Andere bladen schrijven UIT DE OMGEVING DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Wanneer wij thans onze beschouwingen samenvatten, kunnen wij zeggen, dat de fi- nancieele toestand wel bijzonder ernstig is, doch niet hopeloos. Door een zeer zuinig beheer zijn wij er tot nog toe in geslaagd aan de moeilijkheden het hoofd te bieden, terwijl ook bij de thans aangeboden be grooting ten aanzien van nog geen enkel terrein een voorstel behoefde te worden gedaan om de bemoeiingen der gemeen te geheel te doen ophouden. In bet vorenstaande is echter, vertrouwen wij, wel voldoende aangetoond, dat een uiterst zuinig beheer, en beperking op ve lerlei gebied een onafwijsbare eisch is, wil de gemeente in staat blijven de enorme uit gaven voor werkloozen- en armenzorg te bekostigen. Dit geldt niet slechts den ge wonen dienst, maar ook den kapitaaldienst. Tegen overbelasting van de gemeente in dit opzicht moet worden gewaakt; het is wel gemakkelijk om groote uitgaven uit geld- leening te doen, dooh men vergeet maar dikwijls al te zeer, dat rente en aflossing den gewonen dienst gedurende een lange reeks van jaren bezwaren en dat, wanneer later de magere jaren komen, waarin men er niet aan zou denken dergelijke uitgaven te doen, de last van rente en aflossing on evenredig zwaar gaat drukken. KAPITAALS-UITGAVEN. De noodzakelijkheid van beperking dor kapitaalsuitgaven heeft ons College aan leiding gegeven om met Gedeputeerde Staten in overleg te treden omtrent den kapitaaldienst. Een reden daartoe was ook gelegen in de omstandigheid, dat de goed keuring van Gedeputeerde Staten op ver schillende begrootingsstaten betreffende buitengewone werken op zich liet wachten, doordat dit College vooraf het aangaan van een geldleening op langen termijn vor derde en daarnaast dikwijls nog de nood zakelijkheid van het werk nader wenschte te zien toegelicht en aangetoond. Dit overleg heeft er toe geleid nauwkeu rig na te gaan, welke werken noodzakelijk tot stand moesten worden gebracht om ie voorkomen, dat de belangen van de ge meente ernstig zouden worden geschaad, b.v. door verlies aan inkomsten, of door het vastloopen van den dienst; de andere werken als behoorende tot de categorie „wensehelijke" zouden dan voorloopig moe ten blijven rusten. In dat onderzoek wer den uiteraard ook betrokken de nog uiot in uitvoering zijnde werken, waarvoor reeds door Uwe Vergadering gelden op de be- grooting waren gebracht. HET VOORLOOPIG WERKPLAN. Na ampele overweging werden voorloopig op dat werkplan geplaatst: a. de volgende, toen reeds door Uwe Vergadering, goedgekeurde werken: 1. Aanleg weg tusschen den Rijnsburgerweg en den Mare- dijk (hiervan komt 48.500. ten laste van den gewonen dienst) 31.500. 2. Openbare bewaarschool Verlengde Atjehstraat 50.000. 3. Gedeeltelijke verbetering van den Zijlsingel 14.400. 4. Speeltuin Oosterkwartier 14.900. b. de volgende toen nofc bij U aanhangig te maken werken: 5. Verbetering Burcht 30.000. 6. Reorganisatie Gem. Rei- nigings- en Ontsmettings dienst 119,400. 7. Verbouwing H.B.S. voor Meisjes 78.000. 8. Straalaanleg bij school Leidsche Hout 18.200. 9. Politieposthuis Steenstr. 11.700. 10. Verbouwing gemeentehuis c. a8.8000.— 11. Verbetering Hooge Rijn dijk 50.000.— 12. Verbouwing school Zuid- eingel 19.000. 13. Verbetering spoorweg overgang Morschweg 13.530. De meeste der sub b genoemde zaken werd inmiddels reeds bij Uwe Vergadering ter tafel gebracht. Ten behoeve van deze uitgaven en mede met het oog op de vol doening van reeds aangegane verplichtiu- gen was het aangaan van geldleening tot oen bedrag van ƒ600.000.noodig; ook dit is, gelijk U bekend is, inmiddels geschied, terwijl ook de afdoening ran de verschil lende zaken door Gedeputeerde Staten nu vlot verliep. Als resultaat van het mondeling en schrif telijk overleg met Ged. Staten kon op dat werkplan geen plaats worden gegeven aan de volgende reeds op de begrooting voorko mende werken, op grond, dat zij niet tot de categorie „onvermijdelijke'' konden wor den gerekend: 1. Centrale rioleering wijk XII 69.300.— 2. Verbetering verbinding Geeregracht 17.200. 3. Zuidelijk rioolgemaal bij de Geeregracht 62.000. 4. Persleiding Zuidelijk riool gemaal 17.000. 5. Vergrooting gymnastiek lokaal Maresingel (opgenomen in de primitieve begrooting 1932) 8.000.— 6. Recreatie-gebouw „Ende geest" c.aS3.000. Deze werken zullen derhalve van de be grooting moeten worden afgevoerd, waar toe wij bij afzonderlijk voorstel een he- grootingsstaat ter vaststelling aanbieden. Wij willen hiermede met te kennen ge ven, dat de lijst van urgente werken thans definitief is afgesloten; deze lijst is zeker nog voor uitbreiding vatbaar en het ligt dan ook in ons voornemen binnenkort o.a. een uitgebreider plan tot verbetering van den Zijlsingel in te dienen dan waartoe reeds werd besloten; wel zal men in het oog moeten houden, dat aan twee eischen moet worden voldaan: lo. dat voor nog te doene kapitaalsuit gaven dekking in den vorm van een lee ning met langen looptijd aanwezig is, en 2o. dat de werken voor de belangen vaa de gemeente inderdaad onvermijdelijk zijn. In dat verband moeten wij ook enkeio besprekingen wijden aan de kwestie vaa de demping van het Levendaal. Deze kwes tie is thans van den technischen kant ge heel bezien en doet zich nog uitsluitend voor als een vraagstuk van financiee en aard. Uit de besprekingen met Ged. Staten over de sub 3 en 4 van bovenstaand staat je genoemde werken (stichting Zuidelijk rioolgemaal cn persleiding) welke werken als inleidende werken op het groote dem pingsplan-Levendaal kunnen worden be schouwd, heeft ons College den indruk ge kregen, dat Ged. Staten van het noodzake lijke, beter gezegd van het onvermijdelijke van laatsgenoemd plan nog niet waren overtuigd. Op dien grond maakten zij ook bezwaar hun goedkeuring te heohten aan de meergenoemde inleidende werken vu waren wij genoodzaakt deze voorloopig terug te nemen. DEMPING VAN HET LEVENDAAL 1 Met de demping van het Levendaal, an nex bij behoorende werken en voorzienin gen, zooals het Zuidelijk rioolgemaal, do persleiding, doortrekking van de Plantage, verbreeding van de Utrechtsche brug, ver legging van buizen en kabels, enz., enz., is ongetwijfeld een bedrag gemoeid van rond een haLf millioen gulden. Niet alleen dat daardoor leeningsgeld moet worden gevon den op langen termijn, er moeten ook tot dekking van rente en aflossing inkomsten op de begrootmg voorkomen. Ka lezing van dezen geleidebrief zal het wel voor een ieder duidelijk zijn, dat ons College deze middelen niet heeft kunnen vinden en dat het ook uitermate twijfelachtig is of het College van Ged. Staten aan deze h.i. niet onvermijdelijke uitgaaf hun goedkeuring zullen heohten. Inmiddels heeft ons College naar aan leiding van het voorstel van Uw medelid Manders aan den Directeur van Gemeente werken opgedragen na te gaan of in de ia- ming der kosten wijziging kan worden ge bracht naar aanleiding van sedert de opma king der raming ingetreden prijsdalingen en voorts of en zoo ja, in welke mate dit werk in werkverschaffing zou kunnen wor den uitgevoerd. Na ontvangst van deze ge gevens zal ons College deze zaak opnieuw bezien en daarbij tevens overwegen óf een in te voeren baatbelasting in belangrijke mate in de jaarlijksche kosten zou kunnen tegemoetkomen. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM (Vervolg). EEN „HOOGTIJDAG". Wij lezen in de Volkskrant: Op 8 November a.s., wanneer de begroo- tingsdebatten in de Kamer beginnen, zul len de sociaal-democraten, vereenigd in S. D. A. P. en N. V. V., in Den Haag een demonstratie houden. Hunne pers noemt het een „rooden Dinsdag" en de socialis tische radio-omroep een „hoogtijdag". Het zal er spannen. Maandenlang heelt de socialistische pers zich ingespannen, om de verbittering van arbeiders en ambtena ren tot kookhitte op te voeren en het val- sche begrip te verspreiden alsof de Ne- derlandsche regeering van alle crisis-ellen de de schuld draagt. Zij deed dit met fel ler woede naar mate de van haar afgeschei den O. S. P.'ers meer begonnen aan te dringen op revolutionnaire actie. De „hoogtijdag", die nu gehouden* zal worden, komt tegemoet aan het verlan gen der links-socialisten, die hierop al maandenlang hebben aangedrongen. Daar om is de O. S. P. nu druk in de weer om hem in haar geest te doen slagen. Krachti ger nog dan de S. D. A. P. en het N. V. V. werkt zij op tot deelneming. Ook hare le den moeten present zijn en zich doen gel den. Deze leden zijn aangesloten bij de vakbonden van het N. V. V. Men kan ze nus niet weren. En zelfs de communisten, die uit eigen kracht niet kunnen komen tot een groot machtsvertoon, schijnen van plan om te zor gen voor een behoorlijke vertegenwoordi ging op den „hoogtijdag". Daarom nemen de leiders der betooging strenge maatregelen, om de „orde te hand haven" Zij willen hun „hoogtijdag" niet laten verstoren door oproerige demonstran ten, die geen grenzen van revolutionnair optreden erkennen. De O. S. P.-leiders hebben aan de socia listische vakbonden den eisch gesteld, dat deze bonden uit hunne kassen reisvergoe- ding moeten geven aan werklooze leden, die aan de Haagsche demonstratie willen deelnemen. „De kassen open!" is een pa rool geworden. Hiertegen komen de vak bondsleiders in verzet. Maar het parool is ingeslagen. Duizenden leden hebben het O. S. P.-parool overgenomen. De O. S. P.'ers schijnen nog andere plan nen te hebben en hiermee eerst in Don Haag voor den dag te komen. De strenge maatregelen tot „handhaving" van de orde kunnen wel eens niet vol doende blijken. Waar men tienduizenden, eerst verbitterde menschen, samenbrengt om te demonstreeren en te protesteeren, j dus lucht te geven aan hun woede en ver ontwaardiging, zullen de meer bezadigde leiders uiteraard minder gehoor vinden dan de herrieschoppers. Deze demonstratie is dus een gevaarlijke onderneming en in elk geval staat vast, dat dit „hoogtij" niet eens de verwachte parnj- wins't, maar zeker geen vreugde kan bren gen in de harten der ongelukkige arboi- i ders. I Des middags werd de vergadering voort gezet. De voorzitter bracht ter sprake de instel ling van een burgerlijk armbestuur. De heer Bisschops lichtte het schrijven der R. Kath. Raadsfractie toe. De nood is zoo hoog, dat de bestaande instellingen niet in staat zijn de lasten te dragen. Spr. heeft op het oog het R. K. armbestuur. Hiertoe behooren zeer velen, die thans armlastig geworden zijn. Het Kath. arm bestuur kan niet langer steun verleenen, behalve aan de „gewone" armen. De beste vorm om den toestand te verhelpen acht spr. de instelling van een burgerlijk arm bestuur. De heer Verkley zeide, dat wanneer de Raad geen burg. armbestuur instelt, dan zullen B. en W. belast worden met de uit- deeling van de 6000.we'.ke thans op de begrooting zijn geplaatst. Armenbe- deeling is echter niet de taak van B. en W., maar is beter toevertrouwd aan een apart college. Verschil van inzicht. De heer A. Warnaar heeft het teleurge steld, dat in het schrijven nog gevraagd wordt steun over de laatste 3 maanden van dit jaar ondanks het feit dat subsidie is verleend. Het komt spr. voor, dat er tus schen de Kath. en Prot. opvattingen wat de godsdienstige taak betreft, een groot verschil is. Bij de Protestanten is de armen zorg hoofdzaak, terwijl bij de Kath. groote uitgaven worden gedaan voor den eere- dienst, verfraaing van kerken enz., terwijl de armenzorg er nog bijkomt. Het zou spr. erg spijten, als het eigenlijke barmhartig- heidswerk aan de kerkelijke besturen zou worden onttrokken. De heer Schrama is het met dit betoog voor een groot deel eens. Als we normale tijden beleefden, was spr. het er voor 100% mee eens. Ook bij de Katholieken is steeds armenzorg no. 1, maar men kan toch geen onmogelijks verlangen. Door de jaren heen heeft het Kath. armbestuur tot volle dige tevredenheid gewerkt, maar thans geeft het een zachte wenk. dat het niet lan ger gaat. Het gaat niet aan te wijzen op eeredienst^uitgaven, want spr. is ervan overtuigd, dat door de Kath. steeds het meest is uitgegeven voor armenzorg. De heer Bisschops meende, dat de Kath. liefdadigheid nogal hoog stond aangeschre ven. Van andere zijde kan men daar een voorbeeld aan nemen. Spr. wijst op het St. Bernardus-gesticht hier ter plaatse en op de stichtingen over het geheele land. Er zijn kerken gebouwd, maar dat is streng gescheiden van armenzorg. Dat is wel ge bleken, dat, ondanks het feit dat tot de Kath. parochie de meeste armen be-hooren, het armbestuur steeds voor zijn verplichtin gen heeft gezorgd. De heer Speelman verdenkt...» maar wie? De heer Speelman merkt op, dat om de zaak w'ordt heengepraat. Het komt spr. verdacht voor, dat juist de Kath. aandrin gen op een burgerlijk armbestuur. Daar zit iets achter. Spr. zou willen, dat men kreeg een soort compromis. In 't belang der ge meente moet een bedrag worden vastge steld, waarmede men weet dat men eraf is. Spr. zegt, dat het fonds van het arm bestuur toch nog niet geheel kan zijn uit geput. Spr. wil een vast bedrag in overleg vastr- stellen. Komt men hier niet mede toe, dan moet het fonds aan aanspreken. De heer Bisschops antwoordt, dat de R'aad geen recht heeft van het Kath. arm bestuur rekening en verantwoording te eischen, Spr. is overtuigd, dat het helpt zoover mogelijk. Maar als er niet meer is, worden de armen weggestuurd en komen deze toch bij de gemeente. Men doet voor komen alsof dit het eerste burgerlijk arm bestuur zal zijn, maar eigenlijk komt onze gemeente achteraan. Men kan toch niet van de kerk eischen, dat ondersteuning wordt verleend. Weth. Warnaar acht dit een teere kwes tie. Men meet de sfeer zoo zuiver mogelijk houden. In de wet wordt uitgesproken, dat armenzorg op de eerste plaats behoort tot particuliere liefdadigheid, de gemeente treedt aanvullend op. Alleen in plaatsen, waar vele ingezetenen buiten kerkelijk ver band staan, is een burgerlijk armbestuur op zijn plaats. Spr. heeft voor deze gemeen te bezwaar tegen een burgerl. armbestuur op ethische en financieele gronden. Spr. be pleit samenwerking van kerk- armbest. en B. en W. inzake buitengewone gevallen. De burgerlijke overheid doet reeds zooveel aan werkloozensteun en werkverschaffing. Spr. wil tfel een aanvullend bedrag aan de armbesturen geven. Spr. heeft daarom trent inlichtingen gevraagd aan de 3 Pro- testantsche armbesturen. Deze zullen zich alleen tot de overheid wenden, wanneer het crisis-gevallen betreft. Het Kath. armbestuur heeft de meeste verzorging te geven daarom is reeds subsidie verleend. Nogmaals, spr. is niet tegen meerdere subsidie, maar dan moet overleg plaats hebben. Als men begint met een burgerl. armbestuur, raakt men 't nooit mee kwijt. De heer Bisschops antwoordt, dat ook hij niet persé voor 'n burg armbest. is; wan neer 'n andere oplossing te vinden is zal spr. daarmede instemmen. De heer Verkleij hekelde de stemming bij den heer Speelman; dat is kwade trouw. Verleden jaar heeft dc heer Sp geregd bij de subsidieverlening: „nu maar nooit meer'". Dar was de eerste stap op den weg naar een burg. armbestuur. Want nu zijn dc Kath. verplicht te komen aan de hand van de wet. Het overleg, door weth. War naar geschetst, acht spr. ideaal, maar dan moet er ook overleg zijn, óók van de zijde der armbesturen. De heer Speelman neemt thans voor 100% aan, dat er niets achter steekt. Xa de woorden van .weth. Warnaar komt er in derdaad een andere stemming. De heer Schrama acht de oplossing van wethouder Warnaar geen ideale oplossing. Armenzorg komt bij B. en W. noch bij steuncomité tot zijn recht. Degenen, die nood hebben, moeten niet van kastje naar de muur worden gestuurd. De heer Van Breda ondersteunt de op vatting van weth. Warnaar. Een tekort over jaren. De voorzitter heeft twee uitingen verno men, die eigenlijk niet ter sprake moesten komen. De uitlating van den heer A. War naar over de kosten van de Kath. eere- dienst zou spr. maar in vertrouwen aan de Katholieken over willen laten. De uitlating van den heer Speelman „er zit iets achter", klinkt niet aangenaam. Er zit niets anders achter, dan dat het Par. Armbestuur een tekort heeft. In 1930 was er een tekort van 3200—, in 1931 4342—, voor 1932 wordt geraamd een tekort van 3000.totaal meer dan 10.000.Subsidie is verleden jaar verleend om dit groote gat eeniger- mate te stoppen. Spr. is nooit van een bur gerlijk armbestuur geweest, maar als de gemeentelijke steun beduidende bedragen gaat kosten, moet een goede regeling wor den getroffen, hetzij in den vorm van burg. armbestuur hetzij door beter overleg. De ondersteuningsaanvragen zullen, ook bij een burgerlijk armbestuur, toch via kerkelijke besturen moeten plaats hebben. De heer A. Warnaar zegt, dat hij geen critiek heeft bedoeld, doch een verschil in inzicht heeft willen aanduiden. Toch blijft het spr. eenigszins duister, dat het arm bestuur in 1930 een tekort had van 3200, terwijl in dat jaar 'n hek voor de kerk werd geplaatst, dat vermoedelijk veel meer hoeft gekost. Weth. Bader betoogde nogmaals dat het Kath. armbestuur thans niet verder kan. Spr. is voor instelling van een burgerlijk armbestuur. De nood is groot; er moet op uit worden gegaan om den nood te lenigen, waar dat allermeest noodig is. Dat is niet de taak van B. en W. Weth. Warnaar wilde nog even opmer ken, dat de subsidie verleden jaar ver leend is over dat jaar en niet om een gat te stoppen. Na nog eenige discussie werd besloten, dat B. en W. in overleg zullen treden met de armbesturen, om regelingen te treffen voor crisisgevallen. De heer Schrama stelde nog de bedin ging, dat het steuncomité er niet in wordt gemoeid. De voorzitter ried aan, dat aan B. en W. over te laten. Hiermede was het burgerlijk armbestuur na bespreking van 2 uur van de baan. Vervolgens kwam ter sprake liet verlee nen van een extra-bijdrage over dit jaar aan het Crisis-comité. De heer Speelman verstrekte de volgen de gegevens over crisis-comité A: Geraamde uitgaven voor de ondersteu ning van behoeftige gezinnen van 29 Oct. 1932 tot 1 Mei 1933, zijnde 27 weken ad 250 pre week 6750.kassaldo op heden (inclusief opbrengst tooneeluitvoering ad p.m. 100.1300.Voor bedeeling tot 1 Mei e.k. alzoo een tekort van 5450. Indien er geen geld meer bijkomt, zou men genoodzaakt zijn over 6 weken de onder steuning stop te zetten. Na nog enkele opmerkingen van den heer Van Breda werd besloten 2000.— op 1 Januari ter beschikking te stellen en dan verder te zien. Bij de verdere bespreking der begrooting gaf de heer Verkley een wijziging der sohoolgeldheffing in overweging, waarbij meer rekening wordt gehouden met de groote gezinnen. De heer A. Warnaar informeerde naar objecten van werkverschaffing. De voorzitter noemde de reconstructie van den Menneweg, afwerking speelter rein „De Kooi", beplanten van wegen, af werken gedempte Nieuwe Haven (eenige beplanting midden-in). Ook is gedacht aan verbreeding van den Warmonderdam. Hierna werden de begrootingen z.h.st. vastgesteld. Rondvraag. De heer A. Warnaar heeft nog nooit een werk zien uitvoeren, waarbij zoo weinig met menschenlevens werd rekening gehou den, als bij de aanleg van de tram Kan daartegen niet krachtig worden opgetreden. De voorzitter antwoordde, dat er her haaldelijk geklaagd is bij de tramdirectie en bij het Ministerie van Waterstaat. Tegen den aannemer zijn verschillende processen verbaal opgemaakt. Maar de aannemer is zeer onverantwoordelijk en slordig. De toestanden zijn inderdaad er gerlijk. De heer Bisschops vroeg naar ontspan ningslokalen voor werkloozen. Het vorig jaar heeft het K.S.A.-gebouw een uitgaaf gehad van 1267.De collecte heeft dit jaar lang zooveel niet opgebracht. Kan de gemeente in deze niets doen? De voorzitter hoopt, dat de exploitatie der ontspanningslokalen door de burgerij wordt bekostigd. De heer Van Breda geeft in overweging meer ontwikkeling te geven aan de werk loozen. Weth. Warnaar sprak zijn blijdschap uit over de goedó sfeer, waarin de besprekin gen zijn beëindigd. Hierna ging de Raad tc 5 uur in gehei me zitting. HILLEG0M. Huldiging pastoor Krook. Dinsdag was het 12 1/2 jaar geleden, dat de zeer- eerw. heer J. J. A. J. Krook, pastoor van St. Martinus als directeur de leiding nam der Maria-Congregatie, afdeeling grootere jonge dames. De Congreganisten wensch- ten dat jubileum niet onopgemerkt te la ten voorbijgaan. Daartoe werd begonnen des morgens met een H. Mis van dank baarheid, waaronder generale H. Commu nie der congreganisten. Des avonds had een eenvoudige, maar -hartelijk gemeende huldiging plaats na de Congregatie in een der zalen van hotel „Flora". St. Lidwina-vereeniging. Er bestaat het eernstige voornemen in de St. Jo- sephparichie een eigen vereeniging op te richten, die zorgt voor de hulpbehoeven de zieken. Voor dit edele doel zal a.s. Zondag onder alle H.H. Missen door den zeereerw. pater J. van der Linden, een liefdadigheidspredikatie worden gehouden, waarna schaalcollecte. We twijfelen niet, of alle parochianen van St. Joseph zullen naast best vermogen hun ijverigen pastoor willen steunen, bij dit bij uitstek werk van barmhartigheid. Vernietiging van overtollige hyacinthen. Op gemeentelijk terrein wordt een groo te kuil gegraven, waar alleen van Hille- gom 9000 hyacinthen worden vernietigd, door ze met oarboleum te drenken, ge mengd met ongebluschte kalk. Door de firma Freriks en Co, zal dit proces on "hot doek als film worden vereeuwigd, R0EL0FARENDSVEEM. „Utile Dulci". Zondag hield de R.-K. Schaakclub „Utile Dulci", ter gelegenheid van haar eerste Lustrum een schaakwed strijd in het gebouw der St. Joseph-Gez.- Ver. Ofschoon hiervoor vele vereenigingen waren uitgenoodigd hadden slechts 5 er aan gehoor gegeven n.l. Den Haag, Honse- lersdijk, Lisse, Rijpwetering en Wou- brugge. Er werd gespeeld in 4 klassen, elk ver deeld in groepjes van 4, waarbij dan aan elke groep 1 prijs was verbonden. Nadat de voorz., de heer W. P. va-n Rui ten, allen aanwezigen een hartelijk woord van welkom had toegeroepen en de spelre gels ten gehoore had gebracht, ving de wedstrijd aan. Door 58 personen werd deelgenomen. De prijswinnaars werden Groep A: L. Brunt (Woubr.), J. A. Hil- lebrand (R.A.V.), P. Zijdeveld, Woubr.). Groep BH. Jansen Jzn. (Den Haag), H. Janssen Pzn. (Den Haag), Th. Borst (Rijp wetering), P. Meierik (Woubr.). Groep C: J. v. d. Laan (Honselersdijk), W. v. d. Meer (Honselersdijk), P. Sijp (R. A. V.), J. Heemskerk (R. A. V.), D. Hoo- genboom (R.A.V.) Groen D: A. Tiggers (Den Haag), Jo Koek (R.A.V,), Jan Pauw Gzn. (R.A.V.). Toen circa 10 uur de wedstrijd ten ein de was vroeg de heer Nic. v. d. Poel, van Lisse, het woord, waarin hij de Schaakclub „U. D." feliciteerde met haar lustrum. Hij sprak den wensch uit, dat dit door meer- dere^ zou worden gevolgd tot groei en bloei van de vereeniging. Vervolgens bracht hij ter sprake, dat hij op Dinsdag 25 Oct. een vergadering had belegd in het gebouw van den R.-K. Volksbond te Lisse om ook daar ter plaatse een R.-K. Schaakclub op te richten waarop hij dan de schakers van Lisse, die aan dezen wed strijd hadden deelgenomen verzocht die vergadering te bezoeken. Hierna verzocht de voorz. van het R.K. Haagsche Schaakverbond, de heer C. v. d. Kroft van Honselersdijk het woord. Deze bracht aan de jubileerende ver. de geluk- wenschen over van het Haagsch Schaak- verbond en sprak den wensch uit dat Roe- lofarendsveen ook weldra in een R.-K. Schaakbond zo ukunnen meespelen, om zoo doende te komen tot een Diocesanen Schaakbond. Hierop kreeg de secretaris van de Haag sche Schaakclub ..De Pion" de heer J. Re geer het woord. Hij feliciteerde de vereeni ging met haar lustrum en sloot zich ver volgens bij de vorige sprekers aan. Daar niemand het woord meer vroeg, dankt de voorz. de sprekers voor hun ge waardeerde woorden, jde beslissingscom missie die voor deze gelegenheid in het leven was geroepen voor haar werkzaam heden, de heer C. v. d. Meer Czn., die de zen namiddag de leiding op zich had ge nomen voor zijn uitstekende leiding en ver volgens de gasten en leden voor hun be- langsteling en medewerking en sloot hier na deze zoo zeer geslaagden wedstrijd. KATWIJK. Gemeentehuis. Gisteravond was er voor de laatste maal gelegenheid om het gemeentehuis te bezichtigen. Ongeveer 250 personen maakte hiervan gebruik. Crisis-comité. Talrijk zijn de aanvra gen om steun die bij het comité binnenko men, en veel zal van het comité worden gevergd om den nood eenigsins te lenigen. Daarom doet het comité een dringend beroep op de ingezetenen om het hem mo gelijk te maken aan den steeds stijgenden nood het hoofd te bieden. Steun in levensmiddelen en kleeren zoo mede verwarming, kan veel vertwijfeling verzachten. Daarom vraagt het comité dringend aan hen die iets te misen hebben: 1 Geef u op voor een periodieke bij drage. 2. Steun mot een gave ineens. i 3.Verstrek ons goederen in natura, zoo als br. booneo, rijst, spek of brandstoffen. 4. Geef ons kleedingstukken en dek king. De geldelijke opgaven worden gaarne ingewacht bij den penningmeester notaris H. Eerdbeck te Katwijk aan den Rijn, de overige opgiaven aan het secretariaat Burgersdijkstraat No. 3 to Katwijk aan Zee.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10