VULPENHOUDERS en MISSAALS i ken iSEl 1 TOT 15 OCTOBER A.S, VG. 8 DONDERDAG 13 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. Dakar, ober van cfc. Kaap Oct. v. 10 Oct oi J. mid- Am- zig naar GEMENGDE BERICHTEN OUDE VROUW OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is op den Noord-Blaak te jtterdam de 73-jarige vrouw J. de Jong— enter bij het oversteken, waarbij zij niet itkeek onder een tramwagen van lijn 25 raakt. Met ©en schedelbreuk is zij naar jfc ziekenhuis vervoerd, waar zij gister- •ond is overleden. n. Istanbul :rdam n. tterdam lags 240 KIND DOODGEREDEN. Te Wolder-Maastricht geraakte het feejarig kind V met het hoofd onder eer. iel van een met aardappelen beladen kar. et hoofdje van de arme kleine werd ver- rijzeld. Het ongeval gebeurde vóór de ouderlijke oning, waar men het wicht binnendroeg. AUTO TE PLETTER GEREDEN. estuurder en inzittende dame slechts licht géwond. Gistermiddag reed de heer Beijl uit otterdam met zijn luxe auto op de Mook- Rotter-j pj,© Baan bij Nijmegen, Nabij de grens er gemeente verloor hij de macht over het Rotter- (uur) schoot over den berm van den weg n reed met een vaart van ruim 70 K.M. •er het voetpad verder. De wagen vei- ielde een telefoonplaal, eenige waarschu- ingsborden en botste ten slotte tegen een ikken boom. De auto werd totaal vernield. 9 Oct. e heer B. en een inzittende dame uit chiedam, kwamen er wonder boven won- er met slechts eenige lichte verwondin- af. ;rtr. 12 te n dellen. aties enz eiden BOTSING OP GEVAARLIJK PUNT. Goed afgeloopen. Op den Graafschen weg te Nijmegen is itermiddag de kermiswagen met tractor an de familie Rangé uit Arnhem door een rachtauto uit Nijmegen bij het passeeren angereden. De bestuurder van den trac- or, J. A. uit Alp hen a.d Rijn, raakte macht over het stuur kwijt, zoodat de ractor den kermiswagen over voet- en rij- ielpad heen naar den rand van den weg choof, welke tor plaatse tien Meter boven beganen grond ligt. De tractor kwam chter tegen een boom terecht, zoodat de ermiswagen aan den rand van den weg leef hangen. Het onderstel werd geheel ield. Een meisje, zekere R., viel uit den war m en kwam voor de wielen van den trac er te liggen, welke gelukkig na den schok tilstond. De politie heeft proces-verbaal opge- nuakt tegen den bestuurder, van den vracht W. B. uit Nijmegen. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Chauffeur dronken achter het stuur. In de Meuserstraat te Kerkrade reed een Duitsche auto, met snelle vaart bij het nemen van een bocht, in het veld. De wa gen sloeg enkele malen om, en bleef in de modder liggen. Beide inzittenden, de Duit- Bcher S. uit Immersdorf en P. uit E ij gels- hoven bleven ongedeerd. De auto bekwam iel averij. Spoedig waren politie en rijks ambtenaren aanwezig. De fiscus nam den wagen in beslag omdat hij frauduleus over de grens was gebracht. Na het stellen vaa een borgstelling werd de auto vrij gege ven. S. werd geverbaliseerd wegens het in staat van dronkenschap besturen van een motorrijtuig. „Msb." stellen wij wederom een aantal GRATIS beschikbaar voor degenen, die voor dien datum drie nieuwe drie-maand-abonné's op „DE LEIDSCHE COURANT" aanbrengen. Naar verkiezing voor het aanbrengen van één abonné, een Vulpotlood. DE DIRECTIE. ZIJN MEISJE UIT DEN AUTO GEWORPEN. Gisteravond heeft zich tusschen de Zo- merluststraat en den Heerenweg te Haar lem een klein liefdesdrama afgespeeld tus schen een plus minus 25-jarigen jongeman en zijn verloogde. Omstreeks halfnegen reed in eerstgenoemde straat een auto waarvan de inzittenden blijkbaar hevige ruzie had den, althans zoo verklaarden later enkele oogetuigen. Op den Wag'enweg werd de twist zoo groot, dat do jonge vrouw het aan den lijve ondervond. Zij werd n.l. door haar verloofde, een kellner, uit den auto geworpen. Of de snelheid van den auto op dat moment groot was, staat niet vast, doch waarschijnlijk is het niet, want do mishandeling bleek geen ernstige gevolgen voor de vrouw gehad te hebben. Wild slaand met armen en beenen vond men haar in totaal overspannen toestand op den weg liggen. Zij was onder den invloed van sterken drank, evenals haar hardhandige aanstaande. Dr. Hubert trachtte haar te kalmeeren, doch vond het geval ernstig ge noeg met t slachtoffer per ziekenauto van Mathot naar haar woning in Haarlem Noord te vervoeren. De auto, die eigendom was van den bestuurder, is niet door de po litie teruggevonden. „Tel." Bloedvergiftiging. Te Moergestel krabde de 16-jarige Mina v. d. Boogaart dezer dagen een puistje in het gelaat stuk. Er ontstond bloedvergifti ging, waaraan zij thans is overleden. BRAND TE HAARLEM. Vergeten de brandweer te waarschuwen. Gistermiddag brak brand uit in een huis- je aan de Rijpstraat 19 te Haarlem, waar een werklooze met zijn gezin woont. De be woners waren uit en de buren, die den brand ontdekten, waren zoo van streek door den schrik, dat zij alles in het werk stelden om uit hun huizen hun boedel naar buiten te dragen en zoo te redden wat te redden was. Intusschen sloegen de vlammen uit, waardoor men eigenlijk gewaarschuwd werd, dat de brandweer nog niet geroepen was. Dat gebeurde toen en ze had met enkele stralen spóedig het vuur gedoofd en beperkt tot het eene huis. Maar dat is dan ook geheel uitgebrand. BRAND TE EINDHOVEN. Man levensgevaarlijk gewond. Gisteravond ontstond brand in een wo ning aan de Frankenstraat te Eindhoven, bewoond door N. Kievit. Het vuur breidde zich onmiddellijk geweldig uit, zoodat de vlammen spoedig door het dak sloegen. De bewoners waren niet thuis, doch da delijk spoedde de op het nabijgelegen Cel- siusplein wonende melkventer Roestenburg naar het brandend perceel en wist het bin nen te dringen. Hij meende het geschreeuw van een kind te hooien. In de gang viel R. evenwel en is daar door de vlammen dus danig gewond, dat, na opname in het zie kenhuis, voor zijn leven wordt gevreesd. Het geschreeuw van het hind bleek van een hondje afkomstig te Zijn. De oorzaak van den brand is onbekend.- Verzekering dekt de schade. DUITSCHE WINKELDIEVEN. De jongen, die de klappen kreeg. In Nijmegen zijn, gelijk gemeld, eenige Duitsche winkeldieven aangehouden. De „Gelderlander" meldt hierover nog het vol gende De aangehoudenen waren twee mannen en twee vrouwen uit Kleef, die met een jongetje per fiets uit Kleef naar Nijmegen gekomen waren. Zij bleken niet voorzien te zijn van vol doende legitimatiebewijzen en hadden hun fietsen maar ergens in een tuin gestald. Reeds verschillende winkels hadden zij af geloopen en vermoedelijk afgestroopt, toen zij( terecht kwamen bij den heer L. aan de Augustijnenstraat. Hier werd een Duitsche pet gekocht voor den jongen. Terwijl de eigenaar der zaak eenige petten uit de kasten haalde, gaf één der vróuwen den jongen plotseling, zonder eènige reden een klap \Sp het boofd. Het ventje liep met de nieuwe nog onbe taalde pet. op, huilendde deur uit, go- volgd door een der vrouwen. Do winkelier liet zich evenwel niet bedriegen en had onmiddellijk argwaan. Hij sloot zijn winkel en beduidde aan de Duitsche gasten, dat zij den winkel niet uitkwamen, voor ophel dering gegeven was van het feit, dat do huilende jongen met de nieuwe pet de deur was uitgeloopen. De winkelier vermoedde, dat men zonder betalen de zaak uit wilde gaan. De politic werd in het geval gehaald en twee agenten verzochten den Duitschen gasten hen even naar het politiebureau te volgen. Hier werd hun een verhoor afgenomen en werden de verdachten tevens gefouilleerd. En wat bleek nu? De vier aangehoude nen hadden allerlei groote en kleine klee- dingstukken bij zich, welke ontvreemd wa ren, terwijl zij zoogenaamd inkoopen de den en het winkelpersoneel geen oog had op hen in de volle drukte van het bedrijf. Op de vier Duitsche gasten werden goede ren gevonden, welke afkomstig bleken te zijn van de firma's C. en A., L., V. en D. en v. d. W. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 14 Oct. Huizen 1875 M. Algemeen Programma verzorgd door do N. C. R. V. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Morgenwijding. 11.0012.00 -Harmonium-concert door II. F. Jurjaanz m. m. v. Mej. G. Koeman (sopraan) 12.15 Trioconcert door H. Herman (viool) H. v. d. Horst Jr. (cello) en Mevr. B. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). I.302.00 Orgelconcert A. Schellens. 2.30 Vervolg trioconcert m. m. v. T. G. v. d. Haar (cello). 3.15 Vervolg orgelconcert. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Ohopin-concert door B. Verboom (piano). 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars 5.30 Voor jeugdige amateurfotografen. 6.00 Lezing door H. J. Steinvoort. 6.30 Gauserie over het Leger des Heils. 7.007.30 Causerie door A. J. Herwig. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Concert door de H. O. V. (sympho- nieorkest) o. 1. v. F. Schuurman (m. m. van A. de Rook van Leeuwen, sopraan), o. a. Pastorale Mistique, Massenet. 9.00 Dr. Ph. J. Idenburg: „De toekomst v. d. hedendaagsche student". 9.30 Vervolg concert, o. a. suite no. 1 in C Gr. t., Bach. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum 296 M. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel door J. Jong. II.00 Gramofoonplaten. 11.15 P. J. Kers: Onze Keuken. 11.45 Voordracht door J. v. Oogen. 12.00 A. V. R. O.-kleinorkest o. 1. van N. Treep en gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.304.00 A. V. R. O.-Kamerorkest o. 1. v. L. Smidt, en gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.40 Voor de jeugd. 5.20 Concert door V. A. R. A.-Kleinorkcst 0. 1. v. P. Duchant. 6.15 Orgelspel J. Broobhouse Mc. Carthy m. m. v. Leo Fuld. 6.-10 Dr. J. Tinbergen: „Verspilling van productieve krachten" III. 7.00 Vervolg orgelspel. 7.15 Vervolg orkestconcert. 8tOO Mej. Dr. N. A. Bruining:: „Orthodo xie". 8.30 Concert. Mej. W. Ganté v. Ameron- gen (sopraan), Jan Ivoes&en (lste viool); E. Brantehaar (2do viool), L. Wernor (cello), A. Adema (piano) en J. Stroomenbergh (bas), o. a. Cantate no. 5, Buxtehude. 9.00 Dr. W. Wanning: „Democratie". 9.30 Vervolg concert', ora. Cantate no. 21, Bach. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie. 10.45 Gramofoonplaten. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en weerbericht. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelrecital H. Dawson. 1.05 Shepherd's Bus-h Paviljoenorkest 01. L v. H. Fryer. 2.20 Voor de scholen. 4.15 Northern Studio Orkest o. 1. v. J. Bridge. 5.05 BBC-Dansorkest o. 1. v. H. Hall. 5.35 Kinderuur. G.20 Berichten. 6.50 Corelli's vioolmuziek door Orrea Pernel. 7.10, 725 en 7.50 Leaingen. 8.20 Vaudevillc-progranyna. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 BBC-orkest o. 1. v. S. Robinson m. m. v. Bels?, (viool). O.a. Havanaisc, St. Saën«, en Jota, de Falla. 11.05 Lezing. 11.10—12.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans. „Radio-Paria" 1725 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 „Pelléas ct Mélisande", van Debus sy. Dirigent: Henri Defosse. Kalundborg, 1153 M. 12.06—1.20 Concert uit Hotel Angleterre. 2.204.20 Omroeporkest o. 1. v. F. Mah ler, m. m. v. V. Holboll (zang) en V. Fi scher (piano). 7.309.05 „Det gamle Hjem", spel in 3 bedrijven van G. Esmann. 9.2510.25 Radio-Symphonieorkest o. 1. v. E. Reesen, m. m. v. C. Fcssel (viool) en F. Jensen (piano). Werken van Noorsche componisten. 10.2511.50 Dansmuziek uit rest. „Ritz" Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramofoonplaten. 11.2012.10 Concert door het Omroepor kest o. 1. v. W. Gaspar. 12.201.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 4.20—5.20 Concert. 7.208.25 Herdenkingsfeest „Deutsche Kol onialgese l'lsöhaf t' 8.30 Kalm an con cert door het Omroep orkest 1. v. Kühn. 10.0511.20 Concert o. 1. v.'Wolf. Rome 441 M. 9.05 Concert door het orkest van de Poli tieschool o. 1. v. A. Marchesini. Brussel 508 en 338 M. 508 meter: 12.20 O.mroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Radio-Symphonieorkest o. 1. v. Meu- lemans. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o. 1. v. André, m. m. v*an Mej. S. Leslie (zang). 10.30 Gramofoonplaten. 338 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkloinorkest o. 1. v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. André. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkloinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 Radio-Symphonie-orko&t o. 1. v. Mou- lemans. 8.35 Raddotooneel. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Dansmuziek uit St. Saveur. Z e e 9 e 1635 M. 7.20 50-jarig bestaan „Deutsche Kolo- nialgesellsohaft". 8.25 Konigsberger Opera-Orkest o. L 01. Krauss, m. m. v. Frieda Leider (so praan). 9.25 Berichten. 9.50 IC. G. Sell: „Worüber man in Ame rika spricht". Daarna tot 11.20 Concert o. 1. v. H. Hendrich. Drama in het jachtveld. In hét jachtveld nabij de Brabantsche grens in de streek van Budel had een nachtelijk treffen plaats tusschen st-roo- pers, die met den „liohtbank" werkten en twee jachtopzieners. De geweren werden gebruikt, waarbij een der jachtopzieners ernstig in het onderlijf werd gewond. Brutale diefstal. In Waubach is ingebroken in de woning van de alleen wonende vrouw R. Urenlang zijn de dieven in de woning geweest. Gesto len werden een 9paarbankboekje met een tegoed van 1500 gulden gouden en zilveren voorwerpen, 20 flessohen wijn, oognac en de heele garderobe. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). 42) Toen ik mij na eenigen tijd weer naar mijn hotel wilde begeven om mij te gaan kleeden voor het diner, hield Cumberland mij staande. „Nu", zei hij, „heb je over alles nog na gedacht en ben je van gedachten veran derd? Ik begrijp van jou niets, totaal nietsMet Emma is het iets anders. Een verschrikkelijke scène heb ik met haar ge had Sakerloot, wat zette zij een mond op Haar moeder was als een lammetje, maar dat meisje„Moordenaar" was de beste naam, dien zij voor mij had 1" Hij zag er ontmoedigd uit. Al het genoegen, dat het gesprek met den prins hem gedaan had, was verdwenen. „Ik begrijp er niets van", vervolgde hij, „al die drukte om een soldaat een doodgewonen soldaat. Als ik Babou- ehe van den toren gesmeten had, zou zij er niet meer drukte over hebben kunnen ma ken." „Je had haar ook niets moeten vertel len", zei ik norsch. „Dat was jouw schuld. Waarom verzon Jij die vervloekte leugen, dat wij om den buit vochten Heeren vechten toch om zul te dingen niet!" „Je had kalm moeten blijven", antwoord de ik. „Kalm houden Jij bent al even. zwaartil lend als zij. Verbeeld je, ze zegt dat ze mij niet meer als haar vader beschouwt." „Dat is wel te verklaren. Maar 't ziet er mooi voor je uit. Wat gaat zij nu be ginnen?" „Beginnen? Beginnen? Wat zou zij kun nen beginnen Zij zal wel weer gauw bij draaien. Maar 't is hard voor mij, na alles wat ik voor haar gedaan heb. Deze heele geschiedenis ben ik toch ook voor haar be gonnen, zooals je weet." d'Estorges kwam bij ons en dat was voor mij een aanleiding om nu werkelijk te ver trekken. Ik was er lang niet zeker van, dat Emma niets zou doen en ik veronderstelde, dat Cumberland te veel zelfvertrouwen had. Zij verscheen niet op het „coucher" dien avond en ik vernam, dat haar hoofdpijn haar nog in bed hield. Het was den volgenden avond toen ik haar weer voor 't eerst zag en haar uiterlijk maakte mij toch ongeruster dan ooit. Zij was niet alleen bleek, en haar oogen ston den niet alleen zwak, maar haar geheele houding drukte gejaagdheid en wanhoop uit. Zij gaf mij geen kans een gesprek met haar aan te knoopen. Babouche week niet van haar zijde. Ik was woedend op hem, want,^iet was overduidelijk, dat hij mis bruik maakte van haar ongesteldheid om zich aan haar op te dringen. Een enkele maal dacht ik, dat zij met een smeekenden blik in haar oogen naar mij keek, maar zij wendde haar hoofd zoo snel af. dat ik er niet zeker van was. Onaangenaam gestemd en in gedachten verdiept verliet ik het pa leis. Ik vreesde voor een catastrophe. Ik kon weliswaar niet vermoeden, wat er ge beuren zou, maar de toestand zou zeker verandoren en daarom beschouwde ik het als een gebiedenden eisch om van haar te vernemen wat zij van plan was te doen. Om de gelegenheid te krijgen haar te spreken besloot ik de hulp van tante Agnes in te roepen. Ik ging daarom naar villa Mag- giore en ontmoette daar tante in den tuin. Mijn voorstel overrompelde haar waar schijnlijk, want onmiddelijk antwoordde zij, dat zij Emma onmogelijk dien middag kon uitnoodigen, omdat zij bezet was. „O, bent u bezet?" zei ik. „Vraag haar dan te dineeren, dat is misschien nog be ter. Dan kan ik na afloop met haar in den tuin wandelen. Dat is nog véél beter 1" „Neen, ik kan haar ook niet te dineeren vragen. Waarom kom je ook zoo onver wachts met je verzoek „Als men eenmaal weet wat z'n plicht is, is 't beter die onmiddellijk te doen." „Je kunt je plicht ook te hoog opvat ten." „Cumberland lanceerde eens de stelling, dat men te veel „heer" kan zijn", zei ik droogjes. „Dat is een zeer laagstaande opvatting en past volkomen in het kader van dien man." „U kunt 't opvatten zooals u wilt, maar zoolang ik jong ben, zal ik die dwaasheid toch begaan. Als ik ouder was, zou 't ge vaarlijker zijn. Dus u kunt jufrouw Cum herland den geheelen dag niet ontvan gen „Neen. ik ben bezet." ..Goed!" zei ik en deed alsof ik mij heel wat verlicht gevoelde. t „Ik zou ook niet graag de ..five o'clock" van prinses Ottibe gemist hebben, dat is van eiken dag mijn prettigste uurtje. Is dat een sering, die u daar begiet, tante?" Zij zetten den gieter op den grond en keek mij verstoord aan. „O, kom je dddr eigenlijk voor. Je wilde probeeren mij zand in de oogen te strooien en mij mede schuldig maken aan je schan delijk gedrag. Je wilt mij in den val lok ken, omdat je door mijn weigering, een ver ontschuldiging zoudt hebben", zei ze, keek mij nu boos aan en haar oogen schitter den. Ik ontweek haar blik en keek naar den grond. „Och"', anlwoorde ik, „als de ongeluks dag wordt uitgesteld, moet ik van dat uit stel maar zoo goed mogelijk gebruik ma ken. niet waar V' „Dat is oen mooie manier, om over zoo'n schat van 'n meisje te praten", riep zij. Mijn antwoord had haar meening over mijn „schandelijk" gedrag versterkt. „Jij. die voor zoo'n voorrecht innig dankbaar moest zijn, praat over een ongeluksdag en ver oorlooft je de vriibeid, een getrouwde vrouw het hof te maken, 't Is schandelijk 1" „Ik moet den tijd toch op een of andere manier dooden", zei ik gemelijk. „En per slot van rekening is er geen haaat bij, zoo als u zelf terecht opmer'. te." „Er is wol degelijk haast bij", riep zij opgewonden, „als jij verkeerd gehandeld hebt, mag jo geen tijd verloren laten gaan om het in orde te makon. Ik zal na de lunch onmiddellijk naar het palcis rijden en juffrouw Cumberland meebrengen. Ik heb nog nooit iemand gezien, die zoo doordrijft als jij „Best", zei ik norsch. „alleen zou ik wil len vr gen, waarom u dat niet dadelijk hebt gezegd. Met dat uit- en afstellen brengt u mij heelmaal van de wijs. Het is lang niet gemakkelijk om het u naar den zin te ma ken en u hebt ten slotte de zaak zoo ge regeld, ik niet." „Ik begrijp je wel", begon zij weer, „jo probeert er van af te komen om vanmid dag naar die „five o'clock" te kunnen gaan. nietwaar? Maar ik sta er op, dat jo komt! Denk er om, ik sta er opIk zal jo nooit vergeven als jo verzuimt iets goed te doen als je er gelegenheid voor hebt." ..Tk zal komen", zei ik kort, „maar mis- schien zal juffrouw Cumberland niet willen komen als zij hoort, dat ik hier ben." „Ik zal er voor zorgen, dat zij in elk ge val meekomt", zei tante Agnes met een ze kerheid die geen tegenspraak dulde. „Maak je dus maar niet blij met de valsche hoop dut je naar de „five o'clock" van prinses Otlilie kunt gaan." Tk groette haar en liep niet gebogen hoofd den tuin uit. Nu en dan schopte ik oen kiezelsteentje voor mij uit, om maa*- te foonen hoe slecht, ik geluimd was. Vrouwen zijn onberekenbaar. Toen ik tante Agnes verliet keek zij stralehd van ce noegen, omdat zij overwonnen had.... Tk wachtte mij er echter we] voor niet in lachen uit te barsten vóór ik uit het gezicht van villa Maggiore verdwenen was. Aan de lunch trof ik WyBe, die mij met zijn prettige conversatie bezig hield, waar door ik geen kans kreeg om te piekeren over mijn houding dezen middag. Wel had ik mij voorgenomen, in geen geval haii Em ma te laten blijken wat mijn tante als argu menten had uitgelaten! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9