PRIJSVRAAG DEKENS WAALS WAALS 15 PRACHTIGE DEKENS GEHEEL GRATIS Haan.straat ISO-ISB KOOPT UW DEKENS BIJ WAALS MIJN WOLLEN DEKENS MOETEN VAN WAALS ZIJN KERKNIEUWS ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS AGENDA GEURIGE BAAITABAK ZAItKDAG 22 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Om Wollen Dekens goed en voordeelig in te koopen, is sinds lang de wet: Dan heeft U althans de zekerheid de best mogelijke Dekens te krijgen voor Uw geld. Wilt U het bewijs? Dit leveren U eerstens de duizende tevreden gebruikers, maar bovendien kunt U dit zelf duidelijk zien in onze étalage's. Beziet onze étalage's eens rustig en goed, dan zult ook U ervan overtuigd geraken, spoedig en rost- vast overtuigd: Om het bezichtigen der étalage's nog aantrekkelijker te maken, verbinden wij hieraan tot en met Zater dag 29 October, de volgende attractie. Alle geëtaleerde Dekens zijn, behalve van de prijs, nog extra voor zien van een duidelijk nummer. Op onderstaand formulier vult U in de daarvoor bestemde vakjes de num mers in van van de vijf Dekens, die naar Uw meening de mooiste en voordeeligste zijn voor de prijs. De vakkundig vastgestelde nummers der vijf mooisw en voordeeligste Dekens bevinden zich in een verzegelde envelop in de étalage. Ingevulde biljetten kunnen tot en met 29 October ingeleverd worden aan onze kassa's. Elk gezin mag slechts één biljet inleveren. Meerdere biljetten op denzelfden naam en hetzelfde adres zijn ongeldig. Bij méér dan vijftien goede oplossingen beslist het lot. Hier langs afknippen en duidelijk invullen. Gedurende 8 dagen tot en met Zaterdag 19 Oct. allemaal kijken bij Haarl.straat 130/136 Straat Woonplaats HET DESTRUCTIEFBEDRIJF. Een telegram aan den Ministerraad. In verband niét de in parlementaire kringen gerezen ernstige bezwaren tegen het verstrekken van een millioen gulden voor den bouw van een destructor heeft de Federatie van Overheidsdestructoren, waarbij alle organen, die in den lande ver werkingsinrichtingen op publiekrechtelij ken grondslag cxploiteeren, het volgende telegram aan den Ministerraad gezonden: „Mocht ten behoeve van groote centrale destructor van Nederlandsche Thermoche- mische Fabrieken voor Westen des Lands kapitaal, naar verluidt een millioen, uit 's Rijks kas worden verstrekt, waarvan de federatie van overheidsdestructoren voorshands de noodzakelijkheid ernstig betwijfelt dan verzoekt federatie te bevor deren dat overheid- en andere destructoren met beperkter opzet en economische be drijfsvoering op gelijke wijze kapitaal wor de verstrekt voor stichting en eventueel conversie van gesloten peldleeningen. Federatie stelt zich bij voorkeur monde ling geheel ten dienste der Regeering voor advies Federatie beschikt over belangrijke deskundige gegevens ook van princieeleri aard betreffende hygiënische en economi sche destructorexploitatie". Verheugend verschijnsel. Bij de Robinson-schoenfabriek te Nij megen heeft dezer dagen de 230ste arbei der zijn intrede gedaan. Dit feit verdient wel vermelding nu men zooveel hoort spre ken over ontslag en bedrijfsinkrimping. De groei der Robinsonfabriek is werke lijk opvallend. Haar ontwikkeling wordt wel het beste door de volgende cijfers aan getoond: 1923 jaarproductie 20.000 paar, 1926 80.000 paar, 1929 255.000 paar, 1932 500.000 paar. En dit half millioen paar Robinsons wordt vrijwel geheel in Nederland zelf geplaatst Tn de gehouden raadsvergadering van Heerlen werd een voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen om als blijk van waar deering voor hetgeen dr. Meuleman voor Heerlen gedaan heeft, de straat, loo- pende langs de E.-K. kerk te Heerlerbaan naar de Vroedvrouwenschool, dr. Clemens Mculemanstraat te noemen. In geheime zitting heeft ir. Klijnen uit Den Haag een inleiding gehouden over het uitbreidings plan, dat binnenkort in behandeling zal komen. In het ziekenhuis te Heerlen is na een operatie overleden de heer J. Mever, stationschef te Maastricht, vroeger te Eindhoven. Naar wij vernemen is dezer dagen een Kon. Besluit te verwachten, waarbij de heer Y. Buis Kzn., referendaris bij den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage, wordt benoemd tot voorzitter van den Raad v. Arbeid te Leeuwarden. PASTOOR H. DONDERS, t Bondsadviseur van „St. Raphael". Gisteravond om acht uur overleed in het Mgr. Mutsears Oord te Venlo, in den ouder dom van 62 jaar, de Zeereerw. heer H. Donders, bondsadviseur van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „Si. Raphael" en van de 11. K. Herstellingsoord- veri>eniging Mgr. Mutsaers. Door het Hoofdbestuur van „St. Raphael" zijn alle afdeelingen telegrafisch verzocht met haar vaandel deel te nemen aan de begrafenis, welke zal plaats hebben te Venlo op Dinsdag 25 Oct. a-s. De plechtige Requiem Mis zal worden gehouden in de St. Martinus kerk te 10 uur v.m. In de „Maasbode" schrijft pater Hya cinth Hermans o.m.: Henri Donders werd 12 Mei 1870 te Til burg geboren, hij genoot zijn eerste oplei ding aan het college te Sittard, maakte zijn studiën aan de beide seminaries van het Bisdom van den Bosch en werd in 1896 l'riester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Groesbeek, Boxtel, Eindhoven, werd Pastoor te Bergharen, daarna Pas toor te Schijndel. Even tegen zijn zestigsten verjaardag aan vroeg hij ontslag uit zijn pastorale be diening om als Rector te gaan wonen tus- schen zijn trouwe St. ltaphaël-mannen op het rustoord voor Katholiek Spoorwegper soneel het Mgr. Mulsaers-oord te Venlo. Henri Donders was een ongemeen man, wien vele talenten waren toegevallen, wel ke hij ook dankbaar heeft benut. Hij was een onvervalsjchte Brabanter met zin voor boertigen humor, en daarbij een man 'van liooge en graag gecultiveerde beschaving. In den opgang van zijn jonge priester leven deed hij van zich spreken als van een fijnvoeligen dichter. lots van het dichterschap is altijd geble ven in de spontane welsprekendheid, weike Henri Donders altijd met zooveel liefde heeft beoefend. Het dichterschap gloeide ook immer nog in de liefde voor „Ons Moe der", die in de vriendenkringen van Pas toor Donders bijna legendair is geworden. Henri Donders placht in het- dagelijksch leven met voorliefde het gemoedelijke war me Brabantsche dialect te spreken, en nog herinneren wij ons, hoe de Hollandsche con gressisten, die in zijn gezelschap in 1912 naar het internationaal Eucharistisch Con gres te Weenen reisden en zich vaak om zijn geestige boerterij amuseerden, ver wonderd opzagen, dat juist hij werd aan gezocht om op de Hollandsche vergadering als feestredenaar op te treden. Maar zoodra was hij niet op den kansel- verschenen, of alle Brabantsch-Tilburgsche klank was uit zijn stem verdwenen, en in een zuivere, hooggestemde, dichterlijke en geestdriftige rede wist hij zijn hoorders tot een jubelende vervoering en tegelijk tot een stille ontroering te brengen. En deze zelfde geestdrift van welspre kendheid wist ook het vuur van a^tie laaiend te houden in de harten van de dui zenden hem toegenegen Sint Raphaël-man- nen. Want na de spoorwegstaking van 1903 is Henri Donders1 in kameraadschappelijke samenwerking met Mgr. Mutsaers z.g. de mede-oprichter geworden van de Vereeni- ging voor Spoor- en Trampersoneel „St. Raphael". En naast zijn bezielend woord op verga deringen en in oommissies heeft hij meer dan een kwart eeuw ook zijn leidend woord geschreven in de wekelijksche uitgaven van „Het Rechte SpoorJ'. Eens na een beenbreuk voorgoed lichte lijk mank geworden stelde hij zich geestig en populair aan zijn trouwe mannen altijd voor als „de Kromme Donders van 't Rechte Spoor". De laatste jaren heeft hij zijn arbeid voornamelijk geconcentreerd op zijn sociale zorg voor zijn trouwe Ka pha ëls-menschen, al liet hij zich nog wel eens verleiden om hier en daar in den lan de als feestspreker op te treden. Toen ter gedachtenis aan de groote ver diensten van den Bondsadviseur Mgr. Mut saers, die helaas ook te vroeg aan zijn werkzaam leven is ontrukt, de leden van St. llaphaël te Venlo hun Mgr. Mutsaers- oord stichtten, liep Henri Donders zoo langzaam naar de zestig, en blijkbaar had hij, de opgewekte man, voor zichzelf al een stille waarschuwing genoteerd, dat 't met zijn physieke gesteltenis niet meer naar wensch ging. Hij nam ontslag als Pastoor van de pa rochie Schijndel, waarop hij zoo trötsch was en ging zich als Rector vestigen in het nieuwgeopende Mgr. Mutsaers-oord. Een laatste ideaal van zijn leven ging hier voor hem in yervulling, meer dan ooit te mogen leven in dagelijkschen omgang met zijn trouwe Raphaëlsmenschen. Hen sociaal te mogen voorlichten en geestelijk te kunnen bijstaan. Vóór eenige jaren gaf hij nog van zijn vlotte hand en zijn rijken geest een bun del vrome overwegingen „Passiebloemen'' uit. Daadwerkelijk heeft hij persoonlijk den laatsten tijd in zijn zwaarbeproefd en wreed lijden in heilige gelatenheid en ge duld een passiebloem gekweekt in dank bare offerande voor de vele vreugden, die hij met zijn opgewekte en dichterlijke na tuur aan het korte leven gesmaakt heeft. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag en Donderdag a.s. geen audiëntie verleenen. LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen klass. letteren de heer K. A. de Meijier (den Haag); candidaats-examen Nederl. letteren de heer B. v. d. Berg ('s Gravendeel); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de dames A. A. C. Nijhoff (den Haag), G. C. M. Smit (Hengelo) (O.) en S. Nieboer (den Haag) en de heeren J. Rensen (den Haag), J. M. Vos (Delft), B. H. A. Vaags den Haag) en J. J. Caron (den Haag). DE BEZUINIGING BIJ DE UNIVERSITEIT. NEGEN EN DERTIG PERSONEN ONTSLAGEN. In verband met de door de Regeering besloten versobering»' van 's Rijks dienst worden met ingang van 1 Januari 1933 ver schillende ambtenaren der Rijksuniversi teit te Leiden gepensionneerd of op wacht geld gesteld en is aan een aantal personen, werkzaam op arbeidsovereenkomst de dienst opgezegd. Door dezen maatregel worden getroffen: 5 conservatoren en observatoren, 8 hoofd assistenten en a-ssistenben, 1 pedel, 3 tech nici, 2 rekenaars, 4 amanuenses, 3 praepa- rateurs en leerling-praeparateurs, 2 ana listen en laboranten, 2 schrijfsters, 6 be dienden, concierges en portiers, 3 arbeiders en werksters. Bovendien worden 2 conservator-plaatsen omgezet in hoofdassistentschappen, 2 hoofd assistentschappen in assistentschappen. H. MIS S. LODEWIJKSKERK. Men verzoekt ons mede te deelen: Morgen is de S. Lodewijkskerk voor niet- leden van de S. Joseph's-Gezellen-Vereeni- ging niet toegankelijk. De H. Mis te acht uur is een Gezongen H. Mis voor de feest vierende Gezellen-Vereeniging. Om het groot aantal leden kunnen niet-leden vol strekt niet worden toegelaten. Zilveren Kloosterfeest Op den 27sten October a.s. hoopt de Eerw. Zuster Laurentia Maria (in de we reld mej. Maria Catharina Verplancke uit Leiden), haar vijf en twintig-jarig Klooster- feest te vieren in de orde van de Zusters van Liefde te Rijswijk Z -FT. Bibliotheek R. K. Volksbond. Het bestuur der R. K. Propagandaclub „St. Petrus" geeft kennis aan de leden van den R. K. Volksbond, dat de bibliotheek wederom is geopend, en dat het eiken Za terdagavond van half acht tot half negen zitting houdt voor het afgeven van boe ken. Door de Vereeniging Instituut voor Tro pische Geneeskunde RotterdamLeiden is in de plaats van den heer J. D. Kayser, die in Juli is afgetreden, benoemd tot lector dier-vereeniging, om onderwijs te geven in de leer der Tropische huidziekten, dr. E. H. Hermans. Voor het exaimen van Apotheker-Assi stent zijn geslaagd de dames C. J. Hel'.e- mons (Roosendaal en Nispen) en W. Mak- kreel (Rotterdam) en de heer L. H. Hoezoo (Soerakarta). MUZIEK. MOZART-FESTSPIELE. Figaro's-Hochzeit. Op het gebied van opera te Leiden heusch niet verwend, (wel in geen twee jaren was er een opvoering) was de schouw burg toch slecht bezet. Dit had anders moe ten zijn. Vermoedelijk waren de plaatsen veelal te kostbaar. De uitvoering was bui tengewoon. De echte Mozart-gcest, gran dioos benaderd. De tekst door da Ponte naar Beaumarchais Oeuvre bewerkt diende Mozart voor zijn meesterlijke opera-buffa. Wat is Mozart een genie geweest! De partituur 125 jaar oud, is nog even frisch, melodieus, vol licht, effect, diepte enz. Een gansche rij van hoedanigheden zou kunnen worden opgenoemd. De talrijke ensem blescènes, het ongedwongen aanwenden van allerlei stemligging in de opera buffa, geen wonder dat Mozart's talent zich hier toe aangetrokken gevoelde. Boven al zijn tijdgenooten staat hij uit. Een ideale kunst vorm, welk een karakteruitbeelding, enorm. Door de bekendè Aria, het gebed der gra vin, wordt deze persoon onmiddellijk tot hoogstaande vrouw verheven; de graaf, haar echtgenoot, een rasecht kavalier; als berouwhebbend, ernstig man, tot haar terugkeerend. Cherubon de personificatie van jeugd, liefde, lente. Susanna en Figaro, zijn de typen van beminlijke humor, levens lust en schalkschheid. Is 't wonder dat de menschen bij de eerste de beste opvoering de banken haast afbraken? Bravo maëstro-viva grande Mozart! Zoo vertelt de medespelende tenor Kaly. En Mozart? Nooit zal ik zijn klein bezield ge laat vergeten, stralend in den glans van zijn genius. En dit meesterstuk hebben wij ge- zen, gehoord en genoten. Een voortreffe lijke zangkunst, vlot spel, geestige speelsch- heden, de muziek decentueerend. Hofkapell- meister Hugo IFAjhr leidt het orkest met vaste hand, cn waar een kleine schomme ling even dreigde, wist hij meesterlijk de spelenden en het orkest in de goede rich ting te drijven. Tine Belke als „die Grafin Almaviva'' was hevig fascin vrend. Met de grootste spanning heb ik haar gevolgd, in baar grootsche momenten, in haar fijn af gewogen zuiver gevoelde détails, glas-zuiver en heerlijk van toon haar zingen. Daarnaast Heinrich Kügel, als de graaf, èn als zan ger èn als acteur gaf hij zijn rol zeer loof- waardig. Geniet van den speelschen karak teristieken Figaro door Kammersanger Wilhagen vertolkt, mooie sonore haryton en zijn medespeelster Hofoperasangerin Maria Jerabeek als Susanna. Frisch, onge dwongen speelde zij haar aardige rol, zong voortreffelijk. Hermine Schnaudt als Mar- celline mocht er ook wezen. Een echte snaak. Julius Glesz als Bartolo tevens regisseur verstaat de kunst van actee- ren. Mevrouw Hovyd Kraus-Adema was als Cheru^in inderdaad voortreffelijk, en dan de dwaze muziekmeester van Heinrich Schwalb. In een elegante zwier van bevalligheid, stemmenweelde, muzikaliteit en sfeer werd Figaro's Hochzeit gegeven. Er was met bescheiden middelen gewoe kerd, zoodat men wel eens even 't hart vast- LEIDEN. Maandag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag. Buitengewone ledenvergade ring Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament „Foyer' (alleen voor de leden), 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Kors, Lahr, Hovens Gréve, Muijzert en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, teL 1916. De avond-, nachts en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 October a-s. waar genomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg, tel. 807, en Jè E. M. ten Dijk. Haven 18, Tel. 85. hield. Maar eigenlijk doet dat niet eens zoo heel veel, bij een zoo gaaf-muzikale schoone en boeiende vertolking. Ook de kleine rol len waren goed en aardig bezet. Een élé gante dans van Irmgard von Muller; weinig koor, maar door kleine bezetting wellui dend gezongen. Een samenspel, een samen zang, een recitativo, prachtige kunst van zingen. De kapelmeester heeft voor den mu- zikalen climax gezorgd Men heeft het de uitvoerenden en te recht, niet aan blijken van waardeering doen ontbreken, 't Applaus was geweldig; was 't gezelschap toehoorders niet groot, de appreciatie was des te grooter. J. K De Commissaris van Politie hier ter stede verzoekt hen, die inlichtingen kunnen geven omtrent de herkomst van een z.g. Westlander, geladen met takken en boom stronken, welke reeds geruimen tijd in een sloot achter het Academisch Ziekenhuis heeft gelegen en waarvan de eigenaar on bekend is, zich" te melden aan het Bureau van Politie Afdeeling Recherche, Zonne veldstraat. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te ge ven aan génoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's van vreemde nationaliteit enz. BIOSCOPEN. City. Deze week staan twee uitstekende films o^ het programma. Uitstekend wat span ning en sensatie betreft, terwijl de laatste film zich ook kenmerkt door een goede regie. Voor de pauze zien we Harry Piel optre den als juridisch student en nachtchauffeur in de film „Middernacht-taxi". Als student tracht Harry Piei met een allerwonder lijkst vehikel van een auto wat extra-geld te verdienen. Zijn taxi luistert naar den naam van „Philipientje" en zit vol met allerlei onverwachte kuren, waarvan de passagiers soms op hoogst vermakelijke wijze tenminste voor de toeschouwers! de dupe worden. Het hoofdgegeven is een moord die op een somberen mistigen nacht gepleegd is. Harry's professor in het strafrecht beschuldigt iemand van dezen moord op grond der „stille getuigen'" De heer Piel is tot groote woede van den prof. het er niet mee eens. Hij kent aan deze stille getuigen niet de minste waarde toe en zijn zelfstandig onderzoek leidt tot de arrestatie van den vermoorde! Zooals u begrijpt gaat dat niet zoo eenvoudig. Een heele politiemacht komt op de been revol vergevechten, achtervolgingen etc. en ten slotte de verloving van de gelukkige stu dent met het even gelukkige dochtertje van den prof! Na de pauze een boeiende circusfilm. De eigenlijke titel luidt „Die Flucht ins Zir- kus", de Hollandsche bewerker maakte er maar „De Boeicnkoning" van. Deze naam is niet geheel onjuist, hoewel hij minder wel luidend is dan den naam van den Koning zelf, die Silvio Spanventa (Luciano Alber- timi) heeft. Deze goed opgezette film speelt in de circuswereld. Een intensieve reclamecampagne maakt dat Spaventa's naam op aller lippen is. Des avonds laat hij zich onder ademlooze stilte, zwaar ge boeid, in een metalen kogel naar den nok van het circusgebouw omhoog hijschen. Een bandende lont doet de bol binnen dertig seconden naar beneden storten, zoodat Spaventa zich binnen dien tijd bevrijd moet hebben. Hij wordt in zijn gevaarlijk beroep bijgestaan door zijn a.s. vrouw en de 15 Spaventa-girls. Op aanstoken van een beeldschoone intri gante (Marcella Albanië) gaat een schat rijke juwelier met den hoofdcommissaris van politie een weddenschap aan, dat Spa venta zijn safe niet kan open ikrijgen. Spaventa komt en maakt binnen de twin tig minuten de safe open. Van deze won derbaarlijke handigheid trachten een stel juweelendieven gebruik te maken. Hierdoor raakt Spaventa in de grootste moeilijkheid. Hij wordt beschuldigd van diefstal, men arresteert hem, hij ontvlucht natuurlijk; zijn huwelijk kan niet doorgaan, wegens afwezigheid van den bruidegom etc. De stad wordt in de grootste spanning gehou den door de overal aangeplakte mededee- 45 cent per 1/2 pond - 18 cent per ons - HAVEN 20 - Fa. Wed. C. J. VISTER - LEIDEN

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2