'AMEj RUBRIEK ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen kunnen per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgeslo ten postzegels worden besteld bij de redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewenschte model dui delijk vermelden! De bestelde patronen v/orden binnen 3 a 6 dagen aan de aan vraagster toegezonden. EEN WARME JAPON. No. 348 laat u een warme japon van een gezellige gedekte en toch niet te donkere stof zien voor niet al te slanke dames. De kleurschakeering van de japon zelf is gedacht in effen of met een klein ingeweven patroontje in dezelfde kleuren met denzelfden draad, terwijl de garneering van de japon, die zooals u hier ziet, bestaat uit kraag met revers, zakken en manchetten van dezelfde slof, maar dan in twee kleuren is aan gebracht. Vindt u het mooier de japon fieelemaal van dezelfde stof te maken, dan bestaat daartegen natuurlijk geen enkel bezwaar, doch het slankmakende, wat deze japon in hooge mate heeft, valt door het eentonige heelemaal weg. Want juist de revers breken de zwaarte van de taille en de van het middel tot het heupstuk loopende zak geeft aan den rok een klein voorpand en door het naar achter vallen van de zakken krijgt men ook hier, dat de zwaarte van de heup wegvalt door de lijn van den zak, die rond weggeknipt is. Het is voor sommige figuren heel moeilijk om een model te vinden, waardoor de dikte wat minder opvalt en ik kan u geen beteren raad geven dan deze: Probeert u het eens met dit model. Het lijfje is heel eenvoudig en sluit over elkaar met twee knoopen, terwijl rechts twee knoo- pen voor versiering zijn aangebracht. De kraag is van achteren niet zoo breed, loopt naar voren toe iets breeder uit en gaat over in de revers, die niet geheel aan den kraag zijn vastgehecht. Ook dit geeft een vlugger idee, dan wanneer de kraag en revers uit één stuk bestaan. De mouw is niet wijd en niet nauw, maar gemakkelijk. U kent dat wel, zoo'n mouw, die je echt niet voelt. Wel nu, zoo'n mouw is dit en heeft aan den pols een aardig puntig oploopende manchet, die met een paar knoopjes, kleiner dan die u bij het lijfje hebt ge bruikt, wordt gesloten. De rok heeft een smalle voorbaan en twee uit drie diepe plooien bestaande zijbanen, waarop de zak is bevestigd, de achterbaan is eveneens weer geheel glad. De zijbanen zorgen voor voldoen de ruimte onder aan den rok, zoodat u ongestoord kunt wandelen. Een kleine ceintuur valt over den naad van rok en blouse en sluit met een gespje van ver chroomd metaal. Patroon verkrijgbaar a 0.58. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). voor we er toe kunnen overgaan een of heel misschien twee nieuwe japonnen te gaan koopen. Maar er zijn allerlei ma nieren te bedenken voor de handige vrouw om ook door dezen tijd te komen en er steeds uit te zien, alsof haar kast vol nieuwe kleeren hangt. Voor een groot gedeelte hangt dit af van de ma nier, waarop zij met haar japonnen om gaat. Een ordelijke vrouw zal voldoen den tijd besteden aan het zorgvuldig ophangen van haar kleeren, de vlekjes er dadelijk uitmaken en vooral regel matig de japonnen strijken of persen. Want dat is een van de groote gehei men, dat een steeds weer goed gestre ken of geperste japon een heel ander aanzien geeft dan een japon waarvan men zoo goed kan zien, dat hij veel wordt gedragen. Een tweede zeer belangrijke factor voor het goedhouden van de japonnen is het dragen van sous-bras, waardoor verkleurde plekken worden voorkomen. Maar om nu terug te komen op ons uitgangspunt, wij hebben dus eigenlijk noodig een japon, die wij bij alle gele genheden kunnen dragen, op bezoek, naar ons werk, 's middags voor gekleed aan tafel en desnoods ook 's avonds. Nemen wij nu zijde, crêpe de Chine of een dergelijk materiaal, dan hebben wij zelf steeds het gevoel, dat wij bij ver schillende gelegenheden veel te gekleed zijn, wat niet een gevoel van zelfver trouwen ontwikkelt. Daarom is deze japon, no. 349, gedacht van fluweel, een heerlijke dracht fluweel, een stof, die men altijd kan dragen. Nu ligt het aan het soort fluweel en de kleur, die u kiest welke bestemming men aan de japon geeft. Neemt u b.v. zwart fluweel, dan kunt u deze japon altijd dragen, neemt u b.v. paars zijden fluweel, waarop die prachtige zijden glans zit, dan wordt het een speciale uitgaansjapon. In donkerblauw, bruin of groen is deze japon eveneens zeer geschikt. Het lijfje heeft geen kraag, doch een EEN JAPON VOOR ALLE GELEGENHEDEN. Vele dames, de werkende vrouw zoo goed als de gehuwde vrouw, zal zich niet ieder seizoen de weelde kunnen veroorloven van een half dozijn nieuwe japonnen. Was de economische toe stand een paar jaar geleden zoo, dat verschillende vrouwen bij het begin van i ieder seizoen even naar Brussel of Pa- I rijs gingen om haar kleerenvoorraad 1 aan te vullen, tegenwoordig, nu het geld niet zoo gemakkelijk binnenvloeit, moeten wij ons nog wel eens bedenken medaillonvormige schuine bies, waar onder een zijden vest wordt bevestigd. Het heupstuk, dat goed aansluitend en van onderen puntig geknipt is, geeft een dwarsstuk, dat tot even over het vest doorloopt, dit dient uitsluitend als gar neering. De mouw valt glad, heeft een manchet, die tot bij den elleboog met een verlengstuk doorloopt, versierd met dezelfde knoopjes, als op het dwarsstuk der japon zijn aangebracht. De rok wordt puntig aan het heupstuk beves tigd en valt met kleine klokken naar beneden. Een smalle ceintuur om het middel sluit met een fantasiegespje. Maar dames, deze japon kan ook uit twee verschillende stoffen of zijde of fluweel en zijde bestaan, n.l. het mid delstuk met het heupstuk en den rok afzonderlijk. Als u nu twee japonnen van het vo rige jaar hebt, waaraan door het een of ander iets mankeert, misschien hebt u dan voldoende stof om er een gecombi neerde japon van te maken, waardoor u niet alleen twee oude japónnen een goede bestemming geeft, maar tevens weer in het bezit komt van een zeer bruikbare aardige japon, die, ik weet het zeker, u met veel plezier zult dra gen. Alleen moet u natuurlijk wel re kening houden met de soort stof, die u neemt en b.v. geen dik wollenbovenstuk op een zijden rok hechten. Patroon verkrijgbaar a 0.58. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN SIERLIJKE MANTEL. No. 350 toomt u een sierlijken man tel, vooral door de rondgeknipte stuk ken, die voorbij de knie vallen. Deze mantel heeft een goed aansluitende lijn en kan zoowel door slanke als ge- zettere vrouwen wor V- worden gedragen, vooral omdat de garneering pas on deraan komt en de lijn dus tot even voorbij de knie hoogte ononderbro ken blijft. De zij panden en het rug pand zijn trouwens alleen maar voorzien van de rondgeknipte strooken, het voor pand blijft geheel glad. De mouw, die No. aan den schouder 4ocd sluit en mooi glad moet zitten, wordt bij den elle boog wijder en heeft als garneering ook twee rondgeknipte strooken, de mouw loopt met een aan sluitende manchet uit, die recht op de hand valt. De kraag is van achteren slechts klein, en loopt naar voren toe breeder uit. De mantel sluit met twee mooie knoopen, doch eerst wordt het linker voorpand met een bandje of een knoop vastgemaakt aan de rechterzij naad, waardoor het voorpand beter op zijn plaats blijft en het model goed in den mantel blijft. Als u den mantel voert, dan knipt u hetzelfde patroon van den mantelstof ook van voering, behalve dan natuurlijk de ronde strooken en hecht de voering rondom aan den mantel vast. Is de stof, die u koopt wel erg mooi, maar niet zoo heel erg warm, dan doet u verstan dig een bijzondere tusschenvoering te koopen. Deze ziet er uit als vellen wat ten, doch heel dun en soepel en ge makkelijk te verwerken. Deze vulling wordt tusschen de mantelstof en de voering vastgehecht en houdt alle kou de en wind tegen. Patroon verkrijgbaar a 0.58. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN KORT BONTMANTELTJE. Het wordt weer tijd voor de bont mantels. De October-maand met zijn kille avonden, die ons zoo kan doen huiveren en waarin wij eigenlijk de meeste koude lijden, omdat bij de mees te menschen de kachel nog niet brandt, doet ons verlangen naar het warme kleedingstuk en juist voor dezen over gangstijd is een korte bontmantel een zoo bij uitstek geschikt kleedingstuk. Want, wanneer wij ons kunnen verheu gen in een langen bontmantel en wij dragen die nu reeds, dan zijn wij van den winter zoodanig verwend, dat wij ondanks onzen mantel zullen bibberen van de koude en den guren wind. Wij laten u hier <">n manteltje zien van mollevel, een heerlijke soepele bontsoort, die betrekkelijk gemakkelijk te verwerken is en waarvan u de kale plekken in uw manteltje van het vorige jaar zonder erg veel kosten kunt laten bijwerken. Want dat is ook een belang rijke factor, een bontmantel, hetzij lang of kort, geeft altijd een indruk van welgesteldheid en daarom moeten wij er zorg voor dragen, dat het bont er ook altijd welverzorgd uitziet. Wij moe ten regelmatig de plekken nazien, b.v, langs de zakken, bij de sluiting, langs den hals, onder de armen enz., waar de mantel het meest te lijden heeft en zien wij daar een kleine slijtage dan is het veel goedkooper dit dadelijk te laten verhelpen dan er mede te wachten tot het erger wordt. Tevens hebt u dan niet al dien tijd onverzorgd er bij geloo- pen. De bontmantels hebben bijna allen een hoog tegen den hals opstaanden kraag en breede revers, die over elkaar heengeslagen kunnen worden, waar door men den mantel ook hoog geslo ten kan dragen. Voor dat doel wordt ook bij den hals een bontknoop aange bracht. Het manteltje sluit verder met twee groote bontknoopen, terwijl een aardig lichtgekleurd leeren ceintuurtje iets vlugs aan het manteltje geeft. Zoo is het ook met de mouw. De mouw, die bij den elleboog wijder uitloopt, heeft een hoog manchet, die tot over de hand valt, wat heerlijk warm is. De manchet wordt aan den binnenkant af gewerkt door de voering. Het jasje wordt gevoerd met bruine zijde en aan den binnenkant voorzien van een zakje, waarin een tramkaart of iets derge lijks kan worden geborgen. Om- verlo ren raken te voorkomen, rijgt men door den bovenkant van het zakje een stukje smal elastiek, waardoor de zak steeds dicht blijft. HET BONT. Behalve bontmantels en losse bont kragen op wollen mantels vinden de bonten nog steeds grooten aftrek. En dat is niet te verwonderen, want wij allen weten het hoe sierlijk een mooie vos kan staan op een gekleede japon, als wij eens naar den schouwburg gaan Men ziet de bonten in verschillende modellen op de markt gebracht, doch de vos heeft nog steeds de groote voor liefde van de vrouwen. Als men heele maal geen verstand heeft van bont, is het zeer moeilijk om te kunnen beoor- deelen of 't bont, dan men koopt wer kelijk het vel van het bewuste dier is, of dat men u geen geverfde konijnen vellen in de hand stopt. Algemeene re gels zijn daarvoor niet te geven en men doet het verstandigst bij een vertrouwd adres te gaan koopen, waar men later bezwaren in kan dienen, als er iets met het bont niet in orde mocht zijn. DE WINTERHOED. De nieuwe winterhoed houdt zich niet zoo angstvallig meer vast aan het muts model, doch wij zien weer enkele mo dellen voor de uitstalkasten en op de modeshows tentoongesteld, die een be trekkelijk breeden rand hebben. Het is echter geen rechte rand, doch de hoed, meestal van soepel vilt gemaakt, is zoodanig gevormd, dat ook, al zet men den bol recht op het hoofd, de toch eenigszins schuin staat. Hierdoi komt dus een kant van het haar gehei vrij te zitten. Tegenwoordig met de g permanente haren is dit niet zoo'n h zwaar, want voor weinig geld kan iedi re vrouw er steeds goed gekapt ui zien en dus een hoed dragen, waart het kapsel zichtbaar wordt. Bij wind i regen doet men verstandig eerst ee netje schuin over het haar om het hooi vast te binden, zoo dat de vrijkomend lokken losjes worden bedekt, maar nii worden vastgeplakt. Hier overheen zi men dan den hoed op. Op deze manii kunt u regen en storm trotseeren, zeil aan het strand gaan wandelen en thuis gekomen zal uw haar na het even t hebben bijgekamd, weer even netje zitten alsof u thuis bent gebleven. Onze teekening laat u een hoed me een grooten rand zien, zoowel aan voor als achterkant. U ziet de gegarneerin; is al heel eenvoudig, alleen een niet t breed lint, dat om den bol wordt gesla gen en van achteren in een kleine stril eindigt. Het materiaal voor den winterhoed i in hoofdzaak vilt, hoewel men hier ei daar enkele fluweelen hoeden kan zien Vilt is echter soepeler en minder aai bederf onderhevig, daarom draagt mer over het algemeen veel liever vilt. EEN MODERNE HAL-BANK. Zware gebeeldhouwde banken, drul bewerkte chineesche banken, offerkis ten en dergelijke meubelstukken vin den meestal hun plaats in een hal. Ei zij eigenen zich daarvoor ook zoo goed omdat een hal door de vele deuren di< er op uitkomen, vaak een ongezellig vertrek is, zoo wij hier van een vertrek kunnnen spreken. En omdat de hal eigenlijk een koesterende warmte moest uitstralen, omdat de gasten hier in worden binnengeleid en zij dus al dadelijk een indruk van ons huis moes ten krijgen, daarom heeft men kostbare meubelen in de hal gezet, die den in druk gaven van voornaamheid en wel gesteldheid. Maar met de tijden veranderen niel alleen de menschen, doch ook de meu belen en ook de halmeubelen hebben zich moeten aansluiten bij den geest des tijds. De tegenwoordige moderne woningen zijn zoo heel anders dan die, waarin wij vroeger leefden, dat vanzelf sprekend ook meubelen zijn gemoderni seerd. De hal van de woning tenminste vooral voor de flat-bewoners, die zich in het bezit mogen verheugen van een hal, dient nog steeds om de gasten wel kome te heeten, doch niet om er te zit ten. De moderne meubelen passen zich aan dit idee geheel aan. Onze teekening toont u een moderne bank, u ziet het zooals de boom groeide zoo heeft men er enkele stukken van als planken ge zaagd, alleen het schors weggenomen en het hout verder gelaten zoo het was. Hierdoor krijgt u natuurlijk een eigen aardig model, want als u twee banken zoudt willen hebben, zou het niet mo gelijk zijn, die precies hetzelfde te krij gen. Het hout, dat eerst uitgewerkt moet zijn, alvorens het kan worden be werkt, wordt alleen glad geschaafd en daarna met wasbeits behandeld, verder niets. De nerf van het hout, waarvoor onze voorouders zoo'n angst hadden, want alles werd met een dikke laag verf bedekt, blijft nu juist goed zicht baar en vormen de teekening van het meubelstuk, dat zich zoo goed aanpast aan onze tegenwoordige stemmingen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12