UIT DE RIJNSTREEK FAILLISSEMENTEN VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER Woensdagavond 1.1. vergaderde de Raad onzer gemeente ten Raadhuize. Aanwezig alle leden. Voorstemmer de heer J. A. Duinisveld. De voorzitter opende de vergadering met het formulier gebed. Daarna las de secretaris de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd werden vastgesteld. Medegedeeld werden: Procesverbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger, dd. 26 September 1932; missive van Ged. Staten houdende goedkeuring der gemeen terekening, dienstjaar 1930. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek om adhaesie-betuiging van den Raad der gemeente Berkenwoude, inzake uitvoering der Crisis-Varkenswet, met betrekking tot de huisslaoh tingen door landbouwers, stelden B. en W. voor, geen adhaesie te betuigen. Hierover ontspon zich een debat tus- schen de wethouders en den heer Duinis- veld, die als landbouwer een eigen kijk op die aangelegenheid hadden. Het voorstel van den heer Duinisveld om ad'haesie te betuigen werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Op het verzoek van den heer C. van Nierop om vermindering van pacht, werd op voorstel van B. en W., nadat de Crisis- pachtwet in het geding was gebracht, af wijzend beschikt. Hierna deed de voorzitter verantwoor ding over het dienstjaar 1930. Hieruit bleek voor den gewonen dienst, dat was ontvangen 50305.33; uitgegeven 53320.37 alzoo een nadeelig slot van 2915.05; voor den kapitaaldienst: ont vangen 18336.81, uitgegeven 18422.66, nadeelig slot 85.45. Tot leden der commissie tot nazien der gemeente-rekening werden door den voor zitter aangewezen de heeren: N. Gareman G. L. de Groot en C. H. Brinkers, die hun benoeming aanvaarden. Daarna had aanbieding plaats van de gemeentebegrooting, dienstjaar 1933. Betreffende het agenda-punt Gratifica tie gemeente-opzichter ontspon zich een uitvoerige discussie. B. en W. stelden voor 50.— gratificatie te verleenen voor be moeiingen bij het teren van den Voorweg. Tenslotte werd besloten met 4 tegen 3 stemmen de gratificatie toe te staan. Naar aanleiding van het niet in acht ne men der betrekkelijke bepalingen van het Ambtenarenreglement, werd in verband met bezwaren van Ged .Staten, door B. en W. een voorstel gedaan om opnieuw tot vaststelling over te gaan van het raads besluit tot korting jaarwedden ambtenaren De voorzitter las het ontwerp-besluit voor en deed voorlezing van de schriftelijke bezwaren, ingebracht door den Nederland- schen Bond van Gemeente-ambtenaren; den R. K. Bond van personeel in overheids dienst „St. Paulus" en den Bond van Chr. Politieambtenaren in Nederland. Zonder eenige op- of aanmerking werd het voor stel van B. en W. aangenomen. De voorzitter leidde de besprekingen in over vaststelling Steunregeling en benoe ming leden Steun commissie en zette uit een, dat spoedshalve deze aangelegenheid in enkelvoudigen Raad werd behandeld, in afwijking van het vorige jaar, toen dit in een gecombineerde vergadering is gebeurd. Ter voorkoming en ondervanging van moeilijkheden, aldus spr., stellen B. en W. De Raad der gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Met den burge meester, den heer Boddens Hosang a!s voorzitter, waren alle leden aanwezig. Na opening der vergadering met gebed werden de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld werd o.a. dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit tot het nemen van rechtsmaatregelen in zake boedel Bloemberg. Eenige afscihrij vingen schoolgeld gin gen z.h.st. onder de hamer door evenals de aanvaarding van het verslag Volkshuis vesting. Ged. Staten hadden den Raad verzocht om. alle stukken betrekking heb bende op de opgeheven ambachten, welke ir de gemeentearshieven aanwezig zijn, te doen overbrengen naar de archieven van het watersch&p Rijnland. B. en W. stellen voor, gelet op het ad vies van de vereeniging van Ned. Gemeen ten, op dit verzoek afwijzend te beschik ken. De heer Tondu wees er op, zonder maar iels te kort. te willen doen aan de ac tiviteit van onzen archivaris, bedoelde stukken toch beter op hun plaats zijn in do archieven van Rijnland. Ook de heer Noordam. stelde deze meening, waarop de Raad z.h st. besloot in beginsel aan bet verzoek te voldoen. Vernieuwing van het net der waterleiding. Vervolgens stelden B. en W. voor het dienstleidingnet van het waterbedrijf gron dig te doen herzien. Als eerste argument hiervoor noemde dit College bet "vele waterverlies, hetgeen schuilt in de slechte dienstleiding en waar door de exploitatie van dit bedrijf ernstig wordt benadeeld; ten tweede dat de lood prijzen thans op een diepte staan welke zij in langen tijd niet bereikten en naar ver wacht wordt niet lang zullen staan en ten derde de werkverschaffing. De heer Tondu kon aan dit voorstel al leen noodgedwongen zijn stem geven, in dien het college van B. en W. werkelijk de nadeelen van het bedrijf meenen te moeten zoeken in het waterverlies, ont staan door de toestand waarin het buizen net verkeerd. De loodprijzen en werkvei- schaffing wogen bij spr. niet bet zwaarst, voor de rijksregeling te aanvaarden, en deelde mede, dat die regeling door den Raad van Zegwaart was aangenomen. Na een opmerking van den heer Denis- veld werd besloten de rijkeregeling voor deze gemeente te aanvaarden. De heer Gastman het woord vragend, betoogde een loon-basis van f 18.te laag te vinden, en stelde voor die te bepalen op 20.welk voorstel door den voorzit ter, de beide wethouders en eenige leden werd bestreden, waarbij werd toegelicht een loonbasis van 18 voor deze gemeen te te rechtvaardigen was. Verder bracht de heer Gareman de kin dertoeslag ter sprake, waarop de voorzit ter met voorbeelden uiteenzette, hoe de regeling werd uitgevoerd. Op verzoek van den heer Gareman werd diens voorstel in stemming gebracht en werd dit verworpen met 6 tegen 1 stem. Daarna brak de heer Gareman een lans voor de ge-organiseerden, die uit de bonds- kas geen kindertoeslag ontvangen bij even- tueele werkloosheid, redenen waarom spr. gaarne zag, dat betrokkenen gedurende dien tijd middels deze regeling dien toe slag ontvingen. De voorzitter zegde toe, die wensöh aan de commissie kenbaar te maken. Hierna werd de regeling, als door B. en W. voorgesteld, in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 1 stem. De heer Gareman stemde tegen. In verband met de aanvaarding der rijksregeling bracht de voorzitter naar voren, dat door de eenvoudige toepassing daarvan de oommissie, die vorig jaar uit 7 leden bestond, gevoegelijk kon worden te ruggebracht op 5 leden. Naar aanleiding hiervan stelde spr. voor de regeling, hou dende inrichting en samenstelling der steuncommissie dienovereenkomstig te wij zigen. Hiertoe werd besloten Aangezien door periodieke aftreding en bedanken nog maar 1 lid, de heer Smits, zitting had, en in verband met het feit, dat de commissie in meerderheid uit raadsleden moet be staan, werden een 4-tal tweetallen van heeren den Raad aangeboden. Gekozen werden de heeren H. Velthuizen (niet-raada lid), J. D. P. van Duyvenbode en A. G. Scheer. Alvorens tot stemming werd overgegaan van over de tweetal, verklaarde de heer fhiinisveld een eventueele benoeming niet te aanvaarden, en beriep zich er op, den voorzitter in dien zin te hebben ingelicht. Zoowel door den voorzitter als andere leden werd aangedrongen de heer Duinis veld een eventueele benoeming zich be hoorde te doen welgevallen. Deze bleef bij zijn eenmaal ingenomen standpunt. Bij de plaats vindende stemming ver kreeg de heer Duinisveld 4 van de 7 stem men en werd dus gekozen verklaard. Door diens bedanken werd automatisch nog 2 van de voordracht, de heer G. L. de Groot, benoemd, die zich bereid verklaarde, voor- loopig zitting in de commissie te nemen. Een wijziging der begTOoting 1932, door den secretaris voorgelezen, werd goedge keurd. Bij den rondvraag werden enkele aan merkingen gemaakt over de wegen, naar aanleiding waarvan de voorzitter onder zoek toezegde. Hierna werd de vergadering gesloten. omdat niemand vooraf weet hoe de prij zen zullen loopen en er voor de werkloo- zen toch niet veel aan te doen zal zijn, hoogstens 2 a 3 man zullen, volgens spr. meen in g, hieraan te werk gesteld kunnen worden. Weth. Boot 2ette nader uiteen hoe proef ondervindelijk het is gebleken, dat door de slechte kwaliteit der buizen of de ge steldheid der grond waarin de buizen ge legd zijn, deze niet langer bruikbaar zijn en dientengevolge het vele waterverlies gezocht moet worden in do slechte toe stand van het dienstleidingnet. Door de ijzeren buizen te vervangen met looden zal het euvel worden verholpen. Volgens spr. maken de loodprijzen momenteel wel de gelijk een punt van belang uit. Zonder h. st. werd het voorstel aangenomen. Vervolgens werd aan den Raad de be grooting 1933 aangeboden. Een commissie tot onderzoek der begrooting werd geko zen, bestaand© uit de heeren Tondu, Van Ruiten en Noordam. Bij punt 7 der agenda kwam het parkeerverbod ter tafel. Uit een oogpunt van verkeersveiligheid achtte B. en \V. het noodzakelijk een parkeerverbod uit te vaardigen voor de Baan en de Kerk straat, aan beide einden gerekend vanaf het kruispunt. De heer van Ruiten wees op de moeilijkheden, als uitbloeisel van dit verbod, voor de garagehouder Keessen. De heer Tondu vroeg of B. en W. al met plannen konden komen omtrent de plaats van een parkeerterein, want als de ge meente zegt „hier mag het niet" moet zij ook kunnen zoggen „daar mag het wel". Uit nadere bespreking bleek, dat alle hee ren van de noodzakelijkheid van dit par keerverbod waren doordrongen, waarna 't voorstel z.h.st. werd aangenomen en voor- loopig het terrein van de laad- en los plaats bij de Ned. Herv. Kerk als parkeer terein werd aangewezen. Hierna werd be sloten om, ingaande 15 October, aan de werkloozen per week voor een waarde van een gulden aan brandstoffen te verstrek ken, waarbij de heer Noordam bedong, dat het Nederlandsche kolen moesten zijn en de heer van Ruiten aandrong de wel niet werklooze, doch evenzeer behoeftige ge zinnen van de kleine tuinbouwers niet te vergeten. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat de gemeente nog een bedrag van ruim 11.000 heeft liggen, afkomstig van het bedrag groot 20.000 door de provincie betaald aan de gemeente. Ged. Staten hebben destijds bepaald dat dit geld niet gebruikt mag worden, wel de rente. B. en W. stelden daarom nu aan de gemeente, te voor, aangezien ongeveer ƒ9000 als hypotheek is belegd, de rest te leenen aan de gemeente, ter voorziening in kasgeld. Aldus werd z.h.st. besloten. Gekomen aan de rondvraag, vToeg de heer Tondu inlichtingen over de bewoning van het schoolhuis te Hoogmade. De voorz. antwoorde hierop, dat bedoeld huis is ver kocht aan den heer de Kleer aldaar, doch wegens gerezen moeilijkheden nog niet kon worden geleverd, hoewel de woning wel reeds door De Kleer kan worden bewoond. Hierna volgde sluiting der vergadering om over te gaan in geheime zitting. WOERDEN. Kiesvereeniging. Woensdagavond bad in hotel Ruys een algemeene ledenvergade ring plaats der 'R'. K. Kiesvereeniging „Recht maakt Macht" alhier. Bij de opening richtte de voorzitter een welkomstwoord tot het nog niet groot aan- al aanwezigen, in 't bijzonder verwelkomt spr. den Edelacht. Heer Burgemeester, die hij gaarne in ons midden ziet. Na de zeer uitvoerige notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede, dat het bestuurslid Hoogeboom de vergadering wegens ziekte niet kan bijwo nen. Vervolgens wordt medegedeeld, dat Za terdag a.s. een vergadering plaats heeft te Gouda der Centrale Kiesvereeniging. Hiervoor worden twee afgevaardigden gezonden, waarvoor worden gekozen de heer J. Ruys en de heer O. F. Snel. De voorzitter gaat dan de hoofdzaken na uit het ontwerp-program dor R. K. Staatspartij. Spr. wijst hier op hot nood- zakélijke van gezinspolitiek, en de politiek op sociaal en economisch terrein. Uitvoerig gaat spr. dan na, hoe in het program der Staatspartij deze zaken willen worden bereikt. Na verschillende details uit het program nader te hebben aangeduid, somt spr. eenige wenschen op, welke zijn geuit door verschillende Kiesvereenigingen naar aan leiding van het program. De voorzitter voegt hierbij een wensch, welke hij van groot belang vindt n.l. d© zorg voor de jeugdige werkloozen. De heer de Kruiff vindt, naar aanleiding van 3e zorgvolle tijd welke genoemd wordt in het begin van het ontwerp-program, dat het noodzakelijk is, dat de Kamerleden hun salaris van 5000.ook verlaagd zien. De voorzitter antwoordt, dat dit bij de grondwet is geregeld en dat meerdere Ka merleden vrijwillig een korting op hun sala ris hebben toegepast. Een grondwetswijzi ging vindt spr. hiervoor te bezwaarlijk. Mocht er een of andere grondswetswijzi- ging later moeten plaats vinden, dan zou spr. geneigd zijn in deze, wenschen te uiten. De heer v. d. Werf zou den wensch wil len uiten, meegaande met andere Kiesver eenigingen, dat niet moet worden voortge gaan met salarisverlaging zonder alle an dere middelen tot vermindering der uitga ven te hebben aangewend. De heer Ruys zegt, dat aan andere maat regelen nemen ook veel vastzit en een hoog loonpeil van staatsambtenaren alleen niet de welvaart van een Staat uitmaakt. Punt voor punt worden nu de amende menten der Kiesvereenigingen nagegaan. Met de afdeeling Ter Aar, die wil: ver laging van het rentetype gaat de vergade ring accoord. Een andere afdeeling, die een crisisheffing wil op de groote vermogens, wil de heer Ruys beperken tot een zeker minimum. De heer Kruif wijst hierbij nogmaals er op om aan te dringen, dat de Kamerleden hun salaris verlagen. Van groot belang wordt geacht om sterk aan te dringen op de belangen van het groote gezin. Door meerderen uit de vergadering wordt deze wensch onderstreept. De heer Ruys vindt, dat er bij de genomen crisismaatregelen door de Regeering veel te weinig op het groote gezin gelet is. Spr. wijst hier op de steun aan de landbouw, waar dikwijls de steun terecht komt bij hen, die het niet noodig hebben. Ook de heer Snel brengt naar voren, dat de crisismaatregelen van de Regeering niet redelijk zijn. De kleine man wordt het meest getroffen. De vergadering gaat er ge heel mee accoord, om op de a.s. vergadering te Gouda hierover te spreken. De voorzit ter zou willen zeggen, dat verschillende maatregelen van de IR^geering niet juist zijn. De heer Ruys en vele anderen vinden, dat de geheele crisispolitiek van de Re geering bant noch wal raakt. Een amendement om mannelijke krach ten in dienst te houden en gehuwde vrouwen te ontslaan vindt algeheele instemming. Hierbij wordt door meerderen er op aan gedrongen te ijveren voor vervroegd pen sioen. In zake cumulatie van salarissen en pensioenen wordt er op gewezen, dat ook z.g. non-activiteits-tractamenten moeten worden afgeschaft. Evenzoo gaat de verga dering accoord ermee om in 't bijzonder de zorg der jeugdige werkloozen te bevorde ren. Druk wordt gediscussieerd over de kwes tie, dat de steun van armbesturen en dia conieën bij de huidige werkloozensteun wordt afgetrokken. Meerderen vinden, dat hier sterk tegen moet worden geprotes teerd. De vergadering stemt er ook mee in, dat geen steun in natura. aan de werkloozen wordt verstrekt. Bij het eind der puntsgewijze behande ling zegt de heer J. Ruys mee te gaan met de afdeeling Schoonhoven, dat de wenschen in het program meer concreet zullen wor den uitgedrukt. De heer O. Ruys hoopt, dat de afgevaardigden de besproken punten met hart en ziel zullen verdedigen. Na deze behandeling komt aan de orde de „gemeentepolRiek''. De heer J. Ruys vraagt hierbij hoe het staat met de a.s. wethoudersverkiezing. Over deze kwestie antwoordt de heer de Kruif breedvoerig. Door meerdere leden wordt hierover het woord gevoerd. Na deze discussies deelt de voorzitter mede, dat er plannen bestaat tot oprich ting van een afdeeling der Bond voor Groote Gezinnen, vooral nu gebleken is in deze vergadering dat de belangen van het groote gezin op de voorgrond moeten wor den gesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Werf, hoe het staat met de verschillende maatregelen voor het voeren van propa ganda voor de a.s. Kamerverkiezing. De heer Snel zou willen, dat exemplaren van de Encycliek „Quadragesimo Anno" voor de leden zullen beschikbaar worden gesteld. De voorzitter antwoordt, dat hier voor zal worden gezorgd. Hierna volgt sluiting met een dankwoord van den voorzitter. Uitgesproken: J. J. Dubbeldam, kaas/handelaar, Bode graven. Cur. mr. H. W. Wierda, Utrecht. DE EEUWIGDURENDE WEERS VERAN DERINGEN. Wanneer de herfst begonnen is breekt de tijd aan, dat de weerstoestand grooter tegenstellingen gaat vertoonen dan in den zomer. Weliswaar brengt de zomer soms abnormaal heete dagen, gevolgd door zwa re onweders maar de herfst en de winter geven ona de zwaarste stormen, den mees ten regen en de grootste afwisselingen tus- sohen stil en stormachtig, zacht en koel weer, tusschen zonneschijn en somber, be trokken, mistig weer. De voor onze gezond heid schadelijke weersverachijnselen en weerstoestanden bereiken in het koude jaargetijde hun grootste ontwikkeling en hun langsten duur terwijl de betere weers- gesteldlheid hoe langer hoe zeldzamer wordt. Dauroin speelt het weer in ihet kou de jaargetijde in ons leven een voornamer rol dan in den zomer. Het koude jaarge tijde is daarom het seizoen, waarin de weersveranderingen ouze aandacht het meest trekken. In dezen tijd treedt ook sterk de vraag op den voorgrond of de win ter zacht of streng zal zijn, een vnaag die de meteorologie helaas nog niet met bevre digende zekerheid kan beantwoorden. De meteorologie onderscheidt twee, ia wezen zeer verschillende weerstoestanden, nJ. den actieven en den passieven weers toestand. Tijdens den actie v en weerstoestand wor den de latente krachten in den dampkring vrij gemaakt en gebruikt om eenige weers- versohijnselen tot ontwikkeling te brengen, waarvoor groote krachten noodig zijn, ter wijl gedurende den paasieven weerstoe standen daarom ook verbruiks- en opspaar- type kunnen noemen. Een stormachtige, regenachtige weers toestand is een voorbeeld van hot actieve type, het stille herfstweer van het passieve type- Deze indeeling van de weerstoestand is daarom belangwekkend omdat zij ona een inzioht geeft in de eeuwigdurende veran derlijkheid van het weer, want de actieve weerstoestand gebruikt alle krachten van den dampkring geheel op, zoodat onver mijdelijk de passieve weerstoestand daarop moet volgen. De passieve weerstoestand kan niet dan tot een zekere grens nieuwe krachten opsparen omdat bij het bereiken van die grens het proces, dat de opge spaarde krachten verbruikt, automatisch iu gang wordt gebracht. Het is buitengewoon belangwekkend om het beginsel na te gaan, waarvan de Natuur gebruik maakt om die eeuwigduren de weersveranderingen te veroorzaken. De dampkring bevat altijd een hoeveel heid opgelosten waterdamp, die erin ge komen is door verdamping van het water uit zeeën, plassen en stroomen en van het water in de bodem en de planten. Om dit water te verdampen is warmte gebruikt, die onttrokken is aan den bodem en aan den dampkring. Warmte is arbeids-venno- gen. De voor de verdamping van water ge bruikte warmte is daarom arbeids-vermo- gen, dat in de waterdamp vastgelegd is. De Natuur is daardoor in staat warmte, d.i. arbeidsvermogen, dat ergens op aarde niet meer noodig is, door de groote lucht- stroomen over te brengen naar een andere hemelstreek. De met waterdamp rijk bela den, uit de sub-tropen komende luohtstroo- men brengen aldus geweldige hoeveelheden gebonden arbeids-vermogen naar Noordo- lijken breedten. Wanneer waterdamp als regen wordt neergeslagen, komt het vastgelegde ar beidsvermogen weer vrij. Ten deele wordt die vrijkomende warmte gebruikt cwn de temperatuur van de lucht te verhoogen. Daarom heeft West-Europa, waar de groo te sub-tropische circulatie-luchtstroom den meesten tijd langs en overheen loopt, tot op hooge Noordelijke breedten een zacht kli maat, vergeleken met de Oostelijke gedeel ten der groote vastelanden, die meer door populaire luchtstroomen worden bezocht. De vrij gekomen energie wordt echter voor een groot gedeelte gebruikt om groote luohtmassa's in beweging te brengen en weer naar andere werelddeelen te verplaat sen. Het wisselend spel van opnemen en weer afscheiden van waterdamp is dus de im puls voor het in gang houden van een al gemeene luoht-circulatie zoowel in hori zontalen als in vertikalen zin. In het algemeen wordt de weerstoestand beheerscht door den aard van de door de groote luchtstroomen aangevoerde lucht. Hier in We-st- en Midden-Europa gaat het hoofdzakelijk om den strijd tusschen een warm-vochtigen Zuidwestelijken lucht stroom, die energie aanvoert, en een kou den, waterdamp-armen, populairen, d.i. uit hot hooge Noorden komenden luchtstroom, die dus weinig gebonden arbeidsvermogen aanvoert. poetsen, meneer, dat u uw gezicht erin spiegelen kunt. Als je d.afc kan, jongen, benoem ik je tot mijn universeel© erfgenaam. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 607. Intusschen snelden onze vrienden met het bevrijde prinsesje door het luchtruim. Ze trokken over vele lan den, over de zee en het matroosje wees de prinses op een zeilschip, dat statig voorbijtrok. Keesie voelde zich erg gewichtig. Met zijn zwaard in de hand vloog hij door dc lucht, alsof hij ook hier het verkeer moest re gelen. 608. Ze kwamen in kabouterland, waar zij reeds lang werden verwacht. Toen de kabouters hun boven de hoo rnen zagen aankomen, steeg or een groot gejuich op. Men zwaaide met de mut* n en riepen „Hoera". Hier prinses, zei het matroosje, zijn we in het land der lang haarden. Maar het is een goed en lief volk. GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15