HET 75 JARIG FEEST DER LEIDSCHE „VOORZIENIGHEID" VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Z4ste Jaargang ZATERDAG 15 OCTOBER 1932 No. 7330 e Staidócbd 0ou/£a/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad* 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32. LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden ot gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. regeL ii 1 st I Hoe de „Blauwe Zusters" naar Leiden kwamen. Uit de eerste dagen van de stichting der Congregatie Het heden en de toekomst. De Zusters van de „Voorzienigheid" vie ren feest in deze maand. Want het is 75 jaar geleden, dat haar Congregatie werd bevestigd, terwijl het tevens 75 jaar gele den is, dat bet. Leidsche Voorzienigheids'- gesticht werd opgericht. Wat is er al geschied in die 75 jaren 1 Klein, onbeduidend klein, haast wanho pig nietig was het eerste begin, ook van het huis te Leiden. En thans is de oude „brei-school" uitgegroeid tot een reuzen- complex van de meest moderne schoolge bouwen, waar de „blauwe zusters" de jeugd onderwijzen in alle mogelijke vakken, het geheele voorbereidend-lager, het lager en meer uitgebreid lager onderwijs bestrij kend. Onlangs is het onderwijs nog uitgebreid met een school voor buitengewoon lager onderwijs. En wie het imposante zusterhuis op de Hoogewoerd ziet, met de witte hei ligenfiguur hoog in den gevel, kan zich nauwelijks voorstellen, hoe bekrompen ae eerste huisvesting van de jeugdige Con gregatie geweest is. Hier is inderdaad de bekende parabel van het mosterdzaadje, dat tot een geweldige boom uitgroeit, van toepassing. Een voorbeeld van de echt Katholieke mentaliteit: „er moet iets gedaan worden, geld hebben wij niet, toch maar aanpakken, Dominus pro videbit; de Heer zal wel zor gen". De stichters der Congregatie hebben vertrouwd op de Voorzienigheid en zij zijn niet beschaamd geworden. Voor de duizenden uit Leiden en omge ving, die het onderwijs of de opvoeding van zich zelf of van hun kinderen aan de blau we zustertjes te danken, hebben, zal een kleine terugblik op dit 75-jarig feest naar de eerste tijden der Congregatie interes sant zijn. Zóó was het begin. Het was in het jaar 1852, toen pastoor Hesseveld te Amsterdam het plan maakte om een huis te stichten, waar verwaarloos de meisjes konden worden opgevoed. Als er nu eens veertien mensohen zijn, die iede re week 1.geven, redeneerde pastoor Hesseveld, dan is zooiebs mogelijk. Hij vond veertien menschen, die daartoe bereid wa ren, noodigde eenige pieuze juffrouwen uit om het opvoedingswerk op zich te nemen en huurde een huisje op de Lauriergracht. Hij noemde dit gestichtje „de Voorzienig heid". Dat was 'het begin. Met 14 gulden in de week is het echter geen vetpot, vooral niet als er nog 8. per week voor de huur af moet. Het gevolg was dan ook, dat de edelmoedige juffrou wen, die het liefdewerk op zich- genomen hadden, wegens het nijpende gebrek de een na de ander het bijltje er bij neer moesten leggen. Er bleef ten slotte maar één juf frouw over, die in den strengen winter van 1852—53 dikwijls niet eens naar de kinde ren kon toe komen, zoodat de meisjes zich maar onder elkaar moesten vermaken. Ook deze laatste juffrouw verliet ten slotte het „gesticht" en nu dreigde de heele inrichting ten ondergang gedoemd te zijn. Maar men kent het speekwoord: „Als de nood het- hoogst is, is de redding het meest nabij". Pa-stoor Hesseveld dac-ht er reeds over om de kinderen maar uit te besteden, toen de redding kwam in de persoon van mej. Maria Stroot. Deze vrouw, die zich tot het kloosterleven voelde aangetrokken, hoorde van de bedreigde stichting en meld de zich aan bij pastoor Hesseveld, die de aangeboden hulp dankbaar aanvaardde. „Ik heet juffrouw Mietje, zei ze tot de kin deren, en ik blijf bij jullie; is dat goed?' Het- was goed en zij bleef. Zij zou de eerste algemeene overste van de nog te stichten Congregatie worden. Inmiddels hadden zich nog een paar da mes aangeboden, zoodat het gesticht weer „marcheerde". De kinderen noemden juf frouw Mietje weldra Zuster Maria en zus ter Maria zorgde voor het huishouden. Dat was aan den eenen kant een lichte, maar aan den anderen kant een zeer zware taak, Er viel weinig te doen, want er was zoo weinig. Maar juist omdat het gesticht van den eenen dag in den andere leefde, viel de zorg ontzettend zwaar. Met naai- en 6topwerk moesten de bewoonsters van het gesticht zich in hun onderhoud voorzien. Het eerste „k!ooster"-k!eed. Inmiddels naderden zij langzamerhand Laat ons U de Slüoderne In R Pl*i\/Plessen met dames of heerenassistentie. III O r llVcies is goedkooper dan clubles Langebrug 6a, Tel. 3S07 Dans-lnsi P.S. Reseeveer 26 Nov. Bal Printemps Stadsgehoorzaal. ïfe ad< ns Heeren Cursus voor R.K. inschr. —10, Zondags 3—10 uur TCASTELEIN Igende week 7909 den religieuzen staat. Den naam van „zus ter" droegen de juffrouwen reeds, weldra zouden zij zich- ook meer „kloosterlijk" gaan kleeden. Zij gingen een zwart kleed met mantille en een plooimuts dragen. Daardoor werd „de Voorzienigheid" meer bekend onder de Amsterdammers. Er zat groei in de stichting en langzaam kwam de uitbreiding. Een naaischool werd opgericht en een bescheiden huisje naast het oor spronkelijke „gebouw" werd gehuurd, ter wijl het aantal interne meisjes steeg tot 35. In 1856 was de wordende Congregatie al lover, dat de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. v. Vree, aan de vier zus ters, die er het langst waren, toestond om zich door tijdelijke geloften aan God te verbinden. Het was de eerste Vrouwencongregatie na de Hervorming, welke in het jaar 1857 haar bevestiging kreeg. In dat jaar verleende mgr. v. Vree, die thans overtuigd was, dat de Congregatie levensvatbaarheid bezat, aan de commu- nauteit een naam en deze luidde: Congre gatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind. De regels en constitutiën der nieuwe Con gregatie werden op 26 September 1857 door Mgr. v. Vree vastgesteld. Nu was de Congregatie gevestigd, op 4 October, feestdag van den H. Rozenkrans, trad zij in volle werking. Vijf nieuwe zusters legden haar tijdelijke geloften af en vorm den nu met de vier reeds eerder tot deze geloften toegelatenen de 9 zuilen waarop het gebouw der Congregatie zou worden opge trokken. Onnoodig te vermelden, dat de mantille en de muts reeds lang vervan gen waren door het blauwe kloosterkleed, dat de tegenwoordige religieuzen dezer Congregatie nog kenmerkt. De Leidsche brei-schooL Intusschen was de Congregatie niet al leen bevestigd, maar had zij zich ook uit gebreid naar Leiden. Reeds in 1856 hadden de dames Volle- bregt in overleg met den toenmaligen de ken Quant, de taak op zich genomen om arme meisjes, die zonder opvoeding en on derwijs rondliepen, eenig godsdienstig on derricht te geven. De meisjes moesten ech ter ook bezig gehouden worden en tot dit doel richtte bovengenoemde dames een brei- school op. Toen rees het idee om een toe vluchtsoord te openen voor eenige der on-, gelukkigste kinderen, wier opvoeding aan religieuzen zou worden toevertrouwd. Men vond toen de Amsterdamsche Congregatie bereid, om dit liefdewerk op zich te ne men, Op 16 October 1857 kwamen drie zusters naar Leiden, n.l. zuster Francdsca als over ste, zuster Magdalena en zuster Barbara. En op 26 October ontvingen de zusters een afschrift van de nog niet in druk versche en Regels en Constitutiën der Congregatie. Hoe arm de „Arme Zusters" het hadden blijkt wel uit de omstandigheid, dat zij geen kapel konden inrichten. Alles moest geschonken worden. Pastoor Hesseveld leende o.a. een ciborie, mej. A. Vollebregt gaf een communiebank, pastoor l'Ami uit Zand voort schonk een missaal en zoo kwam tenslotte in November van 1858 het hoog- noodige bijeen tot inrichting van een ka pelletje, dat wij kunnen het ons voor stellen nog aan zeer bescheiden eischen voldeed en een groote gelijkenis vertoon de met het stalletje van Bethlehem. De armoede van de Leidsche Voorzienig heid berokkende moeder Theresia groot© zorg. De heeren regenten wilden betalen de kin-deren opnemen en de breizaak voort zetten, terwijl moeder Theresia verlangde, dat de stichting hetzelfde karakter zou dragen ala de Amsterdamsche, welke een inrichting was voor arme meisjes. De moeilijkheden werden nog grooter, toen eenige dames, die altijd voor den ver koop gezorgd hadden, ziek werden en de kloosterzusters zelf er op uit moesten, waardoor de vervulling van haar klooster lijke verplichtingen in het gedrang kwam. Tengevolge van al die moeilijkheden ging de breischool achteruit en daarmede de bron van inkomsten. Er moest raad ge schaft worden. Door het oprichten van be waar- en leerscholen meende het bestuur nieuwe bronnen van welvaart te kunnen aanboren, maar dan moest er een gebouw met localen komen en daartoe leende zich de breischool niet. In de maand Juni van 1871 werd toen het heerenhuis met groote tuin aan de Hoo gewoerd aangekocht en hierin had men ruimte genoeg om er schoollokalen in on der te brengen. Nu er echter aan ruimte geen gebrek was, was er weer gebrek aan leerkrachten. Zuster Lucia, die jarenlang hoofS der school en overste in de Leidsche „Voorzienigheid" geweest is, deed wat zij kon om onderwijzeressen te vormen, doch men kwam aan alle kanten handen te kort. Toen de Staat subsidie verleende, werd de toestand beter; de school begon te bloeien en groeide uit, na een groote ver bouwing eenige jaren geleden, tot het be kende complex dat wij thans kennen en waarop de „bla-uwe zusters" terecht zoo trotsoh zijn. En de voortvarendheid van het Bestuur der Inrichting met de toegewijde kunde der Zusters hebben nu weer een nieuw plan tot uitbreiding gevormd. Zooals men weet, verzorgen de zusters in een internaat een groot aantal voogdij meisjes en anderen. En nu is men voorne mens daarnaast op te richten een internaat voor achterlijke voogdij-meisjes, hetwelk za-1 zijn het eerste hier te lande, en waar naar door zeer velen verlangend wordt uit gezien. Hoe dit plan zal slagen; dat hangt mede voor een groot deel af van de offervaardig heid van Leidens Katholieken I Dezer da gen is reeds een schoon voorbeeld gegeven door een onbekende, die het bestuur een gift van 250 gld. heeft toegezonden. Dat dit voorbeeld in deze dagen navolging wek- ke, wensohen wij van ganscher harte toe aan het Bestuur der Inrichting, welks energiek streven op aller daadwerkelijke sympathie ten volle aanspraak maakt. Dat is de geschiedenis van de „blauwe zusters" van de Hoogewoerd, een geschie denis, die in deze maand een mijlpaal heeft, nu het 75-jarig feest herdacht kan worden. De feestviering zal plaats vinden op 25 Oct. a.s.Dan zal in de St. Petruskerk van pastoor Th. M. Beukers, die voorzitter is van het bestuur, een plechtige Pontificale H. Mis worden opgedragen door Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, den opvolger van mgr. v. Vree op Haarlems bisschopszetel, en zal na afloop daarvan een officieel©, waarna van 46 uur een a-lgemeene recep tie gehouden worden. Dan zal er jubel zijn en dankbaarheid bij de Regenten en Zus ters en zullen zij zeker niet vergeten de nagedachtenis van hen, die het gestioht op richtten en hun best krachten gaven in zoo moeilijke dagen. De Vroedvrouwenschool te Amsterdam - Aanvang van het Bedrijfsradenontwerp. (Van onzen parlementair© medewerker). Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitsch-Fransche tegenstelling omtrent de plaats van de toekomstige Vier-mogend- heden-conferentie. (3e blad). Een proefstemming in cte Vereen. Staten. (3e blad). Aanslag op een Japanschen militaire trein. (Buiten!. Berichten 3e blad). BINNENLAND. Bedrijfsradenwet in de Tweede Kamer (1st© blad). LEIDEN. Prijzen Leidsche Winkelweek. (3de blad). OMGEVING. Ongelukken te Alphen a. d. Rijn. Een jongen verdronken. Een kind verbrand. (1st© blad). STOMPWIJK—VEUR. Het eerst© bezuinigingsdebat heeft een eigenaardig verloop gehad. Veel nieuws over de Amsterdamsche Vroedvrouwen school werd ook gisteren niet te berde ge bracht. Dan kon ook moeilijk. Maar de Mi nister is ten slotte zeer plooibaar geble ken, al geschiedde dit ook op zulk een wijze, dat op het oogenblik niemand kan zeggen hoe het eigenlijk met de zaak staat. Mejuffrouw Frida Katz (C.-H.) be toogde opnieuw op de bekende gronden dat het algemeen belang bij het behoud der Vroedvrouwenschool betrokken was, en dat er veel minder bezuinigd zou worden dan de Regeering zich voorstelde. Van de mentaliteit van deze Minister had zij met verwacht, dat hij de school op grond van haar ouderdom het eerst voor opheffing in aanmerking zoude doen komen. Veeleer had zij het tegendeel verwacht. De spreek ster die haren tijd overschreed, verklaar de telkens opnieuw, dat zij aan het slot kwam; maar de voorzitter legde zich daarbij niet neer en maakte haar verder spreken onmogelijk. Ook de heeren Peereboom (Herv. Ger.) en Zandt (Stk. Ger.) namen üet voor de Amsterdamsche Vroedvrouwen school op; doch, kan het wel anders, vooral op dezen grond, dat de Katholieken Vroed vrouwenschool te Heerlen veel meer subsi die kreeg dan alle onkosten der Amsterdam sche Vroedvrouwenschool te zamen. Het beaende repertoir, dat dit geld de heer schappij van Rome bevorderde werd bij de heeren weer eens afgedraaid, die fijntjes recht gezet werden door den heer S 1 o t e- maker de Bruyne (G.-H.) welke hun voorhield dat het subsidie van Heerlen niet 250.000 is, zooals Dominee Zandt be weerde, doch slechts 80.000 gulden en dat de directeur der Vroedvrouwenschool te Rotterdam geen Katholiek was, wat de •heer Peereboom had opgesnuffeld doch ©en „doodgewone" protestant. Het einde van de discussie was ©en cij- ferduel tusohen D r. Vos (V.B.) en den Minister gevolgd door een poging van dezen Laatste, om vast te houden aan zijnen opzet: dat de Kliniek en de Kraamvrou wenverzorging geen Rijksbelang doch slechts een gemeentebelang waren, want. ook al dient deze Kliniek de artsopleiding aan de Amsterdamsche Universiteit, ook deze Universiteit is een gemeentelijke. Hier van de Minister echter algemeene te genspraak; van allerlei zijden riep men hem toe, maar de Universiteit is toch een algemeen belang. Met de mededeeling dat de onderhande lingen met Amsterdam alsnog voortduur den besloot de Minister zijne rede. Mevrouw d e V r i e s-B ruyns (S.D.A.P.) kreeg zelis nadat zij den Minister verzekerd had, dat deze op schromelijk verkeerde cijfers af ging, de toezegging van een geheel nieuw onderzoek, indien mocht blijken dat deze hare bewering juist is. Aangevangen werd vervolgens met de behandeling van het Bedrijfsraden-ontwerp. Als eerste spreker kwam wederom Dr. Vos in het vuur, die het bekende liberale stand- j punt ontwikkelde, dat hij heelemaal niet tegen bedrijfsraden is, maar dat deze na- i tuurlijk uit de maatschappij moeten groeien. Het ontwerp-Verschuur wil van overheids wege bedrijfsraden opleggen en daarvoor is spreker niet te vinden. Hij zou een motie hebben ingediend ware het niet dat de heer Kortenkorst amendementen had voorge steld, die ten deele aan zijne bezwaren te gemoet komen. Hij zou de stemming daar over afwachten, alvorens zijne houding te genover het wetsontwerp te bepalen. De rede van den dag was wel die van den sociaal-democratischen woordvoerder v. d. Berg h. Deze, die in de materie door en dopr thuis is en zich nooit of te nimmer aan eenige demagogie te buiten gaat, con stateerde dat de sociaal-democraten in dit wetsontwerp allerminst ©en stap zien naar de socialisatie, doch wel een stap naar de medezeggingsschap der arbeiders in het be drijfsleven. Men voelt algemeen dat de oude organen op publiekrechterlijk terrein die in onze grondwet voor 100 jaren werden opgenomen, onvoldoende zijn geworden. Zonder verordenende bevoegdheid en een ruimer uitvoerende taak ten aanzien van de sociale wetgeving hebben deze organen echter weinig zin. In het wetsontwerp Ver schuur is echter noch van deze verordenen de bevoegdheid, noch van die uitvoerende taak iets te bespeuren. De heer Kortenhorst heeft dit wetsontwerp suf en reactionair genoemd. Dit wil spreker niet doen, ook al niet omdat hij het tegenover dezen Mi nister onvriendelijk acht. Zoo iets schijnt alleen aan partijgenooten voorbehouden. Hij noemt echter het ontwerp dor en schijndood, doch het kan door amendemen ten ten leven worden gewekt, en daarvan zal het afhangen hoe zijne partij zal stem men. Nadat nog de heer A m e 1 i n k (A.-R.) uit het verleden der Anti-Revolutionaire partij met name uit Kuipers werk had aan getoond, dat men daar steeds op bedrijfs organisatie had aangedrongen en nadat hij de strekking* van dit ontwerp had geken schetst als te stimuleeren tot overleg, waar bij hij verklaarde verordenende bevoegdheid der bedrijfsraden ontijdig te achten en geen ondernemingsraden te wenschen, werd de vergadering verdaagd. AMBTSJUBILEUM BURGEMEESTER KEIJZER. De Burgemeester der gemeenten Stomp- wijk en Veur, de edelachtb. heer W. J. H. M. Keijzer, herdenkt heden zijn ko peren ambtsjubileum. Hedenmorgen werd in de parochie kerk van Leidschendam voor den jubi laris een plechtige H. Mis opgedragen. Vanmiddag was er receptie en offi cieel© huldiging door de beide gemeen teraden en het eerecomité. Hedenavond te 8 uur défilé der mu- ziekvereenigingen langs het huis van den Burgemeester. ST. CLEMENS-^MTENHUIS TE NOCtóDWIJKERHOUT 22—25 Oct. Jon 25—28 Oct. Ge 29 Oct.—1 Nov. 25 Nov. Hoo ten v. 15-17 j. 6 50 uwdév Vrouwen 6.50 Jonge Middenst. 10. M.U.L.O. jondbiïs 6.50 58 Nov. St. 'oosephgez6.50 1215 Nov. M»incn 6.50 1922 Nov. Mannen 6.50 2629 Nov. Mannen 6.50 29 Nov.1 Dec. Heeren L.T.B. „10. 1013 Dec. St. Josephgezellen 6.50

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1