BUITENLAND KERKNIEUWS HUIZE „ST, AGNES'' NED. OOST-INDIE LUCHTVAART CENTRALE VERWARMING ALLATIES ATERDAG 8 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 VOLKENBOND PLAN VOOR INTERNATIONALE OPENBARE WERKEN. Tot verdere studie besloten. De tweede commissie van de Assemblée eft gisteren de bespreking van het plan uitvoering van internationale openbare erken, ter bestrijding van de werkloos- d, voortgezet. Britsohe gedelegeerde, Eden, sloot ck hoofdzakelijk aan bij de bezwaren, die Colijn tegen het plan had aangevoerd, olgens den Britschen gedelegeerde kan en beter de werkloosheid bestrijden door rlaging der douane-muren. Dr. Colijn drong daarna aan op intrek ing der resolutie, waarin verdere bestu- eering der internationale openbare wer en wordt aanbevolen, zonder dat daarin 5 8 ordt vooruitgeloopen op de vraag, of het <|iogelijk is die plannen te financieren. De eer Colijn wees er op, dat men in Neder- tva Liid moeite heeft de inpoldering van de uiderzee voort te zetten eveneens een £>ai elangrijk openbaar werk laat staan dat Wï eiden beschikbaar gesteld kunnen worden oor openbare werken in andere landen. Het plan werd daarop warm verdedigd Joor den Franschen gedelegeerde Jouhaux '1UI n H. B. Butler, directeur van het Inter- 01 ationaal Arbeidsbureau, die er o.a. op I vees, dat in de Vereenigde Staten dit mid- II lel met succes wordt toegepast. De resolu- ie in zake de openbare werken werd daar- >p goedgekeurd met eenige formeele wijzi ngen. „Tel." ROEMENIE ÏROOTE OPWINDING TE BOEKAREST Voor een financieele catastrofe. In de hoofdstad van Roemenië heerscht, baar VJ). telegrafeert, groote opwinding vegens den politieken toestand in Roeme- jj lië in het algemeen, die buitengewoon ern- itig beoordeeld wordt. De regeering is nog liet afgetreden maar men verwacht met :ekerheid een crisis. Voigens de laatste gegevens bedraagt het het laatste ekort op de begrooting 3o( - aar ten minste elf milliard lei. Er zijn geen niddelen meer om de ambtenaarssalaris sen uit te betalen. De regeering van Wajda Wojwod staat 'oor de keuze öf de betalingen aan het bui- te staken en maatregelen te tref- :en die inflatie ten gevolge zouden heb- n, öf de eischen van den Volkenbond, gisteren zijn geweigerd, toch nog aan nemen. Het eerste zou een catastrofe eteekenen en het tweede brengt voor de. lemeensche financiën een zeer versoherp- controle mede, terwijl het aanvaarden de Frans oh e eischen zou neerkomen op stfjhet prijsgeven door Roemenië van haar fi- -ncieele souvereiniteit. Minister-president Wajda Wojwod wei- nog steeds een beslissend besluit te mderteekenen. Hij heeft Vrijdag een bezoek aan ko- j ning Carol gebracht. Dezer dagen zal een kabinetsraad plaats hebben. TIBET. OE DALAI LAMA NIET GEVLUCHT. Volgens een Exchange bericht uit Cal cutta is het bericht betreffende de vlucht van den Dalai Lama niet juist. Hij heeft eleohts eenigen tijd in een klooster vertoefd en is later naar Lhasa teruggekeerd. De vorige maand hebben evenwel verwoede ge vechten plaats gehad aan de Oostelijke grens van de provincie Eham. De Tibetaanscbe regeering heeft alle voor den militairen dienst geschikte man nen van 25 tot 45 jaren met uitzondering van de kooplieden en geestelijken, verbo den het land te verlaten en naar Indië te vertrekken. Voorts is de uitvoer van wol, schapen, en bisam naar Indië verboden, ten gevolge waarvan groote opwinding is veroorzaakt bij de kooplieden. JAPAN BESLUIT VAN JAPANS KROONRAAD I. Z. MANDSJOERIJE. Geen wijziging van politiek. De Japansche kroonraad heeft gisteren het onderzoek beëindigd van de Mandsjoe- rijsche kwestie in verband met de publi- ij oatie van het Lytton-rapport. Naar ver- ij luidt zijn de leden van den kroonraad van meening, dat de Mandsjoerijsche politiek van Japan geen wijziging mag ondergaan I en dat men daaraan dus moest vasthouden. Nieuwe opstand tegen de Mandsjoerijsche 1 regeering? Volgens een Russisch bericht uit Peking zou bij Kirin een nieuwe opstand tegen de regeering van Mandsjoerije zijn uitgebro- j ken. Het verkeer tu-s-schen Kirin en Tsjang- tsjoeng is onderbroken. Het Japansche j garnizoen heeft draadloos assistentie ver- zooht. Een Japansche oavalerieafdeeling bevindt zich op weg van Tsjangfcsjoeng naar Kirin. De aanvallen op Kirin zouden worden uitgevoerd door de troepen van ge neraal Ma. U/eed of% uw UoccU' MEXICO DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Een terugblik. Over den uit Mexico verbannen aarts bisschop Ruiz y Flores weet de „Msb." nog het volgende te melden: De aartsbisschop is 61 jaar oud. Toen in Maart 1929 bleek, dat er eenige kans was op godsdienstvrijheid, is hij, als toenmalige bisschop van Miohoacan, naar Rome gereisd om een duidelijke uiteenzetting te geven van de positie der Katholieke Kerk in Mexico. De H. Vader was er toen diep van over tuigd, dat deze bisschop de meest geschikte persoon was om de hangende kwesties te regelen. Derhalve werd mgr. Ruiz y F lores tot pauselijk legaat benoemd, en in Rome was men algemeen van oordeel dat mgr. Ruiz y Floras de recht man op de rechte plaats was, daar hij een trouwe prins der Kerk, maar tevens ook een vurige verde diger is van zijn vaderland Mexico. Vóórdat destijds met de Kerk vrede ge sloten werd, was er in de grondwet geen rekening gehouden met het bestaan van de Katholieke Kerk. Toen de vrede geslo ten werd, volgde ook vanzelf de erkenning en de daaruit voortvloeiende vrijheid voor de Kerk om overeenkomstig haar godde lijke natuur en zending te werken. Feite lijk moest zulks vanzelfsprekend zijn, want de bevolking van Mexico is voor 95 pro cent katholiek. In den zomer van 1930 waren de onder handelingen zoover gevorderd dat alge meen verwacht werd, dat de vrede m t zicht was. Maar deze verwachting werd niet verwezenlijkt. In den zomer van 1931 werd er een nieu we wet uitgevaardigd, waarbij werd be paald, hoeveel bedienaren van den gods dienst er in het land aanwezig mochten zijn. Door dezen maatregel werden b.v. in de provincie Veracruz drie bisschoppen en 130 priesters overbodig. In plaats van 133 priesters zouden er slechts 8 een geestelij ke bediening mogen vervullen. Wanneer men het aantal Katholieken, dat recht heeft op geestelijke hulp en bij stand, in aanmerking neemt, dan is het vanzelfsprekend, dat het physiek onmoge lijk is om in deze behoeften te voorzien. Hieromtrent is een groot meeningsver- schil gerezen en er zijn tal van wetten uit gevaardigd, die lijnrecht in strijd zijn met de onschendbare rechten der Kerk. Men verwacht thans algemeen, dat de benarde tijden van 1929, toen er Mexicaan- sche katholieken als martelaren gestorven zijn, zullen terugkeeren. Maatregelen van den staat Vera Cruz. De wetgevende vergadering van den staat Vera Cruz heeft een decreet goed gekeurd, waarbij aan alle katholieke pries ters de burgerrechten worden ontnomen, terwijl aan de regeering volmacht wordt gegeven onmiddellijk bezit te nemen van alle eigendommen der Kerk en die voor andere doeleinden te gebruiken. BUITENL. BERICHTEN. ANTHONY VAN LEEUWENHOEK. 1632 24 October 1932. 24 October a s. zal het driehonderd jaar geleden zijn, dat de beroemde natuurvor- scher Anthony van Leeuwenhoek, die o.a. de microscopische wezens heeft ontdekt, te Delft werd geboren. Naar aanleiding hiervan heeft de afdee- ling natuurkunde van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam reeds meer dan een jaar geleden besloten de na- gedaehtenis van dezen grooten Nederland- sohen onderzoeker te eeren door het samen stellen van een volledige uitgave van zijn geschriften. Om hiertoe te geraken heeft deze academie een commissie ingesteld, waarin zitting hebben de heeren prof Dr. G. van Rijnberk (voorzitter), Prof. Dr E. C. van Leersum (chef-redacteur). Prof. Dr. A. J. Kluyver (secretaris), Dr. M A. van An- del, Prof. Dr. Boeke, Dr. F. M. G. de Fey- ger en Dr. A. Schierbeek. Tevens heeft de academie een groot huldigingscomité bij eengeroepen, waarin vele autoriteiten zit ting hebben genomen. Niet alleen hier te lande, maar ook in het buitenland zal deze Nederlandsche geleerde worden herdacht. Zoo zijn er ook in Amerika, Engeland en Oostenrijk comité's opgericht om het derde geboorte-eeuwfeest van dezen natuurvor- scher waardig te herdenken. Waar dit bord (met rooden rand) staat, dreigt onverwacht gevaar. Wees daar extra oplettend, ver minder de snelheid. Uit voorzorg I EEN INTERVIEW, DAT EENIG IS IN DE GESCHIEDENIS. Den halven aardbol rond. Gisteravond omstreeks 7 uur is door de Duitsche radiozenders een interview uit gezonden tusschen den Duitschen vlieger von Gronau, die zich in Indië bevindt en een reporter te Berlijn. Het was eigenlijk geen rechtstreeksche interview. Want 's middags omstreeks 1 uur had een telefonisch vraaggesprek plaats gehad, dat op gramofoonpLaton was opge nomen en deze gramofoonplaten werden 's avonds uitgezonden. Naar V.D. meldt, is het eerste draadlooze telefoongesprek tusschen Berlijn en Batavia succesvol verloopen. In Nederland is de draadlooze telefoon dienst met Bandoeng reeds geruimen tijd in werking, doch voor Duitschland was dit gesprek een evenement. De technische voorbereidingen van de Transradio A.G. in samenwerking met de Duitsche rijkspost en het zendstation te Bandoeng, duurden ongeveer een uur waar na de verbinding zoo duidelijk was, dat' dr. Rathke, chef van de afdeeling voor inter nationale programma-uitwisseling van den Duitschen omroep, met Von Gronau kon spreken. In antwoord op de vragen naar de moei lijkste trajecten, de verschillende landin gen, de ontvangst door de buitenlandsche autoriteiten en de ervaringen van de be manning, antwoordde Von Gronau, dat de vlucht tot nog toe niet slechts als techni sche prestatie, doch ook in sportief en na tionaal opzicht een groot succes was ge weest. De moeilijkste over-land-vlucht was die van de Noord-Amerikaansche Westkust naar de Oostkust over de 3000 M. hooge bergen der Rocky Mountains. In vergelij king met dit traject had hij de lange zee- vlucht over de Aleoeten naar Japan nog betrekkelijk makkelijk gevonden. De bui tengewoon hartelijke ontvangst op alle lan dingsplaatsen, zoowel door de autoriteiten als door de bevolking, had zijn stoutste ver wachtingen overtroffen. De vele feestelijk heden ter hunner eere hadden tot resultaat gehad, dat hij en zijn bemanning er veel meer vermoeid door raakten dan door de vlucht zelf. Op humoristische wijze vertelde Von Gro nau, dat de bemanning iu verband met dc vele onverwachte feestelijkheden zelfs een maal wilde staken. De bemanning verkeert op het oogenblik in uitstekende conditie, heeft trouwens gedurende de geheelo vlucht in goede conditie verkeerd, indien men niet mederekent, dat de wisseling van klimaat en de verscheidenheid van voedsel eenige Anthony van Leeuwenhoek werd geboden te Delft, den 24en October 1632. Hoewel hij de zoon van een welgesteld koopman was, ontving hij slechts gebrek kig onderwijs. Vreemde talen en ook het Latijn, hetwelk vooral toentertijd zoo veel vuldig werd gebruikt, waren hem vreemd. Vooral later, toen hij als natuuronderzoeker al eenige beroemdheid had verkregen en zijn naam meermalen in Engeland, Frank rijk en Duitschland werd genoemd, was dit gebrek aan talenkennis voor hem een groot ongemak. Aanvankelijk was Anthony van Leeuwen hoek werkzaam in een lakenhandel te Am sterdam. Hij bleef hier slechts eenige jaren; in 1654 keerde hij naar zijn geboorteplaats terug, waar hij zijn zaak aanvankelijk voort zette. De handel had evenwel niet zijn volle belangstelling, want al zijn vrijen tijd be steedde hij aan de studie, en wel in het bij zonder aan die der natuur Door zijn buiten gewone gaven van waarnemen, handigheid in het prepareeren en het vervaardigen van microscopen en tevens door zijn grooten ijver, heeft van Leeuwenhoek een aantal ontdekkingen gedaan, waardoor zijn naam wereldberoemd werd en hij tot de belang rijkste onderzoekers van de geheele wereld wordt gerekend Vooral wat betreft het microscopisch on derzoek had van Leeuwenhoek een groote vermaardheid en hoewel de microscoop ook vóór zijn tijd reeds lang bekend wae, mag hij toch als de vader van het microscopisch onderzoek worden beschouwd. Dat hij bij deze onderzoekingen zulk een succes oogst te, had hij vooral te danken aan zijn vaar digheid in het slijpen van lenzen, waardoor hij zijn microscopen, weTke hij steeds *zelf vervaardigde, kon maken tot instrumenten, welke voor den tijd, waarin hij leefde, vol maakt waren. Ook de glazen, waarvan hij de lenzen sleep, blies hij zelf, welke kunst hij eens op de Delftsehe kermis van een glasblazer had afgekeken. Niet minder dan 527 microscopen had de geleerde in zijn be zit. Hieronder waren de eenvoudigste hou ten en koperen instrumenten, maar ook vele, welke met goud en zilver waren ge monteerd. De vergrootingssterkte van deze microscopen varieerden tusschen de 40 en 270 maal. De microscopen van van Leeu wenhoek golden voor de beste en de sterk ste van de geheele wereld. Met behulp van deze instrumenten heeft Anthony van Leeuwenhoek de gewichtigste ontdekkingen gedaan. Een zijner belang rijkste ontdekkingen deed hij in de maand Augustus van het jaar 1673, toen hij zijn ontdekking van de roode bloedlichaampjes deed, waaraan het bloed zijn kleur dankt. Niet alleen het menschelijk bloed, doch ook dat van ossen, konijnen, vleermuizen, visschen en vogels, heeft van Leeuwenhoek door zijn microscopen bestudeerd. In September 1695 deed van Leeuwen hoek andermaal een voor de wetenschap hoogst belangrijke ontdekking Hij onder zocht toen eenig regenwater, dat reeds eenige dagen in een ton had gestaan. Wat hij daarin zag. vervulde hem met de groot ste verbazing Hij zag in dit water duizen den kleine wezentjes, die later de infusoria of afgietseldiertjes werden genoemd. Ook was hij het, die het eerst de ongeslachte lijke voortplanting van de bladluizen waar nam, alsmede de dwarsBtreping van de spieren. Ondanks al zijn belangrijke ontdekkin gen bleef van Leeuwenhoek de studie der natuurwetenschappen slechts als een lief hebberij opvatten Zijn betrekking, sinds 1660 was van Leeuwenhoek kamerbewaar der van de Schepenen te Delft, liet hem hiertoe veel tijd In 1673 hoorde men te Lon den in de Royal Society van de ontdekkin gen van dezen Hollander en terstond zette men zich aldaar met hem in verbinding. Van Leeuwenhoek was hiermede zeer ver eerd en door middel van zijn vriend de Graaf, die zijn brieven aan dit genootschap in het Latijn vertaalde, bleef hij tot aan zijn dood toe met hen in correspondentie. Niet minder dan 375 brieven heeft bij hen betreffende zijn ontdekkingen gezonden. De Royal Society benoemde van Leeuwenhoek in 1680 tot een van haar leden. Hoewel Anthony van Leeuwenhoek zijn geheele leven aan de studie heeft gewijd, heeft hij geen enkel wetenschappelijk werk geschreven. Al zijn ontdekkingen en waar nemingen heeft hij beschreven in brieven aan geleerden en eenige vrienden van hem Deze brieven werden vereenigd tot het werk ..Sentbrieven, ontledingen en ontdek kingen. ondervindingen en beschouwingen", welk werk in de jaren 16351718 verscheen en zeven deelen omvat Anthony van Leeuwenhoek overleed den 26en Augustus 1723 te Delft in den ouder dom van bijna 91 jaar. Zelfs op zijn sterf bed warpn zijn gedachten nog bij zijn ge liefde studie en moest zijn arts twee brie ven voor hem in het Latijn vertalen en naar Rome zenden. Tevens vermaakte hij 26 van zijn microscopen aan de Royal Society Van Leeuwenhoek werd begraven in de Oude Kerk te Delft, waar voor hem een graftee- ken werd opgericht. malen bij sommigen een bedorven maag heeft- veroorzaakt. Von Gronau sprak de hoop uit, tegen het einde van deze maand in Duitschland zijn wereldvlucht te kunnen beëindigen. Hij hoopte zijn eerste landing iu Duitschland te Friedrlchshafen te maken Wanneer hij vandaar naar Berlijn zou komen, kon hij thans nog niet zeggen. Von Gronau besloot bet gesprek met de beste wenschen van hem en zijn tochtge- nooten aan alle vrienden in Duitschland. Van Duitsche zijde vond de uitzending plaats met behulp van een kortegolf-zen- der te Nauen, die werkte op golflengte van 17.12 M. Het gesprek werd gevoerd in het gebouw van den omroep te Berlijn, vanwaar het met een gewone telefoonlijn naar Nauen ging over het Berlijnsche hoofdpostkantoor. In Nederlandsch-Indië hadden de poste rijen de kortegolfzender te Bandoeng be schikbaar gesteld. Uit deze richting werd het gesprek uitgezonden op golflengte 16.56 M. HONDERDTAL BURGEMEESTERS IN FRANFRIJK AFGETREDEN. Als protest tegen de landbouwpolitiek. De abnormale daling van de graanprij zen in Frankrijk heeft er toe geleid, dat in het departement Eure et Loire 97 bur gemeesters zijn afgetreden, die door deze daad willen protesteeren tegen de land bouwpolitiek der regeering. Gisteren zijn in verschillende streken protestvergaderin gen gehouden, die resoluties aannamen, waarin een beroep op de regeering werd gedaan om verlichting te brengen in den hopeloozen toestand van den landbouw, door mede te werken aan een practischen vorm van prijszetting. Y0-Y0 IN DEN BAN! Fransche soldaten riskeeren drie dagen petoet. Reuter verneemt-, dat het nieuwste mo de-spel vo-yo in het Fransche leccr offi cieel verboden is- Aan de Fransche solda ten zijn door de militaire 'autoriteiten scherpe verbodsbepalingen opgelegd tot 't „beoefenen" van dit spel. Bij een der regimenten artillerie is zelfs een order uitgevaardigd, waarbij elke ka nonnier, die betrapt wordt op het spelen met yo-yo, zonder pardon met drie dagen kamerarrest wordt gestraft. Twee honderd auto's gestolen. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen is de crimineeie politie te Berlijn er in geslaagd een bende van acht man op het spoor te komen, die sedert 1930 vol gens schatting vau de politie ongeveer 200 gestolen auto's in een speciaal daar voor ingerichte werkplaats omgewerkt en daarna verhandeld heeft. Deze bende heeft systematisch in Duitsche provincie steden auto's gestolen. De voornaamste daders zijn gearresteerd. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent naar Rome. Voor zijne „visitatio ad limina" (het voor de Bisschoppen voorgeschreven bezoek bij Z. H. den Paus), zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem op 31 Oct. a.s. naar Rome ver trekken. Mgr. zal ongeveer 19 November a.s. in het vaderland terug zijn. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Maandag geen audiëntie verleenen. VOORHOUT (Z^HJ '«7 Pension Ie, /2e. én Be klas DAMES/EN HEEREN »»- prospectus op Wnvrage -m Directie: Zusters rfanciscanessen van Veghel GEDWONGEN AFVLOEIING TEN EINDE. Dertigduizend gezinnen voor Deli behouden Aneta seint- uit Medan: Het bewijs dat de gedwongen afvloeiing naar Java een einde heeft genomen, werd verkregen bij de enquête, ingesteld door den assistent-resident voor de kolonisatie dr. Brokx. Deze enquête toonde aan, dat alleen in de overjarige cultures 15.500 gezinnen regel matig halve of enkele weekdagen werken, waarvan het overgroote deel, ongeveer 14.500 gezinnen, een ladang hebben. De tabak hield ongeveer 3000 gezinnen aan, die halve of enkele weekdagen wer ken, benevens 2500 gezinnen, die in het ge heel niet werken, dooh werden gekoloni seerd op ondernemingsgrond. Volgens schatting zijn 25 30 000 gezin nen voor Deli behouden, welke bij uitzetting van de vraag naar arbeiders een zekere reserve bieden. GELDNOOD WORDT NIJPENDER. Regeering overweegt loonsverlaging van 25 pCt voor bepaald inlandsch personeel. Aneta seint uit Batavia: De secretaris van de Kleine Welvaarts commissie rapporteert over Juli een prijs stijging van coprah, katjang-olie en kat- jang-idjo, in verband met de uitvoer-moei- lijkheden van kedele in Mandsjoerije eener- zijds en de seizoensbehoefte aan plantaar dige vetten in Europa anderzijds. De voedingskosten voor een Europeesch gezin zijn wederom gedaald, het indexcijfer viel voor een Europeesch gezin terug van 119 op 118 en voor een Inlandsch gezin van 75 op 74 (1913 was 100). Het kantoor van Arbeid rapporteert over Augustus inzake de werkloosheid hetzelfde sombere beeld van de arbeidsmarkt als in vorige maanden. De inzinking van de voed selprijzen vormt vooral in de Inlandsche wereld een belangrijk tegenwicht. De geldnood wordt steeds nijpender. De terugvloeiing van contractkoelies uit de Buitengewesten, die in Juli 5243 perso nen omvatte, liep terug tot 4176 Het rap port deelt mede, dat de Koloniale Bank do mogelijkheid overweegt om haar ontslagen suikeremploj'ees over te plaatsen naar haar ondernemingen in Zuid-Sumatra. De regeering overweegt de loonen van het inlandsch personeel, dat niet werkt op den grondslag van het B. B. L. op korten termijn in overeenstemming te brengen met het loonpeil op de vrije arbeidsmarkt Bij dezen maatregel zijn 15 000 toekangs, man doers en koelies betrokken. De verlaging zal gemiddeld 25 procent bedragen. Per ultimo Augustus waren bij de ar beidsbeurzen ingeschreven 2996 Europeanen 8348 Inlanders en 749 Chineezen. HET VERGAAN VAN DE „AMERICAN NURSE". Het wrak gesignaleerd? Volgens te New-York ontvangen berich ten zou het Nederlandsche stoomschip „Juno" nabij de Azoren het wrak hebben gezien van het Amerikaanscho Oceaan vliegtuig „American Nurse". (Het Persbureau Vaz Diaz heeft bij de Directie van de K.N.S.M. geïnformeerd naar de juistheid van dit bericht. Het stoomschip „Juno" is heden te Lissabon aangekomen en is dus heden of gisteren de Azoren gepasseerd. De directie der N. N.S.B. heeft echter geen enkel bericht omtrent het- waarnemen van het wrak der „American Nurse" van den kapitein van de „Juno" ontvangen. BRITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Twee dooden, een gewonde. Nabij Compton, in Surrey, is een militair vliegtuig brandend neergestort. Twee per sonen zijn daarbij gedood en een gewond, terwijl drie andere inzittenden, die met een parachute uit het vliegtuig zijn ge sprongen, behouden zijn gedaald. VRAAGT T NIEUWSTE O A MIT A I «ET OLIEBRANDER Onill I Ml BERNARD SCHULTE Voorhout bij - Telefoon: Sassenheim 4532

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9