LOSSE NUMMERS Weigert namaak! BUITENLAND NED. OOST-INDIE RECHTZAKEN fCI\UC DLrtU rrtU. iu Vraagt de echte Poeder:» en Tabletten I Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande n /J handteekening f ONTWAPENING AMERIKA AANVAARDT VERLENGING BEWAPEN INGSVACANTIE. Spoedig officiecle mededeeling aan Genève. De Vereenigde Staten aanvaarden de verlenging van de bewapeningsvacantie gedurende de ontwapeningsconferentie die 1 Nov. eindigt, tot 1 Maart 1933. Binnen kort zal een officieel bericht daarvan aan Genève worden gëzonden. Het doel van deze Verlenging is naar officieele kringen wordt verklaard, aan de ontwapeningscon ferentie de gelegenheid te geven tot over eenstemming te komen betreffende de ver mindering van dé vlootbewapeningen. BELGIE BROQUEVILLE'S KANS. Wellicht heden gereed met de Kabinets formatie. De Broqueville deelde gisterenavond mede, dat hij hoopte hedenochtend een nieuwe Katholieke-liberale regeering defi nitief te kunnen samenstellen. Volgens in de Wetstraat loopende ge ruchten zou dit ministcrie-Boqueville nage noeg als volgt zijn samengesteld. Broqueville: minister-president en minis ter van landbouw. Theunis: minister van landsverdediging. Carton, van Overbcrgh of van Cauwe- laert: minister van binnenlandsche zakecu Tschoffen: minister van koloniën. Pcftillet: minister van arbeid ert handel. Sap: minister van openbare werken. Francqui of van Overbcrgh: minister van financiën. Hijmans: minister van buitenlandsche zaken. Devèze: minister van justitie. Bovesse: minister van posterijen. Forthomme: minister van verkeer. Janson: minister van kunsten en weten schappen. DUITSCHLAND DRIE BEWERINGEN VAN HITLER. Scherp door de regeering gelaakt. De nat.-soc. leider Adolf Hitler heeft een open brief aan den rijkskanselier ge publiceerd, waarin hij de drie volgende punten uiteenzet: lo. Duitschland heeft eeji bewapenings program openbaar gemaakt; 2e. he.t heeft een leger van 300.000 man geëischt en ten derde Duitschland heeft den bouw van groote slagschepen enz. verlangd. Naar aanleiding van dezen brief merkt het Wolff-bureau op, dat de drie bewerin gen, die het schrijven bevat, geheel en al onwaar zijn. Duitschland heeft nimmer an dere eischen gesteld dan die, welke opgeno men zijn in het openbaar gemaakte memo randum van 29 Augustus j.l. Het eischt nog steeds, dat de andere staten ontwapenen tot een niveau, waarbij rekening wordt ge houden met de bijzondere omstandigheden van elk land en met het niveau, dat vast gesteld is door het verdrag van Versailles. Jndien de ontwapeningsconferentie met dien principieelen eisch geen rekening houdt, moet Duitschland verlangen, dat verder geen tweeërlei recht geldt. Ook in dit geval verlangt Duitschland geen her bewapening. Echter mag, aldus Wolff, niet de toe stand bestendigd worden, dat ons princi- pieele wapens zijn verboden, welke andere staten wel mogen hebben als onontbeer lijke middelen ter verdediging. De rijksregeering stelt openlijk vast, dat Hitler in zijn open brief van 20 October on ware beweringen heeft geuit, die er toe kunnen leiden, dat een verkeerd beeld wordt gegeven van de Duitsche buiten landsche politiek en dat aldus de belangen van het Duitsche volk ernstig worden ge schaad. Het oordeel over deze valsche voorstelling door Hitler laat de regeering aan het Duitsche volk over. Van wel-ingelichte zijde wordt nog aan het Wolff-bureau verklaard, dat de rijks kanselier iu deze dagen van verkiezing1*- strijd zooveel verklaringen uit alle krin gen der bevolking ontvangt, dat hij die niet alle kan beantwoorden. De brief van Hitier bevat echter mededeelingen over de buitenlandsche politiek, welke niet onbe antwoord mogen blijven. Daarom is in dit geval wel een antwoord der regeering ge geven. Wanneer Hitier de rijksregeering boven dien verwijt, dat zij bij de onderhandelin gen over de ontwapening een verkeerde tactiek heeft gevolgd door na te laten steeds weer de schuld voor het uitblijven der bewapening op Frankrijk te schuiven en daardoor Frankrijk in de wereld te brandmerken, dan moet daar tegenover ge constateerd worden, aldus het Wolff-bu reau, dat Duitschland volgens die methode heeft gehandeld, zooals die voor het be gin der ontwapeningsbesprelcingen te Ge nève door staatssecretaris von Bülow is aangekondigd. Toen werd echter die hou ding van Duitschland door de nationaal- socialisten aangevallen, die geheele vrij heid van bewapening en her-bewapening voor. Duitschland eischt en. ENGELAND ENGELAND EN HET VERDAG VAN 0UCHY. Dezer dagen is uit Washington gemeld, dat de vertegenwoordigers van de beide nieuwe Europeëschc economische blokken, n 1. de Oslo. en Stresa-groep, zich tot de Ver. Staten hebben gewend om te verne men, of deze afstand willen doen van hun recht op behandeling als meest begunstig de natie, opdat de nieuwe economische statenblokken onderling voorkeursrechten kunnen toestaan. De „Tel." verneemt thans, dat van Ne- derlandsche en Belgische zijde, als onder- teekcoaars van het verdrag van Ouchy, reeds eerder hier te Londen bij de Britsche regeering een soortgelijke stap is onder nomen. Op de vraag of Groot-Brittannië afstand zal willen doen van zijn recht als meestbegunstigde natie, luidde het ant woord ontkennend. Hoewel naar men het blad verzekerdë de Engelsche regeering reeds van den aan vang af er zich rekenschap van gaf, op hoeveel ernstige bezwaren haars inziens do uitvoering van het desbetreffende ver drag zou stuiten, stond zij toch niet onsym pathiek tegenover het leidende denkbeeld, dat hierbij voorzit, n.l. bet streven om een begin te maken met de tariefsverlaging door het sluiten van beperkte overeen komsten tusschen bepaalde staten of sta- tengroepen. Zij heeft daarom de geheele kwestie, in al haar consequenties ernstig overwogen, doch is tot de slotsom geko men dat op een basis, als neergelegd in het verdag van Ouchy, geen belangrijke voort gang kan worden gemaakt op den weg naar het uit den weg ruimen van de han delsbelemmeringen, omdat hiermede in de verhoudingen tot de overige staten geen soepeler economische betrekkingen worden geschapen eer het tegendeel is h.i. er het gevolg van. Het overigens loffelijk streven van Ne derland en België zal daarom, na-ar Enge land meent, in de practijk het opwerpen van nieuwe economische hinderpalen in de hand werken, omdat represailles moeilijk zullen kunnen uitblijven. Wat Groot-Brit tannië zelf betreft, dit land is blijkbaar vol maakt ongeneigd om van haar recht van meest-begunstigde natie afstand te doen. Het land blijkt evenmin in staat te zijn om toe te treden tot het accoord van Ouchy, waartoe de onderteekenaars van het ver drag de mogelijkheid voor andere staten open lieten. Een zoodanige actie zou naar de meening der Britsche regeering indrui- schen tegen de verplichtingen, die zij in de bestaande handelsverdragen krachtens de meest-begunstigingsclausule, tegenover an dere naties op zich heeft genomen. De slotsom moet dus leiden, dat Groot- Brittannië er niet toe medewerken kan, Nederland en België in staat te stellen de bij het verdrag van Ouchy overeengeko men bepalingen uit te voeren. Inderdaad meent men hier, dat de bezwaren tegen de ten uitvoerlegging van de betreffende afspraken te groot zullen blijken te zijn. De gedachtenwisseling tusschen de be trokken regeeringen schijnt nog niet te zijn afgesloten, doch men krijgt sterk den indruk, dat in Downingstreeet de zaak als afgedaan wordt beschouwd. In ieder geval is het heel onwaarschijnlijk, dat de Brit sche regeering bereid zal worden gevonden haar standpunt, dat zij in haar antwoordno ta duidelijk heeft geformuleerd, ter her zien. SPANJE TWEE KERKEN IN BRAND GESTOKEN. Kunstvoorwerpen van onschatbare waarde vernield. De kerk van Genera in de provincie Se- villa is door onbekende daders in brand gestoken en tot den grond toe afgebrand. Kunstvoorwerpen van onschatbare waar de zijn verloren gegaan, waaronder schil derijen van de Sevilliaansche school. Ook de klokketoren, een der schoonste sieraden van Moorsche kunst, werd een prooi der vlammen. Naar Kipa uit Madrid verneemt, hebben onbekenden ook de parochiekerk van Car- bo in Galicië in brand gestoken. De kerk is geheel uitgebrand, alleen de muren ble ven staan. BUITENL. BERICHTEN. Typhus-epidemie in engelsch plaatsje. Verontreinigd drinkwater tfc oorzaak. Naar de „Daily Express" uit Holmfirth (Yorks) verneemt, heerscht er in genoemd dorp een typhus-epidemie. Van de tweehonderd inwoners van het plaatsje zijn er reeds twee-en-vijftig per sonen, die door de ziekte zijn aangetast, naar het ziekenhuis overgebracht. Vermoed wordt, dat verontreinigd drink water de oorzaak is van de ziekte. missionaris doodgeschoten. In Muianti, een stadje, ten Oosten van Charbin gelegen, is een katholieke missio naris van Amerikaansche nationaliteit door Chineesche bandieten vermoord. Een bende van ongeveer 50 man opende plotseling een heftig geweervuur op den missionaris en zijn medehelper, die door 15 Japansche soldaten begeleid werden. Er ontstond een heftige schietpartij waarbij de Amerikaansche pater gedood werd Een der Japansche soldaten werd zwaar gewond. De Chineezen zagen tenslotte kans de vlucht te nemen. zijn op de Kantoor-uren aan ons Bureau verkrijgbaar ad i 0.05. ALSOOK BIJ: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat hoek Zoeterw. Singel Sigarenmagazijn Fa. SOMERWIL Hoogewoerd hoek Watersteeg. Sigarenmagazijn „HAVENBRUG" Haven. Sigarenmagazijn A. KOSSEN Joh. de Withstraat 42. KIOSK PRINSESSEKADE Vijf woonhuizen afgebrand. In Birkenfeld brak gistrmorgen een brand uit, die zich, aangewakkerd door een hevigen stormwind, zeer snel uitbreidde en in totaal vijf woonhuizen en vier schuren in de asch legde. Dertig personen werden dakloos; een zevenjarige vrouw liep ernstige brandwon den op. Roofoverval op een kassier. Nabij Bumlingen (Luxemburg) werden de kassier van een hoogovenbedrijf en zijn be geleider door vier mannen overvallen, die hun onder bedreiging met een revolver een geldkistje, inhoudende 60.000 Luxemburg- sche francs en ongeveer zevenduizend Mark afhandig maakten en toen de vlucht na men. De kassier, die het kistje op den nabij ge legen spoorweg wilde werpen, kon zijn voor nemen niet uitvoeren doordat de roovers hern in het linkerbeen schoten. Per auto vluchtten de bandieten in de richting van de Luxemburgsche grens. Dicht bij Diedenhofen kwam de Fransche en Luxemburgsche politie hun wagen op het spoor. Toen zij dit merkten verlieten zij den auto en liepen te voet het veld in. De politie slaagde erin een der roovers, een Italiaan, te arresteeren. Een nieuw record. Duitschland heeft thans weer een nieuw internationaal record ge'vestigd. De land bouwer Streller in Koningsfeld bij Rochlitz is er n.l. in geslaagd, om den grootsten pompoen te. kweeken, dien de wereld ooit gekend heeft. De botanische olifant weegt niet minder dan 100 pond. Tot nu toe stond het werldrecord voor een pompoen op 94 pond. Te Hohenlinde bij Kattowitz ontstond dezer dagen een twist tusschen den 12-jari- gen Georg Wozny en den 13-jarigen Hein- rich Wiatoky. Wozny, die bang voor zijn tegenstander was, vluchtte en verschool zich in de portiek van een huis. Wittoky volgde hem en stak hem met een zakmes in den rug. Wozny is gistermorgen aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden, terwijl de jeugdige moordenaar tot nog toe niet kon worden opgespoord. BOTSING TEGEN VOLLE AUTOBUS. Tien gewonden. Aneta seint uit Padang: Gistermorgen botste een vrachtauto van de B. O. W., komende uit Fort de Koek, te Loeboekaloeng tegen een autobus, vol met passagiers. Tien passagiers werden zwaar gewond en moesten opgenomen worden in het Tiospitaal te Padang. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor den Politierechter stond terecht de 67-jarige V. de Gr. uit Oegstgeest, terzake dat hij den gemeenteveldwachter C. v. d. A. aldaar bij zijn overbrenging naar het cachot, terzake van openbare dronken schap, heeft geschopt en zich wederspan- nig heeft gedragen Gezien het strafregister van verdachte en bovendien dat verdachte sinds 1917 nimmer voor de rechter is ver schenen, eischte de Officier van Justitie, Mr. Asch van Wijck, 40.— subs. 40 dagen hechtenis. De Politierechter, onmiddellijk vonnis wijzende, veroordeelde verdachte tot 30.boete subs. 15 dagen hechtenis. .Schreiend vroeg verdachte een voorwaar delijke straf. Voor de Politierechter 6tond terecht de 38-jarige aannemer G. Adr. K. uit V o o r- schoten, die tegen de Bijksveldwachter Fr. aldaar beleedigende woorden toevoegde bij het uitreiken van een dagvaarding. De Officier Mr. Asch van Wijck eischte tegen verdachte, die al eerder binnen korten tijd veroordeeld is, 25 boete sub. 25 dagen hechtenis. Tegen de niet verschenen Chr. W. de Gr. uit Leiden, eischte de Offïciei van Justi tie wegens beleediging van een agent van Politie 25 sub. 25 dagen hechtenis. Over eenkomstig de eisch veroordeelde de Poli tierechter verdachte. ZWARE MISHANDELING TE MUNTENDAM. De rechtbank te Winschoten heeft Vrij dag H. S., 24 jaar, bezembinder te Mun tendam, wegens zware mishandeling van I. Feiken uit Me eden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdachte stond 7 dezer terecht ter zake doodslag subs, mishandeling van het slachtoffer, die door verdachtes toedoen zou zijn verdronken. De officier van justitie liet toen het primair ten laste gelegde los en eischte vier jaar gevangenisstraf; 47 getuigen werden in deze zaak verhoord. KANTONGERECHT ALPHEN ad. RIJN. Voor het kantongerecht stonden giste ren terecht, wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van Het verkeer, de mo torrijder B. uit Rijswijk en Z. te Bodegra ven, die in den avond van 2 Augustus j.l. hadden deelgenomen aan een wedstrijd met motorfietsen op den Westkana&lweg te Alphen aan den (RSjn. Beiden hadden met groote snelheid over den weg gere den, waarop op dat moment druk verkeer van andere auto's en wielrijders was. D© ambtenaar eischte tegen B. zes weken hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Nadat do zit ting hierop werd geschorst, deelde de kan tonrechter na heropening mede, dat deze zaak werd aangehouden tot de eerstvolgen de zitting in de maand November, ten ein de ©en nader onderzoek in te 6tellen. WEEKAGENDA R.K. VEREENIGINGEN TE LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN Secretariaat: Leliestraat 7. Zaterdag 22 October opening bibliotheek Boeken verkrijgbaar van 7.30—8.30 uur. Zondag. De groote zaal van het Bonds- gebouw voor ontspanning geopend vanaf 7 uur. Maandag. Rechtskundig Bureau voor de leden van de afdeeling Leiden en Omstre ken van 6.308.00 uur, Bondsgebouw Steenschuur 15. Donderdag Buitengewone ledenvergade ring Propagandaclub St. Petrus, 8 uur. Vrijdag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Saterdag. Spaar- en Voorschotbank 78 uur. Brandstoffencommissie 78 uur. Ziekenkas 7 uur. De bestuursleden van Vakafdeelingen kunnen zich verdienstelijk maken door de verkoop van loten voor den bouw van het nieuwe sanatorium te Bilthoven. Boekjes met loten zijn verkrijgbaar bij d© heeren H. Lombert, Stationsweg 8a; Q. de Graaf, Julianastraat 39; en O. Streef- land, Leliestraat 7. INTERPAR0CHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREEN I GING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging t© doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar lederen Uien Maandag van de maand, 's avonds om half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Heden Zaterdag is de zaal gesloten. Zondag te 8 uur in de St. Lodewijkskerk Gezongen H. Mis waaronder Plechtige Al- gemeene H. Communie. Na de H. Mis wordt gezongen: „Knielt Christenschaar" (bladz. 24) en na de luide dankzegging H. Joseph Trouwe Hoeder (bladz. 32), waarna ge meenschappelijk ontbijt waarbij wordt ge zongen Vlaggelied. Daarna installatio nieu we leden en uitreiking van het zilver. Na het ontbijt is de zaal gesloten. Geen spaarkas en geen bibliotheek. Van 12 tot 2 uur plaatsbespreking bij loting in dp Stadsgehoorzaal. Te 8 uur op voering van de revue „We zijn er nog niet." Maandag. Bijeenkomst voor de leden van 6 tot 10.15 uur. 8 uur turnclub Oranje Zwart, lokaal Pieterskerkhof. 8.15 uur Damclub de 2 sleutels onderlin ge wedstrijden. Dinsdag te 8.15 uur in de Stadsgehoor zaal opvoering van de revue „We zijn er nog niet." Woensdag 8 uur Gezellige bijeenkomst voor al degenen die hebben medegewerkt voor het welslagen van oes 45ste stichtings- feest. Donderdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. Vrijdag 8.15 uur Symphonie „Franz Schweitzer". te 8.30 uur eerste bijeenkomst Studieclub St. Petrus Canisius. Spreker de weled. heer Bruschke. Onderwerp: Electriciteit. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. 8.15 uur Kegelclub de Poe delaars. lederen Zondag van 1 tot 2 uur en iede- ren Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Lees bibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Attentie voor de leden der retraiteclub. De eerstvolgende recollectie-oefening is op Donderdag 3 No vember a.s. te 8.45 uur, dezen avond vrij houden. ST. PETRUS-PATRONAAT. Rapenburg 52. Zondag Geen bibliotheek. Zondag 4.30 uur conferentie, contributie- betalen en ontspanning. Aloysiusgroep wordt Zondag bekend ge maakt. Zaterdag 5 uur huisvlijtclub. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK. Nieuwe Rijn 52. Postrek. 70108. Zondag 9 .uur Morgengebed en H. Mis met onderrichting, 1010.15 uur ont bijt, 10.1511.30 Ontspanning voor Afd. I. 5.30 uur Godsdienstonder richt, 6 uur Lof, waarna ontspan ning voor alle afdeelingen. 6.30 uur Bibliotheek en Spaarbank. Maandag 89.30 uur Teekenen. Dinsdag 6.307.30 uur Vlecht- en Carton- nagewerk jongste afdeeling. Woensdag 34 uur Zangles. Donderdag 6.307.30 uur Vlecht-en Carton- nagewerk hoogste afdeeling. 7.30— 9 uur Slojd. Zaterdag 6 uur Gymnastiek jongste afdee ling 7 uur Gymnastiek hoogste af deeling. 8 uur Ontspanning. ONS CLUBHUIS „ST. ANT0NIUS". Zondag 4.30 uur Oontributiebetalen en ontspanning voor jongens onder de 14 jaar. Na het Lof tot 9 uur Ontspanning Jon gens boven de 14 jaar. Maandag 6.30 uur Teekenclub. Jongste afdeeling. Woensdag 3 uur Botanieclub. 7 uur Zaagolub. Jongste afd. 8 uur Zaagclub Hoogste afd. Donderdag 7.35 uur Teekenclub hoogste afdeeling. Zaterdag 7 uur Contributie betalen. Bi bliotheek en spaarbank. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.0O—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 810.30 uur. DE GRAAL. Voor Leiden en alle stootbrigades. Zeg Graalleden weten jullie, dat 31 Oct. angstwekkend naderten wie heeft zijn lampion al betaald? Wie heeft zich de maat al laten nemen? Wie heeft al ge traind? Sommigen vragen natuurlijk waar voor. Kom dan maar kijken in het clubhuis. Onze biljetten geven de noodige seintjes. Zaterdag en Zondag Sport-week-end in Den Haag. Zaterdag 3.30 uur cadettenclub, 2.30 uur bijeenkomst van de Mulo-club. 6.309.00 uur gelegenheid om je lidmaatschap te be talen, 7.30 uur Volkszang, 9 uur de zang van Zondag want Zondag is er om 8.15 uur groote ledenvergadering. Zeer interessant! Maandag om 7.45 uur H. Mis. 7.30 uur knippen en reidansen tot negen uur. Daarna trainen in de Gymn. zaal. Wie komt er mee doen? 89 uur Gymnastiek. Dinsdag 9 uur leidstersbijeenkomst. 7.309 uur reliëf en handwerken. Woensdag. Kruiskinderen 1.302.15 uur Dwergen, kwart over twee tot drie uur Heksen, van drie tot kwart voor vier Enge len, kwart voor vier tot half vijf uur Elfen, van half twee tot drie uur handwerken en van drie tot half vier handwerk, knutsel en relief clubje. 89.30 uur reidansen, naaien en knip pen. Donderdag 56 uur Gym. afd. jongeren; 6.157.15 uur Gym. voor Graalleden. 8—10 uur mandoline. 89.30 uur weven, houtzagen, handwer ken, reidansen, handwerken voor de ka pel, huisvlijt en trommelen. Vrijdag. 56 uur Gym. Afd. A, 8—9.15 uur Gymn. afd. B. 89.30 uur reidansen, naaien en knip pen. 6.307 uur naaien en knippen. Zaterdag: 8—9.30 uur Volkszang. GRAALWACHTEN. Zondag: Stompwijk: 34.30 uur reidansen en Randwerken. Zoeterwoude: 5 uur bijeenkomst voor alle Graalleden. Het is zeer belangrijk en niemand blijven dus weg. Maandag: Hillegom: St. Jozef 7.309 uur reidansen voor de jongeren. Hillegom: St. Jozef 7.309.00 uur bijeen komst voor de jongere en oudere afdeeling Oegstgeest: 89.30 uur reidansen. Meerburg: van 56 uur Kruiskinderen. Zoeterwoude: 6.457.45 uur Gymnastiek Dinsdag. Lisse: Van 78.15 uur club avond voor de jongeren daarna voor de groote afdeeling. Meerburg: 7.309 uur handwerken. Zoeterwoude: 79 uur reidansen, hand werken en tooneel. Woensdag. Hillegom St. Martinus: 7.30 uur reidansen en handwerken. Sassenheim: 7 uur jongere afdeeling; 8 uur grootere. Voorschoten: 7.309 uur clubavond. Meerburg: 78.30 uur tooneel. Denken jullie aan de afspraken. Vrijdag, Warmond: Wegens de Missie- 'week geen club. Zaterdag: Groenendijk: 7.30 uur club avond. Excelsior, Alleluia, Vooruit! Neen, vader, ik ben bang er een ge woonte van te maken. Aeh wat, ik drink het nu al 30 jaar lang driemaal op 'n dag en toch is het nog geen gewoonte geworden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10