BUITENLAND DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DUITSCHLAND CONSEQUENTIES VAN LEIPZIG Staats- en rijksregeering wenschen overeenstemming. Gistoravoml heoft dr. Brecht in op dracht van het Pruisische ministerie een langdurig onderhoud gehad met onder staatssecretaris Mcissner. In welingelichte kringen beschouwt men deze bespreking als een eerste beraadslaging over de juri dische en politieke gevolgen, welke uit het vonnis van Leipzig voor de practijk zul len voortvloeien. In de eerstvolgende da gen zullen de beraadslagingen warden voort gezet; hoe dit echter zal geschieden, staat nog niet vast. Men heeft den indruk, dat zoowel de staatsregeering als de rijksre geering naar overeenstemming streeft. liet is thans vóór alles zaak, dat de bevoegdhe den, rechten en plichten op grond van hot vonnis worden vastgesteld.' ONGEREGELDHEDEN TE BAMBERG. Ruit van Brüning's auto verbrijzeld. In verband met het houden van verga deringen te Bamberg, waarop oud-rijkskan selier dr. Brüning liet woord zou voeren, is het tot ongeregeldheden gekomen. Voor de vergaderzalen vormden zich groote sa menscholingen. Uit het publiek werden dr. Brüning allerlei grove scheldwoorden toe geroepen. Toen de vergaderingen Begon nen waren, werd het rumoer op straat zoo groot, dat de politie de straten moest doen ontruimen, daar de sprekers in de zalen zich niet verstaanbaar konden maken. Po- litovorsterkingon, die ter plaatso aankwa men, werden met steenworpen ontvangen. Tijdens den rit naar het hotel, waar dr. Brüning zijn intrek had genomen, werd een ruit van zijn auto door een steen ver brijzeld. De betoogers waren voor het meerendeel' jonge lieden van verschillende partijen een zeer groot aantal hunner wa ren nationaal-socialisten. Naar de politie mpdedeelt, waren do betoogingen stelsel matig georganiseerd. Bij de ongeregeldheden werdon drie agenten gewond. De autoriteiten hebben het houden van politieke vergaderingen te Bamberg tot nader order verboden. FRANKRIJK FRANKRIJKS PLAN INZAKE DE ONTWAPENING. Veiligheid als voorwaarde. De jongste geruchten over verschil van moening tusschen de regeering en den chef van den generalen staf, generaal Wey- gand, over het Fransche ontwapenings plan, worden opnieuw door de „Matin" te gengesproken, welk blad zegt, dat de mee- ningsvorsohillen uit den weg zijn ge ruimd en dat de groote lijnen van het plan thans vastgelegd zijn. Hoewel het plan pas bij de zitting van het bureau der ontwape ningsconferentie in alle bijzonderheden be kend zal worden gemaakt, publiceert de „Quotidien" heden reeds eenige mededee- lingen over den vermoedelijken inhoud van het Fransche veiligheids- en ontwapenings plan, voor zoover dit betrekking heeft op het Fransche leger. Volgens het blad houdt het plan een verkorting van den militairen diensttijd van 12 op 9 maanden in. Het aantal divivies zal van 20 tot 12 worden verminderd. Het plan voorziet verder in een verlen ging van de oefenperiode der reservisten, ten einde aldus de vermindering in sterkte te vergoeden. Bovendien is men voorne mens een bijzondere militaire voorberei ding bij de jeugd in te voeren, vóór do jongelingen in het leger komen. Indien dit laatste zou worden uitgevoerd, zou het een ingrijpende hervorming van het kader noodzakelijk maken. De Parijsche correspondent van de ..Ti mes" weet over het internationale gedeel te van het Fransche ontwapeningsplan nog de volgende bijzonderheden mede te deelen. Het plan is gebaseerd op toene mende veiligheidswaarborgen, die de Fran sche regeering voor de toekomst eischt. De Fransche regeering wil beginnen met een stelsel van regionale non-^agressie-pacten, waarop volgen moet oen geleidelijke af schaffing of ..interneerincr' van zekere wa pensoorten, alsmede een int erna tinale con trole op de luchtstrijdkrachten. Dit zou dan tot resultaat moeten hebben de vorming van een internationale strijdmacht. Naar gelang dit plan tot uitvoering komt. zal de bewapening geleidelijk verminderd wor den. Het plan onderscheidt verder de strijdkrachten te land, ter zee en in dc lucht. Wat betreft de strijdkrachten ter zee zal het plan van de veronderstelling uitgaan, dat de Vereenigde Staten hun doctrine van de vrijheid ter zeeën zullen opgeven. Het plan verlangt verder, dat de deelnemende mogendheden niet slechts consultatieve pacten afsluiten, doch ook ar bitrage-pacten, waardoor in de toekomst eerst de beslissing van een onpartijdig gerechtshof moet worden afgewacht, alvo rens naar de wapens mag worden gegre- pen. Het Fransche plan kan eerst verwezen lijkt. worden, nadat op de ontwapenings conferentie overeenstemming bereikt is. ENGELAND H0NGER0PT0CHT HEDEN TE LONDEN. De laatste etappe. De meeste van de 2000 „hongermar- choerders", die uit alle deelen ran En geland op weg zijn naar Londen c*m in Hyde Park een massa betooging te hou den, zijn gisteren in de voorsteden van Londen aangekomen. Aangevoerd door communisten, en met de roode vlag voorop, begonnen zij gistermorgen de laatste etappe van hun langen tocht. In verschillende Londensche voorsteden heb ben gisteravond massavergaderingen plaats gehad, om de deelnemers aan den marsch welkom te heeten. Scotland Yard heeft de politie speciale instructies ge geven voor het escorteeren en door het verkeer geleiden van den stoet. In Hyde Park en omgeving zal een sterke afdee- ling politie worden geconcentreerd, mede in verband met het feit, dat de Londen sche werkloozen aan de betooging der „hongermarcheerders" zullen deelnemen. Een kleine kolonne vrouwen en meis jes, die uit het Noorden des lands te voet naar Londen zijn gekomen, vertrok gistermorgen uit St. Albans. Er zijn er bij van 16, doch ook van 60 jaar oud. De meeste zijn fabrieksarbeidsters. Zij zijn allen blij, dat zij het einde van haar tooht nabij zijn. Bijna eiken dag hebben zij regen gehad en verscheidenen barer hebben dringend rust noodig. JAPAN TOKIO ZOEKT MOSKOU. Gewichtige onderhandelingen aanstaande De Japansoho ambassadeur te Moskou en de sovjet-Russische ambassadeur te Tokio zijn, in opdracht hunner regeerin gen, .overeengekomen, voorbesprekingen te openen, ten einde te kunnen komen tot een Russisch-Japansch non-agressie pact. Het ligt allereerst in het voornemen een preliminair verdrag te sluiten op economisch en handelspolitiek gebied. Volgens de wensohen der Japansche re geering moeten de eigenlijke onderhan delingen midden-December een aanvang nemen. Dit verdrag zal de garantie in houden voor Russische olie- en vissche- rij- en boschreohten. Zooals reeds gemeld, zijn de Japanners van plan. Moskou voor de sovjet-Russische aandeelen in den Chineesohen Oosterspoorweg een aanbieding te doen. Het beoogde verdrag zal bovendien de Russisoh-Mandsjoerijsche grens nauw keurig vaststellen. Voorts- zal het verdrag een bepaling bevatten betreffende de levering van Ja pansche machines en andere waren aan Rusland, „ten einde Rusland te steunen bij het ten uitvoer leggen van het vijf jarenplan' De Japansche vertegenwoordiger bij den volkenbond, Matsocka, die thans op weg is naar Genève, zal eenige dagen te Moskou verblijven, ten einde met den volkscommissaris voor buitenlandsche za ken. Libwinoff en Karachan, te onder handelen over de bizondorheden van het te sluiten verdrag. Voorwaarde voor het aangaan van een dergelijk verdrag zal natuurlijk van Ja pansche zijde zijn, dat Mandsjoerije door sovjet-Rusland wordt erkend. Dat sovjet-Rusland tot nu toe Mands joerije nog niet heeft erkend, vindt vol gens Japansche opvatting zijn oorzaak in het feit, dat de Russen vreezen dat het Japansch-Mandsjoerijsche protocol een bepaling inhoudt, welke in politiek en economisch opzicht nadeelig zou zijn voor de belangen van sovjet-Rus'and. Matsoeka heeft, naar verluidt, op dracht, te wijzen op de bel eekenis van een' hechte Japansch-Russische samen werking in het belang van den vrede in het Verre Oosten en den Russischen arg waan te doen verdwijnen. Matsoeka zou te Moskou ook moeten trachten te bewerken, dat een vertegen woordiger van sovjet-Rusland naar Ge nève zal worden gezonden, om deel te nemen aan de onderhandelingen van den volkenbond inzake het rapport-Lytlon. AMERIKA GEWELDIGE H0NGERMARSCH NAAR WASHINGTON IN VOORBEREIDING. De Amerikaansche geheime politie is in het bezit gekomen van materiaal waaruit blijkt dat den 4den December een geweldige communistische „honger- marsch" uit alle staten naar Washington wordt georganiseerd. Er worden reeds 'bijzondere maatregelen getr> ffen ter be- soherming van het Witte Huis, het de partement van financiën en andere re- goeringsgebouwen, zoomede van de amb tenaren en andere personen in staats dienst. BUITENL. BERICHTEN. MIJNONGELUK. Bij het weder in gebruik nemen van de Maxiiniliaan-mijn te Rosenberg (Boven- Pfalz) heeft een ernstig bedrijfaongeluk plaats gehad. Uit een leiding, welke niet geheel dicht was, stroomde gas, waardoor 28 personen met min of meer ernstige ver giftigingsverschijnselen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Gelukkig is de toestand van geen hunner ernstig. NOODLOTTIG KINDERSPEL. Te Gross-Wilkowitz speelden drie kin deren, die alleen in huis waren met een flesch brandspiritus. Een vierjarig meisje goot de spiritus in de brandende kachel tengevolge waarvan een ontploffing ontstond. Het meisje en twee zusjes van 2 en van 6 jaar liepen ernstige brandwonden op. Het vierjarig meisje, dat de oorzaak Tan het ongeluk was, is inmiddels aan haar ver wondingen overleden. RECHTERLIJKE DWALING TE ANTWERPEN. Dienstbode onschuldig wegens diefstal veroordeeld. Do correspondent to Antwerpen van de „Soir" maakt melding van een rechterlijke dwaling die aan het licht is gekomen door ecu bekentenis op het sterfbed. Kort voor baar dood biechtte een vrouw aan een priester en deelde zij ook aan de justitie mede, dat zij een dienstbode va] schei ijk beschuldigd bad, welke dienstbode als ge volg daarvan tot eenige jaren gevangenis straf was veroordeeld. De overledene *n8 do vriendin geweest van een te Antwerpen woonachtig beer bij wien de dienstbode in 1929 in betrekking was geweest. Toen do dienstbode vertrok zou deze heer hot slachtoffer zijn geweest van een belangrij ken diefstal. Er was een meubel opengo- broken en daaruit was een som van 16.000 frs. gestolen. Bovendien zou er een parel snoer ter waarde van 80.000 frs. verdwenen zijn alsmede een medaillon van 2000 frs. Do 38-jarige dienstbode werd in Decem ber 1930 gearresteerd en in Maart 1931 op de beschuldiging van de vriendin van den benadeelde door de Antwerpsche rechtbank tot 5 jaar gevangenisstraf en 700 frs. boete veroordeeld. Onmiddellijk na haar veroordeeling was de dienstbode, die steeds haar onschuld, betuigd bad, in hooger beroep gegaan. Fet Hof van Beroep heeft de zaak nog steeds niet behandeld maar wat vreemd is, ia dat men het slachtoffer dezer rechterlijke dwa ling nog niet heeft kunnen opsporen, in de gevangenis van Antwerpen is zij niet en evenmin in de gevangenis van «int Gilles. Men vraagt zich nu af of zij inmiddels is vrijgelaten op grond van de wet inzake voorwaardelijke invrijheidstelling of dat zij in do een of andere gevangenis zit. TWEE THEATERS IN NEW-YORK GESLOTEN. Katholiek blad maakt een einde aan schunnige tooneolvoorsteliingen. Naar Kipa uit New-York meldt, hebben twee scherpe hoofdartikelen in de Ne»v- Yoikaehe „Catholic News'" geleid tot de sluiting van do Republic en Elüngé thea ters in West 1'orty-secondstreet, die in ge heel New-York berucht waren om hun un- zedelijko voorstellingen. Het resultaat van dit ingrijpen der ka tholieke krant is des te merkwaardiger, waar herhaaldo stappen van de geestelijk heid der verschillende kerkgenootschappen en zelfs van den kardinaal-aarts-bisschop van New-York zonder succes zijn gebleven. De „Catholic News'* deed een beroep op den nieuwen burgemeester van New-York McK.ee, den opvolger van den bokenden Jimmy Walker en verklaarde, dat hij hope lijk ook aan do onzedige theatervoorstel lingen een einde zou kunnen maken, nadat het hem in veertien dagen gelukt was, de mee-st verspreide corruptie uit te roeien. Twee dagen later verklaarde de buige- meester, dat hij zich, terstond met de kwes tie zou bezighouden. Na nog eens twee dagen beval hij den commissaris voor de vergunningen de speelvergunning der be trokken theaters in te trekken, waarop zij onverbiddelijk door de politie werden ge sloten. De pers van New-York die het optreden van den burgemeester eenstemmig goed keurt verklaart onomwonden, dat het al leen aan het ingrijpen van het katholieke blad te danken is, dat aan deze schunni ge voorstellingen een eind is gemaakt. WEER EEN ARRESTATIE IN DE LINDBERGH-AFFAIRE. Thans in Spanje. Do politie te Sevilla heeft een Amen'- kaan gearresteerd, Jean Saul geheeten, die naar hij zegt heeft medegewerkt aan de ontvoering van den baby van Lindbergh. Hij verklaarde geheel op de hoogte van de zaak te zijn, maar slechts voor een Ame rikaansche rechtbank nadere bekentenis sen te zullen doen. Vrouwenlijk in een put Uit Stendal wordt gemeld, dat een zeke re Jallatz in een put van zijn tuin het lijk van zijn schoondochter beeft gevonden, die sedert Juni vermist werd. Daar de man van het slachtoffer steeds beweerd had, dat zijn vrouw hem kwaad willig had verlaten, werd terstond ver moed, dat hij zijn vrouw in den put had geworpen. Dit vermoeden werd nog ver sterkt, doordien de verdachte terstond na het vinden van het lijk de vlucht nam. In den afgeloopen nacht heeft hij zich echter bij do politie aangemeld. Opwindende reis van een dokter. Dr. Harold Burt-White, een beroemde Londensche specialist, kreeg, toen hij op het dek van de „Homeric", welk sohip een vacantiereis naar de Spaansche kust maak te, aan het tennisspelen was, een dringend telegram om naar Londen te komen en daar een operatie te verrichten. Dr. Burt-Whito bedacht zioh geen seconde. Hij speelde zijn set niet uit, doch telegrafeerde, dat hij on middellijk zou komen. En nu bofeon de race tegen den tijd. Ste wards hielpen hem bij het inpakken van zijn koffers, en een paar minuten later werd hij naar de kust gebracht in een van de motorbooten van de „Homeric". Per auio ging het naar Barcelona, en daar nam bij den expres naar Parijs. Vroeg in den och tend kwam hij vermoeid te Parijs aan. Zon der een minuut te verliezen, reed hij echter naar Le Bourget, om daar het eerste vlieg tuig te pakken, dat naar Londen vertrok. Hij mis-te juist het ochtendtoestel en was gedwongen om een paar uur op het vlieg veld te wachten. Urn vijf uur 's middags arriveerde hij met het middagvliegtuig te Londen en binnen het uur was hij reeds be zig met het onderzoeken van den patiënt. Den dag daarop werd de operatie verricht. De Raad dezer gemeente vergaderde "Woensdagmiddag ten twee ure. Voorzitter: L. H. M. J. Vosters, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Mede aanwezig W. A. van Harteveld, secretaris. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed worden de notulen van do vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De ambtenaren-salarissen. Aan de orde is punt 1 der agenda: Vast stelling van de gemoente-bagrooting dienst jaar 1933. Voorzitter wijst er allereerst op, dat van het batige saido van 47.247 23 5000. is overgebracht naar de reserve als voor zichtigheidsmaatregel, in verband met de vele crisis-uitgaven, terwijl bovendien B. en W. zich genoodzaakt hebben gezien de op centen op de Personeele Belasting te ver- hoogen tot 150. Naast de tijdelijke korting van 3% stellen B. en W. voor over te gaan tot 5»/,% pensioensverhaal. Op grond van de bepalingen van het ambtenarenregle ment hebben B. en W. aan de Commissie voor georganiseerd overleg dit voorstel om advies doen toekomen. Tevens hebben B. en W. voorgesteld om de rijwieltoelage vaji 50.terug te brengen op 35. De- BegTootingscommissie heeft in hare vergadering van 14 October j.l. de begroo ting onderzocht en deelt den Raad mede, dat zij zich met het verhaal van de pen sioensbijdragen volkomen kan vereenigen, terwijl het buiten beschouwing laten bij toe passing van de tijdelijke korting van Z% van do eerste 1500.—zij een juist stand- unt acht, omdat de lagere salarissen hier door met zoo zwaar worden getroffen, ter wijl aan den wensch van vele leden van den 'KLad wordt tegemoetgekomen om de verla ging progressief te doen zijn. De commissie voor georganiseerd overleg had deze op lossing van de hand gedaan. Voorts acht de Commissie het voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaar wedde van den derden ambtenaar ter secre tarie met 100.— te hoog Indien deze ambtenaar schadeloos wordt gesteld voor de toe te passen 5*1,% pensioensbijdragen dan meent do Commissie, dat met zijn be langen voldoende rekening is gehouden. Voorts wordt door de Commissie de vraag gesteld of de schoorstecnschouw wel jaar lijks wordt gehouden en of deze schouw nut tig effect afwerpt. Bij ontkennende beant woording is de Commissie van nieening, dat het beter is deze post van de begrooting te schrappen en het toezicht op de schoorstee- nen en stookplaatsen op te dragen aan den gemeente-opzichter. Bij den Post Onderhoud wegen en voet paden is het de commissie opgevallen, dat de onderhoudskosten telken jaren stijgen. Hoewel de verhooging der uitgaven voor onderhoud der wegen wel in hoofdzaak zal zijn toe te schrijven aan het steeds inten siever wordende verkeer, vraagt de Com missie zich echter ook af of de materialen, welke voor onderhoud der wegen worden gebruikt, wel doelmatig zijn voor dit ver keer. De Commissie meent deze vraag, wat het gebruik van sintels betreft ontkennend te moeten beantwoorden en zij zou gaarne zien, dat van het jaarlijks op de begrooting gebrachte bedrag voor onderhoud van de wegen ieder jaar, al was het maar een klein gedeelte, van het wegennet, b.v. 500 Meter wordt gereconstrueerd, waardoor de kosten van onderhoud na verloop van eenige ja ren belangrijk zullen dalen. Ook omtrent de kosten van onderhoud en verzekering van de Ford-vraohtwagen vraagt de commissie nadere inlichtingen. 'Nadat het rapport door den secretaris is voorgelezen, vraagt de voorzitter of er le den zijn, die algemeene beschouwingen om trent de begrooting wenschen te houden. De heer Verweij heeft tevergeefs naar ©en flinke bozuiniging gezocht. De uitga ven zijn zelfs hooger dan ten vorige jare ge raamd. Spr. had gaarne gezien, dat op de hoogere salarissen een nog grootere korting zou zijn toegepast. De verschillende onderwijs kwesties. De heer Verweij wil voorts nog iets zeg gen omtrent onderwijs. Spreker brengt in herinnering zijn verzoek het vorige jaar gedaan om de Lageronderwijswet loyaal toe te passen. Was dit geschied dan zou heel wat minder verkeerde stappen zijn ge daan en heel wat minder woorden behoe ven te zijn gesproken. Vele gevoeligheden zijn opgewekt geworden. De finale in deze onderwijskwestie is in deze nog niet be ëindigd en daarom wil spr. er thans niet veel meer van zeggen. Vervolgens brengt spr. ter sprake de Vleeschkeuring Spr. is van meenmg, dat wanneer de keuring hier plaatselijk was, de uitvoering van deze wet veel goedkooper zou kunnen plaats hebben. Wanneer spr. ziet, dat meer dan 3000 naar Leiden verhuist, dan kan toch nie mand ontkennen, dat deze keuring veel te veel geld kost en dat wanneer de keurings dienst werd verricht door den Keurings veearts ter plaatse, de gemeente zeer ze ker met de helft van de kosten zou kunnen volstaan. Komende tot de werkloosheid wijst spr. op het gevaar, dat bij een lange steunver- leening bestaat, dat bet aantal beroeps- werkloozen zal toenemen. Spr. heeft in de begrooting gezien, dat de post Steunver leening aan werkloozen is gebracht op 30000—. Teneinde het contingent be- roepswerkloozen niet te vergrooten ver zoekt spr. een bedrag over te brengen naar de werkverschaffing en hij noodigt B. en W. uit de noodige arbeidsgelegenheid te schep pen. Wat de wcthou.ders-salarissen betreft, moet spr. consta'teeren, dat deze wedden hooger zijn, dan in welke naburige gemeen te ook Hoewel dit hooge salaris zijn oor zaak vindt in de minder ideale toestand welke in deze gemeente bestaat, waardoor men meestal in de gemeente in plaats van VAN ALKEMADE één persoon drie personen tegenkomt, zou spr. het toejuichen indien in dit vraagstuk zoo spoedig mogelijk een gezonde oplossing komt. Hoewel spr. van het onderhoud der we gen weinig verstand heeft, heeft hij zich laten raden door anderen, die hiermede beter op de hoogte zijn en dan moet spr. medodeelen, dat afgezien van de plaag 's zomers van de stof en 's winters van de bag ger, het gebruik van sintels op den weg niet als een ideale wegverharding kan wor den betiteld. Ontstellend is het voor spr. geweest te zien dat de opoenten op de personeele be lasting worden gebracht van 70 op 150. Spr. vraagt zich af of het niet mogelijk is op andere wijze ons budget in evenwicht to houden. Zou er b.v. geen belasting kunnen worden ingevoerd op de tooneeluitvoerin- gen en andere publieke vermakelijkheden, waarbij spr. dan uitgeschakeld wou zien het geven van tooneelvoorsteliingen ten bate van kerkelijke doeleinden. Voorts stelt spr. zich de vraag of geen belasting lean worden ingevoerd voor woonwagens en woonsche pen. Spr, zou gaarne door den voorzitter hieromtrent nader worden ingelicht. De heer de Koning brengt allereerst dank aan het college van B. en W. voor den arbeid, welke in deze moeitevollen tijd door hen wordt verricht. Spr. wijst op het groote bedrag voor werkloozensteun en hoewel dit bedrag volgens spr. niet te hoog zal zijn, is spr. het volkomen eens met de opmerking van den heer Verweij om zooveel mogelijk uit te zien naar objecten van werkverschaf fing. Spr. vraagt zich af of het niet moge lijk zou zijn loontoelagen uit to keeren aan werkgevers in de tuinbouwbedrijven, die thans door de huidige crisis niet in staat zijn loon voor het werk dat op den akker moet gebeuren te betalen. Spr. noodigt B en W. uit stappen in dien geest te ondernemen, en pogingen in -het werk te stellen om op deze regeling de goedkeuring van de Regeering te verkrij gen. De voorzitter brengt op de allereerste plaats dank aan den heer de Koning voor zijn waardeerende woorden tot het College van B. en W. gericht. Wat het geven van loontoelagen betreft kan spr met beslist heid mededee'en, dat dit in Den Haag niet wordt goedgekeurd. B. en W. hebben ech ter overwogen of nog langs anderen weg, door middel van werkverschaffing de tuin derspatroons niet zijn te helpen. Komende tot de vragen van den heer Verweij, deelt de voorzitter mede, dat B. en W. een open oog hebben voor de belangen van onderwijs. Elke aanvrage wordt met dezelfde oogen bekeken en wanneer e«n aanvrage billijk is, en daarbij tevens reke ning wordt gehouden met de finantieele draagkracht van de gemeente, dan hebben B. en W. steeds geadviseerd het verzoek in. te willigen. Omtrent het contract met de gemeente Loiden omtrent de uitvoering van de Vleeschkeuringsüïenst kan spr. riiede- deelen, dat dit contract nog ecnigo jaren loopt en dat voor Je afloop van het con tract de Raad in de gelegenheid zal worden gestold zijn meening uit te spreken. Voor de steunverleening aan werkloozen hebben B. en W. een waakzaam oog en waar objecten van werkverschaffing gevonden kunnen worden, prefereeren B. en W. werkver schaffing boven steunverleening. Het voorstel der begrootings-commissae inzake pensioenverhaal wordt z.h.st. aan genomen. Hierna wordt overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling van de begrooting. Al lereerst komen de uitgaven aan de orde. Bij volgnummer 97, jaarwedden van do ambtenaren ter secretarie, stelt de commis sie voor de begrooting voor de jaarwedde voor den derden ambtenaar ter secretarie met 50.te verhoogen. Wordt zonder hoofJelijke stemming goedgevonden. Bij volgnummer 115, bezoldiging van den ambtenaar van den burgerlijken stand, vraagt de heer Verweij of op deze wedde ook 3% wordt gekort. Voorzitter antwoordt, dat op deze wedde reeds een korting van 3is toegepast en dat deze korting eerst zal ingaan na goed keuring door de Kroon. Toezicht op schoorsteenen, stookplaatsen, enz. De heer Los wijst naar het rapport der Commissie. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen deze post bij wijze van proef van de begrooting te schrappen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten Do stof- en modderplaag. De heer Van Dooren brengt het Gemeen tebestuur hulde voor de wijze, waarop het we-genvraagstuk ter hand wordt genomen. Spr. wijst echter op de vele plagen welke het gebruik van sintels' op de wegen met zich medebrengt Vooral des zomers heeft men veel last van stof, terwijl in het natte jaargetijde door de vele kuilen in den weg men van boven tot onder wordt volgespat. De vervanging van koolseh door grint acht spr. nog geen voldoende verbetering en spr. zou bij wegverbetering de voorkeur geven aan een klinkerbestrating. Vo'gens deskundigen zijn de kosten niet veel hon ger, terwiil het onderhoud tot een mini mum wordt beperkt. Spr. hoopt, dat B. en W. ook in die richting een onderzoek zul len instellen. Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dank baar zijn voor het advies van de Begroo- tings-Commissie en dat B. en W. de gege ven wenken ter harte zu'lon nemen. De heer Rietbroek bespreekt nog de loo- nen der werklieden, die volgens het oor deel van B. en W niet aan den hoogen kant zijn, daar de 3% tijdelijke korting op hen niet wordt toegepast. In het rapport van de Commissie voor Georganiseerd overleg wordt opgemerkt, dat aan de weg werkers geen vergoedincr wordt gegeven 'voor gebruik van een rijwiel, dat zij toch

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6