1*:: m -- A W - a. ■b if: ZATERDAG 5 NOVEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 I, (I - fT* *7 V DE HOLLANDSCHE NAZI'S IN ACTIE. Op geregelde tijden houdt de mi litaire groep der Haa-gsohe fascisten avondoefeningen. Toevallig snapte onze fotograaf de zwarthemden gisterenavond tijdens hun exercitie in de omgeving van Overboscih. BUITENLAND ONTWAPENING. HET FRANSCHE PLAN. Exposé van Paul Boncour. •De Fransche minister van Oorlog Paul Boncour heeft gisteren m het bureau der Ontwapeningsconferentie te Genève een overzicht gegeven van het Fransche ontwa peningsplan. De rede bevatte weinig nieuws In menig opzicht waren Boncour's mede- deelingen zelfs minder precies dan die van Herriot in de Fransche kamer en de om standigheid, dat Boncour geen geschreven rede voorlas, doch improviseerde en met zijn gemakkelijke welsprekendheid daarbij voortdurend tusschenzinnen inlaschte, maakte het volgen van zijn rede zeer moei lijk. Een belangrijk punt heeft Paul Boncour daarna, nog 's middags aan de journalisten medegedeeld in een nadere toelichting, •waaruit af te leiden valt, dat de verplich tingen, die het Fransche plan aan-de con tinentale Europeesche mogendheden zou willen opleggen in het belang van de vei ligheid van een aangevallen staat vooral voor de militaire sterke mogendheden van Europa's vasteland gedacht zijn. Boncour verklaarde tevens, dat het de bedoeling van Frankrijk is, dat Duitsch- land, Frankrijk en Italië ieder een even groote permanente strijdmacht ter beschik king van den volkenbond zullen bezitten. Het is jammer, dat Boucour deze interes sante bijzonderheden niet reeds gisteroch tend in zijn rede vermeld heeft. Boncour wees ook nog erop, dat de bewa peningsvermindering, die het gevolg van de aanneming van het Fransche plan zijn kan, veel belangrijker zijn zou, dan menigeen aanneemt. Niet alleen toch zal door verkorting van den diensttijd het aantal goed geoefende soldaten op een gegeven tijdstip kleiner zijn dan tot- dusver, doch dit zal tevens met zich brengen een belangrijke vermindering der bewapeningskosten en tevens een verminde ring van het oorlogsmateriaal. ONTWAPENING EN SAMENWERKING. Mussolini wenscht vertrouwen en economisch accoord. Mussolini heeft een vertegenwoordiger van de „Liberté" een onderhoud toegestaan, waarin hij gesproken heeft over de ontwa pening en een Fransch-Italiaansche samen werking op den Balkan. Op de vraag, of men de ontwapening kan doorvoeren zonder controle, antwoordde Mussolini, dat de ontwapening slechts kan worden verwezenlijkt door den oprechten en vasten wil van alle mogendheden, d.w.z. zij moet een soort daad van vertrouwen be- teekenen tusschen de volkeren. Indien deze voorwaarde niet wordt vervuld, zullen alle andere garanties zonder effect blijven. Wat de Fransch-Italiaansche samenwer king op den Balkan betreft, verklaarde Mussolini dat het te wenschen is, dat een economisch accoord tot stand komt tus schen de landbouw- en industrieele kringen der beide natuurstaten, in het bijzonder voor zekere producten. Dit accoord mag evenwel slechts worden in practijk gebracht op den grondslag van volkomen gelijkheid en zal geen schade mogen berokkenen aan derde staten. Deze samenwerking zal even wel nimmer mogen leiden tot het scheppen van monopolies. Italië staat afwijzend tegenover iedere monopoliseering van het bedrijfsleven. Wat het opnemen van buitenlandsche leeningen aangaat, zoo heeft Italië volgens Mussolini steeds gehandeld volgens het principe, dat Italië zich zelf helpt. Mussolini is er van overtuigd, dat Europa eindelijk den weg van internationale samen werking zal moeten op gaan, ten einde de huidige moeilijkheden te kunnen overwin nen. Een politiek van isolatie is zelfmoord. De gevolgen van een dergelijke politiek zou den zijn de verlamming der wederzijdsche betrekkingen, de vermindering der produc tie en van den buitenlandschen handel en de toeneming der werkloosheid. Een Europeesoh-Amerikaansche samen werking in den geest van economische vrij heid zou den internationalen handel nieuw leven geven. DUITSCHLAND DUITSCH NATIONAAL BURGE MEESTER UIT ZIJN AMBT ONTZET. Van Duitsch-nationale zijde wordt het volgende medegedeeld: De nationaal-socia- litische regeeringspresident Boehncker in Euthin heeft den Duitsch-nationalen bur gemeester, dr. Stoffregen op staanden voet uit zijn ambt ontzet. De burgemeester werd in den loop van den middag door een af- deeling politie, onder leiding van den po- litie-kapitein uit zijn bureau verwijderd. De burgemeester heeft de politie gewezen op het onwettige van deze daad en een te legram van protest gezonden aan den re geeringspresident van Oldenburg. ITALIË MUSSOLINI'S PRESTATIES. Door den „Osservatore" gehuldigd. Bij gelegenheid van den tienden verjaar dag van het fascisme wijde de „Osservatore Romano" een waardeerend artikel aan net vele wat Mussolini op godsdienstig, moreel en sociaal gebied gedaan heeft. Tusschen de eerste rede van Mussolini, zoo heet het in dit artikel, in de kamer van afgevaardigden in Juni 1921, waarin hij de onvergelijkelijke schoonheid der Katholie ke idee en van de zending der Kerk in de wereld verheerlijkt en zijn jongste rede te Milaan, waarin hij terecht verklaarde, dat het menschelijke nooit boven het godde lijke mag gaan, zien wij een verband dat getuigt van een welgemeende en daadwer kelijke bewondering voor de sublieme Ka tholieke idee. Een van Mussolini's eerste daden, toen hij aan het bewind kwam, was het kruis beeld in de scholen en rechtbanken weder om in te voeren en het godsdienstonder richt op de scholen te herstellen, hetgeen daarna bevestigd werd in de plechtige ver klaring, vervat in de Lateraansche verdra gen, volgens welke het vernieuwde Italië zich voorneemt de Katholieke leer tot het fundament en de bekroning van de vor ming der nieuwe generaties te maken. Het sluiten der historische verdragen, zoo gaat het artikel voort, is ongetwijfeld een geheel bijzondere verdiensten van Mus solini, die aan de woorden waarmede de eerste encycliek van Z. II. Paus Pius XI besloot, zijn steun gaf en de oude vooroor- deélen, die als het ware het erfdeel vorm den der oude generaties, met een slag ver nietigde en Italië door de eendracht der geesten meer één en sterker maakte. Hierna prijs de „Osservatore" de talrij ke vernieuwingen, welke in de afgeloopen tien jaar door het fascisme ook op moreel en sociaal gebied zijn doorgevoerd. Onze erkenning, zoo besluit het Vaticaansche or gaan dan, strekt zich natuurlijk niet uit tot alles wat in deze tien jaar gezegd en gedaan is, d.w.z. zij sluit.de voorbehouden niet uit, welke de rechten der Kerk en de Katholieke leer vereischen, en in het bij zonder beteekent zij geen goedkeuring van alle theorieën, collectief en afzonderlijk, welke tot uiting komen in sommige verkla ringen over een onbeperkt en universeel staatsgezag op alle gebied. Toch kunnen de Katholieken zich erover verheugen, dat zooveel goeds is tot stand gebracht. „Msbd." BUITENL. BERICHTEN. STAKERS-TERREUR TE BERLIJN. Aantal dooden en gewonden. Bij de diverse remises en stations van de Berlijnsche verkeersmaatsohappij hadden zich gistermorgen te 2 uur ongeveer 2500 arbeiders aangemeld, ten einde het werk te hervatten. Daar voor een volledigen dienst ongeveer 5000 man noodig waren, kon het bedrijf voorloopig slechts ten deele worden hervat De directie der maatschappij deelt mede, dat het verkeer vandaag in uitge breider omvang zou plaats hebben. Even over tweeën, toen de wagens de re mises verlieten, begon de terreur der sta kers, die door publiek, dat met hen sym pathiseerde, krachtig werd gesteund. De werkwilligen werden uitgescholden en op verscheiden plaatsen, nam het pub'iet een uitdagende houding aan. Bij het Stettiner Bahnhof gingen de stakers tor den aanval over: twee omnibussen werden omver ge worpen, waarbij natuurlijk verscheiden menschen wedden gedood. In de Kaiserallee werden op de rails van lijn 47, een der eer ste die weer in dienst werd gesteld, steenen en andere voorwerpen gelegd, waardoor stagnatie ontstond. Overal waar tramlijnen elkaar kruisten schoolden stakers en sym- pathiseerend publiek bijeen en werd het personeel bedreigd. In vele gevallen werden groote steenen naar de wagens geslingerd, waardoor tal van ruiten werden verbrijzeld. Daar de meeste wagens slecht bezet waren, had dit geen persoonlijke ongevallen tot ge volg. In Schöneberg nam de terreur zulk een omvang aan en -werd er zoo druk met stee nen gegooid, dat de meeste wagens weer naar de remise moesten terugkeeren. Ook kwamen verscheiden politie-agenten. die het trampersoneel te hulp snelden, danig in het nauw. Zij moesten van hun vuurwape nen gebruik maken, waardoor een vrouw werd gewond. Even later werd een politie auto beschoten, de politic beantwoordde het vuur, ditmaal met noodlottige gevolgen: er vielen verscheiden gewonden en een man werd dood opgenomen. Bij een incident in de Usedomerstrasse werd voorts een man in den buik geschoten; in den loop van den avond is hij in het ziekenhuis overleden. In de Weinmeisterstrasse werd tegen half vijf een tramwagen eerst met steenen bekogeld en toen de politie-agenten, die den wagen escorteerden, de daders wilden arresteeren, werd uit een huis op hen ge schoten. Verscheiden ruiten werden verbrij zeld. Op den Alxanderplatz moest de poli tie een charge met den gummistok uitvoe ren, daar zich een groot aantal stakers en nieuwsgierigen verzamelden, waardoor het verkeer werd gestremd. Eerst nadat ver scheiden malen van den gummistok was ge bruik gemaakt, verspreidde het publiek zich en werd de orde hersteld. Zoo ging het den geheelen middag door. Van de tien auto bussen, die in den loop van den middag in dienst werden gesteld, werden er binnen een' uur acht door stakers zoo toegetakeld, dat zij uit het verkeer genomen moesten worden. De negende bus werd in Schöne berg eeni'ge malen beschoten Tegen vijf uur was het in het centrum der stad nogal druk; na de sluiting van kanto ren en winkels stroomden de menschen naar buiten, doch in de zakenwijk en in de regee- ringswijk was de politie versterkt, ten einde eventueele demonstraties te verhinderen. DE ONDERGANG DER PR0METHEE. Commandant vrijgesproken. Luitenant-ter-zee Couespel du Mésnil, commandant van de Fransche duikboot „Prométhée", die op 7 Juli j.l. bij fraai weer en kalme zee gezonken is, waarbij 62 opvarenden den dood in de golven von den. is gisteren door den marine-krijgsraad te Cherbourg vrijgesproken. In den loop van het proces werd er op gewezen, dat de bemanning der «duikboot wel is waar voldoende geoefend was in het varen aan de oppervlakte van het water, maar nog niet in het manoeuvreeren onder den zeespiegel. De eerste oefening daarin zou plaats hebben op 17 Juli, terwijl op den dag van de ramp slechts proeven zouden worden genomen met de electrische moto ren. De onderdompeling op dien dag ge schiedde dan ook niet met den wil van den gezagvoerder, doch door een ongeluk- kigen samenloop van omstandigheden. Do voorzitter wees er op, dat, toen de gezag voerder in de meening verkeerde, dat er een man overboord was, hij zich niet naar de brug, doch naar den centralen post van de duikboot, had moeten spoeden. Voor het overige leverden het verhoor der getuigen en de rapporten der deskundigen geen be zwarend materieel tegen den gezagvoerder op, zoodat het nroecs. zooals gemeld, met zijn vrijspraak eindigde. GROOT ZWITSERSCH STAATSMAN WORDT BENEDICTIJN. De voorzitter van de Zwitsersche Katho lieke partij, dr. E. Perrier, heeft besloten zich uit het wereldsche levn terug te trek ken cn zijn intrek te nemen in een Bene dictijnerklooster in Frankrijk. Perrier is een van de hoogst in aanzien staande Zwitsersche staatslieden. Hij was minister van onderwijs van het kanton Fribourg, lid van 't Zwitsersche parlement, waarvan hij dit jaar in December zelfs voorzitter zou geworden zijn en gedelegeer de van Zwitserland op de ontwapenings conferentie, die hem de onderscheiding be wezen had, hem 't voorzitterschap van de commissie voor zedelijke ontwapening toe to vertrouwen. Perrier is in 1881 geboren. Zijn besluit heeft in Zwitsersche politeke en in volken bondskringen een diepen indruk gemaakt. Spoorwegongeluk in den Kaukasus. Bij Eriwan in den Kaukasus ontspoor de een personentreih, waarbij vijf wagons zwaar beschadigd werden. Twee personen werden gedood en tien ernstig gewond. Voedselstaker overleden. Een 72-jarige landbouwer is in de ge vangenis van Kottbus, na een voedselsta- king gedurende bijna 3 weken overleden. Tijdens een rechtszitting had dc man op 8 October j.l. een rechter doodgeschoten. De hongermanifestatie te Londen. Alle werkloozen, die naar Londen kwa men om daar hun z.g. hongerbctooging te houden, zullen heden per trein naar hun respectieve haardsteden terugkeeren, be halve degenen, die zich in hechtenis be vinden. of om andere reden verhinderd zijn. SIR WILLIAM PETRIE NAAR PALESTINA. Sir William Flinder Petrie, de S0-jarigo bekende Engclsohe archeoloog, heeft zijn 53e expeditie naar Pa lestina ondernomen. Zijn plan is de oude stad Caza, welke 6000 jaar oud moet zijn, te ontruimen. Hij wordt vergezeld van zijn echtgenoot©, Lady Petrie, zijn dochter, Miss Anne Petrie en studenten der Brifcsohe School voor Oudheidkun de. Foto genomen van Sir Flinder Petrie aan het Victoria-Station, terwijl hij be zig is de plannen der expeditie te bestudeeren. Naa-st hem Lady Petrie. NED. OOST-INDIE DRAMA TE BATAVIA. Ned. dame door huisjongen vermoord. Aneta seint uit Batavia: Mevr. Rijkhof, echtgenoote van ecu amb tenaar van den P. T. T.-dicnst, werd heden middag door haar echtgenoot dood in de keuken aangetroffen. Vermoedelijk is zij door een huisjongen vermoord. Toen de heer Rijkhof thuiskwam, vond hij liet geheele huis gesloten. Overal trof hij bloedsporen aan, welke ten slotte leidden naar do keuken, die eveneens gesloten was. Do heer Rijkhof trapte de deur open en vond zijn echtgenoote met een snede van 40 centimeter in den buik dood. Het nader onderzoek leverde de practi- sche zekerheid op dat de huisjongen dezen moord heeft gepleegd. Hij is voortvluchtig. Een mes en de leege beurs van de ver moorde dame werden gevonden. UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Krijn z. van G. Haasnoot en C. G. Willemsen Pietje d. van P. Guijt en G. van Duijn Cornelia d. van T. van der Plas en M. Vooijs Jacoba d. van W. Guijt en J. Sip. Ondertrouwd: J. Hasenoot en J. Imt- horn D. Kuijt en W. Dijkhuizen. Getrouwd: J. Nijgh en N. van der Bent Overleden: Jacob Glasbergen 1 j. z. van J. Glasbergen en J. van Duijn. LISSE Dammen. De uitslag van de 4e ronde bij de damkampioenwedstrijden alhier is als volgt: Hoofdklasse G. v. d. VoetC. Blom n.o. C. ZuiderduinP. C. de Jeu 02, J. v. d. Laan C. Gastelaars xx, J. v. d. PoelHobo 11, N. v. d .PoelA. v. d. Poel 11, le klasse: K. v. EssenJ. Duivenvoorde n. o., H. BakkerJ. Overduin 20, J. v. d. Meu- lenG. Balkenende xx, A. WijnhoutJ. Schilder n.o. 2e klasse: A. v. DijkH. Vergunst 20, A. v LeuvenW. Octelaar 02, v. d. Leeden L. Boogerd n.o. P. SprokkelenburgD. Ver- gunst xx. DannysP. v. d. Zwet 11. De uitslag van de afgebroken partijen in de 3de ronde is: A. WijnhoutK. v. Essen 02, J. SchilderJ, v. d. Meulen 02, D. Vergunst v. d, Leede 02. NOORDWIJKERHOUT Jubilea. De naaivereeniging „Eureka" alhier viert op 7 November a.s. haar 25-jarig bestaansfeest. Dit jubileum -zal feestelijk ge vierd worden op dien dag des avonds in de gemeentewoning. Zooals men weet, heeft de vereeniging zich ten doel gesteld kleeren te maken en te ver- deelen onder behoeftige gezinnen van elke gezindte. De heer Padding, kantoorhouder bij de posterijen alhier, hoopt op 16 November a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 ja ren bij de posterijen in dienst trad. De heer Padding is in 1921 hier gekomen en wa$ voor dien tijd werkzaam bij de administratie van de P. T. T. te Amsterdam. Het zal hem dien dag niet aan belangstelling ontbreken. De heer Padding bekleedt ook sedert eenige jaren de functie van 2den voorzitter van den chr. bond van postpersoneel in Nederland en is voorz. van de afdeeling Leiden van genoemden bond. ROELOFARENDSVEEN. Tentoonstelling Maria- en Theresia Congre- gatoe. We waren gisteren in de gelegenheid een kijkje te nemen in de Pancratiuszaal, waar men druk bezig was voorbereidende maatrege len te treffen voor de dezer dagen le houden tetoonstelling. We willen natuurlijk niet uit de school klappen, maar dat alles volop het be zichtigen waard zal zijn, staat onomstootelijk vast. Niemand verzuime dus een en ander te komen bekijken en bewonderen, het lage en tree-geld ad 0.10 per persoon zal voor nie mand een beletsel kunnen zijn. De zaal is ter bezichtiging geopend Zaterdag 5 November na de officieele opening ten half drie uur tot des avonds half elf, Zondag na de Hoogmis, eveneens tot 's avonds half elf en Maandag vanaf twee uur n.m. tot weer des avonds denzelfden tijd. Den laatsten avond heeft de verloting der prijzen plaats. Als attractie zal aan iederen 50sten bezoe ker een verrassing worden uitgereikt. TER AAR. C.H. Kiesvereeniging. Dezer dagen ver gaderde de Chr. Hist. Kiesvereen. Tot voor zitter werd gekozen na enkele stemmingen de heer H. de Vos, vanwege het bedanken van den heer H. Hegeman. Het aantal werkloozen. Heden staan bij het agentschap der arbeidsbemiddeling 94 per sonen ingeschreven als werkloos. Geboren: Dirk Willem z. van J. Roden burgEsveld. Overleden: A. Boer 53 j. echtgen. van G. v. d. Haven. Gevestigd: B. G. Henning van Middel- harnis, C. M. Dobbe van Aalsmeer H. W. L. v. Royen van Venray. Vertrokken. J. M. Keijzer naar Am sterdam C. A. Bontje naar Weesp J. Kas naar Nieuwkoop. STOMPWIJK K.R.O.-lilm. Donderdagavond had in café „Het Blesse Paard" de vertooning plaats vau de KRO.-film. Een inspecteur van den K.R.O. opende deze propaganda-avond en heette allen hartelijk welkom in het bijzonder kapelaan Klaver. Spr. verklaarde met welk doel deze filmavond den werden gehouden en spoorde tenslotte aan zich achter de vanen van den K.R.O. te scha ren cn dezen te steunen door lidmaatschap of door donateur of begunstiger te worden, of door tenminste een KRO.-busje in de huiska mer te hangen. Voor een of ander kan men zich wenden tot den correspondent, den heer G. Havik. Allereerst kregen de aanwezigen een leuke teekenfilm te zien, waarna de interessante K.R. O.-film werd vertoond. Deze film laat eerst zien, hoe het begon. Pastoor Perquin, die de geestel. vader van deze machtige katholieke beweging is geworden, peinzend voor zijn ra dio-toestel, dan de groei en ontwikkeling van den K.R.O. en tot slot wat de K.R.O. uitwerkt. De film was begeleid met bijpassende muziek. De talrijke aanwezigen hebben een genoegelijke en interessante avond meegemaakt, en vele be kenden gezien, dien ze tot dusver slechts ge hoord hadden. R.K. Propagandaclub. Maandag zal in het Patronaatszaaltje de eerste ontwikkelingsavond plaats hebben, georganiseerd door de R.K. Pro pagandaclub. Deze avond is toegankelijk voor de leden en belangstellenden. VOORHOUT. Gemeente-secretarie. Bij wijze van proef zal het gemeente-secretarie met ingang van Maandag 8 November geopend zijn tot 12.30 uur in plaats van tot 1 uur. Het ligt in de be doeling, om de kantooruren voorgoed tot 12.30 uur te houden. Werkloosheid. Bij den agent der plaat selijke arbeidsbemiddeling stonden op 1 No vember alhier ingeschreven ongeveer 50 werk zoekenden, hetgeen juist het dubbele aantal is van die op 1 October stonden ingeschreven. Inbraak. Door den heer B., wonende aan de Hoofdstraat alhier, is bij de politie aangifta gedaan van inbreking. Uit het onderzoek dat de gemeente-veld wachter heeft ingesteld is gebleken, dat ver moedelijk een persoon zich den toegang tot de woning heeft verschaf door opensluiting van een serre-raam. Vermist worden 30 sigaren merk „Victor Hugo". WASSENAAR Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is tegen a.s. Woensdagochtend 9.45 uur, in openbare vergadering bijeengeroepen. Diefstal. De heer R. gaf kennis van ver missing van 3 konijnen uit een hok, achter ga rage S. Mej. B. uit den Haag deed aangifte van dief- stad van een handtaschje met inhoud, gepleegd in de Pius X-school. In beide gevallen stelt de politie een onderzoek in. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauw zeer onder het vee van de landbouwers v. d. K. en W. aan den Rijksstraatweg, is dewplr«n 1 verklaard.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9