WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. GEMEENTERAAD VAN ZEGWAART. Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening deelde de voorzitter mede van den heer A. J. Bos twee portretten ontvangen te hebben van de vorige burgemeesters der gemeente, de "heeren C. L. J. Bos en F. S. G. Bos, welke in de 'R&adszaal zijn opgehangen. Hierna worden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van de diaconie der Ned. Herv. Kerk, dat C. van Felius, die eerst 3.50 per week ondersteuning ontving, thans 4.50 ontvangt. Aangezien hij nog 3. toelage van de gemeente geniet en boven dien 3.ouderdomsrente ontvangt, stel len B. en W. voor de toelage niet te ver- hoogen. Aldus besloten. Voorgelezen wordt een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw betreffende beschikbaarstelling van margarine. Wordt in handen gesteld van de steun-commissie Aan de orde wordt gesteld: Voorloopige vaststelling van de gemeente-rekening, dienstjaar 1931. B. en W stellen voor de rekening voorloopig vast te stellen. Voor gelezen wordt het advies der commissie tot nazien dier rekening en wordt tot voorloo pige vaststelling besloten. Hierna wordt behandeld: Vaststelling Gemeente-begrooting, dienstjaar 1933 en vaststelling belasting-verordeningen, in ver band met de vaststelling dier begrooting. B. en W. stellen voor tot heffing over te gaan van 30 opcenten op <^e vermogensbe lasting en 40 opcenten op de personeele belasting; alsmede van 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting. De voorzitter leidt de besprekingen in en zegt, dat de belastingen verhoogd zijn, doch de gemeente, bij andere vergeleken, geen slecht figuur maakt, waarna spr. do gelegenheid geeft algemeene beschouwin gen te houden. De eerste spreker, de heer van Straalen, zegt, dat de begrootmg hem niet tegen gevallen is, doch in verband met de be- lastingverhooging verwacht had, voorstel len waren gekomen tot salarisverlaging en vermindering der subsidies. De heer Zegwaart stemt met den vori- gen spr. xn. De voorzitter antwoordt, dat de voorge stelde bezuiniging geen gewicht in de schaal zal leggen en geen invloed heeft op het eindcijfer der begrooting. De sala rissen zijn niet hoog en de subsidies aan zeer lagen kant. Door verlaging en ver mindering zal een bedrag van plm. 200. gevonden kunnen worden. In een tijd van hoogconjunctuur wordt om de ambtenaren niet gedacht en in een tijd van laagcon junctuur het eerste over de ambtenaren gesproken. De heer van Duyvenbode zegt tegen be snoeiing te zijn van de subsidies en tegen salarisverlaging, omdat het geen vet baan tje is<^ De heer Smits is het evenmin eens met de heeren van Straalen en Zegwaart. Bij de begrootingspost 78, presentiegeld raadsleden, stelt de heer Zegwaart voor die post te schrappen. De voorzitter betoogt die post te hand haven, daar voor de vele opofferingen den Raadsleden wel het voorgestelde bedrag mag worden uitgekeerd. Met de stemmen van de heeren van Straalen en Zegwaart tegen, wordt de post gehandhaafd. De heer Smits stelt voor om de betrek king van bode door den nachtwaker of een ander persoon te doen waarnemen, om daardoor den veldwachter te ontlasten van het bodewerk. De voorzitter antwoordt, dat de nachtwa ker voor die betrekking niet geschikt is, in verband met zijn taak des nachts en het overigens van belang is, dat de bestaande toestand gehandhaafd blijft. Bij post 95, verteringen stembureau, merkt de heer Zegwaart op, het uitgetrok ken bedrag te hoog te vinden. De voorzitter zegt den hoer Zegwaart zuinigheid toe. In verband met een opmerking van de commissie tot nazien der gemeente-reke ning over het lage salaris van de concierge van het raadhuis en het betalen van de kosten der waterleiding, zegt de voorzitter, dat B. en W. geen termen kunnen vinden het salaris te verhoogen, doch het billijk te achten, dat de kosten der waterleiding door de gemeente worden vergoed. Aldus wordt besloten. De heer van Straalen stelt voor de sub sidie aan de IJsvereeniging te schrappen. De voorzitter licht toe, dat die subsidie eigenlijk een uitkeering voor werkverschaf fing inhoudt. Door den heer Smits wordt voorgesteld, den nachtwaker'van uniform te voorzien en geeft daarvoor verschillende voorbeel den. De heer van Duyvenbode vindt, dat dit z'n voor en tegen iieeft. De heer Lamens is het met den heer Smits eens Het voorstel van den heer Smits wordt met 2 tegen 5 stemmen ver worpen. Bij de behandeling der posten: kosten bestrijding t.b.c. en subsidie „Groene Kruis1', Wijkverpleging, wordt een adres der afdeeling ZoetermeerZegwaart van hef" „Groene Kruis" ter sprake gebracht, waarin een verhooging van 400.subsidie wordt gevraagd. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hebben besloten de postenmet totaal 100.te verhoogen. Hiermede wordt ac- coord gegaan. De heer Smits stelt bij de posten Werk verschaffing aan werkloozen en Steunver- leening aan werkloozen voor, om met be houd van het totaal uitgetrokken bedrag, die posten to veranderen. De voorzitter ontraadt op verschillende gronden dit voorstel. De heer Lamens motiveert zijn stem waarom hij is tegen de subsidie voor be waarscholen. De post wordt met de stem men van de heeren Lamens, Van Straalen en Zegwaart tegen, gehandhaafd. Bij de subsidie voor volksfeesten houdt de heer Lamens een relaas zooals gewoon lijk. De voorzitter antwoordt hierop, dat hier door het nationaal gevoel bij de jeugd wordt aangekweekt, als stimulans tegen de genen, die het gezag afbreken. De heer van Straalen stelt voor de sub sidie voor de Harmonie-vereeniging met 25% te verlagen, waarrmede de heer Roos zich kan vereenigen. De heer Zegwaard stelt voor de post geheel te schrappen. Zoowel het voorstel van den lieer Zeg waard, als den heer van Stralen, wordt ver worpen. Hierna worden de ontvangsten en uitga ven, de kapitaalsdienst betreffende, behan deld. De voorzitter licht toe, dat de cijfers zuiver boekhoudkundig zijn. Voor het teren van den Bleiswijkschenweg zal een bedrag van 400.worden geleend. De begrooting wordt hierna vastgesteld als door B. en W. is voorgesteld, zonder dat een post verhoogd of verlaagd is ge worden. Het contract betreffende huur van ge meente-eigendommen door den heer T. Endhoven wordt gewijzigd en bepaald, dat een opzeggingstermijn van 3 maanden in acht genomen behoort te worden. Officieel wordt de huur van de ambts woning van den Burgemeester vastgelegd. Na. een rondvraag zonder bijzonderheden wordt de vergadering gesloten. NOORDWIJK. Inslaan van de winterprovisie. De vo rige week werd van het land van den heer A. een partij aardappelen ontvreemd, thans deed de heer R., alhier, bij de politie aan gifte dat van zijn land een 30-tal savoyé- kolen werden afgesneden en medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. RIJPWETERING. Uitvoering. A.s. Zondag 30 Oct. komt de Missie Tooneelclub „St. Ursula" weer haar jaarlijksche Missie-avond houden. Op gevoerd wordt „H. Ursula met haar 11000 Maagden", gevolgd door een pracht muzi kale apothese. Gezien het doel vertrouwen wij dat de zaal van de wed. Daalman tot de uiterste hoeken gevuld mag zijn. Ook uit de plaatsen der omgeving. Precies 7 uur wordt er begonnen, want het is een groot program. Zie de strooibiljetten wel ke zijn uitgegeven. RIJNSBURG Bloemenhandel. De aanvoer is niet overvloedig doch na een paar dagen beter weer is de kwaliteit van eenige soorten weer iets beter. De prijzen waren rede lijk. We noteeren de volgende prijzen: Dahlia's /"0.60—0.95, Pompon-Dahlia's ƒ0.35ƒ0.70, Zinnia's 1.502.Asters in diverse soorten ƒ0.300.60, Anjers ƒ0.40 0.75, Chaboud-anjers 1.401.90, Herfstas- ters Climax ƒ8.11.Elta ƒ4.506.50, Gladiolussen ƒ0.801.10, Troschrysanthen ƒ0.250.40. Rozen per bo3 van 20 stuks ƒ0.30—0.60. VEUR. Geboren Wilhelmina Catharina Petronella, dochter van W. G. v. d. Meer en C. P. Bierhuis Johanna Maria, doch ter van M. C. v. d. Meule en J. M. M. Koot. Overleden: Johanna Arnoldina Catharina van Oosten 9 jaar. - WARMOND. Ambtswoning. Het door den raad de zer gemeente genomen besluit in zijne vei- gadering van 3 October j.l. tot den bouw van een ambtswoning voor den burgemees ter is door Ged. Staten dezer provincie goedgekeurd. Met pensioen uit den dienst. De heer Th. J. van Leeuwen, brievenbesteller alhier gaat 29 October a.s. na een 33-jarigen diensttijd, den dienst met pensioen verla ten. De heer van Leeuwen was 'nog een echte brievenbesteller van de oude gaxxle, een man die zijn functie steeds met de grootste opgewektheid en blijmoedigheid heeft vervuld, wien niets te veel was en al tijd bex-eid was de menschen met raad en daad bij te staan, waar het tante Pos be trof. Velen zullen den heer- van Leeuwen noode zien vertrekken maar allen zullen hem van harte een prettige oude dag toe- wenschen. Zitting werkloozen- en crisiscomité. De veragdering van het werkloozen en cri siscomité zullen in den vervolge plaats vinden op Maandag des avonds half acht uur ten raadhuize en niet meer zooals voor heen op Donderdagavond. Het blijkt, dat verschillende belanghebbenden hiervan geen notitie genomen hebben, zoodat zij te vergeefs Donderdags op het Raadhuis kwa men. Verlenging steunregeling. De voor deze gemeente geldende steunregeling voor werkloozen is door den Minister van Bin nenlandsche Zaken verlengd tot 5 Novem ber a.s. voor zoover betreft personen werk zaam in het bollenbedrijf en op de N.V. Timmerfabriek „de Padox". Verloren. Bij de politie is aangifte ce- daau van het verliezen van een portefeuille inhoudende een bedrag van 110.aan bankpapier. STOMPWIJK. GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van Burgemees ter W. Keijzer kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Veur kan geen geld leenen. Voorstel tot het aangaan van een vaste leening, groot 90.000. De voorz. deelt mede, dat deze vergade ring is belegd in verband met de te slui ten gcldleening. De heer Willemse heeft geen bezwaar tegen de gelden, doch wel dat geleend wordt voor de bedrijven, want dit komt thans voor onze gemeente en het had voor dc helft voor Veur moeten zijn. De voorz. antwoordt, dat dit zuiver ad ministratief is. De heer Willemso: Veur heeft de elec- triciteitsprijs onnoodig omhoog gehouden om nu altijd maar voor Veur op den bres te springen. De voorz. antwoordt, dat het een zui vere administratieve maatregel is en ook beter om te slagen. De laatste jaren is voor de bedrijven geleend via- Stompwijk en Veur betaalde zijn aandeel; dit kan men zien op de begrooting. Dc heer W'illemse: De opzet van de be drijven is, dat elke Gemeente zelfstandig de helft leent. Dat Veur niet en Stompwijk wel leenen kan, ligt niet aan ons. De voorz. zegt: Dit moet u niet in het openbaar zeggen. Wethouder v. d. Bosch merkt op, dat Stompwijk voordeeliger kan leenen dan j Veur; de rente en aflossing wordt ge ga- randeerd en de meest voordeelige wijze is, zooals thans wordt voorgesteld. De heer Vink acht het slechts een for- meele kwestie, de leeningscapaciteit komt niet in het gedrang, het betreft een ge zond bedrijf. Aangenomen wordt z. h. s. 90.000 a 95 3/3 pet. tegen 4 3/4 pet. voor den tijd van 40 jaar te leenen van de Kol. Pen sioenfondsen te Den Haag. Ontwerp-adres aan de regcering en de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake grensregelingsvoorstellen 's-Graven- hage c. a. De heer Vink kan gerust conslateeren, dat het adres goed in elkander is gezet. Gewezen had echter kunnen worden op de wonderlijke houding van Den Haag, dat eerst op spoed aandringt en thans ver- zoekt. uit te stellen tot 1935. Daardoor zou 2 jaar alles stagneeren ten believe van Den Haag. Is verder niet wat sterk ge zegd, dat cr een onwettige toestand be staat. Voor den burgemeester is bet zeker niet het geval, dit is geregeld bij de Ge meentewet. Ten opzichte van den Secre taris en Ontvanger zegt de wet niets. De voorz. zegt, dat de laatste opmer king nog wel door B. en W. kan worden bekeken. Het adres wordt dan z. h. s. vastge steld. Hierna sluiting. Huisslachtingen. Men deelt ons mede dat formulieren voor vrije huisslachting voor het district Stompwijk-Veur en Voor burg van de Gew. Varkenscentrale gratis vei'krijgbaar zijn bij den district-secretaris den heer P. Keukenmeester, Vecnestraat te Leidschendam. Geboren Adrianus Jacobus, zoon van A. van Es en A. van Bemmelcn Adriana Cornelia Maria, dochter van H. Th. van Kampen en M. C. Hoogcrvorst. Getrouwd Adrianus v. d. Werff en Catharina Adriana van Leeuwen. VOORSCHOTEN. Sportnieuws. Het bestuur van dé R.-K. S. V. „V. V. L." verzoekt ons het volgendo mede te deelen: De clubavonden, waar over op de laatste jaarvci-gadering gespro ken is, nemen Donderdag 27 Oct. een aan vang, en zullen vervolgens om de veertien dagen steeds op Donderdag gehouden wor den. De plaats waar deze bijeenkomsten gehouden worden is allen bekend, n.l. ..Het Eigen Huis". Toegang tot deze bijeen komsten hebben uitsluitend seniorleden. Het doel van deze avonden is op de ver- gadering uitvoerig besproken. Als aan- vangsuur is vastgesteld 8 uur en sluitings uur 10 uur precies. Laten de leden vooral wat het laatste betreft, dit goed onthou den. Ook is er op deze avonden gelegen heidtot contributie-betalen. Komt leden van V. V. L. laat nu zien, dat er een echte clubsgeest heerscht in onze vereeniging en bezoekt trouw uw clubavonden, dan komt dit zeker ten goede van u zelf en uwe ver eeniging. Ondertrouwd: A. Wensing 25 j. en A. W. E. F. de ^fari 21 j. Gehuwd: L. J. Gieske en W. M. E. van den Brink. Overleden: H. C. den Hertog-Sirag 44 j. Gevestigd: B. J. H. Morsink van Denekamp. F. van Wijk-van Os van 's-Grayenhage. S. van den Oever van Alblasserdam. M. Nieklbauer van Nooxd- wijk. Vertrokken: H. Xagtegaal naar Oeg-stgeest. J. P. Ooms, naar Rotter dam. W. J. W. M. Edelaar, naar Lei don. ZOETERMEER. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad onzer gemeente op Woensdagavond 26 dezer, 7 uur ten Raadhuize, welke ver- j gadering zoo noodig zal worden voortgezet op Donderdag d.a.v, des morgens 9 uur. Agenda: 1. Mededeelingen2. Voorloo- pige vaststelling Gemeente-rekening 1931; I 3. Vaststelling Begrooting 1933; 4. idem I Belastingverordeningen. VOORHOUT. Collecte met muziek. Op Zaterdag 29 October a.s. en op 5 November, zal bij gun- stug weer de R.-K. Muziek vereeniging „Si Cecilia" alhier een muzikale rondwandeling maken door het dorp. Bij deze muzikale wandeling zal door eenige dames een collecte worden gehou den ten bate van het alhier bekende jWcrkloozen-comité". Wij wenschen het comité van harte toe, dat zij succes met deze voor Voorhout zoo exceptioneele collecten moge hebben. Kleine kweekers. Hedenavond zal in café „Bocrhaavo" om 7.30 een belangrijke vergadering worden belegd door de afdee ling Voorhout van den Zuid-Hollaoxdschen Bond van Kleine Kweekers etc., op welke vergadering het steunpLan voor de noodlij dende Kleine Kweekers cjl. zal worden be sproken. Ongetwijfeld zal deze vergadering druk worden bezocht, aangezien zij, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, ten gemeentehuize een formulier hebben in te leveren, dat door het bestuur van voormelde vereeniging belanghebbenden tor hand zal worden gestold, welk bos tevens behulpzaam zal zijn bij de invu van bovengenoemd formulier. VALKENBURG. Kleine kweekers. On initiatief var heeren Gov. Bol en A. Ooslerlee Azn., ren do kleine kweekers van bloembo tot een vergadering uitgenoodigd, wj aan door verschillenden govolg was gi ven. Do heer Bol leidde de vergadei en zette het doel der vergadering uit» gaf daarna het woord resp. aan de hee Braun van NoOrdwijkerhout on v. d. N land te Voorhout, leden van het Bonds stuur van kleine kweekers. Deze hee zette het doel van den oBnd uiteen wji na gedaohtenwisseling plaats had. I voldoend aantal leden gaf zich op om afdeeling te stichten. Tot bestuurslc< werden hierna gekozen de heeren G. Bol, A. Oosterlee Azn., L. Bloemendaal, Ouwersloot en A. Zandbergen. Tot voor; ter werd gekozen de heer G. C. Bol. Na rondvraag werd dc vergadexing d< don voorzitter gesloten. GEMEENTERAAD VAN SASSEN HEI De Raad dezer gemeente kwam heden morgen in vergadering bijeen. Voorz.: bur gemeester J. P. Gouverneur. Aanwezig: alle leden. De voorzitter opent de vergadering en wenscht den heer A. Warnaar geluk met zijn herstel. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Besloten werd tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Leiden in zake de levering van electrisch licht. Deze regeling is voor de gemeente gunstig. Do onderhandelingen over dit contract hebben ongeveer anderhalf jaar geduurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven inzake de Crisis-Varkenswet. Voor kennisgeving aangenomen. De Bank voor Ned. Gemeenten berichtte dat op 31 Dec. hot buitengewoon credict aan de gemeente afloopt. (Niet het crcdiet voor kapitaalsuitgaven). Het doet de voorz. genoegen te kunnen zeggen, dat van deze credicten nog geen gebruik is gemaakt. B. en W. voelen zich nog sterk genoeg om nog niet tot een vaste leening te besluiten. Veiligheidshalve ach ten B. en W. het 't beste dit crediet te verlengen. De heer Speelman meende de tijd geko men om oen vaste leening te sluiten tegen 4 y. pet. De voorz. antwoordde, dat de ontwik keling der geldmarkt to oh altijd raden blijft. B. en W. hebben leening overwogen, en wanneer het op gunstige voorwaarden lean zullen B. en W. het doen. Wetlx. Warnaar ried ook aan met een leening zeer voorziohlig te zijn; do gemeen te is met credietverleening altijd klaar. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. aangenomen. Aan de orde was daarna de behandeling van de gemeentebegrooting. De financieele commissie heeft deze nauwkeurig onderzocht en rapport uitge bracht. Ter inleiding van de bespreking raadde dc voorzitter aan kalm afwachten, hoe de toestand zich in de gemeente ontwikkelt. Laat men de toestand bezien in vertrou wen op God en in vertrouwen op de me dewerking der bevolking. De samenstelling der begrooting is een groot werk geweest en spr. bracht hulde aan den gemeente-secretaris en aan de hee ren Potman en Hubers voor de zorg aan dit stuk besteed. Spr. clroxxg aan op bekorting der bespre kingen. De heer Van Zonneveld opende de alge meene beschouwingen. Een bedrag van 53.500 is uitgetrokken voor allerlei on dersteuning (het Rijk draagt hiervan 12.000 bij). Deze bijdragen zijn zoo juist mogelijk geraamd maar men heeft geen vaststaande gegeven. Verhooging van steun is niet onmogelijk. De salarissen van het gemeentepersoneel zijn alle intact gelaten. De vorig jaar toegepaste bijdrage van 8!> pet. pensioensbijdrage acht spr. juist vol doende in vergelijking niet de loonen in het vrije bedrijf. Alvorens de bestaande belastingen te verhoogen, wil spr. de sa larissen verlagen. De heer Speelman merkte op, dat de be grooting sluitend is gemaakt; er kunnen tegenvallers, maar ook meevallers zijn. Dc crisis zal echter nog wel enkele jaien voortduren. Daarom had spr. het voorzich tiger gevonden grooter overschotten te reserveeren voor deze jaren. Spr. gelooft ook, dat de loonen van het gemeente-perso neel omlaag moeten; het is beter dat dit geleidelijk geschiedt dan plotseling. In de vorige Raadsvergadering is door een der katlx raadsleden aangedrongen op instel ling van een burgerlijk armbestuur. Dit zou dc gemeente echter veel nxeer geld kosten; er zijn weinig armlastigen die tot geen kerk belxooren. De heer A. Verkley acht het standpunt der financieele commissie bekend. Spr. drong aan op toezicht op de bizondere schoolbesturen; de kosten daarvan konden wel iets lager. De heer Bisschops bracht lof voor de overzichtelijke samenstelling der begroo ting. Spr. acht de begrooting aan den vei- ligen kant. Zeker mag niet uit het oog worden verloren de rechtvaardigheid tegen over het gemeentepersoneel. De verminde ring van de kosten der levensbehoeften is maar tijdelijk. De steun aan werkloozen en armenzorg wekt groot e zorgen; de post voor armenzorg zal wel verhoogd moeten worden. De Kerkelijke genootschappen doen wat zij kunnen, maar er zijn kerkgenootschap pen die aan het eind van hun kunnen zi Hier moet ook de rechtvaardigheid word betracht. De hoer Van Breda vroeg inlichting over de vermindering dor winsten in de I: drijven. Laten B. en W. daar extra h aandacht aan besteden. De heer Schrama vond de hoofdzaak v: deze begrooting, dat getornd is aan de s larissen. Er is goen lid van den Raad, d zal kunnen zeggen dat deze begroeting es verlaging der salarissen niet 3 y pet. cisc. of rechtvaardigt. Boven loontheorieën hoe men rekening te houden met zcdeloer reohtvaaixligheid. In de vrije bedrijv< krijgt het loon het karakter van oen noo loon. Voor het gemeentepersoneel geldt overweging: wat is de iflgcmeene waard schattingEn clan is Sassenheim niet au den hoogen kant. Spr. blijft do vorige deze kortweg onrechtvaardig vinden. Wat de werkloozenzorg betreft, vroe spr. aan B. en W. of deze alles hebben g» daan om de uitkeering aan werkloozen zo hoog mogelijk to doen zijn (of de basis voc uitkeering-bepaling zoo hoog mogelijk genomen). De heer A. Warnaar kan zich mot d opzet dezer bcgrooting vereenigen. Spi is toch bang, dat de inspecteur der belas tingen te hoog geschat heeft. Wat dc sa!n rissen betreft antwoordt spr. den hee Schrama, dat hij een verlaging der sala rissen gelet op den toestand der gemeen te gerechtvaardigd acht. De eisclien va1 rechtvaardigheid en naastenliefde geldei ook voor de bevolking, die de ambtenaars salarissen moet betalen. De heer Schram; bekijkt de zaak te eenzijdig. De heer Dannijs achtte het eisch, dat d< salarissen verlaagd worden, alvorens d« lasten voor de burgerij worden verzwaard De heer Hoogervorst betoogde, dat dt salarissen in het vrije bedrijf noodgedwon gen zijn verlaagd. Spr. is er togen het ge meentepersoneel ook een dergelijk nood offer te laten brengen. Wethouder Warnaar y.eido, dat B. en W. niet gekomen zijn met groote plannen tot bezuinigingen, doch tot v e r m ij d n g van uitgaven. Een verlaging van uit gaven is gezocht in een bijdrage van 3}<J pet. op dc pensioenen. In de financieele commissie heeft de heer Schrama zich niet dit voorstel vcroenigd. Dat hij nu van mcc- ning veranderd is, schrijft spr. toe aan in vloed uit kringen, die niet voor het be stuur der gemeente verantwoordelijk zijn. Spr. meende, dat het laagste peil voor de gemeente-financiën nog niet is bereikt. Een voorzichtig beleid is op do duur in het belang der ambtenaren en van de werkloozen. Men moet niet slechts het hart laten spreken, maar ook het verstand. Do post „onvoorzien" moet gespaard blijven voor de moeilijkheden van 1935. De finan cieele commissie komt niet mot veel voor stellen; alleen wil zij de post steun aan werkloozen kassen van ƒ.0000 tot ƒ6000 verhoogen, omdat het cerstgeraamdc te laag is gebleken. Ook is gevraagd, of do •heer Verhoog zijn salaris' van 150 als se cretaris der schoonheidscommissie moet behouden, nu er geen huis wordt gebouwd. Weth. Bader acht zijn taak gemakkelijk, want van nieuwe openbare werken is op dc begrooting nauwelijks iets te zien. Spr. bracht hulde aau zijn collega-wethouder voor dc goede zorgen aan de financiën be steed. Spr. kan oohter niet meegaan met het voorstel-Speelmun om belastingverhoo- ging afhankelijk te stellen van nog meer dere salarisverlaging. De voorzitter dankte voor dc hulde aan B. en W. gebracht. Voor salarisverlaging van het gemeentepersoneel gevoelt spr. heel weinig. Bij salaris verhooging is men indertijd ook achter de feiten aangekomen. Laat men de ontwikkeling van den tee- stand afwachten. Wat instelling van een burg. armbestuur betreft, kan spr. mede- deelen, dat is ingekomen een schrijven van 1 kath. Raadsleden, waarin op de instelling daarvan wordt aangedrongen. B. en W. zijn ook van gevoelen, dat op het bizonder onderwijs bezuinigd kan worden. B. en W. verzamelen gegevens uit andere gemeenten. Men wil niet tekort doen aan de vrijheid van onderwijs, maar wel dienen onnoodige of te royale uitgaven worden voorkomen. Opgemerkt is, dat de winsten der bedrij ven minder zijn. De afname is inderdaad minder geweest. Er behoeft geen vree» te bestaan, dat het met dc bedrijven mis loopt. B. en W. nemen over het voorstel tot ver hooging bijdrage werkloozcnkassen. In trekking van het salaris secretaris schoon-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7