WAALS ZATERDAG éérst WAALS naar ens it.. 9,25 123 3,60 10,75 440 13.25 HET IS UW VOORDEEL I LNVanOD 3HDSOTTT 3d EERSTE BLAD PAG. 3 2-4-6 aan- I ij k IE vanaf aart zie Bakker, ■den hee aard zo\ 'olg even houden a met 11 boo langrijks ijna mid an de heeft ruim beschik- 9 bons >aar ge- Comité de ve!e helpen. bij ijn au g met TELEGRAFISCH WEERBERICHT iur waarnemingen verricht ia dee iorgen van 14 Oct. 1932, medegedeeld door bet Kon Ned Ueteor Instituut te De Bildt: dogs te barometerst.: 764.3 te La Coruna. aagste barometerst.: 735.2 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 15 Oct.: Aanvankelijk zwak- ke veranderlijke, la- [ph,(l ter matige Vind, uit Westelijke richtin gen, betrokken tot zwaar bewolkt, la ter opklarend, re genbuien, weinig verandering in tem peratuur. De depressie op de Noordzee verplaatste ich langzaam naar de Noorsöhe zee en ireidde zich over het Oostzeegebied uit. n het Kanaal vormde zich een afzonderli.1- :e kern, die snel in diepte toeneemt en in ins land na de opklaring in den voornacht wind weer doet krimpen en zware re- geeft. Het depressiegebied is aan alle ijden omgeven door gebieden van hoogen uohtdruk. De koudeinval uit het Noorden Irong verder naar het Zuiden en Westen en is thans tot het Kanaal gekomen, oodat ter weerszijden daarvan groote tem- leratuurstegenstellingen worden gevon- en. Langs de Engelsohe Kanaalkast en angs den Westrand der Noordzee vielen ware regens, in Noord-Frankrijk stormt iet uit het Westen en Zuid-Westen. Over erland waaien matige Noordelijke winden. Iet stationnair karakter der luehtdrukver- leeling doet nog geen verbetering van het reer verwachten. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie >.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e*.: Van Vrijdagnamiddag 5.39 uur tot Zaterdagmorgen 5.53 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zaterdag 15 October voorm. 3.00 uur en namm. 3.25 uur. wet. ge neer inks Berichten reeds geplaa'st in een gedeelte onzer vorige opname. LEIDEN. UNIVERSITEIT. Openbare Les in de muziekgeschiedenis. SCHWEITZER EN BACH. Aan de Leidsche Universiteit zal voortaan ook onderwijs worden gegeven m muziekgeschiedenis, en wel door Dr. E. W. Sohallenberg te Voorschoten, als pri vaat-docent in dit vak. Deze heeft heden zijn ooileges geopend met een openbare les over Schweitzer en Bach. Spreker begon met het geven van een korte karakteristiek van Schweitzer s per soonlijkheid. Een vergelijking met R. Rol land gaf hem oa. gelegenheid te wijzen op Schweitzer's enorme veelzijdigheid, doch bovenal op zijn eenvoud en helderheid. Hij is man der „rede", die nimmer zijn toe vlucht neemt tot poëtische ontboezemin gen, doch die hij al zijn wetenschappelijk werk allereerst streeft naar waarheid, üok als musicoloog zoekt hij het eenig-warc: historische zin in de edelste beteekonis van het woord is voor hem critisohe objectivi teit tegenover verre en nabije gebeurte nissen. Na groote bewondering te hebben betuigd voor Sohweitzer's boek over Bach, ging spreker over tot het behandelen van enkele bezwaren, welke hij daartegen heeft. Spe ciaal richtte spreker zioh hierbij tegen een hoofdgedachte, waarvan Schweitzer uitgaat, namelijk, „Back ist ein Ende. Es geht nichts von ihm aus! Alles führt nur auf ihn hin". M,a.w. Bach zou een objectief musicus zijn, slechts scheppend met de vormen en ge dachten, welke zijn tijd hem biedt en wiens artistieke persoonlijkheid vrij staat naast de menschelijke. Hiermede kan sprener zich bezwaarlijk vereenigen. Reeds dit al leen, dat Bach's eerherstel plaats vindt in de periode der romantiek, moet tot naden ken stemmen. Inderdaad is er in Bach's werken vrij wat subjectiefs terug te vin den. Zijn bewerkingen van composities van andere meesters getuigen b.v. niet van de piëteit, die een naar het objectieve gerich te geest zou moeten toonen. Ook schiep Bach wel degelijk absoluut-nieuwe vormen, gelijk Schweitzer zelf erkent. (Inventionenl. Hem was neiging tot het virtuose in ster ke mate eigen. In zijn geheele gevoelswe reld is veel romantiek terug te vindon, Bach's ziel wa-s werkelijk „un cratère demo tions" en romantische interpretatie doet zijn werken volstrekt niet altijd geweld aan. Het epitheton objectief schijnt daarom spreker minder juist Dat Sohweitzer zich heeft laten verlei- Gemoltonneerde Jongens Broeken en A TA Borstrokken U^Dlr Flanellen dames Pyama's nieuwe t QF" streepen 1 ÖJ Wollen Slipovers voor jongens A en meisjes Indanthren Breikatoen 100 grams- knotten 018 Rooktafels me* P PA koperen blad tJotJÜ' Eiken Trektafels, 85/100 C.M., sterke tafel Spiraalmatrassen, 2-persoons P zeer vocrdeelig U Flanellen dames Onderjurken, unikleuren 1- Jaegerbaai, 140 c.M. breed extra prijs Hallspiegels met gebogen C0C0SL00PER 50 c.M. breed (U7 7o c.M. breed 0.42 _0.34 Wollen medaillon Dekens, 155 X 210 c.M. Rose gebreide A PA Dames chemises U«0U Marine blauwe Manstruien Gestreepte Pyama- flanel, spot goedkoop Moderne eiken Huiskamer- spiegels Bouclé Loopers, 50 c.M. breed, dubbelzijdig Engelsch Ledi ant met netmatras Opklapbed zeer solide en practisch 062 465 8 75 Prima Kapok Matrasstel met 2 kussens QO PA geh. afgerand öL til/ Haarlemmerstraat 130—136. den tot de uitspraak „Bach ist ein Ende" wijt spreker vooral aan twee omstandig heden: Ten eerste dat Sohweitzer hoe vreemd het klinken moge, de muziek qua talis nog tezeer als romantische kunst er vaart; en voorts hieraan, dat de profeet Schweitzer soms den geleerde te sterk is en hem ertoe brengt slechts een zekere zijde der waarheid fel te belichten. Als sprekers bewondering voor Schweit zer's meesterwerk over den Kantor doet het opgemerkte ten slotte weinig af. Wij meoten nu eenmaal het subjectieve aanvaar den, zoolang het althans het objectieve wil dienen. In dit subjectieve moge ook een Schweitzer dwalen, hem blijft als laatste doel steeds d e waarheid voor oogen staan. Zijn Bach-monografie blijft het werk van een man, gegrepen door hartstochtelijke liefde voor het volstrekte. In zijn slotwoord wees spreker nog o,a. op het verheugende feit dat thans het on derwijs in muziekgeschiedenis ook aan de Leidsche Academie een plaats heeft gekre gen. Prof. Zaayer bedankt als rector-magnificus. Naar wij vernemen heeft prof. dr. J. fl. Zaayer, hoogleeraar in de heelkunde alhier, wegens gezondheidsredenen ontslag ge vraagd als rector-magnificus der Leidsche Universiteit. Op een bouwwerk aan den Lammeschans- weg heeft gisteren de Leidenaar v. T. ruzie gehad met den Katw ijker v. d. P. en hem een kalkbak tegen het hoofd geslagen. L)e Katwijker werd daardoor ernstig verwond. Na verbonden te zijn deed hij aangifte aan het politiebureau. Elisabeth van Engeland. Ver. R damsch Hofstad TooneeJ. Historische persoonlijkheden op het too- neel uitbee den is een hachelijke onderne ming, vooral wanneer het persoonlijkheden betreft als koningin Elisabeth, wier karak ter zoovele facetten vertoont en .wier leven slechts begrijpelijk wordt in het licht van haar tijd, waarin wij ons slechts met moeite kunnen indenken. Wanneer een auteur dat beproeft, wordt het altijd een aaneenrijging van brokstukken, onvolledige verwijzingen naar de historie, met als gevolg een onzui ver beeld. De schrijver van dit spel in 3 bedrijven met niet minder dan 11 verschillende tafe- reelen, Ferdinand Brückner, is niet aan dit gevaar ontsnapt en kon er o i. dan ook niet in slagen de figuur van deze merkwaardige koningin van Engeland juist weer te geven. Wij zien haar als minzieke, wispe turige, lastige vrouw, nauwelijks als koningin. Doch laten wij den auteur in dit opzicht niet te zwaar vallen en toegeven, dat hij althans dit gedeelte van koningin E.isa- beth's historische verschijning heeft be licht, een gedeelte dat in historie-boeken meestal in het duister blijft tegenover de uiterlijkheden harer politiek. Meer bezwaar hebben wij tegen de over dreven voorstel.ing van Philips van Spanje, een vorst, die zijn fouten heeft gehad en door een sombere dweperige natuur werd voortgedreven. Maar Brückner maakt het toch wat al te bont, als hij hem voorstelt als een driekwart krankzinnige, bezeten door wat hij meent, zijn roeping te zijn. Zijn Roomsche omgeving is bepaald ergerlijk weergegeven, een stel dwepers, die op een allergekste manier met de kerkelijke litur gie omspringen. Wanneer de koning de overwinning afsmeekt over zijn trotsche vloot, de Armada, wordt een stuk van het „Dies Irae'' gezongen! Geen wonder dat de vloot z'n begrafenis tegemoet ging. Zelfs speelde de kardinaal het klaar om met een brokje van deze sequentie uit, de dooden- Mis den zegen te geven. Dergelijke fouten zouden alleen hinderlijk zijn voor een in gewijde, maar wat moet een buitenstaan der voor indruk krijgen van de Katholieke mentaliteit, welke uit al die poespas als ge heel naar voren treedt. Dat is ons principieel bezwaar, hetgeen voor het grootste gedeelte op rekening komt van den schrijver. Er valt echter in deze opvoering ook zeer veel te loven en dat komt vooral op rekening van het Hofstadtooneel, aller eerst van Wilh. Duymaer van Twist, die de moeilijke rol van koningin Elisabeth ver- vulde en dat deed op een bewonderens- waardige wijze Haar groote tegenstander was Cor v. d. Lugt Melaert als Philips II, j die zijn kracht wat teveel moest zoeken in het melodramatische, wat toch anders j zijn gewoonte niet is. De sterf-scéne aan het eind van het stuk was bepaald iets I naar-geestigs. Overigens hebben wij voor de ongeloof lijk zware regie en de decors niets dan lof. Het boven-elkaar uitbeelden van twee scènes was werkelijk meesterlijk opgelost. De aankleeding van dit toch wel zeer bij zonder spel was met de grootste toewij ding verzorgd en alleen al een gang naar den Schouwburg waard, terwijl het zeer goede spel behalve van de reeds genoem de, ook van Louis van Gasteren als kanse lier Cecil, van Ad. v. Hees als Essex, van Dick v. Veen als praalgrage ijdele Raron en van de vele andere acteurs en actrices veel goed maakte. Daar de opvoering was aangekondigd als het evenement van het tooneelseizoen en een opmerkelijk tooneelgebeuren was het, ondanks alle bezwaren; het zijn nu eenmaal de hooge boomen, die veel wind vangen was de Schpuwburg nagenoeg uitverkocht. Mevr. Duymaer v. Twist kreeg bloomen. K.J.M.V. ST. PETER KANIS. Apologetische Voordracht door Prof. J. Niekel. Gisteravond hield de K.J.M.V. „St. Peter-Kanis" haar eersten ontwikkolings- avond van dit seizoen. Ais spreker was door het Bestuur uitgenoodigd de Zeerecrw. Hooggel. Heer Prof. J. H. Niekel, direc teur van het Philosoficum te Warmond, die als onderwerp gekozen had „De godsdienst" De voorzitter, de heer P. C Knaap, opende deze bijeenkomst met den Christe- lijken groet, er zijn voldoening over uit- sprekende, dat zoo vele leden waren opge komen om te luisteren naar deze ongetwij- fe d belangrijke rede van prof. Niekel Prof. Niekel hierna het woord verkrij gende, betoogde dat godsdienst eigenlijk niets anders is dan God dienen, maar dan ook zóó, dat de godsdienst beslag legt op den geheelen persoon, op elk oogenblik in alles wat men doet. Dit is men verplicht, omdat allen hierdoor tot het doel geraken, waartoe wij zijn geschapen als mensehen met een vrijen wil. Den godsdienst belijden bestaat dus niet in al.een de H. Mis bij te wonen, doch hij moet het geheele leven door de handelingen van den mensch be- heerschen. Na afloop van de interessante voordracht dankte de heer Knaap Prof. Niekel, er de leden op wijzende, dat de volgende week op Woensdag 19 October Prof. Niekel het 2e deel zal behandelen n.l. „De Kerk". Met een opwekking om dan weer allen aanwe zig to zijn sloot de voorzitter deze zeer ge slaagde bijeenkomst. De Leidsche Winkelstand. Hedenmiddag hebben de Gebrs. Volboda op den hoek van de Julianastraat en Hee rensingel een modern ingerichte slagerij* geopend. De Gebrs. Volbeda, die reeds ver scheidene jaren in het vak werkzaam ge weest zijn zoowel hier ter stede als in do omgeving, hebben dit winkelpand, evenals de omringende huizen, gebouwd door de Gebrs. Vlaardingerbroek, naar teekenmg van architect v. d. Laan, voor hun bedrijf zoo modern mogelijk laten inrichten. Be halve uitstekende machines zagen we ook de prachtige vriescel, die voor een goed bedrijf onmisbaar is. De Gebrs. Volbeda die zonder tusschen- handel het vee rechtstreeks van de boeren betrekken, mcenen daardoor in staat te zijn het allerbeste vleesoh tegen Lage prij zen te leveren. 'Ut Hanc/elsregister K. v. K. Wijzigingen: 5982. Internationale Kunsthoorn Industrie N.V., Voorschoten, Veursobeweg 21. N. Comm.: H. A. J. M. Vermolen, 's-Gravenhage. 1090. J. A. H. Th. van Duur en-Wed J. C. Hoogeveen, Leiden, Korte Mare 4, café en slijterij. Uittr. E.: Wed. J. A. H. Th. Hoogeveen-van Duuren, d.d. 1 Juni 1932. De volmacht van J. O. van den Bos, is i.d. 1 Juni 1932 ingetrokken. Wijz. handelsn. in: J. C. v. d. Bos. N.E.: J. C. v. d. Bos, Leiden. Opheffing. 5003. C. Schoneveld, Rijnsburg, Vliet No. 61, timmerbedrijf. BINNENLAND. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Hedennacht is door de rijks- en gemeen- tépolitie in samenwerking met rijksambte naren een volledige geheime distilleerderij ontdekt in een schuurtje, staande op het erf van den landbouwer H. K. te Lettelbert bij Lette. In beslag werd genomen 150 L. gestookte vloeistof en plan. 30 L. zuivere alcohol. Aangehouden zijn de 35-jarige A. V., ontslagen machinist aan een fabriek te Oost-welde en zijn medeplichtige de 37-jari- ge winkelier J. B. De aangehoudenen zou den deel uitmaken van een groot complot. POGING TOT BRANDSTICHTING. Te Groningen zijn gearresteerd de direc teur van de Groningsohe West-Indische Bananen Cy. v. G. met twee broers wegens brandstichting in het pakhuis van de Com pagnie. MET ZIJN AUTO TE WATER. Uit Rotterdam wordt ons gemeld: In den afgeloopen nacht is de 20-jarige J. Louter uit Hillegorsberg met een dichte 2 persoonsauto van den 's Gravenweg in de sloot, die naast dezen weg loopt, terecht gekomen. Toen er hulp kwam, bleek de chauffeur reeds verdronken te zijn. Waar schijnlijk is hij door de duisternis misleid te water geraakt. Verdronken. Een 31-jarige suikerbieten vaarder uit Bedum is gisterenavond om 9 uur bij het vervoeren van bieten in een sloot nabij Winsum van de schuit gegleden. Hoewel zijn broer met een haak nog pogingen deed om hem te redden, gelukte hem dit niet. Om 11 uur is het lijk opgehaald. De onge lukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren Arie, zoon van J. A. van Haarlem en M. van Weercn Piet, zoon van P. H. Zandvliet en J. Haverkamp j Catharina, doohtcr van P. H. Zandvliet en I J. Haverkamp Maria, dochter van J. C. Spruit en J. Meijering Pietje,, dochter van S. J. den Haan en G. Hellendoorn Carola, dochter van A. F. G. A. Zandvliet en J. A. Beens Maria Antoinette, doch ter van G. Overduin en M. A. Groenewe- gen Adrianus Clemens, zoon van Th. P. Mcrts en M. M. van der Hoeven Pctro- nella Jacoba, dochter van W. F. Florisson en J. van der Steen Cornelis, zoon van A. Verheul en J. J. Heblij. Ondertrouwd: H. van der Mark jm. 27 jaar en M. Lambooij jd 22 jaar F. van Venetiën jm 29 jaar en J. M. Blanken jd. 22 jaar. Getrouwd: P. J. van der Waard Jm en M. den Hertog jd C. Blansjpaar jm en S. Springer jd Ph. Burgerjon wedn. en J. Bronsgeest jd K. L. Fuohs wedn. en A. Haasbroek jd J. van der Haven jm. en P. van Roijen jd N. den Hoed jm e nil. C. Rodel jd II. J. Jansen jm en A. A. de Brabander jd W. Kanbicr jm en J. Jansen jd A. Noest jm en M. Wol- ters jd A. Oudshoorn jm en J. A. Eek hof jd. Overleden: E. SlootsSchouten vr 59 jaar A. Ohr. A. Haxmsen m. 45 jaax S. C. van Groningenvan dor Poel vr. 39 jaar. PRIJS BOTERMERK. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt mede dat de prijs van het botermerk en van de ver- voervergunning voor boter voor de week van 16 tot en met 22 October is vastgesteld cp 75 cent per kg. DE PRIJSVERHOOGING VAN RAUW RUNDWET EN RAUWE REUZEL. Het bestuur der Amsterdamsche Slager- patroonsvereenigir.g Amsterdamsche Ne ring Slagers, dat aan den Regeeringscom- missaris en den Minister van Landbouw op 12 dezer telegrammen verzond inzake de prijsverhooging van rauw vet en rau we reuzel, bericht daarop telegrafisch antwoord van den Regeeringscommissaris te hebben ontvangen, waarbij deze mee deelt dat het geenszins zijn bedoeling was den slagersstand te beschuldigen' van prijs opdrijving. Daar het publiek algemeen uit een op 12 dezer in de bladen afgedrukte commu niqué van den Regeeringscommissaris de conclusie blijkt te trekken, dat de prijs verhooging der rauwe veten wel door prijs opdrijving van de zijde der slagers zou zijn veroorzaakt, verzoekt het bestuur van bo vengenoemde vereeniging vermelding in de bladen van het bovenstaande. De slagers ondervinden namelijk van deze misvatting van het publiek groote onaangenaamheden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Oct. Voe. Aanvoer 1025 runderen, 338 kalveren, 1070 schapen, 458 varkens, 1072 biggen, 12 joaarden, 6 veulens 8 bokken én geiten. Prijzen: 37 stieren 75 290; 121 kalf- en melkkoeien 130—210, handel stug; 500 varekoeien f 90130, han del stroef; 267 vette ossen en koeien 150 —230, schoon aan de haak 30—62 cent, han del stug; 28S graskalveren 3060; 21 vet te kalveren 35—75, schoon aan de haak 28—110 cent, en 54 nuchtere kalveren 5— 8; 720 vette schapen 1113, en 350 wei- deschapen 1012, handel traag; 458 mest varkens 7IS handel zeer matig; 1072 biggen 35, handel zeer matig; 12 paar den 60235; 6 veulen 35—70, 8 bokken en geiten. Kaas. Aangevoerd 96 partijen, w. o. 73 partijen Goudsohe en 24 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goud- sche kaas 2832, 2e soort 2427, le soort Leidsc-he 2731, 2e soort 2-126 per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leid sche kaas matig. ALKMAAR, 14 Oct. Kaas. Aangevoerd 84 stapels, zijndo 120.000 kg. Fabriekkaas kleine 26, Fabrieksbaas commissie 24, boerenkaas kleine 24.en boerenkaas commissie f 28.50 per 50 kg. Handel goed. WOUBRUGGE, 13 October. Eieronvel- ling. Aanvoer 1470 stuks. Kippeneieren f 5.20f 5.45; Eendeneieren f 4.50; Boter f 0 800.84 jier pond. NOOTDORP, 13 October. Eiererweiling. Aanvoer 1370 eieren. Kippeneieren f 5.50 6.40; Hcnneneieren f 4.10—1,20; Eenden eieren f 3.50 3.85 per 100 stuks. Kippen f 0.50; Hanen f 0.75; Konijnen f 0,801.00; Duiven f 0.15 per stuk. BOSKOOP, 13 October. B'oemenveiling. Golden Ophelia 18—30; Marcel Rouyer 15— 31; Hadlcy 30—42; Claudius Pernofc 30 —50; Columbia 3038; Butterfly 18—30; Mav Keiler 27 50; Wi'h. Kordes 20 41; Mme Jhles Bouché 20—35; Rosnlnndia 15—29; Florex 35- 50; Phoebe 30 45; Potin 33—53 Cahs. P. Kilman 25—40; Edith Helen 55— 80; Aug. Noaek 3048; Else Poulsen 60 ÏOO; W E Chap.in 22-30; Ellén Poulse 1625; Chrysanten, grootbloemig 140; Phy- salis Franchetti 3050; Gebera 50; Cle matis Durandii 20; idem Prins Hendrik 230-290; Nerine 50. UITHOORn, 13 October. Kaas. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 425 stuks. Prijs Goudsche knas 1ste soort RM. f 27 f 30; idem 2o soort f 21 - f 26. Handel vlticr. W1SSELNOTEF.RINGEN A MSTE R D A M) (Niet officieel). Berlijn 59.121/j -onden 8.56 8/4 New York 2.483,j 76 Brussel 34 55 Zwitserland 48.021/2 ,f-ilaan 12.72i/2 Madrid 20.40 Oslo 43.15 Kopenhagen 44.50 Stockholm 44.05 V.'eenen Praag 7.371 /2 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De Amsterdamsche effectenbeurs spreid de heden een vaste tendenz ten toon in. verband met do opgewekte stemming op do buitenlandsoho beurzen. Speciaal aan- deelen Kon. Petroloum waren goed gedis poneerd en verbcterdon zich godurende de officiecle beursuren tot 152.5, waarbij do handel nu en dan vrij groote afmetingen aannam. Ook de Amorikaansche soorten noteerden wat hooger. Do inkrimping van de productie in de Vereen. Staten en do daaruit voortvloeiende prijsverhooging van ruwe olie oefende een goeden invloed uit. Van de Industrieelen volgden Aku's da vaste houding der BerlijriRoho beurs en noteerden 3 pet. hooger. Unilovers en Phi lips stelden zich onkelo punten hooger. Rubbers lagen aanvankelijk gedrukt in ver band met do lagere, noteering van Rubber, later liep het peil tot boven het slot van gisteren op. Tabakken waren bepaald wil- lig, speciaal Deli Batavia's, die 15 pet» avanceerden; do overige soorten waren weliswaar hooger doch de winst was genn» ger. Spikers hadden een zeer stil verloop doch ook hier werden hoogcro koersen bo reikt. Mijn- en Scheepv. aandeden werden op kleine schaal verhandeld. De notccrmj kon hier lichtelijk verbeteren. Do Amerii kaansche afd. was vast. De Duitsoho obli» gaties waren vast, in hot bijzonder vooi do Younglecning. De Nederlandschc soon ten lagen prijshoudend.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3