Financiën en Economie UIT DE RIJNSTREEK Wat anderen er van zeggen STADSNIEUWS AGENDA WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 DF LE1DSCHE COURAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 DE CRISIS-ZUIVELWET. Dc Crisis-Zuivcl-Centrale brengt het vol gende ter kennis van belanghebbenden. In tegenstelling met het bepaalde ten aanzien van melkpoeder, werd tot heden geen belasting gelegd op de in het bin nenland afgeleverde gecondenseerde melk en blokmelk. Besloten is om alle melkpro ducten in dezen op gelijke wijze te behan delen. Te dien einde is bepaald, dat het melk vet, voorkomende in de voor heb binnen land afgeleverde gecondenseerde molk en melkpoeder met uitzondering van het ma gere of afgeroomde product, per K.G. wordt belast' met een bedrag, overeenkomende met 100/84 maal de op het tijdstip van dc aflevering geldende heffing per K.G. boter. Hierbij wordt uitgegaan van het- werkelijke vetgehalte van het product, zooals dit in de te voeren administratie is aangegeven. Ook bij invoer zijn de genoemde produc ten aan deze heffing onderworpen. Het vet gehalte wordt daarbij bepaald door be monstering en onderzoek van iedere partij afzonderlijk. Bij invoer dienen de zendingen vergezeld te zijn van een door de Crisis- Zuivel-Centrale afgegeven vervoervergun- ning. Aanvraagformulieren daarvoor zijn kosteloos verkrijgbaar bij de Crisis-Zuavel- c'entrale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. OPBRENGST DER SPOORWEGEN. Bij het vorig jaar reeds bijna 21 millioen ten achter. De opbrengst der Nederlandsche Spoor wegen in de eerste drie kwartalen is, op enkele duizenden guldens na, 106 millioen geweest tegen 126 millioen en bijna 8 ton in hetzelfde tijdvak van 1931. Begrafenis mr. J. J. Henny. Op de algeineene begraafplaats te 's-Gra- venhage is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. J. J. Henny, oud-direeteür van de Mij. Dc Nederlanden van 1845 en be stuurslid of commissaris van verschillende instellingen. Aanwezig waren o.m. mr. H. Smeenge, lid van de Eerste Kamer, commissaris van de Nederl. Hypotheekbank te Veen- dam, jhr. mr. D. B. de Marees van Swin- deren, pies.-comm, van, genoemde bank en oud-president van do rechtbank te Gro ningen, Scheltema, hoofddirecteur, mr. v. Haersma Buma, directeur en mr. W. A. Telders, comm. der Mij.'De Nederlanden, gep. vice-admiraal C. Foek, Surie en Zee man, gep. schout-bij-nacht A. C. Dunlop, generaal De Bock, notarissen van Herwij nen, Grootenbocr en \V. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, dr. Fock, ir. A. C. Xan- ning en C. T. M. Laatsman, commissaris sen van de Mij. „De Sierkan", mr. v. d. Fcen. referendaris lor gemeente-secretarie en vele anderen. Met den stoet kwamen nog mede mr. D. Fock, lid van dc Eerste Kamer en oud- gouverneur-generaal Ned. Indië, C. A. Ab- bing, president dop. 's-Gravenhage der Mij. tot Nut van 't Algemeen en van de Witte Sociëteit, mr. Wolterbeek Muller en de heeren Koning en Huisman van de Mij. De Sierkan. Eenige kransen en bloemstukken dek ten rle baar. Bij den" grafkelder spra"k de heer C. A. Abbing als mede-bestuurder van verschil lende instellingen, waaraan de heer Henny verbonden was, Jhr. mr. van Swinderen sprak woorden van dank namens het bestuur van de Veendammer Hypotheekbank. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. Maandagmiddag werd te N ij m e g e n het nieuwe gebouw der Kamer van Koop handel en Fabrieken in het Land van Maas cn Waal officieel geopend, welk gebouw opgetrokken is op het Mariënburgplein te Nijmegen. Maandagmiddag is te Culemborg de eerste steen gelegd van het nieuw te bouwen St. Bnrbara-ziekenhuis, dat sfcnat onder leiding der Eerw. Zusters van het Gezelschap ,T. M. ,T. uit Den Bosch. De R. K. Middenstandsver- vereeniging te Haarlem heeft, haar 23-ja-rig bestaan op feestelijke wijze gevierd. Na de kerkelijke plechtigheid vond bij Brinkman een gemeenschappelijk ontbijt plaats. Maandag wend om drie uur in café Brinkman epn receptie gehouden. Van de velen, die hun gelukwenschen kwamen aan bieden noemen wij Z. TI. Eve. den Bisschop van Haarlem, Mer. J. D. ,T. Aengenent en het gemeentebestuur van Haarlem, verte genwoordig! door den heer C. Maarschalk, burgemeester, en den heer W. J. B. van Liemt. wethouder. Na de reeentie werd reünie bij Brinkman gehouden, gevolgd door een gemeenschap- -ppli'Vcn maaltüd HAAGSCHE GERECHTSHOF A. Z. te L e i d c n is dopr den politie rechter, wegens het plegen van diefstal in een R. K. Kerk te Leiden, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Het Hof heeft verd. veroordeeld tot 3 maanden voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd De 50-jarige koopman A. L. de G. te Voorburg, is door de Rechtbank te 's-Gra venhage vrijgesproken van het hem ten laste gelegde uitlokken van misdrijf (brandstichting). Tegen hem was door hot O. M. 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Het Hof heeft heden het vrijsprekend vonnis bevestigd. In een verslag de zaak tegen de „direc teur" van een maandblad, te Wassenaar, die voor de Haagschc Rechtbank heeft ge diend (3e blad) is weggevallen, dat liet is ontleend aan het „Vaderland*. TOEPASSING DER TABAKSWET. Zes verdachten vrijgesproken. Zes sigarenmakers, elk in het bezit van een bedrijfsvergunning, oefenen het bedrijf gemeenschappelijk uit in een pand in de Valkeniersstraat te Amsterdam. Een van de sigarenmakers zou zes ongcbanderol- leerde sigaren hebben „uitgeslagen". Vol gens do belastingadministratie vormden dc zes sigarenmakers een firma en alle zes „firmanten" werden voor de rechtbank ge daagd. De client, die de zes ongebanderol- leerde sigaren zou hebben gekocht, ver klaarde, dat hij oorspronkelijk een kistje sigaren had gekocht van oen banderol voor zien. De sigaren bevielen hem niet en hij ging naar de fabriek om ze te ruilen. Het merk, dat hij wenschte, was op dat moment niet voorradig en om toch wat te rooken te hebben nam de cliënt eenige nu onge- banderolleerde sigaren uit zijn eigen kistje. Buiten gekomen was hij door belas tingambtenaren aangehouden De andere vijf sigarenmakers achtten zich daar zij geen firmanten waren niet aansprakelijk voor de handelingen van den zesden verd. De Rijksadvocaat en de officier van Justi tie vroegen vrijspraak, dc rechtbank wees heden conform vonnis en sprak het zestal vrij. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Hervatting van de trekking der loten van 1867 in November. Het Amslerd. Effectenbl. verneemt, dat het in de bedoeling ligt, in November a.s. de trekking van de loten 1867 te hervat ten en wel op de basis van de trekking van 1911. Het spreekt vanzelf, dat aan dit voor nemen geen gevolg zou kunnen worden ge geven, wanneer de hangende faillissements aanvraag door het gerechtshof werd toege wezen. Slaagt men er in, het gevaar van faillis sement te voorkomen, dan zal men trach ten een regeling te treffen tusschen de commissie van het Waarborgfonds en de loten houders. Deze regeling zou hierop neerkomen, dat de commissie de gelden, die zij onder zich heeft, aan den trustee beschikbaar stelt voor inkoop van loten. Het bedrag dezer gelden zou dan nog verhoogd worden met een bijdrage van het Paleis zelf. W ie onde-r deze omstandigheden er de voorkeur aan geeft, te blijven loten, zou zijn stukken moeten vasthouden, doch de anderen zullen in de gelegenheid zijn, er een bedrag voor te krijgen, dat iets hoogpr liet dan de prijs, die de commissie uit haar ei "en fondsen zou kunnen betalen. ALPHEN AAN DEN RIJN. DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND. Niets kon worden gered. Gisteravond omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in het dubbel woonhuis, gele gen in den Nesse-polder alhier en be woond door de gezinnen L. Schellingerhout en R. Busser. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, werden door het geschreeuw van een der kinderen wakker. In allerijl moesten zij de woning verlaten zonder iets te kunnen redden. De brand weer, die met twee motorspuiten ter plaat se kwam, kon .tegen het vuur niets uitrich ten daar het perceel wegens zijn ligging in den polder niet te bereiken was. Hoewel de brandweer nog getracht heeft door aan koppeling van eenige slangen den brand te bereiken, mocht ook deze poging niet ge lukken. Behalve het perceel ging ook de geheele inboedel verloren. De oorzaak moet worden geweten aan het drogen van klec- ren bij de kachel, die vlam hebben gëvat. Verzekering dekt de schade. Bijz. Vrijw. Landstorm. Ook de twee de propaganda-avond der Bijz. Vrijw. Land storm ter gelegenheid van haar 121/,-jarig bestaan is een groot succes geworden. De leiding dezer avond berustte thans bij den 2en voorzitter, den heer C. Koren. Nevens de verschillende sprekers der le avond was nu ook aanwezig Luit. Gen. Duimaer van Twist die eveneens een gloedvolle rede uit sprak, daarbij de aanwezigen wijzende op den ernst der tijden en hen opwekkende tot saamhoorigheid en trouw aan wettig ge zag, Vorstenhuis en Vaderland. Namens de Landstormcommissie Z.H.W werd door Majoor Boots aan den plaatselijken leider den Res. lc Luit. L. Verleun een fraai stof felijk blijk van waardoering aangeboden wegens de, door hem vele goede voor de afd. bewezen diensten. Personalia. Onze plaatsgenoot P. Tuin slaagde te Rotterdam op de optiekschool voor het diploma Opticien. Goedkoope reuzel. Mijnheer de Redacteur, weest U zoo vriendelijk voor mij 'n klein plaatsje af te staan, waarvoor mijn dank. Gaarne zou ik onzen zeer goeden?? Ro- geeringscommissaris willen bedanken voor zijn aanbod goedkoope reuzel, maar helaas, is hel bedrog. Die zoogenaamde goedkoope reuzel is onverkoopbare reuzel, men kan ook zeggen rommel, die voor de crisis- wet niet meer dan 17 cents per kilo op bracht, en die hij nu van de hand wil doen voor 38 cent per kilo. Dus buiten zijn buitengewoon hoog sa laris als Regeeringscommissaris, plus zijn inkomen als president-directeur van Zwa- nenburgs-fabrieken wil hij nog als extra- tje de reuzel duur verkoopen. Hij zou het wel willen, maar gaat toch niet. Eerste klas zware reuzel aanbieden voor 38 cent per kilo, d at is flink, maar rommel voor 38 cent per kilo is beneden alles. Gaarne zou ik de courant willen verzoe ken dergelijke zwendelstukje s niet meer op te nemen. ARNOLD H. BERGERS, Vleesch waren bedrijf. De steunverleening aan noodlijdende bloembollenkweekers. Beleefd verzoek ik u opname van onder staand stuk, waarvoor mijn oprechte dank. Het ingezonden stuk in uw blad van 19 October, „Bond van kleine bloembollen- kweekers", uit Hillegom, heb ik met al zijn frazen gelezen. Wel heb ik het ingezonden stuk van den heer Krelage gelezen, geti teld „Van de Regeering mag geen steun worden verwacht", dit was heel netjes uit gedrukt. Dus die Algemeene Vereeniging, met haar niet Algemeene belangen heeft voor een aantal menschen geen zin meer, ook al' heeft hij in de Algemeene vergadering, bij gelegenheid, boen het plan-Sassenheim kelderde, in een tweegevecht zich uitgela ten, niet tegen credieten te zijn, maar dan vrijwillige inkrimping. Wat het H. B. G. betreft, is het waar dat de voorzitter voor het plan-Sassen- heim was, zoo ook de 21 afdeelingen van H. B. G. op één na uitgezonderd. Toen de Algemeene vergadering van Bloembollen cultuur vergaderde, werd er van al die 20 kweekersafdeelingcn totaal geen notitie ge nomen, dus al de gemaakte drukte der kweekers is op een paskwil uitgeloopen. In de afdeeling Sas»senheim H. B. G. was er reeds tweemaal op aangedrongen door de afgevaardigden, om er bij het Hoofdbestuur op aan te dringen, steun en crediet van de Regeering te vragen, maar zoo ver ik weet is er door het Hoofdbestuur nog niets gedaan, of heeft u hier iets van gelezen? Een oud-Hoofdbestuurslid van Bloem bollencultuur had de brutaliteit om to schrijven: „Ze zouden wel lachen als de Regeering met een paar millioen guldens aankwam". Dus hier het verslag van Chris telijke naastenliefde van die twee vereeni gingen. Zijn het enkel en alleen de kleine kwee kers die steun of crediet noodig hebben? Vier millioen koersverlies, en twee mil lioen niet betaald door het buitenland, werd voor een groot gedeelte op kweekers afgewenteld, en nu moeten de kweekers zonder crediet dit maar zien te boven ko men. Niet zoo de Nederlandsche Bank, welke wox-dt of werd gesteun door de ïte- geering, bij haar verliespost p.st. Engeland. Als men aan het hoofd staat van een of andere zaak, waarvoor men wordt betaald, moet men iets presteeren. Zooals schrijver over den heer Krelage schrijft, gelijkt he.t wel of alles aan hem is te danken, als iemand die onmisbaar is. Voor den wind (in goede tijden) gaat het wel, maar is heusch geen Dorus Rijkers of een Sperling hoor. Een ieder kan thans geen lid zijn van Bloembollencultuur, als men 25.lidmaatschap betaalt bij een teelt oppervlakte van 3 tot 5 Hectare, plus 25 cent intreegeld, voor Beursgebouw. Of er medewerking was verkregen van Ge meenten wist schrijver ook niet eens. Men zou zoo zeggen, waar bemoeit hij zich mede, of is het misschien leedvermaak? Nu de vaderlijke vermaning aan de Ge meentebesturen, dat de kweekers misschien het geld niet kunnen terugbetalen. Ik meen van ja, en heel spoedig zelfs. Maar met de steun zouden zij hun kraam behoorlijk in stand kunnen houden, wat wil zeggen, dit geld uitgeven, voor mest, riet, arbeidsloon, landhuur, hypotheekrente en hun levens behoefte,-betalen etc. Hiermede komt ook de middenstand in een beter positie. Dus behoeven deze laatsten ook niet bij de Ge meenten aan te kloppen. Als de hoofdbedrijven worden gesteund door Gemeenten, Provincie en Rijk, gaat het de nevenbedrijven ook beter. Als het fundament Ondermijnd is valt bet geheele gebouw in elkander, maar woidt het goed geschraagd (geen broek lappen) dan kan het.geheele gebouw (Maatschappij) er wel bij varen. Die rond ziet en leest, bemerkt dat men op weg is naar de trekschuit en zooals onze ouders en grootouders leefde, een uur licht besparen als de maan scheen, gevolg ook wederom overcompleet bij lichtfabrieken etc. van personeel. Het is jammer, dat schrijver uit Hille gom zijii naam niet heeft bekend gemaakt, dan hadden we meer keus voor candidaut Hoofdbestuur Bloembollencultuur, en lid der Gemeenteraad, Tweede Kamer etc. Ik heb u echter nog niet gehoord over de Katholieke organisatie, Groep Bloemist- patroons, u noemt wel twee neutrale ver- eenigingen, maar niet de Katholieke. Art. 2 van deze Vereeniging stelt ten doel, de geestelijke en stoffelijke belangen te •behartigen. Het is jammer dat veel Ka tholieken niet weten, dat deze vereeniging bestaat. Hebt u haar actie niet gevolgd, wat zij heeft gedaan in het belang der Tuinders? In deze vereeniging zijn zij meer paraat om iets te doen voor de mede mensehen, dan in de neuterale vereenigin- gen, waar men te veel materialistisch is aangelegd. Had deze voorzitter (die der Katholieke organisatie) gesproken als de heer Krelage: „Van de Regecring mag geen steun worden verwacht", had men hein 's anderen daags reeds op zijn nummer ge zet. Het is altijd nog te betreuren, dat de katholieke patroons meenen, dat zij niet buiten de neutrale vereenigingen kunnen, en waarom kunnen we niet federatief sa men werken? Is het geen lafheid om maar altijd onder het juk van een neutrale ver eeniging te staan? of hebben wij, Katholie ken, geen belangen te behartigen. De so cialisten hebben het niet ver mis, als zij beweren tegenover arbeiders, dat de pa troons ook neutraal zijn georganiseerd, en dit moest toch zoo niet zijn, want het is een groote zwakte van hem die beweert: ik kan buiten geen neutrale organisatie, ofschoon het zijn plicht is, om kracht te ontplooien in eigen organisatie. Schrijver uit Hillegom blijkt zeer slecht op de hoogte te zijn met Encycliek „Rerum Novarum, Quadragesimo Anno" en de Code van Mechelen, waarin u kunt lezen, dat, waar het particulier initiatief te kort schiet, de Overheid verplicht is om bij te staan. V. D. Sasscnihcïm 22 October 1932. ST. JOSEPH'S GEZELLEN- VEREENIGING. Vereenigingsrevue „Wij zijn er nog niet". Ter gelegenheid van het vijf-en veertig ste Stichtingsfeest der St. Joseph's Gezel- len-Vereeniging heeft het Gezellentooneel „Adolf Kolping" een revue ten tooneele ge bracht, getiteld: „Wij zijn er nog niet". Maar niet alleen de opvoering is het werk geweest van de Gezellen. De revue was ook door hen vervaardigd, nl. door den regisseur en'den voorzitter van de Tooneel- club, terwijl de muziek was verzorgd door den directeur van de Symphonic „Franz Schweitzer". Een echte Gozellcnrevue dus. En de vice-praeses, Kapelaan H. van der Ven, moch er in zijn openingswoord dan ook met trots op wijzen, dat de revue ge heel door de gezellen zelf was samenge- eteld. De vice-praeses, verwelkomde nog spe ciaal, den oud vice-praeses, Pastoor Th. Outersterp en alle aanwezigen, die geen stoel in de Stadsgehoorzaal onbezet had den gelaten. Aanwezig waren ook Pastoor Th. Beukers, de weleerw. Paters J. Jorna en A. van Huihoven en kapelaan J. Camp- fens uit Sloten. De muzikale inzet door de symphonie „Franz Schweitzer", nu voor het eerst in hun kleurige, nieuwe costuums, bracht al direct een prettige stemming, die tijdens de bijzonder geestige opvoering tot een hoogtepunt kwam. De opzet van de revue zelf was trouwens zeer goed geslaagd. Twee professoren uit Washington worden in den Raad van Professoren „uitverkoren" om gevolg te geven aan de uitnoodiging het cryogeen laboratorium te Leiden met een bezoek te vereeren en zoo begon het spel met een pakkend tafereel. De proffen gaan dus op reis, maar zoe ken twee bedienden, die hen zullen ver gezellen en aan de arbeidsbeurs, welk ta fereel gelegenheid geeft tot een treffend tafereelteje verzekeren zij zich de hulp van Kris en Kras, die, het zij direct gezegd, de talrijke aanwezigen den geheelen avond op uitstekende wijze hebben vermaakt- De reis, die dit viertal maakt, wordt na tuurlijk hier en daar onderbroken o. a. door een bezoek aan Keulen en het Kol- pingshuis, terwijl het viertal natuurlijk ook in vele komische pcrykelen verzeild ge raakt. Zeer goed, vooral ook van décor was o.a. de scène op het schip, tijdens de zee reis van Amerika naar Hamburg en verder de nachtelijke scène in het bosch en het bezoek aan Leiden, waarbij met den toe stand van het station en den overweg en met het afgebrande stadhuis danig de draak werd gestoken. Het tweede deel moest door tijdgebrek aanzienlijk worden bekort, maar opende met een feestelijke en pakkende samen spraak tusschen twee gezellen. In dit gedeelte was cok het optreden van de Turnclub „Oranje Zwart" van de Kolpings Boys en van de Liedertafel „Se bastian Schaeffer" op aardige wijze inge- lascht. Prachtig was ook de hulde aan St. Joseph en aan Adolf Kolping gebracht door gezellen van verschillende nationaliteiten, welk tafereel een prachtig geslaagd ta bleau vivant werd. Aardige liedjes en leuke tafereeltjes als die van den vissoher en de Leidsche Poli tie comploteerden het geheel. Dat de talrijke aanwezigen van deze werkelijk goede revue hebben genoten, be hoeft geen betoog. En vooral dient hier hulde te worden gebracht aan de beide professoren en aan Kris en Kras, die den geheelen avond op waarlijk komische wijze voor de note gaie hebben zorg gedragen. Vooral Kris met zijn kleine, gedrongen figuur en zijn altijd verbaasd gezicht ver wekte lachtstormen, terwijl ook de rest van het viertal zich prachtig van zijn taak kweet. Lof moet ook gebracht worden aan den speler, die verschillende rollen, als die van den stuurman, den' visscher e. a. op zijn talentvolle wijze en karakteristiek vooral vervulde. Zeer grooten lof hebben wij voor de gri me, de kleeding en de waarlijk prachtige decors, die wij nog nimmer zoo goed ver zorgd zagen als hier. De heer Kouwenberg heeft hiermede een mooi stuk werk geleverd. De symphonie „Franz Schweitzer" zorg de bovendien voor een bekoorlijke muzi kale begeleiding. Als wij tenslotte enkele opmerkingen mogen plaatsen, dan mogen het deze zijn, dat in de toekomst gestreefd zal worden naar meer tempo, en naar wat minder lang- dradcrigheid. Want iets te langdradig was de revue wel, de dialogen, die noodig wa ren om de looneelverandering tot stand te brengen, waren soms iets te lang en vooral ook dc liedjes, die, hoe aardig ook, wat teveel waren ingelascht, zoodat de revue iher en daar het karakter kreeg van een operette. Wat meer vlotheid ware de revue zeker nog meer ten goede gekomen en Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis", Soirée Dansante, Foyer, Stadsge hoorzaal, 8.30 uur. Donderdag. R. K. Bond van Handcis-, Kantoor- en Winkelbedienden, Propagandaclub, Zitavereeniging, Pieterslcerkkoor-stecg 17, 8.30 uur. Donderdag. Buitengewone ledenvergade ring Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament „Foyer' (alleen voor de leden), 8 uur. Donderdag, Kerkconcert, Pieterskerk, 8 u. Maandag. Tweede Abonnementsvoorstel ling „Mademoiselle", Schouwburg, 8.15 uur. De avond-,, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 October a.s. waar genomen door: apotheek M. Boekwijt, Visehmarkt 8, telef. 552. dan ware ook bekorting in de tweede helft niet noodig geweest. Maar ook zonder dat, kunnen de Gezel len met eere op deze praestatie terugzien. CRISIS-COMITÉ. Subc. v. Ontw. cn Ontspanning. Het ligt in het voornemen van boven gemeld comité om begin November een cursus in te richten voor elementair theo retisch Vakonderwijs ten behoeve van jeug dige w erkloozen (leeftijd vaii 18 tot 26 jaar) in het Gebouw van het Genootscha.p M. S. G., Pieterskerkgracht, welk genootschap daartoe eenigel okalen beschikbaar heett gesteld. Duur van den cursus, die geheel koste loos is, wordt gesteld voorloopig op drie maanden, 6 dagen per week en wel drie dagen Voor bouwvakarbeiders en drie da gen voor metaalbewerkers des morgens van 912 uur. Gegadigden tot het bijwonen van den cur sus kunnen zich daartoe aanmelden mor gen, Donderdag 27 October aan het Ge bouw van het genootschap M. S. G., Pie- terskerkgracht des middags van 2 tot 4 uur of schriftelijk bij den secretaris van de Subcomm. Ontw.. en Ontsp., Crisis-comi té Leiden. DE R. K. VERKENNERS. Gisteravond heeft in eigen kring en in tegenwoordigheid van den hoofdaalmoeze nier Kap. Th. van Woesik, den aalmoeze nier, hopman en vaandrigs der stad en de ouders der betrokkenen de installatie plaats gehad va'n de eerste 11. K. Verkenners in Leiden, wat met de gebruikelijke ceremo niën geschiedde. Hiermede is dus nu de beslissende stap op het terrein der R. K. Verkenners ook in deze stad gezet, die een begin moge zi.n van vele mooie successen voor deze prach tige organisatie. Rijksasyl voor psychopaten. Maandagavond gaven de vijf Leidenaars welke zich een Engelsch etiket hebben ge geven, een goed geslaagd concert in de Turnzaal van het Rijksasyl. De patiënten hebben wel reden tot dankbaarheid en zeer groote erkentelijkheifl tegenover tal van Leidsche en andere vereenigingen en particulieren, die zich steeds in grooter getale aanbieden om nog wat meer zonne schijn te brengen in het monotoon bestaan, een bestaan waarvoor 't thans de plaats en de gelegenheid niet is de oorzaken te bespreken. Trouwens deze uitvoeringen hebben ook hunne groote paedagogische en moreele waarde, vooral gezien in het ka der der psyche welke deze gestichtsbewo- ners hebben. Het ensemble.. ..piano, fluit, drie ac cordeons en slagwerk., dat zich Maandag avond liet hooren, verdient wel een bijzon dere vermelding. De leider, J. van Iterson, moge zich niet kunnen aanmelden met een prix d'excel- lence van een of ander conservatorium, ik zou hem willen noemen een artis krachtens geboorte. Hij heeft zijn menschen volko men in de hand, is zelf een veelzijdig artist zeker als fluitist en drummer. De pianist, Joop Lancel, liet zich ook als solist hooren. Daarvoor had hij de tweede Rhapsodie van Franz Litzt, die aaneen schakeling van Slavische liederen door den componist zoo rijk geïnstrumenteerd. Lan cel speelde Litszt met een verve en een techniek die naar bewondering voerde. Uit de helaas voor dat doel ongeschikte piano, wist hij iets moois te halen dat bijna onverklaarbaar was. Hij voelde Liszt door en door en vooral vertolkte hij schitte rend dat oplaaiend Slavische nationalisme, dat uit hunne liederen spreekt. En de drie accordeonisten die zich ook enkele malen als solisten lieten hooren waren meer dan goed.- Over de accordeon wordt zoo hier en daar nog altijd gedacht alsof 't het instrument bij uitnemendheid is voor de, wat men dan zoo noemt, lagere standen. Niets is minder waar. In de laat ste decennia is dit instrument totaal van bouw gewisseld en menig „harmonicaspe ler" kan zich .muzikaal gesproken, verre verheffen boven een groep instrumenta listen. De bijval voor de spelers w:as zoo groot, dat 't nu en dan tot een ovatie uitgroeide en het gezelschap zag zich wel gedwongen ten slotte nog een „extra" aan dc reeds gesevene toe te voegen. De lieer Poelstra was ten slotte zeer ze ker den tolk der aanwezieen toen hij het gezelschap hartelijk bedankte voor den aangenamen en mooien avond en riep van Iterson en de zijnen een hartelijk tot ziens toe. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4663. Jac. Wals, Leiden, Heerengracht hoek Nieuwe Rijn, hoofd.: Den Haag, Boylestraat 19—21, kleinhandel van boter en eieren. Het filiaal te Leideu, is d.d. 1 Februari 1932, opgeheven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2