24ste Jaargang DINSDAG 8 NOVEMBER 193* No. 7349 3)e ZeidóQfoaQouücvtiï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele vnn het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trokkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen BINNENLAND CONFLICT IN DE GOUDSCHE WASCH INDUSTRIE. Opgelost. In de conferentie, welke Maandagmid dag tusschen partijen, betrokken bij het conflict in de Goudsche waschindustrie en den Rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta ten stadhuize .te Gouda werd gehouden, is overeenstemming bereikt. Besloten werd het eerste punt van het bemiddelingsvoorstel (betreffende het niet- uitkeeren van loon wegens verzuim-uren bij bedrijfsslapte ten hoogste van 4 uur per week en 100 uur per jaar) te doen verval len en het tweede zoodanig te wijzigen, dat een loonsverlaging van niet hooger dan 5 pet. zal worden ingevoerd. De partijen deden de toezegging weder zijds geen rancune maatregelen te zullen treffen. Het conflict is hiermee geëindigd. In den loop van den middag hebben alle werknaamsters den arbeid hervat. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Faillissements-aanvrage afgewezen. Naar de „Tijd" verneemt, is de uitspraak van de Arrondissements-Recl\tbank, waar bij de jongste door mr. A. R. Dunselman aangevraagde faillietverklaring van het Paleis voor Volksvlijt is afgewezen, in ap pèl door het Gerechtshof bevestigd. Voor het Paleis voor Volksvlijt was in beide instanties opgetreden mr. J. H. Po- Ie naar. VERVROEGD PENSIOEN. Bij de Spoorwegen. De Directie der Spoorwegen heeft, vol gens het „Volk", besloten, aan al het trein personeel dat den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt of overschreden, ontslag te geven met recht op direct ingaand pensioen. De ontslagbrieven voor hen, die onder dezen maatregel vallen, zijn reeds klaar, zoodat de uitreiking daarvan binnen enkele dagen kan worden tegemoet gezien. LUISTERAARS IN NEDERLAND. 68 per duizend inwoners. Eind September 1932 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvanginrichtingen 194.814. Het aantal aangeslotenen aan radio-dis tributie-centrales bedroeg 259.964, hetgeen in totaal neerkomt op 68 luisteraars per 1000 inwoners. PROF. MR. DR. J. v. d. GRINTEN f De rector-magnificus der Nijmeegsche Universiteit Titus Brandsma O. Carm., schrijft in de „Gelderlander" een in me- moriam, waaraan wij het volgende ont- leenen „Het is niet gemakkelijk bij het heen gaan van dezen hoogvereerden collega, te zeggen, w-at em het eerst de ver eering van ons allen schonk. Op hoeveel gebied zijn verdiensten liggen, de schoonste kroon, de kroon, die hem blijft sieren, is wel, dat hij zoo op recht zijn leven stelde in den dienst van wat hij zag als de bevordering van Gods eer, de onderhouding, van zijn recht, niet slechts in het individueele leven, maar tevens in de maatschappelijke verhou dingen, in het recht, dat het leven van Staat en gemeenschap be'heerscht. In harden stoeren arbeid en trouwe toewij ding is hij een rechtsgeleerde geworden van grooten naam, naar wien men tot in de hoogste kringen gaarne luisterde, anaar zijn rechtsopvatting was dc schou wing van het recht, dat zijn diepste wortelen had in God. En strijdend voor het recht wist hij te strijden voor een goede, voor een nobele za-ak, voor het recht, dat God wilde in staat en maat schappij. Dat is voor dezen man, die zulk een voorname plaats innam in het staatkun dig en maatschappelijk leven, wel een op de allereerste plaats op den voor grond tredend kenmerk. Wie zijn leven overziet, zooals zich dat naar buiten afteekent in geschriften en adviezen, in voordraohten en artikelen, zou haast zeggen, dat dit kenmerk in zijn leven zoozeer op den voorgrond treedt, dat hiermede zijn ven is geteekend. Nog niet ten halve. Niet slechts dc liefde tot God bezielde ihem, maar zelden ontmoette ik een rechtsgeleerde, als bij doordrongen van liefde tot de menschen. Hij had het recht lief, hij studeerde er nog altijd op met geestdrift en pleizier, omdat hij er zooveel moois in zag. Hij tuurde zich niet blind op de boeken, maar het was, of hij bij zijn studie achter dc boeken de menschen voor zich zag oprijzen, voor wie het recht geschreven werd, tot wier welzijn het moest worden toege past en geïnterpreteerd. Dat gaf aan zijn oordeel en advies eenerzijds dien zin voor realiteit en aanpassing aan de wis selende omstandigheden, dat levende en zakelijke, anderzijds dien warmen toon en beminnelijken zachten vorm. Dat maakte, dat hij niet, hoewel graag tussahen zijn boeken op zijn kamer, een kamer-geleerde wezen kon. Hoewel het hem soms kostte, de boeken dicht te slaan en de studeerkamer te verlaten, zijn besef, dat hij op zoo menige plaats een woord kon spreken, dat voor velen een weldaad was, meer nog de aandrang op den bescheiden geleerde uitgeoefend om nu in dat, dan in dat leiding en ad vies te geven, deden hem zitting nemen in zooveel commissies en besturen, dat, wanneer men hiernaar ziet, men meenen zou, dat er geen tijd voor studie meer kon overschieten en hij nog slecht, ge ven kon van wat hen in rustiger tijden aan kennis had vergaderd. Want in bijna alle lichamen, waarin hij zitting had, was die zittingname een werkelijk aan deel aan het werk niet alleen, maar ook het voorwerp van trouwe toewijding. En dan was hij nog vader, vader van een gezin van negen blije kinderen, echt genoot van een liefhebbende vrouw. En hij was ook dit zoo weer ten volle, zoo voorbeeldig, dat, hoeveel de Universiteit, hoeveel heel de katholieke zaak, hoeveel Staat en maatschappij in hem verliezen, nergens het verlies inniger en dieper zal worden gevoeld, dan in het verweest ge zin, waarin hij zoo echt de vader was. Men zou zoo zeggen, dat er voor het ge zin geen tijd meer overbleef in dit werk zaam zwoegend leven in dienst der ge meenschap, maar de uren in den huise- Jijken kring doorgebracht, schiepen er een sfeer, waarin hij leven bleef, ook als hij weg was of in beslag werd genomen door het werk". De begrafenisplechtigheden. De plechtige uitvaart van wijlen prof. mr. dr. J. H. P. M. van der Grinten is vastgesteld op Woensdag 9 November a.s., des morgens negen uur in de. St. Canisiuskerk aan de Molenstraat, waar na begrafenis plaats heeft op het kerk hof aan den Daalschenweg. Voor de uitvaart wordt in de Senaats kamer van het Lhiiversiteitsgebouw een besloten rouwzitting gehouden, waarin de rector-magnificus, prof. dr. Titus Bi-andsma een gedachtenisrede zal uit spreken. Het Universiteitsgebouw en de gebou wen der bibliotheek van de R. K. Uni versiteit zullen Woensdag a.s. den gehee- len dag gesloten zijn. Van het Universiteitsgebouw en het gebouw van het N. S. C. hangen de vlaggen halfstoks. DE GOEDERENRUIL MET DU ITSCHLAND. Kaashandelaren dringen aan op samenwerking. Het volgende telegram werd verzonden aan Z.Exc. den Minister van Economische Zaken en Arbeid te Den Haag: De vereeniging van kaashandelaren te Bodegraven en Omstreken spreekt de wen- schelijkheid uit dat inzake de eventueele gecentraliseerden goederenruil met Duitseh- land, samenwerking tot stand kome tus schen de Kamers van Koophandel en het Comité van Economisch Verweer. Ex-keizer Wilhelm te Heemstede. De ex-keizer is gisterenmorgen met zijn gevolg in twee auto's te Heemstede aan gekomen waar hij zijn intrek heeft geno men in de villa van mevrouw C. von Pann- witz. In den ouderdom van bijna 70 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer R. J. L o m a n, directeur eener muziekschool en een zeer bekende persoonlijkheid in de schaakwereld. Te Bloemendaal, waar hij zich geves tigd had, toen hij zich uit zijn practijk had teruggetrokken, is op 69-jarigen leeft i d overleden de bekende arts voor maag-, darm- en stofwisselingsziekten te Amster dam dr. J. J. Halbertsma. STADSNIEUWS GOEDERENRUIL MET DU ITSCHLAND. De Kamer voor Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland te Leiden deelt mede: Nadat de Leidsche Kamer van Koop handel en andere Kamers in den lande reeds eenigen tijd den goederenruil met Duitschland hadden georganiseerd en daarvoor allerwege van de Ncderland- sche importeurs van Duitsche goederen de meest verrassende steun en sympathie hadden verkregen en haar bovendien ge bleken was dat haar bemoeiingen inzake het herstel van de normale handelsbetrek kingen met Duitschland, en wel speciaal hare actie inzake den goederenruil met Duitschland. door de Nedcrlandsche regee ring zeer werden gewaardeerd, heeft zij met kracht hare actie voortgezet. Anderzijds drongen tot het Bureau der Leidsche Kamer berichten door, dat ook het Comité voor Economisch Vervoer plan nen beraamde om daarnaast eveneens een bureau voor goederenruil te stichten. Daar het Bureau vóór alles verwarring wilde voorkomen, stelde het zioh, ook op instiga tie der Nederlandsche regeering, in con tact met genoemd Comité en verzocht reeds Woensdag 26 October, te dezer zake om een samenspreking. Tot op heden werd daar taal noch teeken op vernomen. Reeds nadien had het Bureau der Leid sche Kamer, op aandrang uit de andere Kamers van Koophandel, besloten, om alle Kamers bijeen te roepen om dezen goederenruil nader te bespreken en voorts na te gaan op welke wijze meer centrali satie zou kunnen worden verkregen. Deze vergadering is Maandag 31 October jl. te Leiden gehouden. Van de 36 Kamers van Koophandel waren 34 vertegenwoordigd. Van de twee afwezige Kamers van Koop handel zijn sympathiebetuigingen ingeko- Vastgesteld werd, dat het groote voor- deelen zou opleveren, indien de zelfstan digheid der Kamers zooveel mogelijk be houden zou blijven, daar deze als 36 steun punten in den lande kunnen dienen om de bestellingen van Duitsche goederen te ver zamelen en mede te werken aan een zoo juist mogelijke distributie der z.g. vrije deviezen onder de exporteurs in het dis trict. Anderzijds werd de noodzaak gevoeld dat allerwege één lijn werd getrokken. Ook bleek, dat bij vele bestellingen van Duit sche goederen (men denke o.m. aan die der Inkoopcombinaties) verschillende distric ten van Kamers betrokken zijn. Bedacht moet ook worden, dat, als aan de Kamers van Koophandel de goederen ruil wordt gelaten, in elk district zeer ge makkelijk alle locale werkgevers-midden stands- en andere organisaties kunnen worden ingeschakeld, om mede te helpen vrije deviezen te verkrijgen en bij een rich- tige verdeeling dier deviezen eventueel bijstand te verleenen. Bij een strenge ge centraliseerde regeling is zulks ten eencn- male uitgesloten. Ook met de landelijke organisaties zal ongetwijfeld overeenstem ming ten aanzien van de centrale leiding kunnen worden verkregen. Met algemeenc instemming werd in de genoemde vergade ring een commissie gevormd, welke dé centralisatie zou voorbereiden. In die vergadering, welke door een waarnemer van regeeringswege word bij gewoond, werd zoowel door de Leidsche Kamer, als door andere Kamers, gewezen op de wenschelijkheid om contact te verkrijgen met het Comité voor Econo misch Verweer. Ten einde dit overleg niet te belemmeren, werd besloten van die vergadering geen perscommuniqqué te ver strekken. Het Comité Economisch Verweer bleek op samenwerking binnenskamers echter geen prijs te stellen en gaf er blijkbaar de voorkeur aan, in het openbaar den uiter aard zeer onverkwikkelijken strijd aan te vangen om de Kamers van Koophandel, welke juist zeer belangrijke successen ter zake beginnen te verkrijgen, zonder vorm van proces uit de door deze bezette posi tie te dringen. Dat vele Kamers van Koophandel zich niet zonder meer uit haar werk laten zet ten. spreekt overigens vanzelf. De Kamer overweegt hierbij, dat het Comité Economisch Verweer in den lan gen tijd van zijn bestaan de thans gevolg de, soepele, geheel particuliere wijze van goederenruil niet heeft willen tot stand brengen en eerst daartoe overgaat, nadat de Kamers van Koophandel hebben bewe zen, dat langs den gevolgden weg groote successen kunnen worden be'mald. Ware het zoo, dat de Kamers van Koop handel haar werk verkeerd hadden ge daan en tot geen overleg waren bereid geweest, dan ware een houding als thans door het Comité Economisch Verweer in genomen, te begrijpen. Nu van regeeringswege nog steeds vol lof over het werk der Kamers wordt ge sproken en ook van de zijde van het Co mité Eoonomisch Verweer geen critiek is gehoord, is het optreden van dit Comité onbegrijpelijk. Voorts meent de Kamer, dat. door den strijd voor het publieke front te brengen en te weigeren om binnenkamers tot over eenstemming te komen, de zoo spontaan verkregen medewerking van de vele im porteurs van Duitsche goederen, verloren zal kunnen gaan. Deze zoo spontaan verkregen medewer king is een zeer gevoelig plantje, zonder welke particuliere goederenruil moet mis lukken. Alleen wanneer men er geen bezwaar in ziet, om, evenals Denemarken, dat een Va lutakantoor heeft, waar de orders naar Duitschland vaak drastisch worden be handeld, een nieuwe N. U. M. te maken, wordt aan deze sympathie weinig waarde gehecht. Met het oog op de talloos vele im- en exporteurs, d:e geen lid zijn van een orga nisatie aangesloten bij het Comité voor Economisch Verweer, acht de Kamer het juister, dat de Kamers van Koophandel, die immers alle exporteurs vertegenwoor digen, de voordeelen van dien goederenruil zoo gelijkmatig mogelijk vanuit een Cen traal Bureau over de exporteurs verdeelcn. Onder deze omstandigheden meent onze Kamer, dat zij hare werkzaamheden met kracht moet voortzetten en dat de andere Kamers van Koophandel eveneens goed zullen doen alzoo te handelen. Naar de Kamer hoopt, zal binnenkort een regeling gevonden kunnen worden, waardoor aan den zeer ongewenschten toe stand van het bestaan van twee bureaux voor goederenruil met Duitschland, een einde zal kunnen worden gemaakt. 'S RIJKS HERBARIUM. Een adres aan de Tweede Kamer. De oud-directeur van 's Rijks Herbarium alhier, tevens lector in de systematische botanie aan de Rijksuniversiteit alhier, J. W. C. Goedhart, heeft in brochurevorm den inhoud bekend gemaakt van een adres door hem gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal met betrekking tot een post in het ontwerp-Staatsbegrooting 1933, welke met de opheffing van het directoraat van 's Rijks herbarium en van het lectoraat, die gezamenlijk voor een buitengewoon hoogleeraarschap zouden plaats maken zou beoogen van 's Rijks herbarium een zuivere onderwijsinstelling te maken en alle verzamelingen van dit Rijks-museum onvoorwaardelijk ter beschik king te stellen van den hoogleeraar. Adressant nu betoogt, dat er een prin cipieel verschil bestaat tusschen een her barium-museum, 't welk een instituut is ten algemeenen nutte en een instituut voor universitair onderwijs, dat slechts dit ééne belang dient. „De bijzondere functie der Rijks-musea in afwijking van die der universitaire on- derwijs-instituten, werd bij de behandeling der Hooger Onderwijswet van 1875 uitdruk kelijk door de Volksvertegenwoordiging er kend. „Toch werd, door ministerieele beslui ten en administratieve maatregelen, het, oorspronkelijk autonome, Rijks yerbarium administratief meer en meer ondergeschikt gemaakt aan de Leidsche universiteit, waar door de museum-functie ernstig geschaad werd." Officieel is echter 's Rijks Herbarium nog steeds een Rijksmuseum ten algemeenen nutte en J.e adressant wijst er nu op, dat het aannemen van de genoemde begroo- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De D-trein ParijsAmsterdam in België ontspoord Er zijn geen persoonlijke onge lukken. (Laatste Berichten). BINNENLAND. Tegen den vroegeren kassier van de Boe renleenbank te Oegstgeest is wegens ver duistering 3 jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechtzaken, 1ste blad). tingspost incidenteel een principieele be slissing zou provoceeren in een gewichtige belangen rakende aangelegenheid. Een en ander is met oen Memorie van Toelichting door den adressant nader uit eengezet. VEREENIGING VAN R. K. HANDELSREIZIGERS. Een feestavond. De afdeeling Leiden van de R. K. Handelsreizigers vereen. „St. Christoffel" heeft Zondagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkschen feest avond gehouden. De voorzitter, de heer Fr. Driesscn, 'heette alle aanwezigen welkom en zette 't doel van den avond uiteen. Spr. kon met trots op de tombola wijzen, waarin keurige prijzen waren te winnen en wensohte tenslotte allen een zeer ge noogelijken avond, die verzorgd zou wor den door den band „The Populair Jasz", beter bekend onder den naam van „de muziek met de roode jasjes". Daarna zette de muziek in. Er zat aanstonds stemming in, en met de polonaise werd do feestavond geopend. De loten voor dc tombola werden door de dames, die zioh met den verkoop hadden belast, spoedig aan den man gebracht. Ter af wisseling werden onder de verschillende dansen door het acrobaten-ensemble „The Young Fellows" werkelijk prachtige staaltjes van acrobatiek vertoond, waar om wij dan ook aan alle R. K. vereeni- gingen dit nog jonge ensemble gaarne aanbevelen. IntU8fiohen gingen de dans nummers door en kreeg ook het R. K. Werkloo- zencomité de gelegenheid eene collecte te houden. De vele belanstellenden in dit feest der R. K. Handelsreizigers hadden ccn zeer genoegelijken avond. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: H. van Tongeren. Leiden, Hoogewoerd 4517. Brood-, Koek- en Be schuitbakkerij. Uittr. E.: Wed. E. H. van Tongeren-Jongencel, Leiden, d.d. 5 Nov. 1932. Wijz. handelsn. in: D. van Tongeren. X. E.D. van Tongeren, Leiden. Wijz. uit- gcocf. bedr., thans alleen Koek- en banket bakkerij. De fancy-fair van de Graal. Op de in het Graalhuis gehouden fancy- fair waren ook enkele keurig aangqklocdu poppen, die door de bezoekers konden wor den gewonnen. Vooreerst een bruidspaar, waarvan men den huwelijksdag moest ril den en vervolgens een mooie pop, die on der de Kruiskinderen werd verloot. De hu welijksdatum 14 September werd door nie mand geraden, terwijl dc pop der kruis kinderen viel op lot no. 49. ROD E.ELT EN HOOVER. DE TWEE VOORNAAMSTE CANDIDATEN VOOR HET PRESIDENTSCHAP DER VER. STATEN. HEDEN HEEFT DE VERKIEZING PLAATS.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1