24ste Jaargang DINSDAG 11 OCTOBER 1932 No. 7326 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS. Katwijk aan den Rijn G. v. d. N0ULAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentien 30 cent per regel. Voor Ingezonden Medodeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Onze Westersche beschaving. Ds. J. H. Gunning J.H.zn. schrijft in „Piliël" „Soenda-r Singh getuigde van ons, Westerlingen: zij zijn zeer kundig in alle dingen, maar van het geestelijke verstaan zij niets. Zij voeden hun her sens, maar hun zielen sterven van hon ger. Vroeger dacht ik dat de bewo ners der christenlanden hun bijbel la zen en aan de engelen gelijk waren. Maar toen ik er kwam, zag ik hoe ik dwaalde. De meesten hunner hebben een blank gezicht, maar een zwart hart. En de koning der Afganen Aman "Ullah zei in Duitschland: uw auto's zijn beter dan uw geloof." Onze Westersche beschaving is hier wel in wat heel erg schrille kleuren geteekend. Toch kunnen wij, beschaafde Westerlin gen, ons aantrekken, hoe „onbeschaafden" uit een anderen wereldkring ons beoordee- len. En is 't, helaas, niet waar dat het mate- rieele bij ons vaak hooger in schatting en achting staat den het geestelijke? Zou zoo'n „onbeschaafde" uit verre stre ken ook niet verbijsterd staan, als hij b.v. constateerde, hoe een deftige en rijke mensch, die weinig of niets goeds praes- teert voor anderen en in alles zichzelf zoekt, in hooger- aanzien staat ook vaak onder ons, Christenen! dan een eenvoudige en arme werker, die na zijn dagtaak, waarmede hij een sober onder houd voor zijn gezin verdient, zijn vrije uren in oprechte belangeloosheid schenkt en offert voor de goede zaak Over zulke en dergelijke barbaarschhe- den des geestes zou zich ook zoo'n „onbe schaafde" heel erg verwonderen DE VERBINDING ROTTERDAM—GOUDA. Naar aanïeiding van een desbetreffend verzoek ontvingen de A. N. W B. en K. N. A. C. van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat de volgende inlichtingen: De openstelling van het nieuwe wegvak van Nieuwerkerk tot den Middelweg nabij station Moordrecht kan behoudens on voorziene omstandigheden tegen einde Novemb%r a.s. worden verwacht. Dan zal in aansluiting aan den hoofdweg Rotter-' dam—Nieuwerkerk een goed bruikbare verbinding zijn gevormd van Botterdam tot station Moordrecht. De werken ter verdere verbetering van den hoofdweg worden geleidelijk voortgezet; zoolang deze werken nog niet zijn voltooid zal de hoofdweg, hoewel goed bruikbaar, toch min of meer in een overgangstoestand verkee- ren en zal wellicht eerst over enkele ja ren een definitieve toestand met afzonder lijke baan voor autoverkeer worden ver kregen. Nabij station Moordrecht is een ruime verbinding gevormd tusschen den Rijksweg en den Provincialen weg naar Gouda, de overweg in den spoorweg Rot terdamGouda zal spoedig worden ver ruimd, misschien zal dit werk nog vóór de openstelling van den Rijksweg gereed zijn. De aansluiting van den Provincialen weg naar Gouda van de Ringvaart in den Zuidplaspolder tot de kom van Gouda bij de Malegatsiuis is echter nog in aanleg en de voltooiing van dit werk zal nog wel ten minste één jaar vorderen. Tntusschen is dan het verkeer, dat den Rijks- en Pro vincialen weg volgt, aangewezen op den zeer onvoldoenden toegangsweg naar de Rabathbrug te Gouda, gevormd door den Mnordrechtschen Tiendweg. Genoemde vereenigingen hebben zich nu tot het betrokken Provinciaal bestuur ge wend met verzoek in het belang van het verkeer, dat voor de verbinding Rotterdam Gouda v.v. van den Rijks- en Provincia len weg zal gebruik maken, een verbete- nng op bescheiden schaal van den be- staanden toegangsweg naar Gouda b.v. door het aanleggen van enkele wissel plaatsen en verbeteren van de zeer slech te bestrating zooveel mogelijk te bevor deren. NED. R. K. BOND VAN P. T. T- PERSONEEL. Bondsvergadering te Utrecht. Maandag vergaderde te Utrecht in Ho tel l'Eurape de Bondsraad van den Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Tele- phoonpersoneel onder voorzitterschap van den heer J. H. Waterborg uit Amsterdam. Een woord van welkom werd de verga dering toegeroepen door den voorzitter van de afdeeling Utrecht van den R. K. Bond van P. T. T.-personeel, den heer Andriessen; de vergadering was reeds Zondag ontvangen als gast van de afdee ling, in verband met haar 25-jarig bestaan. De openingsrede werd uitgesproken door den Bondsraadsvoorzitter, den heer Wa terborg, die allereerst den Bondsvoorzit ter, M. van den Broek, gelukwensehte met zijn hooge onderscheiding, het eerekruis ,,pro Ecclesia et Pontifice". Hierna besprak de heer Waterborg den geest van Weiter, heerschend bij P. T. T.- aangelegenheden, en den geest, die de di rectie vooral bezielt. Er is van bepaalde zijden (C. B. P. T. T.) smalend gesproken ever den geringen invloed van sommige bonden, onder andere ook van onzen bond, maar hoezeer dit ten onrechte is geweest, blijkt uit hetgeen door den bond is gedaan in de commissie van overleg. Spreker verheft vervolgens zijn stem tegen de groote lasten, die worden gelegd op de schouders van het admini stratieve personeel, tegen de slechte zor gen voor het personeel en de gedwongen verloven, terwijl de directie millioenen in de schatkist stortte. Terwijl duizenden ambtenaren afvloeiden, werd het personeel bij het hoofdbestuur verdubbeld. Vele van deze en andere onbillijkheden besprak de heer Waterborg. Speciaal verhief hij zijn stem tegen den technisehen dienst, welke veel te duur is tengevolge van geëxperi- menteer en kostbare exploitatie. Er is een tegenstelling tusschen hoofd bestuur, technisehen. dienst en het perso neel van den administralieven dienst! Men zette eerst het mes in die plaatsen, waar de reorganisatie het meest noodig is. Spreker hoopt, dat de oommissie zich unaniem tegen .de voorstellen van den di recteur zal verzetten. Wat betreft gelijkstelling van dag- en nachtdienst merkt spreker op, dat zij niet door bezuiniging wordt gevergd. Spreker hekelt de bedrijfsleiding, die tarieven verlaagde, abnormaal verlaagde, waarbij bescherming van de arbeidskracht wordt verwaarloosd. Verder besprak de heer Waterborg eeni- ge detailpunten van de uitvoerige bezuini gingsvoorstellen. Bij de algemeene beschouwingen weid het woord oerd door een groot aantal sprekers, die in vele gevallen spraken óver algemeene zaken. De Bond ^orzittex beantwoordde de sprekers in het algemeen met de opmer king, dat er eenige rake gezegden zijn ge daan, maar dat vele dingen buiten de kwestie zijn. Dat sommige sprekers zich kantten tegen den voorzitter, die de be voorrechting van het technisch personeel veroordeelde, kan spreker niet.1 goedkeu ren. Weliswaar is de directeur-generaal erg voor technische verbetering en meent hij dat daarvan alles moet worden verwacht, maar toch is dit geen rechtmatige grond om het administratieve personeel zóó ten achter te stellen. Dat het lagere personeel uitsluitend de klappen krijgt (het ethisch-minimum wordt aangetast en de 8-urendag wordt verwaar loosd) is ook de meening van het Bonds- bestuur en den Bondsraad. Aangaande de kwestie van vertegenwoor digers der bestellers in het Bondsbestuur werd door den heer Van den Broek in aan sluiting op zijn gezegde ter gelegenheid van het Bondscongres betoogd, dat dit voor stel geen bijval kan vinden, omdat het bondsbestuur ook en wel evengo'ed de be langen der bestellers kan behartigen. De niebbevordering in hoogere rangen komt voort uit de bezuiniging bij de lagere rangen, waardoor de hoogere topzwaar wórden en er een overcompleet ontstaat. Om toestanden als bijv. van A-b-c'ers te verbeteren, is op dit oogenblik ndet tactisch we moeten den status quo trachten te hand haven. Spr. meent dat wel degelijk front mag worden gemaakt tegenover menschen van de neutrale organisatie, die de principieel© organisaties in een verkeerd daglicht stel len. De mistoestanden bij de bestellingen te Amsterdam, waarbij een overmatige dienst tijd voor de bestellers bestaat, is een toe stand, die de volle aandacht van het be stuur heeft. Gebleken is bij de bespreking, gehouden met directeur Teeling, dat de bedrijfslei ding deze maatregelen heeft ingevoerd met een ondeskundig „fiat" van den minister; daarom moet bij den Minister worden ge reclameerd. Dat hoogere ambtenaren arbeid van la gere orde moeten verrichten, is de schuld van den Centralen Bond. Spr. gaf toe: er zijn geweldige misstanden, doordat lagere ambtenaren hoogere werkzaamheden ver richten, er niet voor worden betaald, ter wijl hoogere worden gedegradeerd en la gere aan den dijk worden gezet. Dat is de bedrijfsleiding! Vijf millioen wordt uit het personeel gehaald Voor de positie van de hulp-jongens zal door het bestuur al het mogelijke worden gedaan. Tot slot deed spreker een beroep op het vertrouwen en gezond verstand der leden, nu de mentaliteit van ontevredenheid groeiend is. Bij de bestuursverkiezing kwam de prin- cipieele kwestie naar voren of de heer Waterborg herkiesbaar is, daar alleen per sonen in dienst van de P. T. T. lid kunnen zijn van „S't. Petrus". Men meende de vraag bevestigend te moeten beantwoor den. Herkazen werden de voorzitter de heer Waterborg, de secretaris de heer Van de Wiel en commissaris de heer De Ruiter. Hierop werd de volgende metie aange nomen De landelijke Vakgroep van den Nederl. R. K. Bond van P. T. T.-per soneel „St. Petrus", iu bondsraads- vergadering bijeen te Utrecht, op 10 en 11 October 1932; geboord de gehouden besprekingen: protesteert met klem tegen de af braak van het P. T. T.-bedrijf, waar door eenerzijds de belangen van het publiek, anderzijds' de belangen van het- personeel ernstig worden geschaad terwijl de werkloosheid er door wordt vergroot; driugt er bij. Regeering op aan deze aibraak stop te zetten en het be drijf in zijn ouden vorm te herstellen, waardoor zal worden bijgedragen tot het herstel van liet economisch even wicht en de werkloosheid zal worden bestreden; besluit deze motie ter kennis te brengen van den Ministerraad, de bei de Kamers der Staten-Generaal, den Directeui-Generaal van het P. T. T.- bedrijf en de pers; en gaat over tot de orde van den dag. De vergadering werd gesloten tot Dins dag 11 uur. KRACHTIG VERWEER NOODIG. R. K. Boeren- en Tuinders- bond waarschuwt de regee ring inzake de Duitsche voor stellen. De (federatie) R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, die den geheelen katholieken boeren- en tuindersstand omvat, heeft den volgenden brief gezonden aan minister Ver schuur: „De nieuwe, dezer dagen door den Duit- schen minister van Landbouw frh. von Braun medegedeelde plannen, om den in voer van land- en tuinbouwproducten in Duitschland nog verder te beperken, heb ben in onze kringen de grootste ontsteltenis teweeg gebracht. Indien deze plannen wor den uitgevoerd lijdt het geen twijfel of onze vaderlandsche land- en tuinbouw, die toch reeds zoo zwaar getroffen is, zal voor een groot gedeelte ten doode zijn opgeschreven. Wellicht zelfs voor goed. Wanneer de afzet van een behoorlijke hoeveelheid onzer land- en tuinbouwproduc ten niet kan worden verzekerd, zullen daar enboven de hulp- en steunmaatregelen, welke de regcering heeft genomen ten be hoeve van den land- en tuinbouw, niet het gewenschte effect sorteeren. Onder deze omstandigheden meent onze organisatie, dat Nederland zal moeten vechten om zijn bestaan. Mocht de Duit sche regeering hare plannen ten uitvoer leggen en dus den invoer van Nederlaud- sche producten tot een minimale hoeveel heid beperken, dan verwacht onze bond, dat de Nederlandsche regeering, die voort durend gepoogd heeft het handelsverkeer met Duitschland onder waarborging van beiderzijdsche belangen in der minne te re gelen, geen oogenblik langer zal aarzelen om ook de Nederlandsche poort te sluiten voor den invoer van Duitsche producten. Onze bond is ervan overtuigd, dat er met Duitschland niet te praten zal zijn, vooral- oer het aan den lijve voelt, dat het niet- koopen van Nederlandsche producten hier te lande beantwoord wordt met een niet- meer-koopen van Duitsche producten. Ik moge uwe excellentie er op wijzen, dat in onze land- en tuinbouw'kringey hoe lan ger hoe sterker tot uiting komt een stre- ven, om indien de regeering meenen zou, hare lijdelijke houding niet te kunnen laten varen den land- en tuinbouw zelf het ini tiatief te doen nemen tot een krachtig ver weer tegen de Duitsche handelspolitiek en een breed opgezette boycot van Duitsche artikelen en producten in te leiden en door te voeren. Ook op onze, de vorige week ge houden algemeene vergadering, is deze stemming zeer beslist en zeer duidelijk ge bleken. Gehoopt wordt echter nog steeds, dat onze regeering in deze zelf zal ingrijpen en dat haar optreden zoodanig zal zijn, dat een boycot van de zijde van het bedrijfs leven die als guerilla-oorlog uiteraard steeds minder verkieslijk is dan een regee- rings-oplreden kan achterwege blijven. Ik heb gemeend, excellentie, u op de hoogte te moeten stellen van de stemming, welke in dit opzicht bij onze katholieke boeren en tuinders heerscht"'. Het adres is onderteekend door den se cretaris, mr. H. van Haastert. DE INVOER VAN ONGESMOLTEN VET. Met ingang van heden gecontingenteerd. De Staatscourant van gisteravond bevat het reeds aangekondigde kon. besluit tot contir.genteering van den invoer van onge smolten dierlijk vet. Artikel 2 van dit K. B. luidt als volgt: 1. Gedurende het tijdvak van 1 Octo ber 1932 tot 1 October 1933 is de invoer uit ieder land verboden van ongesmolten dier lijk vet, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land.is inge voerd. 2. Door Onzen Minister kan worden vastgesteld een lijst van goederen, welke niet vallen onder de in het vorig Lid be doelde. Krachtens art. 7 wordt ter bestrijding der kosten van uitvoering van 't besluit bij afgifte der vergunning een door-den mi nister te bepaien bedrag geheven van oen hoogs e 2 pCt. van de bij den invoer te de- clareeren waarde. Her besluit treedt heden in werking De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft tot regeling van den invoer aangewezen den heer L. Bückman en bij diens ontstentenis de heeren Th. C. Geu- deker en dr J. B. R. v d. Schoot om krach tens artikel 6, eerste lid, van voormeld be sluit te beslissen op de in artikel 4, eerste lid, bedoelde aanvrage en de in artikel 3 eerste lid, bedoelde vergunning te ondertee kenen en af te geven, alsmede om vanwege hem de in artikel 11 genoemde bijzondere vergunning te verstrekken. Voorts bevat deze Staatscourant de uit voeringsbesluiten van den minister van Economische Zaken en Arbeid, waarbij o.a. de modellen van de aanvragen en de ver gunningen zijn vastgesteld. De aanvraag voor een vervoervergunning moet worden gericht tot de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, afdeeling vetten en oliën. De verkoop van reuzel. In verband met de ministerieele beschik- j king, krachtens welke rechten zullen wor- den geheven op andere vetten dan boter en margarine, welke reeds belast waren en j welke beschikking o.m. inhoudt het hef- j fen van belasting op vet, dat verkocht wordt in slagerswinkels, en voorts van reu zel en olie, heeft de Vereeniging van Ne derlandsche Exporteurs van Vleesch en I Vleeschproducten Zaterdag een telegram gericht aan de Crisis Zuivel Centrale in Den Haag, luidende: Vele onzer leden waren tot dusver ge woon, gesmolten reuzel te verkoopen in hoeveelheden van 2 1/2 resp. 5 K.G., het welk door do ministerieele beschikking van gisteren onmogelijk wordt. Zij zijn daardoor zeer gedupeerd. Verzoeken der halve dusdanige wijziging in deze be schikking met spoed te bevorderen, dat verknop in bovengenoemde hoeveelheden mogelijk blijft. Lotisico. Gisteren zou ten kantore van de N.V. Maatschappij tot verzekering van risico in loterijen „Lotisico" een buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders de zer N.V. plaats hebben ter bespreking van het vertrouwensvotum in directie en com missarissen individueel. Intusschen waren sedert de convocatie dezer vergadering eenige voorstellen bin nengekomen, verband houdende met deze aangelegenheid, doch waaromtrent do overgroote meerderheid van do aandeel houders niet tijdig ingelicht was kunnen worden. Om deze redenen werd na eenige discus sie besloten, een nieuwe vergadering uit te schrijven en de betreffende voorstellen als- noc tijdis ter kennis van do aandeelhou ders te brengen. Deze vergadering zal worden gehouden jl op Vrijdag 21 October a.s. te elf uur vmi. BUITENLAND. Protesten van alle zijden tegen de Mexi- caansche beleediging van den Paus. (2de blad). Herriot gaat morgen naar Londen. (2de blad). BINNENLAND. De invoer van ongesmolten dierlijk vet is voor een jaar beperkt tot 100% van den gemiddelden invoer in de jaren 1929, 1930 en 1931. (1ste blad). Overleden is het oud-lid van de Tweede Kamer ir. J. W. IJzerman (Laatste Ber). De dader van den roofdmoord te Zen deren heeft bekend. (Gem. Ber. 3e blad). Ernstige trambotsing te Ekehaar (Dren te). (Gem. Ber 3e blad). Een berooving te Amsterdam. Dader ge grepen. (Gem. Ber. 3e blad). Door ons is op diens verzoek eervol ontslag verleend als agent van „De Leidsche Courant" de heer JAC. MEIJER JOH.zn. en tot diens opvolgor vanaf heden aangesteld de heer Kerkstraat Katwijk a. d. Rijn tot wien men zich kan wenden voor het opgeven van abonnementen en advertentien DE ADMINISTRATIE. SCHRIFTELIJKE CURSUS STAATS INRICHTING. Het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie te Leiden verzoekt ons mede te doelen, dat het zich, tengevolge van den grooten toeloop van cursisten voor boven- genoemden cursus, verplicht ziet om naast den 1 October j.l. begonnen cursus nog een nieuwen zelfden cursus te beginnen nop 1 November a.s. Door voormeld Bureau (Steenschuur 17, te Leiden) worden gaarne nadere inlich tingen verstrekt. Herziening van Iraks invoerrecht. Blijkens een mcdedeeling in het Week blad dor Directe Belastingen, invoerrechten enz. is mr. J. van der Poel, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Middelburg, door de rogcering van Irak aangezocht om als haar adviseur op te treden bij dc herziening van het Iraksche tarief van invoerrechten. ij kunnen dienaangaande nader medc- deelen. dat deze eervolle uitnoodiging, die door tusschenkomst van den Volkenbond en de Nederlandsche regeering den heer Van der Poel bereikte, door hem is aancro- nomen en dat hij binnenkort voor den tijd van eenige maanden naar Bagdad hoopt te vertrekken. Mr. Van der Poel is geboren in 1888, was in den oorlogstijd verbonden aan het Bu reau Uitvoer van het departement van Fi nanciën en was tegelijkertijd referendaris bij de N. U. M. Hij schreef eenige jaren geleden het om vangrijke werk: „Wetgeving op den in-, uit- en doorvoer en de accijnzen" in de se rie „Het Nederlandseh Belastingrecht", en een aantal ander werken van fiscalen aard. Hij is redacteur van het weekblad der di recte belastingen enz., medewerker aan „Leon's Rechtspraak" en Schuurman en Jordens Nederlandsche Staatswetten" en publiceerde tal van bijdragen in tijdschrif ten over juridische en economische onder werpen. In 1926 was mr. v. d. Poel praeadvi- seur der Ned. Juristenvereeniging (over fiscaal strafrecht) en in 1928 van de Ver eeniging voor Belastingwetenschap (over de plaats dor invoerrechten en accijnzen in het belastingstelsel), in 1930 regeringsafge vaardigde op het Int. Luchtvaartcongres te l Pre voor doua ne-a an gele eenheden I Hij ia oa. lid der commissie tot herzie- i ning van het fiscaal strafrecht, bestuurslid j der Ver. voor Belastingwetenschap, be stuurslid van het Zceuwsch Genootschap j der wetenschappen, lid van het Historisch 1 Genootschap te Utrecht en buitengewoon lid der Ned. Juristenvereeniging.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1