REVUC M.ROOS Avderteeren doet verkoopen HET BONTHUIS B U ZIA U EEN PRAATJE OVER BONT HAROEMS STADSGEHOORZAAL VERSCHE Zeeuwsche Imperiale Oesters fl. 1.25 p. dozijn DONDERDAG 10 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 N00RDWIJK. De beiastingschroef. Naar wij verne men stellen Burgemeester en Wethouders aan den Raad voor bij de begrooting 1933 in te voeren 40 Opcenten op de Gemcente- fondsbelasting. Autobusdienst. Naar wij vernemen is door den heer A. G. Boonekamp te Stomp- wijk aan Gedep. Staten toestemming ver zocht voor het in werking brengen van een autobusdienst alleen des Zondags namid dags van Den Haag (Oranjeplein) recht streeks aldus zonder stoppen naar Noord- wijk (St. Maria-gesticht) en omgekeerd via Voorburg, Veur. Voorschoten, Wassenaar, Katwijk, Noordwijk en Noordwijkerhout. Gemeente-begrooting. De begrooting 1933 zooals die door Burgemeester en Wet houder aan den 'K'aad is aangeboden wijst aan op den gewonen dienst aan ontvang sten en uitgaven een bedrag van 827.874.99 en op den ka.pitaaldienst een bedrag van ongeveer 260.000. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert hedenavond te 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Opening. 2. Notulen, inge komen stukken, mededeelingen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van eenen geldleening. 4. Verzoek van het bestuur van de R. K. Parochie van den H. Willibrordus te Oegstgeest, om be schikbaarstelling van gelden uit de ge meentekas voor den verbouw van de bijz. lagere school, Rhijngeesterstraatweg no. 49, met advies van Burgemeester en Wet houders. 5. Adres van het bestuur van de Vereeniging „Wijkverpleging voor alle ge zindten", om een extra subsidie uit de ge meentekas met advies van Burgemeester en Wethouders. 6. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot het sluiten van een ongevallen-verzekering voor het personeel der vrijwillige brandweer. 7. Idem tot het vaststellen van een nieuwe verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeenteveldwach ters. 8. Praeadvie» van Burgemeester en Wethouders op het adres van de directies van diverse dag- en weekbladen tot wijzi ging der Leges verordening. 9. Voorstel vau Burgemeester en Wethouders tot overna me van wegen van den Oudenhofpolder. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanstelling van leerkrachten bij hel openbaar vervolgonderwijs. 11. idem tot vaststelling van het kohier van school geld voor het openbaar vervolgonderwijs aan den Hoogen Morschweg. 12. idem tot het verleenen van een subsidie aan de R.K. H. B. S. te Leiden. 13. idem tot aan koop van grond van de Xoord-Zuid-Hol- landsche Tramwegmaatschappij. 14. Comp- tabiliteitsbesluiten. 15. Schoolgeldreclaraes. Rondvraag. Hanze. In St. Willibrord vergaderde genoemde afdeeling. De 'belangstelling was bevredigend. De voorzitter, de heer F. de Rooy, heette bij de opening do aanwe zigen welkom, speciaal den adv., Pastoor de Vetten. Notulen werden na» voorlezing goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken van het hoofdbestuur werden voor kennis geving aangenomen. Vervolgens werd oe- handeld de agenda van den Centralen Raad. Tot afgevaardigden werden aange wezen de heeren de Rooy en v. d. Post. De heer Heinkens deelde het resultaat mede van de besprekingen met de Neutr. Winkeliersvereniging. Reeds 6 weken ge leden had spreker aan het lid der contact commissie, den heer Dirkse, het besluit der Hanze tot het houden eener winkelweek medegedeeld. Dezer dagen ontving men de mededeeling, dat de winkeliersvereniging niet. meedoet wegens gebrek aan belang stelling op de daarvoor gehouden vergade ring. De leden zijn echter geheel vrij. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna sluiting. Botsing. Nabij de R. K. kerk had een botsing plaats tusschen een auto bestuurd door D. v. d. L. uit Voorburg en een auto bestuurd door G. D. N. uit den Haag. Bei de auto's werden beschadigd. Mond- en klauwzeer. Door een twee tal landbouwers is aangifte gedaan, dat onder him vee het mond en klauwzeer is uitgebroken. Door de politie zijn de voor geschreven kenteekenen geplaatst. Ontvreemd. Bij de politie is door J. W. aangifte gedaan, dat ten zijne nadee'.e ©en partijtje, roode kool is ontvreemd van zijn land. Een onderzoek wordt ingesteld. R0EL0FARENDSVEEN. Tentoonstelling Congregatie. Na zeer veel belangstelling, ook van buiten het dorp, is deze tentoonstelling gisteravond geslo ten. In alle opzichten mag zij voor de beide Congregaties een succes genoemd worden. Ook de loten waren aan het einde van den avond totaal^uitverkocht. De dertig prijzen aan deze verloting verbonden vielen op de nummers: 66, 71, 86, 199, 217, 243, 331, 351, 373, 379, 389. 393, 395, 396, 420, 537, 538, 541 549, 553, 554, 560. 570, 579, 634, 640, 661, 700 732 en 775 terwijl de verjaardag van de pop was 15 Juni. De gelukkige winnaars worden verzocht de behaalde prijzen vóór 16 No vember a.s. af te halen bij mej. N. Winnubst B 411, Roelofarendsveen. VOORHOUT. Volksbond. Te omstreeks half acht opende de voorzitter F. II. Angevaare de vergadering met den ohr. groet, en heette alle aanwezigen van harte welkom. In zijn openingswoord betreurt de voorzitter het. dat zoo weinigen aan de uitnoodiging tot bijwoning hebben gehoor gegeven en spoort de leden aan voortan trouw de vergade ringen te bezoeken. Hierna worden de no tulen der vorige vergadering voorgelezen door den secretaris, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierop deelt de voorzitter mede. dat Zondag 30 October j 1. de bibliotheek van den R.-K. Volksbond wederom is geopend en beveelt alle leden een veelvuldig ge bruik hiervan ten zeerste aan. Ook maakt spr. melding van het. op 23 November te vieren Willibrordusfeest in het Parochie huis voor de leden. Spv. herinnert vervol gens de leden aan de generale H. Com munie en doet melding, dat de geestelijk adviseur de geheele maand bezet is, waar door deze niet in de gelegenheid zal zijn ook maar eene vergadering bij te wonen. Vervolgens doet de voorzitter een beroep op de aanwezigen, om meerdere leden te werven voor den Volksbond. Hij roept pro pagandisten voor deze za-ak op, want het getal leden mag toch zeker niet verminde- Hierop brengt spr. het in vorige verga dering besprokene over de Apologetische cursussen ter sprake, omtrent de mogelijk heid om te komen tot oprichting hiervan. Niemand verlangt omtrent dit punt het woorder zal nu nog nader worden uit gezien. Ingekomen is voorts ee-n verzoek van de vereeniging „Kleinveeteelt" om 20 ter leen. Vervolgens komt onder de mededeelin gen voor, dat door het. bestuur van den R.-K. Volksbond als gedelegeerde in de Pa tronaatscommissie zijn aangewezen, één der volgende candidalen: Andr. de Groot, B. J. Lukassen en H. Warmenhoven. In antwoord op deze candidaatstelling kwam van den zeereerw. heer pastoor bericht bin nen, dat de voordracht is doorgezonden aan de Patronaatscommissie. Van nu af aan zal dus ook de Volksbond deel uit gaan maken van de Patronaatscommissie. Ingekomen is nog een schrijven van de „Volkskrant", waarin zij verzoekt propa ganda te maken en lezers te werven, het geen door den voorzitter zeer wordt aange moedigd. De heer van der Voet zou gaarne zien, dat ook de Volksbond zou worden verte genwoordigd in de „Exploitatie-oommis sie." Op voorstel van het bestuur wordt 150 uitgetrokken ten bate der werkloozen, w aarvan 50 zal w orden afgedragen aan het werkloozencomité. Met algemeene stem men wordt de begrooting in zijn geheel aangenomen. Het batig saldo van hét vo rige dienstjaar ad 45.wordt bestemd voor giften in natura aan werkloozen, uit te reiken omstreeks Kerstmis. Ook werd besproken de vertooning van de film ..Kentering", naar aanleiding van de encycliek „Rerum Novarum", uitgave van het R.-K. Werkliedenverbond te doen plaats hebben in de maand December voor de leden van den R.-K. Volksbond. Hierna sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering met den ohristelijken groet. WASSENAAR. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden bedraagt deze week 318 Geboren: Cornelia Maria, d. v. P. M. N. Reekers en M. 0. Riem Vis. Ondertrouwd: J. M. Tacx en A. J. Schröder. A. P. v. d. Ham en T. M. de Rooij. J. Aanhane en H. A. J. Vogels. Overleden: Clara Johanna Elink Sterk, SS jaren, ongeh. Vokkie Kuyt, 34 jaren, echtgen. van M. Turksma. Johan na Maria Klinkhamer, 30 jaren, echtgen. v. W. C. Warters. Thomas Johannes Wou ters, 4 jaar. Johannes Thomas Wouters, 4 jaar. Marijke Johanna Wouters, 10 maanden. Gevestigd: P. Sielka uil den Haag. B. Walczak uit den Haag. H. Fenk uit Oostenrijk. J. A. Greve uit Marseille. A. M. van Gaaien uit Monster. Wed. W. Baptist geb. van Es uit den Haag. A. van Oudheusden uit den Haag. C. J. Hub recht- uit Wies-baden. J. H. Traar- bach uit Wiesbaden. M. van der Lee geb. van den Brink uit den Haag. A. B. Rou- wenhorst uit Hattern. -A. Ph. van Strien uit dea Haag. G. van Schetsen uit Kat wijk. H. Corts uit Katwijk. C. van Koppel uit Hoorn. J. Scherr uit den Haag. A. van der Toorn uit den Haag. J. Stort© uit Munster. M. Hoebusch uit den Haag. A. C. Evers uit Heemstede. Dr. H. J. Jerne uit Rotterdam. J. J. C. Schiferli uit den Haag. Wed. G. W. J)ro- ry geb. Jkvr. A. de Perez en gez. uit Voorst. A. M. A. Ripping en gez. uit Voorscho ten. E. O. A. Tydeman uit Amsterdam. C. Quelle en gezin uit Amsterdam. E. Warmerdam en gez. uit Heemstede. H. Hackel uit Heemstede. H. A. Hulse bosch uit Heemstede. A. de Joode en vi. uit Bandoeng. Th. Compier en gezin uit Katwijk. H. J. Nijhof en vr.' uit Leiden. Ph. A. Janssen uit Leiden. M. Lucke uit Vlissingen. L. van der Land uit Kollu- merland. M. Pirkl uit den Haag. A. M Koelemeij uit Nieuwe Niedorp. R. W. Hiel uit Leiden. M. de Mooy uit Hille- goni. N. Hoedemaker uit Bergschen- koek. B. W. Swart uit Delft. L. Weis- ser uit den Haag. E. W. Hurkmans uit Oirschot. E. C. M. Kersben uit Rotter dam. W. E. Benthém Sypkens uit Lei den. A. H. M. Oudshoórn uit den Haag. E. Wies-er uit Duitschland. Vertrokken: F. C. en A. J. van Es naar Den Haag. C- M. C. Benier naar Den Haag. Wed. J. P. M. Engels en gez. naar Den Haag. G. P. Janssen naar Am sterdam. M. Seeger naar den Haag. P. S. E. C. Scheffer naar den Haag. A. B. Huber naar Apeldoorn. R. Schone- welle en gez. naar den Haag. M. Kerwin en gez. naar den Haag. I. Sprotte naar den Haag. G. J. Boele en gez. naar Noordwijkerhout. M. Kirzinger naar den Haag. G. de- Groot naar Leiden. Wed. A. E. KiderlerBuyskes naar Voorburg. A. Meyer naar Voorburg. E. Hess naar den Haag. J. M. Wiskamp naar Ulft. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DOODELIJK ONGELUK OP DE M ARTHASTICHTIN G. Meisje bij het spelen verongelukt. Gisteren had op het terrein der Martha- stichting een tragisch ongeval plaats, dat aan de 16-jarige Wilhelnuna Koster, vei- pleegde der inrichting, het leven kostte. Wij vernemen daaromtrent het volgende: Als gewoonlijk waren een aantal meisjes, waaronder de 16-jarige W. K., in den tuin om zich op de een of andere wijze te ver maken. Te midden van het vermaak had de genoeinde W. K. het ongeluk te vallen. Het meisje kwam daarbij 'met het hoofd tegen een raamkozijn terecht en bleef be wusteloos liggen. In allerijl kwamen ver pleegsters toesnellen en oolc dr. v. N. was spoedig- ter plaatse om hulp te verleenen. Eenige oogenblikken na den val was het meisje reeds aan de gevolgen overleden. Waarschijnlijk had een bloeduitstorting in het hoofd een einde aan haar leven ge maakt. BOSKOOP. Toonceluitvoering „St. Genesius''. Dinsdag 15 en Woensdag 16 Nov. a.s. zal de R. K. 'l'ooasa^elub „St. Genesius", onder- afd. van de St. Joseph-Gezellen-Vereeni ging, in het vereenigingsgebouw een too- neeluitvoering geven, waar als hoofdstuk zal worden opgevoerd „De Anarchist", een clrama in vier bedrijven door Reinier Ysabie, Hoilandsche bewerking van Gerard Nielea. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de tooneelclub met het opvoeren van dit- drama een goede keus heeft gedaan, te meer, daar vooral in dezen tijd van com munistische gevaren waaraan wij iederen dag zijn blootgesteld, dit stuk een duidelijk beeld geeft van de revolutionaire ideeën. Het eerste bedrijf speelt ten huize van Fred. Beerssen te Rotterdam, die zich ver dienstelijk maakt door het schrijven van communistische boeken. Het is een. zoon van dr. Beerssen Sr., die zijn ouderlijk huis heeft verlaten om zijn ideeën te verwezen lijken. Zijn vader komt hem opzoeken, om hem mede te nemen naar het sterfbed van z'n moeder. Hij weigert en gaat eerst 3 weken later als z'n moeder gestorven is. Doch niet om haar nog aan te treffen, maar om een moordaanslag te plegen op de ko ningin, die het huis moet passeeren. Hij treft in het huis zijn broer aan die als mis sionaris uit China is teruggekeerd. De ko ningin komt voorbij. Zijn broer voelt wat er gaat gebeuren en wil hem tegenhouden. Er ontstaat een worsteling waarbij de revol ver af gaat en de blinde broer in den rug wordt getroffen, waardoor deze voor zijn geheele leven verlamd wordt. Fred heeft berouw van zijn daad en op het einde van het stuk zien wij hem de plaats innemen van zijn broer in China, om boete te doen. Dit is in zeer korte trekken de inhoud van het stuk, en men moet toegeVen, dat het de moeite waard zal zijn om te zien. Na de pauze zal nog een klein vroolijk stukje worden opgevoerd, om de lachspie ren in werking te stellen. Een strijkje zal voor het muzikale gedeelte zorg dragen. Wij gelooven niet dat een wóórd van aan- sporig noodig zal zijn, temeer daar ook de toegangsprijzen gezien de tijden, zijn verminderd. Begrooting. De ontwerp-begrootingen van de gemeentebedrijven zijn aan den raad toegezonden. De begrootingen sluiten met de volgende cijfers: Electriciteitsbe- drijf 61.606.53 met een geraamde winst van 9333.30Gasbedrijf 125.770.32 met een geraamde winst van ƒ8000.Water leidingbedrijf 78.954.met een geraam de winst van 15.000. Ontwikkelingscursus Jeugdige werkloozen. Woensdagochtend te 9.30 uur heeft de opening van de Ontwikkelingscursus voor Jeugdige werkloozen, welke een eenigszins officieel karakter droeg, in het Jeugdhuis plaats gehad. Tegenwoordig waren o.a. het meerendeel der gemeenteraadsleden, de gemeente-se cretaris, wethouder van Gelderen en enkele vertegenwoordigers der verschillende or ganisaties. De burgemeester hield bij deze opening een toespraak tot de cursisten-en belang stellenden, waarin hij o.m. zeide, dat. de oorsprong van deze gebeurtenis te vinden is in de moeilijke tijdsomstandigheden, waarbij de langdurige werkloosheid velen zal,doen vervreemden in hun gekozen vak. Daarom heeft het college niet geaarzeld, lom in dezen tijd van gedwongen „rust" een gelegenheid open te stellen, om de in de schooljaren opgedane kennis te ververschen en, aan te vullen. Niet alleen wat men in de .schooljaren heeft geleerd, maar oök wat ;het gekozen vak betreft. En zulk een gele genheid biedt thans de-ze cursus. Het. college achtte het van belang, bij zulk een groot© opzet ook het beste te ge ven en men moet toegeven, dat zij hierin volkomen geslaagd is. Een localiteit, die aan de eischen voldoet en een keur van leeraren. Het ligt niet in de bedoeling het onder wijs op „schoolsche" wijze, maar waar het mogelijk is, practisch te doen geven. Bij voldoende deelname za] ook in technische vakken onderricht gegeven worden. Hierna brengt spreker dank aan allen, die hebben medegewerkt om het aanvan kelijk plan te doen verwezenlijken. Ook werd dank gebracht aan de leeraren, die zich bereid verklaard hebben, het onder wijs in de verschillende vakken te leiden. Dank aan het bestuur van het Jeugdhuis voor de beschikbaarstelling van het lokaal en, aan den Raad der gemeente. Met alles wat er tot nu toe gedaan is, be staat de kans van slagen. Maar dit neemt niet- weg, dat dit niet kan gebeuren zonder hulp der cursisten. Het feit, dat slechts 30 van de 175 werk- looze personen beneden 23 jaar zich voor deelname hebben aangemeld, heeft spreker niet geheel bevredigd. Het schijnt niet voor een ieder duidelijk te zijn, dat alleen zij in de naaste toekomst kans van slagen heb ben, die de meeste kennis bezitten. Spre ker hoopt dat gedurende den cursus nog meerderen zich. voor deelname zullen opge ven. Hij meent echter, dat wanneer het. ge tal zal verminderen, een opheffing ernstig in overweging zal moeten worden genomen. Verder deelt spreker mede dat aan de omliggende gemeenten een schrijven is ge richt .met de mededeeling, dat leerlingen ook uit die plaatsen kunnen deelnemen. Met -de beste wenschen voor het welsla gen opende hij den cursus. Wethouder van Gelderen, voorzitter van de commissie tot steun aan werkloozen, sprak hierna nog een enkel woord, waarna met de eerste les iii „Bestuur van Rijk en Gemeente" een aanvang werd gemaakt. Wij wérden in do gelegenheid gesteld, deze eerste les te volgen. De wijze waarop het onderwijs gegeven wordt is af Ook wij mogen den wensch uitspreken met de wóórden van den burgemeester, dat wan neer de cursus zal zijn beëindigd, er van succes sprake zal zijn en dat nog velen zich voor deelname zullen opgeven. WOERDEN. 3.of 3 dagen. De politie heeft al hier een zekere J. M. aangehouden en he den naar Den Haag overgebracht Hij had nog een tegoed van 3.of 3 dagen. Het- geld kon door hem niet worden betaald in dit blad van gisterenavond besluit aldus: „Het koopen van een bontmantel moet men niet al te lichtvaardig doen, want nergens wordt zoo mes' geknoeid als met bontvellen. Ga dfcarom steeds naar een bekende w^raïyan u weet, dat u bij mogélijr^fklachten, tegemoetkomend wordt bVt»Óndeld, want bont is beslist Lejjy artikeI van vertrouwen". sro? Zulk een adres sinds jaren is: GEISE STROTMANN Hoosgracht 4a, hoek Nieuwstraat Repareeren en vervormen tegen billijkste prijzen NET BURGER DAGMEISJE gevraagd van 85 uur. Me vrouw BERENDS, 3 Octo- berstraat 41. WEEK-RECLAME! Deze week bij aankoop van 1.25 waarbij 1 pojid Koffie jf 1.00 per Dhee: of Prin- 1 Kilo gratis, ten aan kbprijzen e etalage a 50, 70, 9o.»ct. of pond of ^jlpond 1 Kilobus »iij sesseboqlienL O bus DAerwte Nieuwe Pluk zeer goedkaopl Zie spotprijzen HA ROEM is altijd het beste in kwaliteit en goedkoopste in prijs 5 Cassa 25 Aandeel Waar de Molens Draaien! Nieuwe Rijn h. Hartesteeö Geversstraat 81 Oegstgeest. Wijndepot (plaatsel. alleenverkoop) aangeboden aan eerste klas zaak of bezieter van slijt vergunning ^5e- kende wijnhaXlej£ eg dis tilleerderij. Alleah iaken, die een spe<falé flijnaf- deeling aan öiuA pinkel hebben resp.f wi-lletf ver binden, en perManent daarvoor een gedeelte van hun etalage beschik baar kunnen stellen, ge lieven onder opgave van ref. ^e schrijven onder No. S69S Bur. v. d. blad. Vrijdag - Zaterdag en Zondag BOUWMEESTERS f\ Plaatsbespreking dringend aanbevolen dagelijks van 12 lol 3 oor Haarlemmerstraat 58 Filiaal Hoogewoerd 32 OPGERICHT ANK SCHOL SCHELVISCH KABELJAUW, LEVENDE BOT ST00FPALING VERSCHE MOSSELEN Steenstraat 22 SOLIDE EN BILLIJK te Leidsche Borst- leett ze mogen halen! E Drstplaatvan Pel. En ze weet het al, zoo klein als zp is, borstplaat van Pel is tets extra-fijns! Weet U wat haar Moeder altijd zegt Borstplaat van Pel is 't meest in tel.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8