GEURIGE BAAITABAK 4$ I Firma G. H. MAAT UIT DE OMGEVING STADSNIFUWS AGENDA ZATERDAG 8 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HAVEN 20 - Fa. Wed. C. J. VISTE 45 cent.pe per Va Pond per ons - LEIDEN notenolie, soyaolie, lijnolie, enz. blijven voorshands vrij. In deze drie gevallen moet het vervoer gedekt worden door een geleidebiljet, ver krijgbaar op aanvrage bij de Crisis-zuivel- centrale, alwaar men inlicthingen hierom trent op aanvrage gaarne schriftelijk ver strekt. Deze regeling gaat voor den groothandel in op 9 October en voor den kleinhandel op 16 October. De kleinhandel kan d-us nog tot en met Zaterdag 15 October de Voorradige pakjes en bekertjes zonder banderolie uitverkoo- pen. Geleidebiljet ten lmnnen aanstonds wor den aangevraagd; zooveel mogelijk zullen alle a.s. Zaterdag 8 October vóór des mid dags 3 uur daartoe ingekomen verzoeken worden afgedaan. Deze aanvragen moeten schriftelijk wor den ingediend. Prijs crisisboter. De Crisis-zuivel-oentrale maakt bekend, dat de prijs van het crisisbobermerk en de vervoervergunningen voor boter voor de week van 9 tot en met 15 October weder om bepaald is op 65 cent per Kg. CRISIS-VARKENSWET. De modellen voor de vrijstelling van de crisisheffing voor huisslachtingen. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft, gelet op artikel 9, laatste lid, van zijn beschikking van 12 Augustus 1932 in zake uitvoering van de Crisis-Varkenswet 1932 en van het Crisis-Varkensbesluit, zooals die beschikking is gewijzigd bij zijne beschik king van 6 October, vastgesteld: A. voor de in voornoemd artikel bedoelde aanvraag het bij deze beschikking beboe rende model I, A en B; B. voor de in voornoemd artikel bedoel de akte van vrijstelling het bij deze be schikking behoorende model II; C. voor de in voornoemd artikel bedoelde kennisgeving van huisslachting het bij deze beschikking behoorend model III. Men zie de Staatscourant van gister avond no. 195. WETTELIJKE REGELING VAN DE AFBETALINGS OVER EENKOMST. Het rapport van de betrokken commissie verschenen. Aan de commissie inzake wettelijke re geling van de afdeelingsovereenkomst was bij besluit van 31 Januari 1930 opgedra gen te onderzoeken, of en. zoo ja, op wel ke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moet worden gereveld. Van de uitkomsten van dat onderzoek heeft de commissie aan den minister van justitie verslag uitgebracht, vergezeld van twee ontwernen van wet met memoriën van toelichting, waarin de door haar ont worpen bepalingen zijn opgenomen. In het eerste' ontwern, dat als titel draagt: „Beveling van do overeenkomst v. koop en verkoop op afbetaling", wordt de grootste plaats ingenomen <joor een nieu we afdeeling, toe te voegen aan den titel van koon en verkoon in het derde boek van het Burgerlijk Wetboek. Deze is ver deeld in twee paragrafen, achtereenvol gens betreffenden den koop en verkoop op afbetaling in het alvemeen en den huui- konn in het bijzonder. Het tweede ontwerp, getiteld: „Wette lijke benalineen omtrent het afbetelïn<rsbe- drijf", houdt in een administratief-rechter- lijke regeling van een tweetal onderwer pen, te weten den kleinverkoon on afbe taling en het beroep van afbetalingscol porteur. Het boek kan thans reeds bij de rijksuit geverij worden besteld. DE STEUN VOOR VIER GROOTSTE GEMEENTEN. Wordt niet herzien. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Albarda: Indien de regeering na raadpleging van de besturen der groote gemeenten blijft bij haar voornemen, de steunregeling voor de werkloozen zoodanig te herzien, dat de uib- keeringen worden verminderd, is zij dan bereid, de uitvoering van dat voornemen op te schorten, tot ook de Tweede Kamer daarover haar gevoelen kan hebben doen blijken? heeft de minister van binnenlandsche za ken, voorzitter van den raad van minis ters, geantwoord: De ondergeteekende is van zijn aanvan kelijk in overweging genomen denkbee'd tot herziening op enkele punten van de steunregeling voor de vier grootste ge meenten teruggekomen. In verband hierme de is beantwoording van de gestelde vraag overbodig geworden DE LOONSVERLAGING IN DE BOUWBEDRIJVEN. Men schrijft ons van de zijde van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven In Nederland In het hoofdbedrijf zullen de nieuwe ar beidsvoorwaarden Maandag 10 October in gaan. In het schildersbedrijf is de beslissinr van den Algemeenen Nederlandschen Schildersgezellenbond nog niet bekend. Bi: de loonbetaling op Zaterdag 8 dezer wordt de verlaging eveuwel reeds toe erena st. Zor genoemde Bond het voorstel afwijzen, dan zal het ingehouden gedeelte van het loon alsnog worden bijbetaald. In het steenhouwersbodrijf is de verla ging eveneens vrijwel verzekerd. De Alge- meene Nederlandsche Bouwarbeidersbond neemt Zondag 9 dezer een beslissing. In het Stucadoorsbedrijf is nog geen overeenstemming bereikt. In het hoofdbe drijf bedraagt de verlaging 71/2 tot 15 pet. Deze is bij de schilders ongeveer de zelfde en is bij de steenhouwers, waar het oude collectieve contract bereids was ge ëindigd, 10 pet. en meer. Voor het hoofdbedrijf bedraagt het loon- offer ongeveer 7 millioen gulden per jaar. Aangezien veel werk is opgehouden, zoo wel door overheid als door particulieren, in afwachting van de loonsverlaging, wordt van de getroffen maatregelen inderdaad een zekere werkverruiming verwacht. De Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland en de Ned. B.-K. Bond van Bouwpatroons zijn voornemens de aandacht der Reveering te vestigen op de wijze van aanbesteding of uitgifte der op do markt komende 20 millioen gulden werk en op het fè't, dat thans ook ten spoedig ste maatregelen zouden dienen te worden getroffen voor het credtetvraagstuk der particuliere bouwniive'-heid. Een dwaasheid Naar wij in „Vooruit" lezen heeft de R. K Arbeiderspartij (niet de verwarren met de R. K. Volkspartij), afdeeling Den Haag, een huishoudelijke vergadering ge houden, „waarin met klem is geprotesteerd tegen den voorgenomen steun in natura, waarvoor een commissie door den minister van Binnenlandsche Zaken is ingesteld, om dat men dezen steun in strijd acht met de katholieke zedeleer" Wij loopen niet vooruit op de meening inzake deze kwestie, welke de benoemde en geinstal eerde regeeringscommissie in een rapport zal neerleggen. Dat rapport kunnen wij rustig afwach ten. Maar a priori ie verklaren, dat steun in natura. hoe ook geregeld, „in strijd ia met de katholieke zedenleer'1 is natuurlijk een dwaasheid, die ergerlijk zou zijn, a's ze niet belachelijk was HET PLAN TOT INKRIMPING VAN DE HYACINTHENTEELT. Zooals reeds eerder door ons is mede gedeeld zijn er plannen in bewerking om eensgezind een gedeelte plantgoed van hyacinthen niet meer voor de voortkweek te bestemmen Door een verplichte inlevering van 8 mand plantbollen. waarvan 4 mand moet zijn in de maat 12-18 c.m., denkt men te bevorderen, dat er 10 pet. minder opper vlakte beplant zal worden. Behalve de kostenbesparing, die deze mindere beplan ting met zich za! brengen, beoogt men ook het tevengaan van het verder inzinken van de nrijzen. Wanneer geen inkrimping plaats vindt verwachten de voorstanders volgend jaar prijzen per mand, die in dit jaar per 100 bollen betaald werden. Die prijzen waren al te laag, maar nog lager prijzen mogen het product populair maken, ze houden in: een groot verlies voor den kweeker. Het bestuur van „De Hvacinth" heeft deze inkrimpbeweging geleid en in een le denvergadering de machtiging gekregen om, wanneer een vertegenwoordieing van 400 000 R.R. toetrad, de plannen uit te voe ren. Een beslissing zou genomen worden voor 10 October in een vergadering van onder teekenaren der overeenkomst Op Maan dag 3 October kwam het bestuur tot de wetenschap, dat er nog ruim 100 000 Roe ontbrak, wilde men overeenkomstig het bij contract bepaalde doorgaan met de plan nen. Dit was aanleiding voor het bestuur om een circulaire aan de ondorteekenaren te richten, waarbij in het uitzicht werd ge steld, dat er van geheel de beweging niets zou kunnen komen. De heer D. W. Lefeber heeft daaroo een circulaire verstuurd aan de onderteelcena- ren, dat zij tot 10 October gebonden wa- Een commissie van actie is ontstaan wel ker leden zullen trachten de ontbrekende 100.000 Roe onder het contract te bren gen. Door een tiental leden is bij bet bestuur van de Vereeniging „De Hvacinth" een vorsadering aangevraagd tegen Zaterdag 8 October om alsnog te trachten het plan te doen uitvoeren. De hyacinthenkweekers, die nog niet geteekend hebben en middel ijk oorzaak zijn dat bet plan niet door zou gaan, wor den dus no? in de gelegenheid gesteld tot Zaterdagmiddag 3 uur te teekenen, opdat mede door hun beplante oppervlakte het vereischte aantal roeden bereikt wordt. „Hobaho". HILLEGOM. Hanze. Gisteravond hield deze R. K. Middenstandsorganisatie een ledenvergade ring in Flora. De belangstelling was goed. De voorzitter, de heer P. Klaver, opent te ruim half 9 de vergadering met. den Chr. groet en een woord van we.kom. Ingekomen is 'een schrijven van een der leden, "bezwaar inhoudend tegen het aan nemen van een winkelier als Hanzelid, die tevens lid is der Coöperatie De voorzitter zegt, deze zaak straks voor de rondvraag te zullen behandelen. Hierop vo.gen mededeelingen en bespre kingen in verband met de laatste gecom bineerde vergadering der Besturen van de 3 plaatselijke middenstandsorganisaties. Eerst komt aan de orde hei Bonnenstel sel. De voorzitter zegt, dat dit bij de werk verschaffing niet mogelijk is: hier wordt gewerkt en daarvoor kan betaling in geld worden gevraagd. Bij de steunverleening wordt het anders. De medewerking der armbesturen is Verzekerd Het gemeente bestuur za, echter ter vereenvoudiging ha- rer administratie geen bonnen kunnen ge ven beneden 1.De armbesturen kunnen dit vermoedelijk wel. Een der leden vraagt: gaat dit over het grootbedrijf of over net kleinbedrijf? De voorzitter zegt, dat de ge meente geen partij kan kiezen. Wat de steun in natura betreft zijn 3 vertegenwoor digers der Middenstandsbonden als leden in de commissie-Lambooij ingeschakeld. Een der leden bepieit k.eine bonnen, te be steden bij georganiseerde middenstanders en acht üit toe. Wat de Nacntveiligheidsdienst betreft wordt het particulier initiatief he best ge acht. 'iot afgevaardigde naar den Centralen Raad van 17 November wordt gekozen de heer O. W. J. Mataot, secundus de heer J. J. A. J. van Oennip, Voorsteken voor de alg. vergadering zijn er niet; mochten er belangrijke komen, dan zal het bestuur vergaderen, desnoods een ledenvergadering opnieuw uitschrijven. Bij de bespreking van candidaten voor het Hoofdbestuur wordt bepleit het zetting nemen van menscken uit het platte land, dat tot heden zeer stiefmoederlijk is be deeld. Vooigested zal worden de heer F. van den Eeruen te Lisse. Bespreking zwaite lijst. Deze materie vroeg veel tijd. Om in dezen strikt onpartij dig te kunnen zijn', willen de 3 besturen 3 menschen vragen, die buiten de midden stand staan, dus oud-middenstanders. Som migen wenschten deze zaak om haar groot gewicht aan te houden, waartegenover de voorzitter opmerkt, dat het punt thans voor de derde maal is geconvoceerd Na ampele discussies, bijzonder-over het aangeven van richtlijnen, wordt besloten, de verdere uit werking toe te vertrouwen aan de 3 be sturen. Vervo.gens kwam aan de orde het hou den van een Winkelweek of een Winkel- beurs Het eerste werd gekozen en de Win kelweek vastgesteld op de laatste volle week voor St. Nicolaas. Hierna kwam het bezwaarschrift aan de orde inzake de candidaat-coöperatie-lid. Na breedvoerige betoogne werd bes oten. den candidaat als lid aan te nemen. Nog wer den twee andere personen als lid aangeno men. De rondvraag bracht verschillende be langrijke kwesties aan de orde. Bepleit werd aanvul ing der Propagandacommissie, waarvoor het bestuur volgende vergadering met een voorstel komt. Verder kregen we de kwestie der Eere-leden, hetgeen nader zal worden onderzocht. Gevraagd wordt ervoor te waken, dat de Hoofdstraat voor de team niet opgebroken wordt in den St Nicolaastijd Hiervoor be hoeft geen vrees te bestaan Aan rekenolichtige lichamen is een le denlijst der Hanze verstrekt Hierna slui ting Gevestigd sedert 1833 <IJNKOOPERIJ LEIDEN fl KATWIJK AAN DEN RIJN. Mazelen. Op advies van den school arts zal de Bewaarschool wegeis mazelen 14 dagen gesloten worden. NIEUWVEEN De steunregeling. De steunregeling voor werkloozen er staan er thans 40 ingeschre ven is op 1 October in werking getreden. De georganiseerden kunnen hun geld halen bij den penningmeester van hun vakorganisatie. De on georganiseerden moeten zich vervoegen bij den heer gemeente-ontvanger. N00RDWIJKERH0UT. Uitvoering. Het programma voor de St. Victor-parochie, welke uitvoering op uitvoering ten bate van de armen van de Maandag en Dinsdag a.s. gehouden zal worden 's avonds te 8 uur in hot patronaat luidt als volgt: 1. Opvoering van het blijspel in 3 bedrij ven „De onuitstaanbare". 2 Pauze. 3. „De Roode Propagandist', klucht. Onder de pauze zang. De zaal is reeds om haif 8 geopend. WASSENAAR Gemeenteraad. Woensdag 12 October vergadert de Raad dezer gemeente. Behandeld zal worden: 1. Onderzoek geloofsbrieven van de hee- ren Jhr. W. K. von Weiier en Dr. J. H. Verloop; 2. Notulen der vorige vergade- j ring; 3 Ingekomen stukken; 4 Ontheffing voorschriften Bouwverordening; 5. Beroep- schrift weigering bouwvergunning „Alha- bo"; 6. Verzoek B Vredegoor aanwijzing bouwstraat; 7. Restitutie en ontheffing plaatselijke be.asting, 8. Verzoeken be- schikbaarstelling schoollokalen; 9 Verzoek Heidinga wijziging besluit kostelooze 'eer- boeken; 10. Verzoek overbrenging archief van voormalige Ambachten naar Rijnland; 11. Verordening indeeling gemeente in stemdistricten; 12. Aanvrage subsidie Chr. H.B S te Leiden; 13. Herziening verorde ning Lager Onderwijs; 14 Uitloting obliga- tiën geldleeniug; 15. Rapport wetsontwerp i grenswijziging; 16. Onts agaanvrage van den heer Peereboom als lid der Commissie tot Wering van schoolverzuim, 17. Benoe ming lid der Commissie tot wering van schoolverzuim; 18 Benoeming lid Commis sie van toezicht op het Lager Onderwijs I (Vacature M. Peereboom); 19. Verhuur van teelland; 20. Herziening verordeningen hef- I fing en invordering Hondenbelasting; 21. Herziening verordeningen heffing en invor dering Precariorechten; 22. Bespreking be- I drijfsresultaten en tarieven; 23. Wijziging begrooting 1932 Gevallen. De wielrijder K. uit Den Haag kwam door z.g. snijden in de Kerk straat te vallen, tengevolge waarvan hij een hoofdwond en een lichte hersenschudding bekwam. Nadat ten huize van dr Janse de eerste hulp was verleend, is de man per ziekenauto van den heer Goemans overge bracht naar zijn woning te Den Haag. Het ongeval werd veroorzaakt door den 12-jarigen scholier M., die daarover door de politie is onderhouden Mond- en kLuwzeer. Onder het vee van den landbouwer K. aan den Buurtweg, is mond- en klauwzeer geconstateerd. GEMEENTERAAD Loonen voor losse arbeiders. In de Raadsvergadering van 11 December 1931, werd een voorstel van het Raadslid, den heer Kuipers, betreffende de loonen van losse arbeiders in dienst der gemeente in handen van B. en W. om praeadvies gesteld. Dit voorstel heeft de strekking, al blijkt dit niet uit de re dactie, doch alleen uit de daaromtrent gevoer de beraadslaging, den Raad te doen uitspreken, dat aan den lossen arbeider in gemeentedienst het minimumloon van den vasten gemeente werkman zal worden betaald, waarbij de voor steller er dan van uitgaat, dat het volgen van de door hem gewenschte gedragslijn reeds door een Raadsbesluit ter zake van 15 Novem ber 1920 zou zijn vereischt. Zooals B. en W. reeds in de Memorie van Antwoord betreffende de gemeente-begrooting voor 1932 hebben uiteengezet, is door hen ter uitvoering van bovenvermeld besluit van den Raad. volgens hetwelk het minimum-loon van de algemeene salarisverordening in het alge meen als limiet zal gelden voor bet loon van de losse arbeiders in dienst van de gemeente, bij circulaire van 7 Januari 1921 ter kennis van de hoofden van takken van dienst gebracht, dat onder „minimum-loon' 'in dat besluit moet worden verstaan de wedde, welke ingevolge artikel 9 van de algemeene salarisverordening wordt genoten door de ambtenaren in tijdelii- ken dienst der gemeente. In verband daarmede mag aan de losse arbeiders in" het algemeen geen lager loon worden toegekend dan 4'5 der aanvangswedde, verborden aan den rang, waar in zij werkzaam zijn. In 1926 is die circulaire door B en W. nader in dien zin aangevuld, dat, indien bet 4'5 gedeelte van de aanvangswed de van het vaste personeel, dat met overeen komstige werkzaamheden is belast, minder is dan bat normale loon geldend in het particu liere badriif, of dan bet loon, vastgesteld bij een collectieve arbeidsovereenkomst, alsdan het normale loon van het particuliere bedrijf of dat collectieve contractloon moet wordt uit betaald, tot een max'Tium van 5'5 van bovenbe doelde aanvangswedde. Practis^b is de toestand sinds 1926 dus deze, dat de gemeente aan hare losse arbeiders bet loon van het particuliere bedrijf of het collec tieve contractloon betaalt, met dien verstande, dat het loon niet uitgaat boven 5'5 van het minimumloon van den vasten werkman de "limiet, die. welke uitlegging men ook aan de woorden „bet minimum-loon van de algemeene salaris'-erordeoing" in het Raadsbesluit van 15 November 1920 wil geven, in geen geval mag worden overschreden en niet daalt beoeden bet loon, dat de Raad zelf voor tijdelüke amb tenaren in dienst der gemeente in art. 9 der algemeene sslarisverordenïng heeft vastgesteld, ook al zou bet loon in het particuliere bedriif of het collectieve contractloon lager zijn. De gemeente betaalt dus aan de losse arbeiders riet meer, doch ook niet minder dan het mini mum-loon, dat zij zelve aan bare vaste en tij delijke werklieden betaalt. Naar de meening van B. en W. wordt het Raadsbesluit van 15 November 1920 aldus op volkomen rationeele wiize toegepast. Zou overeenkomstig het voorstel van den heer Kuipers worden gehandeld, dan kan dit alleen tot gevolg hebben, dat het loon voor de losse arbeiders in gemeentedienst, wier loon in het particulier bedrijf gelijk is aan of lager dan het 415 van de aanvangswedde van den werk man in vasten gemeentedienst, tot 5/5 van die aanvangswedde wordt verhoogd. B. en W. zien daarvoor geen enkele reden en achten het bo- bovendien in strijd met letter en geest van het Raadsbesluit van 15 November 1920. Bij de beraadslaging over het voorstel van den heer Kuipers in de Raadszitting van 11 De cember 1931 heeft de heer Scbüller zich nog beroepen op een uitlating in de zitting van 2 December 1926 van den toenmaligen Voorzitter van den Raad, waaruit zou blijken, dat ook naar diens meening op grond van meerge noemd Raadsbesluit het minimum-loon van den vasten werkman aan den lossen arbeider zou moeten worden uitbetaald. B. en W. kun nen die uitlating, althans indien het tachy- graphisch verslag het gesprokene of de bedoe ling van het gesprokene in alle opzichten juist en volledig weergeeft, niet anders beschouwen dan als een lapsus linguae in het debat, waar in nu eenmaal niet elk woord op een goud schaaltje wordt gewogen, te eerder, nu nimmer gebleken is, dat de toenmalige Voorzitter in derdaad in dezen een van het College afwij kend standpunt zou hebben ingenomen. Het behoeft overigens geen betoog, dat een mon delinge mededeeling van den Voorzitter geen wijziging vermag te brengen in de wijze van uitvoering van een Raaosbesluit. waartoe door het Colletfe is besloten. B. en W. kunnen dan ook het door den heer S-huVer aangevoerde argument als niet ter zake dienende verder buiten beschouwing laten. Door de nolit'e plhier is aangehouden T S.. d;e noe f25 boete subs 25 cteeen -«Me-'-'s to^ed bed voer een vonnis van den politierechter te Middelburg. Gemeentelijke Aankondigingen Burgemeester en Wethouders van Leiden. Gezien het verzoek van a. G. J. Ver berg om vergunning tot het oprichten van een zuivelinrichting in het pesqeel Leven daal Nis 81—8385, hodk GaenSstraat; b. L. J. van Velzen om vérgunaiip tot het oprichten van een smederij iSn Iet perceel Oude Varkenmarkt No.' 4; geloB op de ar tikelen 6 en 7 der Hinderwet; I Geven kennis aan hèt-publlk, dat ge noemde verzoeken met*,de bijllgen op de Secretarie dezer gemeente ter lisie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterda» 22 October 1932 des voormiddags te half Ilf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen. Maandag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Ledenvergadering Eigen Huis De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenomen door de doktoren: Bruins Slot, de Bruijne, P. van Es, Starck en Timmermans. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel. tel. 3302. BIOSCOPEN. Trianon. „De sensatie-journalist" moet natuurlijk een sensatie-film zijn en is dit ook gedeeltelijk, al zouden wij tegen het journalistieke gedeelte van deze film ernstige bezwaren kunnen ont wikkelen. Want zoo gaat het nu toch niet in de inter nationale journalistiek. Maar ach, in welke film zien wij de werkelijkheid wel? Immers enkel en alleen in het journaal. Intusschen maken Hans Alkers en Camilla Hoon en Bet ty Amann er wel een aardige geschiedenis van, al is deze film Hans Alkers' sterkste film lang niet. En het geheel is toch ook weer spannend genoeg om er een aardig uurtje aan te beleven. Beter, heel wat beter van amusement is de hoofdfilm „De Vrouwendiplomaat", de geschie denis van Vorst Windischberg, die als jonge attaché in diplomatieken dienst telkens ver plaatst wordt en alle gezantschappen afwerkt, omdat de dames het hem zoo lastig maken en hij telkens schandaaltjes verwekt. De regi- mentsmarsch zal hun nu waarschuwen, als hij weerte galant dreigt te worden en de marsch is natuurlijk niet van de lucht. Tenslotte vindt hij dan Hella (Martha Eg- gerthl, die hij krijgt, maar niet dan na heel wat moeilijkheden. Het spel van Max Hansen en Martha Eggerth vooral is allercharmanst, en vooral de aardige liedjes door beiden en niet te vergeten ook door Paul Morgan gezongen, doen het. Volwassenen bevelen wij dit programma gaarne aan. City. Na een gevarieerd voorprogramma draait voor de pauze het eerste deel van het vervolg van de Tarzan-cyclus. Het is deze laatste we- kne drukker dan anders geweest in City thea ter. Dit is wel een bewijs, dat deze film de aandacht van het groote publiek trekt. We kunnen ook niet anders zeggen, dat er van de primitieve eerlijkheid en oprechtheid, waarmee deze rolprent in elkaar is gezet, een zekere bekoring uitgaat, Het is de bekoring van de romantiek, die ook wij nuchtere stervelingen ondergaan, ook al willen we onszelf graag wijsmaken dat we er ver boven staan. Het enthousiaste meeleven met deze film door een zeker deel van het publiek is dan ook oprechter dan de houding die sommige aristocraten van den geest zich wel eens eigen plegen te maken. Het programma van deze week kunnen wij zeker aanbevelen. Luxor. De hoofdfilm voor de pauze „Zielenadel" is een Amerikaansche rolprent, een vervolg op de bekende film „Beau Geste". De film, die vervaardigd werd onder regie van Herbert Bre- non, brengt de geschiedenis in beeld van eenige legionnairs uit het Vreemdelingenlegioen met al de gevaren, daaraan verbonden. Mooie staaltjes massa-regie met medewer king van Arabische stammen vallen hier te be wonderen. Na de pauze krijgen we Brigitte Helm en Rudolf Forster te zien in: „De Gravin van Monte Christo", een spannende film van het avontuurlijk leven van een meisje, dat film ster wilde worden. Een aardige geschiedenis, welke aan Brigitte Helen goed is toever trouwd. Voor volwassenen. Casino. „Maciste als keizer". Deze woorden boven Casino's hall, geschilderd in felle kleuren, noo- den u ditmaal uit tot een bezoek en ieder, die de levenswerkelijkheid eens een paar uren wil ontvlieden, kan niet beter doen dan gevolg geven aan deze uitnoodiging. Niet de pracht en praal, die deze film biedt doch hoofdzake lijk de geweldige staaltjes van kracht, die de sympathieke reus Maciste, geholpen door zijn vriend, den acrobaat Saetta, op 't witte doek vertoont, zullen van minuut tot minuut uw aandacht boeien en uw verbeelding in werking zetten, waardoor alle levensnarigheid, indien ge die mocht hebben, een tijdje wordt vergeten. De tweede rolprent „de Bassenhauer" of straatzangers mocht reeds eerder in dit blad een gunstige recensie erlangen, zoodat dit pro gramma, het actueele Hollandsch Nieuws er bij inbegrepen, zeer zeker mag worden aanbe volen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2