VULTEHHOUDERS en MISSUS I TOT 15 OCTOBER A.S. BUITENLAND VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 stellen wij wederom een aantal GRATIS beschikbaar voor degenen, die voor dien datum drie nieuwe drie-maand-abonné's op ,,DE LEIDSCHE COURANT" aanbrengen. Naar verkiezing voor het aanbrengen van één abonné, een Vulpotlood. DE DIRECTIE. VOLKENBOND IWAS COLIJN TE PESSIMISTISCH? De Franschman Bonnet is optimistisch. De tweede commissie van de Volken- bondsvergadering beëindigde gisteren de algemeene debatten over de economische en financieel© wereldcrisis. Interessant was de gedachtenwisseling tusschen den Franschen gedelegeerde George Bonnet en dr. Colijn. Bonnet meen de, dat Colijn eergisteren veel te pessimis tisch geweest was. Iiij wees erop, dat alle sprekers eenstemmig hadden aangedron gen op een vermindering der handelsbe lemmering en herstel van het vrije devio- zenverkeer. Bonnet meende dat men wel hopen mag, dat te Londen besluiten in dezen geest zul len genomen worden, want de volken heb ben thans zooveel geleden, dat zij eindelijk inzien, den verkeerden weg te zijn gevolgd. De Oost-Europeesche landbouwstaten kun nen echter, hoe gaarne zij dit ook wen- schen, niet overgaan tot tanefverlagingcn, als zij geen hoogere prijzen voor hun gra nen krijgen. De andere landen en ook zij, die steedjs op herstel der handelsvrijheid aandringen, moeten dus iets doen om deze landbouwstaten te helpen. Indien zij naar Londen komen, om de groote beginselen van de handelsvrijheid te verdedigen doch daarbij de handen op hun zak houden, zal te Londen niets kun nen bereikt worden. Onder den een of anderen vorm zal dus een gemeenschappelijk fonds moeten wor den opgericht. Bonnet betwistte ook de juistheid van de opmerking van Colijn dat de zitting der Europeesche commissie op een begrafenis van Stresa geleken had. Integendeel de Europeesche commissie had het werk van Stresa goedgekeurd. Colijn gaf zich volstrekt niet gewonnen. Hij drong nogmaals aan op een algemeene afschaffing van het stelsel van prohibitie ve invoerrechten als het minimum dat van Londen verwacht moet worden. Het optimisme van Bonnet over de Europeesche commissie weerlegde Colijn met de herinnering aan het feit, dat 15 vua 21 sprekers in de Europeesche commissie de resolutie tot goedkeuring van het werk van Stresa slechts met uitdrukkelijke voor behouden hadden aanvaard. ONTWAPENING. DE CONFERENTIE VAN VIER VERSCHOVEN. Engeland hoopt nog. De Engelsche gezant te Parijs heeft gis teravond Hernot medegedeeld, dat de Britsche regeenng heeft besloten den da tum van de te Londen te houden conferen tie ter bespreking van den Duitschen pa- riteitseisch te verschuiven. De verdere an derhandelingen tusschen Londen en Parijs zullen in een vriendschappelijken geest worden voortgezet. Naar Hava-s uit Genève verneemt, acht men het thans ook zeker, dat de bijeen komst van het bureau der ontwapenings conferentie, welke op 10 October was vast gesteld, uitgesteld zal worden. Waarschijn lijk zal Henderson, alvorens- hij het bureau opnieuw bijeenroept, afwachten hoe de Fransch-Engelsche onderhandelingen o\er de Londensche conferentie verder verloo- pen. Reuter meldt voorts uit Londen, dat in officieele Britsche kringen nog de hoop wordt gekosterd, dat de viermogendheden- ©onferentie zal plaats hebben, in weerwil van den twijfel, die dienaangaande nog al gemeen wordt gekoesterd. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington volgt de pogingen, die wor den gedaan om de conferentie later alsnog te doen slagen met belangstelling. Men FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). 37) XXIIL Op het platte dak van den toren konden wij rustig praten, want de schildwacht, die daar liep, kende natuurlijk geen woord Engel seh. Cumberland voer heftig uit: „Ik snap van die geschiedenis het rechte niet. Wat heeft die schobbejak tegen mijn dochter gezegd „Het schijnt, dat hij ons drieën voor avonturiers heeft aangezien en volgens die opvatting handelde." „Ik zal hem wurgen, dien hond", snauw de Cumberland. „Denk er aan, dat u hier niet aan de Pampas bent. TJ kunt dien lord Peeke zoo maar niet zonder meer van kant maken Hij heeft nu een goede les gehad en als hij weer hersteld is zal hij wel verstandiger ge worden zijn. Maar u had in elk geval beter voor uw dochter moeten zorgen." „Je oordeelt onredelijk en onrechtvaar dig", protesteerde hij. ,.Ik heb steeds de grootste zorg aan haar besteed. Zij heeft een uitstekende opvoeding gehad en kan nog alles krijgen wat zij wil. Dat weet je toch „Maar haar blootstellen aan lasterpraat hoopt, dat zij succes zullen hebben, aan gezien met te Washington de deelneming van Duitschland aan de beraadslagingen van belang aöht voor het bereiken van een algemeene beperking der bewapening. NIEUW FRANSCH ONTWAPENINGS PLAN. Het zou een zeer gelukkige oplossing brengen. In welingelichte kringen verluidt, dat de Fransche regeering bij het bijeenkomen van het bureau der ontwapeningsconferen tie een nieuw ontwapeningsplan zou wil len indienen, dat een zeer gelukkige oplos sing voor ontwapening en veiligheid zou zijn. Het houdt o.m. in internationaliseering van de luchtvaart en het sluiten van re gionale defensieve verdragen. Het zou betrekking hebben op de ge- heele wereld, doch in een afzonderlijk hoofdstuk speciaal rekening houden met den toestand in Europa. Men meent te weten, dat het gisteren is toegezonden aan de Fransche delegatie te Genève, die het aan een grondig onderzoek onderwerpt. DUITSCHLAND TWEEDRACHT BJI DE NAZIS. Groot stemmenverlies verwacht. De Berlijnsche academische vliegergroep der nationaal-socialistische partij is in haar geheel uit de partij getreden en verklaart, dat zij voortaan haar taak zonder eenigo verplichtingen van partijpolitiek wil ver vullen. Ook uit Holstein, Pommeren en de Grensmark zijn berichten ontvangen, waar uit blijkt, dat tweedracht in de nationaal- socialistische partij begint te heerschen. In nationaal-socialistische kringen ie Berlijn ziet men dientengevolge de toe komst zeer donker in en men houdt er reeds rekening mede, dat bij de a.s. ver kiezingen het aanbal nationaal-sooialisti- sche stemmen sterk achteruit zal gaan. MEXICO DE VERBANNEN MEXICAANSCHE AARTSBISSCHOP. De pauselijke legaat, Z. H. Exc. aarts bisschop Ruiz y Flores, is met een extra- trein, begeleid door beambten van den Mexicaanschen veiligheidsdienst, op Amo- rikaansch grondgebied aangekomen. jes van dit gedegenereerde hof, kunt u toch kwalijk zorgvol noemen. U weet hoe de prins haar beschouwt." „O, Babouche", zei hij en er klonk ver achting in zijn stem. „Ik vraag je in ge- moede, behoeft een verstandig meisje als Emma is, nu wel tegen een man als Ba bouche beschermd te worden? 't Is immers belachelijk „Zij zelf waarschijnlijk niet, maar haar naam toch wel. Ik geloof, dat u uit die ge schiedenis met lord Peeke toch wel hebt kunnen opmaken, hoe teer de goede naam van een vrouw is." „Nu ja, dat is natuurlijk zoo", zei hij langzaam. „Maar dat risico moest ik wel op me nemen. Het was de eenige manier om die kroonjuweelen in handen te krijgen. En a propos, nu moeten wij ook geen tijd meer laten verloren gaanwij moeten de hand op de kroon leggen en dan vertrekken. Het spijt mij, dat 't nu al moet gebeuren, want ik amuseerde mij hier bijzonder goed. Ik voel me aan dit hof heelemaal thuis." Ik had me ook heel goed geamuseerd en zag niet in hoe ik, nadat ons plan was uit gevoerd, nog zou kunnen genieten van de tegenwoordigheid van Emma. Het geheele plan uit zijn hoofd praten was onmogelijk, dat had ik al verschillende malen onder vonden en ik zag geen kans ora een ander plan, waardoor de kroon uit zijn bereik zou blijven, te ontwerpen. Zwijgend en diep in gedachten verzon ken liepen wij enkele minuten op en neer en nadat hij mij een paar keer van terzijde had aangekeken, zei hij: „Als ik geweten had, hoe jong jij er kunt uitzien, had ik je niet 'als mijn medewerker gekozen." „Ik dacht, dat ik er zonder baard min der als een dief uitzag." BUITENL. BERICHTEN. GROOTE SCHEEPSBRAND TE HAMBURG. De „Glenamoy geteisterd. Op het groote Engelsche motorschip „Glenamoy", dat te Hamburg in de haven ligt, heeft gistermorgen een hevige brand gewoed, die in de copra-lading was uitge broken en zich snel over de laadruimen uitbreidde. De brandweer, die reeds ette lijke uren met 't blussclnngswerk bezig was, waarbij met 23 wagens werd gewerkt, slaag de er tegen den middag in, het vuur mees ter te worden. Men gelooft niet, dat de brand zich opnieuw zal uitbreiden. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De „Glenamoy" meet 7269 bruto register ton. Het schip, dat een reis naar Dairen had gemaakt, bevond zioh op 2 October j.l. te Rotterdam. Van Hamburg zou het de reis naar Aarhus en vervolgens naar de Tees voortzetten. WERKLOOZENRELLETJES IN ULSTER EN ENGELAND. Winkels te Belfast geplunderd. Woensdagavond laat hebben te Belfast betoogingen van werkloozen plaats gehad, waarbij het tot ongeregeldheden is geko men. Twee politiebeambten werden ernstig gewond bij een charge, welke door de po litie op de werkloozen werd uitgevoerd. Tal van winkelruiten werden verbrijzeld en een aantal winkels werden leeggeplun derd. Er hadden vijftien arrestaties plaats. Op het oogenblik heerscht in de stad nog steeds groote spanning, daar de werkloozen een dreigende houding aannemen. Pantser auto's patrouilleeren door de straten. Te North BhieLcLs aan de Noordzeekust ontstond een handgemeen tusschen werk- looen en politie, waarbij een agent gewond werd. Ook hier werden vele winkels ge plunderd. Te Liverpool drongen betoogende werk loozen en politie, waarbij een agent gewond gemeenteraad, zoodat de publieke tribune ontruimd moest wonden. SPRINKHANENPLAAG IN ARGENTINIË. Groote schade aangericht. Als gevolg van een sprinkhanenplaag in Argentinië is de vlas- en graanoogst in uit gestrekte gebieden geheel vernield, en wel over een oppervlakte van 450.000 H.A. wat vlas, en 250.000 H.A. wat graan betreft. Hij schokte even bij 't hooren van het woord „dief". „Je hebt in elk geval voor, dat je een eerlijk gezicht hebt en dat je kalm bent", zei hij. „Zoolang men mij kalm laat, tenminste", antwoordde ik. Na eenige oogenblikken van drukkend zwijgen begonnen wij aan het uitstippelen van de maatregelen. Wij dienden rekening te houden met den schildwacht en ik moest mij ter plaatse goed oriënteeren om mijn slag te kunnen slaan. Terwijl wij nog druk aan het overleggen waren, kwam McManus ons verzoeken be neden te komen om thee te drinken. Over het incident met Peeke werd niet meer ge sproken. Hijzelf zou er wel nooit over be ginnen want er waren geen getuigen ge weest bij onzen twist en hij zou zich wel wachten om er de reden van bekend te ma ken. Over mijn vertrek werd evenmin ge sproken. Ik begreep, dat Emma er danig tegen geprotesteerd had, dat ik als alge meen zondeboek zou worden gebruikt. Zij was veel vroolijker nu en wij hadden een gezellig theeuurtje. Tante Agnes ech ter, scheen geheel vervuld te zijn van an dere gedachten. Wij namen tegelijk af scheid van Emma en van haar vader en toen wij samen buiten op het plein liepen, zei ze: „Beste jongen, ik weet heel goed. dat je niet gauw in vuur en vlam staat, want ik herinner me nog hoeveel moeite wij er mee hadden om je te interesseeren voor Isabel. Maar jij schijnt nu eenmaal een bijzondere neiging te hebben om aparte dingen te doen en juffrouw, Cumberland is inder daad een lief en aantrekkelijk meisje, en daarom mag je er wel voor waken, dat je gevoel van genegenheid voor haar niet UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Zaterdag 8 October. Huizen 1875 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Karakterstukken (Gramofoonpl.). 10.30 Bioscooporgel (Gramofoonplaten). 11.00 Italiaansche liederen (Gramofoon platen). 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor Perquin O.P. 12.15 Lunchconcert door het KfRD-orkest o.l.v. Joh. Gerritsen. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinder uurtje. 4.00 rèrkorte opera „Ermani" van Verdi. (Gramafoonplaten). 4.40 Stafmuziek (Gramofoonplaten). 5.15 Esperanto-nieuws. 5,30 Gramofoonplaten. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 640 Gramofoonplaten. 7.10 De Katholieke Radio-universiteit. Inleiding op de reeks voordrachten door prof. dr. A. Steger. 7.45 Sportpraatje van.de R.K.F. 8.00 Vroolijk programma door het Har moniemuziekcorps .,De Geniemuziek" en het Genie-revue-gezelschap met de Ukatee- band. Als intermezzo: microfoon-vertelsel. Ongeveer 9 uur Vaz Dias. 10.30 De KRO-boys o.l.v Piet Lustenhou- wer. Refreinzang: Jac. Mossel. Hilversum 296 M. VARA-uitz. 10.00 VPRO. 1.15^2.15 AVT30. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arbeiders in de Continube drijven. VARA-kleinorkest o.l.v. P. Du- chant m.m.v. Carel Rijken, voordracht. 12.00 VARA-kleinorkest o.l.v, Paul Du- chant en Gramofoonplaten. I.152.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte 2.15 Pauze. 2.30 Gramofoonplaten. 2.50 J. v. Doveren: Een praatje uit de circuswereld (II). 4.50 „De Notenkrakers" o.l.v. Daaf Wins. 3.50 Beoefening van de huismuziek. 4.50 Vervolg concert door „De Notenkra kers'', o.l.v. Daaf Wins, m.m.v. Leo Fuld, zang. 5.40 Lezing voor Sic. Dem. Studenten door J. F. Heroma. 6.00 Voor de Roode Jeugd, causerie en volksliederen door „De Wielewaal", o.l v. Piet Triggers m.m.v. John Brookhouse, Mac Carthy. orgel. Toespraak door Nico Bloe- mendaal. 6.30 Betuwsch halfuurtje d^or „Harmke". 7.00 Voor den Centr. Bond van Trans portarbeiders VARA-tooneel o.l.v, W. v. Cappellen. J. 'Rbtte (toespraak) en Gramo foonplaten. 7.45 Gramofoonplaten. 7.55 Herhaling SOS-berichten. 8.00 „De Dorpsbarbier". 8.15 VAR A-orkest o.l v. H de Groot. 9 00 Voordracht door J. v. Oogen. 9 30 Orgelspel door Joh. Jong. O.a. Pre lude, Rachmaninoff. 9 45 Toesnraak door A. de Vries. 10 00 VAR A-orkest o.l.v, H. de Groot. Potp. „Ons Orkest", van H. de Groot. 10.30 Vaz Dias. 1040 VAR A-orkest: Wien bei Nacht, potp Kom zak. II.00 Vervole orgelspel. 11.3012 00 Gramofoonplaten. Da ventry, 1554 m. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. TWEE AUTO-BANDIETEN TER DOOD VEROORDEELD. Op 10 September j.l. hadden te Biele feld twee autobandieten, die in een ge stolen wagen voortvluchtig waren, twee politie-agenben, die zich op den weg hadden opgesteld en met hun zaklantaarns teekena hadden gegeven, dat de auto moest stop pen, in een 80 K.M. vaart overreden, waar- overslaat in een ander, veel heviger ge voel." „Er is geen kans, dat juffrouw Cumber land op mij verliefd zal worden", zei ik met overtuiging. „Daar kan ik toch zoo gerust niet op zijn. Jullie zijn in elk geval heel goede maatjes samen en jij hebt nog wel dat dra matische stukje, om voor haar in de bres te springen, uitgehaald en dat prikkelt het romantisch gevoel van een meisje altijd. En nu je geen baard meer draagt, zie je er heel wat jonger uit." „Gelooft u maar, dat ik in elke omstan digheid doen zal wat goed is." „GabriëlWat zijn zij voor menschen Denk eens aan dien vader ,,'n Gentleman-bandiet. Maar dat kan zij toch niet helpen." Wij stonden reeds bij haar auto en ik hielp haar zóó vlug instappen, dat zij geen 'tijd meer had om te antwoorden. „Naar villa Maggiore"' riep ik tegen den chauf feur, ik ging eenige passen achteruit en nam diep mijn hoed af. Ernstig dacht ik na over mijn scheve ver houding ten opzichte van Emma. Het ver standigste zou geweest zijn als ik haar ver teld had, hoe ik in de onderneming van haar vader was verzeild geraakt en slechts wilde voorkomen, dat zijn diefstal ernstige gevolgen had voor den prins. Maar sedert de kennismaking met Babouche kwam mij de oude vriendschap, tusschen zijn en mijn familie, voor als een paskwil. Stellig zou ik mijn taak heel wat makkelijker ge maakt hebben, door haar dit te zeggen, maar ik kon er niet toe besluiten haar mijn ware afkomst mee te deelen. Het leek mij veel prettiger om haar hart te winnen, ondanks het vooroordeel, dat zij tegen mij had. 11.05 Lezing. 12.20 Midi. Studio-orkest o.l.v. F. Cantell. 1.05 Orgelspel Reg. New. I.502.50 Commodore Grand Orkest o.l. v. J. Muscant. 3.50 Leslie Bridgewater's kwintet m.m.v. Viviene Chatterton, sopraan. 5.05 Orgelspel Reg. Foort. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Lezing. 7.50 Welsh intermezzo. 7.50 Pianorecital door M. Cole. 8.20 Vaudeville. O.a. BBC-Dansorkest o. l.v Henry Hall. 9.20 Berichten en lezing. 10.10 BBC-orkest o.l.v. Adrian Boult. O a. Engelsche muziek. II.05 Lezing. 11.10—12 20 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest. „Radio-Paris" 1725 M. 8.05; 12.20 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 Radio-tooneel. „Hmoires". 10.20 Gramofoonplaten. Oa. Polichinelle, Rachmaninoff, en suite „Pulcinella", Stra- winski. Kalundborg 1153 M. 11 201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.05 —2.30 Gramofoonplaten. 2.30 Kinderkoorzang. 3.00—5.00 Louis Preil's orkest.. M.m.v. E. Schröder, zang en V. Fischer, piano. 7.20 Deensche muziek o.l.v, 'lifecsen m.m.v. zang en piano. 9 00 Kamermuziek door kwartet. O.a. Jagdkwartet, in B Gr. t., Mozart. 9.40 Concert o.l.v. Reesen. O.a. Siesta- wals, Waldteufel 10.20—11.35 Dansmuziek uit rest. Wivex'' Langenberg 473 M. 6.257.20 Gramofoonplaten. 11.2012.10 Concert door werklooze Mu sici. 12.201.50 Concert o.l.v. Wolf. I.552.45 Gramofoonplaten. 4.20—5.20 Mandolineconcert o.l.v. Stoyx-, 7.20 Uit Miinchen: Vroloijk avondpro- grama mm.m.v. solisten en de kapel Wiirth- miiller. 9.50—11 20 Dansmuziek o.l.v. Evsoldt II.2012.20 Dansmuziek (Gramofoonpl.). Rome. 441 M. 8.05 Operette „Madama di Tebe", in 3 actes van Lombardo. Brussel, 508 e n 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 130 Concert o.l.v. F. André m.m.v. dhr Misson, viool en Whyte Johnson, zang. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Faust", opera in 5 bedrijven van Gounod. 338 M.: 12.20 Concert door het Omroep orkest o.l.v. F. André. 130 Gramofoonplaten. 5 20 Concert o l.v. Jean Kumps. 6.20 Gramofoonplaten 6 50 Vlaamsche volksliederen. 8.20 Concert o l.v. A. Meulemans m.m.v. dhr. Broos, altviool. 10 30 Concert uit de Memlinc-zaal te Ant werpen o.l.v Paul Moreau. Zeesei 1635 M. 7.30 Operette „Die lustige Witwc", van F. Léhar Leiding: Hilmar Weber. 9.30 Berichten. 9 50 Tziganemuziek uit Boedapest. 11.2011.50 Dansmuziek uit het Eden- hotel door Oskar Joost en zijn orkest, bij één agent gedood werd en de andere zwaar gewond. De beide daders, Wabbol en Kuszynski, uit Bochum afkomstig, wor den voor de speciale rechtbank van Bielo- feld gedaagd, welke hen gisteren krach tens de noodverordening van den Rijkspre sident van 9 Augustus 1932 ter dood veroor deelde. Ik dineerde met Wyse. Hij had heel wat nieuws te vertellen. Do bokspartij was het onderwerp van den dag. Iedereen verdiepte zich in de oorzaak ervan en algemeen was men er van overtuigd, dat Peeke de per ken van het gevoegelijke had overschreden. De prins overwoog om ook mij, naar aan leiding van dit geval, den toegang tot hot hof te ontzeggen. Maar toen hij van d'Es- torges de ware toedracht vernam, veran derde' hij van gedachten, Het zou mij niet onaangenaam geweest zijn al had hij mij uit zijn land gewezen, want dan zou mijn medewerking bij het stelen van de kroon ten eenenmale onmogelijk zijn geworden. Hoewel, zoo dacht ik, de scheiding tus schen Emma en mij, me niet zou bevallen. Wyse vertelde nog, dat er allo mogelijke gissingen gemaakt werden over het afscho ren van mijn baard. De dames aan het hof brandden van nieuwsgierigheid om mijn gelaat te zien. Hij scheen mij intusschen te hebben herkend, want hij keek niet zoo spiedend naar mij als gisteren. Op ons gemak wandelden wij naar het paleis waar ik hartelijker ontvangen werd dan anders. De heeren groetten mij joviaal en de dames glimlachten vol bewondering. Oom Hazelrig# en prinses Ottilïe groetten maar koeltjes. Hij was geheel on al diplo maat en zij had een afschuw van boksen. Het kostte mij echter niet veel moeite om haar oude sympathie weer terug te win nen. Op een gegeven oogenblik zag ik den prins met sombere trekken op zijn gelaat en sluwe oogen in mijn richting staren. Mijn gladgeschoren gezicht scheen hem to aantrekkelijk. Prinses Erminie keek ook met onverholen niouws» ierigheid naar mijn baardloos gezicht. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9