LOSSE NUMMERS )E R.K. KAMERCENTRALE LEIDEN. Andere bladen schrijven UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 17 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT r DERDE BLAD PAG. 9 Behandeling van het Concept-program der R.K. Staatspartij De R. K. Kamercentrale hield Zaterdag- liddag een vergadering te Gouda. De wnd. voorzitter, de heer H. Bader, de vergadering en brengt een woord jji hulde aan den afgetreden voorzitter, beer Boekraad. De heer Boekraad, spr., was van 't hout gesneden, waar- it men voorzitters snijdt. Ook aan den heer die naar den Haag is verhuisd, erd dani» gebracht. Spr. herinnerde aan de moeilijke econo- omstandigheden, waarin de verkie- geopend wordt. Felle critiek 'ordt uitgebracht op de Regeering, maar et is buitengewoon moeilijk het alle groe- en naar den zin te maken, gelijk spr. met oorbeelden aantoonde. Spr. hoopte, dat de actie der boeren en uinders binnen het kader der R. K. Staats- blijft. Spr. roept de boeren toe: staak teekenen van lijsten en voert uw actie a de kiesvereenigingen. Spr. hoopt, dat de strijd die gaat gevoerd tot zege zal strekken aan de R. i. Staatspartij. Ten slotte verwelkomde de voorzitter de Kamerleden H. J. Loerakker en G. iampschoer. Mededeeling werd gedaan, dat de heer A. M. Weck (Gouda) benoemd is tot lid den Verkiezingsraad. De heer H. Schölvinck bracht verslag uit /au den in Mei gehouden Partijraad. Door het bedanken van de heeren Boek en Wessels zijn in 't bestuur twee vacatures ontstaan, welke vacatures, aan de laatste candidaat, dr. Hoffmann heeft, niet meer zullen worden aangevuld. Met het tijdelijk voorzitterschap werd be de tweede voorzitter, de heer H. Ba der, die zich daartoe bereid verklaarde. Namens de vergadering bracht de heer Houdijk den heer Bader dank voor deze bereidverklaring. Aan de orde was daarna bespreking van de ingediende amendementen op het Con cept-V erkiezingsprogram 1933. Op de eerste plaats kwam in behande ling een motie-Schoonhoven om den Par tijraad tut te noodigen met een herzien ontwerp-program te komen, aangezien het voorgelegde ontwerp-program te vaag is. Deze motie werd na eenig gekibbel inge trokken. Vervolgens werden algemeene beschou wingen gehouden over het ontwerp-pro gram. De heer Middelweerd (Gouda) wees erop, dat er veel critiek op het beleid der Re geering en op de R. K. Staatspartij wordt uitgeoefend. Dat mag men niet over 't hoofd zien. Trots alles verwacht men nog j practische toepassing der Kath. Staatkun- I de. Vooral drong spr. aan op zorg voor groote gezinnen. De heer Deerenberg (Schoonhoven) on derschreef de woorden van den heer Mid delweerd. De heer Heemskerk (Leiden) zou in over weging willen geven niet te veel op detail punten in te gaan. Het zou ontactisch zijn met veel amendementen aan te komen, om dat er dan op den Partijraad niets van te recht komt. De heer G. Bulten (Voorhout) achtte een preciese omschrijving van de wenschen van het kath. kiezerscorps juist zeer gewenscht. Het voorbeeld van de stemming in de Eer ste Kamer bij de Pachtwet bewijst de nood zakelijkheid daarvan. Vervolgens werd overgegaan tot bespre king van en stemming over de verschillende amendementen. Hieronder volgen de punten van het pro gram, de amendementen hierop ingediend en het lot dat deze amendementen bescho- 1. „Zoo is allereerst noodig, dat de Staat zorgvuldig waakt voor het behoud en de versterking van het financieel evenwicht in zijn eigen huishouding en in die van zijn deelen en dat hij zijn eigen werkzaamheid doeltreffend organiseere". Ter Aar wil hieraan toevoegen„Zoo mogelijk verlaging van het rente-type der staatsleeningen". Het Bestuur meent, dat de bedoeling van dit amendement opgesloten ligt in punt 1, waar gesproken wordt van versterking van het financieel evenwicht. Het amendement werd aangenomen. Ter Aar wenscht verder aan punt 1 toe te voegen: „Een crisisheffing ineens op de groote vermogens"; en: „Een extra-be lasting op de baten, welke worden verkre gen door het plaatsen van geld op leenin- gen in het buitenland". Het bestuur meent, dat de bedoeling van deze amendementen beter tot haar recht zal komen, als ze worden ingediend als afzon derlijke voorstellen voor de a.s. Partij raadsvergadering. Dit amendement weid verworpen. Hazerswoude stelt voor de toevoe ging: „Onder andere verlaging van de ren te-standaard". Het bestuur praeadviseert hierop als op het eerste amendement van Ter Aar. Het kwam te vervallen. Schoonhoven wil de toevoeging „Met dien verstande, dat het platteland niet stelselmatig van hare overheidsinstel lingen wordt beroofd". Het bestuur verwijst naar zijn praeadvies op het tweede amendement van Ter Aar. Dit amendement werd aangenomen. 2. „Bij het opleggen van nieuwe lasten, rechtstreeks of zijdelings, worde een recht vaardige verdeeling daarvan nagestreefd". Gouda stelt voor hieraan toe te voe gen: „In het bijzonder jyorde het groote gezin ontzien". Het bestuur adviseert aanneming van dit amendement, hetgeen geschiedde. Schoonhoven wil de toevoeging: „zoodat zij niet op bepaalde categorieën drukken. Van invoeren of verhoogen van in- j directe belastingen op eerste voedingsmid- I delen wordt afgezien. Het bestuur is tegen dit amendement, omdat het te veel in details treedt. Het i werd door Schoonhoven ingetrokken. I 3. „Krachtige maatregelen ten behoeve van den Nederiandschen Landbouw en Nij- verheid, den Handel en de Scheepvaart, tct behoud en verruiming van den afzet in het binnenland en tot bescherming van den export". Boskoop, Ter Aar en Wasse naar stellen voor, achter het woord „Landbouw" in te voegen het woord „Tuin bouw". Het bestuur adviseerde aanneming van dit amendement, hetgeen geschiedde. 4. Voor zoover anders dan door maat regelen onder 3 nationaal werkloosheid kan worden tegengegaan, dient voorop te staan a. het bevorderen met alle dienstige mid delen van een geregeld overleg tusschen de organisaties van wekgevers en werkne mers tot werkbehoud; b. werkverruiming, zoo noodig ook door het verschaffen van werkgelegenheid bij niet aanstonds productieve werken. Voorhout, Hilligersberg en Gouda stellen voor: bij de werkverrui ming uitdrukkelijk te noemen de verdere drooglegging van de Zuiderzee. Het bestuur kan zich vereenigen met een amendement Voorhout, luidende: „Hieron der met name te verstaan voortzetting van reeds ondernomen werken, zooals de ver dere drooglegging van de Zuiderzee en der gelijke". Verder stelt Hilligersberg voor: om bij voorkeur mannelijke personen in Overheidsdienst aan te stellen en in geen geval gehuwde vrouwen, tenzij kostwinster; en dat geen cumulatie van pensioen en sa laris in Overheidsdienst zal plaats hebben. Het bestuur oordeelt, dat beide amende menten te veel in details treden. Het amen dement Voorhout werd aangenomen; de beide andere vervielen. 5. „Waar werkgelegenheid ontbreekt, aan passing der werkloosheidsverzekering aan de nooden van den crisistijd, in overleg met de betrokken organisaties en de gemeente besturen, bevordering, zoo noodig door wet telijke maatregelen, van de totstandkoming van behoorlijke, aansluitende steunregelin gen in de gemeenten". Schoonhoven wil hieraan toege voegd zien: bevordering van behoorlijke steunregeling voor kleine werkgevers en neringdoenden. Het bestuur meent, dat de gedachte in dit amendement uitgedrukt beter be lichaamd kan worden in een afzonderlijk voorstel voor de a.s. Partijraadsvergadering. De vergadering vereenigde zich met de meening van het bestuur. Nieuw punt 6 en 7. V oor hout wil achter punt 5 voegen een punt 6, en een punt 7, luidende: Als 6 toevoegen: „Als concerete uitwer king van punten 1 en 2 worden t»ot behoud van het financieel evenwicht en ter bestrij ding van de kosten aan de noodzakelijke crisispolitiek verbonden eenerzijds de vol gende bezuinigingen ingevoerd: de aflossing van Staatsschuld wordt uit gesteld tot de Conjunctuur is hersteld of althans aanzienlijk verbeterd: a. progressieve crisisbelasting op het in komen b. verhooging van de dividend- en tan tième beiasting; c. een belasting op weeldeuitgaven". Als 7 toevoegen: „Niet dan in het geval, dat op de onder 6 genoemde wijze geen evenwicht in de Rijksfinanciën is te ver krijgen, worde overgegaan tot verdere ver laging van de salarissen en loonen van het overheidspersoneel met gelijktijdige herzie ning van de Massificatie tot verminking van de wetgeving op het onderwijs, tot ver zwakking van de grondslagen der sociale verzekeringen en tot inkrimping van de sociale wetgeving, van de zorg voor de volksgezondheid en van de rechtsbedee- ling. Mochten onverhoopt maatregelen als in dit punt als uiterste aangeduid toch noodzakelijk zijn, dan hebben zij in ieder geval een tijdelijk karakter". Het bestuur meent van beide amende menten, dat ze eventueel beter in afzon derlijke voorstellen kunnen worden be lichaamd. Beide Voorhoutsche inlassohiu- gen werden echter als amendementen aan genomen. II 1. „Krachtige medewerking aan iedere poging om de internationale samenwerking op economisch gebied vooral in Europa te herstellen en te bevorderen, met inachtne ming van gelijkberechtigdheid van alle, dus ook de kleine Staten. Onderwijl, bij geleide lijken terugkeer van meer normale toestan den, bijzondere concessies verleenen aan Staten, die medewerken aan maatregelen tot herstel van een vrijer ruilverkeer". Op dit programma-punt zijn geen amen dementen ingediend. 2. „Krachtige bevordering in den geest der Vredesnota van Benedictus XV, van een zoodanige werkzaamheid van den Volken bond, dat de stoffelijke macht der wapenen worde vervangen door de zedelijke macht van het recht, waartoe gelijktijdige en wc- derzijdsche vermindering der bewapening voorwaarde is". Schoonhoven wil de gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewape- nign bevorderd zien „ook buiten den Vol kenbond om". Het bestuur is tegen dit amendement, omdat men niet tegelijkertijd vóór en tegen den Volkenbond kan werken. Het werd door Schoonhoven ingetrokken. 3. „Bij de regeling van. de verhouding van Nederland tot België worde voorop gesteld: erkenning van de cultureele ban den tusschen beide volken; eerbiediging van de souvereiniteit van elk der beide staten over eigen gebied; geleidelijke ontplooiing van de mogelijkheden tot we derzijdsche aanvulling op economisch ter rein. Op dit punt waren geen amendementen ingediend. Verbetering van onderlinge verkeerswe gen worde mede dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling, binnen het eigen staats verband, van die gebiedsdeelen, welke bij de totstandkoming ervan meer in het bij zonder zijn betrokken". Hier wil Hillegersberg de toevoe ging: „Indien dit niet lijdt tot groote schade van een ander gebiedsdeel of dee len". Het bestuur acht dit amendement over bodig. De vergadering dacht er evenzoo over. 4. „Wettelijke regeling van geheele of gedeeltelijke verbindendverklaring van col lectieve arbeidsovereenkomsten. Verdere uitbouw van de organische sa menwerking in bedrijf en onderneming". V oor hout stelt hier voor een amende ment, waarin de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie meer concreet is uitge werkt en vastgelegd. Het bestuur verwijst naar de tweede alinea van dit programpunt; het is tegen dit amendement. Het amendement werd door Voorhout ingetrokken. 5. „Regeling van het Pachtvraagstuk on der volledige erkenning van het sociale ka rakter van den grondeigendom". Zoeter w oude wil achter grondeigen dom lezen: „alsmede behartiging van de belangen der hypotheken van boeren en tuinders". Het bestuur adviseert aanneming van dit amendement. R e e u w ij k wil lezenspoedige rege ling van het Pacht- en Hypotheekvraagsiuk Het bestuur acht dezen wens oh, even als vele andere, meer geschikt voor een af zonderlijk voorstel, dan om op een program te plaatsen, dat niet zóó spoedig verwezen lijkt worden kan. Beide amendementen werden ingetrok ken, omdat deze aangelegenheid elders dui delijker was geredigeerd. 6. „Zoodanige invloed van den Staat op het beleid der centrale circulatiebank, dat dit blijvend gericht zij op het algemeen wel zijn. Daarbij tevens versterking van de po sitie van de centrale Circulatiebank, in haar verhouding tot de creditbanken. Wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening van het bankbedrijf, in het bijzon ter ten aanzien van de openbaarheid". Hierop is geen amendement ingediend. 7. Wettelijke regeling, zooveel mogelijk op internationalen grondslag, van de open baarheid ten aanzien van concerns, trusts en kartels. Zorg voor de vergrooting der ontwikke lingsmogelijkheden van het in zich gezonde kleinbedrijf. Schoonhoven wil in de eerste alinea ook genoemd zien coöperatieve vereenigin- gen, waartegen het bestuur bezwaar heeft, omdat deze toevoeging niet ligt in het ka der van dit programpunt. Het amendement werd verworpen. 8. Ook bij verlaging van belastingen wor de gestreefd naar een rechtvaardige ver houding tusschen directe en indirecte be lastingen. Voorhout en Hillegersberg wenschen toe te voegen: „De vorming van een Rijkskinderfonds worde onverwijld ter hand genomen". Het bestuur is het met de schrapping niet eens, doch adviseert de toevoeging aan te nemen. Zoeterwoude stelt de aanvulling voor: „Speciaal de belastingheffing op im productief bezit worde herzien". Het bestuur adviseert aanneming van dit amendement. Schoonhoven stelt voor, dat af schaffing van indirecte belastingen op an dere dan weelde- en genotmiddelen gaat voor afschaffing van'directe belastingen, enz. Het bestuur is van meening, dat dit amendement te veel in details treedt. De drie eerste amendementen werden in getrokken; dat van Schoonhoven aangeno men. 9. Met behoud van zelfstandige, gelijkbe rechtigde omroeporganisaties worde op het gebied van de radio gestreefd naar samen werking zoowel op het gebied van het pro gramma als op dat der techniek. Hierop zijn geen amendementen inge diend. Voorhout en Hillegersberg stellen voor: punt 9 worde punt 10 en dan inplaats van 9 te lezen: Verbetering van de zorg voor ouden van dagen en maatre gelen ten behoeve van die anderen, die on tijdig uit het productieproces worden ge- stooten. Het bestuur adviseert de aanneming van dit amendement. Het advies werd door de vergadering gevolgd. Verscheidene kiesvereenigingen (Voor hout, Ter Aar, Zevenhoven, Stompwijk, Hoogmade en Wou- brugge, Noorden) zijn amendemen ten ingediend van een zelfde strekking, n.t.: Om ten behoeve van hypotheken ten spoedigste een moratorium in te stellen en een regeling, die het mogelijk maakt, een verlaging van de rente te eischen. Voorts afschaffing of verlaging van de grondla-f- ten. Het bestuur adviseert de aanneming van oen amendement in dezen geest. Deze amendementen werden echter ver vangen door een amendement-Schoonhoven, luidende als volgt: Er kome ten spoedigste een wettelijke regeling tot stand, die het mogelijk maakt speciaal voor land- en tuinbouwers in ver band. met de abnormale omstandigheden, opzegging en aflossing van hypotheken tij delijk op te schorten en verlaging van rente te verkrijgen. Dit amendement werd aangenomen. Door de kiesvereeniging Hoogmade- Woubrugge zijn verder amendementen ingediend, om: de Huurwet wederom m werking te stellen; den steunaftrek van 2/3 op 1/3 te brengen; boven een bepaald be drag b.v. 3000 gld. cumulatie te verbieden; wijziging van de Grondwet te verkrijgen, opdat daarin geen salarissen meer wor den vastgelegd, zoodat deze buiten het Be zoldigingsbesluit vallen, en de vergoeding der Kamerleden te wijzigen in presentie geld van b.v. 25 gld. per vergadering. De laatste twee amendementen wil het bestuur verschuiven tot wanneer een Grondwetsherziening aan de orde is; van de overige meent het bes-tuur, dat ze te veel in details treden. Al deze amendementen werden verwor pen. Aan de orde was daarna een voorstel- Gouda tot heffing van 30 tot 150 crisis-op- oenten op de hoofdsommen der Gemeente fondsbelasting. Op de hoofdsom van inkomens benedeD 3000.30 opc. en vervolgens bij iedore tijging van het inkomen met 1000.1 op- cent meer, zoodat het maximum aantal op- oenten wordt geheven van inkomens vaji 123.000.en daarboven. Na uitvoerige bestrijding waarbij de afgevaardigde van Leiden dit voorstel on doordacht noemde werd ^ïet verworpen met alleen Gouda en Reeuwijk vóór. RONDVRAAG. Bij de rondvraag sprak de heer Houdijk uit Boskoop een hartig woordje over de handelspolitiek. Spr. zou willen, dat de afgevaardigde naar den Partijraad daar ter kennis bracht, dat door land- en tuiu- bouw hooger eischen gesteld worden. De heer Lieverse uit Hoogmade ried de ageerende boeren aan samen op te trekken met de landarbeiders. De heer Ruys, afgevaardigde van Woor den, protesteerde tegen de crisis-zuivelwot, waarvan de lasten gelegd worden op de minst-kapitaalkrachtigen. Het lid der Tweede Kamer, de heer A. J. Loerakker, kwam hier met kracht tegen op. Als het effect van de steunwetten zóó was, dat de consument méér betaalde dan noodig was om aan arbeiders en patroon in het produceerende bedrijf een minimum bestaan te verschaffen, dan zou Woerden gelijk hebben. Maar zoolang dit niet het geval is en het is niet het geval heeft niemand het recht te eischen dat de prij zen lager blijven dan de productiekosten. Woeiden begaat de denkfout, dat het in dividuen wil steunen, maar het is een steun regeling voor het bedrijf. Uiteraard profi- teeren daar ook kapitaalkrachtige boeren van. De heer Ruys merkt op, dat hij de boe ren wel steunen wil, maar laat de Regee ring het dan halen waar het te halen is. Wat betaalt een arm gezin thans niet aan crisiswetten De heer Loerakker: Niet meer dan het product, waard is. Spr. zal er met al zijn krachten naar blijven streven, om een prijs te verkrijgen, waarvoor geproduceerd kan worden. Niemand kan een prijs verlangen, waarvoor niet geproduceerd kan worden. Spr. zal er nooit toe medewerken om lage woeker winstprijzen te handhaven Wat met deze wetten geschiedt is recht. Ieder moet medewerken den arbeider het loon te betalen dat hem toekomt. De toestand in land- en tuinbouw is slecht; de de men- schen verdienen er loonen waarmede me nig werklooze tevreden zou zijn. Door Woerden was' een motie ingediend, waarin ten sterkste geprotesteerd werd te gen de crisiswetten in hun huidigen vorm, omdat deze uitsluitend ten laste komen van de minst-draagkrachtigen. Deze motie werd, na bestrijding door den heer Loerakker, met 11315 stemmen ver worpen. Te 8 uur de vergadering had zes-en- een-half uur geduurd werd de bijeen komst gesloten. DE HEEREN WORDEN BEDANKT.... De Maasbode schrijft: De loonsverlaging bij de soo-dem, pers, die overigens elke loonsverlaging bestrijdt, is nog steeds een voorwerp van dispuut tus schen de sociaal-democratische leiders „Het Volk" vertelt nu wel voortdurend, dat er zoo'n vrije gedachtenwisseling in de S. D A. P. bestaat, maar het blijkt nu. dat. de grenzen zeer willekeurig worden getrokken. Dr. Wibaut, heeft als president-commis saris der roode pers de loonsverlaging ver dedigd, eerst in een roerende predikatie op het Utrechtsche congres en later nog eens in een zeer stichtelijk artikel in de roode bladen. Dat liet de heer v. d Wal. voorzitter van den socialistischen typografenbond, er niet bij zitten en hij schreef een repliek voor „Het Volk". De man heeft blijkbaar in zijn onnoozelheid gedacht: wij, bestuurders der roode vakbonden, die groote sommen be schikbaar stelden voor de uitbreiding dér roode pers, hebben daar natuurlijk toegang om de belangen onzer bloedeigen leden te verdedigen. Maar de heer Van der Wal heeft zich ver gist. Mogen wij ,,De Fakkel'' gelooven, dan kreeg hij zijn artikel netjes retour Hij mag het in zijn vakblad plaatsen. In de groote. roode bladen is geen ruimte voor afwijken de meeningen, al worden ze dan geuit door I vakbondsbestuurders. De duiten der arbeiders ziin binnen: hun leiders worden bedankt ALPHEN AAN DEN RIJN. Tuberculose-bestrijding. In perceel 118 Raadhuisstraat zal Dinsdag de opening plaats vinden van'het Consultatie-Bureau de Prov. Z.H. Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. Landstorm. Het programma van de Herdenkingsavonden op 24 en 25 Oct. a.s. ter gelegenheid van het ^/a-jarig bestaan van de afd. der Bijz. Vrijw. Landstorm al hier vermeld o.a. als sprekers de heeren J. P. Boots, Majoor comm Landstorm Korps Z.H.W., Mr. J A. v. Mechelen, secr. gew. Landstorm-commissie Gouda en D. J. Kar- res, secr. Gew. Landstorm-comm. Z.H.W. Het geheel zal worden afgewisseld met eenige fraaie films geillustreerd door een geluidsinstallatie, benevens voordrachten, muziek en prijsuitdeeling der pl. schietwed- trijd 1932 waarvan wij den uitslag reeds hebben gemeld. NIEUWVEEN. De werkzaamheden begonnen. Met de verbetering van den Ouden Nieuw- veenschenweg is een aanvang gemaakt. Zooals het meer gaat. de wegtoestand moet eerst nog beroerder worden, voor hij beter wordt. Het walsen van den ouden weg, om deze wat vaster te mar ken, geeft hem 't beeld van een Mid- deleeuwsche weg met zijn kuilen en modderpoelen. Kostelooze inenting. Ten huize van dr. B. Nonrt zal Woensdagochtend van 89 uur gelegenheid gegeven worden voor kostelooze inenting en 'herinenting. ST00MVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOH AN VAN OLDENBARNEVELT (thuisr.) pass. 14 Oct. Gibraltar. P. C. .HOOFT (thuisr.) vertr. 14 Oct. van Singapore. LOELA LAUT (uitr.) vertr. 15 October van Napels. POELAU ROEBIAH (thuisr.) vertr. 15 Oct. van Gravesend naar Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. PERNAMBUCO (uitr.) vertr. 13 October van Rio Grande. WATERLAND vertr. 15 Oct. van Am sterdam naar Montevideo. KON NED. STOOMB. MIJ. CALYPSO vertr. 15 Oct. van Rotterdam naar La Goulette. OERES vertr. 15 Oct. van Rotterdam n. Algiers. JUNO arr. 15 Oct. van Lissebon te Am sterdam. ORION vertr. 15 Oct. van Amsterdam naar Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MELISKERK vertr. 15 Oct. nam. 6 uur van Hamburg naar Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, Rott.-Vancouver vertr. 15 Oct. van Londen. LEERDAM, New-Orleans naar Rotter dam arr. 14 Oct. te Coruna. MAASDAM, Rotterdam naar New Or leans vertr. 14 Oct. van Havana. NICTHEROY vertr. 14 Oct. van Seattle naar Rotterdam. STATENDAM arr. 15 Oct. van New York te Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. STREEFKERK vertr. 15 Oct. van Ham burg naar IJmuiden. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. A RENDSKERK (thuisr.) vertr. 14 Oct. van Port Said. OUDERKERK (bhuisr.) arr. 14 Oct. te Manilla. SEROOSKERK (uitr.) vertr. 14 Oct. van Suez. ZUIDERKERK (uitr.) arr. 15 Oct. te Sjanghai. ROTTERDAM—ZUID-AMERIK A LIJN. ALWAKI (thuisr.) vertr. 15 Oct. van Bahia. STOOMVAART MIJ OCEAAN. CALG'HAS, Japan-Rott., arr. 15 Oct. to Penang. MELAMPUS, Amsterdam-Java, pass. 14 Oct. Pcrim. PROMETHEUS, Amsterdam-Java vertr. 15 Oct. van Padang. EMZETC0 LIJN. JONGE ELISABETH, Rotterdam naar Malaga; pass. 14 Oct. Gibraltar. JONGE JOHANNA vertr. 12 Oct. van Barcelona te Valencia. zijn op de Kantoor-uren aan ons Bureau verkrijgbaar ad f 0.05. ALSOOK BIJ: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat hoek Zoeterw. Singel Sigarenmagazijn Fa. SÖMERWIL Hoogewoerd hoek Watersteeg. Sigarenmagazijn „HAVENBRUG" Haven. Sigarenmagazijn A. KOSSEN Joh. de Withstraat 42. KIOSK PRINSESSEKADE

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9