24ste Jaargang WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 No. 73 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VERSLAG DER TWEEDE KAMER. BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pef week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per rege Voor Ingezonden Mededeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30' woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur er verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Naar den bedrijfsvrede. De Bedrijfsradenwet is door de Tweede Kamer aangenomen. En daarmede is betreden de weg, die lei den kan tot bedrijfs vrede; tot een toe stand, waarin de arbeider verzekerd is van een positie in het bedrijf, welke hem toe komt. De wet is aangenomen met groote meer derheid met een meerderheid, die men b.v. tien jaar geleden niet had kunnen ver onderstellen en die toen ook zeker' niet in de Tweede Kamer gevonden zou zijn. Dat. er zoo'n groote meerderheid was voor dit wetsontwerp, bewijst wel, dat de zuurdeesem van liberale opvattingen, waar mede het denken óók van zoovelen, die niet uitgesproken liberaal zijn, is doortrokken, van z'n kracht begint te ver liezen Het wetsontwerp is aangenomen met 67 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de Liberalen, de Staat kundig-Gereformeerden, de Communisten, Dh. Kortenhorst (R.-K.), Dh. Peereboom (Herv. Geref. Staalsp.), Dh. Visschers (A.-R.), Dh. Braat (Plattelandpartij) £n Dhn. Weitkamp en Lingman (Chr. Hist.). De heer Kortenhorst had zich van den beginne af tè fel tegen het wetsontwerp gekant, dan dat men nu van hem had kun nen verwachten, dat hij zijn stem daaraan zou geven. Zijn tegen-stemmen wekte geen verwondering. Hij legde voor de stemming de volgende verklaring af: „De Minister heeft toegegeven, dat i n beginsel het erkennen boven het instellen van organen de voorkeur verdient, doch dat in casu de eerste me thode niet kon worden gevolgd wegens vrees voor versnippering en wegens gebrek aan particulier initiatief. Aangezien deze practische redenen om van het juiste be ginsel af te wijken in het debat niet aanne melijk zijn gemaakt en naar mijn overtui ging deze afwijking tot gevolg zal hebben, dat een bestaande rechtsnoad blijft bestaan en het herstel der maatschappelijke orde zal worden belemmerd, zie ik mij genood zaakt, mijn stem aan het wetsontwerp tc onthouden". Het nu aangenomen wetsontwerp is o.i. ook een daad van voorzichtigheid er wordt o.i. voldoende rekening gehouden met de feitelijk bestaande toestanden, met de feitelijke mentaliteit en ontwikkeling van werkgevers en werknemers. Wij vertrouwen, dat.allen, die daartoe geroepen zijn, de nieuwe wet in de prak tijk een goede kans zullen geven! Samenwerking tusschen Christenen. Onlangs is in Leipzig liet eeuwfeest ge vierd der Gustaaf-Adolf-vereeniging, Onder degenen, die daar mondeling hun gelukwenschen kwamen aanbieden, viel op, zoo meldt de „Nederlander", de Bor- lijnsche pastoor dr. Scheerer, een gezag hebbend spreker. „Wij beleven een tijd", aldus de Roonisoh Katholieke geestelijke „waarin, meer dan ooit te voren, de eendrachtige samenwer king van allen, die op den bodem van het positief geloovig Christendom staan, te genover de aanstormende macht van het verwoestend ongeloof als gebiedende nood zakelijkheid en nationale plicht aan den dag treedt." Met hartelijkheid bepleitte dr. Scheerer een onderlinge op waardee- ring berustende samenwerking. In ons land moge deze geestelijk gezon de, sociaal-zegenrijke opvatting 'ns ernstig overwogen worden door de leden van de Evangelische Maatschappij, den Protestan tenbond en anderen, wier evangelie vaak voor het openbare leven voornamelijk schijnt te bestaan in de belijdenis en bele ving vananti-papisme DE BEDRIJFSRADEN AFGEHANDELD EN AANGENOMEN AAN DE ORDE IS HET WETS-ONTWERP TOT VERHOOGING INVOERRECHTEN. ER HANGT CRISIS- LUCHT IN DE TWEEDE KAMER (Van onzen parlementairen medewerker). Nadat de Kamer de niet zeer ingrijpen de amendementen van den heer Kuiper zonder hoofdelijke stemming had aange'nu- m'en, werd zij, dqor een stel amendemen ten van de heeren v. d. Bergh (SJD.A.P.) cn K u p e r s (S.D.A.P.) voor de gewichtige vraag gesteld of aan de op te richten oe- drijisraden het recht van enquête diende te worden toegekend. Men moet de betee- kenis van dit recht niet onderschatten. Buys noemt het een geducht recht; en dit is het ook, als men bedenkt dat het recht van enquête de bevoegdheid omvat van de enquêteurs om allerlei personen voor zich op te roepen, hen onder eedsdwang te Iijo- ren en zelfs hen, indien zij onjuiste verkla ringen afleggen, met de gevangenis te doen kennis maken. Bij zijne verdediging van het amendement gleed de heer Kupers wel wat al te gemakkelijk over het zeer uitzonderlijke karakter van dit recht heen. Hij deed alsof het hier alleen maar gold een recht voor de bedrijfsraden om een on derzoek in te stellen, wanneer zij dit uoo- dig zouden achten. Maar zulk een recht van onderzoek, dat de Franschen noemen le droit de s'en guérir, in tegenstelling met le droit d'enquete, zullen de bedrijfsraden ongetwijfeld hebben. De vraag is, of zij de verregaande bevoegdheden moesten krij gen, welke zelfs de regeering mist, althans in hun vollen omvang, en welke tot nu volgens onze grondwet alleen in het bezit zijn van de Sta ten-Gene raai. Dit werd door de heeren Korten- h o r s t (R.K.) en A m e 1 i n k (A.R.) ont kend, niet alleen op staatsrechtelijke doch ook op practische gronden. De voornaam ste van die practische gronden was wel, dat de ondernemers indien dit recht werd toegekend aan de bedrijfsraden kopschuw zouden worden, terwijl toch ook van nun goeden wil een behoorlijke werking van liet wet geworden wetsvoorstel afhankelijk zal zijn. Nu moet worden erkend, dat dit ar gument niet al te sterk was, nademaal de voorstellers er voor gezorgd hadden, hun amendement zoo te wijzigen, dat het in overeenstemming was met het aangenomen amendement Herinans-Goseling ten aanzien van de verordenende bevoegdheid. Ook het enquêterecht zou alleen bij afzonderlijke wet aan een Bedrijfsraad kunnen worden toegekend; cn dan moesben zich eerst nog 2/3 der werkgeversleden en 2/3 der werk- nernersleden met het houden eener enquête accoord verklaren. Bovendien was zulk een besluit aan de goedkeuring der Regeering onderworpen. De Kamer zag echter blijk baar groot bezwaar om aan lichamen, die alleen nog maar op het papier bestaan en waarvan nog niet is te overzien welke be- teekenis zij zullen krijgen, een zoo ge wichtig recht principieel nu reeds toe te kennen. Het amendement werd verworpen met 56 tegen 29 stemmen. De sociaal-demo craten en de Vrijzinnig-democraten stem den vóór. Het geheele .wetsontwerp werd aangenomen met 67 tegen 18 stemmen. Na de afhandeling van eenige juridische ontwerpjes, waarbij een amendement- Ti 1 a n u s (C.-H.) om de leeftijdsgrens der reclïters niet te bepalen op 70 doch 65 jaar, na bestrijding door den Minister die het „zeer bepaaldelijk" ontried met 62 te gen 22 stemmen werd verworpen, kwam aan de orde het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten van alle ïnvoerrech- tenen op den accijns op bier alsmede her ziening van het tarief. Het geldt hier weer eens een wetsontwerp, waaraan, als alle teekenen niet bedriegen, op zijn minst een ministerieel leven verbonden is en mis schien zelfs het leven van het geheele ka binet. Men kan er zeker van zijn dat de geheele linkerzijde eensgezind legen dit ontwerp zal stemmen. Tot nu toe heeft al leen de heer B i e r e in a (V.B.) het bestic- den met. de van oud bekende argumenten tegen beschermende maatregelen. Volgens spreker gold het hier inderdaad zulbo maatregelen en mocht, men niet. zeggen, dat dit wetsontwerp alleen maar fsicaaj is. Hij oordeelde' dit ontwerp zelfs onrecht vaardig. Indien straks de Vrijzinnig-demo craat gesproken heeft en daarna de so ciaal-democraat, zal wel blijken dat ook deze beide groepen tegen het ontwerp zijn gekant. Bovendien heeft de heer Kersten (St. Ger.) zich reeds tegen het ontwerp verklaard al scheen hij ook niet zijne stem volstrekt vast te leggen. Een eenvoudige optelling wijst uit dat. 44 stemmen tegen het ontwerp zeker zijn, indien de Kerstia- ncn er hunne stem aan onthouden, wat waarschijnlijk is. Men moet bovendien ver wachten, dat de drie eenlingen, de heeren Braat, Floris Vos en Peereboom, ook hunne stem tegen zullen uitbrengen. In dit ge val komt men reeds aan 47 stemmen te gen het wetsontwerp. Aangezien er een vacature is en de Ohr.-Hist. heer Rutgers van Roosenburg het bed moet houden, zijn 49 stemmen voldoende om de helft van de Kamer tegen het wetsontwerp te doen zijn. Nu wordt algemeen aangenomen, dat ook de heer Colijn en eenige anti-revolutionai ren tegen zullen stemmen en dat men zelfs van alle Katholieken niet zeker is. Men be grijpt dus dat er crisislucht hangt. Welis waar heeft gisteren de heer F1 e s k e n s (RK.) vóór het wetsontwerp gesproken en het vooral verdedigd op dezen grond, dat alle andere denkbeelden die aan de hand werden gedaan om de schatkist te spek ken niet aannemelijk zijn hij deed het ech ter blijkbaar geheel op eigen verantwoor delijkheid en sprak niet namens de Ka tholieke fractie. Ofschoon dus naar den schijnt te oordec- len de kansen voor Minister de Geer slecht staan, moet het toch nog de groote vraag heeten, of, als puntje bij paaltje komt, de heer Colijn en zijne getrouwen er toe zul len overgaan aan het uitbreken van een Ministercrisis, misschien wel van een Kabi netscrisis, mede te werken. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden dei Prov. Staten van Zuid-Holland heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag-nemen van mr. dr. J. van Bruggen te Dordrecht in verband met zijn benoeming tot voor zitter van den Raad van Arbeid te Am sterdam, tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard den heer Joh. Reyers te Zwijndrecht. Tweede Kamervacature-Guit. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive, waarin wordt medegedeeld, dat de heer W. Steinmetz te Amsterdam zijn be noeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Guit niet heeft aanvaard. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft thans in de vacature-Guit tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard mevr. A. Steenhof f—Smulders le Baarn. Te verwachten is, dat deze zal bedanken om gezondheidsredenen. Dan is aan de beurt om benoemd verklaard te worden mr. C. P. M. Rn mm a to Amsterdam. DE VERKORTING VAN DEN ARBEIDSDUUR. Een voorstel aan den Hoogen Raad van Arbeid. Naar de „Volkskrant" verneemt, hebben de leden van den Hoogen Baad van Ar beid de heeren de Bruijn, Loerakker, van der Mcijs en Schutte, tot den voorzitter van dit college schriftelijk de vraag gericht, op de agenda van een binnen niet al te langen tijd te houden vergadering van den raad het volgende voorstal te willen plaatsen: „De raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en ver zoekt den voorzitter een commissie te be noemen. welke: a. dne raad binnen den kortst mogelij ken tijd zal adviseeren omtrent de vraag, of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter beperking van de crisiswerkloosheid, tijdelijke wettelijke maatregelen tc nemen, welke kunnen leiden tot verkorting van den arbeidsduur, geregeld bij de Arbeids wet 1919 en de daarop gebaseerde beslui ten en eventueel daartoe strekkende voor stallen zal doen; b. onder het oog zal hebben tc zien de vraag, of de tijd reeds gekomen is voor het nemen van wettelijke maatregelen tot definitieve verkorting van den arbeids tijd, in welken, vorm dan ook, en eventueel voorstellen, welke daartoe kunnen leiden, aan den raad zal voorleggen." DE VOORGESTELDE KORTING VAN DE RIJKSSALARISSEN. Het tegenvoorstel der organisaties. J.l. Dinsdag heeft, zooals bekend is, in Den Haag het nader overleg plaats gehad tusschen de centrales van overheidsperso neel. Het moderne comité had schriftelijk medegedeeld, dat het aan dit nader over leg niet wenschte deel te nemen. De besprekingen hebben, naar „De Morgen" meldt, tot volledige overeenstem ming inzake een tegenvoorstel geleid. In verschillende bondsorgananen wordt nu medegedeeld, wat dit tegenvoorstel in hield. De regeeringsvoorstellen beoogden een verhooging van de pensioenpremie van het eigen pensioen niet 5 pet. over het volle salaris en verhooging van den bjestaanden 3 pct.-aftrek voor ongchuwden tot 5 pet. Als gemeenschappelijk voorstel van de vijf centrales hebben zij ter tafel gebracht een tijdelijke verhooging van de pensioen premie (ingaande 1 Maart 1933 en eindi gende 1 Maart 1935) ten bedrage van 3 pet. voor het eigen pensioen, met vrijstelling van de eerste 500. In dit tegenvoorstel ligt opgesloten, dat ton aanzien van de ongehuwden geen ver dere maatregelen mogen worden genomen. Het voorstel geeft door de grens van 500 verzachting ten behoeve van het laagst bezoldigde personeel. De eentrales zijn er zich van bewust, dat op deze wijze de beoogde 14.500.000 be sparing niet bereikt wordt. Zij meenen echter, dat haar voorstel een offer beteekent, dat grooter is dan in het bedrag tot uitdrukking komt, omdat reeds het doen van een voorstel moeilijk in over eenstemming is te brengen met de inniee overtuiging, die zij koesteren, dat nog tal van andere wegen mogelijk zijn om in den nood der schatkist te voorzien, cn mede, omdat de salarispositie van het rijksperso neel en van de onderwijzers, ten aanzien van de hen omringende bevolkingsgroepen, onvoldoende mag worden genoemd. Zij zijn overtuigd, dat het voorstel, in geld uitge drukt, misschien gering is te achten, docb in werkelijke beteekenis het geldbedrag verre te boven gaat. DE UITVOER VAN VERSCHE GROENTEN NAAR FRANKRIJK. De uitgifte van certificaten van regeeringswege. De minister van oeconomischo zaken en arbeid heeft bepaald, dat voor den uit voer van versche groenten naar Frankrijk met ingang van 26 Octol>er certificaten zul len worden afgegeven en met het uitgeven daarvan belast ryr. L. Nicmöller te 's-Gra venhage. Verder is het in het Kon. Besluit tot re geling van den uitvoer naar Frankrijk be doelde tijdvak voor versche groenten be paald op dat van 15 October 1931 tot 15 Maart 1932. In de commisie voor den uitvoer van versche groenten naar Frankrijk heeft de minister benoemd tot voorzitter ir. J. M. Riemens te 's-Gravenhage en tot lcdpn C. Minnaar te Kruiningen. mr. L. Nicmöl ler te 's-Gravenhage, P. Slot A.P.zn. te Broek op Langend ijk, F. V. Valstar te Den Haag, C. Minnaar Kzn. te Broek op Lan- gendijk en C. Zwaan te Rotterdam. Het model van het certificaat is vast gesteld overeenkomstig het in de Staats courant van gisteravond No. 207 opgeno men formulier. Ten slotte is bepaald, dat het bedrag ter bestrijding van de kosten, aan het af geven der certificaten verbonden, zal be dragen 5 cent per 100 K.Cr. met een mi nimum van ƒ0.50 per certificaat. GEEN STEMPELVACANTIE. Op de vragen van het Zwolsohe gemeen teraadslid A. Leusink (S.D.A.P.) of B. en W. bereid waren te bevorderen, dat modcin georganiseerde arbeiders, welke wenschen deel te nemen aan de betooging te Den Haag op 8 November a.s., ontheffing wordt gegeven om op dien dag te stempelen, heb ben B. en W. van Zwolle geantwoord, dat deze betooging, georganiseerd door N. V. V. en S. D. A. P., volgens het plaatselijk weekblad „Palvu" betoogt „een demonstra tie van de dreigende aanklacht der moder ne arbeidersbeweging tegen den door de regeering voorgenomen aanslag op het le venspeil van de arbeidersklasse". Het zou, volgens B. en W., niet juist zijn van ge meentewege een betooging te bevorderen, die tegen de door de regeering in de huidi ge moeilijke tijdsomstandigheden onvermij delijk geachte maatregelen gericht is, door de deelnemers met gelden uit de openbare kassen te steunen, daargelaten hoe ieder persoonlijk over die maatregelen denkt. Bovendien achten zij een dergelijke onthef fing in strijd met tie voorwaarden, door den minister bij besluit van 15 Januari 1932 gesteld voor de subsidie van Rijkswege in den steun aasn werkloozen, welke den door de gemeente zijn aa.nvaa.rd. VOORNAAMSTE NIEUW BUITENLAND. Het Belgische parlement zal worden oi bonden. (2e blad). Het merkwaardige vonnis van het Rijk gerechtshof te Leipzig. (2e blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het ontwerp-B drijfsradenwet met 67 tegen 19 stemme aangenomen. (1ste blad). De Tweede Kamer heeft een begin g maakt met de behandeling van het wet ontwerp tot tijdelijke heffing van opcente op alle invoerrechten. (1ste blad). Het 0. M. bij de rechtbank te 's-Gravêr hage heeft gisteren tegen den „directeur van een maandblad wegens oplichting va een aantal ingezetenen van Wassenaar ee jaar en zes maanden gevangenisstraf gt eischt. (Rechtzaken, 3de blad). Oude Ind'sch gepensionneerde te Puttei vermoord. (Gem. Berichten, 3de blad). Verscheidene verkeersongelukken. (Gem Berichten, 3de blad). Het gevonden vliegtuig op de Zandvoort sche kust. (Gem. Berichten, 3do blad). OMGEVING. Te Alphen aan den Rijn zijn twee woon huizen afgebrand. (1ste blad). DE CRISISVARKENSWET. Bija Kon. Besluit is bepaald, dat op 21 October in werking is getreden do bepa ling, dat geslachte varkens niet mogen worden voorzien van merken als bedoeld in art. 70 van de Veewet en in art. 16 van de Vleeschkeuringswct 1919, indien zij niet voorzien zijn van een oormerk, overeen komstig de bepalingen, krachtens art. 13 onder a der Crisisvarkenswet 1932 vastge steld. Voorts treedt niet dien datum in wer king dp bepaling, dat het in voorraad hou den, afleveren, vervoeren of doen vervoe ren van varkens, zwaarder dan een door den minister te bepalen levend gewicht, slechts is toegestaan, indien zij voorzien zijn van een door hem vast tc stellen oor merk. De Nederlandsche Varkenscentrale brengt onder de aandacht van belangheb benden, dat ingevolge de beschikking van den Minister van Economische Zaken cn Arbeid, vanaf 2! October j.l hot in voor raad houden, afleveren, vervoeren of doen vervoeren van varkens zwaarder den 10 K.G., verboden is, wanneer de varkens niet voorzien zijn van de oormerken van de Nederlandsche Varkenscentrale. Aan degenen, die hun varkens tol beden niet hebben laten merken, wordt dus in hun eigen belang aangeraden hiervoor zoo spoedig mogelijk zorg te dragen, aange zien zij zich anders aan gerechtelijke, ver volging blootstellen. De merking moet geschieden door do merkers der Gewestelijke Varkenscentra- les. Het op ander wi'ze aanbrengen of aan laten brengen der merken is verboden en strafbaar. Verlof aan werkloozen of R.-K. feestdagen. De minister van binnenlandschc zaken heeft aan de gemeentebesturen meege deeld, dat aan de in werkverschaffing te- werkgestelden van den R.-K. godsdienst, dfe dan rt-oe den wensch te kennen geven, op de R.-K. feestdagen Maria Hemelvaart (15 Augustus) en Allerheiligen (1 Novem ber), de gclecenhpid moet worden ge,ge ven, de H. Mis bij te wonen. Hiervoor dient des morgens gedurende twee tot ten hoogste drie uur gelegenheid te worden gc- L'c ven. Als vergoeding voor het verzuim wordt aan deze tewerkgesteld en uitgekeerd een bedrag, hetwelk overeenkomt met dat, wat wordt vergoed voor verzuim wegens repen. (Zou nu dat verzuim niet geheel betaald kunnen worden eigenlijk niet geheel be taald móeten worden, als ware er ge werkt

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1