24ste Jaargang DINSDAG 18 OCTOBER 1932 No. 7332 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN GOEDERENRUIL TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND BINNENLAND 3)e £cicbeHe©ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 een per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Ad vertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De Bedrijfsraden. De Tweede Kamer is Vrijdag begonnen met een wetsontwerp van minister Ver schuur: de Bedrijfsradenwet. Men kent den inhoud. Dit wetsontwerp is een eerste stap naar de bedrijfsorgani- satie een eerste stap, maar zéker niet een onbeduidende stap, zooals van socia listische zijde en ook wel door enkele ka tholieken wordt beweerd. De bedrijfsraden, door minister Ver schuur voorgesteld, zullen niet zijn organen met een uitvoerende taak, organen van rechtsvorming. Zij zullen in hoofdzaak zijn adviseerende lichamen. Zij zullen tot taak hebben het overleg tusschen werkgever en werknemer te bevorderen, adviezen te geven aan de Overheidsorganen. Dergelijke bedrijfsraden kunnen vanuit het bedrijf zelf worden opgericht, maar óók door den minister in het leven worden ge roepen. In dit laatste nu ligt een bezwaar voor de R. K. Werkgeversver., wier voor naamste vertegenwoordiger in deze is het Kamerlid dr. Kortenhorst. Men acht op gelegde raden „doodgeboren kinderen". Daartegen voert de minister aan, dat hij een Bedrijfsraad alléén dan kan oprichten, als de omstandigheden daarvoor gunstig zijn, als het bedrijf er rijp voor is, zooals uitdrukkelijk in het wetsontwerp staat aan- Het bezwaar van dr. Kortenhorst c.s. is echter gehandhaafd. Maar verleden week kort voordat de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer is aangevangen heeft dr. Ivorstenhorst zeer belangrijke amendementen ingediend. Met de bedoeling, een brug te slaan tus schen den minister en hem, dr. Kortenhorst. Dr. Kortenhorst zegt: goed, ik wil den minister de bevoegdheid .laten, om bedrijts- raden op te richten; maar deze moeten dan nooit méér bevoegdheid krijgen, dan hun nu in dit wetsontwerp is toebedeeld. Naast deze bedrijfsraden stelt dr. Kor tenhorst voor bedrijfsschappen. die moeten voortkomen, moeten opgroeien uit'het 'be drijf. En daaraan (dus niet aan van boven af ingestelde bedrijfsraden) wil dr. Korten horst al, zoo gauw ze bestaan, toekennen uitvoerende macht (de uitvoering van de verzekeringswetten), de bevoegdheid, om voorschriften te geven omtrent den arbeids tijd, het leerlingwezen, de vacantie, enz. (van loonregeling wordt niet gesproken). Dr. Kortenhorst gaat dus in zekeren zin verder dan minister Verschuur. Maar niet ongegrond is de reeds van meerdere zijden (o.a. door de „Volkskrant") gemaakte opmerking, dat hij, door dit n u te doen, het gevaar schept, dat er momen teel niets zal gebeuren. De Kamer zal n.l. waarschijnlijk de directe behandeling van deze amendementen, die een ander stelsel in de wet brengen, onmogelijk of on- gewenscht achten èn het wetsontwerp met amendementen aan een nieuw afdeelings- onderzoek willen onderwerpen.. Dus, uit stel; en wat zullen de gevolgen daarvan zijn? De sympathie, die van liberale zijde aan de amendementen-Kortenhorst wordt ge geven („N.Rott.Crt.'' en „Handelsblad"), ligt waarschijnlijk meer in de begeerte om de geheele zaak nog aan te houden, dan in on verdeelde waardeering voor den inhoud van de amendementen zelf.... Deze veronder stelling hebben genoemde bladen door hun uitlatingen zelf gesuggereerd. Het stelsel-Kortenhorst want een stelsel vormen zijn amendementen heeft o.i. heel veel goeds en aantrekkelijks. Maar momenteel, in de nu gegeven omstandig heden, schijnt 't ons verreweg het beste, eerst aan te nemen het wetsontwerp- Verschuur, waarna dan later, na eenige practijk in deze materie we hopen: «poedig een uitbreiding kan worden De actie ten deze van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. Een onderhoud met den burgemeester van Nieuwveen en met den secretaris van genoemde Kamer Zooals bekend wordt door de Kamer van Koophandel en Fabr.ieken voor Rijn land een actie gevoerd, ten doel hebbend op ruime schaal een ruiling tot stand te brengen tusschen de veilingproducten uit het onder haar werkzaamheid ressortee- rende tuinbouwgebied en Duitsche indus trieproducten. De bittere nood in den tuinbouw was de oorzaak, gdat het Bureau der Kamer zich gedrongen voelde, naar ander middelen om te zien om den export te vergrootenzoo moest het naar de mee ning der Kamer mogelijk zijn, de Duitsche regeering te bewegen goederen in Duitsch- land zonder gewone Devisengenehmigung toe te laten, indien een order, die ook naar andere landen zou kunnen gaan. in Duitschland zou worden geplaatst. De werkzaamheid in deze richting heeft tot resultaat gehad, dat contact werd verkre gen met het Gesellschaft für Internatio nalen Warentausch te Düseldorf. Transacties zonder betalings moeilijkheden. Het thans gepubliceerde feit, dat de Nederlandsche transacties een dusdanige vlucht hebben genomen, dat genoemde or ganisatie binnenkort in Nederland een eigen kantoor gaat openen, is voor een re dacteur van het Persbureau Vaz Dias aan leiding geweest, zich naar Nieuwveen te begeven, waar hij een onderhoud heeft ge had met den burgemeester dezer gemeente, den heer J. W. Geesink. "Want het is deze burgemeester, die vóór hij, daarbij terzijde gestaan door enkele van zijn ambtgenoo- ten in andere gemeenten van Zuid-Hol land, met de Kamer v. Koophandel v. Rijn land in contact trad, in de richting als bo ven geschetst, werkzaam is geweest. Hoe ik hiertoe gekomen ben aldus herhaalde de heer Geesink op de eerste vraag van den redacteur. Wel, een be richt in de „Indische Mercuur" van 29 Juni j.l. is er de oorzaak van Dit bericht maak te melding van een levering van Grieksche tabak naar Duitschland, waarvan de beta ling voor 30 pet. in drachmen en voor 70 pet. in deviezen geschieden zou, dan wel de tegenwaarde dier 70 pet. in Duitsche gc i deren. Deze transactie is inderdaad tct stand gekomen en nadien is op eenzelfde wijze een belangrijk deel van de Bulgaar- sche tabaksoogst, ter waarde van 150 mil- lioen lewa naar Duitschland geleverd, waartegenover Duitschland voor 75 pet. of 112.5 millioen naar Bulgarije exporteerde. Met Brazilië werd onderhandeld om Bra- zilaansche koffie, die, op dat moment ge heel onverkoopbaar, hetzij verbrand, hetzij .in zee gestort werd, te ruilen tegen Duit sche steenkolen. De onderhandelingen had den een dermate gunstig verloop, dat Duitschland thans maandelijks voor 3/4 millioen mark aan steenkool uitvoert, waartegen Brazilië Santos exporteert. De Duitsche steenkolen worden opgenomen door de Braziliaansche regeering tegen normale marktprijs en gebezigd voor de Braziliaansche Rijksspoorwegen. Duitsch land opende door deze transactie een ge heel nieuw afzetgebied, daar tot dusver Engeland hier leverde; de Santos-koffie wordt op normale wijze te Hamburg aan de markt gebracht. Een dergelijke wijze van handelsvoering is in deze tijden zeker wel een unicum, daar het hier vrijwel neerkomt op de oude, primitieve goederenruil („Warentausch"). Toch mag niet ontkend worden, dat de koopkracht en werkverruiming ten zeerste door deze transacties gebaat werden. Een dezer ruilobjecten, welke vornamelijk in het Rijnland tot stand kwam, gaf de Duit sche industrie belangrijke transportorders, waardoor de fabrieken weder arbeidsgele genheid kregen de arbeiders, door de ver diende loonen koopkracht ontwikkelden en daardoor weer in de gelegenheid kwamen de geimporteeerde goederen (in dit geval tabak), die in Duitsche Fabrieken ten voorgesteld in den geest van dr. Korten horst. Is het nu werkelijk zulk een overwegend bezwaar in het wetsontwerp-Verschuur, dat de minister een bedrijfsraad in het leven kan roepen een bevoegdheid, waar van hij toch waarschijnlijk nooit te" onpas gebruik zal maken? Wij wachten met belangstelling den gang van zaken in de Tweede Kamer af. deele naverwerkt worden, af te nemen. Welnu aldus burgemeester Geesink het is deze publicatie geweest, die bij mij en met mij bij enkele mijner ambtgenoo- ten van gemeenten in Zuid-Holland de vraag heeft doen rijzen of er voor onze tuinbouwproducten, die wij eigenlijk wel op de mestvaalt konden gooien door gebrek aan export naar Duitschland, wellicht een dergelijke regeling te verwezenlijken zou zijn. Een onderzoek in deze richting wees uit, dat er te Berlijn een organisatie is, die zich speciaal ten doel stelt, Duitsche in dustrieproducten te ruilen, tegen levens middelen uit het buitenland. Het is de „Gemeinschaft der Deutschen Lebensmit- tel Einfuhr Handels A. G.", kortweg Gede- lae genoemd. Persoonlijk heb ik een bezoek gebracht aan het Duitsche Rijnland. Daar bleek mij. dat de Kamer van Koophandel te Dusseldorf, die najjw verbond en is mot V ..Gesellschaft für internationalen Waren tausch" in deze stad, voor de Ncdrland- sche belangen het aangewezen middel was, aangezien een groot deel van onzen export van landbouwproducten vooral in het Rijnland en Westfalen een afzetgebied vonden. Met de Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden, die reeds in de zelfde richting werkte, werd de zoo noo- dige samenwerking gezocht; zoo werden tusschen de bij deze zaak betrokken in stanties verdere besprekingen sevo^'d, waarna ten slotte niet medewerking u»*r Duitsche regeering bereikt werd, dat een behoorlijke hoeveelheid Nederlandsche groenten en haring uit het district Lei den geruild kon worden voor Duitsche in dustrieproducten. Een dergelijke „Waren tausch" ondervindt in Duitschland, ook in regeeringskringen, veel sympathie. Afgescheiden van eenige minder belang rijke punten is aldus de burgemeester het groote voordcel van dergelijke transacties wel hierin gelegen, dat de uit voer van de Nederlandsche goederen naar Duitschland op deze wijze niet in 't. minst onderhevig is aan betalingsmoeilijkheden, daar de betaling en afrekening telkens ge heel binnen eigen grenzen blijven. De zeer krachtige houding van de Kamer van Koophandel te Leiden tegenover de Duitsche regeering heeft er voornamelijk toe geleid, dat deze gunstige resultaten be reikt zijn aan de Duitsche Kamers van Koophandel is n.l. medegedeeld, dat mpn alleen dan bereid was de orders in Duitsch land te plaatsen, indien een zeker percen tage bij een strenge verhouding van 1 1 zou Duitschland's buitenlandsche handelsbalans weinig zijn gebaat der koopsommen in goederen kon worden ver rekend. Van groot belang is ook, dat Duitschland bereid is, ongelimiteerd Hollandsche le vensmiddelen door bemiddeling van het bureau in Dussellorf op te nemen. De ves tiging van een eigen kantoor door het „Ge sellschaft fiir Internationalen Warentausch" in Nederland wijst er voorts op, hoe men in Duitschland overtuigd is van de belang rijkheid van het onderhavige systeem. Mijn indruk is, dat dit svsteem, dat voorloopig wel gehandhaafd zal blijven, omdat de ex portmoeilijkheden ongetwijfeld nog zeer geruimen tijd zullen aanhouden, behoor lijke resultaten zal blijven afwerpen. Het mag dan ook geen verwondering ba ren. dat andere Kamers van Koophandel ik noem speciaal Gouda en Den Haag, deze aancelegenheid in de sfeer van hun belangstelling getrokken hebben. En hoe meer propaganda, hoe beter Nog één zaak van belang bracht hierna de redacteur ter sprake. Waar wordt het kantoor, waarvan zoo even sprak, gevestigd U moogt vermelden, dat Rotterdam hiervoor is uitgekozen, antwoordde de burgemeester. In deze zaak wordt de mees te spoed betracht. De werkwijze van het stelsel. De redacteur heeft zich na dit onder houd naar Leiden begeven, waar hij de se cretaris van de daar gevestigde Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, dr. P. G. Knibbe. bereid vond, nog eenige nadere mededeelingen te doen, ook wat betreft de belangrijke kwestie der werk wijze van het bureau. Het werk gaat goed, aldus dr. Knib be, en mede daarom geeft het ons veel voldoening. Verrassend voor ons was de onverwachte medewerking van de impor teurs van Duitsche goederen. Op geen enkele weigering zijn we ge stuit Wij moeten nu afwachten hoe het werk hier verder groeien zal. Van beteeke- nis is het zeker, dat tal van andere Ka mers van Koophandel thans ook in deze richting werkzaam zijn of gaan werken. Een krachtige propaganda voor dit stel sel "kunnen wij uiteraard niet missen en daarom wijs ik er nogmaals met klem op, dat al diegenen, die orders in Duitschland hebben te plaatsen, vooral niet moeten verzuimen, als voorwaarde te stellen, dat door de Duitsche regeering toestemming zal worden gegeven, dat voor een bepaalde verhouding aan Nederlandsche goederen zonder Devisengenehmigung in Duitsch land wordt toegelaten. En wat de werkwijze van zulk een Wa rentausch betreft, acht ik het 't beste, deze met het volgende voorbeeld toe te lichten. Een Nederlandsch kooper van een be paald Duitsch artikel stelt zich in verbin ding met de Kamer van Koophandel voor zijn district, in casu die voor Rijnland te Leiden. De Kamer verstrekt hem dan een formuliertje en geeft hem in overweging de daarop afgedrukte voorwaarde te stellen aan den Duitschen verkooper. De tekst van deze voorwaarde luidt: „WichtigWir erteilen unsere Auftrage unter den ausdriicklichen Bedingung, dasz das Reichswirtschaftsministerium in Ber lin Erlaubnis gibt, dasz für zirka sechzig Pro/ent des Geeenwertes Produkte holliin- dïsche Provenienz in Deutschland einee- fiihrt werden dürfen, und dasz die hierzu nötigen Gelder ausserhalb des Devisenkontingentes zur Verfügung gestcllt werden. Die Hanrielskammer fiir Rvnland in Lei den vermiltelt in diesen Sachen, und be- sorgt das Nötige in Berlin, und zwar durch Vermittlung von der „Gesellschaft für in ternationalen Warentausch" rn.b.H. in Diisseklorf, Benratherstrasze 19." De Kamer van Koophandel stelt, als haar mededeeling gedaan is van de voor genomen bestelling, zich in verbinding met I het „Gesellschaft für Internationalen Wa rentausch" te Dusseldorf, welke organisa tie te Berlijn het noodige doet om de ver gunning voor invoer van goederen uit Ne derland naar Duitschland buiten de devie- zenregeling om te verkrijgen. De Duit sche exporteur steunt uiteraard deze po gingen zijnerzijds. Is de vergunning tot vrijen invoer van zestig procent van de tegenwaarde gegeven, dan zoekt de Kamer van Koophandel de exporteurs van be paalde artikelen, welke- deze kunnen uit voeren naar Duitschland, zonder vrees te hebben, dat zij wegens deviezenregeling geen betaling zullen ontvangen. De Duit sche importeur betaalt den Duitschen ex porteur, terwijl evenzoo de Nederl. im porteur den Nederlandsc-hen exporteur be taalt. Het bureau te Dusseldorf en de Kamer van Koophandel houden op deze betalin gen toezicht, zonder evenwel de financieele verantwoordelijkheid op zich te nemen. Voor het geval de kooper zich niet di rect wendt tot den exporteur in Duitsch land, doch net Duitsche goed koopt door middel van een verkoophuis of grossier hier te lande, verleent, naar de Kamer is gebleken, ook deze grossier of dit huis de voor de inwilliging van genoemde voor waarde noodzakelijke medewerking. Op hun beurt geven zij dan geen orders door, zon der deze voorwaarden te hebben gesteld. Op de vraag van den redacteur, of dr. Knibbe vergelijkende cijfers betreffende den omvang van den handel wilde geven, ant woordde de zegsman, dat hij dit op het oogenblik nog niet wenschelijk achtte. Wel kon dr. Knibbe zeggen, dat de posten, waarover besprekingen gaande zijn, in do tonnen loopen. VOORNAAMSTE NIEUWS. RIJKSMIDDELEN. Afgeloopen maand bijna 5 millioen minder dan vorige jaren. De opbrengst der Rijksmiddelen over September bedroeg 29.932 869 tegen 34.690.642 in September van het vorige jaar. Zij brachten dus in de afgeloopen pe riode bijna 5 millioen minder op. Vergeleken bij 1/12 van de raming, groot 634 85 millioen, valt er een achterstand van bijna 5 millioen waar te nemen. De opbrengst in de afgeloopen negen maanden van 1932 bedroeg 295.867.366 tegen 334.082.521 over hetzelfde tijdvak van 1931, dus omtrent 35.9 mi:lioen minder. De inkomsten ten bate van het Leening- fonds 1914 bedroegen over Septembe- 3 956.848 tegen 4.932,983 in Augustus; en de inkomsten ten bate van het gemeen tefonds beliepen 4.540 540 tegen 3 417.465 in Augustus, terwijl de inkoms ten van het wegenfonds 762.032 bedroe gen. BUITENLAND. De dertiende Volkenbondsassemblée gis teren gesloten. (2e blad). Rede van MacDonald over de ontwape ning. (2e blad). BINNENLAND. Intern, ruil van goederen. Duitsch bemid delingskantoor in Nederland. (1ste blad). De opbrengst der Rijksmiddelen in Sep tember. (lete blad). De dader van den roofoveral te Ide ge arresteerd. (Laatste Ber.). UITKOMSTEN VAN HET P. T. T.-BEDRIJF. Opbrengsten beneden de ramingen. De Kamer van Koophandel voor Utrecht heeft bij het hoofdbestuur der P. T. en T. aangedrongen op verlaging van het post- busrecht. Het hoofdbestuur heeft echter bericht, dat de tijdsomstandigheden haar ongun- stigen invloed op de inkomsten van het staatsbedrijf het vorige jaar reeds derma te deden gelden, dat het tot stand komen van een verlaging van het busrecht niet kon wordeu bevorderd met het oog op de financieele gevolgen, daaraan verbonden. De geldelijke uitkomsten van het P. T. en T.-bedrijf over de reeds verloopen maan den van 1932 aldus wordt opgemerkt geven evenmin een bemoedigend beeld te zien. De opbrengsten over die maaanden bleven belangrijk achter bij de ramingen, terwijl de onzekere toekomst geen grond kan geven tot de verwachting van een spoedige verandering in gunstigen zin. Voorts wordt o.m. nog gezegd, dat een vergelijking tusschen het hier to lande ge heven busrecht en het in andere landen vastgestelde recht niet steeds een zuiver beeld geeft, o.a. niet omdat het. aantal busreohthouders in Nederland naar verhou ding vrij groot is, zelfs grooter dan bijv. in Duitschland en België. De Postraad deelt eveneens mede, dat de mogelijkheid om te geraken tot verlak- ging van het busrecht herhaalde malen onder het oog is gezien en dat nog onlangs is komen vast te staan, dat daartoe voors hands niet kan worden overgegaan. „Tel." DE BEDRIJFSRADENWET. Een oordeel uit Middenstandskringen. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin op aanneming van het ontwerp- bedrijfsradenwet wordt aangedrongen. „In den kring van deze organisatie", aldus het adres, „ontmoeten de bedrijfsra den, zooals in deze wetsvoordracht gecon cipieerd, waardecring, wijl zij worden be schouwd als nuttige instituten ter bevorde ring van den socialen vrede. De Ned. R. K. Middenstandsbond ziet in den arbeid der in te stellen bedrijfsraden de voortzet ting, in meer doeltreffende vorin, van wat tot dusver in diverse takken van midden- standsbedrijf door de bedrijfsraden, sa mengesteld uit de Katholieke organisaties van patroons en werknemers, u-erd ver richt. Het onderhavige wetsontwerp heeft voorts in onzen kring groote waardeering ontmoet, omdat het in zijn stelsel een goe den grondsiag biedt voor verdere ontrnik- keling der t, »„i.e t rechtelijkcn grondslag." De dames worden te goedkoop gekapt: Vanwege de Haagsche Club cn den Ned. Bond van Kapperspatroons, aangesloten bij de federatie, is gister een congres voor dameskappers gehouden. Het woord werd gevoerd door de heeren Ch. Goëhl en Dc Krijger uit Amsterdam en H. H. de Weert uit Den Haag. Allen bespraken de oorzaken van de bestaande tarievenmisère en wezen in verband hier mede op het ontbreken van door den Staat gesteund en gecontroleerd vakonder wijs en op de stelsellooze leerlingkweekerij in particuliere vakcursussen enz.; de ta- rievenchaos is vooral aan de eerstgenoem de factoren te- wijten. Bepleit werd het vaststellen van een minimum-tarief voor die zaken, waarin het publiek door vaklie den wordt bediend. Met algemeene stemmen werd een reso lutie in dezen geest aangenomen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1