DONDERDAG 13 OCTOBER 193* DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG SPORT WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM. Gedurende de laats to dagen zijn voor de Zesdaagsche in het R. A. I.-gebouw te Am sterdam weer een aantal contracten met Hollandsche en buitenlandschc renners go- teekend. Een interessant koppel bij de a.s. zes daagsche vonnen ongetwijfeld de Hollan ders Jan van Kempen-Bogaerts, welke rij ders samen in verschillende binnen- en buitenlandschc wedstrijden mochten zege vieren. Nog Zondag jl. in de 100 km. wed strijd in de Westfahlen Hallen te Dortmund verreden, wisten zij de tweede plaats te bezetten en van de vijf startende Holland sche koppels toonden zij zic-h toen verre weg de besten. Ook de Hagenaar Wals, de wielrenner die veler sympathie geniet heeft zijn con tract thans onderteekend. Als koppelgenoot van Braspenninx hoeft Wals vooral door zijn opvallende wijze van gedurfd rijden zich een zeer bijzondere reputatie verwor ven en zeker ook bij de komende zesdaag sche zal hij niet nalaten voor verrassingen te zorgen. A'ls buitenlandsoh koppel" van internatio nale vermaardheid komt ook het Belgische koppel CJharlicr-Deneef aan den start. In het bijzonderweten doze beiden zioh al toos te onderscheiden door hun scherpen kijk op den stand van wedstrijd en wel overwogen taktiek. Ook te Amsterdam zul len zij zeker tot de favorieten gerekend worden. Over de verdere onderhandelingen zul len nadere medodeelingen binnenkort te verwachten zijn. KON. NED. AMATEUR SCHERMBOND. De persoonlijke kampioenschappen. De beslissingswedstrijden om de persoon lijke kampioenstitels floret (dames) en Flo ret en sabel (hceren) zijn thans als volgt vastgesteld. Floret (dames) op Zondag 27 November in de schermzaal v. d. Yoodt te Rotterdam, georganiseerd door de sohermvereeniging Ardjuna. Er zal om vijf treffers getrokken worden. Floret (heeren) op Zondag 11 December te Leiden in de zaal Gijsberti Hodenpijl, te organiseeren door de vereen. A. E. W. Sabel (heeren) op Zondag 18 Dec. in de zaal Brassimore te Haarlem, organ. Haarl. Sohermvereeniging. Voor de heeren zullen zoowel op floret als- sabel voorwedstrijden gehouden wor den. De data daarvoor zijn als volgt vast gesteld: Op floret op 6 Nov. in de zaal Aerts te Amsterdam; op 20 Nov. in de zaal van Clubhuis to Werv.e te 's-Gravenhage; op sa bel 16 Oct. te Breda (zaal van de K. O. O. S.) en in de zaal Paoli-Tancredi te Am sterdam; op 23 Oct. in de zaal Bouil'let te Den Haag en op 30 Oct. in de schermzaal van de Rijschool te Amersfoort. PAARDENSPORT DE CESAREWITCH DOOR NITSICHIN GEWONNEN. Onder buitengewone belangstelling is gisteren te Newmarket de Cesarewitoh ge- loopen waarop de Ierscbe sweepstake was uitgeschreven. Eerste werd Nitsichin (100 9), tweede was Ohelmarsh (281) en derde Sandwich (1009). Nitsichin behoort aan Mr. D. S. Kennedy en werd gereden door jockey Beary; trai ner P. Th rale. Ohelmarsh is het eigendom van Mr. A. J. Buston, jockey Rickaby, trainer Waugh. Sandwich behoort aan Lord Rosebery en werd gereden door H. Wragg; trainer was J. L. Jarvis. Als een bijzonderheid kan worden ver meld, dat de „Daily Telegraph" Nitsichin als den winnaar had /getipt". De ren heeft een buitengewoon spannend verloop gehad in tegenwoordigheid van een geweldige menigte. Op het laatste oogen- blik stond Nitsichin 10/1 genoteerd, Chel- mars'h 22/1 en Sandwich, die favoriet was 100/12. Zes-en-twintig paarden kwamen uit. Het verschil tusschen Nitsichin en Ohelmarsh bedroeg drie lengten en twee tusschen laatstgenoemd paarcl en Sandwich Als vierde kwam Roi de Paris aan, die als een groote concurrent was beschouwd. Hot weer was mooi toen op de ietwat zachte baan werd gestart. Claymore, Chel- rnarsli en Roi de Paris leidden het veld, maar na een k war tin ijl was de volgorde: Ohelmarsh, Roi de Paris, Claymore, Sand wich Nitsichin. Kort or op drong Nitsichin op naar de tweedo plaats en 100 m. voor het einde werd Ohelmarsh. van de eerste verdrongen. De koning cn koningin woon den de race bij. Do uitslag van de Cesarewitoh Stakes heeft drie Nederlanders een klein fortuin bezorgd. Een lot van de Dublin Sweepsta ke op den winnaar „Nitsichin", is nl. in het bezit van den heer H. Hekkema, Mathenes- serdijk 27a te Rotterdam, die daardoor met oen partner 30.000 pond heeft verdiend. Een tweedo gelukkige winnaar is de Amsterdammer N. W. Groen, Prinsengracht 94, die met een Sweepstakelot ten name van het tweede aankomende paard Ohel marsh een prijs van 15.000 pond kreeg. BILJARTEN NEDERLANDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. a Poort van Oleef voor de comp. N. B. B. luidt: H. de Roo (P.v.Cl.) 90 4 11 3.75 P. Horree (D.O.S.) 134 24 37 5.58 A. L. Iterson 108 30 17 3.60 H. Rietbergen 87 29 11 3.00 G. Tegelaar 100 28 18 3.84 P. Schouten 65 25 11 2.60 II. Koet 76 36 12 2.11 G. Nas •T0 36 12 1.94 D. O. S. 1 en P. v. Cleef 1 punt. De uitslag van den wedstrijd S. D. O. a D. O. S. b voor de comp. N. B. 3. lu idt: A. J. Offenberg (D.O.S.) 138 37 16 3.72 N. N. (S. D. O.) 165 36 30 4.58 J. Ohrispijn 93 31 15 3.00 J. Slimme rs 116 31 14 3.74 W. Swaak 96 46 9 2.08 M. Sierat 90 46 12 1.95 S. de Water 48 32 5 1.50 F. H. 80 32 10 2.50 S. D. O. 2 en D. O. S. 0 punten. Aan de voorwedstrijden voor het 3e klas kamp. van Nederland klein biljart, zullen de volgende spelers deelnemen: J. C. v. d. Berg, Hollandia; J. Bruinincks. 't Groene Laken; A. Speijer, S. D. O., en B. Tegelaar Poort van Cleef allen leden der L. B. B. HET LUCHTVERKEER IN SEPTEMBER. Een gunstige maand voor de K. L. M. September is voor het verkeer op de in ternationale luchtlijnen een opvallend gun stige maand geweest. Het aanbal passa giers is ten opzichte van September 1931 met niet minder dan 25 pet. gestegen. Vooral de bezettingsraad van de Engel- sche en Scandinavische diensten van de K. L. M. was hoog. Het middagtoestel naar Londen vertrok dag aan dag vol. De Brit- sche tentoonstelling te Kopenhagen, welke op 24 September geopend werd, veroor zaakte een dusdanigen toevloed van reizi gers en vracht op de Scandinavian Air Ex press, den sneldienst van de K. L. M. tus schen Engeland en de Scandinavische lan den, dab het aanbod van Vliegtuigruimte nauwelijks aan de vraag er naar kon vol doen. Deze diensten werden thans geheel met vliegtuigen van het type Fokker F XII ge ëxploiteerd. pe machines hebben dienst gedaan op de luchtlijnen AmsterdamBa tavia v.v. en zijn nu voor het verkeer in Europa ingericht. Zij zijn uitgerust met drie Amerikaansche Wasp-motoren met een vermogen van 420 p.k., elk, welke een kruissnelheid van 185 km. en een maximum snelheid van 2J0 km. per uur verzekeren. De cabine biedt plaats aan 15 passagiers. Wat anderen er van zeggen Film Ned. Fabricaat. Bodegraven, 7 Oct. '32. Woensdagavond werd alhier op de nieuwe Markt de Ned. Fabricaat-film ver toond. Het geheel werd door middel van een paar komische films afgewisseld. In den beginne liet het zich aanzien, dat de markt te klein zou zijn, gezien de drom men van menschen welke zich tegen acht uur naar de markt begaven, hetwelk ech ter al vlug veranderde, daar zeer velen welke er even geweest waren weer terug keerden, gezien de koude scherpe wind waaraan men blootgesteld was. Bovendien was het vanzelfsprekend een tamelijk droge stof, welke er op het witte doek behandeld werd, vooral als men bovendien nog kou moet lijden. Er werd zeer aanbevolen, Nederlandsch fabrikaat te koopenBestMaar wat zal daar practisch van terecht komen? Als de kooper in een winkel z'n inkoopen doet, ach, dan vraagt zoo iemand immers niet, waar om dat gemaakt is? Vooral in dezen tijd past een ieder trouwens datgene het best, wat goed cn goedkoop is, onverschillig of zooiets in Nederland of elders gemaakt is. Trouwens, indien men elders in andere landen dergelijke films zou draaien, waar moet dan het Nederlandsche product naar toe? Eenieder roept, de grenzen moeten openzoolang we onze producten niet naar het buitenland kunnen vervoeren blijven we hier in Nederland aan 't tobben Zoudt U denken, dat er in het buitenland niet pre cies net zóó gezegd wordt Er werden o.a. ook telkens nog de volgende woorden ge plaatst: „Koopt toch uit den vreemde niet, wat het eigen land U biedt". Om bij Bode graven te blijven: Veronderstel eens dat Duitschland reclame zou gaan maken met Koopt toch geen Hollandsche boerenkaas, hier in Duitschland kunt U toch wel lek ker eten met producten uit ons eigen land Zou dat den Boerenstand aangenaam zijn? Wat Gij niet wilt dat U geschiedt, wel nu, doe dat ook 'n ander niet J. Varkens-Centrale en Varkenshouders, -handelaren. Degene, die met aandacht de j.l. gehou den vergadering in Concertzaal „Concor dia'' gevolgd heeft, en de daarna gevoerde debatten met als aanvanger een spreker, die vele woorden sprak, welke de geachte voorzitter op het laatst moest gaan af dammen, daar men op een min of meer critische politieke „boom" werd vergast, heeft toch wel kunnen constateeren de groote moeilijkheden. Het valt niet mede het ieder naar den zin te maken, eenige sprekers, vooral die na de gehouden korte pauze, hebben daarop, hetzij meer uitvoe rig, hetzij kort en vlak als slot-spreker, gewezen. Het is nu eenmaal in het algemeen te be treuren, dat maatregelen, als door de Var kens-Centrale bedoeld en aangegeven, moe ten worden genomen; een ieder weldenkend mensch zal in den grond van zijn hart ho pen, dat ten spoedigste door algeheele ver betering der economische toestanden steun regelingen e.d. zullen mogen verdwijnen. Doch bovenal: „Laten èn Centrale èn varkenshouders, resp -handelaren weder zijds de groote moeilijkheden erkennen". Het spreekwoord „Keulen en Aken zijn niet op éénen dag gebouwd" doet nog altijd opgeld. Outsider. Steunt Herwonnen Levenskracht. Het mag een waagstuk heeten In dezen kommervollen tijd. Een woord tot U te spreken Over liefdadigheid. De werkzaamheden hier en daar, Liggen reeds gedeeltelijk stil. En dat reeds in de maand October, Beseft eens wat dat zeggen wil. Maar toch het kleine offerjte, Wat men van U komt vragen, Hoop ik dat ge brengen zult, Zonder morren, klagen. Het komt ten goede aan Uw broedeïs, Die verkeerend in den nood, En op hun schaam'le legerstede, Worstelen met de b.eeke dood. En van hun ziekbed tot U roepen, Met een bange, droeve klacht: Hebt meêlij eed'le menschen vrienden, Steunt Herwonnen Levenskracht! Zoudt ge ongevoelig blijven, Neen, ik ken Uw edel hart; Gij droogdet reeds zoovele tranen, Lenigdet reeds zooveel smart. Laten wij dan Zondag aden. Eén van hart en één van zin, Dat kleine offer brengen, Als bewijs van broedermin. Weest gedachtig aan Gods woorden, Gespreken op Zijne levensbaan: Wat gij de minste der Mijnen doet, Hebt ge Mij-Zelf gedaan. En gij, jonge DamesZondag strijden, Eén enk'le dag er voor geboet; God zal het U eens vergelden, Wat gij voor den lijder doet. Namens het Bestuur, F. de Vroege. St. Bavo-gesticht Noordwijkerhout. Mijnheer de Redacteur, In het October-nummer van „Volkshuis vesting" is opgenomen een door hot Bestuur van de Woningbouwvereniging „Ons Doel" geredigeerd verslag van het er handelde op de 22e September j.l. gehouden buiten gewone algemeenc leden-vergadering. Ik meen dat dit verslag enkele onjuist heden bevat, welke waarschijnlijk zijn i.e wijten aan een a 1 te groote beknoptheid, ten aanzien van het besprokene over het voorstel van het Bestuur om het lid R. v. P. uit het lidmaatschap te ontzetten. Aan gezien de voorgeschiedenis van het tus schen partijen gerezen geschil reeds in- h e t openbaar werd belicht, meen ik in. ver- band met het bovenstaande mijn standpunt hier te moeten vermelden. Het Bestuur verlangde royement van be doeld lid, op grond dat hij geweigerd had de z.g.n. woning-mspectie-commissie in het door hem van de vereeniging gehuurde huis toe te laten. Ik heb uitdrukkelijk betoogd, dat ik de kwestie van alle franje wenschte te ontdoen en bijkomstigheden geheel buiten beschou wing liet. M.i. kon het betrokken lid niet worden geroyeerd, omdat het reglement voor de controle een onderzoek door „d e s- k u n d i g e n" voorschrijft en de hëeren, die zich bij hem vervoegden, niet als zoo danig konden worden aangemerkt. Dat de huurder door het wèl willen toelaten van een nieb-deskundige dit middel had prijs gegeven heb ik erkend. Intusschen zegt dit niet dat voldaan was aan de voorschriften van het reglement waarvan de redactie on getwijfeld op een speciaal deskundig- onderzoek wijst. Verder wees ik op het doel van de ver eeniging, n.l. het verschaffen van een goe de woning tegen 'n redelijken huurprijs aan den werkman. In dit verband vroeg ik mij af of het nu wel uiterst taktisch wa-s juist de bestuursleden, met wie het lid ernstige onaangenaamheden had, voor de inspectie aan te wijzen en of het hoofddoel van de vereeniging nu niet dreigde ondergeschikt te worden gemaakt aan bijkomstigheden. Ten slotte voerde ik nog aan dat bij roye ment het gezin van den huurder ernstig zou worden gedupeerd; voor een daad van den vader zouden vrouw en kinderen moe ten boeten, door aangewezen te worden op een z.gm. krotwoning, tegen de exploitatie waarvan juist „Ons Doel" strijdt. Ik ontken dat ik eenige beschuldiging tegen het Bestuur heb geuit, met name dat ik hem van „falen" in den zin als in het gewraakte verslag bedoeld zou hebben be schuldigd. Ik heb te veel eerbied voor de genen, die zich zonder persoonlijke bedoelingen voor socialen- en maat- schappelijken arbeid geven Met dank voor de verleende plaats ruimte, TH. J. VAN DER HEIJDEN. Lid van de Nederl. Vereeniging van Rechtskundige Adviseurs, Leiden. TE OENGARAN IN NEDERLANDSCH- INDIE WERD DE EERSTE STEEN GE LEGD VAN EEN PAROCHIEKERKJE NAAR ONTWERP VAN DEN ARCHI TECT C. TH. VAN O YEN. WILT U IETS WETEN? V raag: Hoe verwijdert men een petro leum vlek uit een lederen handtasch? Antwoord: Petroleum vlekken ver dampen op den duur. Om dit te bespoedi gen legt men de tasch in een verwarmd vertrek. Vraag: Hoe verwijdert men grijze verf uit een blauwe japon? Antwoord: Behandel de vlek met een weinig witte terpentijn. Bij oude verfvlek- ken zal het noodig zijn de terpentijn te ver warmen (vooral niet op het vuur, doch zet het fleschje in warm water). Vraag: Hoe maakt men een bouclé- kleed dat eemgszins vuil geworden is weer frisoh Antwoord: Maak het kleed flink stof vrij. Borstel het tapijt dan geheel af met een aftreksel van houtzeep of met water en ammonia. Doe het met schoon water na (vooral niet te nat). V raag: Hoe krijgt men een vlek, ont staan door koeienmest uit een wollen oostuum? Antwoord: Borstel de vlek flink uit en wrijf ze met azijn of citroen weg. Vraag: Hoe verwijdert men uit een roode zijden japon blauwe verf? Antwoord: Behandel de vlek met witte terpentijn. Bij oude vlekken zal nee noodig zijn de terpentijn te verwarmen (vooral niet op het vuur, doch zet het fleschje in warm water). Vraag: Hoe verwijdert men vlekken van gebakjes uit een wollen crêpe japon? Antwoord: Borstel de vlek flink uit en verwijder de rest met een weinig tetra. Vraag: Hoe verwijdert men lijm van een vliegenvanger uit een pluche tafel kleed Antwoord: Haal het oyertollige lijm er af en wrijf de vlek dan met een watje geloopt in lauw water of azijn weg. Vraag: Hoe kan men pekel van boter verwijderen uit een karpet? Antwoord: Borstel de vlek stevig en verwijder de rest zoo noodig met een wei nig tetra. Vraag: Hoe verwijdert men een gele wrijfwasvlek uit een peau de pêche schoen (bruin) Antwoord: Borstel de vlek uit en be handel ze met een weinig terpentijn. Ver warm zoo noodig de terpentijn door het fleschje in wat warm water te zetten (nooit op het vuur). Vraag: Hoe verwijdert men ijsco-vlek- ken uit een zwart pak (laken)? Antwoord: Verwijder ze met een weinig tetra. Vraag: Hoe verwijdert men inktvlek ken uit gepisseerde kunt? Antwoord: Zet de plissé aan de uit einden vast. Leg de vlek over een kom metje warm water en leg hierop een kristal citroenzuur. Laat dit eenige tijd inwer ken. Wrij de vlek met schoon watei Strijk de plissé met een lauw-i ijzer bij. V raag: Hoe verwijdert men roode vlekken op een wollen stof met zi streepje? Antwoord: Verwijder de vlek een weinig alcohol. Vraag: Hoe verwijdert men een van een gemarioneerde haring uit een den japon? Antwoord: Behandel de vlek met weinig tetra. Wrijf niet te veel daar ani de zijden draden opschuiven en de g verdwijnt. Vraag: Hoe verwijdert men wijnv ken uit een zijden japon? Antwoord: Verwijder ze met weinig alcohol. V raag: Hoe verwijdert men vliegen uit een zijden japon? Antwoord: Versohe vlekken kunJ soms met lauw water worden verwijde voor oude vlekken gebruikt men een kou oplossing van 1 deel ammonia op 4 dee water. Vraag: Hoe verwijdert men teervl ken uit een wit mousseline japon? Antwoord: Oude vlekken maakt n eerst wat week door er iets boter op leggen. Na eenigen tijd haalt men bo met een gedeelte der week geworden v met de punt van een mesje van de stol en behandelt haar daarna met terpent Vraag: Hoe verwijdert men gro< kleurstof van een groen pluche kleed een soldatenbroek? Antwoord: Behandel de vlekken n spiritus. Gaat dit niet dan zal de br< naar een stoomerij gestuurd moeten w den. Vraag: Ik wil mijn witte leliënboÜ verplaatsen. Welke maand is hiervoor 1 best geschikt om het volgend jaar bloem te hebben? Antwoord: Witte Leliebollen (wai schijnlijk wordt bedoeld Lilium Candidu zijn winterhard en worden verzet in h voorjaar (Maart). Zij bloeien dat zelf jaar wel, maar niet zoo zwaar. Het v< gend jaar is de bloei mooier. Vraag: mej. J. K. te N. inzake opze ging zonder opzegtermijn. Antwoord: Uw ontslag zonder o zegging eiï zonder uitbetaling van een we loon, was onrechtmatig. U hebt recht één week loon, alsmede op eenige ande schadeloosstelling Wanneer u per se het toekomende geld wilt hebben, moet u pi cedeeren, hoewel het inderdaad de moei niet waard is, om u deze last op de ha te halen. U kunt zich met een bewijs v< onvermogen wenden tot de z.g. Advocate kamer, in het gebouw van deu Hoogt Raad op het Plein te den Haag. Woensda avond 8 uur. Vraag: Wat be teekent het getal 9? Antwoord: Het getal is van ou< beschouwd als een heilig getal, mede in ve band met de H. Drie-eenheid. Vandaar dt het getal 9 als het product va-n 3 X eveneens als een min of meer heilig get; wordt beschouwd. Dat souimige periode eveneens 9 dagen duren, is louter toeva Dat het weer er iets mee te maken zo hebben, is ons onbekend. Men moét nie veel achter dat getal 9 zoeken, anders gaa liét bedenkelijk den kant van dwaas en vei werpeJijk bijgeloof op. V raag Welke is de kortste weg va Bodegraven naar Osnabrück per fiets e hoeveel km.? Antwoord Bodegraven, Woerd ei Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Zutphei Hengelo, Oldenzaal, Schüstorf, Salzbergei Bentlage, Rheine, Gravenhorst, Alstedde Velpe, Lotte, Eversberg, Osnabrück. Af stand plan. 275 km. R. K. Schaakvereeniging. Naar aanleiding van de vraag omtrent he lidmaatschap van een R. K. Schaakverecni ging vestigt men er onze aandacht op, da de eenige R. K. Schaakvereeniging voo Leiden en omstreken is „Deliciae Nostrae te Zoeterwoude (H. R.), waarvan reeds veil R. K. Lei denaars lid zijn. Voorzitter is d< heer W. Hoogzaad F 137, H. R., Zoeter woude. GRIEKENLAND IS BEVREESD VOOR VERDERE AARDBEVINGEN. In Saloniki slapen de bewoners nog steeds in de openlucht, daar nog altijd nieuwe aardschokken worden gevoeld en het geva ar voor een nieuwe aardbeving niet i6 geweken. LUCHTVAART

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10