MAAND/G 10 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. n GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT Tegenwoordig alle raadsleden. Voorzit ter de Burgemeester. De Burgemeester opent de vergadering met gebed De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd gearres teerd. Op het verzoek van J. P. Ruigrok te Sassenheim om vermindering zijner hypo theekrente, welke 4 3/4% per jaar be draagt, wordt afwijzend beschikt. Het verzoek van de Gewestelijke Land stormcommissie „2Juid-Holland West" om een subsidie van 50.— wordt toegestaan. Op het verzoek van L. van Diemen om in samenwerking met het Wit-Gele Kruis de kosten te vergoeden van de verpleging van zijn kind in Huize Sint Angela in Den Haag wordt afwijzend beschikt. De voorzitter merkt op, dat voorheen de Federatie van het Wit-Gele Kruis 1/3 der kosten op zich nam indien de plaatselijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis en de Gemeente ieder ook 1/3 betaalde. Deze re geling heeft echter opgehouden te bestaan. Het verzoek van D. J. Hoek ea. om de straatverlichting langs den 's-Gravendam- schen weg te ontsteken wordr voor kennis geving aangenomen, daar in deze aangele genheid reeds is voorzien. Ingekomen is voorts een verzoek van de R. K. Vereeniging „Moederschapszorg" te Haarlem om een subsidie van 25.—. B en W. stellen voor op het adres afwij zend te beschikken. De heer C. v. d. Klauw meent dat een subsidie van 25.wel is gemotiveerd, daar met de werkzaamheden der vereeni ging zeer zeker een groot belang wordt ge- De voorzitter merkt op, dat B. en W. af wijzend adviseeren, omdat de werkzaam heden der Vereeniging voor Noord wijker- hout van geen belang zijn.. Daarmede wordt het algemeen nut der vereeniging aller minst ontkend Als de gemeente al-e instel lingen ging steunen, die een goed doel voorstaan, zouden er heel wat komen kijken. Dit ligt meer op den weg van den Staat en van particulieren. De aansluitingen bij de water leiding. Als laatste der ingekomen stukken wordt behandeld een door H J. van Dam e.a. in gezonden adres, houdende verzoek te be vorderen, dat adressanten die bij het wa terleidingbedrijf van Voorhout zijn aange sloten, bij Noordwijk kunnen worden aan gesloten. B. en W. stellen voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer J. v d. Berg-Verdegaal kan hier- iede niet accoord gaan. Weliswaar kunnen wij op de tarieven van het waterleidingbe drijf van Voorhout geen invloed uitoefenen, maar wel kunnen wij het artikel, dat voor nieuwbouw aansluiting bij de waterleiding verplichtend stelt, uit de bouwverordening lichten. Spreker zou hiertoe willen beslui ten. De heer van Parera zegt, dat hij ook ver schillende huizen heeft, die bij het water leidingbedrijf van Voorhout zijn aangeslo ten. Aanvankelijk had hij ook wel k.ach- ten, doch aan zijn bezwaren is ten slotte tegemoet gekomen, zoodat hij volkomen te vreden is. De voorzitter merkt op, dat men voor de betaling van het water uit de waterleiding twee stelsels heeft, le de betaling per M3, die Noordwijk toepast en die nimmer aan leiding geeft tot klachten. 2c de betaling naar draagkracht, verband houdende met den toestand der woning, door Voorhout in practijk gebracht. Het bedrijf is voor reke ning en risico van Voorhout en Noordwij- kerhout heeft geen enkel formeel recht om zich daarin te mengen. Intusschen heersch- te bij B. en W.van Noordwijkerhout de mee ning, dat het tarief door Voorhout tamelijk willekeurig wordt toegepast. Een conferen tie van Voorhout leidde tot geen resultaat. Daarop zijn door B. en W. van Noordwij kerhout meerdere gegevens verzameld en werd een nieuw onderhoud met B. en W. van Voorhout aangevraagd. Dit is nimmer verleend. Daar B. en W. van Voorhout tot geen enkel overleg gebonden zijn is op dit onderhoud niet verder aangedrongen. Het advies van den heei van den Berg- Verdegaal kan niet worden opgevolgd. De Raad is niet bevoegd om in deze vergade ring de bouwverordening te wijzigen. Daar toe zou eerst het advies van de Gezond heidscommissie moeten worden ingewon nen. B en W. zullen zich intusschen om trent deze kwestie nader beramen. Het advies van B. en W om het adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt hierna bij acclamatie aanvaard. Als punt 2 der agenda fungeert een adres ▼an E. Bakker te Noordwijk om toestem ming tot oprichting van een noodwoning op de door hem gehuurde onder Noordwij kerhout gelegen perceelen op welk verzoek door B en W. afwijzend is beschikt De voorzitter merkt op dat Bakker bij B. en W. heeft laten informeeren of op medewerking hunnerzijds kon worden gere- kenr. B. en W. hebben een afwijzende hou ding aangenomen, doch een schriftelijk ver zoek heeft B. en W. nooit bereikt en een formeele beslissing, is nooit genomen. Het is intusschen dubieus of beroep op den 'Raad wel mogelijk is en of dit niet bij Ge deputeerde Staten moet worden ingesteld. Als belanghebbende in beroep wil gaan, is het het beste, dat hij tot B. en W een schriftelijk verzoek richt om vergunning. Krijgt hij een afwijzende beschikking, dan zal hem den weg worden gewezen, hoe en waar hij in beroep kan gaan. Do heer Parera is op grond van gewij zigde woningwet van oordeel, dat de zaak niet tot de competentie van den Raad be hoort. De heer Geerlings vindt het verlangen van Bakker niet onredelijk en zou het op prijs stellen als B. en W. wat meer soepel heid betrachten. De voorzitter merkt op, dat al te groote soepelheid ter zake gevaarlijke precedenten kan scheppen. Het adres van Bakker wordt daarna bij acclamatie voor kennisgeving aangenomen. Op de verzoeken van J. W. Th. v d. Wa ter en H. J. v. d. Woerdt om een tegemoet koming krachtens art. 13 der L.O.-wet voor reiskosten van hun kinderen, die de U.L.O te Noordwijk aan Zee bezoeken, wordt gunstig beschikt in dien zin, dat aan J. W. Th. v. d. Water en H. J v. d. Woerdt re spectievelijk een vergoeding van 10. en 25 zal worden toegekend,dit na de uitdrukkelijke verklaring van den voorzit ter, dat medewerking ter zake door de L.O.- wet wordt geëischt. Een nieuwe verordening op het haven- en kadegeld wordt vastgesteld Aan een aan tal bedenkingen, die Ged Staten hebben tegen de thans geldende verordeniejj, die met 1 Januari as vervalt, wordt tegemoet gekomen. Het tarief van het haven- en kadegeld blijft ongeveer hetzelfde. Nieuw R. K. school in De Zilk. Overeenkomstig de bepalingen der Lager Onderwijs-wet worden de noodige gelden door den Raad beschikbaar geste d tot op richting van aen nieuwe R. K. school in De Zilk. De voorzitter merkt op. dat dit slechts een formeele beslissing is. Of met de inge diende plannen accoord wordt gegaan, staat geheel ter beoordeeling van B en W., die wel zu len zorgen dat op het tegen woordige plan wordt bezuinigd wat er op bezuinigd kan woeden, vooraleer het wordt uitgevoerd en difPden bouw niet zullen sanctioneeren vooraleer zij het geld hebben en dat op redelijke voorwaarden De heer J v. d. Berg Verdegaal zou. ge zien de werk'oosheid in de bouwvakken, willen bevorderen dat het werk door plaat selijke ondernemers wordt aangenomen en door plaatselijke werklieden wordt uitge voerd. De voorzitter zegt. dat B en W. te zijner tijd hieraan aandacht zullen schenken. De heer L M. v. Noort vraagt of het mo- ge'ijk is het werk te gunnen bij inschrijving en de inschriiving te beperken tot plaatse lijke aannemers De voorzitter meent dat hiertegen geen bezwaar is, als althans het gemeentebe stuur dit goedkeurt doch een definitief ant woord zou hij eerst kunnen geven, als hij de desbetreffende voorschriften heeft ge raadpleegd. Het dato 17 April 1919 met de Landex- ploitatie Maatschappij „Noordwijkerhout" gesloten contract, wordt gewiizigd in dien zin, dat het bedrag van 2400 dat de Maatschappij heeft te storten voor het on derhoud van de bruggen in den Leeweg, den Schuinschen wee en den Gooweg wordt vervangen door 800.mits ten genoege der Gemeente is aangetoond, dat het on derhoud der bruggen over den Schuinschen weg en den Gooweg door de provincie Zuid-Ho'land is overgenomen. Besloten wordt tot aankoop van het ver harde gedeelte van den Schuinschen weg van de Landexploitatie Maatschappij „Noordwijkerhout" voor 1 Besloten wordt van E Hogervorst te Noordwijk en C. Th. Willemse, alhier, kos teloos te aanvaarden een perceel grond aan de Havendwarsstraat, zulks in verband met den aanleg dier straat en den hierbedoel- den .grond in eigendom over te dragen aan de Vereenieing tot stichting en instandhou ding van Ned. Herv. Scholen met den Bij bel, alhier, ten einde te dienen tot speel terrein en eventueele latere uitbreiding der school. De winke'sluiting. In verband met een schrijven van den Minister van Economische Zaken en Ar beid, wordt besloten de verordening tot af wijking van bepalingen der winkelsluitings wet zoodanig te wijzigen, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak bloemen worden verkocht in het tijdvak van 21 Maart tot 31 Mei en winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak brood. koek. banket, suikerwerk en chocolade; fruit; tabaksartikelen worden verkocht gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus op Zondag uitsluitend voor den verkoop van bovengenoemde artikelen mogen geopend zijn van 9 uur v m. tot 8 uur n.m. Barbierswinkels mogen op werkdagen, vallende in het tijdvak van 15 Mei tot en met 15 September geopend 'zijn tusschen 5 uur v m. en 9 uur n ra. Het venten, verkoopen en te koop aan bieden van afgesneden bloemen op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen wordt toegestaan op de Zondagen, welke vallen in het tijdvak van 21 Maart tot en met 31 Mei van S uur v.m. tot 8 uur n.m. De rekening 1931 van het grondbedrijf en de gemeente-rekening over 1931 worden aan den Raad aangeboden. Als leden de Commissie, belast met het nazien der rekening worden door den Raad hij eerste stemming aangewezen de heeren W. Th. Langeveld en J. van Parera. Voor de derde plaats werd bij herstemming be noemd de heer Jhr. J. H Gevers. Rondvraag. Bij de rondvraag merkte de heer L. M. v. Noort op, dat het wenschelijk is. dat het tarief van de electriciteit wordt vermin derd, ofschoon hij moet erkennen, dat er contractueel we! niets aan te doen zal zijn. De voorzitter zegt, dat, zooals den heer van Noort bekend is, wij ter zake geheel van Leiden afhangen. Een actie tot verla ging zou uit moeten gaan van alle recht streeks door Leiden bediende gemeenten. Of er aanleiding is hiertoe over te gaan, kan worden overwogen. Do heer J Passchier vestigt er de aan dacht op, dat het wenscheliik is, dat de dorpstoren wordt gerepareerd De voorzitter zegt, dat alhoewel hij on- GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP. De gemeenteraad kwam Donderdag in openbare vergadering bijeen. Alle leden aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. De voorzitter brengt ter tafel de inge komen stukken. De vereeniging „Helpt Elkaar' verzoekt voor 1932 een subsidie en legt daarbij de rekeningcijfers van 1931 over, waaruit blijkt, dat er een batig slot is van 128.28. Gezien djt slot, achten B. en W. het on- noodig een subsidie toe te kennen, zoodat zij voorstellen het verzoek af te wijzen. Met alg. stemmen wordt het verzoek af gewezen. Een verzoek van de Chr. Oranjevereeni- ging om een subsidie voor het gehouden kinderfeest van 50 ct per leerplichtig kind. Door het bestuur is de rekening overgelegd waaruit blijkt, dat er een heel klein batig J slot is, zoodat B. en W. voorstellen de subsidie voor 1932 weder toe to staan. Een schrijven van de Lichtfabrieken, dat de perceelen 17, 19, 21 en 23 langs den Hoogmadeschenweg aan het electriciteits- net zijn aangesloten, de garantie die ge steld moet worden, bedraagt 300 K.W.U, k 0.15 per K.W.U. B. en W. stellen voor, de gevraagde garantie toe te staan. Al dus met alg. st. besloten. Een adres van B. en W. van Berken- wonde, i.z. wenschen betreffende de uit voering van de crisis-varkenswet, met ver- zoek daaraan wel adhaesie te betuigen. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisge- I vin? aan te nemen. Zoo met alg. st. be- sloten. 1 Een schrijven van G. S. dat hun College de beslissing betreffende de door deze gemeente verschuldigde vergoeding aan Leiden, ten behoeve van de meisjes-H.B S.. hebben herzien, waardoor de meisjes Ma- claine Pont niet meer voor rekening van Leiderdorp maar voor die van Zoeterwoude zijn gebracht. In verband hiermede ver zoeken Ged. Staten B. en W. ^n den Raad het beroep aan de Kroon in te trekken Me> alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Een mededeeling van den Minister van Waterstaat, dat geen genoegzame gronden bestaan het Statenbesluit i.z. de tolheffing op de Leiderdorpsche Brug te vernietigen. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangeno> men. De voorzitter deelt mede. dat op het oogenblik de Van der Valk Boumanwee door Leiden wordt hersteld, daartoe wordt deze weg omgeploegd en voorzien van ba salt, dat door een wals er in wordt ge walst. Dit is echter half werk. zoodat aan den gemeente-opzichter, den heer Meer burg, den opdracht werd verstrekt zich met den opzichter van Leiden in verbin ding te stellen, om te trachten, dat de weg ook nog een teerbehandeling zal on dergaan, waardoor verbetering beter tot zijn recht zal komen. De kosten van een teerbehandeling worden geraamd op ƒ1400 zijnde 30 ct. per M.2 De voorzitter heeft hierover een telefonisch onderhoud gehad met wethouders Goslinsra en Splinter van Leiden, die deze aangelegenheid in do ver gadering van B. en W. van Leiden zouden ter sprake brengen. B. en W. hebben daar om aan Leiden schriftelijk het voorstel gedaan om den weg een teerbehandeling te laten ondergaan voor gezamenlijke reke ning. B. en W. vragen thans machtiging om dit verder af te wikkelen.' De heer De Haas vreest, dat Leiderdorp zich op een gevaarlijk standpunt stelt, omdat ze aan dezen weg niets behoeft te deen Ook de heer Klaver ziet er niet. veel heil in. De voorzitter en wethouder Snlinter be- toogen, dat de toestand onhoudbaar is en de thans aangebrachte verbeteringen maar half werk is. Wethouder Splinter ziet in de teerbehandeling geen afdoende oplossing, maar een tijdelijke voorziening, die het geld waard is. Wethouder Van Leeuwen vindt het noodzakelijk, dat verbetering wordt aangebracht. De gevraagde machti ging wordt ten slotte met alg. stemmen verleend. Voorts deelt de voorzitter mede, dat B. en W. met het oog op de werkloosheid naar een object voor werkverschaffing heb ben uitgezien en dit meenen gevonden te" hebben in de verdere bestrating van den weg in Achthoven tot een lengte van onge veer 1500 M. Aan dit werk zouden onge veer 20 werkloozen een 4-tal maanden te werk kunnen worden gpsteld. Er zullen ongeveer 650000straatklinkers noodig zijn, terwijl bet werk aan arbeidsloon oplevert een bedrag van 5500. Omdat dit werk al leen ten behoeve der werkverschaffing ver vroegd wordt uitgevoerd, hebben B. en W. zich tot de Regeering gewend met verzoek om 100 pet. in de arbeidsloonen bij tc dra gen. De vlamovenstraatklinkers kosten f 19 per 1000 stuks rijksgetrokken af fa briek. B. en W. vragen ook hiervoor mach tiging om do plannen verder uit te werken, wanneer van het Rijk een gunstige mede werking kan worden verkregen. Ter sprake komt nog of ook nog een kwantum Rijnsteen kan worden gebruikt en of in de gemeente zelf de straatmakers aanwezig zijn. De voorzitter zegt dat het zoover nog niet is en dat dit een kwestie van uitvoe ring is. Met alg. stemmen wordt do ge vraagde machtiging verleend. Aan de orde. is thans de behandeling der der den toren woont van de noodzakelijk heid tot reparatie niets heeft gemerkt. Hij zal deze zaak intusschen laten onderzoeken. Jhr. Gevers verzoekt namens Remotus en Mevr. Hubrecht om op het laantje, dat den Buurtweg met den Gooweg verbindt min der grove grint te werpen, daar de weg daardoor als wandelweg minder geschikt wordt. De voorzitter zal aan het geopperd be zwaar zooveel moge'ijk tegemoet komen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. bed rijf sbegrooting voor 1933, De heer de Haas vraagt inlichtingen over de geraam de huuropbrengst en kosten van bouwrijp- maken van gronden. Deze worden door den voorzitter ver strekt, die tevens hierbij het voorstel van B. en W. ters prake brengt ofn het bouw blok, waarop thans gebouwd wordt geheel af te bestraten alsmede te voorzien van rio leering en waterleiding, zoodat alvast een afgerond geheel verkregen wordt. Dit werk kan als 2e object van werkverschaffing worden beschouwd. Ook voor dit werk wordt door B. en W. machtiging gevraagd om aan het voorstel verdere uitvoering te geven en met definitieve planne te komen. Hiertoe wordt met alg. stemmen beslo ten. De bedrijfsbegrooting voor het grondbe drijf voor 1933 wordt daarna vastgesteld: de baten op 3224, de lasten op 3224 en de ontvangsten en uitgaven van den kapi- taaldienst op S544. Behandeling der gemeente. begrooting. Vervolgens wordt behandeld de ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1933, alsmede de begrooting voor 1933 van het Burgerlijk Armbestuur. Deze laatste be groeting wordt met algemeen stemmen goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 1000. De heer Klaver wenscht dat om trent, den. onderstand van 3 R.-K. armen het Burgerlijk Armbestuur advies zal in winnen van een met de armen der R.-K. kerk op de hoogte zijnde persoon. De voor/,, zegt. dat de Raad daar niets over te zeg gen heeft. Ten aanzien van de gemeente- begrooting 1933 vraagt de heer de Haas, of het niet mogelijk is, dat de leden voor taan de begrooting thuis krijgen. Do heer Klaver zou hetzelfde willen en vraagt in stelling eener commissie voor het onder zoek van de begrooting. De voorz. zegt, dat bet verstrekken van afschriften der begrooting te veel kosten met zich mee brengt en wat de commisie betreft, dat kan in de loop van het jaar nog wel wor den overwogen. Verder vraagt de heer de Haas inlichtingen over de ramingen van de keurloonen en tijdelijk gebruik geving van het ziekenhuisje. De voorz. geeft de gevraagde inlichtin gen. Dezelfde persoon vindt de geraamde bijdrage van het Rijk in de kosten der steun verleening aan den lagen kant. De voorz. wijst er op, dat slechts 1/4 van do uitgaven voor dat doel kan worden ge- raanid. Bij den post „aankoop voor meube len voor het raadhuis" zegt de heer de Haas. dat hij deze liever wat hooger ge raamd zag, daar het meubilair in de Raad zaal zijn goed dagen heeft gekend. De voorz. wil hieraan niet veel laten doen. Ten slotte zegt de heer de *Haa-s, dat de bouwers in deze gemeente klachten heb ben over het Instituut van Stad- en Land schap van Zuid-Holland. De voorz. zegt, dat tot nu toe zich slechts 2 gevallen heb ben voorgedaan, dat bouwers hun tecke- ningen hebben moeten wijzigen, waardoor het uiterlijk van het gebouw meer tot zijn recht is gekomen. Bovendien is het te vroeg reeds thans een oordeel te vellen over genoemd instituut, dat nog maar kort in deze gemeente werkzaam is. De heer Groenendijk vindt, dat het ge raamde bedrag van 1500 voor een uitbrei dingsplan wat hoog is. De voorz. zegt, dat dit niet het geval is, hetwelk uit de daar voor vastgestelde tarieven kan blijken. Dan vindt de heer Groenendijk de subsi die voor de Burgerwacht te laag, deze moet niet verlaagd worden. De voorz. is het daarmee eens, het is zijn aandacht ont gaan, dat deze subsidie ook in de alge- meene verlaging begrepen is geworden. Thans meer dan ooit, is het noodig dat het instituut Burgerwacht in tact blijft. Do voorz. wil dan ook de post met 50 ver- hoogen, hetgeen met 5 stemmen wordt aan genomen; tegen stemmen de heeren Kla ver en de Haas. Voorts zou de heer Groe nendijk den gemeente-opzichter willen ver plichten, de helft van het telephoon-abon- nement te betalen voor particuliere ge sprekken. De voorz. ziet de billijkheid daarvan niet in, omdat de gemeente-op zicht er niet om de telephoon heeft ge vraagd, maar zij van gemeentewege hem is opgedrongen. De heer Klaver vindt, dat de opzichter vrijwillig de helft van het abonnement moest betalen. De voorz. zegt dat part'culiere interlocale gesprekken door den opzichter in de gemeentekas worden gestort. De heer Groenendijk blijft bij, wat hij heeft gezegd. Daarna spreekt de heer Klaver over de liooge subsidie aan de Bewaarschool zulks in verband met de schooltijden. Inplaats van tot 12 uur, zijn de kinderen maar tot 11 uur op school. De voorz. vindt uit een oogpunt van gezondheid. 2 uur school op een morsen voor deze kinderen meer dan genoeg. Dan klaagt de heer Klaver er ovei, dat de vereeniging „Helpt Elkaar" gewei gerd heeft een lid van verplegingsartikelen te voorzien maar nu de subsidie geweigerd is, wil hij daarover niet meer verder spre ken. De voorz. weet niet in hoeverre de me- dedeolingon van den heer Klaver juist zijn. Dc begrooting wordt daarna met alg. stemmen vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 109831.22. Aan de orde is thans der vaststelling der verordeningen op de heffing en invor dering van het schoolgeld, welke door de Kroon slechts tot 1 Jan 1933 zijn goedge keurd. De verordeningen worden ongewij zigd en met- alg. stemmen vastgesteld. Ver volgens stellen B. en W. voor een verorde ning vast te stellen op de heffing en in vordering van opcenten van de gemcento- fondsbelastitig tot ten hoogste 80 opcen ten. De voorz. zegt. dat later het besluit kan volgen hoeveel opcenten zullen moeten geheven worden. Bij de begrooting is or rekening mee gehouden, dat 80 opcenten geheven zulen worden. Mochten de tijden verbeteren of de opbrengst, door den in specteur hooger geraamd kunnen worden, dan kan misschien mot minder volstaan worden. Daarna stellen B. en W. voor oen aan- vullings-kohier voor de straatbelasting vast te stellen, waarbij de eigenaren van de woningen in de Koningstraat zijn aange slagen in de 3e klasse der straat- en licht- belasting. Het kohier wordt vastgesteld met bepaling, dat de betaling der belas ting moet geschieden voor 1 Dcc. 1932. Op voorstel van B. en W. wordt met alg. «t. vastgesteld het aanvullingskohier voor de hondenbelasting tot een bedrag van 37.50 met bepaling dat de belasting in één ter mijn vóór of op 1 Dec. a.s moet zijn vol daan. Alsnu is aan de orde de vaststelling der 3 jaarlijksche afrekening 19281930 met de Bijzondere School. Daarvoor wordt aller eerst de vergoeding per leerling voor 1930 vastgesteld op 18.92. De Bijzonder© School heeft in dat 3-jarig tijdvak een ver goeding ontvangen van 25384.16. De uit gaven der school over datzelfde tijdvak, die voor vergoeding in aanmerking kunnen komen, hebben beloopen 15077.03, zoo dat. te veel is ontvangen 10307,13, welk bedrag in de gemeentekas moeten worden teruggestort. B. en W. stellen voor, de afrekening al- zoo vast te stellen, met alg. stemmen wordt daartoe besloten. Voorts wordt op voorstel van B. en W. besloten, dc huizen van do „Blauwe Buurt" in het grondbedrijf te brengen te gen een som van 2500. B. en W. stellen tevens voor, aan de tegenwoordige be woners van de „Blauwe Buurt" dc huizen ondershands te verhuren. Dc beer De Haas stelt voor een verlaging van 10 pet. toe te passen, het is goed, dat in den tegeu- woordigen tijd de gemeente het voorbeeld geeft van huurverlaging. De voorz. zegt, dat. waar deze huizen indertijd niet zijn verhoogd, thans van een verlaging geen sprake kan zijn. Bovendien acht spr. ver laging niet gewenscht, omdat daajmed© in de hand wordt gewerkt, dat de menschen daar blijven zitten, terwijl het juist immers de bedoeling is, de woningen op te ruimen. De heer Klaver ondersteunt het voorstel van den heer De Haas. De voorz. en wet houder Splinter wijzen er op, dat het de bedoeling is, de huizen voorloopig voor 3 maanden te verhuren, daarna kan men verder zien. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Klaver en De Haas). Tevens stellen B. en W. voor, den veld wachter Schaap tc belasten met het innen van de huur en daarvoor te geven 10 pet. van de door hem opgehaalde gelden. D« heer De Haas is er tegen: het tractement van den veldwachter is hoog genoeg. De voorz. merkt op, dat de veldwachter daartoe niet kan verplicht worden, om do huur to innen. De heer Klaver stelt voor, 5 pet. van de huur-opbrengst te geven. Do voorzitter is het daarmede niet. eens. Bei de voorstellen zullen in de practijk ver moedelijk op hetzelfde neerkomen. Ten slotte wordt het voorstel van B. en iW. voor 3 maanden aangenomen. B. en W. stel len voor. van den hoer van der Velden 50 M.2 grond aan te koopon voor 10 cent, voor wegverbreeding en op dezen grond een trottoir te leggen. Bovendien wordt voor gesteld om aan genoemde persoon ƒ250 te geven als bijdrage in kosten van sloofcdem- ping en riolcoring. De heer Groenendijk merkt op, dat het riool uit de Koningstraat door zijn grond naar den Rijn is gelegd. In dat riool mag. volgens een contract geen water van de Hoofdstraat, worden geloost. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen, onder voorbehoud dat geen betaling zal geschieden, voordat deze kwestie ten genoege van den heer Groenen dijk is opgelost. Het verzoek van C. Wisse, punt 14 der agenda vervalt. Op voorstel van B. en W, wordt beslo ten de kasgeldleening aan Pernis, groot 30.000, met 2 maanden te verlengen. Beni ge wijzigingen in de begrooting 1932 wor den aangebracht. Ten slotte stellen B. en W. voor te be sluiten, dat een plan van uitbreiding voor de geheele gemeente in voorbereiding is. Het ontwerp-uitbreidingsplan wordt door den voorz. uitvoerig toegelicht, waarna het voorstel wordt goedgekeurd.^ Door dit besluit moeten do bouwers rekening houden met hot ontworpen plan en mag daarmede niet in Btrijd worden gehandeld. Bij de rondvraag dringt de heer Groe nendijk er op aan, een verordening te ma ken, waardoor fabrieken in do bebouwde kom geweerd kunnen worden. De voorz. zegt toe, dit in de vergadering van B. on W. te zullen brengen. Hierna sluiting. „Mama! In dc keukon is een agent. Hij is bezig Marie te arresteeren."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11