ZATERDAG 5 NOVEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE GESCHIEDENIS DER ST, JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIG ING. Half December was jong en oud weer present, vol aandacht luisterend naar den Gezellenvadcr uit Rome, die eon interes sante oordracht hield over het internatio nale Kolpingswerk, waarin vanzelf ook word betrokken do Gezellenvereeniging van de Eeuwige Stad, annex het aldaar geves tigd internationale Gezellenhospitium. Dit alles, fraai goïllustreord door bijpas sende lichtbeelden, vormdo een wolgo- slaogdo ontwikkclingsavond, die een prach tig besluit was van het beteekenisvolle ver eenig ingsjaar 1922. Het allereerste optreden naar buiten, in het jaar 1923, was do viering van hot z.g. Vastenavond- of Voorjaarsfcost, dat aan ving op Zondag 28 Januari. Zoowel do ker kelijke- als de openbare feestviering had den weer het gewcnschte vlotte verloop. Merken we evenwel op, dat in die dagen nog steeds pijnlijk gevoeld werd het gemis van eigen Muziek- en Zangvereeniging. Met veel lof diene dan ook vermeld do sym pathieke medewerking juist in die da gen van den heer A. Schinck, als orga nist der Gezellenvereeniging. Het was met dezen eeretitel, dat genoemde heor zich voor zijn kunstzinnig werk ruimschoots be loond achtte. Hem zij van dezen plaats nog eens hartelijk dank gebracht. Dat het prachtige historische trourspel „Zrini" het goed deed, getuigen ons de ob jectief gestelde persverslagen uit dien tijd. Voor een meer uitvoerige beschrijving van het stuk zelf verwijzen wij naar het ver slag van het 25e Jaarfeest-, November 1912. Den ouderen tooneelspelers verschafte het fraaie spel der jongeren intusschen 'n heel aparte voldoening: speciaal de ver vulling van de z.g. zware rollen. Natuur lijk speelden ook deze jongeren onder lei ding van regisseur Bayer.... en dat zegt vanzelf alles. Volgde hierna een weldoende periode van geregelden arbeid en gezellig samen zijn, incer in 't bijzonder op de Zondag avonden. Een sprekend bewijs van godsdienstigen offerzin onder do Gezellen was wel de stichting op 6 Juni van het St. Po- trus Liefdewerk in de Gezellenvereeniging. Vanaf dien tijd dus draagt de Vereeniging de zorg voor de opleiding van baar eigen „inlandscho" student-missionarisPaolo Gjini, geboren Albaniër en studeerend in Skutari. Nog waren de vacantiedroomen niet uit- gedroomd, of hoort, op 1 Aug. klinkt als laatste nieuws: „de Viee-praeses is be noemd tob Kapelaan te Amsterdam!" Na enkele dagen volgde een hartelijk afscheid van Kapelaan Th. v. Outersterp, die Vrij dags daarop, vergezeld van de beste wen- schen zijner vele gezellen zijn nieuwen werkkring ging aanvaarden. Op 8 Aug. kwam zijn opvolger, Kapelaan G. J. Kemporman, di'o nog in de week d.a.v. officieel in functie trad als Vice-praeses. Bij die gelegenheid kon hij, tot zijn genoe gen aan zijn toekomstige gezellen als z ij n eerste mededeeling, voorlezing doen van een ingekomen bericht uit Noordwijkerhout, waarin aan de Gozellen-retraiteclub werd toegestaan de a.s. Kerstretraito met 25 per sonen voort te zetten. Dit bericht Scheen wel een gunstig voorteeken voor het thans aanvangend nieuwe tijdperk. Op Zondag 9 Sept. werd de nieuwe Vice-praeses als zoo danig plechtig geïnstalleerd door den Z.E. Praeses, Pastoor Th. M. Beukers. Deze plechtigheid, die op de talrijke aanwezigen een moer dan gewone indruk maakte, deed allen zonder onderscheid hoopvol do toe komst inzien en was een ongezochte aan sporing tot vernieuwden werklust. Inder daad ging het nu in stijgend tempo voor waarts, dank zij de kalme, maar welbere kende voortvarendheid van den nieuwen Gezellen vader. Ook de viering van het op 18 November aangevangen 36o Stichtings- feest stond in het teeken van vernieuwing. Waaruit dat viel op te merken? Wel, niet alleen dat de tooneelafdeeling als altijd trouwens zich met do grootste toewijding gaf, (ditmaal door de fraaie ver tolking van het Blijspel „Napoleon^ Hor loge") maar het viel ook op, dat de nieuwe Praeses zich zoo bijzonder interesseorde voor een voor allen aangenaam verloop der vier openbare feestavonden. Hij was het ook, die vooraf reeds gezorgd had voor een muzikale opluistering dezer uitvoerin gen, zij het dan voorloopig met vreemde krachten, welwillend afgestaan door het R. K. Muziekgezelschap „Perosi". Niets ontsnapte «aan zijn aandacht, en niet zoodna was hij bekend met en over tuigd van de vele en belangrijke ver diensten van den kundigen tooneelleide.', den heer L. Bayer, of aanstonds rijpte bij hem hot plan van een alleszins passende huldiging. Gevolg: op 7 December feeste lijke installatie van den heer L. Bayer als lid van den Raad van Bestuur. Spreekt niet uit deze daad van spontane waardoe ring, een fijn meevoelen in gansch het ver- ©enigingslevenmaar vooral ook zijn hoo- ge opvatting van verdiensten en nauwge zette plichtsbetrachting, ook bij andereu? 't Was voorwaar oen edel gebaar, waar mee deze waarlijk serieuze Priester-praeoos het vereenigingsjoar 1923 afsloot. EEN IDEAAL. Ja, een ideaal hebben we allemaal. Ge lukkig maar ook. Want 'n mensch zonder idealen, is een slappeling, een Jan-snl. Vooral nu, in onzen tijd, hebben we men- schen noodig, wier lovon gevuld wordt door borcikbaro idealen. Ja, bereikbare, geen ijdele. Een ideaal hoeft zoo goed als iedereen en vooral wij, jonge menschen, hebben een begeesterend ideaal noodig. Je staat in hot mooilijkste tijdperk van heb leven, je be seft dat heb leven strijd is, je ziet bergen van moeilijkheden rijzon, je voelt den golf slag van ontwakend man-wordenjo kunt er niot buiten; een ideaal heb je noo dig. Een ideaal hebben we allemaal. De voetballer heeft zijn ideaal: het kam pioenschap van zijn club. De turner heeft z'n ideaal: de wisselbeker als club-eigen dom. Een tooneelspelcr, die ziet zijn ideaal in gewonnen medailles, zooals eon zangor het ziet in een behaald diploma en in de successen van zijn club. Een jonge kerel ziet zijn ideaal helder afgeteekond in een betrekking en hij droomt zioh een toe komst. Doch boven al die idealen uit staat er één, een Koningsideaal.de Hemel. Dat is toch het doel van je leven, daar bidt en werkt iedereen voor, ook zelfs do zwak keling. En allen voelen het aan, hoe thans de handen uit de mouwen moeten en hoe de harten moeten staan in liefdebrand voor •Ohristus. Jonge kerols, die willen wel, maar 't lukt niet altijd. Zij hebben noodig een kracht bron voor hun jongelingstijd en dat is Christus. Zij moeten zich trainen in do oefenschool van Christus, leeren van Hem, opzien naar Hem, bidden tot Hem. En die oefoiiBchool is de retraite. Kolping's zonen, durven jullie het aan? En vullen jullie met tientallen onze Kerst- rotraito? SEVERUS. STUDIECLUB „ST. PETRUS CAN IS I US". Op Vrijdag 28 Oct. 1.1. had de openings avond plaats van heb Winterprogramuia dor Studieclub, waar de heer Bruschke een lezing hield met als onderwerp „Electrioi- teib en Warmte". Do belangstelling voor dozo lezing was dan ook buitengewoon goed. Praeses memoreerde nog oven de voor afgaande jaren, om daarna de wenscb uit te spreken, dat de studieclub met zijn nieuw bestuur en nog meer nieuwe ledou een succesvol jaar mogen ingaan. Na het openingswoord werd den heer Bruschke voorgesteld, welke aller aandacht vroeg. Spreker begon allereerst met de op merking dab in zijn lezing nog al veel jaar tallen zullen voorkomen, maar dat de aan wezigen deze niet in hun gedachten be hoefden op te nemen, daar dezo getallen niet overhoord zullen worden (Spreker is n.l. onderwijzer). Vervolgens werd uiteengezet do ontwik keling der electriciteit met haar vele uit vinders, welke medegewerkt hebben de electriciteit voor practisehe doeleinden bruikbaar te maken. 1810. De eerste grondslag voor het elec- trisohe licht was gelegd. Met behulp van 2 stukjes houtskool en een negatieve en positieve pool trachtte men vonkjes over te laten springen, met. de bedoeling een liohtstraal te krijgen. Doch deze methode was van korten duur. Men zocht naar een oonstant en blijvend licht. En al mochten er in 18701880 belang rijke uitvinden gedaan worden; n.l. met behulp van dynamo's en geprepareerde koolstaven, toch werd er naar een man ge zocht, welke een oplossing zou weten te geven. Hier staat de spreker een oogenblik st'l om een denkbeeld te geven, welk een ge weldig en grootsch werk hier is verricht door: Thomas Alva Edison, den grootsten uitvinder op het gebied der electriciteit. Bij dezen naam denken wij weer eens aan den armen krantenjongen, die door zijn vernuft van uitdenken cn handighoid van construeeren trots alle tegenslagen als een van de aanzienlijkste uitvinders der wereld staat aangeschreven. Spreker behandelt uitvoerig het aange boren talent van onderzoeken en uitvinden, waarvan 1 pet. inspiratie en 99 pet. transpi ratie was volgens de uitdrukking van Edi son zelf om tot eindresultaat te komen; 21 Oct. 1879: het branden der eerste elec- trisohe lamp, waarna vervolgens de ver dere ontwikkeling der lampen-industrie in al zijn bijzonderheden werd verklaard wel ke na de pauze met mooie lantaarnplaat jes werd geïllustreerd. In het kort werd nog een en ander be handeld over het verkrijgen van gratis electrische stroom, b.v. bij de Niagara-wa- terval, de Fjorden in Zweden en Denemar ken, groote rivieren enz. de z.g. witte steen kool. Spreker geeft hier de studieclub in over weging te bestudeeren om van de eb en vloed-beweging langs hot Noordzeestrand, een gratis „witte steenkool "-productie te verkrijgen, welk „voorstel" met luid applaus wordt begroet. Hierna volgde een korte pauze om te vervolgen met lantaarnplaatjes betreffende de geweldige lampenproductie dor Philips- fabrieken, waarbij glasblazerij, ©ontrole- afd., verpakking en verzending aanschou welijk werd voorgesteld. Na de vertooning maken we „kennis" met de enorme complex gebouwen met zijn geweldig aantal arbeiders(sters),om tot slot de verschillende periode van produc tie en over-productie onder de loupe te nemen. 1891. De eerste groote bedrijfsfabriek. Begin met kooldraadlampen. Aantal arbei ders 30. 1927. Haasse-periode met toestanden van overproductie. Aantal arbeiders 50.000. 1932. Crisis-periode? Na deze interessante lezing sluit do ge achte spreker met de meening bijgedragen te hebben tot vermeerdering van de kenuis der electriciteit en hoopt hierin geslaagd te zijn, waarvoor zijn hartelijken dank. (Ge weldig applaus). De Eorw. Praeses maakt hierna gebruik om den heer Bruschke hartelijk te danken voor zijn uitstekend geslaagde lezing en hoopt noch meerdere malen hqt woord aaft den spreker te mogen geven. „Een goed begin is hot halve werk") vooral voor een studieclub. A. v. R. B0EKH0UDCURSUS. Voor den BookhoudcursuB 193233 heb ben zich een voldoend aantal leden aange meld. Dezer dagen ontvangen deze allen nog nadere mededeeling over tijd en plaats. Allés zal in het werk gesteld worden om dti zoo spoedig mogelijk te regelen. TURNCLUB ORANJE-ZWART. In onze Turnclub wordt weer hard ge werkt. Maar het is ook noodig. In Febr. a.s. zal wederom het samentreffen plaats vinden met de turners van de Gezellen-ver- eeniging Haarlem II. Ditmaal heeft dit plaats in Leiden. Door gestage oofoning zorgen onze turners hun overwinning van vorig jaar te handhaven. Naar wij uit Haar lem vernemen, zal dit echter niet zoo ge makkelijk zijn. De oefenavonden blijven vastgesteld np Maandagavond in het lokaal Pieterskerk hof. LEVEN VAN ADOLF K0LPING. Naar wij vernemen zal over eenige maan den verschijnen een nieuwe levensbeschrij ving van onzen Stichter Adolf Kolping. Dit zal zijn een Hollandsche bewerking van het Duitsehe boekje Adolf Kolping, samenge steld door de Zwitserscho schrijfster Anna Richli en uitgegeven door het Kanisius- work te Freiburg als 23ste deeltje van haar serie-uitgave Kleine Lcbonsbilder, Nu de Hollandsche bewerking van de groote biographie van Kolping door Sebas tian Schaffer en de kleinere Hollandsche levensbeschrijving van Janssen O.P. ge heel zijn uitverkocht en Adolf Kolping van A. Franz geen eigenlijke levensbeschrijving is, wordt door de bewerking van dit zoo prettig en frisck geschreven werkje van Anna Richli in een lang gevoelde behoefte voorzien. Moge bij de verschijning dit boek je een ruime afname vinden bij leden en niet-leden van het groote Kolpingsgezin. Wij herinneren er tevens aan dat van dn Novene voor de Zaligverklaring van Adolf Kolping nog altijd exemplaren verkrijgbaar zijn bij den huismeester, INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN. Voor inschrijving als candidaat-lid van de Leidsche Gezellen-vereeniging bestaat eiken lilden Maandag gelegenheid te 5.30 in den Presidentskamer van het Gezellen- huis, Zij, die zich willen komen aanmelden, doen goed reeds eenige dagen tevoren ter kennismaking aan te komen en een vra genlijst te verzoeken, die dan op den Ilden Maandag ingevuld wordt medegebracht. RECHTZAKEN HUURCONTRACTEN EN DE STRAAT BELASTING. Een uitspraak van den kantonrechter. Toon na 1 Januari 1931 de gomeento straatbelasting ging heffen, zagen verschei dene verhuurders en huurders zich gesteld voor het feit, dat hun contract niet duide lijk aangaf, of de verhuurders al dan niet het bedrag van'dezen aanslag op den huur der kan verhalen. In die omstandigheden lieten sommige verhuurders elke poging tot inning achterwegeandere eohter wend den zich met meer óf mindor succes tot hun huurders. Een der gevallen, waarin een huurder weigerde de straatbelasting aan den verhuurder te vergoeden, terwijl deze laatste meende met zijn verzoek aan den huurder om betaling, in zijn recht te zijn, heeft aanleiding gegeven tot een pro ces. waarin de kantonrechter te Loiden op 5 October vonnis heeft gewezen. Het ging in dezen om een huurovereen komst, waarin do volgende veel voorkomen de ciausule opgenomen: „alle lasten die van het gehuurde worden geheven, of nog zul len worden geheven, zijn voor rekening van de (n) huurder(ster) met uitzondering van de grond- en polderlasten." De kantonrech ter besliste, dat in dit geval de huurder den verhuurder de straatbelasting niet be hoeft te voldoen, aangezien deze viel on der het begrip „grondlasten". ONEERLIJKE POLDERONTVANGER. Voor do rechtbank te Middelburg is Vrij dag behandeld de zaak tegen den 67-jari- gen H. J. v. d. O., ontvanger-griffier van verscheidene polders, wonende te Tcrneu- zen, wien ten laste was gelegd, dat hij in totaal 17.300, toebehoorende aan water schappen of polders, heeft verduisterd. Eisch een jaar. De verdediger, mr. G. Tichelman uit Ter- neuzen, bepleitte een voorwaardelijke vei- oordeeling en critiseerde scherp het ge brekkige toezicht van do polderbesturen en van God. Staten en de provinciale amb tenaren. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. M. J. C. van Nunen, schilder te Noordwijkerhout; cur. mr. J. O. Ba- fon te Leiden. N. Timmer Jr., aannemer, te Leiden, our. mr. N. WeyL EEN LES VANUIT BELGIE. FEITEN EN DENKBEELDEN. Het is altijd goed open oog te hebben voor de werkelijkheid en, als or te leeren valt, die lessen te aanvaarden on te benut ten. Zondag 9 October hadden bij onze Zui derburen de gemeenteraadsverkiezingen ■plaats en door bemiddeling van eón Brusse laar he'bben we de volledige uitsiageu voor ons liggen, uitslagen, dio duidolijk illustree- ren tot welk een droevig resultaat do ver deeldheid dor katholieken voert. Het schijnt in België, vooral ook door do taalkwestie, niet best te boteren en de katholieken mis sen de noodzakelijke eendracht. Zoodoende zijn er allerlei partijen en partijtjes ont staan en daarvan konden slechts zij profi teered die de uibgesproken vijanden zijn van de katholieken t.w. de liberalen en de socialisten. Wat nu was het resultaat der gehouden verkiezingen? Zie hier dc meest volledige opgave per provincie. In Antwerpen socialistische vooruit gang ten nadeele van katholieken en libera len. Alleen Antwerpen-stad gaf een neder laag voor do liberalen, waarbij kath. en soc. ongewijzigd bleven, althans in zetelsj want heb stemmencijfer steeg. In O o s t-V laan deren afwisselende bijval van katholieken, Socialisten en (Vlaamsche) fronters. Over het algemeen lichte achteruitgang der katholieken. In W e s t-V laanderen vooruitgang dor socialisten in de steden, vooruitgang der katholieken in het Zuiden dier provin cie. In de groote steden konden de katho lieken, waren zij één geweeBt, schitterende overwinningen behaald hebben; nu, in drie, vier groepen optredend, gingen ze a-chter- uit. In Limburg socialistische vooruitgang in het Zuiden, Vlaamsch-nationale winst in het Noorden, beiden ten koste der katho lieken, die in verspreide groepen opkwa men. In Brabant socialistische winst in de groote plaatsen; te Brussel liberale winat. Katholieken achteruit bij gebrek aan een heid. In de Waalsche Provincies (het moerendeels Fransoh-sprekende gebied) vooruitgang der socialisten; in enkele p.aatsen vooruitgang der katholieken. De communisten kwamen nergens voor uit, zoodat Moskou achter het net visohte. De groote les, die we in hot bovenstaande vinden, is deze: eenheid is onontbeerlijk, want de cijfers bewijzen, dat in een strijd niet aaneengesloten gelederen de katholie ken de overwinning hadden kunnen beha len. Zoo b.v. in de hoofdstad Brussel, waar do katohlieken van 16 op 13 zetels zakten. Wa ren ze in eenheid opgetrokken, ze zouden hun kracht hebben behouden Maar nu ging men in drie groepen ter stembus, waarbij de conservatieven en de democraten, hoé- wel beiden katholiek, elkaar fel bestreden, en het resultaat dier vorbrokenheid was na tuurlijk verlies. Een gunstige uitzondering maakte de stad Antwerpen, waar de Btrijd hoofdzake lijk ging vóór of tegen den Burgemeester, Frans van Cauwelaert. (In België wordt de Burgemeester uit den gemeenteraad geko zen). Liberalen en socialisten waren één tegen de Katholieken, maar ook de Katho lieken vormden één partij en daardoor won nen zij'en bleven de sterkste partij met 15 zetels op de 43. De Belgische Pers trouwens is ook niet vrij te pleiten van schuld, want de manier waarop sommige bladen te werk gingen, was allesbehalve katholiek. Fransc-hgezin- de en Vlaamschgezinde bladen hebben po lemieken geleverd, die allen het stempel dragen van den feilen hartstocht, en van een gemis aan kalmte en redelijkheid. Een gunstige uitzondering maakten slechts enke'e bladen, waarvan we er hier enkele citeeren. „Het nieuws van den Dag'' (Brussel) schreef o.m. -het volgende behartenswaar- digc: „Eendracht is macht-, waarom wordt de zen gulden spreuk zoo gemakkelijk uit het oog verloren? Tweedracht schaadt altijd, men heeft het honderden keeren moeten ondervinden, maar er zijn menschen, die nooit leeren. Al de propaganda, al het werk, a-1 de moeiten, zij hebben niet den uitslag gegeven, waarop gehoopt mocht worden. Dab dit verlies door tweedraoht een heil zame les we ze". En in een ander nummer van hetzelfde blad lezen, wij: „Wie katholiek is voor alles en in alles moot soms zijn persoonlijke voorkeur, onder geschikte bijzaken kunnen tor zijde schui ven. Het is volstrekt onaanneembaar dat katholieken onder elkaar aan het vechten vallen, en nog wel onder de oogen van den vijand, die natuurlijk alle onoonigheid aan vuurt! Oneenigheid is uit zichzelf slecht, omdat zij onze krachten verzwakt. Wij heb ben te zien naar wat ons vereenigt en niet naar wat ons verdeelt en het spreekt van zelf dat om eenheid te verkrijgen noodig is, dat alle schakeeringen van het katholieke leven vertegenwoordigd zijn. Laat ons be kennen dat oneenigheid en tweedracht, ons veel schade hebben berokkend en veel pro fijt aan den vijand verschaft hebben". En „De Standaard'" (Brussel) schreef de ze waarheid Alles is een ernstige verwittiging. Voor de Katholieken staat de windwijzer meer dan ooit op.... eendracht. Met stem- mcnoverschotben, die bijeen mandaten be- teekenen en afzonderlijk waardeloos zijn, komen we er niet". Moge deze „les vanuit Be'gië" tot naden ken stemmen allen, die het ernstig meenen met onzen katholiek-staatkundigen opbouw. Leiden. S. M. GRAAL-TAAL. Wat U van buiten niet ziet, Vraag dat binnen.' 't Is weer zoo! Ik moet U melden, Dat van morgen reed» af aan, Weer een aanval op uw harten En uw beurzen wordt gedaan. En ik weet al van te voren, Dat uw hartelijk gevoel Zegt bij 't lezen dezer regels 't Is weer voor heb goeie doel! juist I Zoo ooit, dan hebt u ditmaal Wonderbaarlijk goed gegist, Wat er voor dat hcele goeie, Groote doel nog wordt gemist. Boms misschien een good begrijpen Doen ze dab wel allemaal? Van die frissohe en moderne Meisjesaetie in De Graal? 'k Mag het wel eens even vragen, Als dab soms bij u zoo is, Waarin sohuilt dab niet-begrijpen? Waarin séWilt tooh dab gemis? Is heb soms, omdat uw leven Feitelijk is ingedut En nu door een frissohe actie Eensklaps wakker wordt geschud? Is het soms de wet der traagheid? Ooh ge doet toch uwe plicht! Al dat nieuwe en moderne! 't Loopt in 't oud gareel zoo licht! Neen, dat mag ik'niet geloovon, Ook al vraag ik u dat nu, Maar 't weerleggen dezer stelling, Is dan ook de taak van U. Want de Graal gaat fancy-fairen, Toe, begrijp het nu eens goed, Wat een hulp uw geld en voorbeeld Deze frissohe actie doet. En kunt u het niet begrijpen Deze actie vaii cfe Graal, Ga dan zien met open oogen, Open beurzen en betaal! Wij zijn allemaal maar menschen En verkeerd doen wij heel veel Zie daarom alleen naar 't mooie En het prachtige geheel. Niet kleingeestig, geen gezanik Geen gevit en geen gozeur Durf dus flink en eerlijk wezen, Wendt uw schreden naar haar deur. Morgen gaan die deuren open En zij blijven open staan, En k verwacht dus, dat u allien Opgewekt zult binnengaan. Als u dan vanda-ag of morgen Op de Hooigracht hebt ge-Graald Zegt U vast vol overtuiging: Ik heb niet teveel betaald. TROUBADOUR. LUCHTVAART MISLUKTE PARACHUTE-SPRONG VAN DEN BERLIJNSCHEN RADIOTOREN. De 3B-j"a.rige uitvinder Willy Warburg uit Hannover is gisterenmiddag met een nieuw model valscherm van het bovenste platform van den Berlijnscheh radiotoren gesnrongên. Het valscherm opende zich échter niet en Warburg viel op de gras vlakte aan den voet van den toren. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis over- gobracht. Het valscherm was door hemzelf uitge vonden en hii heeft den sorong gedaan zon der van te voren toestemming daartoe te hebben gekregen van de betrokken auto riteiten. VIJF ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN VERBRAND. Door een nog onbekende oorzaak is gis ternacht brand uitgebroken in de vliegha- ven van de Middellandsche Zee-luchtvaart maatschappij aan het Lido van Venetië. Een der "hangars, waarin zich vijf een- motorige Junkertoesteüen tor reparatie be vonden, brandde totaal af Een andere, die als reparatie-werkplaats voor motoren dienBt deed, werd ernstig beschadigd. Vliegongeluk in Beieren. Het vliegtuig no. 1673, dat indertijd, be stuurd door Morzik, de Europa-rondvlucht won, is gisteren in een hevigen snoeuw- storm bij Oberanljenreute (Beieren) tegen een fabrieksschoorsteen gebotst en to plet ter gevallen. Het rechter draagvlak werd geheel vernield, evenals de stuurinrichting, terwijl de motor uit het vliegtuig werd los gerukt. De bestuurder Puramer uit Mün- chen werd zwaar gewond, evenals de passa gier Pfitzer. Het vliegtuig, waarop het na- tionaal-socialistische embleem was ge schilderd, was op den terugweg van een propaganda vluch t. EEN ZAKENMAN zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6