MAANDAG 10 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT nur waarnemingen verricht in den mopgen van 10 Oct. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Lnstitunt te De Bildt: Hoogste barometerst.: 767.8 te Haparanda Laagste barometerst.: 740.5 te Shield. Verwachting tot den avond van 11 Oct.: Meest matige, tij» delijk wellicht toe nemende Zuidelijke tot Westelijke wind gedeeltelijk bewolkt waarschijnlijk en kele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. De Zuidelijke uitlooper van het depres siestelsel, da-t in het eind der vorige week stationnair in het Westen en Noord-Wes ten lag, trok gisteren over ons land en bracht een etmaal lang regenachtig en buiig weer met ruimenden wind. Terwijl het in het Zuiden van Scandinavië nog regent, met winden uitjOost- zijn in het Zuiden de winden overal naar West ge draaid met daling van temperatuur. In het Noord-Westen is de luchtdruk flink geste gen, doch neigt thans weer tot dalen. In het Westen op den Oceaan stijgt de baro meter bij krachtige Noord-Westelijke win den. Zoolang de kern der depressie in on ze onmiddellijke nabijheid blijft, is nog te rekenen op onvast weer met regenbuien en tijdelijk verheffing van den wind. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 10.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandaignamiddag 5.48 uur tot Dinsdagmorgen 5.45 uur. BODEGRAVEN. St. Jozefgezellen. Gisteravond her dacht de St. Jozefgezellenvereeniging afd. Bodegraven voor de derde maal het Stich- tingsfeest. Des morgens vóór de H. Mis van acht uur gingen alle leden gezamen lijk ter H. Tafel, 's Middags half één zou er een photo genomen worden van de le den, hetwelk echter wegens de slechte weersgesteld, moest worden uitgesteld tot volgende week. Des avonds half negen had er een feest- vergadering plaats van de gezellen. De vice-praeses, kap. J. H. van Kessel, opende de vergadering met gezellengebed en heet te alle ledqn van harte welkom, in het bij zonder den pastoor en de Raad van het bestuur. De vice-praeses merkte op, dat hij eigenlijk niets te zeggen had, daar de praeses zelf tegenwoordig was, en deze het hoofd was van de vereeniging, welke moeilijkheid de zeereerw. pastoor spoedig oploste, door alle rechten en machten aangaande de gezellenvereeniging aan den vice-praeses over te dragen. Vervolgens werd uit ons zangboekje „Ons Stichtings- feest" door allen uit volle borst meegezon gen, waarna een kop koffie werd gepresen teerd. Hierna namen ook enkele leden hes woord, welke de vereeniging feliciteerden met het vierjarig bestaan. Door een der be stuursleden werd hierna een jaarverslag gegeven van al hetgeen er het laatste jaar in de vereeniging was geschied, waar we het volgende aan ontleenen: Er werden 12 vlugschriften van het Geert Groote Ge nootschap behandeld. Door den eerw. vice-praeses werden vele onderrichtingen gehouden over: De strijd om de kuisheid, Wellevendheid, Solidarisme, Oeconomi- sche Wereldoorlog, het onderhoud van den Paus en Mussolini, Gezag en Vrij heid, en uit het boek: De staatsinrichting van Nederland en Indië, in vragen en ant woorden door J. M. van Sas. Door verschil lende leden werden over alle mogelijke on derwerpen inleidingen gehouden, verschil lende noodzakelijke dingen werden aange kocht. Daarna werden 6 aspirantleden plechtig als lid geinstalleerd, waarna het officieelo gedeelte van den avond was afgeloopen en het verdere gedeelte van den avond werd verzorgd door de. muzickclub, onderafd. der St. J. G. V. Het was werkelijk een leuke, prettige avond. Te ongeveer half twaalf gingen allen welvoldaan huis waarts. Van de trap gevallen. Mej. v. d. N. al hier had het ongeluk van de trap af te vallen, waardoor zij eon gapende hoofd wonde en inwendige kneuzingen bekwam. Aangehouden. Vrijdagavond zijn door de politie alhier twee minderjarige jon gens aangehouden. Zij bleken afkomstig te zijn uit Rotterdam, alwaar zij de ouder lijke woning ontvlucht waren. Zaterdag zijn zij op transport gesteld naar de ouderlijke woning. HAZERSWOUDE (RIJNDIJK). Aanrijding. Zaterdagavond is de wiel rijder Joh. ten B. op den Gemeeneweg door een paeseerende auto aangereden, met gevolg dat het rijwiel belangrijk werd be schadigd. De bestuurder der auto was zoo lïiendelijk om door te rijden. Hoewel de wielrijder aangifte deed bij de politie, kon hij maar een vaag signalement van het nummer opgeven, zoodat hij genoodzaakt zal zijn can zelf de schade te lijden. NIEUWKOOP. Ziekte van Well. Door middel van het aanplakbord heelt de Burgemeester bekend gemaakt, dat in verband met de toenemen de zie-kte van Weis welke ziekte veroor zaakt wordt door de ratten, 6trenge maat regelen genomen moeten worden om ver dere uitbreiding van deze ziekte te voor komen. Aanbevolen wordt: le. te zorgen voor verversching van het water 2e. het weren van ratten uit de zwemge- legenbeden, sohuren, stallen, huijea, enz.; Se. vooral geen etensresten wegwerpen, wat de ratten aanlokt 4e. het afsluiten van voerkisten in de stallen; 5e. het dooden van ratten waarbij zoo- noodig de hulp van een veearts ware in te roepen. WOERDEN. Wethoudersverkiezing. Naar we ver nemen is door de Christelijk Historische Raadsfractie een uitnoodiging gericht tot de Katholieke fractie om de houding te be spreken t.o.v. de a.s. verkiezing van een nieuwen wethouder wegens de vacature Kalsbeek. Deze bespreking zal waarschijn lijk een dezer dagen worden gehouden. K.R.O. Dinsdag a.s. is de K R.O.-film weer in Woerden. Zij, die de vorige maal waren teleurgesteld, kunnen dus nu deze fijn aanschouwen. Des middags is een voor stelling voor kinderen, des avonds voor vol wassenen in het Patronaatsgebouw. Men zij gewaarschuwd. Zaterdagavond is een 16-jarig meisje, dat zich per fiets op de Utrechtsche Straatweg bevond, door een man lastig gevallen, die haar van de fiets afduwde en blijkbaar geen goede bedoelin gen had,. Het meisje wist echter het R. K. Ziekenhuis binnen te vluchten, vanwaar de politie werd opgebeld, die haar verder huis waarts begeleidde. Van den man werd geen spoor ontdekt. Hij was ongeveer 50 jaar oud, gekleed in een regenjas mei pet op en lakschoenen aan. ZOETERWOUDE. S portui tvoering. Gisteravond had de gymnaatiekuitvoering plaats van de R. K. Sporbvereeniging A. S. O. Vele ouders van de leden vooral, en andere belangstellenden maakten een grooten gevulden kring om het perk van de groote patronaatszaal waar de groe pen zouden laten zien het resultaat der laatste studiën. De uitvoering werd geopend door den voorzitter van A. S. C., den heer J. J. Rodewijk, tooen de groepen in opmarsch waren gekomen. Het program was zeer groot, ondanks het feit dat de afdeeling dames niet meer verscheen. Het actieve bestuur met de ijverige leiders had toch gezorgd voor een vol program. De afdeelingen schoolmeisjes en -jon gens onder leiding van den heer P. de Vrind hadden vooral bij de toeschouwers veel succes, 't Is alleen nog jammer dat financieele redenen het splitsen van de afdeelingen niet mogelijk maken. Vooral bij de meisjes is de afstand in leeftijd te groot, hoewel de leeraar alle leerlingen goed bij heeft gehouden. Toch zal, wil len de lessen goed resultaat hebben, deze splitsing moeten komen. Overigens heb ben wij veel lof voor deze opleiding. Vooral het bereikte op de brug met de kleine jongens heeft onze bewondering. De afdeeling adspiranten meisjes is een „kwiek stel". Alles wat deze club doet is af; het uitvoeren van de passen, de- orde-oefeningen en de behendigheids spelen. waren zeer te prijzen. Ook de afdeeling adspiranten jongens weerde zich flink; jammer dat de ruim te voor de Romeinsche paardenrennen wat te klein genomen was, anders was dit nog mooier geweest. Het behendigheidsnummer vlag-ver- overen was een leuk 6pel. De laatste ver overaar had er echter een bijzondere truc voor en zooals vele spelen is de eer ste keer het onschuldigste, later treden de misbruiken op. Ook het hohogspringen met zessen te gelijk en hand in hand was een nieuwe atti actie, die het goed deed. De heeren-afdeeling, die eigenlijk geen heerenafdeeling is, want de laatste aan vulling is nog wata te jong levend ma teriaal, is toch zoodoende kunnen blijven. Een volgend jaar op die leeftijd groeien de jongens vlug op is deze a^eeling een mooie ploeg. Maar nu allen volhouden io igcus, waal wij zijn op het goede spoor En onder a die cvd-leden kunnen daar niet ecu paar van cue cen to turners gevonden worden weoi bere'd toi mee-turnan OpmerkeLji is dat het hoog ek beter was dan le brugoefeningeu. Toch is mee goed v>oruitgegaaan en Je heer A. Goddijn die do .e Jing heeft van alm afdeelingen, behalve de schoo!afoeelingen hr-eft de p negen goed v oruit gebracht. Nu weer J rc aan don gang icA Kerst mis en dan weer eens later zien hoe hei gaat. De heeren maakten nog een zeer zwa re oefening en dwongen de bewondering at voor het hoog-springen van de veer- plank. Aan het einde van den avond was voor de heeren afdeeling mastklimmen. Bijna allen haalden een prijsje en wel de helft kwam in den nok v.v. 7.00 M. hoog. 't Was een aardi gnummer waar- mede het program ten einde was. I Do geest, adviseur dankte en vroeg om nog meer waardeering voor de R. K. Sport. ALKEMADE. Werkloosheid. Het aantal wcrkloozen ingeschreven bij de arbeidsbeurs bedraagt alhier 64. KATWIJK. Raadsvacature. De heer A. Parlevliet heeft voor zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad in de vacature wijlen den heer G. van Duyn bedankt. Zijn opvolger op de Chr. Hist, lijst is de heer B. v. d. Bent, die zijn beslissing nog eenige dagen in be raad houdt. Personalia. In plaats van wijlen den heer G. van Duyn is tot voorzitter van „De Verpleging" gekozen de heer D. C. van Leeuwen. NOORDWIJK. Personalia. Te 's Hertogenbosch slaag den voor het politie-diploma van den R. K. Politiebond „St. Michael", met aanteeke- ning de heeren C. J. de Winter en H. M. v. Deursen, beiden agent van politie alhier. VOORSCHOTEN. Tosea en Hanze. Door bovengenoem de vereenigingen zal een etalagewedstrijd worden gehouden van Donderdag 20 tot en met 27 October a.s. Voor prijzen voor de winkeliers zullen door de jury worden uit gereikt 10 diploma's, met prijzen van lsten tot en met 5den prijs. Geheel los daarvan zal gevraagd worden de beoordeeling van het publjek, evenals bij den etalagewed strijd van 1931. Voor het publiek zullen worden beschikbaar gesteld door de com missie geldprijzen en wel van 15, 10 en 5, terwijl tevens nog als extra prijs voor een letterraadsel 15 gegeven zal worden. Collecte. Zaterdag, 8 October j.l., had alhier de collecte plaats ten bate van het plaatselijk crisis-comité. De plaatselijke mu- ziekvereenigingen „Benvenuto" en „St. Lau rens" verleenden hunne medewerking en terwijl een aantal dames langs de huizen inteekenlijsten presenteerden, bliezen de muzikanten er lustig op los. De collecte bracht op de som van 593.84, doch ver moedelijk zal dit cijfer nog aanmerkelijk stijgen, daar nog vele bezoeken moeten wor den afgelegd. Een woord van dank past voorzeker aan de dames voor hare mede werking bij het collecteeren en aan de bei de muziekvereenigingen, waardoor deze collecte is geslaagd. STADSNIEUWS DISTRICTS^ 1JEENKOMST ST. JOSEPH'S GEZELLEN. Opvoering van het leekenspel „Maran Atha" Het is thans de tijd om massaal naar buit-en op te treden. De St. Josephgezellen begrijpen hun tijd en hebben den wil en den moed om hun Ivolpingsideaal te de- monstreeren op de stratep en pleinen. Na Amsterdam, Alkmaar, Hoorn en Rot terdam was thans de beurt aan het dis trict Leiden. Zaterdagavond had in de Groote Stads- zaal een cultureele bijeenkomst plaats van gezellen uit den wijden omtrek. Aan deze bijeenkomst was een optocht voorafgegaan met vanen en fakkels. De stoet, welke was opgesteld op het Pieterskerkhof en stipt op den vastgestelden tijd n.l. half 8 vertrok, werd gevormd door ongeveer 700 gezellen van de navolgende afdeelingen: Boskoop, Katwijk, Langeraar, Leiden, Lisse, Noord- wijk, Oegstgeest, Roelofarendsveen, Voor hout, Voorschoten, Wassenaar, Woerden en Zoeterwoude. Later verscheen nog de afdee ling Nieuwkoop, welke echter niet aan den optocht deelnam. Op de Breestraat werd gedefileerd voor de Gehoorzaal, waar zich op het balcon be vonden de Centraal-Praeses rector J. v. Ga len, de District-Praeses kapelaan H. v. d. Ven te Leiden en het centraal senioraat. Om half 9 verscheen de fakkelstoet na een rondgang door de stad voor de poorten van de Gehoorzaal en marcheerde de deel nemers, monter ondanks den regen, de groote zaal binnen, waar op de galerij reeds een Linke schare belangstellenden, meest familieleden van de gezellen, had plaats genomen, De zwart-oranje vanen werden in rekken geplaatst, de Nederlandsche Gezel- lenvlag kreeg een plaats op het podium. Nadat allen gezeten waren, kwamen on der luid applaus en gejuich de geestelijke en wereldlijke gezellen-autoriteiten de zaal in en namen in de voorste rijen plaats. Aanwezig waren f/of J. v. d. Wiel, leeraar aan het Semin. Hageveld, rector J. v. Galen, kapelaan H. v d. Ven, pater L. Oorsprong, resp. centraal-praeses en dis- tricts-praeses van Leiden en Rotterdam, kapelaan Henning van Langeraar, kapelaan Brans van Zoeterwoude en pastoor G. Kla- vorweijden van Zoeterwoude. Even later verschenen nog pater R. Buschman van het klooster aan den Haag wef?> pater Genuchtens, leeraar aan de K. H. B. S. en rector R. Reijnen. De districts-praeses kapelaan v. d. Ven opende vervolgens de bijeenkomst met den Kolpingsgroet en verwelkomde den oen- traal-praeses, den grooten stuwer van het Kolpingswerk in Nederland, den districts- praeses van Rotterdam pater Oorsprong, dc vertegenwoordigers van het centraal seuioraat, belangstellenden en gezellen. Spr. sprak zijn groote voldoening uit over den schitterend geslaagden optocht, waar uit een klare taal sprak, sprekende van idealen en van den vasten wil ze uit te dra gen. Dank bracht spr. vooral aan het Leid- sche commissariaat, dat zich groote moeite voor het organiseeren van den optocht had letroost In deze bijeenkomst willen de ge zellen no® eens in zirh versterken en ver diepen den echten Kolpingstreest, maar daarnaast heeft de bijeenkomst een cultu reel doel. En in dit verband richt spr. een dankwoord tot prof. v. d. Wiel, den schrij- i ver van het leeke-spel „Maran Atha'*, dio tevens de leiding had van de opvoering- j Een bijzondér dankwoord kreeg ook de heer S. Menken, die de moeilijke taak van twee den leider had Spr. las daarna een tele gram voor, dat aan Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem werd verzonden en als volgt luidde: „Ruim 700 Gezellen in Stadsgehoorzaal te Leiden rondom centraal-praeses bijeen ter versterking Kolpingsgeest en bijwoning spel „Maran Atha" betuigen Uwe Exc. ge hoorzaamheid, eerbied en trouw". (w.g) v d. Ven, districts-praeses. Staande werd daarna het Vlaggelied ge zongen, als uiting van de gezellen, dat zij trouw wilden blijven aan hun Koipings- ideaal. Vervolgens kreeg rector v&n Galen ge legenheid tot het uitspreken van de feest rede. He herinnerde aan de geslaagde de monstraties in Amsterdam, Alkmaat, Hoorn en Rotterdam, waarop thans het district Leiden is gevolgd. Gij begrijpt, al dus spr., dat gij in dezen tijd uw idealen naar buiten moet dragen en gij hebt dat gedaan in een wonderlijk mooie optocht. Dank voor deze nobele daad. Het Kol pingswerk richt zich allereerst op de vor ming van het individu, een arbeid, waar aan de Gezellenvereenigingen reeds 60 jaar met succes werkzaam zijn. Doch naast mdividueeie vorming inoet thans demon strate naar buiten staan. Wij leven in een tijd van extremisme. De godsdienst is of wel levensstuwing óf moet met geweld uit de gewetens weggeranseld. Op sociaal ge bied staan fascisme en communisme tegen over elkander. Tegenover laffe negermu- ziek zien wij een opleving in de kunst door katholieke jongeren, die in de kunst hun katholiek ideaal weten te belicha men. Het is thans de tijd der jongeren. In li teratuur en kunst doen zij de vonken spatten van een bewust apostolaat. In Duilschland weet het fascisme duizenden jongeren achter zich aan te sleepen en in Rusland arbeiden millioenen comsomols voor een nieuwe Sovjetstaat. Nu is het de tijd van het felle apostolaat, en het is dat apostolaat, dat u, gezellen, vandaag heeft bijeengebracht, Apostolaat hebt gij te geven, door do beleving van uw eigen Kol- pingsprogram. Vooreerst godsdienstig, door van nu af aan 18 karaats Katholieken te zijn. Vervolgens ook maatschappelijk door de bouwsteenen aan te dragen voor een nieuwe structuur van de wereld, wel ker lijnen reeds vast- liggen in de Pause lijke zendbrieven. En op de derde plaats cultureel, door uw eigen cultuur te brengen tegenover de decadente films en revues. Dat apostolaat moet individueel be oefend worden maar ook massaal. De op tocht door Leiden was een imposant schouwspel, maar hoevelen zijn er nog niet, die hadden moeten opmarcheeren naast ons, die nog niet begrijpen, dat iedereen een persoonlijke dienstplicht, dat iedereen ger van Jezus Christus. Deze lauwen moet gij vurig maken, deze slapenden wakker schudden. Het Kolpingsprogram moet wor den beleefd door de massa Kolping beeft zijn program bedoeld als een sociale bewe ging. Als er in Mexico eens tienduizend gezel len geweest waren, roept spr. uit, zou dan vanavond de aartsbisschop gevangen zijn gezet? Er kan ook hier een tijd komen, dat wij worden teruggejaagd naar de catacom ben, maar als gij uw program beleeft, zal ons heilig idealisme ook op de puinen blij ven leven. Een langdurig applaus volgde op dez® enthousiaste rede. Na een korte pauze volgde het tweede hoogtepunt van den avond, de opvoering van het leekenspel „Maran Atha", een spel van jongeren, die een ernstig woord spre ken tot de jongeren, een actueel woord in dezen tijd. Aan het spel gaat een proloog vooraf, waarin de proloog-zegger in duidelijke ver zen doel en strekking van het spel uiteen zet. „Geen bloot vermaak zoeken wij, noch oogenstreeling", zoo luidt het, maar groot is de nood der arbeidsloozen, groot de nood van gezinnen, de onrust van binnen. De heiligste dingen verwazen. De St. Jo sephgezellen willen wijzen, hoe allen ver rijzen door Christus' verlossende dood. Als het scherm opgaat, komen onder bet zingen van een liturgisch gezang roode ge stalten het tooneel opsohrijden. Het zijn vertwijfelden, die in hoogsten nood zijn. De fabrieken staan stil, de kantoren zijn gesloten. „Wat hebben wij misdaan, roepen zij uit, dat wij ten gronde moeben gaan?" Van links sluipt nu de dood nader en ruit hen op tot oproer. Haalt neer het huidige gezag, dan komt er werk en een nieuwe dag breekt zich baan. Verlossend grijpt de dood. Nieuwe gestalten komen op, zij gaan in dichten mist en twijfelen. Een raddraaier spreekt hen toe en spoort hen aan tot werkstaking. Wederom een nieuwen groep, die toege sproken wordt door een godlooohenaar. Wat te doen xn deze werelduood? Waar is hulp en rédding, waar vindt de mensch een vaste leiding? Heb antwoord komt als een apotheose. „Vexilla regis prodeunt, fulget crucis mysterium" klinkt het als engelengezang. „Daar komen de vanen van den koning, schitterend staat het kruismysterie". De purperen gordijnen van het achtertooneol schuiven weg cn zichtbaar wordt een reus achtig kruis. De Verlosser der Wereld, Ma ran Atha. De dood, de raddraaier en do godloochenaar sluipen weg, oen engelenfi guur verschijnt en eou plaatst zich onder het kruis. Jonge mannen, zegt hij, ziet gij Hem aan het kruis? Ook voor dezen tijd verdroeg Hij de miserie van het smartelijk Kruismysterie op den Goeden Vrijdag. Goeden Vrijdag, bloed bepereld loet het raadsel van de wereld. Nog meer jonge mannen vullen het too neel en roepen om do waarheid en het le ven. „Hij is de waarheid en het leven". „Wees gij ouzo verrijzenis" bidden ten slotte de jonge kerels. „Zend uwen geest, dat wij den geest des tijds begrijpen. Laat in onzen tijd dc nieuwe vormen rijj>en. Stort in ons uw adem". En alle erkennen het met een driewerf herhaalde getuigenis:' „Tu rrx gloriae Ohriste". Gij Christus, zijt de koning der glorie. Gij zijt de Christus gister, heden en in eeuwigheid. Gij zijt do Christus, ko ning van den nieuwen tijd! En dan s-taat de zaal op en in plechtig gedragen rhyblimo klinkt het statige lied van Sohaepmann, gezongen uit honderden keelen: Aan U, o Koning der eeuwen. Dat was een aangrijpend spel, oen spel, dat verstaan werd door de gezellen in de zaal en dat hen pakte, onmiddellijk en vol ledig. Do samensteller, prof. v. d. Wiel, heeft in dit spreekkoor het juiste midden weten te bewaren. Verheven gedachten, in verke ven versvorm, doch begrijpelijk en onmid- delijk inslaand bij de massa. Actueel met voldoende godsdienstige inslag, is dit een echt spel van den nieuwen tijd. De „jonge ren" die het speelden, hebben zich van hun taak uitstekend gekweten, en vooral de zegger van den proloog en de engelenfiguuh onder het kruis waren prachtig van dictie en voordracht. De liederen, welke tijdens de opvoering werden gezongen, werden uitgevoerd door de Leidsche Liederentafel „Sebastiaan Sohaffer". Tusschen de bedrijven door vulde de Leidsche Symphonic Franz Schweitzer" het programma op hoogst aangename wijze. Aan den uitgang werd gecollecteerd door de R. K. Commissie voor Werkloozenzorg. LAATSTE BERICHTEN DE ROOFOVERVAL TE ZENDEREN. Het politioneel onderzoek. Uit Almelo meldt men ons in verband met den roofoverval to Zenderen, waarbij mejuffrouw A. v. d. Pol werd gedood, dat de in den loop van Zondagochtend in een bosch bij Azelo onder Ambt-Delden door den Rijksveldwachter van Delden aange houden man zekere G. R. is. Deze man is aangehouden, terzake van landlooperij. Bij het onderzoek van den rechtercom- missaris van gisteren en hedenmorgen is gebleken, dat er eonigo aanwijzingen zijn tegen G. R. in verband met den op mej. v. d. Pol gepleegden moord. Evenwel is het nog niet zeker, dat de gearresteerde de da der is, waarom de politie haar onderzoek, ook in andere richting krachtig voortzet, waarvoor zij de medewerking van het pu bliek inroept. Verdronken. Hedenmorgen om pl.m. 10 uur geraakte de 10-jarige H. Koppenhagen spelendet- wijze in de Korte Haven te Schiedam en verdronk. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 10 Oct. Vee. Aanvoer: 422 koeien en ossen, 172 vette kalveren, 1486 varkens of overloopers, 1771 schapen of lammeren. Prijzen per half kg.: koeien 1417.5, 2527 en 31—33 cent, ossen 17 19, 22.525 en 2730 cent, vette kalveren 3237.5, 42.547.5 en 5557.5 «•ent, scha pen 1419 cent, schapen per sink 810, per stuk, lammeren per stuk 8-10 en varkens 1212.5 en 13.5 cent. Overzicht De aanvoer van koeien en ossen was min der dan vorige week Maandag. De handel was matig en de prijzen bleven ongeveer op dezelfde hoogte. Een beste koo ging nog tot 1 oent boven noteering. Stieren niet genoteerd. Vette kalveren met veel minder aanvoer dan vorige week Maan dag. De Groote Verzoendag is hiervan de reden. De handel was tamelijk en «le prijzen door te korten aanvoer een tikje hooger. Een best kalf ging nog tot 2.5 cent boven oteering. Schapen en lammeren met tame lijken aanvoer. Ook hier stond «1® aanvoer in het teeken van den Groote Verzoendag. Er was weinig vraag en de prijzen lager dan vorige week Maandag. De aanvoer van varkens was ruimer dan verleden week Maandag. Hoewel de han- «lel traag was, waren de prijzen van zware varkens goed te handhaven. Er werd hoofd zake lijk door de Varkenseentrale gekocht. Er was weinig kooplust voor het binnenland. Zouters werden niet aange voerd. AMSTERDAM, 10 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangovoerd: 347 vette koeien waarvan de prijzen waron: le kw. <>4—70 cent, 2e kw. 54—62 ct„ 3e kw. 48—52 oent, mindere soorten 30 cent per kg. slachtgewioht; 101 melk- cn kalfkoeien 160220, 18 vette kalveren: 16 gras kal veren 58, 25 schapen 1014 per stuk; 1158 varkens: vleeschvarkena, wegende van 90—110 kg. 33—34 cent, zware 31—32 cent eii vette 2931 cent per kg. slach(ge wicht; 19 paarden 75120 per stuk. Overzicht: Tengevolge van den Groote Verzoendag en de najaarsmarkt te Pu mie rend, slechte aanvoer runderen, slepende handel. Vette kalveren geringe aanvoer, geen prijimoteering. Nuchtere kalveren en schapen zeer stille handel. Groote aanvoer varkens, w.o. 500 stuks door de Varkens Centrale, slepende handel. Drie wagons geslachte runderen, uit Denemarken. VEUR, 8 Oct. Groehtenveiling. Eng. komkommers lo soort 2.503.20, 2e soort 1.101.80, 3e soort f 1.wankl. 12, stek 2030 cent, gele komkommers le soort 6.509.50, 2e soort 4.105?20, 3e soort 2.002.60, stek 3080 cent, kropsla 0.40—1.90, peen 30.5—5.60; bloemkool 2.507.20, 2e soort 1.001.80; tomaten (mid.) 2.803.60, gr. ronden 23, 2c soort 1.80—2.30, 3e soort f 1.0O—1.40, andijvie 0.401.20, spinazie 3475 cent, postelein 5.807.20, rabarber 12, radijs 12, snijboonen 2637 cent, eper- cieboonen 1621 cent, prei 1.202.10, selderie 1.101.80, appelen 1218 cent, peren 1013 cent, meloenen 1025 t>cnt cn druiven 1014 cent.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3