ibJ ft fifr WJL UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK HET JO-JO-SPEL. MAANDAG 31 OCTOBER 1932 UE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT (Vervolg). Algemeene beschouwingen der gemeente over het dienstjaar 1933. Het lid Van der Voet opent de algemeene beschouwingen. Spr. vindt het oprecht jammer, dat de Raad wederom genoodzaakt zal zijn een of fer van het gemeente-personeel te vragen. Spr. zal eerst de uitspraak van het georga niseerd overleg afwachten. Spr. komt bij het desbetreffende arti kel nog terug op de subsidie voor opvoe ding der rijpere jeugd, doch spr. meent hier even te moeten opmerken, dat hij mis plaatst vindt, dat door gezaghebbende per sonen de tegenstanders dezer subsidie als minderwaar! ge personen worden gekwali ficeerd, die zoo spoedig mogelijk uit den Raad dienen te verdwijnen. Spr. heeft bij de bestrijding dezer subsidie steeds het gemeentebelang op het oog gehad. Als de voorstanders dezer subsidie meenen dat de subsidie met het gemeentebelang in over eenstemming is, dan is dat hun zaak, dooh men ontzegge anderen niet het recht, van tegenovergestelde meening te zijn. Tot viermaal toe verzocht „Herman Boerhaave", of de gemeente garant wilde zijn voor de aflossing van kapitaal en ren te, benoodigd voor nieuwbouw, evenveel malen werd aan dat verzoek door den Raad voldaan op voorwaarde, dat B. controle zouden uitoefenen op het beheer dezer bouwvereeniging. Op 18 Mei j.l. is in den Raad een verzoek behandeld van „Herman Boerhaave", om de huren har er woningen te mogen ver lagen. waarop de Raad afwijzend beschik te. Alleen in bijzondere gevallen zou uit stel van betaling kunnen worden gegeven, alles in overleg met B. en W- Hu dient toch de vraag gesteld en beantwoord of de gemeente nu wel verplicht is, exploitatie kosten, ontstaan buiten den wil van de bouwvereeniging om, te dekken. Indien werkelijk de gemeente hiertoe verplicht is, heeft de Raad ook recht te weten, hoe het met de betalingen der huren van genoem de woningen is gesteld. Terloops wil spr. nog opmerken, dat hij bij B. en "W. een tweeslachtige houding bij huren en paoht- verlaging geconstateerd heeft, Spr, komt op die pachtverlaging bij het desbetreffende artikel nog wel terug. Maar matig is spr. ingenomen 10.per leerling te voteeren voor vergoeding inge volge art. 101 der L.O.-wet 1920. Spr. vindt dit aan den hoogen kant. Op de sub sidies is to weinig bezuinigd. Spr. kwam op voor de verordenende en controleerende bevoegdheden van den Raad. Ten slotte verzocht spr. om schriftelijke praea/dviezen van B. en W. Elke schijn van overrompelen moet vermeden worden. Ook dient de Raad steeds juist te worden voorgelicht, en men moet trachten hen iets voor te leggen waar niet om gevraagd is. Het prestige van den Raad zou, indien hij onjuist wordt voorgelicht, eisclien, dat hij alsdan op een zeer duideliike wijze, zijn misnoetren over zoo'n daad uitsprak. Vervolgens werd het woord verleend aan het lid Spierenburg. Met de belastin gen is thans wel de uiterste grens van het dragelijke bereikt. Daarnaast is de vraag gewettigd of de getaxeerde opbrengst van sommiee belastingbronnen niet wat hooe aancreslacen zijn. Daar bovendien de uit- gaafnosten zoo laag mogelijk zijn uitge trokken, zuilen wij ons vertrouwd moeten maken met het idee dat er geen sprake van is. dat we meevallers kunnen verwachten. Nadat de door de commissie voorgestelde verlaging is toegep'ast, zullen de salarissen van het gemeentenersoneel nog zeer gun stier afsteken bij datgene, wat particuliere ondernemers en werknemers is overgelaten, en het is toeh laatstgenoem de categorie die de middelen voor de sa- la rieering moet opbrengen. De voorziening in den nood der werk loosheid zal ook in het komende jaar zware eischen aan de gemeentekas stel len:. Gerekend wordt met een büdrage van het Rijk van 75 pet. in deze kosten in plaats van 50 pet., zooals het vorige jaar, en het is te honen, dat op grond van don zeer zwaren belastingdruk een zoodanige bijdraee van het Rijk kan worden verkre gen, daar een lagere bijdrage den dienst 1933 zeer ongustig zou beïnvloeden. Ifet heeft eroote verontwaardiging ge wekt, dat, aldus spr., een zeker obscuur blaadje gemeend heeft een ware laster campagne tegen het hoofd der gemeente en de steuncommissie te moeten openen. Len gen en laster liggen er dik bovenop dat de. arbeiders heel goed in de gaten heb ben waar het om begonnen is en geen oor aan dit onverantwoordelijk gestook lee- nen. Een partij die haar idealen door zul ke practijken moet verwezenlijken zal tot de ontdekking kernen, dat de oonfessionee- le, arbeiders zich niet voor hun karretje laten spannen. Door deze lastei-campagne heeft deze groep, die bijna uitsluitend "uit van buiten do bollenstreek geïmporteerde vreemdelingen bestaat, elke samenwerking of overleg met hen practisch onmogelijk gemaakt, doch wellicht wordt juist een der gelijke positie beoogd om des te gemakke lijker met modder te kunnen gooien. Mis schien ten overvloede meent spr. B. en W. te moeten vragen of het dat college be kend is, dat het Rijk een brandstoffentoe- slag voor de werkloozen toestaat, en zou spr. graag vernemen welke stappen B. en "NV. in verband hiermede gedaan hebben of zullen doen. Voorts zullen ook de kleine kweekers op de een of andere wijze geholpen moe ten worden. Gezinssteun lijkt spr. in dit geval de aangewezen weg. Spr. zou B. en W. de vraag willen stel len of het bekend is tot welke som de huur achterstand bij „Boerhaave" reeds opge- loopen is, welke maatregelen zij te dien opzichte denken te nemen, en wat of nu het standpunt van B. en W. ten aanzien van huurverlaging voor deze woningen is. Het uitgetrokken bedrag van 10.per leer ling voor het bijzonder onderwijs is naar fcpr. inziens te laag. De voorzitter, de voorgaande sprekers beantwoordende, zei, dat enkele onderwer pen bij de betreffende volgnos. zullen wor den besproken. Spr. bestrijdt de meening van het lid Van der Voet, waar hij spreekt over tweeslachtige verhouding, voor de zooveelste maal, en vindt dat hierover nu genoeg gesproken is. Spr. vervolgt met te zeggen, wanneer in de toekomst meer be hoefte aan schriftelijke voorlichting blijkt te bestaan dan zal deze worden gegeven, doch in deze gemeente heeft men toeh waarachtig niet te klagen dienaangaande. Spr. wijst onherroepelijk a-f, dat den Raad wel 'na ooit verkeerde voorlichting zou zijn gegeven. Waar de heer v. d. Voet be vreesd is voor te lage raming merkt spr. op, dat het uiterst moeilijk is, hierover te oordeelen, doch deze raming is geschied aan de hand van een opgave van de inspec teurs van Belastingen. Op een desbetref fende vraag van het lid Spierenburg deelt de voorzitter mede, dat van den minister van Bioncnl. Zaken is bericht ontvangen, dat de steuntrekkenden, boven hun steun maximum 1.brandstoffentoeslag kun nen bekomen tusschen 30 Oct. en 1 April, waartoe aan de Steuncommissie volmacht is verleend. Ook hebben de burgemeesters uit deze streek bij den minister gepleit dat eenigen steun aan kleine kweekers zou wor den verleend. Hierop is vanwege het de partement van Binnenl. Zaken bericht ont vangen, dat de kweekers, welke huin bedrijf aan kamt zetten, onmiddellijk in dezelfde termen kunnen vallen als een werkloos ar beider. Doch voor steun, zooals de kwee kers dit verlangen, zal eerst den minister moeten worden aangetoond, dat deze ook beslist noodzakelijk is. Nu zal in de ver schillende gemeenten gegevens worden ver zameld, om de toestand bloot te leggen. Het is spr. bekend, dat er een achterstand in huur is, bij de woningbouwvereeniging, doch het zijn niet onze cijfers, zegt spr., doch van de bouwver,, waarom spr. zioh niet verantwoord zou achten wanneer deze in openbare vergadering zouden worden bekend gemaakt. Wat betreft huurverla ging, deze zaak is niet urgent de bouw ver. staat voor financieele en administra- ve moeilijkheden. Spr. acht 't ongewensoht hierover zoo ineens te beslissen. Wethouder van der Laan merkt op, dat de gemeente borg is voor de bouwver. en dat bij als zoodanig heeft toe te zien op het beheer. Als de bouwver. inderdaad een nadeelig saldo in haar rekening vertoont, dan zal de gemeente moeten bijspringen, Het lid Yan der Voet, doorgaande op het gezegde van weth. Van der Laan, zegt: zoo de gemeente alleen borg en niet verder garant is, had de bouwvereeniging ook geen meening noodig van het gemeentebestuur. De voorzitter zegt, dat de gemeente geen behoefte heeft dat een boodschap zóó aan „Herman Boehaave" worde medegedeeld. Spr. is ook van meening. zoo men de huur niet meer kan betalen, dat men dan moet verhuizen, en zoo er geen woningen meer zijn, dan wordt dat een zaak voor de Volks huis vesting. Wethouder van der Laan meent dat de bouwver. het risico voor haar daden draagt terwijl het bestuur steeds blijk gegeven heeft van een goed beheer. B. en W. kunnen dan niets anders dan uitermate tevreden er de behartiging. Spr. acht d'e bouwver, een zaak de gemeente borg als zaalc dient het dat ze rendeert. Zou de huur niet ten volle opgebracht kunnen orden, dan moet in een andere wijze hierin worden voorzien. Ook de onderlin- erhouding stemt tot volle tevreden heid. Het lid van der Voet zegt, dat het risioo i'oor de leden niet meer bedraagt dan f 5. En al is de bouwvereeniging geen philantro pische instelling, ze is toch zeker ook geen commercieele, doch een gemengde instel- isr; het is een sociale instelling. Hierna wordt de vergadering voorloopig gesehorst. VOORSCHOTEN. Etalagewedstrijd. Uitslag van de jury en de publieke beoordeeling van de gehou den étalagewedstrijd der winkeliers alhier. Jurybeoordeeling: le prijzen: J. F. N. van Os, sigarenmagazijn, P. Kaaijk, Radio- handel enz., B. C. Boele, manufacturen- handel, D. J. van Cuilenborg, Rijwielhan del, enz.; 2e prijzen: J. F. N. van Os, sla ger en J. Rol, stoffeerder; 3e prijzen: A. Verhoog, bakker en Firma van Wissen, melkhandel; 4e prijs T. de Groot, rijwiel handel; 5e prijzen P. van der Peet, rijwiel handel en A. Volkers, kantoorboekhandel. Publieke beoordeeling: le prijs R. G. Bolle, maqufacturenhandel; 2e prijs A. Verhoog, bakker; 3e prijs Firma v. Wis sen, melkhandel; 4e prijs C. Grundeken, slager; 5e prijs A. Volkers, kantoorboek handel. Burgerwacht. In de gymnastiekzaal achter het Raadhuis hield de Vrijw. Bur gerwacht een alg. ledenvergadering onder leiding van den commandant, den heer A. J. Turion. De opkomst der leden was niet groot. Na opening der vergadering bracht de commandant verslag uit over het afge- loopen seizoen 19311932 en memoreerde de gehouden schietoefeningen te Katwijk en in de zaal Schoolstraat. De kasnazie- ners verklaarden alles in orde te hebben bevonden, waarna de rekening met een klein batig saldo werd vastgesteld. De af tredende bestuursleden, de heeren W. A. A. J. Baron Schimmelpenningk van der Oije en C. J. A. Sehrassert Bert, werden bij acclamatie herkozen. Voor de functie van penningmeester zal het bestuur een andere functionaris aanwijzen aangezien de heer Sehrassert Bert deze functie lie ver niet meer wenschte op zich te nemen. Voor de regeling van den economischen dienst had,het bestuur de heer R. van den Ende bereid gevonden en er zal binnen kort een vergadering voor de leden wor den gehouden waar een schema zal wor den besproken. Een bijzondere opwekking werd gedaan aan de dames om zich hierbij aan te sluiten, aangezien in bijzondere tij den zij 't vooral zijn die voor de voorzie ning en verdeeling der levensmiddelen on der de bevolking zullen moeten zorgdra^- gen. De leden werden opgewekt hiervoor in naaste omgeving propaganda te maken. Gedurende den a.s. winter zal er weder om een cursus worden gehouden voor de gewapende ledèn, waaraan ook de oud-cur sisten kunnen deelnemen. Zeer waarschijn lijk zal deze cursus worden uitgebreid met het geven van schermlessen voor degen en geweer. Leider van dezen cursus is de heer Middelkoop. Na een korte pauze werden de gewon nen prijzen uitgereikt van de wedstrijden te Katwijk. Prijswinnaars waren: A klasse M. C. Overduin, R. van Mulligen en J. Noort; B-klasse: O. van Egmond, P. van Klaveren, en I. van Egmond. C-klasse: W. H. Ju, M. de Jong Jr., en A. P. Schram de Jong. De wisselbeker werd dit jaar ge wonnen door M. C. Overduin en de wissel- prijs voor het grootste aantal maxima's door G. J. Yperlaan. Prijswinnaars van de vrije baan waren: G. J. Yperlaan, M. C. Overduin, C. van Egmond en J. Noort. Na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus deelde de commandant nog mede alvorens de vergadering te sluiten dat in Februari of Maart a.s. een propa- gandavergadering zal worden gehouden alwaar een spreker zal optreden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Muziekinstituut. Aan bet muziekinsti tuut van Poelgeest en Dekker alhier is met ingang van 1 Nov. a.s. voor cte Solfège en Solozangklasse aangesteld mej. B. Reelen, gedipl, zangleerares Gonsex-vatorium Am sterdam. Bloempjesdag. Met toestemming van B. en W. zal alhier Woensdag 2 Nov. voor den arbeid van de verg. „Het Hoogeland'" een bloempjesdag worden gehouden. BODEGRAVEN Goed geslaagde Patronaatsdag. Gisteren op het feest van Christus' Koningschap, vierde het St. Willibrordus-patronaat haar patroons feest. Vóór de H. Mis van acht uur, welke werd opgedragen tot het geestelijk en tijdelijk wel zijn van het patronaat, was er algemeene H, Communie voor de patronaatsjongens met hun leiders. Onder de H. Mis werden de feestvie renden door hun eerw. directeur toegesproken Na de H, Mis had er een gemeenschappelijk ontbijt plaats in het patronaatsgebouw, waarna verschillende foto's genomen werden, s Mid dags half drie draaide de Jeugdfilm van de Laat, afgewisseld door enkele komische films, waaronder de patronaatsjongens werden ge- tracteerd. Des avonds 7 uur plechtig Lof, waaronder de patronaatsjongens één voor één de patronaatsbelofte aflegden. De directeur, kapelaan J. H. v. Kessel, hield 'n korte feest- predicatie. Allereerst sprak zijneerw. de patro- naatsgroet uit: „Voor Christus onzen Koning", waarop de jongens antwoordden: „God wil het. Amen!" Spr. zeide ongeveer als volgt: „Wie neemt de leiding in de nieuwe wereldorde? Vreemde vraag zult u zeggen. Doch allen hier aanwezig zien het toch iederen dag: wie zal regeeren, Koning Christus of de satan? U zult zeggen, die strijd is toch al langer gevoerd! Ze ker, maar het is nu een heftiger, een feller strijd.- In moedeloosheid wordt wel eens ge- gezegd: ach, laat het bolsjewisme, laat het communisme maar binnenkomen. Doch met onze patronaatsjongens is dit niet zoo, zij, die staan onder leiding van Koning Christus, Die zelf gezegd heeft: De poorten der hel zullen Haar niet overweldigen! Deze jongens zijn en blijven trouw aan hun, aan onzen Koning: Christus! De Kerk van Rome staat vandaag aan den dag in de volle glorie, niettegenstaande in vele landen de Katholieken vervolgd worden Om enkel maar in ons Nederland te blijven: Wat is hier toch nog een innerlijk, heerlijk ge loof, hetgeen zich nog steeds aan het uitbrei den is. Oorzaken van die uitbreiding zijn: de veelvuldige H. Communie, het katholiek onder wijs, de katholieke pers, de orde, de organisa ties, de aanhankelijkheid aan Kerk en hun Bis schoppen en priesters. Wat een prachtige orga nisaties zijn er hier in Nederland. Ja, Rome zal, moet overwinnen. Jullie, jongens, krijgt op het patronaat o.a. les in kerkelijke geschiede nis. Daar leeren julie hoe vroeger alreeds onze voorvaderen gestreden hebben, tot tot den dood, voor hun geloof. Gij zult als jonge soldaten moeten optrekken tegen den satan, nog beter nog sterker dan vroeger. Dit is vooral het doel geweest van dezen patronaatsdag, dat je wordt: een keurcorps van Christus, paladijnen. Vanmorgen hebt gij dat gewenscht, gesmeekt van den goeden God in de H. Communie. Gij zijt voortaan de jonge wachters. Gij hebt een eigen uniform, 'n eigen courant, 'n eigen wet. Wees voortaan een kerngroep, beantwoordend aan den wensch, welke in uw eigen krant staat: Aan Christus trouw. Waar ze vroeger voor ge streden hebben, zult gij voor moeten waken. Een goed soldaat zal 'n eed afleggen voor zijn koning. Ook gij zult dat doen. Doch jongens, laat het geen louter formule zijn. Gij hebt een ideaal. Welnu, streeft het na met al uw krach ten. Onderhoudt de patronaatswet, want als gij dat doet, zult gij tegen alle stormen béstand zijn. Als gij straks uw belofte hebt afgelegd, zult gij zijn: strijder van Gods Kerk. En dan is deze dag voor u een blijde dag. Wees 'n voor beeld, wees 'n ridder van Christus, dan zijt ge ook de trots van onze parochie, In Rome staat midden op het St. Pietersplein 'n groote obe lisk Waarop een kruis: in dat kruis 'n reliqui» van het kruishout, waaraan onze Koning gestor ven is. Op die obelisk staan de volgende woor- IN HET HEDEN LIGT HET VTRLEDEN. TIJDVERDRIJF VAN SMAAK OF JOU JOU DE NORMANDIE 1791. Naar een prent in de Collectie van Stolk, Rotterdam. De tijden zijn thans niet anders dan vroe ger. De tijden herhalen zich in alles, ook in het spel. Daarvan is de Jo-Jo op den huidi- gen dag ook het bewijs. Of het evenwel evenals vroeger in de zelfde oorzaak zijn oorsprong vindt, zullen latere geschiedschrijvers wellicht uitmaken. Over het Jo-Jo-spel in den ouden tijd vinden we in „Het Leven van onze Voor ouders'' door Mr. N. de Roever, voortgezet door dr. G. J. Dozy het volgende vermeld in het hoofdstuk „K'eactie". Met dat alles geen tijd zoo frivool, zoo geestesledig als die, welke voorafging aarx de groote catastrofe, die zoo plotseling al den ernst des levens op den voorgrond zou dringen. Het meest karakteristiek mis schien was het speelgoed, dat omstreeks 1790 hier (te lande) werd ingevoerd als „tijdverdrijf van smaak of Joujou de Nor- ma nd-ië", In een later tijdperk tot den kinderwe reld beperkt, beheerschte het een korten tijd onze gehee-le maatschappij. Het wordt ons beschreven als een dub bele houten schijf met een pin in het mid den, zoo aan elkaar verbonden, dat er ruim te voor een koord t-usschen beide overbleef. Dit koord wérd aan de pin bevestigd en evenals een veer opgewonden. Liet men de schijf met eenige kracht los, dan kwam deze langs het koord weer omhoog. De handig heid bestond nu in het herhaald als van zelf 'op en neer doen gaan van de schijf. Oud en jong was er voortdurend mee bezig, ter oefening, als tijdverdrijf of wel als aanvulling van de conversatie. De „we reld waar men zich verveelt" vond een gansch reglement uit voor het gebruik van de jou-jou. Al naarmate de ki-acht en de snelheid der beweging, het aantal rijzingen en dalingen, maakte men elkaar compli menten, drukte men zijn eeibied, zijn ge negenheid uit. Het was een ware razernij, die aller hoofden bevangen had, -en die trouwens even snel verdween als zij ver schenen was. Zoo leefde men voort bij den dag, zon der veel zorg wat de toekomst zou baren. Precies als op den huidigen dag, mis schien thans wat aangedikt door te houden jojo-wedstrijden. Te eken des tijds a'Jr FIGUURTJES UIT DE „ALMANACK DE JOE JOE", 1792. den: Christus vincat, Christus regnat, Christus imperat. Christus zal overwinnen, Christus zal regeren, Christus zal heerschen. Laat het ook zóó in uw harten gegrifd staan". Hierna werden achtereenvolgens de artikelen der patronaatswet voorgelezen, na welk artikel telkens door de jongens spontaan geantwoord werd: God wil het! Amen! Vervolgens gingen de jongens op hun beurt aan den voet van het altaar staan, waar ze de patronaatsbelofte aflegden. Tot slot van deze kerkelijke plechtigheid werd het patro naatslied gezongen door de jongens en ook door de heeren zangers en de toekomstige zan- g ers, welke zich ondertusschen naar voren hadden begeven. Even na acht uur werd een aanvang gemaakt met de oudersavond. De mu- ziekclub zorgde wederom voor de noodige af wisseling. De directeur, kapelaan J. H. v. Kes sel opende deze bijeenkomst met den patro- naatsgroet en heette de aanwezigen van harte welkom. Na al hetgeen geschied was in de kerk, had de directeur ook nog een en ander te zeggen tot de ouders en weldoeners. Er wa ren slechts 4 jongens welke niet op het patro naat waren. Spr. noemde deze dag 'n feest dag voor de jongens, doch ook voor de ouders en weldoeners. Zoo de jongens zoo de man nen. En zich tot de ouders wendend zeide spr. dat de ouders gezien hadden, dat ze van goe den wil zijn. Het zijn nog wel geen daden, en juist daarom verzocht spr. de ouders vooral mee te werken, daar de ouders op de eerste plaats de opvoeders der kinderen zijn. Vervol gens bracht de directeur hulde en dank aan de patronaatsleiders voor alle offers welke zij zich getroosten, om onze jongens te helpen. Vervol gens werd even de nieuwe methpdiek van het patronaat besproken. Hartelijk dank werd ook gebracht aan de weldoeners. Na allen nog 'n genoeglijke,n avond toegewenscht te hebben werd aangevangen met de Jeugddagfilm, afge- wisseld door enkele komische films, welke zeei in den smaak vielen. Onder de pauze werd een vlugschrift uitgereikt van het Geert-Groote- Genootschap: Het noodzakelijkste boek e eerst aangewezen leermeesters. De directeu besprak vervolgens: de karaktervorming onze jongens. Aan het einde gekomen dankte d zeereerw. heer pastoor A. W. J. Lühn, de ijve rige directeur van het patronaat, onze kape laan, voor het ontzettend vele werk hetwelk hij aan de jeugd besteedt. Zijneerw. verzocht, vooral medewerking in zijn zware taak. Te ongeveer 11 uur werd dezen heerlijken dag op de gebruikelijke wijze beëindigd. BOSKOOP Gemeenteraad. Donderdag 3 Nov., des avonds te 7 uur, zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering ten gemeentehuize bij eenkomen. Agenda: 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 18 Aug. en 15 September 1932, 3, Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Aanbieding van en aanbe veling voor de benoeming van twee leden der commissie van toezicht op het algemeen vor mend lager onderwijs. 6. Aanbieding van een voordracht ter benoeming van twee leden van

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6