DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND DINSDAG 11 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD PAG. 7 BUITENLAND VAN HET VATIC A AN DE MEXICAANSCHE BELEEDIGING VAN DEN PAUS. Van alle zijden protest. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": De „Osservatorc Romano" meldt, dat uit de Vereenigdo Staten, Canada en de ge- keele wereld telegrammen liet Vaticaau binnenkomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de beleedigingeu van den H. Vader na het verschijnen van de encycliek „Acer- ba animi" en waarin de afzenders hun on voorwaardelijke trouw en gehoorzaamheid aan den H. Vader betuigen. mits de campagne voor burgerlijke onge hoorzaamheid wordt stopgezet. Aangezien Gandhi echter tegenover vrienden moet hebben verklaard, dat de burgerlijke, onge hoorzaamheid „deel uitmaakt van .zijn re ligie", ziet het er nog niet naar uit, dat hij weldra zal worden vrijgelaten. DUITSCHLAND PROCES VAN PRUISEN TEGEN RIJK. Gisteren is voor hot rijks-gerechtshof te Leipzig de behandeling begonnen van het proces van Pruisen tegen net rijk. Reeds om 9 uur begonnen de belangstellenden, die zich van een kaart hadden voorzien zich op het plein van het rijksgerechtshof 10 verzamelen. Hun aantal was zóó groot, dat niet ai- leen üe groote zaal van het rijksgerechts- kot tot de laatste plaats bezet zal zijn, doek dat ook de alzonderiijke tribunes geopend moeten worden. Na de mededeeling van dr. Gottheiner, dat de rijks-Kanselier von Papen in zijn functie als rijkscommissaris niet vertegen- wooidigd is, stelde de departementsdirec teur dr. Bracht voor, zonder deze vertegen woordiging de zaak verder te behandelen. De president behield zich voor, hierover door hot rijksgerechtshof een beslissing te laten nemen. BEROEP OP DUITSCHLANDS KROONPRINS. De administrateur van de nationaal-so- cialistische arbeiderspartij, Ernst Wilde, heeft in de „Postdammer Tageszeitung" een dringend beroep gedaan op den kroonprins. Wilde zegt, dat hij als oud-lid van den Stahlhelm en als administrateur van de N. S.D.A.P de verhoudingen in de beide groo te legers zeer goed kent en er daarom *il toe bijdragen, het vuur te blusschen, voor dat het te laat is. Door de wijze waarop de rijksdag is ont bonden, is onder de nationale partijen en verbonden een strijd ontbrand die .de Duitschgezinde bevolking splitst en bet aanzien van Duitsohland in het buitenland een onafzienbare schade toebrengt. Wilde zegt dan woordelijk: „Hier moet onmiddellijk halt geboden worden en plaats gemaakt worden voor een man, die buiten het parlement en boven de partijen staat en die ons gemeenschappelijk vertrouwen in hooge mate geniet. Dit kan in den huidi- gen toestand onze kroonprins zijn. Daarom roep ik hem toe: „Neem de leiding op u: het Duibsche.volk verkeert in den grootsten nood!" De partijleiding der nazi's verzekert dat Wilde geen administrateur der partij meer is en dus slechts uit eigen naam spreekt. ENGELAND HERRIOT DOOR MACDONALD UITGENOODIGD. Donderdag bespreking te Londen. De Britsche premier MacDonald heeft zijn Fransehen college Herriot uitgenoo- digd om naar Londen te komen, teneinde besprekingen te voeren over de uitgestel de Vijf-mogendheden-conferentie. Herriot heeft deze uitnoodiging aangenomen en zal Woensdag naar Londen vertrekken. De be spreking met MacDonald zal Donderdag plaats hebben. Heden (Dinsdag) wordt te Parijs een ka binetsraad gehouden, terwijl tegen Woens dagmorgen een ministerraad-is bijeengeroe pen, welke gepresideerd zal worden door den president der Republiek. In Fransche politieke kringen neemt men aan dat Herriot te Londen zal trachten de Duitsche eischen inzake rechtsgelijkheid te verbinden met een Franschen eisch inzake veiligheid. JOEGO-SLAVIE SAMENZWERING ONDEKT. Officieel wordt uit Belgrado medege deeld, dat ds autoriteiten in Dalmatië en het kustland van Kroatië een wijdvertakte revolutionaire organisatie op het spoor zijn gekomen. De ontdekking geschiedde bij een onderzoek naar aanleiding van de botsingen tusschen opstandelingen en gen darmerie, welke in die streken hebben plaats gehad. Een groot aantal personen die de op standelingen behulpzaam zijn geweest bij het smokkelen van helschc machines, wa penen en munitie uit Zara en Fiurae naar Joego Slavië, is gearresteerd. Er zijn ook zeer veel boeren in het grensgebied gear resteerd. MANDSJOERIJE. JAPANSCHE IMMIGRATIE IN MANDSJOERIJE. Het geweer onder den eenen arm, de land- bouwwerktuigen onder den anderen. In groot en getale komen Japansche im migranten Mandsjoerije binnen, met het geweer onder den eenen arm en hun land bouwwerktuigen onder den anderen, onder bescherming van het nieuwe Mandsjoerij- sche regiem. De meeste immigranten zijn forsche mannen tusschen de twintig en dertig jaar oud, zonder huisgzin. Zij maken sterk den indruk er op te zijn voorbereid om met de een hand den ploeg te voeren en met de ander de wapens te hanteeren tegen de „bandieten", De nieuwe immigranten zijn gekleed als soldaten en in militaire formaties gegroe peerd, terwül zij onder leiding staan van officieren, die een strenge militaire disci pline handhaven. Zij dragen khaki unifor men en 7iin gewapend met zwaarden en geweren. Zij worden gedirigeerd naar de Japansche nederzettingen in het Noord- Westen van Mandsjoerije. Deze nederzet tingen zullen krachtig georganiseerd vvoi- den teven mocrelijkc „inmenging" van ge wapende „bandieten". Japansch succes in Mandsjoerije. De Japansche troepeh in Mandsjoerije melden een groote overwinning op de Chi- neesche vrijscharen. Een vierhonderd Chinëezen, leden van de zoogenaamde „Roode Speer Bende", die slechts met zwaarden gewapend de Ja panners aanvielen, moet zijn gedood. BUITENL. BERICHTEN. BRITSCH-INDIE DE VOORWAARDE VOOR GANDHI'S VRIJLATING. De onderkoning van Indië, lord Willing- don, heeft vele telegrammen ontvangen, waarin de vrijlating van Gandhi wordt gevraagd, en naar vernomen wordt zal hij rich bereid verklaren hierop in te gaan HONDERD PERSONFM |N DE DIEPTE GESTORT. 41 gewonden. Tijdens een voetbalwedstrijd in Messina warén honderden sportenfchousiasten op de daken van de huizen rond het terrein 'geklommen. Op het golfijzeren dak van een vroeger abattoir waren niet minder dan 250 personen bijeen. Door dat de balken, die het dak schraagden vermolmd waren, stortte het dak tijdens den match in. On geveer 100 personen stortten, gelukkig van niet a.l te groote hoogte, in de diepte. 41 hunner werden- gewond. 6 moesten naar het ziekenhuis worden o-vergebracht. ZOUTZUUR GEDRONKEN IN PLAATS VAN WIJN. Twee dooden. Te Buederioh bij Düsseldorf zijn twee jonge mannen, respectievelijk 20 en 22 ja ren oud, op tragische wijze om het leven gekomen. Zij wilden beiden naar een ker mis gaan en te voren nog een glaasje wijn drinken. In plaats van een wijnflesch, namen zij in het donker een fleseh met zoutzuur, waarvan zij dronken. Beiden zijn. korten tijd later overleden. PETROLEUMBRAND BIJ LA ROCHELLE. Zondag is plotseling een brand uitgebro ken in een groot petroleum-depot bij La Rochelle. Verscheidene reservoirs, met een inhoud van 3 millioèn liter pertroleum, zijn in- vlammen opgegaan. Ondanks de inspanning van de brand weer en de medewerking van de koloniale troepen was de petroleumbrand te La Pallice bij La Rochelle gistermorgen vroeg nog niet geblusoht. Steeds nieuwe petro- leumtanks werden door het vuiy aange tast en men vermoedt-, dat reeds meer dan 3 millioen liter pertroleum zijn verbrand. De brand ontstond bij het overpompen van olie uit een tankschip naar een op on geveer 1 km. afstand liggende tank. Opnieuw krachtige aardschokken in Griekenland. Naar uit Saloniki wordt gemeld, zijn in het Grieksche aardbevingsgebied opnieuw krachtige aardschokken waargenomen. De opgewondenheid onder de bevolking is zeer groot. Brandende sneeuw. In den goederentrein van San Diego naar Los Angeles is er een zending sneeuwvlokken in brand geraakt, wel geen echte sneeuwvlokken maar kleine leer- snippers die door een film-maatschappij in Hollywood waren besteld om daar voor een sneeuwbui gebruikt te worden. Daar men in Hollywood op de bui te wachten stond, moest men zich noodgedwongen met papiersnippers behelpen, hetgeen niet zoon natuurlijke uitwerking had als de leeren vlokken. Aanslag op kerk in Beieren? Van de nieuwe evangelische kerk te Aschaffenburg, was dezer dagen de twin tig meter hooge toren ingestort. Naar de „Asclvaffenburger Zeitung" meldt, is bij het opruimingswerk een plaats ontdekt, waar een lading springstof moet hebben gelegen. Er werd een stuk lont en een slag hoedje gevonden. DETACHEMENT DOOR MORO'S OVERVALLEN. Twaalf man gedood. Naar kapitein Angeles van de militaire politie meldt, is zijn detachement tijdens een patrouilletooht op het eiland Tajoen- gan (Philippijnen) aanvallen door Moro's, die zich in hinderlaag hadden gelegd. Er ontstond een hevig gevecht, waarbij twaalf agenten werden gedood en twee gewond. Slechte tien leden van het detachement bleven ongedeerd, terwijl nog drie worden vermist; ook de Moro's hebben groote ver liezen geleden. Politieke gevechten in Oostenrijk. Te Melk (Neder-Oostenrijk) hebben botsingen plaats gehad tusschen nationaal- socialisten en sociaal-democraten, waarbij de tegenstanders elkaar met meseen te lijf gingen. Een nafionaal-socialist en een sociaal-democraat werden levensgevaarlijk gewond. Bovendien werden nog dertien personen min of meer ernstig gewond. Ook uit Gmuend (Neder-Oostenrijk) worden botsingen tuschcn sociaal-democra ten en nationaal-socialisten gemeld. Vijf tien nationaal-socialisten en acht sociaal democraten werden door steenen ge wond. De gendarmerie moest met de biijo- net op het geweer optreden, om de vech tenden te scheiden. Stakingsonlusten in Spanje. De vakvereeniging van Lierens, in do provincie Badajoz, welke communistisch gezind is, had eergisteren een revolution- naire staking uitgeroepen. Het stakings comité, dat zich in het stadhuis moet heb ben gevestigd gaf last, dat alle winkels en woonhuizen gesloten moesten worden, aan welk bevel gevolg werd gegeven. De sta kers trachtten zich met geweld meester te maken van een zending van 4000 brooden, welke voor de bevolking besterad was, doch de guardia civil wist dit aanvanke lijk te beletten door eenige schoten te los sen, waardoor twee personen werden ge wond. Daar de houding der stakers steeds dreigender werd, moest de guardia civil zich ten slotte in do kazerne terugtrek ken. P0RTUGEESCH TIMOR. Verkoop aan Japan? Naar de „Daily Herald" bericht, is Ja pan voornemens met de Portugeesehe re geering te onderhandelen over den ver koop van het Portugeesehe deel van het eiland Timor. LUCHTVAART SP0RTVLIEGTUIG NEERGESTORT. Maandagmiddag is een sportvliegtuig van de aeroclub te Keulen boven het vlieg- terrein neergestort. De bestuurder,/ in- j sructeur Vorlaender, was op slag dood. j Een vnend van Vorlaender die mede in het toestel zat, werd ernstig gewond. VON GR0NAU GERED. Volgens een in Manilla opgevangen ra diobericht heeft het Engelsohe s.s. Cargala de bemanning van Von Gronau's vliegboot aan boord genomen. Het stoomschip heeft koers gezet naar Rangoon. Het bericht vermeldt niet, of de beschadigde Dornicr Wal is geborgen of op sleeptouw geno- EEN ZAKENMAN zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel- treilende reclame. De lieele font is, dat men teveel geld aan bier uitgeeft.. A!s ik nog het geld had, dat ik in mijn leven aan bier heb uitge geven Wat zou je dan doen? Eerst een lekkere pot bier koopen! WINST EN VERLIES VOOR DE NATIONAAL-SOCIALISTEN Hitier moet kanselier worden! Door Hermann Goering. Wij plaatsen deze beschouwiag van een leider der nationaal-socialistische partij in Duitsohland, niet omdat wij er mee instem men, maar omdat zij zoo klaar laat zien, wat er leeft aan wensohen en verlangens, aan zelfvertrouwen en.... zelfoverschat ting onder de nationaal-socialisten in Duitsohland. De twaalfde Rijksdagverkiezing staat voor de deur. Do nationaal-socialistische partij heeft er een nieuwen tegenstander bij gekregen. Zij staat thans tegenover een regoering, die een kliek is van hooggezeten heeren en niet willens is de rechten van het volk te erkennen, uitgaande van het begin sel: „L'état c' est moi". Wij zijn de staat. Wij zijn de heeren. De strijd gaat thans om de binnenlandsche vrijheid. De beteekenis van de aanstaande verkiezing is het bewijs te leveren, dat de reactie tot gruizelemen ten kan worden geslagen. De tegenwoordi ge regeering, met uitzondering van een en keling, bestaat uit menschen, die niets van het volk begrijpen. De rijkskanselier Von Papen heeit tot dusver op politiek gebied dusdanig ongelukkig gehandeld, dat het iedere verbeelding tart. Zijn kabinet wil het lot van Duitschland in zijn vuist ne men. Doch er is maar één man in dit ka binet, die bewezen heeft daartoe in staat te zijn. Deze man is de Rijksweerminister, generaal Von Schleicher. Do meest onge schikte man daarvoor is Von Papen, een onbekend politicus uit het Centrum, die nooit de leider van het Duitsche volk kan zijn. of worden. De regeering-Von Papen is' veroordeeld op een mislukking uit te loopen, omdat zij gevormd werd en in stand wordt gehouden door geheime raddraaiers van society-clubs, slechts aanhangers telt onder een handje vol nationalisten van Hugenberg en. niet op den geringsten steun kan rekenen van het volk. De rijksregeering is vastbesloten haar zwakheid voor het volk, voor Hin denburg, te verbergen door den Rijks dag te ontbinden nog voor hij gebruik kan maken van zijn grondwettelijk recht over het regeeringsprograin te stemmen. Van den anderen kant ben ik evenzeer beslo ten de rechten van het volk te handhaven zoover mijn constitutioneele rechten het mij veroorloven. De regeering werd verslagen en de vertegenwoordiging van het volk was overwinnaar in weerwil van de ontbin ding van den Rijksdag. Onverschillig of do stemming van juridisch oogpunt uit be zien al of niet geldig was moreel betee- kende de stemming een verpletterende ne derlaag voor het kabinet-Vou Papen. Het scheen toen, dat de rcgeering besloten was haar catastrophale ifederlaag te verbergen achter een masker van onverzettelijkheid. Men zcide, dat de regeering niet verschij nen zou voor de controlecommissie van den Rijksdag, tenzij ik mijn standpunt, waarin ik verklaarde dat de stemming geldig was, terug trok. Ik deed dit niet. Niettemin versoheen de regeering tóch. Dit was haar tweede nederlaag. Het bieek, dat de regee ring niet sterk genoeg was om den strijd tegen het Duitsciie volk op te nemen. Von Hindenburg trok zijn hand terug van de regeering Von Papen door het aan haar zelf over te laten de grondwet te wijzigen. Het resultaat was de aankondigiug van nieuwe verkiezingen op den 6deu Novem ber met dezelfde kieswetten als vroeger. Niets werd er gewonnen door de ontbin ding van den Rijksdag slechts meer onrust, vrees en groote onkosten. We geven toe, dat de „loopers", die zich aan ons verbonden, omdat zij iets hoopten te winnen, nu misschien naar het regeo- ringskamp zullen ovorloopen. Het Nalio- naal-socialisme heeft er echter het groot ste realisme om. Daarom zullen alle ele menten, die onze ideeën aanhangen en geen materieel gewin beoogen, nog dichter aan onze vanen voor een sterk „Vaterland" ge bonden worden. Bovendien zullen de verliezen, die wij lijden in mtellectueele kringen, weer ruim schoots worden goedgemaakt door den toe vloed van Duitsche arbeiders en boeren. Wij zijn de regeering-Von Papen zeer ver plicht, dat- zij zelf de legende uit de wereld heeft geholpen dat wij met haar verbon den zijn. Zij verwijderde daarmede het laat ste beetje wantrouwen, dat de millioencn Duitsche arbeiders en boeren nog koester den om. tot onze partij toe to treden. Deze leegnde bracht ons bij de laatste verkiezing meer schade toe dan iets an ders. Vandaag realiseert het Duitsche Volk, dat het nationaal-socialisme de eeni ge trouwe rcvoluüonnairo beweging is van de massa. Wij strijden niet tegen een klasse of beroep, maar tegen die aanmatiging cn die opvatting, welke slechts onderscheid kent tusschen heer en knecht. Wij strijden tegen hen, die het volk zuiver als een object beschouwen om te exploiteeren. Indien wij langzamerhand doordringen in de gelede ren van de Duitsche arbeiders die nu door het Marxisme worden bijeengehouden, dan beteekent dit het einde van de regeering- Von Papen. De tweede leugen met een zeker doel door de Duitsch-nationalen Von Hugcnbcig gepropageerd is de bewering, dat wij Von Papen in den rug aanvallen bij do buitcn- landschc politieko worsteling om Duitsch- lands gelijkgerechtigdheid. De eisoh tot gelijkheid der Duitsche na tie, de eisch tot aunuleering der oorlogs schulden, de eisch tot veiligheid, zijn oer oude hoofdbestanddoelen van het natio- naal-socialistisch program. Lang voordat het kabinet-von Papen bestond, streden de nationaal-socialisten een bitteren strijd voor do Duitsche opstanding, toen de Hu- gcnberg-nationalistcn voor liet Dawesplan stemden. Von Papen's buitcnlandsch-poli- tieke eischen zijn slechts denkbaar en mo gelijk, omdat er buiten het kabinet-Von Papen een nationaal-socialistische beweging voor vrijheid bestaat, gesteund door 14 millioen kiezers. Alleen als een resultaat van onzen moeizamen arbeid was zulk een buitenlandsche politiek denkbaar. En juist dit is de grootste daad van Adolf Hitler, die als oen onbekend iemand zonder kapitaal en connecties de Duitsche natie heeft doen ontwaken door het vuur van zijn vlammen de redevoeringen, ondanks alle mogelijke oppositie. Hij gaf de natie haar zelfbewust heid weer toen allen wanhoopten, op een tijdstip van nationale moedeloosheid en in ternationale ketening. Toen de heeren, die op het oogenbiik hoogp politiek willen voeren, zichzelf stil letjes teruggetrokken hielden, was Adolf Hitler, van alle kanten uitgekregen, gehaat en geterroriseerd, bezig met de vorming van Duitschlands niouwo vrijheidsbeweging. Nu het niet langer gevaarlijk is tot net Duitsche volk over nationalisme te spre ken, willen zij hem van de vruchten van zijn strijd berooven Wij verzetten ons niet tegen een regeering, dio een krachtige, waardige houdjng bewaart tegenover bui tenlandsche naties, maar wij verzetten on3 tegen een regeering, die dit doet zonder gerechtigd te zijn namens Duitsohland te spreken. Wij meenen, dat dezelfde eischen, gesteld door mannen die ze het eerst heb ben verkondigd cn achter wie de vaste wil van veertien millioen actieve Duitsche strij ders voor vrijheid staat, een veel machtiger indruk zouden maken. Daarom eischen wij zoowel om binnen- als buitenlandsche po litieke redenen, dat Adolf Hitler kanselier van Duitschland wordt gemaakt. Wij zijn er van overtuigd, dat ook Von Papen's economisch Iwaalf-ntaandenplan tot mislukking is gedoemd, omdat het in derhaast word opgesteld uit vrees voor het nationaal-socialisme. Het Duitscho volk weet tegenwoordig, dat alleen het nationaal- socialisme in staat is, Duitschlands eer, waardigheid en veiligheid te vertegenwoor digen, zoowel als.te bevorderen. Van den anderen kant begaan vreemde naties een fout, wanneer zij onzen binnenlandschen politiekeu strijd verkeerd uitleggen. Ter wijl we niet staan achter de Von Papen- regeering, haar regeering, haar plannen en program, staan wij met ijzeren vastbera denheid achter do nationale eischen van het Duitsche volle tot in hun laatste conse quenties. Deze eischen zijn: het herstel van Duitschlands eer door het "verkrijgen van gelijkheid, de annuleering van de oorlogs- sohuld, welke een verfoeilijke schande is voor onze natie, en veiligheid voor Duitsch land als afweer van binnen- en buiten landsche opstand. liet doet er niet toe, welken naam de kanselier draagt, noch wat de regeering dcet, deze eischen zijn onomstootbare elementen van het natio- naal-socialistisch program en zullen dus door ons worden gesteld met de uiterste kracht. Daarom wijzen wij Herriot's onmogelijke redo met beslistheid van de hand. De zie kelijke veiligheidseischen van de Fransche politici en staatslieden zijn reeds heb voor werp van spotternij voor de wereld gewor den. Het tot de tanden gewapende Frank rijk is in slaat ten allen tijde elk van zijn nabuurstaten te verpletteren. Duitschland heeft steeds alleen maar do ontwapening der anderen geëischt. Wij hebben gediend tijdens den laatsten oorlog, wij kennen dus de verschrikkingen van den oorlog en ver langen dus geen tweede „staalbad". Wij willen alle denkbare middelen toepassen om Duitschland een nieuwen oorlog te bo- sparen. Anderzijds is het onze plicht, Duitschland te beschermen tegen overheer- sching en aanvallen vau zijn nabuurstaat. Wanneer er echter geen ontwapening komt, wanneer Frankrijk, Polen cn andere Fran sche satellieten voortgaan met den dwazen bewapeningswedloop met het eenige doel, Duitschland een keer volkomen te vernio- tigen, dan zullen we gedwongen zijn te doen cn we zullen het doen wat de veilig heid van ons volk en van het Kijk vorderi. Dit is een der weinige punten, die nooit het voorwerp van onoenigheid zijn tusschen Duitschlands politieke partijen. Ook Frank rijk moet begrijpen, dat dit de eisch is vau de geheele Duitsche natie. Frankrijks zie kelijke aohtervolgingswaanzin, evenals die van zijn vazallen, vormt een voortdurende bedreiging voor den Europeeschen vrede en rust. Het is tijd, dat andere naties zich bewust worden van do enorme Fransche be wapening, welke op ecu of anderen dag moet leiden tot oen cpnfliet met andere landen cn welke niet alleen den wereld vrede, maar evenzeer de wereldeconomie bedreigt. Juist omdat de Duitsche eischen op geëigende wijze nxiar voren moeten wor den gebracht, met de noodzakelijke kracht en gesteund door liet vertrouwen der natie, is het onze plicht tc zorgen, dat Adolf Hit ler er in slaagt Von Papen op te volgen als Duitschlands spreekbuis. De eerbied van den buitenlander voor Duitschland moet en zal ook grooter wor den, wanneer een man aan het roer staat, die uit niets de grootste politieke organisa tie in het leven riep, welke Duitschland in staat stelde weer hamer te worden in plaats van aambeeld tc blijven. Wij, nationaal-so cialisten, gaan vol vertrouwen de twaalfde Rijksdagverkiczing tegemoet cn wij weten, dat ons werk opnieuw tot volledig succes zal voeren. Het kabinet-von Papen hooft de vage verkiezingsleus voor do presidiale partij af- gokondigd: „Met Ilindonburg voor het Duitsche volk". Wij zullen tegenover deze leus den zegevierenden strijdkreet stellen: „Met het Duitsche volk voor zijn sociale cn. nationale vrijheid". (Nadruk verboden).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7