Mr. CHAMBERLAIN VOORZIET BETERE TIJDEN VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 Sir Herbert Samuel en Sir John Simon DE STERKE POSITIE DER REGEERING De opzegging van het verdrag met de Sovjets (Van onzen Londensohen correspondent). LONDEN, 24 October 1932. De regeering heeft reden, tevreden te zijn met den loop, welke de debatten over het Wetsontwerp betreffende de overeen komsten te Ottawa tot nu toe genomen hebben. Haar parlementaire positie is thans bij zonder sterk. De Labouriractie is niet al leen numeriek uiterst verzwakt, maar lijdt bovendien zwaar onder de omstandigheid, dat de kundigste en welsprekendste leideis niet meer zitting hebben in het Lagerhuis. Van de liberale fractie zeide men, na de conservatieve stembusoverwinning van 1924, dat zij uitsluitend uit leiders bestond; van de Labourfractie zou men thans kunnen getuigen, dat zij in het geheel geen leider heeft. Haar oppositie tegen het Ottawa-ont- werp is bijzonder lauw geweest. Dit vindt ook zijn verklaring hierin, dat de handels politieke aangelegenheden haar beginselen niet zoo heel nauw raken, in Labour- en vakvereemgingskringen bestaat een steike strooming ten gunste van protectie, welke volgens velen het eenige middel is, om ook bescherming van den levensstandaard der arbeiders te verzekeren. Daartegen maast de internationalistische en anti-imperiaiio- tische stemming der Labourinannen dezen alkeerig van tarieven en van Rijkspreferen- ties, maar dit is veeleer een kwestie van sentiment dan van politiek. Terwijl de Labouriractie verzet voert te gen de regeeringsvoorstellen, maakt,,zij zich toch niet druk erom, en de eigenlijke oppositie gaat uit van Sir Herbert Samuel en diens volgelingen. Sir Herbert is tót nu toe niet gelukkig geweest. Hij heeft al te zeer den nadruk gelegd op den constitutioneeien kant der zaak, d.w.z. hij heeft het wetsontwerp voor al aangevallen op die punten, welke, naar zijn oordeel, indruischten tegen de consti tutioneel© theorie of praktijk. Hierdoor maakte hij den indruk het be langrijkste, dat is te zeggen het economi sche aspect der gesloten overeenkomsten uit den weg te willen gaan. Des ondanks had hij ook met deze metho de eenig s-ucces kunnen hebben, wanneer hij niet op constitutioneel terrein leelijk uit gegleden was. Hij legde er den nadruk op, dat het in strijd met de usances is handels verdragen voor zóó langen tijd aan te gaan als te Ottawa geschied is, n.l. voor vijf ja ren. Dit argument was reeds herhaaldelijk in de liberale pers gebezigd geworden, en kwam dus niet onverwacht. Maar Sir Herbert, olsohoon een jurist van eersten rang, had zich op glad ijs be geven. De nationaal-liberalc minister van buitenlandsche iaken, Sir John Simon, is Engelands grootste kenner van constitutio neel recht. Hij verpletterde Sir Herbert's argumenten aan de hand der feiten. Hij noemde handelsverdragen, door liberale ministeries voor langere termijnen gesloten, o.a. één dat mr. Cobden, de vrijhandels- apostel, met Frankrijk aangegaan had, en dat door mr. Gladstone bekrachtigd was geworden. De rede, welke hij bij deze ge legenheid hield, was een der grootste rhe- torische meesterwerken-, waarnaar het Huis sinds iang geluisterd heeft. Men denke hier niet aan de rhetoriek, waardoor Briand en andere Fransohe parlementariërs be roemd zijn of geweest zijn, en waarbij de argumenten opgeluisterd worden met wel luidende phrases en vernuftige zinswendin gen. De welsprekendheid van Sir John Si mon is juridisch en nuchter, maar juist hierdoor bijzonder indrukwekkend. Deze merkwaardige man onderscheidt zich van Het handelsverdrag met Rusland. Ook mr. J. H. Thomas heeft luide toejui chingen geoogst. Iiij dankte deze aan do door nem gedane mededeeliug, dat het han delsverdrag met .Rusland met een termijn van zes maanden opgezegd is. Dit was een der voorwaarden, weine (Janada te Ottawa gesteld had. Zoowel Canada als Rusland zijn groote exporteuis van graan en hout; de Sovjets hebben beide artikelen in gewel dige hoeveelheden gedumpt, en terecht stellen de (Janadeesche gedelegeerden zich op het standpunt, dat, zoolang deze moge lijkheid bleef bestaan, verdragen op pre- ferentieelen grondslag met Engeland geen nut hadden. Het handelsverdrag met Sovet Rus-land werd in 1930 door mr. Henderson gesloten, en gold van den beginne af als „bad busi ness". Het beginsel 4 van meest,-ljeguiis..iöue natie werd gehuldigd, maar dit heeft, in het verkeer met een land als Rusland, geen waarde. Aangezien gelijk mr. Raid- win in het Lagerhuis betoogde de Rus sische handel geheel in handen is van den staat, kan deze ook zonder tarieven en rechten een land van alle leveranties uit sluiten, door zijn orders elders te plaatsen. Dit heeft Miskou met betrekking tot Enge land vrij stelselmatig gedaan. Engeland importeert voor een waarde van 25 tot 30 millioen pond per jaar uit Rusland, en ex porteert voor niet meer dan 6 millioen. Te Ottawa heeft mr. Baldwin aanvanke lijk bezwaar gemaakt tegen den Canadee- schen eiscli tot opzegging van het handels verdrag met Moskou, en wel op grond hier van, dat een vermindering van den Russi- schen uitvoer naar Engeland de financieele positie der Sovjets zou ondermijnen. Dien tengevolge zou Rusland wellicht voor zijn import uit Duitschland niet kunnen beta len, hetgeen een financieele crisis in laatst genoemd land tengevolge zou kunnen heb ben. Het argument, ofschoon op zichzelf niet ongegrond, leek nogal zonderling om op een Rijksconferentie te berde te wor den gebracht, en werd ten slotte dan ook niet gehandhaafd. Er zal tussohen Londen en Moskou on derhandeld worden over een nieuw ver drag, ondanks de woede van de „Isvesta over de opzegging van dat van 1930. En bet zal een verdrag zijn, dat niet, gelijk het bestaande, dumping aanmoedigt, maar in tegendeel een eenigszins sluitende handels balans zal pogen te verzekeren. Het optimisme van mr. Chamberlain. Er is misschien geen „solider" figuur in heb kabinet dan mr. Neville Chamberlain, de kanselier der schatkist. Hij is wat do Engelscben noemen een „matter of fact'- man. Hij is nog afkeeriger dan Sir John Simon van phrases, en aangezien hij niet, gelijk deze, een geboren redenaar is, lijden zijn speeches wel eens aan een zekere droogheid, maar hij is zakelijk-kort en buu- dig. en dankt e-en groot deel van het ver trouwen, dat hij in zoo hooge mate geniet, aan zijn onopgesmuktheid. Zaterdag heeft hij na de eerste-steenleg- ging van het nieuwe hoofdkantoor der Bir mingham Municipal Bank, waarvan hij de eerste president-commissaris geweest is, een rede gehouden, welke over heel het land een diepen indruk gemaakt heeft. Op een tijdstip," waarop het optimisme, dat de laatste maanden geheerscht had, was be gonnen te tanen, heeft hij de natie een hart onder den riem gestoken. Nadat hij den nadruk gelegd had op de noodzakelijk heid van bezuiniging door de nationale en plaatselijke overheden, en op de wensche- lijkheid, dat de particulieren het geld blij ven uitgeven in plaats van angstvallig en egoïstisch te „potten", zeide hij: „Van verschillende zijden komen aanwij zingen, waaruit blijkt, dat de vloed dei werkloosheid tegengehouden is, en het zou mij niet verwonderen indien binnen enkele weken de eb intreedt. Orders komen bin nen uit plaatsen .waaruit zij sinds lang niet ontvangen zijn. Terwijl ik niet te op timistisch zijn wil en u'waarschuw, dat de vooruitgang niet zonder onderbrekingen zal plaats hebben, geloof ik toch, dat de kans op een beginnend herstel thans groo- dan ooit sinds de huidige regeering GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER 'bijna alle andere staatslieden doordat hij aan het bewind kwam". nooit eenig risico op zich neemt; hij zegt niets zonder de volmaakte zekerheid te hebben van de onaantastbare feitelijke juistheid zijner beweringen. Zijn prestige in het Kabinet neemt met den dag toe. Het is zeer moeilijk zijn be- teekenis als Foreign Secretary te beoordee- len, aangezien mr. MacDonald een werk zaam aandeel heeft in het bestuur der bui tenlandsche politiek, maar als minister versterkt hij de positie der regeering dour de wijze, waarop hij zijn zeldzame ga?en in haar belang aanwendt. Ook mr. MacDonald heeft een gelukki ge week gehad. Er is weinig bekend om trent zijn persoonlijk aandeel in den arbeid, die tot de overeenkomsten van Ottawa leidde. Mr. Baldwin heeft aan het hoofd der Britsche delegatie gestaan; mr. Oham- berlain en mr. Runciman hebben het moei lijkste deel der onderhandelingen gevoerd, en van mr. MacDonald nam men aan, dat hij min of meer noodgedwongen zijn goed keuring gehecht had aan een politiek, d»e hem eigenlijk tegen de borst stuitte. Door de schitterende wijze, waarop hij Dinsdag de verdragen van Ottawa verdedigde, zijn deze fantasieën gelogenstraft, en het was bij deze gelegenheid, dat de eenigszins stroeve, zoo weinig naar populariteit stre vende Premier een ovatie in ontvangst moest nemen, welke treffend getuigde van de waardeering voor zijn rustig en loyaal leiderschap. Zulke woorden hoort een volk graag van zijn minister, maar de Engelschen waar- deeren ze nooit meer dan wanneer zij uit gesproken worden door mr. Neville Cham berlain, wiens tekort aan fantasie wel eens een draw-back is, maar niet wanneer hij spreekt over zaken, waaraan nuchtere cij fers en feiten ten grondslag liggen. Onder voorzitterschap van Burgemeester L. R. Middelberg vergaderde de vroedschap onzer gemeente op Woensdagavond ten Raadhuize. Secretaris de heer C. P. Blaauwhof. Alle leden zijn aanwezig. Door voorlezing van het formuliergebed werd de vergadering door den voorzitter geopend. Dc notulen van de vergadering van 12 October 1.1. werden gelezen en on veranderd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan ten le. bericht van het Departement van Onderwijs be treffende eindafrekening op de voorschot ten van de onderwijzeissalanssen, ten 2e Circulaire van den Minister van Binn. Za ken en Landbouw betreffende uescuiauaui- stelling vun onvermengde margarine ten behoeve van behoeftige gezinnen. Op voor stel van den voorzitter werd besloten deze aangelegenheid te doen behandelen door de commissie voor de steunregeling. In verband met het advies der commis sie tot het naaien der gemoenterekening, dienstjaar 1931, stelden B. en W. voor, die rekqning voorloopig vast te stellen. De heer Duinisveld vroeg of door de commissie nog op- of aanmerkingen werden gemaakt, waarop bij monde van don heer Brinkers werd geantwoord, dat daartoe geen redenen aanwezig waren geweest. Een kloppende begrooting. Besloten werd de rekening, overeenkom stig praeadvies B. en W., voorloopig va.^t te stellen. Hierna kwam aan de orde de hoofdscho tel van dezen avond, zooals-de voorzitter zich uitdrukte, n.l.: vaststelling van de be grooting dienstjaar 1933. In verband hier mede werd door B. en W. voorgesteld de belas ting verordeningen te wijzigen en te henen 30 opcenten op de Vermogensbeias- ting; 80 opcenten op de Gemeentefonds be lasting; 80 opcenten op de Grondbelasting gebouwde eigendommen en 10 opcenten op de Personeeie belasting. Naar aanleiding hiervan wenschte de voorzitter eenige opmerkingen in algemee- nen zin te maken. Spr. begon met de post uitkeering art. 3b gemeenieiondsbelasting te rectificeeren, hetwelk een verschil ople verde van pl.m. 6.en vervolgde verder dat de begrooting kloppend is gemaakt. Er waren 3 redenen waarmede rekening dien de gehouden te worden, en wel het nadeo- lig slot van pl.m. 3000.—, een hoogere uit keering aan steun en belangrijk lagere op brengst der belastingen. Daaibij kwamen nog een twee tegenvallers, n.l. een mindere ontvangst aan belastingen van 2000 dan geraamd was, en een eindafrekening met de gemeente Zegwaart betreffende boven tallige leerkracht, welke was geraamd op 850.terwijl uitgekeerd moest worden een bedrag van 2515.alzoo een tegen valler van globaal 4400.In alles is de zuinigheid betracht, aldus spr., en de be grooting samengesteld in het belang der gemeente, met inachtneming der grootst mogelijke soberheid. De verantwoordelijk heid wordt door B. en W. zeer duidelijk gevoeld en spr. gaf de verzekering, dat geen betalingen werden gedaan dan strikt nood zakelijk. De voorstellen tot verhooging der belastingen had het College van B. en W. niet prettig gestemd. Zij zijn echter onover komelijk. In vergelijking met andere ge meenten behoefde men niet pessimistisch te zijn en staafde die met voorbeelden uit andere gemeenten. De verhoogingen zijn dan ook zeer miniem. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het houden van algemeene beschouwingen. De belastingschroef aange draaid. De heer Duinisveld vroeg hierop het woord en betoogde, dat de begrooting, zoo als zij in ontwerp den Raad door B. en W. was aangeboden wel volop de bemerking gaf, dat op bezuiniging op de posten ni6t de volle aandacht was besteed. Men heeft Ihet eerst de toevlucht genomen tot liet aandraaien der belastingschroef teneinde de begrooting sluitend te krijgen, terwijl dit met de buitengewoon slechte omstandig heden in land- en tuinbouw achterwege be hoorde te blijven en gezocht moet worden op een andere wijze van dekking van on afwijsbare uitgaven. Den Raad wordt ecne niet de moeite waard zijnde macht gegeten de nivelleering der gelijke draagkracht cn gemeentehuishouding door te voeren. Al leen de lagere ambtenaren en eenige sub- sidieposten heeft men ter beoordeeling ge laten. Het is voorzeker altijd pijnlijk ah men aan de inkomens raakt, die hun kracht en energie beoefenen in dienst der gemeen te, maar mogen wij hen wel ontzien, die deze spreekwoordelijken crisiswinst maken? aldus spr., en vervolgde verder, dat, indien geen andere middelen werden voorgesteld deze begrooting voor hem in haar geheel onaannemelijk was. Een geheel andere geest had bij het opmaken dezer begrooting van B. en W. moeten uitgaan, opdat de Raad thans een geheel ander schema gaf, waardoor de moeilijkheden werden on dervangen, door spr. naar voren gebracht. Bij de behandeling der desbetreffende pos ten zou spr. met de betrekkelijke voorstel len komen. De heer Bos vroeg waarom het eindbe drag der begrooting hooger was, dan vorig jaar. Do voorzitter antwoordde den heer Dui nisveld met verwijzing naar zijn inleiding en betoogde verder, dat de salarissen der ambtenaren niet hoog waren en eventueel daarop te behalen bezuinigingen geen ge wicht in de schaal zouden leggen en woes verder op de salarieering in de vrije bedrij ven, in do goede tijden, waarbij de ambte naren altijd achteraan liepen. Spr. achtte het beter, dat van hoogerhand voorschrif ten te dier zake werden gegeven. Den heer Bos werd geantwoord, dat het eindbedrag hooger was door de tegenval lers, die in deze begrooting werden ver werkt. De heer Scheer verdedigde het beleid van B. en W. en zeide dat het hem leed deed met de voorgestelde maatregelen te moeten komen. Het is buitengewoon jam mer, doch het geld moet ergens vandaan komen. De belastingverkooging is echter zeer gering. De heer Duinisveld stelde voor minder inschrijvingen Grootboek aan te koopen, waardoor do belastingen niet verhoogd behoeven te worden. De voorzitter ontraadde dit voorstel en deelde mede terzake inlichtingen te neb ben ingewonnen ter Prov. Griffie. Aanne ming van dit voorstel zal niet-goedkeuring der begrooting tengevolge hebben. De heer Duinisveld handhaafde zijn voor stel en het werd aangenomen nadat de voorzitter nogmaals op de consequenties had gewezen, met 5 tegen 2 stemmen. Vour de heeren: Duinisveld, Groenewegen, de Groot, Gareman en Bos; tegen de heeren Scheer en Brinkers. De betrekkelijke begrootingsposten le verden bijna geen bespiekingeu op. üp de post vertering huishoudelijk bestuur werd door den heer Duinisveld aanmerking ge maakt, en door den voorzitter verduidelijkt. Ter sprake werd gebracht een adres van de afdeeling Zoetermeer-Zegwaart van heb „Groene Kruis" om verhoogiug van subsi die. De voorzitter lichtte toe, waarom door B. en W'. geen verhooging werd voorgesteld. De heer Bos stelde een verhooging van 5Ü voor, welk voorstel werd verworpen. Bij de post onderhoud klokken werd voorlezing gedaan van de verzoekschriften van het R. K. Par. Kerkbestuur en Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente. Beslo ten werd voor 10 jaar een subsidie van 50 te verleenen. Op voorstel van den heer Duinisveld werd de post kosten van vaarten met 4 tegen 3 stemmen geschrapt. De heer Bos bracht bij uitgaven voor volksfeesten ter sprake, dat hij bij toeken ning de voorwaarde wilde verbinden, dat het feest werd gehouden op 31 Augustus. Na eenige besprekingen werd bij stemming uitgemaakt, dat de toestand blijft zooals ze is. De kapitaalsdienst leverde geen bespre kingen op. Hierna werd in rondvraag gebracht de vaststelling der begrooting. Hierover ontspon zich een langdurige discussie naar aanleiding van het aanne men van het voorstel van den heer Dui nisveld. Ten slotte werd besloten de be grooting niet definitief vast te stellen, doch eerst advies te vragen aan het College van Ged. Staten. Hierna werd de vergadering gesloten, aangezien bij de rondvraag niets naar vo ren werd gebracht. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN „Potverdikkie, ben ik zoo slecht ge schoren?" De Raad dezer gemeente kwam Maan dag in openbare vergadering bijeente genwoordig waren alle leden, behalve P. v. Leeuwen. Voorzitter, de burgemeester, die de ver gadering opent met ambtsgebed en daarna de notulen leest der laatste vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, de weer voor twee jaar verleende vrijstelling tot het geven van lichamelijke oefening aan de O. L. school in het dorp de door de Kroon ver leende goedkeuring op de winkelwetslui- tingsverordeningde goedkeuring van G. S. op de verordening van vee en vleescli, waarom dus invoering voortaan verplich tend is, en van de Comm. v. Beheer van de 4 G. E. B. de mededeeling, dat de door die comm. vastgestelde Beheersverordening door G. St. is goedgekeurd. Een verzoek van Berkenwoude inzake Varkcns-crisiswet wordt voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van den A. N. W. B. om een jaarlijksche bijdrage van minstens 25.wordt met het oog op de gemeente- financicn afwijzend beschikt. De aansluiting van den Kousweg aan de waterleiding is voorloopig van de baan omdat van een zestal bewoners is ingeko men de mededeeling, dat zij met het oog op den tegen tvoordigen toe-s la nd nog geen prijs op aansluiting stellen, te-wijl van de overigen in het geheel geen antwoord is ingekomen. Inzake het in de vorige vergadering ge nomen besluit tot verlaging der huur van de arbeiderswoningen, verzoeken G. St. deze verlaging voorloopig te willen bener ken tot één jaar; het besluit wordt in dien zin gewijzigd. Op diens verzoek wordt aa.n L. Iminet- zeel te Noorden voor 1932 teruggaaf van huur grasgewas der Kerklaa<n toegestaan van ƒ21.75 tot 15. B. en W. deelen mede. dat zij naar aan leiding van het in de vorige vergadering besprokene omtrent eventueele werkver schaffing aan werkloozen, deze zaak heb ben bekeken, echter tot geenerlei afdoend bevredigend voorstel hebben kunnen ko men, waarom dan ook nog niets ten aan zien van werkverschaffing kon worden ge daan: ook niet ten aanzien van do Xoord- sche Dijk kon men komen tot een regeling, welke zou voldoen, waarom zij den Raad verzoeken te willen mededeelen, of men een oplossing weet, en zoo ziet, om dan van werkverschaffing af te zien; tot dit laat ste wordt besloten. Door Ged. St. zijn aanmerkingen ge maakt on de gemeente-rekening dienst- jaar 1930, meest van administratie ven aard; alleen moet een gedeelte van do daarop geboekte inkomstenbelasting wor den over'ebraoht naar den dienst 1031, w"r1 '>f> het. batig slot 1930 lager wordt. Ye. ur vragen G. St. weer eens, of door Veerman reeds het door hem over 1927 te veel genotene voor waarnemend burge meester en voorzitter van het stembureau, ad 14.89 is teruggestort in de gemeente kas. De voorz. zegt, hem hierover reeds ver schillende malen te hebben geschroven, ook B. en W.' maar dat tot heden door Veerman niets is teruggegeven; waarom, vermoedt men niet; geen der leden zou zou hiertoe een reden kunnen vermoeden, waarom wordt hesloton hem nogmaals na mens dezen Raad to vragen terug te willen betalen. Aan de verder door G. St. gemaakte be zwaren wordt tegemoet gekomen. De gemeente-rekening dienstjaar 1931 wordt daarna vastgesteld, nadat door do commissie is gerapporteerd dat alles in orde is bevonden en geen vragen zijn gerezen: de voorz dankt de comm. voor haar werk. De gewone dienst sluit met een goed slot van 1625, komende door de toevoe ging van een ontvangstpost uit 1930 aan deze rekening op 4056. De kapitaaldienst. sluit met een nadeelig slot. Verschillende achterstallige posten wor den besproken, waarvan er slechts één van 2.wordt oninbaar verklaard. Daar de achterstand nogal groot is, zal deu ontvanger worden opgedragen to zor gen, dat binnen één maand tegen alle ach- terstallieen gerechtelijke vervolging wordt ingesteld. De rekening va-n het G, E. B. over 1931 wordt eveneens vastgesteld. Begrooting 1933. De begrooting voor het dienstaar 1933 wordt aangeboden de voorzitter deelt mede, dat het veel moeite heeft gekost deze sluitend te krijgen, omdat armenzorg en werkloozenzorg zulke hooge bedragen eischen, en op deze begrooting daarvoor inbegrepen bijdragen aan de werkloozen- kassen een hoocr bedrag moest worden geraamd, terwijl anderzijds de opgaven van den inspecteur der Directe Belastin gen te Alphen aan den Rijn van opcenten op fondsbelasting, hoofdsom en opeenten vermogensbelasting aan een dusdanige la ge kant zijn, dat ook dit meewerkte tot het moeilijk in elkaar zetten der begroo ting; deze ramingen van den inspecteur zijn aan den zeer voorziohtigen kant, en B. en W. kunnen zich daarmee volkomen vereenigen gevolg van een en ander is dan ook dat B. en W. voorstellen in plaats van 10 opcenten op de fondsbelasting voor 19331934 te heffen 80 opeenten, het maxi mum, dat de wet toestaat, behoudens dan indien noodig verkregen machtiging, hooger. Deze 80 opcenten zullen naar raming slechts ƒ1600 opbrengen in vorige belas tingjaren brachten 10 opcenten 500.— ruim op. Ook is overwogen, of verhooging van op centen op de Personeeie Belasting moest worden voorgesteld, maar zoolang dit niet. beslist noodzakelijk is, mecnen B. en W. hiervan te moeten afzien, omdat hierin medebetalen personen, die geen of een zeer laag inkomen hebben, of van steun en onderstand moeten leven. De Raad besluit algemeen als voorge steld tot heffing van 80 opcenten. Verschillende voorstellen tot mindere uitgaaf worden stuk voor stuk besproken het gevolg hiervan is o.a., dat het subsi die aan de Gew. Landstorm-Comm. wordt ingetrokken en enkel dus aan de plaatser. afdeeling 12.50 subsidie wordt, toege kend voor tractatie der schoolkinderen geen bedrag wordt toegestaan; de kosten voor de Commissie tot wering van school verzuim, inbegrepen de wedde van 20.— voor den secretaris, weer wordt terugge bracht op ƒ50; het subsidie ad ƒ10.aan het Roode Kruis wordt ingetrokken en en kele nog wel niet strikt noodzakelijke re paraties aan straat en huizen niet zullen worden uitgevoerd. Eveneens wordt de begrooting 1933 van het G. E. B. aangeboden. De voorz. deelt mede, dat vanaf 25 Sept. weder 25 pet. bijdrage van het Rijk in de steunuitkeering aan werklooze landarbei ders wordt verleend, en dat Z. E. bereid is verzoek onzerzijds om den kindortoe- van 50 op 75 te brengen, in gunstige overweging wil nemenalgemeen wordt hiervoor wel gevoeld, doch men is er van overtuigd, dat momenteel de financiën het niet toelaten, waarom vooralsnog niet hiertoe wordt besloten. B. en W. hebben wel overwogen een andere aftrek, indien een steuntrekkende, iets verdiend heeft en wel rekening houdend met den tijd, dat is gewerkt, de verdiensten en de gezinssa menstelling. doch na informatie is gebleken dat wij ons hebben tc houden aan de Rijks- regelinz, dus 2/3 aftrek van inkomsten. Op een verzoek van W. de Graaf en .T. Verlaan om steun in verband met gedeel telijk werk in de, voorgaande twee weken, wordt gunstig beschikt. Op een verzoek van W. de Graaf om steun voor zijn Hulp in de huishouding wordt afwijzend beschikt, omdat dit be hoort tot Diaconiezorg. Op een verzoek van W. dc Graaf om be taling van een contributie-achterstand bij zijn vakbond van ruim 6.75 wordt na lange bespreking gunstig beschikt, mits dit in mindering wordt gebracht van aan Do Graaf uit. le koeren steun inwilliging van het verzoek zonder deze beperking is on mogelijk, omdat dan een precedent wordt geschapen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De voorz. deelt mede,* dut door B. en W. is bepaald, dat steuntrekkenden eenmaal per dag moeten stempelen en vraagt of men dit voldoende acht; dit blijkt alge meen het geval le zijn. Inzake eventueele werkverschaffing bij de ophooging van een polderkade. wordt aan B. en W. de volmacht gegeven dit indien dc polder er toe wenscht over te gaan te regelen. De begrooting dienstjaar 1932 wordt ge wijzigd, in dien zin, dat daaraan nog wordt toegevoegd de rente van de leening, in dit voorjaar voor gelden ex. art, 72 der L.O.-wet, gesloten. Het uurloon voor werkzaamheden op de wegen, wordt, vastgesteld op 30 cents, i Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15