WOENSDAG 19 OCTOBER 1932 No. 7333 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VERSLAG DER TWEEDE KAMER. 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogsto 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Wordt lid. „Nu wijhet volgend jaar opgeroepen zullen worden ter stembus, voor de verkie zing der Tweede Kamer, is het zeker van het allergrootste gewicht, daar onze aan dacht eens ten volle aan te schenken". „Het is nog maar kort dag, want als gij niet zorgt vóór 31 December van dit jaar ingeschreven te zijn, dan vervalt uw recht om aan de candidaatstelling uwe mede werking te verleenen." Deze waarschuwende woorden en drin gende oproep ontleenen wij aan het eerste nummer van een te Delft uitgegeven blad, dat „De Stormer" heet en bedoelt te zijn het orgaan van „de R. K. Stormtroepen in Nederland", die zich ten doel stellen, „dat de katholieke democratie zal heer- schen in de geheele R. K. Staatspartij". En wij willen hier gaarne deze oproep overnemen en verder verspreiden: Wordt lid van de R. K. Kiesvereeniging. Wordt lid van de R. K. Kiesvereeniging ook al zoudt gij het voor een deel of zelfs voor het grootste deel niet eens zijn met de politiek der R. K. Staatspartij! Onze eenheid op politiek terrein^ betee- kent niet: gladde gelijkvormigheid in den ken en doen, in idealen en streven! Zóó opgevat zou zijn niet langer onze kracht zijn. Wèl zal in de organisatie der R. K. Staatspartij op bepaalde momenten, als concrete toepassing van beginselen wordt gevraagd, vruchtbare en doeltreffende po litiek kunnen eisohen, dat tot een, één en onverdeeld naar-buiten-optreden wordt besloten. Maar deze eenheid als resultaat van onderling overleg en misschien ook van w^derkeerige concessies is geheel iets anders, dan een doode eenvormigheid. „In onze eenheid ligt onze kracht, heel zeker; maar laten we ons wèl bewust blij ven, dat een eenheid, verkeerd begrepen, ook onze zwakke, ja onze politieke dood kan zijn" aldus pater dr. G. Vrijmoed. Een verkeerd begrepen eenheid zou 't zijn, als uit de kiesvereeniging zouden wegblijven of erger nog: practisch ge weerd zouden worden op een of andere wijze zij, die van de meerderheid afwij kende en misschien zelfs zeer sterk afwij kende meeningen hebben en met goede bedoeling en ernstige overtuiging deze meeningen willen verdedigen en propa- geeren. Ook zij en wij zouden willen zeggen, vóóral zij moeten lid zijn van de kiesver eeniging. En dan ligt in onze eenheid onze kracht. Alle katholieke kiesgerechtigden voor 1 Jan. a.s. lid van de R. K. Kiesvereeniging. gen! BEGROOTING VAN CURACAO. Door de Kroon niet goedgekeurd. Bij de Tweede Kamer is een missive in gekomen van den Minister van Koloniën houdende mededeeling dat H. M. de Konin gin de door den gouverneur van Curasao voorloopig vastgestelde Curagaosche be grooting voor 1933, zooals deze door den Kolonialen Raad is aangenomen, niet goed keurt. Eerlang mag een wetsvoorstel tot vast stelling van die begrooting worden toege- moet gezien. DREIGENDE LOONKORTING. Bespreking met de directie der Ned. Spoorwegen. Naar aanleiding van den brief van den Personeelraad bij de spoorwegen, waarin de nieuwe loonsverlaging wordt afgewe zen, heeft de directie van de Nederland- sche Spoorwegen dit lichaam uitgenoodigd tot een bespreking op Dinsdag 25 dezer, des morgens om tien uur. HET BEDRIJFRADEN-ONTWERP. (Van onzen parlementaire medewerker). De voortgezette debatten over het be- drijfsradenontwerp stonden uit den aard der zaak min of meer in het teeken van de door den heer Kortenhorst (R.K.) be toogde tegenstelling tusschen zijne voor stellen en die van Minister Verschuur. Deze tegenstelling zou volgens den heer Korten horst hierin bestaan dat de Minister be- drijfsraden instelt, waardoor deze staats organen worden terwijl daarentegen de „be- drijfssehappen", welke de heer K. wenscht, uit de vrije maatschappij organisch zouden zijn gegroeid en na hunne erkenning van wege de regeering maatschappelijke orga nen zouden blijven. Zeer uitvoerig trachtte de heer Kortenhorst deze tegenstelling te construeeren en te motiveeren. Hij ging daarbij zoover, dat hij de erkenning van uit de \Tije maatschappij opgekomen orga nen, dus zijn systeem in overeenstemming achtte met de geheele traditie der christe lijke sociale politiek, terwijl daarentegen de bedrijfsraden van Minister Verschuur meer in de socialistische lijn zouden lig gen. Maar, als dit dan zoo is, zoo vroeg de heer Slotemaker de Bruine (Chr.- H.), waarom aanvaardt gij dan in uwe eigen voorstellen ook de bedrijfsraden, die van overheidswege worden ingesteld naast de bedrijfsschappen, die gij door de overheid erkend wil zien? Voor den heer Slotema ker de Bruine stond het vast, dat ook de bedrijfsraden, die Minister Verschuur zou stichten, niet van bovenaf zouden zijn op gelegd, doch van onderop zouden zijn ge groeid. Immers, ook de Minister zal slechts dan een bedrijfsraad instellen, wanneer de omstandigheden in het bedrijf dit toelaten; dus: er moet in het bedrijf iets van onde ren op zijn gegroeid, dat zulk een instel ling toelaat. Al evenmin als de heer Slo temaker de Bruine kon de heer K u p e r s (S.D.A.P.) inzien, dat er een wezenlijk ver schil bestond tusschen de bedrijfsschappen van der. heer Kortenhorst en de door den Minister voorgestelde bedrijfsraden. Beide zullen ze uit het maatschappelijk leven op komen. Maar de eigenlijke bedoeling van den heer Kortenhorst is, de bedrijfsschap pen te beperken tot uitvoerende organen van de sociale wetgeving. Spreker was daar niet tegen doch hij waarschuwde den Mi nister toch vooral voorzichtig te zijn met b.v. de uitvoering der Invaliditeitswet toe te vertrouwen aan de bedrijfsraden. Dit achtte spreker onmogelijk. Overigens moes ten z.i. de bedrijfsraden een veel verdere strekking hebben dan zelfs de Minister wenscht. Zij moeten de lichamen worden, die aan den arbeider in het bedrijfsleven een soortgelijke positie verzekeren als ook de ondernemers daarin innemen, dus moe ten zij ook verordenende bevoegdheid heb ben. De desbetreffende amendementen be val spreker bij den Minister aan. Van Katholieke zijde ontmoette de heer Kortenhorst de eerste tegenspraak bij den heer Hermans, die van de instelling van bedrijfsschappen naast de ontworpen be drijfsraden groote verwarring vreest. Deze spreker was overigens slechts matig inge nomen met het wetsontwerp. De bedrijfs raden volgens dit ontwerp zullen geen maatschappelijke herordening brengen. Dit is slechts mogelijk door een radicaal ingrij pen in de eigendomsverhouding, wat spr. noodzakelijk acht. Maar zij kunnen het overleg tusschen werkgevers en werkne mers bevorderen en zóó bijdragen tot den bedrijfsvrede. Alles zal afhangen van den goeden geest der beide partijen. Dit laat ste werd zelfs door den heer K u p e r s beaamd. Vermelden wij ten slotte, dat de heer Bakker (Ghr. H.) zijn steun aan het wetsontwerp toezegde mits dit niet ingrij pend zou worden veranderd. IN- EN VERKOOPBUREAU VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. De Commissie van Toezicht op dit Bu reau is thans samengesteld en bestaat uit de navolgende heeren: A. W. Michels, lid van Ged. Staten van N.-H., wonende te Haarlem, voorzitter; P. Slot, voorzitter van den Provincialen Veilingsbond wonende te Broek op Langedijk; C. Wagenaar Czn., koopman, wonende te Alkmaar; Jac. Groen Azn., voorzitter R. K. Dioc. Tuindersbond L. T. B., wonende te Zuid-ScharwoudeK. Kuiper, vice-voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw, wonende te Midwoud; C. Timmerman, bestuurslid Chr. B. T. B., wo nende te Broek op Langendijk en B. W. A. Muijen, bestuurslid Neutr. Bond van Boe ren en Tuinders te Heemskerk. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heer Michels, Slot, Wagenaar en den Directeur P. Klant. Met het oog op de nog noodige voorberei ding kan de datum van inwerkingstelling nog niet definitief worden bepaald. Voor de eventueele beschikbaarstelling van de tuinbouwproducten als veevoeder blijkt reeds groote belangstelling te be staan. Voor de beschikbaarstelling als mensche- lijk voedsel is dit tot heden nog in mindere mate het geval. Het zou wensohelijk zijn, dat allen, die het Bureau hierin kunnen helpen en voorlichten hunne medewerking zouden willen verleenen. De moeilijkheid hierbij is natuurlijk, dat een regeling moet worden getroffen, waar door het onverkoopbare product als men- schelijk voedsel wordt gebruikt, zonder dat de tuinders of handelaars daardoor becon curreerd worden. Dit kan geschieden door het product daar te plaatsen, waar het tot heden nagenoeg niet komt, of en dan den ken wij aan onze Gestichten en Ziekenin- richtingen door in tijden van grooten over vloed het menu eenigszins te wijzigen. Zoo zouden deze inrichtingen b.v. wanneer over 2 of 3 weken eventueel zou blijken, dat de bloemkool onverkoopbaar werd, alle twee extra dagen bloemkool op het menu kun nen plaatsen. Het spreekt van zelf dat het Bureau de bovengenoemde voorwaarden bij do ver strekking vaji menschelijk voedsel moet stellen, want door 'n onoordeelkundige uit- deeling zou de gewone vraag in den han del verminderen, hetgeen van nadeeligen invloed zou zijn op het prijsniveau. Het ligt dan ook in de bedoeling van de Commissie om het terrein van den handel niet alleen zooveel mogelijk te ontzien, maar ook om zich van de medewerking van den handel te verzekeren, door met do plaatselijke handel zooveel mogelijk con tact te zoeken. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Wetsontwerp in zicht Naar „De Standaard" verneemt kan een wesontwerp tot steun aan den tuinbouw zeer spoedig worden verwacht. Het, moet in de bedoeling van de regeering liggen, om enkel steun te bieden aan voor export ge schikte producten. Voor het jaar 1932 zou een bedrag van 5.000,000 beschikbaar wor den gesteld. DUITSCHE TOMATENCOMMISSIE NAAR PARIJS. Heden onderhandelen. Naar Reuter meldt is de Duitsche dele gatie, die haar besprekingen inzake de plannen tot contingenteering van de Duit sche rijksregeering te 'FJome beëindigd heeft, gisteren te Parijs aangekomen om al daar over dezelfde plannen te onderhan delen. De besprekingen met de Fransche regee ring beginnen heden. L. Raaijmakers. t In het ziekenhuis Charitas te Roosen daal is na een ongesteldheid van slechts enke'e dagen, in den ouderdom van bijna 71 jaren en voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, overleden de heer Lud. Raaijmakers, die als aannemer van groote bouwwerken in het geheele land bekend was. Tal van groote werken, zoowel voor het rijk en voor gestichten als voor particulieren, wedden door hem uitgevoerd. Een zijner laatste werken was 'e bouw vnn het groote ziekenhuis St. Liduina te Schie dam. NEDERLANDSCHE UITVOER NAAR FRANKRIJK. Boomkweekerij-Producten, Bloembollen en Kasplanten. INGESTELDE COMMISSIES. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid is thans in gesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van boomkweekerijnroduc- ten. Voorzitter dezer commissie is de heer mr. "W. F. Wery. te 's-Gravenhage. Voorts z.iin tot loden benoemd de heeren mr. .T. H. J. Schmidt. 's-Gravenhage, H. van Gel- deren. P. Koster, D. Veerman, allen te Boskoop. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten aan het afgeven der certificaten voor den uitvoer dezer producten verbonden, is vastgesctcld op 50 cent per 100 kg. bruto met een minimum van 1. Voorts is door den minister ingesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van bloembollen. Voorzitter de zer commissie is de heer mr. M. van Tou lon van der Koog, te Haarlem. Tot leden zijn benoemd de heeren: P. Rijnicrse, OverveenC. J. van Til, Hillegom; R. van Til, Hillegom en Th. H. M van Waveren, Bennebroek. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten, aan het afgeven der certifieaten ver bonden, is vastgesteld op 0.20 per 100 kg. bruto, met een minimum van 0.50 per certificaat. Tenslotte is door den Minister inge steld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van kasplanten. Tot voorzitter is benoemd de heer J. C. Mensing, te Aalsmeer. Leden der commissie zijn de heeren: D. Admiraal, 's-Gravenhage: G. Noort, Katwijk aan Zee en P. Vis, Wate ringen. Het bedrag, ter bestrijding van de kosten aan het afgeven der certificaten verbonden, is vastgesteld bp 1 cent per kg. bruto, met een minimum van 50 cent per certificaat. Een nieuwe Middenstandscursus voor den K. R. 0. De gebruikelijke klacht, dat het den middenstand nog al eens ontbreekt aan modern inzioht bij het drijven van zijn za ken, is bekend. En, de goeden niet te na gesproken, er schuilt ook wel iets waais in deze bewering. Begrijpelijk is het daarom, dat er al veel pogingen zijn aangewend om in dezen toe stand verbetering te brengen. Er zijn dikke boeken over geschreven en de midden stand ia opgeroepen om te studeeren. Maar resultaat heeft dit niet veel gehad. Ook dit is begrijpelijk; men kan wel eens lachen om den schrik en het ontzag, die eiken middenstander voor de „boeken" schijnen te zijn aangeboren, het feit ia er en daarmede moet rekening gehouden. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft daarmede rekening gehouden. Het was daar bekend dat de Middenstanders, en ook de flinke zakenmenschen onder hen, behoefte hebben aan voorlichting inzake modern be drijfsbeheer. Maar het was daar ook be kend, dat deze voorlichting practisch moest zijn ingesteld, door een deskundig en erva ren leider zou moeten worden gegeven eu tenslotte in een gemakkei ijken, voor iede- ren middenstander bruikbaren vorm moest worden opgediend. Zóó ontstond de Radio cursus „Do Moderne Zakenman", die aan alle drie de eischen voldeed. De eerste cursus, in den afgeloopen win ter gehouden, was een succes. Zoo'n succes zelfs, dat onmiddellijk besloten werd voor het komende winterseizoen opnieuw een dergelijken cursus te organiseeren. Daar over moge hier nog in het kort een en an der worden medegedeeld. De nieuwe cursus zal de voorgaande in omvang en inhoud ver gaan overtreffen. Het aantal lessen is met vijf vermeerderd en de duur van elke les tot 35 minuten uit gebreid. En wat den inhoud betreft, niet alleen zal deze een uitbreiding zijn van de stof in den vorigen cursus behandeld, maar een groot deel van de lessen zal thans wor den gewijd aan de moderne verkoopkunde, zoowel voor den handel als de kleinindus- trie. Daarnaast komen weer talrijke on derwerpen aan de orde, die voor eiken middenstander van zoo groot belang zijn. Bedrijfsadministratie, kostprijsberekening, voor handel en kleinindustrie, voorraadpo- litiek, financiering van het bedrijf, win?t- berekening, reclame enz. De eerste les van dezen cursus, welke door den K. R. O. wordt uitgezonden, wordt gegeven op 25 October a.s. De cursus wordt dan gedurende 17 achtereenvolgende Dins dagen (met uitzondering 'van de drukke Decembermaand) voortgezet. De uitzending is bepaald op den namiddag van 2 tot 2.35 uur. een tijd dus, die zeer zeker voor eiken winkelier, maar ook voor het raeerendeel van de kleinindustrie zeer goed uitkomt, i En wat wordt den deelnemers aan den VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Kabinetscrisis in België. (2de blad). Engeland gaat onderhandelen over de tarievenkwestie. (2de blad). BINNENLAND. Een wetsontwerp tot steun aan den tuin bouw zeer spoedig te wachten. (1ste blad). Regeling van den uitvoer rvaar Frankrijk van boomkweekerij-producten, bloembol len en kasplanten. (1ste blad). De storm van gisteren heeft vcora? In het Noorden huisgehouden. (Gem. Ber. 4de blad). Doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg te Reeuwijk. Wielrijdster ge dood. (Gem. Ber. 4de blad). Een wapenvondst in Rotterdam. (Gem. Ber. 4de blad). Ovestroomingen in het Schipbeek-gebied maken den toestand voor de landerijen zorgelijk. (Gem. Ber. 4de blad). cursus nu geboden? Boven hebben wij reeds iets over den inhoud gezegd. Elk cursist ontvangt na zijn inschrijving een korte handleiding voor elke les gedrukt thuis. Men behoeft dus slechts te luisteren en de gedrukte handleiding voor zich te nemen om den cursus met succes te kunnen volgen. Maar bovendien heeft elke cursist net recht vragen te stellen, vragen in verband met de lessen, maar ook vragen in verband met zijn eigen zaak. Deze worden met groo te deskundigheid de naam van den cur susleider accountant van Neerven staat hiervoor borg en geheel gratis beant woord. Het zal haast onnoodig zijn tot deelnamo aan den komenden cursus „De Moderne Zakenman" aan te sporen. Ilij, die zijn be lang begrijpt, zal ook beseffen, dat hem hier in den makkelijkst denkbaren vorm een groote hoeveelheid kennis wordt geboden, die straks in zijn zaak toegepast van enorme waarde zal blijken. Middenstanders in alle bedrijven, aar zelt niet dit middel, dat u wordt geboden, met beide handen aan te grijpen. De in schrijving voor dezen cursus, welke niet genoeg kan worden aanbevolen, staat open bij den Ned. R. K. Middenstandsbond, Hoogewal 10, Den Haag. Het inschrijfgeld, waarvoor men verder alle» franco thuis ont vangt, bedraagt 3.50, te storten op do giro-rekening van genoemden Bond, No. 54876. De eerste les begint sjwedig, zorgt dus, dat uw inschrijving spoedig geschiedt. Nog heden dus uw girobiljet ingevuld en de kleine kosten uitgelegd. Gij wint ze straks in uw bedrijf dubbel en dwars terug! Bond van Varkenshouders in Nederland opgericht Maandag is te Gouda geconstitueerd de Bond van Varkenshouders in Nederland. De statuten zijn vastgesteld en als voorzit ter en secretaris van het voorloopigo be suur zijn resp. gekozen de heeren J. Rij laarsdam Jzn. te Bodegraven en KI. M. Hai ling te Berkenwoude. Naar wij vernemen zijn reeds meer dan drieduizend leden tot den bond toegetreden. De bedoeling van de oprichting van den Bond is o m., om de belangen van de var kenshouders te beschermen, in verband met de Crisisvarkenswet 1932. Als rechtskundig adviseur is uitgenoo digd Mr. G. H. E. Nord Thomson, advo caat te Leiden, die zich bereid heeft ver klaard als zoodanig op te treden. De salarissen van burgemeesters enz. in Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben onlangs aan de besturen van alle gemeenten in die provincie de vraag ge steld, hoe zij stonden tegenover het plan van genoemd college om de salarissen van de burgemeesters, secretarissen, gemeente ontvangers cn bezoldigde ambtenaren van don burgerlijken stand met 3 pCt. te verla gen. Hoewel de antwoorden op die vraag zeer \erschillend hebben geluid, hcerschte in de provincie vrij algemeen de verwachting, dat Ged. Staten hun voorstel ten uitvoer zouden brengen Van zeer goed ingelichte zijde wordt aan de „Tel." evenwel verzekerd, dat de Staten hun plan hebben gewijzigd en dat op oen grootere verlaging der bedoelde salarissen moet worden gerekend.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1