zijnde het verststrekkend wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Kort mann, Paardekooper, v. Breda, Kuyten, Kruizinga, Mr. Sprij en Bakker voor. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot over name van wegen van den Oudenhofpolder. Goedgekeurd. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot aan stelling van leerkrachten bij het openbaar vervolgonderwijs. Benoemd wordt J. van Noord. Punt 11. Idem tot vaststelling van het kohier van schoolgeld voor het openbaar vervolgonderwijs aan den Hoogen Morsch- weg. Goedgekeurd. Punt 12. Idem tot het verleenen van een subsidie aan de R.K. H. B. S. te Leiden tot een bedrag van 575.67. De kosten per leerling voor deze school zijn 134 50. Die der Gem. H. B. S. te Lei den 205.per leerling. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen twee stemmen, die van de heeren Dr. Simon Thomas en Kruizinga. De hoek Oegstgeest&rweg bij Rijnsburg. Punt 13. Voorstel B. en W. tot aankoop grond van de N. Z. H. T. M. gelegen op den hoek RijnsburgerwegOegstgeesterweg, bij Rijnsburg. B. en W. achten dit noodig voor verbe tering van den toestand van den weg be staande uit het volgende: a. het bestraten en doen afwateren van het perceel, Sectie B., no. 1042. liggende tusschen de tramrails naast de Bazar; b. de vluchtheuvel op den hoek Rijnsbur gerwegOegstgeesterweg wordt verwij derd en de grond tot openbare straat in gericht. Aan den Noordkant van de tram baan wordt een nieuwe vluchtheuvelge maakt, ter breedte van 2 meter. c. de strook tusschen de vluchtheuvel en het perceel, Sectie B.. no. 1788 (woning van D. van Itterson) wordt van een behoorlijke rioleering voorzien, bestaat en bij den open baren weg gevoegd; d. het verkeer wordt zooveel mogelijk om een op den hoek aan te brengen ver- keevsboei geleid. De grond is te koop voor 1000.mits goedkeuring van den Minister van Water staat. Het bedrag voor de uit te voeren werken bedraagt 4800.Totaal der kos ten dus 5800. De heer Paardekooper meent dat een nitgaaf van 5800.daarvoor niet gerecht vaardigd is. Spreker zou voor den grond niet meer willen geven dan de maatschap pij zelf aan de gemeente heeft betaald voor grond voor wegvorbreeding nl. 40 cent per vierk. meter. De heer Kortmann kan onafhankelijk van de meening van den heer Paardekoo per met het voorstel van B. en W. niet meegaan. De heer van Breda acht verbetering zeer gewenscht. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Comptabiliteitsbesluiten werden zonder commentaar genomen. Reclames schoolgeld werden in geheime zitting behandeld. Rondvraag. De heer Paardekooper vraagt naar het woonwagenkamp en dringt aan op verbe tering losplaats. Het Raadsbesluit tot stichten van een woonwagenkamp is door Ged. Staten bij de Kroon voor vernietiging voorgedragen. Deze procedure moet worden afgewacht, aldus de Voorzitter. Voor de tweede vraag zegt de Voorzit ter onderzoek toe. De heer Kuijken brengt de werkverschaf fing en steunregeling ter sprake en acht het plaatsen van borden bij de R. K. School gewenscht. De Voorzitter: Het eerste komt de vol gende vergadering aan de orde. Het plaat sen van waarschuwingsborden bij de R. K. School moet door het schoolbestuur zelf bij het Rijk worden aangevraagd. De heer Kruizinga oefent eritiek uit op de werkzaamheden aan den Rhijnziohtweg. Volgens spr. lijkt dit nergens op. Nader onderzoek wordt toegezegd. Een eisch van oud-wethouder Rübenkamp. De heer Kruizinga heeft do volgende vragen tot B. en W. gericht: 1. Is het persbericht juist, dat door mid del van Mr. Marohant aan de gemeente den eisch is gesteld tot terugbetaling van de 30.000 die indertijd door den heer Rü benkamp in de gemeentekas zijn gestort. 2. Wat is waar van een tevens in de pers circuleerend bericht, dat dit bedrag af gaande op onjuiste gegevens in de handen van de gemeente zou zijn terecht gekomen. 3. Zijn B. en W. bereid den Raad om trent bovengestelde vragen volledig in te lichten? Bij den aanvang der vergadering wer den deze vragen aan de orde gesteld. De heer Kortmann maakt bezwaar tegen beantwoording, alszijnde ontijdig en te voorbarig. De heer Bakker vraagt naar het oordeel van B. en W. De heer Kortmann heeft in 't algemeen geen bezwaar tegen beantwoording, doch wel op 't oogenblik en stelt voor nu nog niet tot beantwoording over te gaan. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een antwoord hebben opgesteld en geen bezwaar hebben dit mede te deelen. Het voorstel-Kortmann wordt niet on dersteund en kan niet in behandeling ko men. De Voorzitter geeft onderstaand ant woord op de vragen van den heer Krui zinga. Ie vraag: Ja. De Burgemeester q.q. heeft van den heer Mr. Marchant namens den heer Rübenkamp bij brief van 20 October 1932 mededeeling ontvangen, dat hij de in dertijd aan de gemeente Oegstgeest afge dragen obligaties en gelden terugvordert, binnen een week na dagteekening van den brief, onder mededeelig, dat. hij, bij gebreke daarvan, namens den heer Rübenkamp een vordering tegen de gemeente zal moeten indienen. Deze brief en de op deze aangelegenheid betrekking hebbende stukken zijn door B. en W. in handen van den heer Mr. van Kuyk van het Haagsche Advocatenkantoor van Mrs. Bakker, van Kuyk en de Ranitz gesteld. Een gerechtelijk stuk is tot heden door den Burgemeester niet ontvangen. 2e vraag: Naar de meening van B. en W., gedeeld door den genoomden, door hen geraadpleegden, advocaat, is er geen sprake van dat iets in handen van do ge meente gekomen zou zijn op grond van ge heel onjuiste gegevens. 3e vraag: Nu namens den heer Rübcnr- kamn in zijn vordering begrepen is de aan kondiging van een tegen de gemeente in te stellen proces, zouden B. en W. in strijd handelen met het belang der gemeente door thans verdere inlichtingen te geven over de onder 1 en 2 gestelde vragen. De heer Kruizinga is voorloopig tevTe- den gesteld. Do heer Bakker betuigt ziin instemming met de wijze waarop B. en W. geantwoord hebben. De heer Kortmann spreekt in ongeveer gelijken geest Hierna sluiting. WIE KEDEN KOOPT, koopt goedkoop. Ook bij zeer soliede zaken zijn nu de prijzen h :el goedkoop. Men kijke daarom ied eren dag met aandacht de advertenties na.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11