DINSDAG 18 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD PAG. 2 R. K. UNIVERSITEIT. De negende geboortedag. DE NIEUWE RECTOR-MAGNIFICUS. Gistermorgen werd in de St. Augustinus- kerk te Nijmegen ter gelegenheid van de liegende „Dies natalis" van de R. K. Uni versiteit een p.ecktige H. Mis opgedragen door prof. dr. R. Jansen O.P. Het zangkoor der priester-studenten zong de liturgische gezangen. Prof. dr. Jae. van Ginneken S.J. hield tijdens de H. Mis een korte toespraak, waarin hij wees op de sterke macht, welke een daadwerkelijk katholicisme kan inne men tegenover het communistische gevaar en de materialistische politiek van Amerika Er was ditmaal een bijzonder groote be langstelling, ook van de burgerij en zelfs militaire autoriteiten. Tot Rector-Magnificus der Universiteit is benoemd dr. Titus Brandsma O.Carm. De nieuwe Rector Magnificus van de Kei zer Karei-universiteit werd geboren te Ugoklooster bij Bolsward, op 23 Februari 1881. Zijn humaniora deed hij te Megen en trad in 1S98 in de Orde van den Ca-rmel. Na voltooiing van zijn wijsgeerige en godge leerde studiën in Nederland, werd hij naar ïi'ome gezonden, waar hij aan de Pauselijke Universiteit der Jezuïeten, de Gregoriana, in 1909 het doctoraat in de philosophie be haalde. Van 1909 tot 1923 onderwees dr. Brands ma vooral- psychologie, cosmologie en ge schiedenis der wijsbegeerte aan het philo- sophicum der Carmelieten te Oss. Bij de stichting der Katholieke Universiteit in het laatstgenoemde jaar werd de geleerde Car- meliet geroepen tot het professoraat in de mystiek, de philosophie en in de geschiede nis der philosophie. De „Vox Carolina" herinnert er aan, dat prof. Brandsma ijverde voor de wederin stelling van het candidaats-examen in de wijsbegeerte, om dit vak aan de R. K. Uni versiteit meer te bevorderen; wat bij Kon. besluit van 25 Maart 1925 werd goedge keurd. In datzelfde jaar zette hij in een brochure overtuigend uiteen, hoe in de phi losophie als hoofdvak met een moderne taal of geschiedenis als bijvak een bevoegdheid te bereiken viel, die een levenspositie in de maatschappij kon waarborgen. Prof. Brandsma behoort niet alleen aan zijn universiteit, ook in andere geleerden kringen is hij gezien en gevierd. Gisteren, ter blijde viering van den 9den verjaardag der Carolina, trad prof. Brands ma op als rector magnificus met een rede over het leidend Godsbegrip in de geschie denis van de Nederlandsche cultuur. Nadat prof. Brandsma zijn rede had uit gesproken, werd medegedeeld, dat de beelhdouwer August Falise uit Wageningen aan de R. K. Universiteit een bronzen bus te heeft aangeboden van H. M. de Konin gin. De buste werd opgesteld in de hall van de aula. Besloten werd aan H. M. de Koningin telegrafisch kennis te geven van deze schenking Gistermiddag was in de aula der R. K. Universiteit te Nijmegen ongekend groote belangstelling bij de herdenking van de negende Dies Natalis. Aanwezig waren de commissaris der Ko ningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, lid van Gedep Staten van Gel derland, jhr. mr. H. van Nispen tot Panner- den, het lid van Gedep. Staten van Noord- Brabant A. Th. van Rijen, de leden van het curatorium, dr W Boekelman, mr. W. van Lanschot, dr. S. Banning en de secretaris mr. C. Prinzen, verder de deken van Nij megen, de paters provincialen van de Do minicanen, Carmelieten, Franciscanen en Capucijnen van Nederland, de burgemees ters van Nijmegen en omliggende plaatsen, de plaatsvervangende garnizoenscomman dant, de commandant der koloniale reserve, majoor Wissema, rectoren van gymnasia te Venray, Breda, Oldenzaal, Den Haag en Nijmegen, drie katholieke wethouders van Nijmegen, mgr. A. F. Sweens, president van het groot-seminarie te Haren: de overste van de verschillende huizen van orden en congregaties te Nijmegen en verder ver tegenwoordigers van de diocesane comité's der St. Radboudstichting. zoowel uit het Zuiden, uit het Noorden als uit Westen des lands, de Senaat van het Nijmeegsch Stu dentencorps met de moderator pater C. Hoogeweegen S.J. DE PRIJSSTIJGING VAN REUZEL. Ongemotiveerde paniekstemming de oorzaak. Op de vragen van mejuffrouw Groene- weg betreffende het nemen van maatrege len tot spoedige verlaging van den prijs van ongesmolten rundvet en reuzel, heeft de heer Verschuur, Minister van Economi sche Zaken en Arbeid het volgende geant woord: Den ondergeteekende is bekend, dat de prijzen van ongesmolten rundvet en reuzel in de laatste week in beduidende mate zijn gestegen, niettegenstaande die artikelen in ons land overvloedig aanwezig zijn. Door een ongemotiveerde jianiekstemming, ten gevolge waarvan vraag naar genoemde artikelen plotseling abnormaal is gestegen is deze prijsstijging te verklaren. Om aan deze prijsopdrijving snel een einde te maken, heeft ondergeteekende reeds eenige dagen geleden de medewer king van de Nederlandsche Varkenscen trale verkregen, welke groote partijen on gesmolten reuzel tegen lagen prijs beschik baar stelt onder voorwaarden, welke ook een lagen prijs in den kleinhandel waar borgen. De Tweede Kamer-vacature-Ament. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft thans in de vacature- Ament tot lid dier Kamer benoemd ver klaard den heer P. W. H. Truijen te Roer mond. G0EDK00PE MARGARINE. Middenstand protesteert tegen distributie. De vertegenwoordigers van de Oostelijke middenstandsorganisaties hebben een adres gezonden aan de hoofdbesturen van hun or ganisaties, den Kon. Ned. Middenstands Bond, den Chr. Middenstandsbond en den R. K. Middenstandsbond, waarin geprotes teerd wordt tegen de distributie van goed- koope, met natuurboter gemengde marga rine, door de regeering aan groote gezin nen Zij zien hierin den eersten stap voor rechtstreeksche distributie door de over heid en verklaren zich bereid tegen een ge ringe vergoeding deze distributie op zich te nemen. Tevens wordt den hoofdbesturen verzocht bij den Minister aan te dringen, maatrege len na te laten, waardoor de Middenstand nog zwaarder wordt getroffen en zelfs ge heel zal worden uitgeschakeld. Een afschrift van dit adres is aan alle gemeentebesturen in Twente. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. AFWIJZING DOOR DEN PERSONEEL- RAAD. Het spook van gebrek op den drempel. Door den Personeelraad der Nederland sche Spoorwegen is, zooa-is gisteren in .hei, kort gemeld, namens de vijf bonden van het Spoorwegpersoneel een schrijven go- richt aan de directie, inhoudende bezwa ren tegen de voorgenomen nieuwe loons verlagingen. Aan het uitvoerig schrijven ontleenen we het volgende: Wij achten, zoo vangt het schrijven aan, het in hooge mate onjuist, de inkomsten van het personeel maar aldoor den invloed te doen ondergaan van ongunstige oe- drijisresultaten. Zoowel uit de omstandigheid, dat de be- drijfspoiitiek der spoorwegen moet zijn af gestemd op het dienen van het algemeen- en staatsbelang, als uit het feit, dat het spoorwegpersoneel het gebruik van het scherpste wapen in de economischen strijd wettelijk is ontzegd, vloeit voor de Over heid, als vertegenwoordigster dezer belan gen, de positieve verplichting voort te zor gen, dat het spoorwegpersoneel, onafhan kelijk van de exploitatie-resultaten, een behoorlijk bestaan verzekerd zij. Wij kunnen daarom uw hoofdmotief voor de nieuwe aantasting der inkomsten /au het personeel, n.l. de sterke daling der ont vangsten niet aanvaarden. Bovendien moeten wij m dit verband op merken, dat van de zijde van het georga niseerde personeel reeds jaren geleden is aangedrongen om maatregelen te nemen tegen de zich immer sterker en sterker ont- wikkelende oneerlijke concurrentie van de auto. De stem van het personeel is echter geweest die eens roepende in de woestijn. De Regeering heeft het tot nu toe met noodig geoordeeld in de voor het algemeen belang zeer schadelijke wanorde op ver voersgebied ordening te brengen. De gevol gen toonen zich thans op scherpe wijze id de exploitatie-uitkomsten. Ware tijdig naar de stem van het per soneel geluisterd, dan zou de achteruit gang der ontvangsten nooit van zoo ont stellend grooten omvang zijn geweest als thans, helaas, het geval is. De verwijzing naar de daling van de kos ten van levensonderhoud wordt verder al lerminst gelukkig geacht. Het zal u niet onbekend zijn, zegt het adres, hoe de prij zen van tal van huishoudelijke benoodigd- heden tengevolge van Regeeringsmaatrege- Len in prijs gestegen zijn en nog neiging tot stijging vertoonen. Dit motief tot verantwoording der voor gestelde verlaging moet dan ook beslist afgewezen worden. Het zij ons verder veroorloofd, gaat het schrijven verder, in herinnering terug te roepen uw inzioht, ons medegedeeld bij de besprekingen over de per 1 Juli ingevoer de 5 pet. korting, omtrent behandeling van spoorweg- en rijkspersoneel. O.i. volkomen terecht, heeft u toen als uw meening ge geven, dat, indien er verdere maatregelen moesten worden genomen, het spoorweg personeel niet nadeeliger mocht behandeld worden dan het rijkspersoneel. Zeer tot onze spijt en teleurstelling moe ten wij vaststellen, dat uw voorstel bedui dend verder gaat. Als wij ons tot de ge huwden bepalen omdat in onze loonre geling geen verschil voor gehuwden en on- gehuwden bestaat dan blijkt, dat uw voorstel 25 pet. grootere verlaging vraagt dan de Regeering van haar eigen personeel verlangt. In het verleden is het spoorwegpersoneel herhaaldelijk sterker in zijn inkomsten ge troffen dan de ambtenaren in dienst van het Rijk. Tenslotte moeten wij tegen iedere ver dere verlaging van het levenspeil ten sterk ste opkomen omdat het spoorwegpersoneel in den loop der jongste 10 jaren reeds zóó belangrijke offers in den vorm van inkom stenvermindering en andere verslechterin gen van zijn arbeidsvoorwaarden heeft moeten brengen, dat, zou de voorgestelde verlaging ingevoerd worden, groote groe pen van personeel niet meer zullen kunnen rondkomen en het spook van gebrek op hun drempel zal verschijnen. De voorgestelde maatregel moet niet op- zich-zelf maar iu het raam van het ge- heele complex toegepaste inkomstenvermin deringen en andere verslechteringen wor den bezien. En dan blijkt, dat, vindt uw voorstel toepassing, volgens uw eigen aan ons verstrekte opgave, sedert 1922, gere kend op basis van de loonen op 1 Januari 1921, de jaarloonen tot 26.S8 pet. en de uur- loonen zelfs tot 30.5-1 pet. verminderd zijn. Het schrijven sluit: Het is ons diep ern stig gemeend, als wij én op grond van de bovenontwikkelde bezwaren èn in het be lang van personeel en bedrijf, u dringend verzoeken uw voorstel terug te nemen. DE LOONSVERLAGING VAN DE BOUWARBEIDERS. Naar wij vernemen hebben thans de meeste organisaties van arbeiders, betrok ken bij het bouwbedrijf, de verlaging van de contractloonen aanvaard. Ook de lan delijke federatie van bouwvakarbeiders, die niot bij het contract betrokken is, heeft zich met de loonsverlaging vereenigd. Van regeeringswege zal er controle worden uitgeoefend op de werkelijk- uit betaalde loonen. In de bestekken voor den bouw van woningen met rijkssteun zal do bepaling moeten worden opgenomen, dat de aannemer op verzoek opgave moet ver strekken van de werkelijk uitbetaalde loo- STICHTING R. K. BOND VAN KAPPERSBEDIENDEN. Zondag j.l. kwamen in Huize St. Jan to Utrecht bijeen de afgevaardigden van reeds opgerichte plaatselijke afdeelingen van een te stichten R. K. Bond van Kap persbedienden. De vergadering waaraan door een flink aantal afgevaardigden uit Amster dam, Delft, Gouda, den Haag, Haarlem, 's-Bosch, Nijmegen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht en Zaandam werd deelgenomen stond onder leiding van den heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werklie denverbond. Deze vestigde er in zijn openingswoord de aandacht op, dat 'n twaalf jaren gele den er ook e>en R. K. Kappersbedienden- bond werd opgericht, welke, tengevolge voornamelijk van den grooten drang naar zelfstandigheid onder het kapperspersoneel, waardoor onophoudelijk mutaties in de besturen ontstonden, zich niet kon hand haven. Gedurende het laatste jaar kwamen er van verschillende zijden en voornamelijk ook van het R. K. Kapperspersoneel verzoe ken bij het Verbondsbestuur in, om op nieuw een R. K. organisatie voor die groep van werknemers te stichten. Mede ook omdat de voorheen „neutrale" organisatie van kapperspersoneel zich bij het socialistische N.V.V. heeft aangesloten, meende het Verbondsbestuur aan de ver zoeken te moeten voldoen en gaf het den heer Veldman opdracht de stichting der organisatie voor te bereiden. Het Verbondsbestuur aldus de heer de Bruijn dat staat aan het hoofd van 215.000 georganiseerde Katholieke werk nemers en dat zoowel in binnen- als bui tenland een belangrijke positie inneemt, heet de kappersbedienden welkom en ver trouwt, dat zij met geheel hun persoon den nieuw te stichten bond zullen steunen en bijstaan. De heer Jos. Veldman gaf vervolgens 'n overzicht van de voorbereidende werk zaamheden, waaruit bleek, dat vele moei lijkheden waren te overwinnen, alvorens n behoorlijk aantal afdeelingen tot stand kon worden gebracht. Er bestaan thans 11 af deelingen en 2 correspondentschappen, ter wijl nog diverse afdeelingen in voorberei ding zijn. De gezamenlijke afdeelingen tel den bij hun oprichting 176 leden, welk aan tal intussohen naar bevrediging is toegeno men. Spreker deelde mede, dat er thans alles op wordt gezet om ten spoedigste een werk- loozenkas volgens Rijksregeling aan de or ganisatie te verbinden. De statuten welke den afdeelingen in concept waren toegezonden, werden vastge steld, waarna aan het te kiezen bondsbe- stuur opdracht werd verleend hierop de goedkeuring van het Hoogwaardig Episco paat en van de Kroon aan te vragen. Ook werd het Bondsbestuur opdracht gegeven een huishoudelijk regie-ment samen te stel len. Het reglement voor de afdeelingen werd volgens concept vastgesteld, waarna besloten werd tot stichting van den bond en diens aansluiting bij het R. K. Werk liedenverbond. De heer C. Th. Zorn uit Utrecht hield vervolgens eene inleiding over „de R. K. Kappersbedienden en hun program van actie". Na-dat aan de hand van. feitelijke gegevens was vastgesteld, dat de econo mische toestand van het bedrijf en de po sitie der bedrijfsbeoefenaren onhoudbaar geworden zijn, gaf spreker als eerste punt van het program van actie in overweging: de veiligstelling van de positie der bedrijfs beoefenaren, door den verderen teruggang van het bedrijf te stuiten. Als eenigst af doend middel hiertoe beval spreker aan algeheele sluiting van hefc bedrijf, zóólang tot er dringende behoefte aan arbeids krachten ontstaat. In den breede werden de wegen aangegeven, welke moeten leiden tot het beoogde resultaat. Bij dit punt had de spreker gelegenheid aan te toonen, dat de „oplossing", welke voor de bedrijfsmoeilijkheden door den «e- cretaris van de moderne bediendenorgani satie was aan de hand gedaan het stich ten van coöperatieve kappersbedxijven geen uitkomst brengen kan. Als volgende punten voor het program van actie werden aangegeven: regelen van vakopleiding, regeling der rechtspositie van -het kapperspersoneel, instellen van goede arbeidsbemiddeling vanuit het bedrijf zel ve, organiseering van alle R. K. bedienden in den Nederl. R. K. Bond van Kappersbe dienden. Uitvoerig liohtte spreker de actie punten toe en werden de middelen aange geven om ze te realiseeren. Als voorloopig bestuur werden gekozen de keeren Borrnan, Amsterdam; Keet, den Haag; Peters, Rotterdam; Kleijne, Nijme gen; Sturkenboom, Utrecht; v. Leeuwen, Tilburg en Slioher, den Bosch. Nadat het reglement voor de werkloozen- kas was vastgesteld en het bondsbestuur machtiging kreeg de event, voor goedkeu ring noodige wijzigingen aan te brengen, werd de vergadering door den Verbond s- voorzitter gesloten. Merken voor de varkens. De Nederlandsche Varkenscentrale heeft aan den minister van Economische Zaken en Arbeid verzocht te bepalen, dat van 24 October af het in voorraad houden, afleve ren, vervoeren, of doen vervoeren van var kens, zwaarder dan 10 K.G., slechts zal zijn toegestaan wanneer deze voorzien zijn van de voorgeschreven merken. Deze merken bestaan uit twee letters, aanduidende het district waar de varkens zich bevinden, en het merkteeken van de Centrale. De mer ken moeten zijn aangebracht door de in dienst van de Gewestelijke Varkenscentra les staande merkers. Invoer van varkensvleesch in Engeland. Reuter meldt uit LondeD: Volgens de „Morning Post" is een commissie benoemd, welke tot taak heeft aanbevelingen te doen nopens een kwantitatieve beperking van den invoer van bacon, hammen, varkens vleesch en wat verder door een varken ge leverd wordt. Hierbij zouden dan de Do minions ruimer quota moeten krijgen. Ver der moet de commissie voor de binnenland- sche markt een plan opstellen, dat aan de Engelsche boeren voor hun varkens prij zen bij de slachterijen garandeert, welke rekening houden met kwaliteit 'en produc tiekosten. „Vad." Het beleid van de Haagsche Politie. De gebeurtenissen op 20 Sept. j.l. en het optreden der Haagsche politie, welke in een vorige raadszitting door den heer Vliegen (S.D.A.P.) in een niet beëindigde interpellatie waren ter sprake gebracht, vormden gistermiddag opnieuw heb onder werp der besprekingen in den raad. Aan de „Tel." ontleenen we het vol gende Voordat de debatten werden voortgezet nam eerst de burgemeester jhr. mr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal het woord tot het afleggen van een uitvoerige verkla ring. Nogmaal^ wilde de burgemeester er den nadruk op leggen, dat de politie de hulp van fa-scistische en nationalistische or ganisaties heeft geweigerd. Daar deze fei ten van zeker zijde ontkend zijn, wenschte spr. te verklaren, dat nóch hij, nóch de verantwoordelijke leiders van de politie de hulp van particulieren voor de handhaving der orde hebben ingeroepen. Een andere kwestie is of overleg is gepleegd met orga nisaties om zich op 20 Sept. op het Voor hout op te stellen. Den burgemeester was het bekend, dat het Nationaal Jongeren- verbond over deze aangelegheid een verga dering met andere organisaties had gehou den. Het verbond wilde georganiseerd naar het Voorhout optrekken. Dit heeft spr. verboden, al kon hij toejuichen wanneer de leden.zich op het Voorhout zouden op stellen om van betuigingen van loyaliteit aan het hoofd van den Staat blijk te ge ven. De politie heeft deze menschen geen bepaalde plaatsen aangewezen. Een inspec teur van politie heeft zonder bijzondere op dracht en daartoe uit katholieke kringen aangezocht, met organisaties contact ge had, hetgeen z.i. volkomen te begrijpen viel. Daarna sprak de heer Van der Loo (A.- R.) die met een woord van erkentelijkheid jegens het politiecorps begon. Toch kon hij zich niet met alle maatregelen vereenigen. Waarom zijn politieruiters te hulp geroe pen op 20 Sept.? Dan had men geen sabels noodig gehad, want voor een steigerend paard met een agent er op heeft iedereen respect. Geroep: Behalve generaal Duymaer van Twist (groote vroolijkheid). De heer Duymaer van Twist: Dat zal jullie meevallen (gelach). De heer Van der Loo vond, dat de ver klaring van den voorzitter wel bewees, dat er van politiezijde contact was geweest met nationalistische organisaties. Een inspec teur heeft op eigen gelegenheid contact ge had met Katholieke en Christelijke organi saties. Hiertegen heeft spr. bezwaar, om dat het bewijst, dat men van politiezijde niet weet wat er leeft onder ons volk, waar van 75 pet. trouw is aan het Oranje-huis. Ten slotte vroeg hij garantie dat er nim mer meer contact zou worden gezocht op deze wijze. Met volle waardeering voor het optreden der politie op 20 Sept. vond de heer Snoeck Henkemans (C.-H.) dat de betrok ken politie-ambtenaar zich niet in verbin ding had mogen stellen met de genoemde organisaties, zonder zijn superieuren ervan in kennis te stellen. Tegenover de critiek op het politie-op- treden door de heer Visser stelde de heer Moonen (R.-K.) het terroristisch optreden der communistische minderheid in Rusland tegenover de meerderheid van het Russi sche volk. Op een dag als de 20ste Septem ber is iedere manifestatie van een politieke partij verkeerd. Verschillende personen ge tooid met oranjestrikken zijn dien dag door communistische demonstranten mishandeld. Fascistische hulp achtte de heer Moonen evenzeer ongewenscht als de vorige spre kers. Met dit betoog vereenigde dr. Feber (R.-K.) zich. Eerbiedige hulde bracht bij aan de nagedachtenis van den agent Baas, die als slachtoffer van zijn plichtsvervulling is gevallen. Den voorzitter vroeg spr. of voor j de nabestaanden van den agent voldoende i gezorgd is. De R.-K. fractie heeft het volste vertrouwen in het politiecorps. Prof. v. d. Bilt (V.-B.) sloot zich hierbij aan. Ook hij bracht hulde aan den overle den agent Baas. j De heer Schaddelee (Comm.) betoogde dat de politie de fascistische medewerking had goedgekeurd. Hij eindigde met den bur gemeester verantwoordelijk te stellen voor j de gebeurtenissen op 20 Sept., omdat hij den optocht geweigerd heeft. Deze beschuldiging'verklaarde de burge meester in zijn antwoord kalm naast zich neer to leggen. Ten sterkste ontkende hij dat de agent Baas door minder goede ver- j pleging in het ziekenhuis zou zijn overle- 1 den. Wel is wijlen Baas den avond voor hij Gemeentelijke Aankondigingen Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeenafkeïÉiis, dat zij, uit sluitend ton aanzien v/n d®i door den „Eén Kwartiertjes Bond" op Ijïyen 17 November a.s. in het gebouw „Ter jput van 't Alge meen", aan het Steenschflur no. 21, alhier, te houden bazar, tob A^tiur des avonds ont heffing hebben verleend van het sluitings uur voor winkels. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, j^at het Be stuur van de St. Jozefge: te Leiden, een verzoek he bekoming xan een verlof koop van uitsluitend ale voor gebruik in het percei 52, aldaar. A. VAN DE SAiNL VAN STRIJEN, Leiden, 18 October 1932^ AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Ledenvergadering A. R. K. A., Den Burcht, 8 uur. Dinsdag, „De Hanze", groote vergadering in „Den Burcht", 8.30 uur. Donderdag. R.-K. Ver. van Gezinshoofden, Den Burcht, 8.15 uur. Donderdag, Eerste abonnementsconcert „Het Residentie-Orkest", soliste Ilona Durigo, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Maandag, Leidsohe Kunstkring „Voor Al len", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 October a.s. waar genomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg, tel. 807, en Jè E. M. ten Dij! Haven 18, Tel. 85. overleed, toen hij even alleen was j uit zijn bed gestapt en daarbij gevallen, doch volgens den geneesheer is dit niet van invloed geweest op zija overlijden den vol genden morgen. Voorts zeide de burgemeester dat heb onjuist is, dat aan het politie-personeel op den morgen van 20 Sept. zou zijn medege deeld krachtig te moeten optreden. Het per soneel heeft alleen een. kennisgeving ge kregen, dat eerst van den gummistok, dan van de sabel en het liefst niet van de vuur wapens zou moeten worden gebruik ge maakt. In zijn repliek bracht de heer Vliegen (S.D.A.P.) nog eens de medewerking der fascisten ter sprake en meende dat op dit punt de leiding der politie niet brandschoon is. Spr. concludeerde dat ten opzichte van demonstraties een ruim standpunt dient te worden ingenomen en dat het 20 Sept. aan beleid heeft ontbroken. Na dupliek van den voorzitter, die ont kende dat het aan beleid heeft ontbroken, werd de interpellatie gesloten. De burge meester verklaarde nog dat hij zich nader zal beraden of hij voortaan wel interpella ties betreffende het politiebeleid zal beant woorden. STADSNIEUWS Feestavond Maria Congregatie St. Josephparochie. Er was gisteravond feeststemming in de Concertzaal „Concordia". Wie zou er im mers niet in feeststemming zijn na een heerlijk Triduum? Nadat de muziek eenige muziekstukjes had ten gehoore gebracht, heette de weleerw. directeur kapelaan Gudde. alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de eeregasten, n.l. pastoor Vijverberg, kapelaan Dorbeck, bestuur Ma- ria-Congregatie en kerkbestuur. Spr. hoopte dat deze feestavond een waardig slot zou zijn van het Triduum. Dank bracht spr. aan de heeren van het leeken-apos- tolaat, de organisatoren van dezen avond, alsook aan alle Congreganisten voor de schitterende bloemenhulde aan Maria ge bracht. Het volgende jaar wanneer weer een Triduum gehouden zal worden, valt dit samen met het eerste lustrum. De grootste moeilijkheid was echter volgens spr. om dan wederom een leider te krijgen voor dit Triduum, zooals zij nu hebben gehad. Hij had daarom pater Friedrichs verzocht of hij bereid was volgend jaar weer te ko men, wat hij zeer gaarne deed. De pater had het in zijn oefeningen gehad over de offervaardigheid. Dit had men echter in theorie gehad. Spr. had gedacht die in practijk voort te zetten en reeds dezen avond een daad te stellen door een col lecte te doen houden voor de R.-K. werk- loozen. (Deze collecte bracht de mooie som op van 33.35). Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma, wat verzorgd werd door Tula en Johan SchmidtDa Vista. Ach tereenvolgens brachten zij ten tooneele jeugdherinneringen, De zeeman en de mis maakte en De Dief. Alle nummers werden op keurige wijze voorgedragen, terwijl het laatste onder dondsche stilte werd aange hoord en niet naliet indruk te maken. Het applaus na ieder nummer was dan ook ten volle verdiend. Na de pauze zon<r het koor van de Con gregatie onder leiding van den heer Jan Gordijn on keurige wijze een tweetal nummers, Mariahulde en Jubilate. Hierna was het woord weer aan het duo met de één-acter „Ik kan er niet tegen", wat een onbedaarlijk gelach veroorzaakte. Kapelaan Gudde dankte aan het slot van den avond de tooneelisten voor hun beschaafd spel en het zangkoor en trio Gordijn voor hun medewerking. Nadat door allen R-oomsche Blijdschap was ge zongen ging ieder voldaan huiswaarts.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2