s DONDERDAG 13 OCTOBER 193z No. 7328 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND >E 4ste Jaargang HI S)e £cicbelve (Sou/tont ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling l0r Leiden 19 cent per week f 2^50 per kwartaal j onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal franco per poet f2.95 per kwartaal Wet Geïllustreerd Zondagsblad ts voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij Vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden et gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen CENTRAAL VERBOND DER SINT chwl JOSEPH-GEZELLEN-VEREEN. VethT tenal Alg- vergadering van presidenten en vice-presidenten. en J Woensdagmorgen werd in het gebouw ïoudJdcr St. Josephsgezellenvereeniging aan Je ling,Btadhouderskade te Amsterdam een alge- uclAneene vergadering gehouden van presiden- c-cdijten en vice-presidenten der St. Josephsge- Voifcellen vereeniging in Nederland. Nadat de weleerw. heer J. Mol de notu- i-Zuien der vorige vergadering had voorgelezen, gevldeed de Centraal Praeses, de zeereerw. Ctirmeer J. Th. v. Galen enkele mededeelingen. i'erblHieruit bleek, dat ook het vreemdeLingen- ve-g Ihui9 „De Lieland'' den terugslag heeft on- Oegadervonden van den nood der tijden, vooral er Jwat betreft het bezoek van de jongeren, in ijvan wie velen werkloos zijn. Rijil Het retraitewerk bloeit in de gezllenver- tabileeniging, zoowel wat de deelname als de jefeer betreft. De Centraal-praeses constateerde voorts !da-t er door den Jong fascistenbond ernstig .gestreefd wordt naar celvorming in de St. n^a|josepbsgezellenvereeniging, om daardoor ..vide leden over te halen zich aan te sluiten •1Cj bij den f^cistenbond. De vice-presidenten lzullen daarop ernstig hebben toe te zien ïfc. Ten daartegen desnoods de sterkste maatre- e|gelen moeten nemen, omdat het lidmaat- 1 schap van den fascistenbond ook volgens Z. H. Exc. Mgr. Aengenent absoluut on- vereenigbaar is met het lidmaatschap der Gezellenvereeniging en trouwens voor iedere katholieke organisatie. Verder deelde de Centraal-Praesee mede, 'fldat het de bedoeling is om in den komenden 'ul winter het werk voor de jongere werkloozen 'stf| aan te vatten ook in die plaatsen, waarin zulks tot nog toe niet gebeurd is. De jeugdvereenigingen kunnen zich daar- I toe verstaan met de gemeentebesturen on der verwijzing naar de desbetreffende mis sive van de regeering aan de gemeentebe sturen. Weigeren de gemeentebesturen, dan dienen de vereenigingen daarvan opgave te doen bij het Centraal bestuur, dat op zijn beurt den Minister daarvan zal verwit tigen. Opleiding van aspiranten. Daarop was het woord aan den weleerw. pater D. L. Oorsprong O.P., die een inlei ding hield over de opleiding van adspi- ranten tot gezellen. Spr. meende, dat met de methode die tot nog toe gevolgd wordt, in 't algemeen niet meer kan worden volstaan. Op 't oogenblik wordt er te weinig zorg besteed aan de adspirant-gezellen, en daaraan moet het worden geweten, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat jonge gezellen zich avond aan avond vergooien aan kaart- en biljart spel. Er moet dan ook meer worden gedaan om het Kolpingsprogram levende werkelijk heid te doen worden in hart en geest van de leden der Gezellenvereeniging. Indivi dueel moeten de adspiranten worden ge vormd, bezield voor het apostolaat en het Kolpingswerk. Wil de Paladijnenbeweging kunnen slagen, dan moet zij kunnen voort bouwen op een stevig fundament. Veel van de oude methoden tot vorming der adspi ranten kon behouden blijven. Doch het verdient aanbeveling om de adspiranten gedurende 3 a 4 maanden eens per week bijeen te roepen en dan, bij voorkeur door een senior of commissaris, een inleiding te doen geven tot het Kolpingswerk. In verband daarmede zal het noodzakelijk zijn voor de presidenten, om een specialen cursus voor senioren en commissarissen te organiseeren, ben einde de laatste op die wijze voor te bereiden op hun nieuwe taak. Na deze inleiding volgde een uitvoeri ge gedachtenwisseling. Paladijnenbeweging. Voorts deelde de voorzitter mede, dat spoedig een missive van de vice-presidenten zal verschijnen betreffende een systeem van kernvorming in de Gezellenvereeniging on der den naam van Paladijnenbeweging. Deze kernvorming beoogt de godsdiensti ge vorming, het bevorderen der arbeidsont- wikkeling, de sociale vorming en de cultu- reele vorming der Paladijnen. Het Centraal bestuur heeft een drie- klassig systeem ontworpen, in verband met den leeftijd en de mate van medeleven der leden. Daardoor hoopt men een sterke dam te kunnen vormen, die een sterken invloed kon uitoefenen op de omgeving. Het is ook de bedoeling, de sociale en cultureele groe pen geregeld te doen bijeenkomen in een speciaal week-end-house, ter bespreking Tan verschillende voorname Cultureel werk. In de namiddag-vergadering sprak do heer Jan Nieuwenhuis over „Cultureel werk der St. Joseph Gezellen Vereeniging in de zen tijd". De St. Joseph Gezellen-Vereeniging voelt de behoefte van nieuwe werkzaamheid op het gebied der volksbeschaving en de cen trale raad vroeg daarvoor een program. Spr. ging uit van het beginsel, dat het doel van dit cultureel werk moet zijn het volk meer deel te doen hebben aan de a-i- gemeene Nederlandsche en bijzonder ka tholiek-nationale beschaving. Aanknoopend aan de gezinsgedaohte, weike de grondslag is van het Kolpings werk, handelde spr. eerst over wat nij noemde de gezinscultuur in den boezem der vereeniging. Vervolgens onderzocht hij de verschillende mogelijkheden tot beoefe ning der volkskunst: vooral plastiek, mu ziek en dans. Ten slotte werd een afzon derlijke beschouwing gewijd aan de verzor ging der feestavonden en demonstraties naar buiten, waarin zich de intieme cultuur van het vereenigingsleven moet kristalli- seeren. Voor de uitvoering van dit program acht te spr. de leiding van vaklieden volstrekt noodig om boven een mistroostig dilettan tisme uit te komen. Hij beschouwde de maatschappelijke positie van den kunste naar in dezen tijd en toonde aan hoe een natuurlijk contact tussohen volk en kunste naar via de organisaties zeer heilzaam kan werken voor de volksbeschaving. Eenige praetisohe moeilijkheden, als die der finan ciën, zag spr. ten slotte nog onder het oog waarna hij opwekte om te arbeiden voor een volk dat niet alleen vrij en vroom, maar ook schoon zou weten te leven. Ook na deze inleiding volgde een uitvoe rige gedachtenwisseling, waarna de verga dering gesloten werd. „Msbd." VERLAGING DER AMBTENAREN SALARISSEN. Behandeling in de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Dinsdag vergaderde de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken. Deze vergadering besprak het voorne men van de regeering tot verdere vermin dering van de bezoldiging der gehuwden met 5 pet. en van de ongehuwden met 7 pet. door wijziging van art. 10 van het be zoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtena ren 1928 en van art. 36 van de Pensioenwet 1922. Nadat de organisatie-vertegenwoordigers (die tevoren in het bezit waren gesteld van een verslag van het ter zake verhandelde in de commissie voor georganiseerd over leg in onderwijzerszaken) hun standpunt tegenover dit voornemen van de regeenng in meer algemeenen zin hadden uiteenge zet, werd in tegenwoordigheid van den Minister van Financiën deze aangelegen heid meer gedetailleerd behandeld. Mede naar aanleiding van de door den Minister daarbij verstrekte inlichtingen en de mededeeling dat wanneer van de zijde van de organisaties eenstemmig een afwij zend voorstel mocht worden gedaan daar over nader overleg mogelijk zou zijn, zelfs al mocht daardoor de beoogde bezuiniging ad 14.500.000 niet volledig worden be reikt, besloten de organisaties nader on derling te overleggen of zij tot een zooda nig advies zouden kunnen geraken. Voorts kwam in behandeling een ont werp voor een regeling betreffende de wij ze waarop de afvloeiing van het overcom pleet aan loodspersoneel zal moeten plaats hebben. Met het desbetrefefnd regeerings- voorstel stemde de centrale commissie in. DE BONDSADVISEUR VAN „ST. RAPHAëL". Een sympathiek gebaar. In het weekblad der Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel schrijft B. (de heer Van Braambeek?) het volgende sympathieke stukje over den zie ken Bondsadviseur van „St. Raphaël", pas toor Donders. ,,Het Rechte Spoor maakt er mel ding van, dat de geestelijk adviseur van „St, Raphaël" ernstig ongesteld is Het verzoekt den leden van „St. Raphaël'' den burdsadviseur in hunne gebéden te geden ken om zijn herstel af te smeeken. Ik kan niet meedoen aan dit verzoek, hetwelk trouwens alleen de leden van „St. Raphaël" geldt, doch, als ik den goeden pastoor met zijn hartelijken, levenslustigen en jovialen aard ook hier wat top mag wenschen, dm zij het, dat alle kommer en zorgen en leo-i een kilometer uit zijn buurt zullen gaan en blijven", VERBOND VAN KATHOLIEKE JONGEREN. Beginselverklaring. Ons wordt onderstaande verklaring ter publicatie toegezonden: „Het Verbond van katholieke jongeren gaat uit van deze grondgedachte: de ont wrichting van de huidige samenleving vindt haar oorsprong in het verbreken van de eenheid van godsdienst en leven. Voorts is daaraan schuld het overheer- schen van een op individualisme en mate rialisme gegronde levensbeschouwing. Eerste noodzaak voor alle hervorming is daarom het herstel en de vernieuwing van den geest door een christelijk leven. Slechts daarin kan alle daadvaardig en geheel verzet tegen de heerschende wan orde een vruchtbaren bodem vinden. Zoo komt het Verbond van katholieke jongeren tot de volgende verklaring van zijn beginselen: Het Verbond stelt zich ten doel een ver nieuwing van het openbare leven der ka tholieken in Nederland. In het bijzonder beschouwt het daarbij als zijn taak de kennis van de juiste staat kundige en sociaal-economische beginselen te verbreiden en de toepassing daarvan te bevorderen. De katholieken moeten in een zoo groot mogelijk getal en met een zoo krachtig mo gelijke overtuiging zich vereenigen tot het voeren van een staatkunde, die de sociaal- economisch zwakken omhoog heft en den strijd aanbindt tegen het hoog-kapitalisme met al zijn uitwassen. Als doeltreffend middel om dit te verwe zenlijken aanvaardt het Verbond de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Het eischt zoo spoedig mogelijk een wetgeving die deze in gang zet. Het Verbond stelt zich los van en onaf hankelijk tegenover iedere politieke partij Het Verbond aanvaardt het recht van ieder volk om te streven naar een zooda nige staatsordening als het beste is om her, nationale welzijn te dienen en te bevorde ren. Het Verbond erkent nadrukkelijk de volkseenheid van Noord-Nederlanders en Vlamingen. Het Verbond als organisatie en zijn leden individueel ondersteunen met alle kracht de Vlamingen in hun strijd om cul tureele en staatkundige zelfstandigheid. Het Verbond wenscht te bevorderen, dat de verwezenlijking van-zijn verlangens ook perspectief ontvangt door het bepalen van een regeering, van welke doortastende be moeiing daarvoor kan worden verwacht". Het beginsel-program van dezen Bond is zoo, dat iedere katholiek zich er vrijwel mee kan vereenigen, uitgezonderd dan met de passage, waaruit een o.i. al te sterk ver langen naar een groot-Nederland spreekt. De vraag, of de leden van dit Verbond voor 't verwezenlijken van hun wenschen inzoover deze op politiek terrein liggen actie zullen voeren in de R. K. Staatspartij deze vraag ligt nog open. Dat zij de verantwoordelijkheid van een scheuring der politieke eenheid van de Ka tholieken op zich zullen nemen (met welk doel, ten slotte?) wij willen het niet ver onderstellen. BEDRIJFSRADEN. Nog meer amendementen. De Tweede Kamerleden van den Bergh en Kupers hebben op det ontwerp betref fende instelling van bedrijfsraden een aan tal amendementen ingediend. Een amendement op art. 2 beoogt in de wet vast te leggen, dat bij de samenstel ling van den bedrijfsraad zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met het ledental der vakvereenigingen. Verder luidt een amendement op art. 14: „Een. besluit tot vaststelling of tot wijzi ging van dit (in het artikel bedoelde) re glement kan slechts worden genomen in dien ten minste de helft der leden, behoo- rende tot de kringen der werkgevers, be nevens ten minste de helft der leden, be- hoorende tot de kringen der arbeiders, hunne stem daarvóór uitbrengen." Een serie ander? amendementen be- oogeii den bedrijfsraden verordenende be voegdheid toe te kennenevenwel slechts langs zeer geleidelijken weg. Immers, ver ordeningen zullen volgens dit amendement eerst dan tot stand kunnen komen, wan neer de groote meerderheid der beide rechtstreekBche belang hebbende groepen benevens de meerderheid der vertegen woordigers van het algemeen belang hun stem aan de verordening geven, wanneer bovendien de Economische Raad zijn goed keuring aan de verordening hecht en ten slotte de Kroon haar niet met het alge meen belang in strijd acht. Ten slotte heeft een amendement de strekking den bedrijfsraad, wederom lancs lijnen van geleidelijkheid, het re<-M enquête toe te kennen. BEGRAFENIS DR. C. MEULEMAN. Groote deelneming. Hedenmorgen heeft te Heerlerbaan onder overgroote belangstelling de plechtige uit vaart en begrafenis plaatsgehad van wijlen Dr. C. Meuleman, in leven directeur vau de R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen. De talrijke autoriteiten verzamelden zich in den morgen in het sterfhuis, van waar zij in den stoet meetrokken naar de kerk. Daar waren nir. Liebaert Peerbolte, verte genwoordiger van den Minister van Bin- nenlandsohe Zaken, Mgr. dr. H. A. Poels uit Heerlen, Deken P. P. J. Nicolaye van Heerlen, Mgr. A. van der Ven van llolduc, Prof. Dr. B. Kors uit Nijmegen, Prof. P. Groenen te den Haag, Dr. Theuwesse, Dir. van de H. B. S. te Heerlen, Rector R. II. Driessen te Heel, Abbé Jouan, Dir. van de Providence, te Sittard, Dr. P. J. M. van Gils, Bisschoppelijk inspecteur van het on derwijs te Roermond, Prof. Dr. J. Gilissen, hoogleeraar aan de R. K. Handelshooge- school te Tilburg, de weleerw. Paters W. v. d. Hoven S.J. en A. Vermeulen S.J. van het Retraitehuis te Spaubeek. Voorts oud minister mr. P. AaJ'berse, Jhr. Mr. G. Ruys de Beerenbrouck, secretaris van de Kamer van Koophandel te Heerlen, lr. Water schout van der Gracht, hoofdingenieur van de mijnen in Limburg, Ir. Zoetmulder, Di recteur van „Ons Limburg" het Eerste Ka merlid Ir. Koster te Heerlen, oud-Min. Waszink, de burgemeesters van Heerlen en Kerkrade en de oud-burgemeester van Heerlen, de directeur van de mijn „Laura" en namens de directie der Staatsmijnen de heeren Mous en Mr. Bloem, de lieer Du- pont, dir. der Amsterdamsoke Bank te Heerlen, de heer van Rijt, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs te Heerlen, Mr. A. Tepe, wethouder te Leiden, Dr. Waller, medisch adviseur van het Mijnwerkers- fonds, Dr. Orobach, directeur van het Zie kenhuis te Heerlen, Graaf en gravin d'Ansembourgh, bijna alle doctoren uit Heerlen en omgeving, alle religicuse en leekenverpleegsters en zeer vele oud-leei- lingen. Van het gebouw der Kweekschool hing de vlag halfstok. Om kwart over tien werden de lauden gezongen in de parochiekerk te Heerler baan, terwijl Prof. P. Groenen, Rector M. J. G. Durlmger, rector der Vroedvrouwen school, en Prof .Dr. J.^ A. Kwisthout uit Roermond aan een zijaltaar een H. Mis op droegen. Daarna had de plechtige H. Mis van Re quiem plaats, die werd opgedragen door den Zeereerw. heer G. J. H. Lenders, Pas toor te Heerlerbaan, met assistentie van Kapelaan G. Luchtmann als diaken en Rec tor H. J. M. Gilissen als subdiaken, ter wijl als Presbyter assistens fungeerde Rec tor M. J. G. Durlinger. De absoute op het Kerkhof geschiedde door Rector Durlinger. Aan het graf werd niet gesproken. Aan een „in memoriam" in het „Liui- burgsch Dagblad" (Heerlen) ontleenen we nog: „Dr. Meuleman was een optimist en een doorzetter. Hij was noch het een noch het ander geweest als hij zijn wil niet getraind had. Zijn wilskracht heeft hem doen sla gen in gevallen, welke hopeloos schenen. Er zou over de persoonlijkheid van den gestorven medicus cn over de beteekenis van zijn werk veel zijn te schrijven. Een van zijn medewerkers zeide eens: „Meuleman laat door zijn merkwaardige eigenschappen van geest en karakter nie mand van do velen, die hem kennen, on verschillig." Een man als Meuleman had zijn tegen standers, niet het minst in den ouden tijd, door zijn onvermoeide strijdlustigheid en rake slagvaardigheid met woord en pen. Aan den Vooravond van zijn zilveren ju bileum schreef een collega van hem als volgt: „hij is begaafd met een scherp intel lect, dat zich vooral in practische richting openbaart; als geneesheer beschikt hij over een zeldzaam groote vakkundige belezen heid en een gedegen ervaring, als organi sator over een veeizijdig initiatief, groote werkkracht en taai volhardingsvermogen; hij is helder docent, welsprekend redenaar met goeden smaak voor letteren en schoo ne kunsten en groeten zin voor humor en ironie." Inderdaad, in vele opzichten raak getce- kend Ook dr. Meuleman heeft fouten ge maakt, maar daarvoor timmerde hij een groot deel van zijn leven aan den weg. De critiek bleef hem niet bespaard en ook de felle critiek niet, maar bij dit alles vergat men wel eens de resultaten. Het werk van dr. Meuleman staat cr. Schoone vruchten heeft dit grootsch so ciaal-geneeskundig instituut voor de hy giënische, moreele en religieuse opheffing van ons gewest en ons land afgeworpen. T-T->t werk van dr. Meuleman staat er en VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Von Papen over zijn plannen. (2e blad). De details van de overeenkomsten van Ottawa. (2de blad). BINNENLAND. Uitvaart dr. C. Meuleman te Heerlen. (lste blad). Mededeelingen van Crisls-Zuivel-Centra- le en Crisis Varkens-Centrale. (Laatste Be richten). Zijn energie is hem tot hot laatste oogen blik bijgebleven. Wij zullen dr. Meuleman missen. Hij had zijn fouten en eigenaardigheden als ieder ander mensoh, maar hij was toch ook een man die kop en schouders boven zoovele ander uitstak, een man die leiding wist te nemen en te geven, een man met een ge zond optimisme en een stalen wilskracht en behoorde door al deze eigenschappen tot de mannen,* waaraan onze samenleving zoo dringend behoefte heeft. Nu is hij zoo heel onverwacht heenge gaan. Zijn werk blijft en velen zullen hem blijven gedenken. Hij ruste in vrede VIJFTIG JAAR BLINDENZORG. Vrouwenafüeeling te Grave jubileert. Het R.-K. Blindeninstituut te Grave De Wijnberg', voor vrouwelijke verpleegden, herdacht zijn gouden bestaansfeest. Be staat het R.-K. Blindeninstituut in het be kende kaassia/djo reeds ruim tachtig jaar, de vrouwelijke verpleging kwam in 1882 tot stand. Sindsdien hebben vele honderden ongelukkige vrouwelijke blinden in „De Wijnberg" de zegeningen dezer onvolpre zen stichting van Roomsche charitas on dervonden. Het jubileum is op sobere wijze herdacht. Rector van den Heuvel droeg aan God een H. Mis van dankzegging op, terwijl ter re ceptie vele blijken van waardeerende be langstelling werden gegeven aan bestuur en Zusters. Onder de huidige verpleegden zijn er ve len, die reeds tientallen jaren in het insti tuut vertoeven. Een harer, mej. P. Vriens, uit Rotterdam, jubileerde mede mèt de stichting, daar zij vanaf de oprichting tot de verpleegden behoort. PRIJZEN VAN RAUWE VETTEN. De verhooging is gegrond. Naar aanleiding van de mededeeling van den regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan de melkveehouderij inzake de prijsverhoogingen van rauwe reuzel en van rauw vet, vestigen wij er de aandacht op, dat er voor deze prijsverhoogingen wel een redelijke grond bestaat. De heffing op vetten hing reeds eenigen tijd in de lucht en het publiek, dat over eenig geld kon beschikken is dan ook al eenigen tijd be zig meer vet bij den slager te koopen, dan voor direct gebruik noodig is. Daardoor zijn er zeer vclo slagers ver* plicht vetten bij te koopen en door dezen grooteren vraag worden do prijzen willi ger. Op de groote abattoirs wordt betaald voor runderslacihtwet 1 tot 1.10 por K.G. en voor bladreuzel ƒ0.65 per K.G. Van deze opmerkingen is de Regcerings- commissaris in kennis gesteld. Hij bleef echter van mconing, dat voor prijsverhoo gingen van rauw rund- cn varkensvet geen enkele redelijke grond bestaat. De heffing betreft alleen gesmolten vet ten. Rauwe vetten zijn onbelast cn blijven onbelast. Voor prijsverhooging is dus geen enkele reden. WAT NIET GECONTINGENTEERD WORDT. De Minister van Economische Zaken en j Arbeid heeft de lijst van goederen, welke niet vallen onder h et contingenteerings- besluit van tapijten enz., aangevuld met? linnen overloopers en de lijst van goederen welke niet vallen onder het contingentee- ringsbesluit van kousen en sokken, aange vuld met: kousen, uitsluitend voor medi sche doeleinden te gebruiken. Rijksveerdienst op Ameland. De minister van Waterstaat is van plan Vrijdag een bezoek te brengen aan Ame land. Dit bezoek wordt in verband go- bracht met de exploitatie-plannen van den i Rijks veerdienst. Het loopende contract mei Wagenborg's Passagiersdiensten te Doli zijl loopt dit jaar af.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1