I VULPENHOUDERS en MISSAALS TOT 15 OCTOBER A.S. MAANDAG 10 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 HAAGSCH GERECHTSHOF. Voor het Haagsche Gerechtshof hebben terecht gestaan A. S. en W. H beiden te te Wassenaar ydie door den politie rechter te 's-Gravenhage zijn veroordeeld ieder tot zes weken gevangenisstraf wegens mishandeling van P., toen deze hen ont dekte terwijl zij kievitseieren zochten op het land van P. Getuige P. verklaarde, dat verdachten hem met een polsstok te lijf gingen.. Ver dachten zeiden, dat P. met een mes op hen afkwam en ook een stekende beweging daarmee maakte. De advocaat-generaal, mr. Brants, achtte het mogelijk, dat verdachten uit noodweer gehandeld hebben, maar in ieder geval zijn de grenzen daarvan verre overschreden. Een mishandeling van getuige P. ware niet noodig geweest. Bovendien hadden ver dachten niets te maken op het land van P. Het zoeken van eieren door onbevoegden is voor de landelijke bevolking een ware overlast. Spr. eischte bevestiging. Ook stond terecht de 22-jarige P. O. uit Valkenburg, die bij verstek von nis van den Haagsche Politierechter van 6 Juni j.l., veroordeeld was tot 75 sub. 30 dagen gevangenisstraf terzake van valsch- heid in geschrifte, n 1. het doen vervalschen van zijn rijbewijs. Vordachte bekende het hem ten laste gelegde. Een en ander was uit aardigheid gedaan volgens verdachte. De proc.-generaal Mr. Brants vond het feit ernstig en vond er geen aanleiding in om de straf te verminderen. Hij vroeg be vestiging van het vonnis. Uitspraak 18 October a.s. KANTONGERECHT TE WOERDEN. Zitting van 6 October 1932. P. I. 't V te Oudewater stond terecht dat hij op zekeren dag 24 vaten benzine in voorraad had zonder daartoe vergunning te hebben. Verdachte zeide dat hij het feit erkende maar dat de vaten er neergerold waren zonder zijn toestemming en buiten zijn weten. Als houder van een zuivelfa briek komen bij hem veel melkrijders per auto aan en die zouden dan ieder zoo'n vat medenemen hetgeen dan ook is geschied. De Ambtenaar van het Openbaar Minis terie achtte het feit bewezen maar meende dat verdachte te goeder trouw gehandeld heeft, daarom een lage boete eischende na melijk 3 of 1 dag. De Kantonrechter ging nog lager zoodat de uitspraak luidde 2.50 of 1 dag hech tenis waarmede verdachte tevreden wes. Des nachts werken mag niet. P. I. 't V. te Oudewater stond vervol gens terecht terzake dat hij een knecht des nachts werk had laten verrichten. Verdach te erkende doch voerde aan dat de Inspec teur gezegd heeft dat in een zuivelfabriek gewerkt mocht worden wanneer men wilde, maar dat men er dan rekening mede moest houden dat een knecht dezelfde rusturen kreeg als in een normaal bedrijf het geval zou zijn. Er werd hem opgewezen dat in ieder geval daarvoor vergunning moet wor den gegeven en wel schriftelijk hetgeen hij niet ter terechtzitting kon toonen zoodat verdachte dus strafbaar is. De Ambtenaar eischte een geldboete van 5.of 2 dagen hechtenis. De Kanton rechter veroordeelde tot 3.of 1 dag. De spoorwegoverweg te Bode graven. S. te Rotterdam had met zijn auto een spoorwegoverwegboom stuk gereden. Op i de vorige terechtzitting was hij veroordeeld geworden tot 5— of 2 dagen hechtenis. Hiermede was hij niet tevreden en teeken- de verzet aan. Thans diende de zaak weer opnieuw en verdachte ontkende tegen de boom aangereden te hebben. De boom was op den wagen gevallen, tegen de kap aan en ging toen stuk. Get. Anna v. E. te Bodegraven ver klaarde gezien to hebben dat verdachte tegen de boom aanreed want ze had nog „O-" geroepen. De overwegwachter V. te Bodegraven vertelde dat de boom, waartegen verdach te aanreed half gezakt was, terwijl de an dere nog openstond (Deze verklaring is on juist daar zes personen verklaarden dat één boom reeds dicht was en de andere nog openstond of aan het zakken was). Getuige ontkende dat hij de boom opgetrokken had om verdachte met zijn auto door te laten. Getuige k decharge L. te Botterdam en getuige A. T. aldaar verklaarden dat ver dachte niet schuldig was omdat de boom openstond en verdachte gereden heeft zoo als het betaamd. De overwegwachter liet de boom op den auto zakken. De Ambtenaar eischte bekrachtiging van het vonnis omdat de feiten vaststonden. De Kant-onrechter sprak den verdachte vrij, met vernietiging van 't gewezen von nis, omdat verdachte's schuld niet is komen vast te staan. Op fiets zittende, paard ge leiden, mag niet L. te Woerden was op de vorige zitting ook veroordeeld omdat hij, op 'n fiets geze ten, twee paarden had geleid. Verdachte zei de, dat het waar was maar dat 5 agenten gezegd hebben dat het mocht en dat toen de hoofdagent weer gezegd heeft dat het niet mocht. Ra, ra wat is dat. De Kantonrechter zeide dat de politie daar niet over te beslissen heeft, maar dat men niettemin op een dwaalspoor wordt ge leid, De hoofdagent v. d. W. verklaarde dat hij L. meermalen gewaarschuwd heeft Het laatste bevel geldt zeide do Kantonrechter. Verdachte als je in dienst geweest bent weet je dat wel. Eisch 5 of 1 dag be krachtiging van het vonnis. Veroordeeling conform. Wie was het eerst bij de brug? J. te Leiden reed te Woerden met zijn auto op de Leidschest-raatweg. Juist zou hij een brug passeeren toen er van de andere zijde ook een auto aankwam. Alle bei reden door. Aanrijding volgd Verdach te bleef doorrijden, de andere auto bleef stilstaan. Zij, getuigen dan, vonden ver dachte schuldig De Kantonrechter stelde de zaak uit om nog meer getuigen te hooren Hij sprak zijn hart recht uit P. te Linschoten had gras gesneden op een stuk land dat toebehoort, aan de R. K. Zustervereeniging te Montfoort. P. zeide dat hij zijn hart rechtuit sprak en het feit erkende. Hij woonde 32 jaar in Linschoten. Had twee burgemeesters medegemaakt en nog nooit hadden ze iets op hem kunnen zeggen. Getuige de K. had gezien dat P. gras maaide en getuige v. V. had het ook ge zien. De Kantonrechter vroeg hem of hij al eens eerder gras gesneden had daar. De verdachte antwoordde dat dit nooit gedaan te hebben zoo waarachtig als hij leefde. De eisch luidde 3.— of 1 dag. Verdachte vond het wel wat hoog. De Kantonrechter strafte met 2of 1 dag. Die Leerplicht-wet ook. V. te de Meem had zijn kind niet op tijd naar school gezonden. Vader was niet ver schenen maar het kind wel. Hij zeide dat hij niet naar school was geweest maar bes sen heeft geplukt bij die en bij die. Hij kon wat verdienen en moedor kon het best ge bruiken. Uitspraak: 1.of 1 dag. Na concours. K. te Nieuwerkerk aan den Amstel had als chauffeur de zangvereeniging „Het ka narievogeltje" naar concours te de Bi.t ge reden. Terug even door Utrecht begon de wagen te slingeren en reed tegen en an dere auto aan met het gevolg dat de wagen van verdachte in de sloot terecht kwam. Verdachte gaf getuige v. L. uit Hilver sum de schuld. Deze had niet rechts ge houden. Getuige v. L. verklaarde dat ver dachte slingerde. Evenzoo verklaarde ge tuige v. B. uit Hi.versum. De zaak werd aangehouden om meer getuigen te hooren. Weer die Leerplichtwet. N. te Zegveld had ook zijn kind niet naar school gezonden. Verdachte erkende en zeide dat het armoede in het boerenbe drijf was. Eisch 2.of 1 dag. Het vonnis luidde nog minder en wel 1.50 of 1 dag. Verdach te ging blij heen. Wanneer de wijn is in den man. H. was te Harmeien, hij woonde zelf te Hilversum, dronken geweest. Heel erg ook. Na opgesloten te zijn ter ontnuchtering werd hij den volgenden dag uitgelaten en toen gaf hij een valschen naam op Maar de politieman twijfelde, onderzocht en.... voor het dronkenzijn kreeg hij 5of 2 dagen, voor het opgeven van den valschen naam 8.of 4 dagen. Gevaarlijk rijden. A. te Scheveningen was niet verschenen. Hij had gereden met zijn auto nabij Gro- venbrug te Woerden en wel links van den weg. De weg maakte een zeer scherpen bocht-, is dus heel gevaarlijk. Juist kwam e-en andere auto hem tegen en nu trof hij het slecht want in die auto zat een politie- inspecteur. De rest is duidelijk. Verdachte zal 25.moeten betalen of 5 dagen moe ten gaan zitten. Nog erger. S. te Utrecht reed van Bodegra ven naar zijn woonplaats met een auto. Hij had haast. Tusschen Rietveld en Woer den was de weg opengebroken en waren ar beiders aan het zandkruien. Of verdachte niets gezien heeft is niet bekend, maar hij reed een kruiwagen in elkaar en de kruier kreeg zoo'n klap van den auto dat hij twee dagen pijn gehad heeft. Verdachte liet het er bij Althans hij was niet verschenen. Het zal hem 20.kosten of 4 dagen zitten. Hierna wordt- de terechtzitting gesloten. GEMENGDE BERICHTEN DOOR AUTO OVERREDEN. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond verloor een groentehan delaar op den Jut-faaschenweg te Utrecht een kistje van zijn wagen. Toen de man het kistje weer op den wagen wilde laden naderde uit de richting Jutfaa-s een met steenen beladen vrachtauto. De chauffeur van de auto haalde uit om den groente handelaar te ontwijken, doch deze liep pre cies op den vrachtwagen in met het ge volg, dat de groentehandelaar onder de auto terechtkwam en overreden word. Door den geneeskundigen dienst werd het slachtoffer naar de Rijksklinieken overgebracht, waar de man eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Eenigc ooggetui gen hebben verklaard, dat de be-stuurder van de vrachtauto te hard gereden heeft DOOR EEN STIER ACHTERVOLGD. Wielrijder gevallen en aan bekomen wenden overleden. Te Breyel werd een fietser uit Vieraen, toen deze aldaar over een veldweg reed, nagehold door een stier, die blijkbaar uit de weide ontsnapt was. De fietser schrok zoo heftig, dat hij van zijn rijwiel viel en tegen den grond smak te. Met deerlijke verwondingen werd üij naar het ziekenhuis te Breyel overge bracht, waar hij inmiddels overleden is. KIND DOOR EEN KOE AANGEVALLEN Te Ledeacker (N.-Ba) werd een kind van den landbouwer Derksen door een koe aangevallen. Een melkster, die het kind wilde ontzetten, werd eveneens door het woedende dier met de horens en hoeven bewerkt. Zoowel het kind als de melkster werden I zwaar gewond. Het kind i-s in zorgwekken- i den toestand in het ziekenhuis te Boxmeer opgenomen. =5 stellen wij wederom een aantal GRATIS beschikbaar voor degenen, die voor dien datum drie nieuwe drie-maand-abonné's op „DE LEIDSCHE COURANT" aanbrengen. E=j Naar verkiezing voor het aanbrengen van één abonné, een EE Vulpotlood. DE DIRECTIE. VERDRONKEN. Gisteravond te ongeveer zee uur is de 69-jarige G. Vermeij, wonende aan de Zuid kade te Waddinxveen, terwijl hij op de Jan Dorekade liep, door de duisternis misleid en in een naast den weg liggende sloot geraakt-. Voorbijgangers verlosten hem na ongeveer drie minuten, en brach ten den drenkeling naar de dichtbij gele gen garage van den heer Heikoop. De inmiddels ontboden geeesheer kon echter slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was zeer bijziende. Bij 't uitzetten van netten geraakte te Grouw de visscher S. Visser te water en verdronk. Zijn zoontje, dat eveneens te wa ter geraakte, kon worden gered. UIT EEN FLESCH CREOLINE GEDRONKEN. Vrijdag vierde de familie Gerrits te Collendoorn feest ter eere van een onder trouwde dochter. De heer Gerrits en zijn vrouw hebben per ongeluk tijdens de feest vreugde uit een flesck gedronken welke creoline gevatte. Beiden moesten vervoerd worden naar het ziekenhuis te Harden- berg. Him toestand is ernstig. De dochter van den heer G. was Vrijdag j.l. ondertrouwd ten gerneehte-hui ze van Ambt-Hardenberg. Toen het bruidspaar 's avonds om zeven uur nog niet in de ouderlijke woning van het meisje te Har- den-berg was teruggekeerd, besloten de be jaarde ouders, maar niet langer te wachten en reeds een, dronk te nemen. De vrouw is zeer slecht van gezicht en heeft een verkeerde flesch genomen. Zon der iets te merken heeft het echtpaar daar op creoline gedronken in plaats van bran dewijn, zooa-ls zij da-c-hten. Het gevolg was dat de bejaarde menschen spoedig ziet werden. Zij riepen de hulp van buren in en verzochten een dokter te roepen, doch daar de buren niet veel omgang met do familie hadden had men weinig lust terstond aan het verzoek te voldoen. Ten slotte werd echter iemand bereid gevonden naar Ambt- Hardenberg te fietsen en de hulp van dr. Boom in te roepen. Toen de dokter later de patiënten bezocht, zag hij den toestand zeer ernstig in. In zijn eigen auto vervoer de hij het echtpaar naar de Ropcke Zweers- Stiohting te Ambt-Hardenberg. De toe stand van den man en de vrouw is zeer ernstig. „Tel." MELKWAGEN EN BESTELAUTO ZWAAR GEHAVEND. Zaterdagavond omstreeks half zeven is een bestelauto, komende uit de richting Best, op een melkwagen gereden, doordat de auto, welke uit de richting Eindhoven kwam, verzuimde het licht te dooven. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgeko men, doch het paard heeft zoodanige ver wondingen opgeloopen, dat het waarschijn lijk zal moeten worden afgemaakt. De melk wagen en de bestelauto werden zeer ern stig beschadigd. De bestuurder van den auto, die zijn lich ten niet doofde, is doorgereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. TANKWAGEN TE MEPPEL IN BRAND. Explosie het gevolg. Bij het overstorten van den inhoud van een benzinetankwagen in het- ondergrond- sche reservoir van de firma A. Top en Zn., sboomwassoherij te Meppel, geraakte de benzine in brand. De vlammen laaiden hui zenhoog op en verspreidden zulk een enor me hitte, dat zelfs van de tegenover gele gen perceelen de ruiten sprongen en de verf van al het houtwerk af brandde. Het nieuwe in aanbouw zijnde fabrieksgebouw der firma Top, waarvan de voorgevel gloeiend heet werd, leed geducht van het vuur, terwijl het mede veel waterschade kreeg. De brandweer, die op een behoorlij ken afstand moest blijven, bepaalde er zich toe de belendende perceelen nat te houden. De tankwagen die geheel uitbrandde, werd met een kraan wagen naar de gemeen terei- nigiug gesleept. DE GIFMENGER TE ALMELO. Omtrent de poging van den 28-jarige.i meubelmaker te Almelo om zijn 21-jarige wouw van liet leven te berooven door ver gif in haar eten te mengen, verneemt de „Tel." nader, dat de man reeds verschei dene malen heeft getracht zijn vrouw uic den weg te ruimen. Het echtpaar is nog slechts enkele maanden gehuwd. Reeds kort na den huwelijksdag moet K. hebben geprobeerd zijn vrouw oin het leven te brengen door de gaskraan open te zetten. Hij stak het trouwens niet onder stoelen of banken, dat hij tegen wil en dank was gehuwd en dat de huwelijksband hem hin- j derde. Voordat hij in het huwelijk trad, had hij zeven jaar lang omgang met een ander meisje. Kort na de verbreking van I deze verloving huwde hij zijn tegenwoordi- ge vrouw. De verhouding tusschen het jon ge echtpaar liet veel te wenschen over en den laats ten tijd was het voor de buren niet verborgen gebleven, dat dikwijls hef tige scènes voorkwamen in het huishouden van den meubelmaker. De vrouw heeft voor het eerst wantrou wen tegen haar man gekregen toen zij eeni- ge malen een vreemden smaak aan de thee proefde en na het gebruik er van ziek werd. Later is gebleken, dat K. rattenkruit door de thee heeft gedaan. Toen dat zich eeni- ge malen herhaalde en ook vergif in bet eten gedaan werd, achtte de vrouw haar leven niet meer veilig en sprak met ande ren over hetgeen zij ondervonden had. Zoo kwam de politie op het spoor van de ver giftigingspogingen. Eergisternaoht heeft zij den meubelmaker van zijn béd gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. Het eten, waarin stoffen gevonden moe ten zijn, die hoogst gevaarlijk voor het le ven waren, is in beslag genomen en naar Utrecht opgezonden. Doordat de vrouw niets van het eten heeft genuttigd, zijn K.'s pogingen verijdeld. Hij beweert niet de be doeling te hebben gehad zijn vrouw te doo- den. Er zijn echter sterke aanwijzingen te gen hem. Kioskjuffrouw overvallen. Toen de 46-jarige mejuffrouw W. M. van de N.V. Van Ditmar's Kioskenonderne- ming te Rotterdam zich Vrijdagavond na sluitingstijd van de kiosk aan de Veemarkt naar huis begaf, werd zij gevolgd door twee mannen. In de Banierstraat grepen de mannen haar aan, wierpen haar op straat en trachtten haar haar tasch met de ontvangsten van den dag te ontrukken. De juffrouw, die zich hevig verzette, riep om hulp, waarna de mannen zonder buit op de vlucht zijn geslagen. Windhoos richt eenige schade aan. Uit Deventer wordt ons gemeld: Gister morgen is tijdens een kort doch hevig on- weder een windhoos in deze omgeving voor gekomen. Bij den kweeker Spijker aan den Twellosche Weg werden de kruinen van een aantal boomen afgerukt en een groot aantal ruiten van de fruitkassen kapot geslagen. Bij de uitspanning „De Platvoet" aan den weg naar Zwolle werd een zware schutting vernield en is een houten ge bouwtje omgewaaid. Eenige huizen in de omgeving kregen schade aan het dak. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. WIE IS FRITZ SZYMANSKI? Een Pool, die van werkloos taxi-chauffeur smokkelaar werd. Een man, die genoemd wordt „de koning j der smokkelaars", om wiens daden de meest fantastische verhalen de ronde doen ais ware hij een der beruchtste rooverhoofd- lieden uit den Balkan; op wien de douane beambten aan beide zijden der Duitsoh- Nederlandsche grenzen al maandenlang geloerd hebben en die hij door zijn venue- tele streken tot wanhoop had gebracht, totdat hij eindelijk in hun handen viel. Zijn loopbaan. Over het avontuurlijke leven van dezen man lezen wij het volgende in de „Limbur ger Koerier": Zijn grootvader was een Pool, die in zijn vaderland het eerzame boerenbedrijf uit- oefende. Evenals zoovele andere, verliet de familie S. in 1S89 den Poolschen geboorte- grond en vestigde zich in Elberfeld-Bar- men. Daar in de buurt begon de familie een handel in oud-ijzer, terwijl er tegelij kertijd nog 'n beetje bij geboerd werd. De held van dezen roman werd in 1S90 gebo ren, zoodat hij nu 42 jaar oud is. Als jonge man is hij in Barmen een tijdlang taxi chauffeur geweest. Wegens de slapte in het bedrijf werd hij ontslagen. Een tijd lang heeft hij toen in Limburg langs de grens ïondgezworven van Vaals tot Siebenge- wald en ook in dien tijd reeds smokkelde hij, zoodat hij in aanraking kwam met de Duitsohe justitie. Sedert dien heeft hij van smokkelen al tijd zijn beroep gemaakt. Zooa-ls gezegd heeft hij een maand of negen in een Duit- sche gevangenis doorgebracht. Als we on zen zegsman mogen gelooven, schijnt hij onder het bewakingspersoneel van dit in stituut buitengewoon populair geweest te zijn. Hij dischte de wonderlijkste verhalen op over zijn roemrijke daden, waarbij ver geleken een Lord Lister nog maar een kleiige jongen was. Zijn fantasie was gren- zenloos en de gevangenbewaarders luister den gaarne naar de verdichtsels van den gevangene. Na zijn gevangenschap heeft hij het smokkelen er niet aan gegeven maar is er opnieuw mede begonnen. Het gevolg was, dat hij weer door de Duitsche justitie werd gezooht. Deze zat hem zoo dicht op de hie len, dat de Duitsche bodem hem te warm onder de voeten werd. Hij verhuisde naar Nederland en sinds einde December 1931 of begin Januari 1932 woonde hij te Venlo. Vandaar uit leidde hij zijn smokkelonder- neming, die een zeer grooten omvang had gekregen en waarmede reusachtige bedra gen verdiend werden. Hoofdzakelijk wer- den koffie en tabak gesmokkeld, omdat j daarmede inderdaad heel wat te verdienen viel. De wapensmokkel. Hoe is Szymanski er toe gekomen om ook wapens te gaan smokkelen? Ook dat heeft weer z'n geschiedenis. Destijds werd aan een Venlosche smok kelaar gevraagd, of bij bereid was wapens van Nederland naar Duitschland te smok kelen. Deze stemde aanvankelijk toe, maar later schrok hij terug voor het gevaarlijke karweitje en wenschte er niet aan mee te doen. Hij bracht zijn opdrachtgevers in aan raking met S. en deze, verlokt door de groote verdiensten één tocht leverde een verdienste van duizend gulden op nam het werk op zich en begon met het smok kelen van wapens. S. wist, dat cr langs Vaals herhaaldelijk wapens naar Duitsoh- land gesmokkeld waren en ondanks de waarschuwing van bevriende zijde, is hij met het gevaarlijke werkje begonnen. Het was hem ongetwijfeld toevertrouwd. Zijn groote durf, die aan roekeloosheid grensde, zijn handigheid zonder weerga, en zijn be kendheid met de grensstreek die hij ken de als zijn eigen zak, kwamen hem daarbij uitstekend van pas. Dikwijls ging hij zelf over de grens, maar vaak liet hij het ge vaarlijke goedje door anderen over de grens brengen, die daarmede bedragen van 200 tot 300 verdienden. Mag men de verhalen gelooven, die in omloop zijn, dan zou de smokkelorganisatie van Szymanski de laatste maanden een ongeloofelijke hoe veelheid wapens over de grens gebracht hebben. Een gevaar voor ons land. Het blad eindigt met de mededeeling, dat! de arrestatie van Szymanski het resultaat; moet zijn van verraad door een van de trou we medewerkers van den „koning". De re volvers waren afkomstig van België en een medewerker is naar Luik gegaan, waar bij bij een wapenhandelaar voor een zacht prijsje (40 frs. voor een kleine en 60 frs. voor een groote) revolvers per honderd stuks kon krijgen. Daaruit blijkt, zegt het blad, dat het heelemaal geen kunstje is oru in België een groote hoeveelheid revolvers te koopen, zonder dat er een haan naar; kraait. „Dit moge voor de betrokken Nederland- sche autoriteiten aanleiding zijn op dezol zaak nauwkeurig toe te zien", eindigt het blad, „want ook Nederland heeft tegen woordig individuen onder zijn bevolking, die te gelegenertijd er niet voor zullen te rugdeinzen van wapens gebruik te maken,; wanneer ze op zoo gemakkelijke wijze ver krijgbaar zijn. „De Belgische wapenwet is heel gemak- kelijk. Het verkoopen en verhandelen van wapenen is geheel vrij. Ook het vervoeren van wapenenen mag vrij geschieden, mits deze maar behoorlijk zijn verpakt en niet voor onmiddellijk gebruik gereed. Wel een bewijs, hoe gemakkelijk men deze aange legenheid in België opneemt. Nogmaals voor Nederland is het een reden om voor zichtig te zijn en groote waakzaamheid te betrachten".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10