WAALS STADSNIEUWS AGENDA UIT DE OMGEVING MAANDAG 31 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 31 Oct. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.7.68.2 te la Coruna. Hoogste barometerst.: 745.6 te De Bilt. Verwachting tot den avond van 1 Nov.: Meest matige later afnemende wind uit Westelijke richtin gen, aanvankelijk gedeeltelijk bewolkt later weer toene mende bewolking, weinig of geen re gen, aanvankelijk iets kouder. De Crisis-Zuivelwet. De heer Joh. A. Duinisveld zond ons de volgende satyre De heer Buckman, regeeringscommissa- ris vanwege de Crisiszuivelwet, is- een grappig man. Bij zijn rede voor de radio kwam dit goed uit. 1. Hij vond: de boeren hebben te veel koeien gehouden in 1931dus teveel melk. Zij moest meer vetweiden, enz. 2. De mooie zomer was voor de C.Z.C. een tegenvaller, de grasgroei was over matig; dus teveol melk. 3. De boeren eten margarine. Dat is dom, zij moeten natuurboter eten. Dat komt hun ten goede, en ook aan de overproductie. 4. Hagel, donder bliksem en regen moeten wij nu hebben, dan houdt de melkgift op. Ja, heer Buckman liet beste is dan: Dat. wij in het komende voorjaar dikke en versch gekalfde koeien gaan vetwei den; dat wij gewoon de mooie zomers af schaffen dat wij in plaats van droog brood, zooals velen nu eten, gewoon van u kosteloos natuurboter krijgen; dat wij de heer Veraart vervolgens voor voldoende noodweer laten zorgen. Wat is alles toch eenvoudig. Alleen... je moet het maar weten. DE GEMEENTE-BEGROOTING EN DE SUBSIDIES. Aan den Baad der Gemeente Leiden is het volgend adres gezonc^n: Geven te kennen ondergeteekenden, alle vertegenwoordigers-bestuursleden van ver schillende drankbestrijdersorganisaties 'hier ter stede, benevens voorzitter en secreta resse van het Leidsch Drankweercomité, waarbij genoemde organisaties zijn aange sloten, dat zij een schrijven hebben ontvangen van B. en W., waarin in uitzicht wordt ge steld, dat wegens financieelen toestand der Gemeente de uitgaven wegens subsidie en bijdragen aan verschillende vereenigingen en instellingen zooveel mogelijk zullen wor den beperkt; dat zij dit met leedwezen hebben verno men, maar zioh kunnen indenken, dat niet in alle opzichten meer kan worden gedaan, wat tot heden mogelijk was; dat ze evenwel met groote verwondering kennis namen van de toepassing van deze „beperking", voor zoover .dat betreft de drankbestrijdersorganisaties, waar immers wordt medegedeeld, dat de subsidies voor deze organisaties voor de volle 100% van de begrooting zullen worden geschrapt; dat. indien dit inderdaad zou geschieden, wat ze zich nog niet kunnen voorstellen, hiermee een groote slag zou worden toege bracht aan het werk, dat ze, als drankbe strijders, geheel belangeloos, in het belang der gemeente verrichten; dat ze hierin bovendien een schromelijke onbillijkheid vinden, waar naar hun oore kwam, deze draconische maatregel wèl op hen, maar niet op diverse andere organisa ties wordt toegepast; dat ze daarom Uw College dringend ver zoeken de „beperking" van den financieelen steun der gemeente inderdaad een beper king te doen zijn, en niet een volkomen schrapping, welk verzoek zij meenen dat ge heel gerechtvaardigd is, gezien den nog steeds, en vooral in deze tijden dringend nooclzakelijken arbeid, dien hunne organisa ties in het belang der gemeenschap verrich ten, waarbij ze hun overtuiging uitspreken dat, naar mate hun werk beter slaagt en meer van hoogerhand bevorderd wordt, in diezelfde mate ook verschillende uitgaven der gemeente voor armenzorg, verpleging, etc. zullen w.orden verminderd. Redenen waarom zij zich wenden tot Uw. College met het verzoek ook op deze be grooting een bedrag te willen uitrekken voor de drankbestrijdersorganisaties, waar door aan dezen de arbeid wordt moge,ijk gemaakt. Waar ze zelf hun offers van tijd en geld willen brengen, meenen ze volle aanspraak te mogen maken op den steun van de Ge meente. Ze kiezen ten deze domicilie ten huize van Mej. D. Hanselaar, Maredijk 19, Lei den. Hetwelke doende, Voor de afdeelingen Leiden van de: Ned. Vereen tot Afschaffing van Alc. Dranken, A. van Wel zen, voorz., M. L. Mus- sert Sr., secr.; Intern. Orde van Goede Tempelieren, P. Laterveer, voorz., G. Ver meer, secr.; Nat. Christel. Geheelonth. Ver., <D. Kuilman, voorz., M. N. de Mey, secr.; Spoorweg Onthouders Vèreeniging, P. Th. Stolk, voorz., J. Flaman, secr.; Interacad. Geheelonth. Bond, J C. Volgraff, voorz., Anny W. S. Adolp, secr.; Ned. Bond van Abstin. Studeerenden. J. Olivier, voorz., H. Fros, secr.; Jeugdbond voor Onthouding, D. Vermeulen, voorz., M. L. Mussert Jr., secr.; Gereform. Bond voorr Drankbestrijders, Kees Veerman, voorz., A. E. Schouten, secr.; het Leidsche Drankweer-Comité, H. Zundeïman, voorz., D. Hanselaar, secr. Halndelsregister K. v. K. Opheffing. 79. F. Haalebos, Leiden, Oude Rijn S6, agentuur- en commissiehan del. LEIDSCH CRISIS-COMITE. Sub-Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning. Bovengenoemd Comité maakt bekend, dat voor de vrouwen van niet-georganiseer- de werkloozen, toegangskaarten besohik- -baar zullen worden gesteld voor een avond voorstelling in het Trianon-theater. Deze toegangskaarten zullen worden uit gereikt a.s. Dinsdagmiddag, l November, tusschen. 4 en 5 uur op het Bureau van hot Orisis-Comité, Stille Rijn 3. PROF. ZAAYER OPNIEUW ONGESTELD Naar wij vernemen, is prof. J. H. Zaayer hoogleeraar in de heelkunde aan de- Leid sche universiteit, die wegens ongesteldheid kort na zijn optreden als rector magnifi cus als zoodanig is afgetreden, doch eenige weken later zijn colleges heeft kunnen her vatten, opnieuw ongesteld geworden, waar door hij voorloopig geen colleges zal kun nen geven. Ned. Vereeriiging van Chefs in het Grafisch Bedrijf, district Leiden. Dezer dagen is in een door bovenge noemd district gehouden vergadering beslo ten, om tijdens de wintermaanden voor le den en genoodigden eenige zeer belangrijke lezingen en excursies te organiseeren, waar voor eenige bekende personen zijn aange zocht. Reeds kan worden medegedeeld, dat o.m op 3 December a.s. een excursie zal plaats hebben naar de Sterrewaoht. Aan dit bezoek kunnen slechts een 25-tal personen deelnemen, zoodat spoedige aan melding aan het secretariaat, Broekweg 58 Lisse, gewenscht is. Cursus Andreo Cseh. Na den uitnemend geslaagden propagan das vond in den Foyer, waar Andreo Cseh een proefles in Esperanto gaf, ter inleiding van een cursus van 10 weken, hebben zich nog voortdurend deelnemers aangeme;d. Er zijn thans 125 cursisten van verschillen de leeftijd, rang en richting. Met uitzonde ring van 1 Nov., waarop de les vervalt, wordt de cursus thans gegeven in de groote bovenzaal der Kweekschool voor Zeevaart in het Noordeinde, eiken Dinsdag en Vrij dag. De alhier tot arts bevorderde semi-art- sen J. A. Lente en O. W. Sohoorel zijn be stemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het reservepersoneel van den ge neeskundigen dienst der landmacht. De gisteren in de Kloosterkerk aan den Haagweg gehouden collecte, na predicaties van den weleerw. pater Jorna, hebben voor het St. Franciscus Liefdewerk opgebracht de som van 117. De Leidsche Belasting-Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 2.180.64 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 1419.90 aan den Gemeente-ontvanger. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 4784. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de uitgereikte aanslagen in de Inkomsten belasting 11932/33 zoo spoedig mogelijk ton kantore van den dienst Breestraat 117 moe ten worden ingeschreven. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier, op Vrijdag j.l. ten overstaan van: S. J. Ruizelveld, notaris te Zoeterwoude De Bouwmanswoning c.a. div. perc. wei land; een huis met tuin der Leiderdorp; en div. perc. weiland onder Zoeterwoude, kooper E. van Starkenburg q.q. voer -49.998.—. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. A. J. Stallinga om vergunning tot heb oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine in het perceel Hoogewoerd no. 56; b. de Leidsche Coöpe ratieve Melkinrichting „De Landbouw" om vergunning tot het oprichten van een melk inrichting in het perceel, Rijnsburgersin- gel no. 23. LEIDEN. Maandag. Tweede Abonnemcntsvoorstel- ling „Mademoiselle", Schouwburg, 8.15 uur. Vrijdag. Vergadering „Dr. Schaepman", be spreking Werkloozen-actie, „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Oct. tot en met Zondag 6 Nov. a. s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136; en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Rijkspsychopatenasyl. Men schrijft ons: Wij zijn zoo zachtjes aan tot de overtuiging gekomen dat do Sleutelstadbevolking buitengewoon veel ar tistieke elementen tolt en dat Leiden als provincieplaats gezelschappen heeft die werkelijk op het doornige te rein van de Kunst iets naar voren weten te brengen. Vrijdagavond hoorden wij in de turnzaal van het Rijksasyl, het Strijkorkest „Ad Nostram Utiiitatem" onder leiding van den directeur "NV. J. Smolders. Zij gaven een programma dat samenge steld was uit Schubert, Mozart, Strauss, Boieldieu en Mendelsohn. Er zit élan in dat orkest. Directuh Smol ders is een goed musicus om het leeken- element een werk te doen geven zooals Eine kleine Naohtmusik, van Mozart, en dan op een wijze zooals zij het Allegro daarvan vertolkten. Ook het slotdeel, het Rondo werd prachtig gegeven. Eigenaardig dat het bekende Wiener Blut van Johan Strauss dit gezelschap min der goed lag dan het bovenbedoelde van Mozart. 't Was ïn de zaal muisstil en dit alweer als bewijs van de groote waarde der mu ziek voor het individu. Dr. Scholtens, geneeheer directeur, be dankte met eenige zeer .geestige woerden voor de welwillendheid der vereeniging en sprak de wensoh daarbiien uit dat „Ad Nostram Utiiitatem" zioh nog meerdere malen zou willen laten hooren. 'n Lieve huisbaas. Hedenmorgen heeft een ruzie plaats gehad ten huize van zekeren de J. ia de Tollensstraat. Deze persoon* ging ver huizen en maakte daarvoor de noodige toebereidselen, toen zijn huisbaas, ze kere L. Z., lew am. Er ontstond verschil van meening over een huurschuld van een tweetal weken, welke ruzie ten gevolge had, dat de huisbaas zijn huur der met een hamer op het hoofd sloeg. De man werd bloedend verwond en werd door den E. H. D. naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd tor behandeling. Het Muziekgezelschap „Orpheus" Direc teur de heer P. do Rook, heeft het plan opgevat om, bij voldoende deelname in de volgende maanden iets nieuws, althans voor Leiden, aan te bieden. Het ligt nl. in de bedoeling om een reeks van vier avonden te geven, één in November, één in December, één in Jan. 1933 en de laatste avond in Febr. 1933. De eerste avond zal het muziekgezel schap „Orpheus" een beroemde tenor be geleiden bij verschillende door hem te zin gen nummers. De tweede avond zal het Muziekgezel schap „Orpheus" enkele nummers spelen terwijl de beroemde hobonist, de heer Jaap S'totyn op dien avond enkele soli zal doen hooren. Den derden avond zal het Muziekgezel schap „Orpheus" bekende gedeelten uit opera's spelen, waarbij de koren gezongen zullen worden door een groote Mannen zangvei'eeniging, terwijl de laatste avond, welke op een Zatei'dag valt, een z.g. „Bon te avond" zal woi-den waar verschillende specialiteiten zullen optreden en welke avond besloten zal worden met een bal. De prijs voor deze vier avonden bedraagt slechts 1.50 (bel. inbegrepen) per persoon terwijl voor kunstlievende leden en dona- teurs(trices) op dezen geringen prijs nog een belangrijke reductie wordt gegeven. De juiste data zoowel als de datum van plaatsbespreking zullen nader per adver tentie worden bekend gemaakt. Alle avonden worden gegeven in de groote zaal van de Stads Gehoorzaal. Wil deze „proef" echter slagen, wat neer komt op het „gedekt" zijn van de te ma ken onkosten, dan moeten een voldoend aantal kaarten reeds nu geplaatst worden. Het Muziekgezelschap hoopt en rekent er op, dat het slagen zal gezien den zeer la gen prijs en het vele goede wat geboden zal worden. Do depressie tusschen IJsland en Schot land trok in Zuid-Oostelijke richting naar do Noordzee en verder over ons land naar Noord-West-Duitschland. In het Zuid-Wes ten hield het gebied van hoogen luchtdruk stand, boodat het gisteren den geheelen dag stormde uit Noord-West en West over Ierland, het Kanaal en West-Frankrijk. Bij IJsland kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling en viel de vorst in. Ook in Scandinavië heerscht reeds sinds eenige dagen zware vorst; het ge bied der grootste koude verplaatste zich echter van het Zuiden naar het Noorden. Terwijl overal op het vaste land de baro meters stijgende zijn, behoudens in de randstaten, is de luchtdruk op IJsland weer dalende en naderen ten Zuiden van Groenland en in dc Poolzee weer niéuwe depressies. Het is te verwachten, dat in het tijdperk van stijgenden luchtdruk het v eer een tijdlang opklarend zal zijn, doch dat na niet te langen tijd opnieuw de na derende depressie betrokken weer met re gen zullen geven. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 10.4 gr. G'. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 5.01 uur tot Dinsdagmorgen 6.26 uur; van Dinsdagna middag 5.00 uur tot Woensdagmorgen 6.28 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Dinsdag 1 November voorm. 4.05 uur en nam. 4.30 uur; Woensdag 2 November voorm'. 4.50 en nam. 5.15 uur. V/at anderen er van zeggen Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Nieuwkoop, 30 Oct. 1932. Op Maandag 24 Oct. j.l. hield de afd. Nieuwkoop Ned. R.-K. Volksbond een cur susavond waarbij als spreker optrad de weled. heer W. Steinmetz, uit Amsterdam, met als onderwerp een les uit de Encycliek „Quadragesimo Anno". Vanaf de kansel was deze cursus aangekondigd, en opengesteld voor alle parochianen. Met het oog op het te behandelen onderwerp was een groote opkomst verwacht. Helaas het was niet zoo. De arbeiders toch waren maar matig vertegenwoordigd, de St. Jos.-Gez. waren goed opgekomende middenstand was slecht vertegenwooi'digd; de landbouwers en tuinders ontbraken geheel. Onderget. vraagt zicli af hoe dit te verklaren. Boeren on tuinders schreeuwen om het hardst om steun van de Regeering en m.i. terecht. Zij krijgen die steun. Alle bogen toch worden gespannen om de landbouwers te helpen hun bedrijf gaande te houden, zelfs de ar me werklooze moet helpen van zijn m.i. te lage steunuitkeering. Men schijnt echter te vergeten, dat de verleende steun aan de verschillende volksgx-oepcn (zij mogen dan tijdelijk helpen) ten sclotte lapmiddel is. Deze toch zal niet brengcp het gcwenschte herstel in de maatschappelijke chaos. Verwonderd heeft mij een vraag van een der aanwezige Middenstanders en wol deze: Of het mgoelijk was dat in den komenden winter nog meerdere cursus avonden zouden worden gegeven welke vraag bevestigend weid beantwoord. Van waar deze vraag. Behandelt men in mid denstand en L.T.B.-bondsvergadering ge noemde Encyclieken niet? Zoo neen, dan vraag ik u pzers: komt dezen winter allen naar de cursusavonden welke hier plaat selijk zullen gegeven worden. Voor mij slaat vast, dat voor de huidige Maatschap pij twee wegen on en staan: Moskou of Rome. Voor ons Katholieken bestaat geen twijfel, welken weg wij moeten kiezen, maar laten wij dan ook de middelen ge bruiken om het doel te bereiken. De beide Encyclieken bovengenoemd lee- ren ons hoe en op welke wijze herstel der maatschappelijke orde mogelijk is. Zij t och ademen een geest van recht vaardig heid, liefde en verzoening. Laten 'dus allo Katholieken kennis nernn van den rijken in hun dagelijksch leven in toepassing bren- in hun dagelijks leven ïn toepassing bren gen. Een Katholiek arbei d e r. i OEGSTGEEST St. Joseph Gezellen Vereeniging. Op waardige wijze vierde onze gezellenvereeniging haar vierde jaarfeest. Reeds vier jaar is het dus geleden dat op initiatief der patronaats commissie werd opgericht een gezellenvereeni ging, waarin de jongelingschap van Oegstgeest boven de 17 jaar zich hebben vereenigd om door godsdienstzin, arbeidzaamheid, eensge zindheid en ook in vroolijkheid de belangen der parochie te behartigen daarvoor offers te brengen, daarvoor te strijden. De dag werd begonnen met een H. Mis en alg. H. Communie, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het vereenigingsgebouw. Om twaalf uur vereenigden de Gezellen zich wederom in het voor hen bestemde lokaal, waar gezamen lijk werd „gekoffie-tafeld", terwijl met een goed geslaagde zang- en tooneeluitvoering de dag werd besloten. De fel neerplassende regen ten spijt begaven zich des avonds talrijke genoodigden en ouders naar „St. Willibrord". om aanwezig te zijn bij het feest hunner kinderen. Het was het jaar feest van de zonen, de kinderen üan Vader Kolping, den stichter der St. Jozefgezellenver- eeniging, die de jongemannen, in wier bloed de vrijheid begint te bruisen, in wier geestes- en gedachtenleven onbekende verten opdoemen, op wier leeftijd de mensch zoo begint te spreken, en het „van-huis-zijn" hen lokt, saam wil bren gen in een „tweede tehuis", waarin de praeses de priester-vader is. De praeses, pastoor de Vetten, opende den avond met den Kolpingsgroet: „God zegene het eerzame handwerk", waarna spreker het devies der gezellenvereeniging in het kort uit eenzette. Vervolgens verwelkomde spreker het strijkorkest „Franz Schweitzer" uit Leiden, dat den avond opluisterde. Onder leiding van den vice-praeses, kapelaan Roest, werden daarna alsook na de pauze door het Gezellen-zang-kwartet enkele liederen op werkelijk verdienstelijke wijze gezongen, waar voor men een dankbaar applaus had in ont vangst te nemen. Het viertal werd door den heer Jac. Hoogervorst op den vleugel gesecon- Het woord was daarna aan de tooneelclub, die met de twee acter „Eind goed, alles goed", voor het voetlicht kwam. In deze klucht wisse len komische voorstellen en interessante ver wikkelingen zich als om strijd af. Het stuk werd door de spelers tot een goed „eind" ge bracht. Het voortdurend gelach, het hartelijk gul applaus bewees voldoende de instemming der aanwezigen. Na de pauze het kluchtspel: „De dooden- rit", waarom onbedaarlijk is gelachen. Het lijkt ons reeds een heele toer zulke rim ram te schrijven. Nog moeilijker is het echter het gegevene naar behooren te verwerken, waarin men uitstekend is geslaagd. De grime was door den heer Ger. Hoppezak uit Leiden keurig verzorgd. We zouden onvolledig zijn indien wij niet een woord van hulde brachten aan het strijk orkest „Franz Schweitzer" voor de muzikale cplustering, die ook het hare bijdroeg tot het slagen van dezen avond. RIJNSBURG. Noordwijkerweg. Naar aanleiding van een door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. aan het Gemeentebestuur van Rijnsburg gericht verzoek om den. Noordwijkerweg in die Gemeente, de ontbrekende schakel in de goede verbinding van Noordwijk naar Leiden, afdoende te verbeteren^ ontvangen genoemde Vereenigingen thans bericht, da-t onlangs is besloten in overweging te ne men den Noordwijkerweg op andere wijze ,te verharden, bijv. door bestrating of door asfaltbeton. Binnenkort zal daaromtrent een beslissing worden genomen. Het be doelde weggedeelte is thans reeds met ba saltslag verbeterd. CORRESPONDENTIE. M. de B. te War m o n d. Uw ingezon den stuk kunnen wij niet opnemen, O.i. is een zakelijke kwestio hier al te personlijk behandeld. Aangemoedigd door het succesvol verloop van den vorigen winter gehouden weefcursus hebben de Art-Silk-fabrieken besloten wederom een cursus te organiseeren. Als voorberei ding hiertoe zullen in onze Handwerkafdeeling vanaf WOENSDAG 2 NOV. TOT EN MET ZATERDAG 5 NOV. DEMONSTRATIE'S IN TECHNIEKWEVEN gegeven worden op de navolgende uren: van 1012 uur v.xn. van 25 uur en van 68 uur n.m. Deze demonstraties, onder leiding der Art-Silk-fabrieken, zul len gegeven worden door zeer deskundige dames en vormen dus de beste voorbereiding voor de op nader te bepalen dato te geven cursussen. U kunt zich bij ons als deelneemster laten inschrijven. Tevens vindt U bij ons de meest uitgebreide sorteering ART-S1LK ZIJDE ART-SILK FROTTé ART-SILKFIL alsmede Weef toestellen en Hevel-stellen voor Techniek weven. HAARLEMMERSTRAAT 130-136 LEIDEN

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2